Date: March 23, 2015
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Sunday

ACT

  GUNGAHLIN LAKES: DSR 74 Stableford div 1: J Davies L Davies S Kupser 37. Div 2: P Marr 40 T White 38 J Pocock 37. Women: J Joyner 37 B Stirling 33.

NSW

WOMEN

   BONNIE DOON: Stableford: G Lock (23) 39.

   BOTANY: Medal Div 1: Y Mon (24) 67. Div 2: L Lawrence (35) 72. Div 3: T Collie (40) 71. Stableford: W Stiff (27) 37 cb.

   CAMMERAY: Par: J Leadle (35) 2 up.

   CRONULLA: Stableford: M Kane (24) 37.

   MOORE PARK: Stableford: A Hill (15) 37.

   RANDWICK: Stableford: J Brown (25) 38.

   ROYAL SYDNEY: Stableford: K Talbot (16) 32.

   ST MICHAELS: Par Div 1: C Davies (12) 4 down. Div 2: K Eaves (30) 3 down.

   THE AUSTRALIAN: Par: G Austin (38) 2 down.

   THE COAST: Pennant: The Coast 2-1/2 sq Kareela 2-1/2, Kogarah 4-1/2 bt Massey Park 1/2, Hurstville 3 bt Beverley Park 2.

   THE LAKES: Stableford: L Murray (20) 34.

   TWIN CREEKS: Stableford: J Berry (17) 34.

   WOOLLAHRA: Medal A: S Britton (20) 76. B: T Goulding (26) 75.

NSW

MEN

   ASQUITH: Mxd 2B: S Death (31) Y Yang (26) 46. Medley: P Simmons (28) B Afford (Riverside Oaks 20) 55. Indiv: P Simmons (28) 50. W: C Whalley (23) 38.

   AVONDALE: Medley 4B: S Nam (9) P Ferris (6) 10 up.

   BANKSTOWN: 2B: T Vu (21) M Ngo (13) 44 cb. Indiv A: D Daskal (Bexley 5) 40. B: D Cai (Georges River 16) 37. C: T Irvine (24) 38. Mxd: T Irvine (24) J Irvine (29) 44. WW: J Hickey (14) M Fiatarone (21) 42 cb. Indiv: J hickey (14) 35 cb.

   BARDWELL VALLEY: Stableford: B Kenna (23) 43.

   BARNWELL PARK: Medley Stableford: K Anderson (7) 40.

   BAYVIEW: Medley Stableford Div 1: S Laing (11) 38. Div 2: RD Johns (18) 36. W: K Griffiths (15) 39.

   BEVERLEY PARK: 2B: B Hodder (25) J T Tarleton (28) 51. Mxd: M Whitby (29) G Whitby (27) 48. Indiv: J T Tarleton (28) 42. Mxd: G Whitby (27) 40. W: L Ricketts (35) 40.

   BEXLEY: 2B Agg: L Budden (17) S La Vite (24) 45. Indiv: R Johnson (30) 43 cb. Scr: B Patrick 32.

   BLACKHEATH: Blue Mountains Week: Stableford: G O'Reilly (Morisset 7) 37 cb. Scr: M McDonald (Belmont) 29.

   BONNIE DOON: Medley 2B: R Hinchcliffe (18) L Soldo (8) 52. Indiv A: D Graville (9) 43. B: B Dennell (15) 43 cb. C: G Blain (22) 44. D: V Maher (39) 36. Scr: D Graville 34.      BONVILLE: Medley Stableford: R Ford (18) 34 cb.

   BOTANY: Stableford: M Stott (13) 41.

   CABRAMATTA: Medley 2B Div 1: S Nelson (10) F Pello (8) 42 cb. Div 2: T Varley (15) K Ferry (11) 48. Scr: G Khalil M Conrades 35. Indiv A: N Ung (15) 39 cb. B: A Karatsioli (21) 38 cb. W: Y Oh Chong (22) 36.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B agg: S Fitzpatrick (Massey Pk scr) P Duclos (7) 72. Indiv: Y Pierce (33) 39.

   CAMMERAY: Par: B Mould (25) 8 up.

   CAMPBELLTOWN: Stableford: R Keith (23) 40.

