Date: December 19, 2014
Author:

NSW & ACT Club Golf Results – Thursday

WOMEN

   ASQUITH: Stableford div 1: J Gollmann (17) 38. Div 2: Y Himei (34) 40.

   BAYVIEW: Stableford div 1: K McClellan (20) 40. Div 2: B Carlsson (24) 40 cb. Div 3: H Touw (45) 38 cb.

   BOWRAL: Stableford: S Brereton (35) 34.

   CABRAMATTA: Stableford: D Carrier (23) 42.

   CASTLE HILL: Stableford: J Dow (37) 40.

   CHATSWOOD: Stableford: K Wilson (21) 39.

   CROMER: 4B: J Grace (32) J Craig (30) 46. Indiv div 1: L Bugden (15) 38. Div 2: J Bluett (36) 38 cb.

   EASTLAKE: Stableford: R Butcher (26) 34.

   EVERGLADES: Stableford div 1: J Andrews (22) 38. Div 2: J Crawford (26) 42. Div 3: J Davis (36) 42.

   HURSTVILLE: Stableford: K Wagner (28) 37.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: S Day (30) 32.

   LONG REEF: Stableford: A Veith (37) 39.

   MOLLYMOOK: Stableford Hilltop A: R Waller (21) 37. B: P Allaway (29) 35 cb.

   MONA VALE: Stableford A: V Holroyd (17) 38. B: A Vickers (28) 38. C: C Kerr (32) 39.

   MOORE PARK: Stableford: S Durst (16) 37 cb.

   NORTH RYDE: Stableford: H Lee (12) 38.

   NORTHBRIDGE: Stableford: S Bull (21) 27.

   NSW: Stableford: B Samuels (19) 44.

   OATLANDS: Stableford A: N Anderson (17) 39. B: A Kim (45) 37 cb.

   PALM BEACH: Stableford: S Evershed (35) 40.

   PENNANT HILLS: Stableford div 1: C Fraser (21) 39 cb. Div 2: D Ingleton (35) 37 cb.

   PYMBLE: Stableford: M Frickmann (15) 43.

   ROYAL SYDNEY: Stableford div 1: J Clarke (18) 36. Div 2: H Spry (27) 34. Centenary: J Musten (42) 35.

   STRATHFIELD: Stableford div 1: S Yo (22) 39. Div 2: E Kim (28) 38.

   THE COAST: Stableford: U Dold (25) 39.

   WAKEHURST: Stableford A: J Reddrop (22) 37 cb. B: L Myers (34) 41.

MEN

   ANTILL PARK: 2B Agg: C Whitelaw (28) S Smillie (26) 80. Indiv A: M Jason (9) 39. B: D Perrin (15) 36. C: J Malcolm (22) 43.

   AVONDALE: 2B Agg: R Wallace (1) S Sampson (10) 77. Indiv A: Z Arain (12) 41 cb. B: D Swinbourne (14) 39 cb. C: T Greenrod (22) 38 cb. Scr: H Endycott 42.

   BARDWELL VALLEY: 2B: G Roberts (9) P Bisson (15) 47. Indiv: R Scholl (18) 41. Scr: T Kadiev 32. Hole-in-one: G Roberts at 7th.

   BERMAGUI: Par A: J Fereti (14) 5 up. B: R Simpson (18) 5 up. C: J Medelis (23) 4 up.

   BEVERLEY PARK: Stableford: N Bucciarelli (15) 42.

   BOTANY: Veteran Stableford: T Warfield (17) 41.

   CABRAMATTA: Veteran Stableford: W Easterbrook (11) 40.

   CAMDEN: 2B Multi: P Gill (17) L Margetson (21) 104. Scr: J Smuk K Belman 59. Indiv A: A Chaperlin (15) 44. Scr: P Koutroubas 34. B: P Gill (17) 43 cb. Scr: M Pogson 24. C: J Hunter (31) 42 cb. Scr: P Carlton 18.

   CRONULLA: Stableford A: P Rolfe (13) 44. B: J Trenear (19) 41 cb. C: P Lyons (29) 46. Scr: G Rodgers 38.

   EASTLAKE: Stableford: G Nevin (21) 38.

   ELANORA: Stableford: D Sharkey (9) 43.

   FAIRFIELD: Snr 2B Agg: P Giddens (24) R Cuneen (31) 93. Indiv: R Cuneen (31) 49.

   FOX HILLS: Veteran Stableford: W Sherd (20) 45.

   GLENMORE: Medley Stableford: M Sinclair (11) 42.

   GORDON: Medley Stableford: M Lindfield (22) 44. Scr: J Camarsh 38.

   HURSTVILLE: Stableford A: M Horder (18) 43. B: B Hicks (25) 41.

   KAREELA: Jnr Stroke: L Sincotta (North Ryde) 65. Hcp: M Li (St Michael's 8) 60. Stableford div 1: H Cleare (Nelson Bay 16) 43. Div 2: J Skoodas (Pennant Hills 26) 51. Girls: K Convoy (The Australian) 75. Stableford: J Driscoll (Hurstville 43) 46.

