Date: January 25, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Sunday

ACT

   FAIRBAIRN: Medley Stableford: J Holgate (15) 40 cb L Hickey (23) 40.

NSW

MEN

   ASQUITH: Medley 2B: R Keith (14) R McKenna (20) 50.Mxd: A Lee (31) M Lee (10) 51. Indiv Div 1: M Lim (18) 43. Div 2: A Howard (19) 43 cb. W: A Lee (31) 42.

   AVONDALE: Medley 2B: M Drewitt-Smith (19) N Anderson (18) 47 cb. Indiv: R McEwen (13) 42. Scr: J Fan 34. W: K Skellern (10) 38. Scr: K Skellern 28.

   BANKSTOWN: 2B agg: A Harrison (17) A Wood (18) 78 cb. Mxd: A Rathbone (9) H Glenday (11) 76. WW: H Elvidge (27) R Dickson (28) 64. Indiv A: J Ta (12) 41. B: A Wood (18) 41. C: G Pickworth (20) 42. W: A Rathbone (9) 37.

   BARDWELL VALLEY: Stableford: P Weewan (20) 38.

   BARNWELL PARK: Medley 2B: B Jenson (24) B Fergerson (13) 46. Indiv: S Champion (22) 40.

   BAYVIEW: Stableford Div 1: N Woolmer (9) 39. Div 2: G Di Stefano (20) 42.

   BEVERLEY PARK: 2B: J Tarleton (22) B Hodder (25) 51. Indiv A: S Redman (9) 39. B: G Eade (18) 42 cb. C: D Manahi-Stevens (26) 42. Mxd: L Aller (27) K Aller (25) 47. Indiv: K Aller (25) 46. W: R Whitehead (28) 36.

   BEXLEY: 2B: B Heiler (27) D Moeke (8) 49. Indiv: G Snowden (17) 42. Scr: K Terita 35.

   BLACKHEATH: Stableford: H Stinson (23) 36.

   BONNIE DOON: Medley 2B: M Hammond (26) C Grant-Foster (9) 49. Indiv A: D Fuller (11) 40. B: J Culley (20) 39 cb. C: F Eva (24) 42. Scr: J Bell 35. Gold Stableford: K Steel (32) 35.

   BONVILLE: Medley Stableford: B Moore (15) 39.

   BOTANY: Stableford: K Rose (23) 41 cb.

   BREAKERS: Stroke A: D Morewood (13) 65. B: R Jury (16) 63. C: R Emery (31) 64. Medal: R Jury.

   CABRAMATTA: Medley 2B agg Div 1: J Malkus (6) T Dunkin (3) 74. Div 2: B Murray (scr) I Hoven (40) 78. Scr: A Leo R Kessenich 51 cb. Indiv A: J Trivellato (12) 41. B: J Dass (18) 41. C: B Falcon (31) 42. W: I Hoven (40) 43.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B: B Chambers (17) M Deura (26) 48. Indiv: B Chambers (17) 41.

   CAMMERAY: Team: R Wickham (23) P McMurtry (42) A Diddams (30) T Kerr (33) 98.

   CARNARVON: 2B: A Kassis (18) H Bachir (22) 51. Scr: S Fizpatrick (Massey Pk) J Rodgers (Massey Pk) 41 cb. Mxd: H N Jung (18) D U Yoon (17) 48 cb. Scr: J Kirby B Donnellan 34 cb. Indiv A: S Nagle (12) 43. B: J Karam (14) 46. C: H Bachir (22) 44 cb. WW: M Lee (21) S O Lee (17) 44. Indiv Div 1: H Lee (13) 35 cb. Div 2: J Clarke (26) 35 cb. Div 3: D Lalor (37) 34 cb.

   CASTLE HILL: Medley 2B: J Weber (29) G Mallett (23) 55. Indiv A: A Johnston (10) 41. B: M Faulkner (15) 42 cb. C: G Mallett (23) 47. W: C Shin (17) 38. PM: G Patrick (25) R Laverick (25) 48. Indiv: S Bevan (2) 43. W: J McCormack (27) 39. Scr: S Bevan M Hall (Richmond) 42.

   CHATSWOOD: Medley 2B: C Spanner (27) L Callanan (31) 48 cb. Indiv: C Spanner (27) 44. W: R Kean (32) 37.