   CASTLE HILL: Team: J Simpson (32) A Drummond (13) D Sayer (12) K Drummond (12) 125. Indiv A: K Ogilvie (12) 39 cb. B: B Phillips (14) 38. C: P Smyth (27) 43. W: J Simpson (32) 42. PM: J Power (15) J Power (19) B Clark (29) B Clark (19) 126. Indiv: R Murray (14) 43 cb. W: B Burnett (22) 37. Scr: J Wong E Tan B Wong F Bardetta 92.

   CHATSWOOD: Medley 2B: V Booth (31) I Brown (17) 45 cb. Indiv: I Brown (17) 42.

   CONCORD: Medley 2B: S Baldini (11) A Vaughan (15) 46 cb. Indiv: A Li (8) 38. W: C McGeorge (12) 38. Hole-in-one: C McGeorge at 14th.

   CROMER: Medley 4B: B Pederson (19) L Pederson (45) 48. Indiv: A Pattinson (12) 42.

   CRONULLA: Par: T Holland (11) 5 up. 4B: P Douglass (28) L Woods (14) 47. WW: L Lyons (35) M Gilles (22) 44. Cock o'the walk: M Miller I Forsyth bt T Cumines K Ninkie 3-2.

   CUMBERLAND: Medley 2B: O Lim (Oatlands 19) Y Kim (Oatlands 16) 50. Scr: T Hill P Carroll 36. Indiv A: J Walsh (Wentwroth Falls 9) 42. B: Y Kim (Oatlands 16) 44. C: J Trovatello (20) 40. W: B Smith (16) 38. Scr: T Hill 36.

   DUNHEVED: 2B: G Burke (36) P Scott (25) 46. Mxd: J Martin (23) R Franzke (21) 46. Scr: P Gibbs A Androlynd 32. Indiv: P Scott (25) 42. W: J Martin (23) 40.

   EASTLAKE: Mxd Foursome: D Stratton R Metcalfe (28-1/2) 68-1/2. Indiv A: M Zee (6) 39. B: D Degotardi (19) 44. C: D McLean (23) 39. D: S Alt (31) 38.

   ELANORA: Medley 4B: P Crawford (23) R Weaver (20) 43. Indiv: B Rolin (15) 36. W: H Griffin (14) 32 cb. C'ship semi-f A: D Adams bt J Whiteford 6-5, P Gaynor bt M Hale 4-2. B: P Waugh bt S Renkert 4-3, B Rees bt P Ritchie 6-4. C: J Hamilton bt M Lawless 1 up, L Carroll bt J Sherlock 1 up.

   EVERGLADES: 2B: N Skripkin (18) W McMurray (8) 49 cb. Mxd: N Skripkin (18) N Skripkina (35) 49. WW: G Gray (10) S Ward (19) 48. Indiv A: N Skripkin (18) 42. B: M Pannowipz (20) 43. W: S Ward (19) 38.

   FOX HILLS: 2B agg: M Rajca (2) J Wheatley (2) 71. Indiv: R WIlson (22) 37. W: I McGee (39) 31.

   GEORGES RIVER: Stableford: R Host (19) 42 cb.

   GORDON: Medley 2B: D Leonard (19) B Curry (10) 45. Indiv: D Leonard (19) 38. W: M Algeo (37) 35.

   GOSFORD: 2B: J Slight (23) G Muller (26) 45 cb. Mxd: G Muller (26) G Lamb (37) 44. W: L Casey (23) G English (23) 39. Indiv: C Matterson (8) 38. W: R Dyer (19) 32 cb.

   HIGHLANDS: Medley Stableford: N Ryan (22) 38.

   KAREELA: Medley 2B: G Sharpe (25) A Sharpe (14) 50. Indiv: A O'Connor (8) 43. W: K Turner (29) 34.

   KILLARA: Medley 2B: T Tobin (18) S Angus (30) 46. Mxd: H Rymill (12) W Rymill (25) 43. Indiv: S Angus (30) 39 cb. W: H Rymill (12) 36 cb.

   KOGARAH: 2B: D Fletcher (33) S Marsden (9) 48. Indiv: D Fletcher (33) 42. Scr: B Lyster (Liverpool) 32. W: S Croft (16) 34.