   KOOINDAH WATERS: Stableford div 1: G Kay (17) 41 cb. Div 2: V Kelly (28) 43. Hole-in-one: R Morrison at 6th.

   LIVERPOOL: 2B: D Michael (21) D Pavisa (9) 51. Scr: J McMiles S McGee 43. Indiv A: G Koh (Dunheved 11) 41 cb. B: P Bounkeua (17) 40. C: M Anderson (23) 40 cb.

   LYNWOOD: 4B: D Holmes (1) M Pickham (18) 47 cb. Indiv: B Barker (19) 43. Scr: D Holmes 39.

   MARRICKVILLE: Veteran Stableford Div 1: I Sheerin (18) 45. Div 2: C Aroney (29) 45 cb.

   MASSEY PARK: 2B: J Daly (24) D Hilton (19) 13 up. Indiv A: L Gilder (9) 4 up. B: D Hilton (19) 8 up. C: J Murphy (20) 8 up. Scr: L Gilder 4 down.

   MOLLYMOOK: Stableford Hilltop A: M Spilstead (12) 39. B: L Blacklow (18) 42. C: R Clugston (36) 44.

   MOORE PARK: Stableford: R Leong (16) 39. Veteran Gold: S Rohald (26) 36.

   MORISSET: Medley 2B Multi: D Palmer (11) H Palmer (33) 94. Indiv div 1: D Palmer (11) 41. Div 2: K Anderson (22) 44. Div 3: R Glanville (24) 42. W: A Pike (32) 42.

   NEW BRIGHTON: 2B: L Brassil (9) G Warleigh (32) 51. Indiv A: R Trenear (8) 42. B: D McLean (16) 40. C: K Daly (20) 40.

   NORTHBRIDGE: 2B: C Davidson (18) J Dunstan (29) 50. Scr: A Boyle S Campbell 39. Indiv: F Allan (14) 44.

   PALM BEACH: 2B Agg: P Bourne (19) A Walker (22) 80. Indiv: R Lester (14) 43 cb.

   PARRAMATTA: Stableford: B Boylett (Fairfield 18) 42.

   RANDWICK: Veteran 2B Agg: D Feetham (16) N Cruickshank (26) 79.

   ROSEVILLE: 2B: J Widera (22) G Wilson (14) 51 cb. Scr: S Abernethy M Garrett 38. Indiv A: P Stewart (9) 41. B: R Wickens (18) 39. C: P McKillop (30) 44. Masters: A Turner (33) 41.

   SHOALHAVEN HEADS: Veteran Stableford: R Hodkinson (Jamberoo 20) 40 cb.

   SPRINGWOOD: 2B: J Main (10) B Beauvais (20) 45. Indiv div 1: M Boyce (15) 40. Div 2: F Poulter (25) 38. Scr: D Limbach 35.

   ST MICHAEL'S: 2B Agg: T Bui (Hurstville 18) L Abdilla (Cabramatta 36) 79. Scr: D Kolar W Wang 67. Indiv A: R Farrugia (Eastlake 5) 42. B: D Valdeta (Shellcove 11) 45. C: L Abdilla (36) 44. Vis: M Tosh (Woollahra 6) 36 cb. Scr: D Kolar 34. Gold: J Lunden (33) D Parr (26) 72 cb. Indiv: B Higgins (34) 39 cb.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley 4B Agg: W Vanderlouw (Riverside Oaks 27) D Swain (Camden Lakeside 20) 79. Scr: B Young P McGuffie 69. Indiv A: D Waldon (8) 42. B: B Hamerli (Riverside Oaks 14) 45. C: B Henderson (31) 43.

   THE COAST: Veteran Par: I Murray (23) 4 up. Matchplay f: L Gonzales bt T Kurosowa At 20th. B: M Cross bt P Brown 5-4. C: P Raleigh bt J Chow 3-2.

   WALLACIA: 2B: R Olejniczak (28) G Wilson (14) 48 cb. Scr: G Vigne G Donald 39. Indiv A: P Miall (Springwood 12) 40 cb. B: H Proctor (17) 41 cb. C: G Anscombe (19) 41 cb. Veteran: R Olenjniczak (28) 41 cb. Super Veteran: D Gallagher (15) 43.

   WARRINGAH: Medley Stableford: R Stevenson (35) 39. W: M Court (35) 42.

   WENTWORTH FALLS: Ambrose: P Holmes G Miller (7-1/2) 63-1/2. Ambrose: G Murray J Pails J Turner (5-1/6) 60-5/6.

   WINDSOR: Medley 4B: T Marshall (25) N Marshall (40) 47. MM: K Donnelly (31) D Fulham (20) 50 cb. WW: I Gilbert (34) S Griffin (32) 46. Indiv: N Kinnish (26) 43. W: B Marsden (27) 38.

   WOOLGOOLGA: 2B Agg: G Walker (23) G Jurotte (9) 78. Indiv div 1: M Lewry (5) 38. Div 2: G Walker (23) 40. Div 3: K Barber (27) 41.