Date: October 16, 2015
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Thursday

MEN

   ANTILL PARK: 4B Multi: K McGuire (7) G Rodgers (scr) 97. Scr: W Higgins W Hillhouse 54. Indiv A: K Mcguire (7) 44. B: C Gassman (Sussex Inlet 17) 41. C: B Pemble (21) 41.

   AVONDALE: Irish Team: B Meers (23) R Horne (29) C Murton (26) D Kerr (31) 98. Indiv: A: S Greville (6) 41. B: L Brown (20) 38. C: R Horne (29) 41. Scr: C Whittenberg 38.

   BARNWELL PARK: Veteran Par A: M Horner (14) 3 up. B: R Ferguson (17) 8 up. C: R Ficca (31) 6 up. D: G Fulton (25) 7 up.

   BARDWELL VALLEY: 2B: B Standaloft (8) G Flynn (13) 48. Indiv: R Redden (27) 41. Scr: M Veljanovski 31.

   BERMAGUI: Stableford A: J Goodwin (6) 35. B: M Derbyshire (19) 35. C: L Murphy (26) 37.

   BEVERLEY PARK: Stableford: A Gray (26) 42 cb.

   CABRAMATTA: Veteran Stroke: R Kornenberger (17) 68 cb.

   CAMDEN: 4B: G Pratt (26) L Pogson (14) 53. Scr: R Zelesco D Cummins 40. Indiv A: L Geist (15) 40 cb. Scr: D Cummins 39. B: G Pratt (26) 42. Scr: J McKinnon 18 cb.

   CAMPBELLTOWN: Veteran Medley Canadian foursome div 1: B Davis L Stewart (28) 58. Div 2: P Garrad L Garrad (25) 59.

   CRONULLA: Stableford A: M Finnegan (5) 41 cb. B: L Boardman (20) 40. C: N Feros (33) 38. Scr: L D'Apice 36 cb.

   EASTLAKE: Medley Stableford: R Powell (13) 39. W: E Lacey (35) 32 cb.

   ELANORA: Stableford: J Anderson (22) 42.

   FAIRFIELD: Snr Stroke A: B Bayly (15) 61. Scr: A Vella 72. B: V Bartolo (22) 62. Scr: L Lavender 81. C: P Seaman (30) 56. Scr: E Noack 81.

   FOX HILLS: Veteran Canadian foursome: C Miaranda J Meers (20-1/2) 62-1/2.

   GLENMORE: Stableford: P Grove (7) 42.

   GORDON: Medley Stableford A: P Criss (scr) 39. B: G Michalk (17) 41. C: J Petre (23) 43. W: J Bergin (26) 38. Overall: L Maxwell (23) 44. Scr: P Waddell 68.

   HURSTVILLE: Stableford: R Trewin (25) 46.

   LEONAY: 2B Agg: L Cupples (3) M Cain (7) 78. Indiv A: M Cain (7) 42. B: W Miller (13) 39. C: G Tallon (34) 44.

   LIVERPOOL: 2B: S Lee (11) J Punyalack (23) 49. Scr: A Chu S Hinton 41 cb. Indiv A: J Carter (Bardwell Valley 12) 39 cb. B: H Doan (14) 41. C: K Tran (33) 43.

   LYNWOOD: 4B: J Jacobs (36) D Hewitt (22) 10 up. Indiv: J Inwood (17) 7 up. Scr: P Nguyen 5 down.

   MARRICKVILLE: Veteran Split six: D Cole (28) A Penman (28) C Aroney (30) J Hartland (25) 95.

   MASSEY PARK: 2B Agg: J Picone (29) J Hempstead (22) 7 up. Indiv A: F Ragen (13) 6 up. B: K Hogg (16) 5 up. C: J O'Connell (21) 8 up.

   MOORE PARK: Stableford: P Kosmina (13) 36. Gold Veteran: A Forman (24) 31.

   MORISSET: Medley 2B Agg: S Byles (27) J Ransley (36) 83. Indiv A: B Ewurt (9) 41. B: D Forder (21) 41. C: T Jordan (28) 42. W: J Ransley (36) 42.

   NEW BRIGHTON: 2B: M Hoy (20) M Menouhos (14) 9 up cb. Indiv A: P Azzopardi (12) 6 up. B: W Chardcharoen (19) 3 up. C: M Hoy (20) 3 up.

   NORTHBRIDGE: 2B: A O'Sullivan (20) I Fraser (20) 47. Scr: C Adamson J Richards 39. Indiv: I Fraser (20) 40.

   PALM BEACH: 2B Agg: P Collings (21) H Deverson (Turramurra 33) 79. Indiv: M Kadwell (19) 42.

   RANDWICK: Veteran 2B Agg: J Oakes (15) T Canty (22) 73. Indiv: R Robertson (12) 40.

   RIVERSIDE OAKS: Challenge: P O'Connor (Rum Corp 6) 66.

   ROSEVILLE: Irish Team: A Hurley (20) M Cowley (22) M Kaldor (18) B Kendall (15) 122. Indiv A: D Fischer (6) 37. B: R Baker (14) 41 cb. C: P Leckie (20) 39. Scr: D Fischer 32. Masters: T Jackson (20) 39.

   SHELL COVE: Stableford: J Burns (6) 41.

