Date: November 02, 2015
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Sunday

ACT

   FAIRBAIRN: Par A: C Bradley (11) 5 up M Tuner (6) 4 up. B: J Solomos (14) 6 up A Nix (15) 5 up. C: B Pardy (20) 8 up A Ford (22) 1 up. D: K Kirk (26) 6 up P laver (28) 5 up. NTP: 4th P Laver. 6th J Roach. 8th J Doust. 11th P Mitchell. 13th M Turner. 16th P Moore. 18th B Pardy.

   GUNGAHLIN LAKES: Stableford A: M Smith 40 J Marumo (Royal Sydney) N Price 36. B: D Loughton Z Tasker 38 T Mcclymont 37. Eagle: Marumo N Price. NTP: R Docker (3rd). R Bowen (5th). S Kupser (11th). S Kupser (17th). DSR 73 Women Stroke div 1: B Stirling (4) 73 D Manning (Royal Canberra 14 73 E Bance (13) 74. Div 2: D Ferguson (Braidwood 24) 71 D Larter (28) 74 H Viljoen (23) 77 H Sharp (20) J Warden (29) 79. C'ship: B Stirling 77 L Smyth 84 (Royal Canberra) A Douglas 87. 

NSW

MEN

   ASQUITH: Medley 2B Agg: M Cechellero (16) T Alldis (12) 81. Mxd: I Lim (11) S Park (20) 70. Indiv div 1: M Cechellero (16) 43. Div 2: J Snell (21) 45. W: A Nam (27) 35.

   AVONDALE: Medley 2B: H Lin (Chatswood 30) F Zhang (Roseville 14) 53. Indiv: H Lin (Chatswood 30) 51. Scr: L Chung 31. W: S Thompson (2) 39. Scr: S Thompson 37.

   BANKSTOWN: 2B: D Yaniuk (18) M Tran (20) 11 up. Mxd: A Fitt (23) V Hinkelbein (28) 8 up cb. Indiv A: G Wood (6) 6 up. B: P Sainsbury (16) 4 up. C: M Murillo (32) 4 up. Mxd 2B/Trophy: K Adams (27) M Adams (37) 7 up.

   BARDWELL VALLEY: Stableford: A Caperson (38) 40.

   BAYVIEW: Medley 2B: J Rollings (16) C Punch (14) 48. Indiv div 1: C Punch (14) 40. Div 2: D Matulin (18) 36. W: C McLeod (13) 38.

   BEVERLEY PARK: Stableford A: R Gallagher (5) 41. B: D Ladhams (16) 43. C: J Meers (21) 41. Scr: S Palonis 34. Mxd: A Gray (28) 38. W: R Parker (23) 42.

   BEXLEY: 2B: J Roldan (26) G Trono (21) 47. Indiv: A Kikiras (21) 40. Scr: S Andreacchio 30.

   BONDI: 2B: S Neilan (5) L Deane (14) 13 up. Indiv: L Deane (14) 8 up.

   BONNIE DOON: Medley 2B Agg: J Moufarrage (11) G Vougdis (12) 75. Indiv A: W Gilroy (10) 45. B: B Lambrinos (18) 38. C: S Cosgrove (27) 46. Scr: W Gilroy 35. Hole-in-one: J Moufarrage at 15th. Mxd 2B: P Jourdain (14) H Jourdain (27) 49.

   BONVILLE: Medley 2B Agg: M Smith (19) M Smith (28) 67. Indiv: H McMillan (30) 37.

   BOTANY: Stableford: K McCauley (10) 48.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B: M Deura (26) C Pilgrim (13) 46 cb. Indiv: C Pilgrim (13) 40.

   CAMPBELLTOWN: Mxd Stableford: D Teague (13) 41.

   CASTLE HILL: Medley Stableford A: F Bardetta (8) 37. B: R Witheridge (13) 37. C: E Chu (27) 40. W: L Wilson (29) 41. PM A: P Tesoriero (12) 39. B: J Hugo (14) 39. C: P Shellshear (26) 39. W: L Papandrea (14) 39.

   CHATSWOOD: Medley 2B: J Corcoran (14) A Ellero (24) 48. Indiv: J Corcoran (14) 41 cb. W: H Toovey (19) 35.

   CONCORD: Medley 2B: J Cott (23) W Polley (16) 46. Indiv: V Lai (29) 38. W: B Good (24) 36.

   CROMER: Mxd 4B: L Pederson (36) K Raidy (15) 44. Indiv: S Cooper (28) 42.

