Date: June 27, 2015
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Friday

NSW

MEN

   BARNWELL PARK: Medley Stableford: T Wilks (Bardwell Valley 19) 41.

   BEXLEY: Medley Stableford: S Watling (24) 43. Veteran 2B: G Gadd (20) J Pardy (18) 46. Indiv: S Watling (21) 40.

   BONNIE DOON: Stableford: A Woodman (17) 41.

   BONVILLE: 2B: B Nichol (10) B Taylor (12) 47. Indiv: B Taylor (12) 39. Scr: A Wood 39.

   CASTLE HILL: Medley Stableford: M Brooker (17) 41. W: M Moylan (29) 29.

   CHATSWOOD: Medley 2B: P Thogersen (17) W Morgan (6) 45. Indiv: W Morgan (6) 41.

   CROMER: 4B: G Humphreys (23) P Sherwood (13) 46. Indiv: L Charles (21) 40.

   DUNHEVED: 4B: E Meredith (20) K Weatherby (19) 45. Scr: J Fearnley T Smith 39. Indiv: J Fearnley (plus 2) 37.

   EVERGLADES: 2B: J Norris (23) W Allen (21) 10 up cb. Indiv A: J Steed (6) 6 up. B: M Clune (18) 5 up. C: T Ungerer (28) 4 up cb.

   FORSTER: Stableford: R Creighton (20) 36.

   FOX HILLS: Stableford: P Dawson (11) 36.

   GOSFORD: Medley Stableford: T Davies (1) 39 cb.

   HIGHLANDS: Stableford: J Bowen (28) 36.

   HURSTVILLE: Stableford: F Aoke (14) 42.

   MANLY: Medley Stableford: K McGuigan (21) 42. W: M Duesbury (30) 34.

   MONASH: Medley Stableford: D Ross (19) 36.

   OATLANDS: Medley Stableford A: N Nakhoul (4) 37. B: B Murphy (23) 36. W: A Molino (9) 32. Cup: C Toro (Castle Hill 6) 39.

   PYMBLE: Stableford: R Klemt (14) 39.

   RICHMOND: Medley 2B agg: D Avers (21) M John (23) 67. Scr: M Drady D Nichols 57. Indiv: M John (23) 36 cb.

   CAMDEN LAKESIDE: 2b Agg: M Lees (Port Kembla 11) J Keevers (6) 77. Indiv A: J Keevers (6) 42. B: S Russell (13) 38. C: I Smith (Riverside Oaks 22) 40.

   ROYAL SYDNEY: Stableford: R Shaw (21) 37.

   RYDE PARRAMATTA: 2B: J Shah (28) P Bhatt (27) 50. Scr: C Kinnaird C Wong 33. Indiv: W Bong-Ko (26) 42.

   STRATHFIELD: 2B: C Bekiaris (24) S Hong (15) 46. Indiv A: I Hendry (20) 43. B: S Cronin (29) 37. Scr: H Cardoso 36. Veteran: C Papadopoulos (20) 43.

   TERREY HILLS: Stableford: H Kim (27) 38. Scr: D McBurney 26. A: K Hwang (6) 34. B: N Savage (18) 32. C: J Park (25) 31.

   THE LAKES: Medley Stableford: M Tey (Moore Park 6) 38.

   WINDSOR: Medley Stableford: M Spencer (25) 47.

NSW

WOMEN

   AVONDALE: Stableford: R Sevier (25) 35.

   BANKSTOWN: B1 Pennant: Bankstown 4-1/2 bt Muirfield 1/2, Carnarvon 3 bt Ryde-Parramatta 2, North Ryde 3-1/2 bt Castle Hill 1-1/2.

   BAYVIEW: B3 Pennant: Cromer 2-1/2 drew Monash 2-1/2, Roseville 3 bt Gordon 2, Mona Vale 4 bt Chatswood 1.

   BONNIE DOON: Stableford: G Stubbs (29) 39.

   CASTLE HILL: Silver Pennant: Pymble 5 bt Avondale 0, Concord 4-1/2 bt Chatswood 1/2, Muirfield 3-1/2 bt Pennant Hiills 1-1/2.

   CONCORD: Stroke: M O'Loughlin (23) 78. Scr: M O'Loughlin 101. Stableford Div 1: E White (8) 36. Div 2: L Bates (40) 32.

   CROMER: B2 Pennant: Roseville 3-1/2 bt Mnaly 1-1/2, Warringah 5 bt Monash 0, Mona Vale 3-1/2 bt Long Reef 1-1/2.

   ELANORA: Stableford: A Murray (20) 37.

   HURSTVILLE: Stableford: J Lisle (16) 39.

   KILLARA: Stableford A: C Heazlewood (13) 32. B: A Lawless (34) 28. C: F Caruthers (44) 39 cb.

   LONG REEF: B1 Bowl: Killara 3 bt Cammeray 2, Monash 4-1/2 bt Oatlands 1/2, Wakehurst 3-1/2 bt Asquith 1-1/2.

   NORTH RYDE: B2 Pennant: Muirfield 4 bt Asquith 1, Chatswood 2-1/2 drew Castle Hill 2-1/2, Killara 3 bt Pymble 2.

   PYMBLE: Stableford: N Lowings (45) 35.

   ROSEVILLE: Team: A Wall (29) B Dillon (45) G Morris (45) B Dawson (45) 49. Scr: D Kenny L Freida-Marshall B Grant J Lyons 22. Bronze 1: Pennant Hills 3-1/2 bt Avondale 1-1/2, Concord 5 bt Monash 0, Pymble 3 bt Cromer 2. Overall: Concord on cb.

   RYDE PARRAMATTA: Stableford: S Virizi (45) 28.

   THE AUSTRALIAN: Stroke: J Lord (Manly 12) 70. Scr: L Elmassian 70. C'ship: C Yuan 138. Hcp: J Lord (Manly 12) 154 cb.

   THE LAKES: Irish Team: G Bones (21) R Ellis-Doff (13) J Loveday (8) G Vereker (18) 88.

   TUNCURRY: Stableford Div 1: A Harris (16) 35. Div 2: C Miller (34) 35.

   WAKEHURST: B3 Pennant: Wakehurst 4 bt Castlecove 1, Palm Beach 3 bt Elanora 2, Avalon 3 bt Warringah 2.

   WOOLOOWARE: Silver Pennant: Bankstown 2-1/2 drew Woolooware 2-1/2, Lakeside 2-1/2drew Kogarah 2-1/2, Beverley Park 4 bt The Coast 1, Cronulla 3-1/2 bt Kareela 1-1/2. Bankstown won.