Date: May 28, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Friday

NSW

MEN

   BARNWELL PARK: Medley Stableford: J Grima (13) 36.

   BEXLEY: Veteran Irish Team: N Tucker (29) L Turner (34) J McHardy (13) 75. Indiv: T Armour (17) 42.

   BONNIE DOON: Stableford: J Zylstra (Moore Park 29) 39.

   BONVILLE: Medley 2B: J Tennant (23) T Schoeffel (9) 50. Indiv: J Tennant (23) 43.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B Multi: G Nelson (8) J Buchanan (10) 76. Scr: B James D James 33. Indiv A: G Nelson (8) 37. B: R James (16) 36. C: B Connor (20) 37.

   CASTLE HILL: Medley 2B agg: T Poole (26) A McNaughton (12) 68. Indiv: D Odgers (13) 39. Gold: I Auld (22) 32.

   CHATSWOOD: Medley 2B Agg: J Willis (31) D Gleeson (17) 74. Indiv: K Gomes (30) 41.

   CROMER: 4B: H Nasko (10) J Watson (22) 47. Indiv: S Johnston (22) 39 cb.

   DUNHEVED: 4B: L Jeffree (13) B Power (12) 46 cb. Indiv Div 1: D Williams (15) 42. Div 2: B Robertson (23) 37. Scr: T Moses 38.

   EVERGLADES: 2B: M Lyden (20) T Campbell (16) 78. Indiv A: D Berenger (13) 37 cb. B: T McAllister (19) 38. C: P Kennedy (29) 37.

   FOX HILLS: Stableford: K Kiritharan (14) 35.

   GOSFORD: Medley stableford: W Dunkel (21) 37.

   HURSTVILLE: Stableford Div 1: N Campbell ( 20) 39. Div 2: R Fletcher (31) 44.

   MANLY: Stableford: R MacIndoe (35) 35 cb.

   OATLANDS: Mxd Stableford: T Lee (24) 35 cb. A: T Coleman (6) 33. B: R Ruston (18) 32 cb. W: J Lee (40) 35.

   PENNANT HILLS: Stableford: J Goldsmith (9) 40.

   PYMBLE: Mxd Stableford: D Costello (16) 39.

   RICHMOND: Medley 2B Agg: J Moss (3) B Barwick (10) 71. Scr: D Miller C Ellings 56. Indiv: J Moss (3) 39 cb.

   ROYAL SYDNEY: Stableford: B Goodall (25) 40.

   RYDE-PARRAMATTA: Medley 2B: F Park (19) G Chen (20) 46. Scr: J Yoo S Park 32. Indiv: C Chim (18) 36. Snr: D Stitt (10) 38.

   SHELL COVE: Stableford: M Opie (21) 35. Scr: T Person 25.

   STRATHFIELD: Medley 2B: C Yee (16) D Hong (26) 47. Indiv A: J Ingrassia (17) 37. B: N Ioannou (23) 36 cb. Scr: K Park 32 cb. Veteran: P Johnston (32) 36.

   TERREY HILLS: Stableford: J Thomas (11) 39.

   THE COAST: Medley 2B: G Dedden (14) M Sorridimi (12) 68. Indiv: A Kilgour (16) 35 cb. Scr: A Ogane 32. Hole-in-one: G Engeler at 15th.

   THE LAKES: Stableford: S Surby (33) 34 cb.

   WINDSOR: Medley Stableford A: J Hope (19) 38. B: G Rodham (32) 37.

NSW

WOMEN

   AVONDALE: Bronze 3 Salver: Castle Hill 4 bt Pennant Hills 1, Asquith 3 bt Oatlands 2, Killara 4 bt Muirfield 1.

   BONNIE DOON: Stableford: E Donohoe (35) 35. Gold: C Makishima (38) 33.

   CASTLE HILL: Bronze 2 Pennant: Castle Hill 2-1/2 drew Pymble 2-1/2, Killara 3-1/2 bt North Ryde 1-1/2, Asquith 3 bt Muirfield 2.

   CONCORD: Stableford A: J Williamson (13) 34. B: J Hardman (41) 37.

   CRONULLA: 4B: R Sidney (22) L Longhurst (24) 45.

   ELANORA: Team: C Crowley (18) J Marich (18) H Todman (25) P Neil (28) 53.

   HURSTVILLE: Stableford: H Sollazzo (20) 37.

   KILLARA: Team: J McFadzean (34) J Corrigan (26) E Corrigan (43) S Park (26) 11 up.

   KOGARAH: Bronze 2 Pennant: Kogarah 3-1/2 bt Woolooware 1-1/2, Beverley 3-1/2 bt Bankstown 1-1/2, The Coast 4 bt Cronulla 1, Kareela 4 bt Marrickville 1.

   MANLY: Stableford: A Macgillivray (37) 31 cb.

   MONA VALE: Northern District: Silver 2 Pennant: Long Reef 3-1/2 bt Cromer 1-1/2, Pymble 4 bt Castle Hill 1, Asquith 4 bt Warringah 1.

   PENNANT HILLS: Stableford: L Houston (32) 30. B1 Pennant: Monash 4 bt Avondale 1, Roseville 3 bt Concord 2, Pymble 3 bt Cromer 2.

   PYMBLE: 4B: K Onishi (44) W Champion (34) 35.

   RYDE-PARRAMATTA: 4B: S Ager (34) S Virzi (41) 42.

   THE LAKES: Team: B Cummings (15) J Loveday (8) E Walker (17) G Bones (16) 12 up.

   TUNCURRY: Stroke Div 1: J Sampson (9) 72. Scr: D Wilson 90. Div 2: M Grant (29) 70. Scr: N Taylor 99 cb. Div 3: C Trotter (37) 73. Scr: R Miller 111.

   WAKEHURST: Silver Shield Pennant: Wakehurst 4-1/2 bt Avondale 1/2, Manly 3 bt Bayview 2, Roseville 3-1/2 bt Elanora l-1/2.