   CRONULLA: Team: A Lewis (10) T Phillips (13) P Goh (20) J Harris (26) 85. Indiv: J Watson (8) 41. PM: Mxd 4B: D Latham (8) S Latham (23) 50. Hole-in-one: S Latham at 7th.

   CUMBERLAND: Medley 2B: M Doig (11) P Blade (13) 48 cb. Indiv div 1: A Middlington (15) 43. Div 2: J Kim (20) 40 cb. Div 3: G Clarke (Woolooware 28) 40. W: D Morgan (13) 35 cb.

   DUNHEVED: 2B: S Cooper (27) K Mudge (19) 49. Mxd: M Deevy (24) M Borg (29) 48. Indiv: M Thatcher (35) 38. W: M Deevy (24) 41. Scr: C Dengate 29.

   EASTLAKE: Medley Stableford A: R Skender (12) 43. B: B Smith (16) 41. C: A Delamare (21) 39. D: S Lee (29) 44. Scr: M Reynolds 32.

   ELANORA: Medley 4B: N Purcell (31) S Purcell (32) 49. Indiv: A Ross (31) 37 cb. W: K Allchin (45) 40.

   EVERGLADES: Medley Team: J Patterson (28) C Yu (32) J Yu (20) C Oliver (28) 93. Indiv A: J Moore (15) 42. B: D Faulkner (35) 38. W: C Yu (32) 40.

   FOX HILLS: Mxd Foursome: K Siow J Son (18-1/2) 70-1/2. 2B: G Stephens (10) M Rajca (4) 46. Indiv: M Rajca (4) 43. C'ship f: K Siow J Son 177. Hcp: S Donovan E Edwards (27-1/2) 144.

   GEORGES RIVER: Stableford: T Hunt (Cabramatta 5) 41.

   GORDON: Medley Stableford: D Streichler (23) 38 cb. W: P Cacamach (22) 37 cb.

   GOSFORD: Medley Team: G Muller (26) G Lamb (33) A Henebury (26) J Henebury (35) 54. Indiv: A Wilks (28) 41. W: S Williams (32) 45.

   HARRINGTON WATERS: Stableford div 1: E Garth (20) 39. Div 2: K Romaine (25) 46.

   KILLARA: Mxd 4B: O Sheriff (22) S Sheriff (45) 45. Medley: S Olding (16) J Easy (25) 46 cb. Indiv: C Meade (19) 41. W: V Hanrahan (29) 35.

   KOGARAH: 2B: A He (19) L Lu (15) 51. Indiv: L Lu (15) 43. Scr: Z Pavlovski 42. PM: Mxd Foursome Naggers: P Faddy T Faddy (28) 69. Non-naggers: R Nagle H Carter (23-1/2) 74-1/2.

   KOOINDAH WATERS: Medley 2B Agg: D Robertson (4) A Bond (3) 76. Indiv A: A Bond (3) 41. B: B Hyde (36) 38 cb.

   LIVERPOOL: Medley 2B: B Lyons (20) J Lyons (16) 49. Scr: M Henley R Thurlow 39. Indiv A: D Shin (Carnarvon 9) 38 cb. B: J Lyons (16) 41. C: J Alcamo (Howlong 25) 40.

   LONG REEF: 4B: F Bone (18) G Bone (20) 45. Indiv: G Bone (20) 37. 

   LYNWOOD: Medley Stableford A: C Francisco (11) 40. B: B Randell (22) 41. Scr: J Goldhagen 33.

   MACARTHUR GRANGE: Stableford: D Burton (15) 42.

   MACQUARIE LINKS: Medley 2B Agg: D Smith (7) M Harrison (4) 77. Indiv: L Hay (40) 41.

   MAGENTA SHORES: Stableford: S Shaw (28) 42.

   MANLY: C'ship semi-f: P Bardetta bt B Quigley 10-8, B Watson bt T Holmes 2 up. Res: M Jordan bt G Bryant 5-3, M Krohn bt M Hill 1 up. B: T Higgins bt B Ward 2-1, R Cockerill bt J Pankhurst 1 up. C: L Leech bt K Olson 5-3, R Cook bt B Capelin at 19th. Snr final: B Haverfield bt N Reid 1 up. Osborne Button f: J Jackson bt N Debenham 5-3.

   MANLY: Stableford: J Pattinson (25) 41.

   MARRICKVILLE: Stableford: M Smith (20) 37 cb.