   CONCORD: Medley 2B: R Palser (25) R Walker (13) 49. Indiv: M Binskin (16) 43. W: R Palser (25) 40.

   CROMER: 4B: C Fairchild (5) J Edward (12) 46. Indiv: C Rae (scr) 40. Irish Team: M Horne (8) C Horne (20) M Fell (20) M Fell (19) 90.

   CRONULLA: Stableford: T Stratford (16) 43 cb. Mxd 4B: G Amos (26) K Swansson (19) 50.

   CUMBERLAND: Medley 2B: L Livesley (26) B Hartwig (18) 51. Scr: J Freeman P Gow 43. Indiv A: H Park (14) 41. B: J Madeleine (16) 41 cb. C: T Livesley (26) 41 cb. Scr: J Freeman 39. W: M McPherson (16) 37 cb.

   DUNHEVED: 2B: M Meincke (24) M Bailey (15) 48. Mxd 2B: T Bonnici (22) M Horan (25) 46. Indiv: G Tuhoy (15) 39 cb. Scr: C Dengate 30. W: J Watson (10) 35.

   ELANORA: Medley 4B: M Walsh (14) W Walsh (15) 47 cb. Indiv: W Walsh (15) 42 cb. W: T Martin (22) 38 cb.

   EVERGLADES: 2B: B Russ (25) T Sawka (11) 49 cb. Mxd: M Miller (18) P Mitchell (38) 51. WW: D Voss (30) M Scully (45) 49. Indiv Div 1: R Smith (16) 47. Div 2: B Russ (25) 42. W: P Mitchell (38) 45.

   FOX HILLS: 2B agg: D Shell (24) D Brabeder (8) 79. Indiv: I Grainger (19) 42 cb.

   GEORGES RIVER: Stableford: A Derbas (25) 41 cb.

   GORDON: Medley 2B agg: B Curry (13) C Te Peeti (12) 74 cb. Indiv: C Te Peeti (12) 38. W: S Davis (23) 37.

   GOSFORD: Team: G Williams (15) K Williams (34) O James (25) F James (27) 89. Indiv: O James (25) 41. W: L Cruickshanks (28) 36 cb.

   HARRINGTON WATERS: Stableford: M Felpham (8) 38.

   HIGHLANDS: Stableford: D O'Dwyer (15) 43.

   KAREELA: Medley 2B: C Amey (27) P Keating (13) 52. Indiv: G Reilly (15) 41. W: N Axford (22) 32 cb.

   KILLARA: Medley 2B: H Heaney (20) M Heaney (10) 49. Mxd: S Manion (40) C Murdoch (12) 48 cb. Indiv: H Heaney (20) 48. W: S Holgate (34) 42. Hole-in-one: G Wells at 8th.

   KOGARAH: 2B: S Ma (23) A Gavin (25) 54. Indiv: S Ma (23) 43. W: H Sui (21) 37. Ambrose: P Mahon M Mahon R Joice R Joice (14-7/8) 51-1/8.

   KOOINDAH WATERS: Stableford A: T Poynting (12) 41. B: G Johnson (24) 40.

   LIVERPOOL: Medley 2B agg: M Choi (14) G Lee (22) 83. Scr: S Reid G Reid (Kareela) 72. Indiv A: G Reid (Kareela 4) 40 cb. B: M Choi (14) 46. C: J Chae (Kogarah 25) 41. W: S Kim (15) 39.

   LONG REEF: Medley 4B: M Bowyer (18) S Correggia (14) 48. Indiv: S Correggia (14) 42 cb. W: S Gillies (17) 38.

   LYNWOOD: Medley 4B: D Holmes (4) B Moore (32) 14 up. Indiv: W McIntosh (18) 7 up. Scr: D Holmes 1 up.

   MACARTHUR GRANGE: Stableford: P King (16) 36.

   MACQUARIE LINKS: Medley 2B: P Avdelas (Botany 24) S Avdelas (Beverley Park 22) 49 cb. Indiv: R Vourloumis (Monash 12) 44. Hole-in-one: R Vourloumis (Monash) at 5th.

   MAGENTA SHORES: Stableford: M Hamilton (23) 36.

   MANLY: Stableford: J Collier (32) 43.

   MARRICKVILLE: Stableford: D Huynh (12) 43.