   KOOINDAH WATERS: Stableford div 1: J Cunnington (6) 39 cb. Div 2: J Sleigh (24) 38.

   LIVERPOOL: 2B: J An (17) Z An (4) 13 up cb. Scr: M Henley A Henley 1 up. Indiv A: M Lee (11) 3 up. B: J An (17) 7 up. C: J Punyalack (21) 4 up.

   LONG REEF: Medley 4B: J Eather (19) M Geist (20) 46. Indiv: M Geist (20) 43. W: B Bourne (18) 36.

   LYNWOOD: Medley 4B: D Shannon (12) R Crawford (24) 11 up. Indiv A: P Nguyen (14) 3 up. B: R Crawford (24) 6 up. Scr: S King sq.

   MACARTHUR GRANGE: Stableford: P King (18) 40 cb.

   MACQUARIE LINKS: 2B Agg: M Butler (13) T Chapman (5) (Kogarah) 73. Indiv: H Hindmarch (29) 41 cb.

   MAGENTA SHORES: Stableford: J Robinson (10) 36.

   MANLY: 2B: S Tebbutt (17) P Earl (28) 49 cb. Indiv: J Smith (14) 46. W: S Sennett (27) 37.

   MARRICKVILLE: NSW Mxd 4B c'ship qlfying: J Howard (21) B Frazer (19) 51. Scr: G Varcoe D Cremin 36. Indiv: S Macken (22) 40 cb.

   MASSEY PARK: 2B: E Zaccomer (18) L Green (37) 48. Indiv: N Bird (20) 45.

   MONA VALE: 4B agg: A Wilson (15) V Jozic (20) 83. KO: S Shimomiya bt T Beale 1 up.

   MONASH: 2B multi: D Tang (20) S Simpson (17) 98. Mxd: B Stewart (18) S Stewart (12) 86. Scr: P Lemoine S Clarke 36 cb. Indiv: H Savitz (23) 45. W: S Stewart (12) 38.

   MOORE PARK: 2B: M Lui (19) J Thungsunawan (18) 49. Scr: A Schofield M Tey 40. Indiv: M Lui (19) 44.

   MUIRFIELD: 2B: T Moylan (35) B Woolford (17) 46 cb. Mxd: R Taylor (14) D Taylor (38) 43. WW: B Webb (30) D Taylor (38) 42. Indiv: A Hall (18) 43. W: J Westcott (27) 35 cb.

   NEW BRIGHTON: Stableford: C Harrington (14) 44.

   NORTH RYDE: 2B: N Gallery (27) G Liebenberg (14) 54. Mxd: J Chang (34) M Zhou (20) 46. W: B Nolan (25) J Irons (18) 43. Indiv A: D Mather (10) 41. B: G Liebenberg (14) 45. C: N Gallery (27) 46. W: Div 1: J Irons (18) 39. Div 2: C Healey (26) 35.

   NORTHBRIDGE: Medley 2B: L McDowall (17) B McDowall (23) 50. Indiv: S Foster (25) 39 cb. Scr: T Bourke 33.

   NSW: 2B: G Myerowitz (27) S Roubicek (9) 45. Indiv: I Martin (14) 39. White: I Nay (29) 38. W: L Ireland (14) 33.

   OATLANDS: Medley 4B: R Yabsley (20) T Ou (24) 48. Mxd: A Jamieson (38) M Carlin (12) 47. Indiv: A Ko (22) 43 cb. W: L Taylor (26) 37.

   PARRAMATTA: Stableford: S McKeon (22) 35.

   PENNANT HILLS: Medley 2B: C Coughlan (11) A Mills (40) 45 cb. Indiv: N Kataria (22) 40. W: J Trickett (32) 37 cb.

   PYMBLE: Irish Team: D Hammerschlag (16) P McClellan (12) G Rosewall (7) S Holt (13) 91 cb. Indiv: P Blazey (15) 38. PM: Mxd Irish Team: C Southwell (21) R Westgarth (4) G Westgarth (33) P Southwell (10) 89. Indiv: N Fischer (22) 40. W: F Chen (21) 35.

   RANDWICK: Stableford: R Ayton (Howlong 16) 45.