   MASSEY PARK: Mxd 2B: M McCallister (22) J Tsoukalidis (35) 50. Indiv A: F Settineri (12) 40. B: A Pentony (19) 39. Scr: S Toomey 34.

   MONA VALE: 4B: I Woodward (12) E Loke (27) 50 cb.

   MOORE PARK: Ambrose: J Kcr V Sominthu (6) 61. Scr: N Haines A Booth 67.

   MORISSET: Stableford: M Dowling (30) 46. W: F Newman (27) 37.

   MUIRFIELD: 2B: M McEnearney (20) S Nighjoy (23) 49. Mxd: KJ Kim (15) DY Kim (15) 44. W: M McDonald (26) K Murgatroyd (27) 45. Indiv: M Patton (10) 43. W: KJ Kim (15) 41.

   NEW BRIGHTON: 2B: R Harriman (18) M Hoy (20) 48. Indiv: R Harriman (18) 42.

   NORTH RYDE: Medley 2B: G Williams (20) J Bosward (27) 52. Mxd: L Simmons (33) O Hirsch (34) 48 cb. WW: L Mathieson (28) C Healey (29) 47. Indiv A: T Fowler (12) 39. B: D Ralph (14) 40. C: T Zavaglia (23) 43. Women div 1: V McGregor (25) 34. Div 2: J Chang (28) 38 cb.

   NORTHBRIDGE: Medley 2B: P Jesser (23) M Kotzmanek (25) 51. Indiv: B Gilchrist (24) 43. Scr: R McGlinn 35.

   NSW: Medley 2B: P Gray (19) K Sedergreen (23) 47. Indiv: P Gray (19) 39. W: B Samuels (19) 33. Snr c'ship f: A Hurwitz bt B Swanson 1 up.

   OATLANDS: 2B Agg: E Ooi (27) F Hung (22) 78. Mxd: S Stewart (24) B Stewart (15) 73. Indiv: E Ooi (27) 41. W: K Salmon (15) 39 cb.

   PENNANT HILLS: Vardon Cup: A Richards 67 C Rae (Cromer) 68 M Wittenberg (Avondale) 70. Hcp. C Rae (scr) 68. Medley Stableford: A Macourt (16) 39. W: A Mills (30) 35.

   PENRITH: Medley 2B: R Manser (23) D Infanti (26) 48 cb. Indiv: T Summers (11) 40 cb.

   PYMBLE: 4B: G Schuberg (28) T Hamilton (15) 44. Indiv: L Southwell (11) 36. C'ship f: J D'arcy bt C Jones 5-3. Res: C Abbot bt M Minogue 5-4. B: S Aquilina bt T Piper 2 up. C: A Bridge bt B Miller 8-6.

   RANDWICK: Stableford div 1: M Newbold (3) 36. Div 2: T Canty (21) 41. Scr: W Gardiner 33.

   RICHMOND: Medley 4B: B Rasmussen (19) M Edgar (21) 49 cb. Indiv: M Johnston (33) 39.

   ROSEVILLE: 2B: A Gebbie (21) T Dobell-Brown (16) 44. Indiv A: H Chapman (17) 39. B: G Walsh (23) 38. PM Medley Stableford: P Lee (34) 35. Mxd 2B: M Bowman (20) N Bowman (21) 45. Indiv: M Bowman (20) 41. W: R Napier (33) 37.

   ROSNAY: 4B Multi: B Boyd (25) B Forbes (14) 78. Indiv A: B Forbes (14) 41. B: B Bidgood (29) 41.

   ROYAL SYDNEY: Stableford: R Ireland (18) 40.

   SHELLY BEACH: Medal A: K James (5) 69. Scr: R Wehrle 71. B: S Brown (14) 69. Scr: S Brown 83. C: B Wilson (19) 69. Scr: B Wilson 88.

   ST MICHAEL'S: Medley 2B Agg: L Dryer (17) C Antonini (26) 77. Indiv A: L King (7) 39. B: L Dryer (17) 35. C: C Antonini (26) 42. Scr: M Nabarro (The Lakes) 32 cb. W: S Lom (27) 38.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley 4B: D Smith (25) G Noble (35) 48. Scr: M Graham J Field 40. Indiv A: YK Kim (12) 40. B: J Fernandez (18) 42. C: L Plant (20) 39. W: A Ladha (26) 36.

   STRATHFIELD: 2B: B Lee (16) C Kwon (11) 7 up. Mxd: G Choi (16) H Choi (10) 5 up cb. Indiv: S Kim (36) 6 up. W: G Kim (32) 1 down. C'ship f: E Rees bt J Fanning 1 up. Res: A Minocha bt M Kang 5-3. B: R Poynting bt J Collins 7-6. C: K Windon bt R Lundgren 14-13.