   MASSEY PARK: 2B: F Settineri (11) M Lanza (20) 54. Indiv: S Bunnell (6) 41. Scr: S Bunnell 35.

   MONA VALE: 2B agg: T Lane (9) R Noble (17) 83.

   MONASH: Medley Split 6: C Seagg (24) R Fitzpatrick (13) 79. Mxd: G Brant (29) J Van Mil (32) 72. Scr: C Davis P Rennemo 44. Indiv: C Wood (35) 44. W: J Van Mil (32) 43.

   MOORE PARK: 2B: D Allara (4) A Erskine (12) 9 up. Scr: A Hayes J Collins 3 down. Indiv: A Erskine (12) 4 up.

   MORISSET: Stableford: J Williams (8) 38. W: M Mann (27) 38.

   MOSS VALE: Stroke A/Cup: S Webb (Wollongong scr) 71. B: B Ashcroft (9) 75.

   MT BROUGHTON: Stableford: S Brock (Monash 19) 39.

   MUIRFIELD: Ambrose: P White W Fleeton M Patton S Fradley (7-5/8) 53-3/8. Mxd: M Lenart S Lenart C Mahon A Pope (12-1/4) 52-3/4.

   NEW BRIGHTON: Stableford: D Douma (24) 47.

   NORTH RYDE: 2B: C Drew (22) E Yi (20) 50. Mxd: L Simmons (32) I Flores (27) 48. W: P Mather (31) C Fisher (24) 46. Indiv A: O Fisher (12) 40. B: O Martin (15) 40. C: E Yi (20) 45. W Div 1: P Ternes (14) 35. Div 2: P Mather (31) 35 cb.

   NORTHBRIDGE: Medley 2B: M Hall (25) P Delprado (15) 48. Indiv: M Fletcher (15) 41. Scr: E Twyman 34.

   NSW: 2B: H Miller (22) H Miller (43) 54. Indiv White: H Miller (22) 49. W: F Dyson (22) 39.

   OATLANDS: 4B: E Conlon (14) R Kim (14) 48. Mxd: P Weaver (20) Annabel Butt (45) 49. Indiv: E Conlon (14) 44. W: Andra Butt (45) 47.

   PACIFIC DUNES: Team: S Beasley (12) N McGarry (13) G Hornby (18) G King (22) 86.

   PENNANT HILLS: Medley 2B: C Thomson (25) A McSpedden (19) 48. Indiv: S Bailey (10) 41. W: J Taylor (32) 42.

   PYMBLE: 4B: M Wright (17) G Pike (15) 10 up. Indiv: M Wright (17) 4 up. PM: C Carter (21) A Carter (35) 48. Indiv: M Hannam (11) 42. Jnr: F Henry (31) 44.

   RANDWICK: Stableford Div 1: J Watts (11) 37. Div 2: C Barrett (29) 40. Scr: W Gardiner 31.

   RICHMOND: Medley Stableford: C Handley (21) 42.

   RIVERSIDE OAKS: Stableford Div 1: C Francisco (10) 44. Div 2: M Mobilia (18) 40. Div 3: E Huppunen (29) 43.

   ROSEVILLE: 2B: S Grant (22) S Ahn (15) 51. Mxd: N Campbell (19) G Cooper (13) 45. Indiv A: M Bryan (13) 42 cb. B: S Grant (22) 45. Medley: P Betar (10) 42. Mxd: R Plummer (6) 40. W: N Bowman (21) 35 cb.

   ROYAL SYDNEY: Stableford: J Allen (Avondale 24) 43.

   RYDE-PARRAMATTA: 2B agg: B Regan (11) K Moodley (3) 81. Mxd: F Park (22) P Elliott (19) 71. Indiv: K Moodley (3) 42. W: S Virzi (42) 38. Scr: M Madden 33.

   SHELLY BEACH: Medley Team: R Cable (20) J Cable (10) B Cable (14) F Gore (36) 92. Indiv A: R Eyles (9) 39. B: T Greedy (18) 38. C: J Wagner (24) 39.

   ST MICHAELS: Medley 2B agg: B Yong (25) F Lim (16) 83. Indiv A: P Fitzgerald (12) 42. B: F Lim (16) 45. C: A Cerkesas (19) 42. Scr: J Serhan 39. Gold: M Pollard (34) 43. W: L Urquhart (14) 39.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley 4B multi: J Ryu (24) A Evo (17) 88. Scr: G Kaba M Yates 64. Indiv A: N Connaire (10) 39 cb. B: G Moore (19) 45. C: G Ferguson (28) 45. W: J Brennan (25) 40.