   RICHMOND: Medley 2B: H Carver (17) B Ward (6) 47. Indiv: J Pike (21) 40. W: L Mollica (Windsor 29) 36.

   ROSEVILLE: 2B: D Chisholm (23) M Saunders (24) 48. Indiv A: P Doerner (10) 36. B: D Chisholm (23) 41. Mxd 2B: C Leveille (19) G Cooper (12) 47. Indiv: R Gietz (13) 40. W: C Leveille (19) 36.

   ROSNAY: Stableford Div 1: A Piukala (3) 39. Div 2: J Zoppellaro (18) 39.

      ROYAL SYDNEY: LARN Cup: The Lakes 5 bt Royal Sydney 3, The Australian 5 bt NSW 3. Stableford: R Chambers (4) 40.

   RYDE-PARRAMATTA: 2B agg: C Y Wong (14) S Kaye (31) 78. Mxd: P Elliott (21) M Kim (21) 66. Indiv: M Rowe (19) 42. W: A Brownley (23) 32. Scr: N Govers 30 cb.

   SHELLY BEACH: Medley 2B: L Farah (35) A Baker (11) 47. Indiv A: K Meijer (12) 39. B: D Andrews (16) 41. C: J Lamaro (25) 41.

   ST GEORGES BASIN: Stableford A: D Banwell (6) 42. B: P White (18) 41. C: D Chapman (30) 41.

   ST MICHAELS: Medley 2B agg: R Harbutt (8) J Giardina (7) 73. Indiv A: J Giardina (7) 39. B: N Forsyth (17) 35 cb. C: A Parrelli (25) 36 cb. Scr: J Giardina 22. W: L Lynch (29) 30.

   STONECUTTERS RIDGE: 4B: N Thompson (16) L Cummings (8) 13 up. Scr: D Williams J Field 6 up. Indiv A: L Cummings (8) 5 up. B: N Thompson (16) 7 up. C: C Reid (24) 2 up cb.

   STRATHFIELD: Medley 2B: P Gifford (21) J Cassady (16) 47 cb. Mxd: H Yoon (30) Y Yoon (22) 42. Indiv: P Gaukrodger (10) 39 cb. W: BM Kwoun (15) 33 cb.

   TERRIGAL: Stableford: T Sanarjia (16) 39.

   THE COAST: Medley 2B: N Scott (29) P Hackett (29) 47. Indiv: G McLeod (36) 45.

   THE LAKES: Invit Medley 4B: M Chau (20) M C Foong (17) 45. Scr: G Satur A Fisher 29. PM: B Goldberg (Bonnie Doon 31) A Goldberg (14) 45. Scr: A Deverich D Deverich 31. Indiv: G Simon (27) 39. Interclub: The Lakes 4 drew Huntingdale 4.

   TOUKLEY: 4B: B Hayhow (17) S Wilson (11) 50. Mxd: L Nicholson (14) J Dind (22) 45. Indiv A: B Hayhow (17) 40. Div 2: B Peters (24) 35. W: J Dind (22) 36. Scr: C Wayland 28.

   TWIN CREEKS: Stableford: M Spadina (25) 39. Scr: A Lauder 34 cb.

   WALLACIA: Stableford: S Snell (23) 43.

   WARRINGAH: Stableford: T Abell (11) 40. W: T Walker (43) 38.

   WINDSOR: Medley 4B: S Godber (19) M Napoli (36) 49. Indiv Div 1: A Cha (18) 41 cb. Div 2: R Paton (26) 41. W: K Rooke (24) 33 cb.

   WOOLGOOLGA: 2BWB agg: R Isaacs (16) K Gentle (19) 30. Indiv A: I Thorncroft (11) 38. B: R Gray (15) 41. C: A Dibb (22) 35.

   WOOLLAHARA: 2B agg: A Waks (21) A Deutsch (32) 83. Indiv Div 1: M America (18) 44. Div 2: A Waks (21) 44. Div 3: M Fisher (28) 40.

   WOOLOOWARE: Medley 4B: J Kelly (19) C Whetters (9) 48. Indiv: B Kennedy (15) 40. W: D Soyka (14) 38. Jnr: J McAvoy (36) 39.

   WYONG: Ambrose: R Cross S Cross T Hook L Forbes (10) 54.