   TERREY HILLS: 2B: T Jackson (11) A Lee (23) 46 cb. Indiv: Y Hayashi (24) 42.

   THE AUSTRALIAN: C'ship semi-f A: B Windred bt R Hodson 6-5, N Crews bt T Williams 2-1. Res: A Bosch bt P Jones 3-2, W Hasko bt S Cox at 19th. B: E Bekiaris bt B Paterson 1 up, P Dind bt M Neal 2-1. C: M Young bt S Gazal 2-1, T Cooper bt G Cooper 4-2.

   THE COAST: Stableford: C Jarvis (27) 41. Scr: R Rignall 33. Jnr: C Garlick (7) 34. Vardon Cup: I Noh 69 M Gannon 71. Hcp: I Noh (plus 1) 70. PM Irish Team: A King (13) D Romeo (16) S Green (14) B Meyer (9) 123. Indiv: D Greco (21) 42.

   THE LAKES: Medley 4B: G Irving (20) S Ribarovski (6) 44. Scr: X Coudounaris D Wong 35.

   TOUKLEY: Medley Team: Y Boardman (5) K Phillips (13) A Caswell (35) W Denniss (31) 96. Indiv A: M Bolger (10) 40. B: G Rearden (19) 41. W: A Caswell (35) 41. Scr: M Bolger 30.

   TWIN CREEKS: 2B: D Byrne (8) B Hopkins (10) 47. Indiv: J Liddell (16) 41 cb. Scr: C Miller 35.

   WAKEHURST: Medley 2B: M Gerner (24) G Gerner (15) 47. Indiv A: P Noble (17) 37. B: KW Bae (23) 40. Women A: M Gerner (24) 37. B: M Bowler (28) 42.

   WALLACIA: Stableford: D Klein (16) 42.

   WARRINGAH: Par: A Davies (22) 8 up.

   WOOLGOOLGA: Chapman Foursome: B Currell J Sedivy (15-3/8) 68-5/8.

   WOOLLAHRA: 2B: G Maidment (24) J Napier (28) 52. Indiv div 1: P Maisel (16) 42. Div 2: M Bennet (23) 44. Div 3: F Kleiner (26) 43.

   WOOLOOWARE: Mxd Ambrose: L Goodwin J Goodwin (9-1/4) 59-3/4.

   WYONG: 2B Agg: L Bryant (21) S Baxter (17) 78. Mxd: I Howell (16) A Howell (24) 69. Indiv div 1: P Armstrong (15) 40. Div 2: S McLennan (19) 40 cb. W: R Sheehey (17) 41. 

NSW

WOMEN

   BANKSTOWN: 2B: A Pitt (23) A Coulombe (31) 8 up. Indiv: L Swanson (27) sq cb.

   BOTANY: Stableford div 1: P Fulford (27) 36. Div 2: C James (35) 42.

   CONCORD: Summer Pennant: North Ryde 3 bt Cromer 2, Strathfield 4 bt Pennant Hills 1, Ryde-Parramtta 3-1/2 bt Massey Park 1-1/2.

   CRONULLA: 4B: J Richardson (14) E Brus (23) 48.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: G Portelli (23) 30.

      LANE COVE: Stableford: J Brooks (43) 41.

   LONG REEF: Stableford: L Hughes (34) 38.

   MANLY: Stableford: M Dash (23) 40.

   MARRICKVILLE: Stableford: D Murphy (22) 41. Veteran: L Bruggy (20) 39.

   NSW: Stableford: C Tompson (22) 38.

   RANDWICK: Stableford: S Ousley (33) 43.

   ROSNAY: Stableford: M Field (30) 38.

   ROYAL SYDNEY: Stableford: M Brown (12) 38.

   SHELLY BEACH: Stableford: S Hayes (36) 39.

   ST MICHAEL'S: Stroke div 1: L Urquhart (16) 73. Scr: L Urquhart 89. Div 2: L Hough (27) 82. Scr: L Hough 109.

   THE AUSTRALIAN: Stableford: P Strutt (25) 37.

   THE LAKES: 2B: J Round (22) G Head (30) 39.

      TWIN CREEKS: Stableford: C Burns (19) 35.

   WARRINGAH: Par: J Bettiol (28) 5 up.

   WOOLLAHRA: Par: J Peters (35) 3 up.