   STRATHFIELD: 2B: E Haines (20) T Gullotto (12) 11 up cb. Mxd: Y Kim (1) J Kim (11) 11 up. Indiv: J Rudd (16) 5 up cb. W: H Jang (12) 3 up.

   TERREY HILLS: 2B agg: A Langford (19) T Reardon (30) 78. Indiv: R Dixon (23) 44 cb.

   THE COAST: Medley Irish Team: A Burnett (20) W Whittlam (18) S O'Brien (16) C McCarthy (26) 96. Indiv: D Sloman (11) 41 cb.

   THE LAKES: Medley 4B: A Freeman (26) C Doherty (17) 46. Scr: B Seymour T Berrett 36. Medley Stableford: J Bowen (4) 36. Scr: M Aizawa 25.

   TOUKLEY: 4B: T Ralph (36) B Ralph (36) 50. Mxd: M McKinnon (15) G McKinnon (15) 48. Indiv Div 1: G Nancarrow (18) 43. Div 2: R MacAlpine (20) 43. W: K McKinnon (6) 38. Scr: R Luke 33.

   TWIN CREEKS: 2B: P Borg (8) J Tolomeo (5) 47. Indiv: R Alonso (2) 41 cb. Scr: A Platts (Penrith) 35.

   WAKEHURST: Medley 2B: M Foggo (24) G Henson (26) 48. Indiv A: R Little (14) 39. B: O Firth (31) 39. W: P Crerar (29) 38.

   WALLACIA: Stableford: M Millyard (6) 37 cb.

   WARRINGAH: Stableford: C Martin (Sarina 21) 39.

   WINDSOR: Medley 4B: R Bowen (34) S McCarthy (21) 48 cb. Indiv A: W Micallef (18) 38. B: S McNulty (17) 40. C: S Leung (26) 43. W: J Williams (24) 36 cb.

   WOOLGOOLGA: Stableford A: I Thorncroft (11) 42. B: N Tennant (15) 41. C: M Perfrement (31) 42.

   WOOLLAHRA: 2B: P Maisel (16) G Pitt (22) 50. Indiv Div 1: P Maisel (16) 43. Div 2: K Monkhouse (17) 39. Div 3: K Messenger (35) 40.

   WOOLOOWARE: Stableford: B Nelson (17) 41. Jnr: S Dunlop (8) 40 cb.

   WYONG: 2B: A Smith (10) G Ives (12) 50. Mxd: B Brand (28) M Qu (22) 46. Indiv Div 1: J Reed (9) 43 cb. Div 2: A Sharpe (18) 40 cb. W: M Qu (22) 38 cb. 

 

WOMEN

   BAYVIEW: Stableford: P Shepherd (18) 40.

   CRONULLA: Stableford: R Beech (28) 37.

   HARRINGTON WATERS: Stableford: P Sadler (21) 36.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: C Hjortkjaer (41) 32.

   MANLY: Stableford: G Larcombe (8) 42.

   MARRICKVILLE: Stableford: G Varcoe (19) 40. Veteran: J Bevan (10) 37.

   MOORE PARK: Summer Cup: St Michael's 3 bt Royal Sydney 2. Par: T Myers (8) sq.

   NSW: Stableford: C Langford (17) 37 cb.

   PYMBLE: Stableford: F Soldani (38) 35.

   ROYAL SYDNEY: Summer Cup: NSW 4 bt Bonnie Doon 1. Stableford: M Donnan (27) 34.

   ST MICHAEL'S: Stableford Div 1: L Poole (23) 35. Div 2: K Loosley (27) 41. Summer Cup: Moore Park 2-1/2 drew The Lakes 2-1/2.

   THE LAKES: Stableford: J Bugden (32) 34.

   TWIN CREEKS: Stableford: J Berry (16) 38.

   WARRINGAH: Stableford: V Sinclair (27) 37.

   WOOLOOWARE: Stableford: S Foster (31) 39. 

ACT SUNDAY

   FAIRBAIRN: Medley Stableford: J Holgate (15) 40 cb L Hickey (23) 40.