   SHELLY BEACH: 2B: G Sullivan (11) D Fogarty (Warringah 11) 47. Scr: J Milne M Metcalf 38. Indiv A: G Sullivan (11) 39. B: K Slough (15) 42. C1: M Carbonaro (19) 36. C2: A Foskett (27) 35. Hole-in-one: G Sullivan at 10th.

   SHOALHAVEN HEADS: Veteran Medley 2B: I Gordon (21) B Hammond (Jamberoo 23) 50. Indiv: J McGuirk (31) 42.

   SHVGA at Gibraltar: Medal div 1: D Lees (16) 64. Div 2: P Miltenyi (19) 65. Div 3: T Van Der Meer (34) 66.

   SPRINGWOOD: 2B: G Gillett (13) P Eichorn (27) 51. Indiv div 1: J Main (12) 43. Div 2: G Jenkins (22) 43. Scr: R Harris 41. Hole-in-one: W Campion at 18th.

   ST MICHAEL'S: Medley 2B: R Sutcliffe (20) E Moran (20) 46. Scr: C Smith C Johnson 37. Indiv A: S Gibson (5) 37. B: R Barnes (13) 35. C: C Garfinkel (19) 39. Scr: R Allison (Lakeside) 29. Vis: D Devlin (Moore Park 23) 34. Gold: W Glen (27) J Cameron (The Coast 6) 41. Indiv: W Glen (27) 36. Trophy: C Smith (6) 37.

   STONECUTTERS RIDGE: 2B: D Ku (23) S Moore (11) 48. Scr: C Bevan M Wong 42 cb. Indiv A: S Moore (11) 43. B: A Cho (14) 41 cb. C: R Moore (24) 39.

   THE COAST: Veteran Stableford: D Tinworth (15) 40.

   THE RIDGE: Medley Stableford div 1: G Horner (Cronulla 18) 42. Div 2: J Horner (27) 46. W: E Dunn (Kareela 24) 41. Scr: T Berrett (The Lakes) 34.

   WALLACIA: 2B Agg: J Austin (30) M Sheen (20) 88. Scr: G Vigne G Donald 63. Indiv A: G Donald (10) 40. B: B Hillhouse (17) 41. C: J Austin (30) 47. Veteran: G Vigne (13) 45. Super Veteran: D Knox (32) 41 cb.

   WARRINGAH: Medley Stableford: D Byron (22) 41. W: P Sutton (28) 36.

   WENTWORTH FALLS: Medal A: J Menin (9) 68. B: J Kelley (19) 66. C: J Pittendrigh (23) 68. Stroke: J Bednarski (Leura 29) 66. Scr: J Palis 73.

   WINDSOR: 4B: M Edmond (24) P Rose (17) 50. Mxd: J Brown (14) G Sherer (13) 43. WW: S Moore (38) A Petinsky (22) 43. Indiv: R Ledgar (16) 38. W: N Ponnusamy (33) 36.

   WOOLGOOLGA: 2B: S Povey (22) R Weeks (22) 77. Indiv div 1: A Hart (scr) 40. Div 2: J Hurley (18) 39. Div 3: S Povey (22) 40. 

 

WOMEN

   ASQUITH: Stableford div 1: J Bezuidenhout (21) 37. Div 2: J Doherty (36) 36.

   BANKSTOWN: Stroke div 1: R Candy (20) 71. Div 2: L Manning (24) 73. Div 3: M Butcher (31) 74.

   BARDWELL VALLEY: Stroke div 1: M Hayward (21) 69. Div 2: K Vickers (31) 64. 54-hole c'ship: K Coldrey 239 S Howard 247. Hcp: K Coldrey (11) 206. B: M Comber 276 J Kinkead 278. Hcp: K Vickers (32) 192. C: V Leicht 312 W Hicks 329. Hcp: V Leicht (37) 201. Bronze: M Comber (27) 276. Veteran A: K Coldrey S Howard. B: M Comber J Kinkead. C: V Leicht W Hicks.

   BAYVIEW: Stroke A: D Sainty (11) 69. Scr: D Sainty 80. B: A Giles (21) 71. Scr: A Giles 92. C: P Foster (38) 76. Scr: S Kercher 108. C'ship qlfrs A: D Sainty C Clarke C Freeman R Dockerill S Storer D Hoschke J Chung C Jacobs. B: A Hinton P Shepheard C Gilmour C McKewen B Carlsson A Smith M Shepherd J Raine. C: S Kercher S Davies B Gavin A Toohey J Scully M Kennedy V O'Keefe C Morgan. Stableford: V Kotarski (24) 45.

   BLACKHEATH: Stableford: R Lonergan (23) 37.

   BOWRAL: Stroke div 1: S Whiteway (18) 75. Scr: S Whiteway 93. Div 2: J Whittaker (30) 73. Scr: A Keys 99. Div 3: P Donoghue (35) 76. Scr: P Donoghue 111.

   BREAKERS at Wamberal: Stableford div 1: J Chapman (21) 41. Div 2: V Higgins (30) 37. Div 3: D Rudd (40) 40.

   CABRAMATTA: Stroke div 1: M Dunn (12) 81. Scr: S Solia 89. Div 2: E Burton (23) 74. Scr: E Burton 97. Div 3: A Richards (29) 83. Scr: A Richards 112.

   CASTLE HILL: Foursome div 1: K Romer M Van Der Weegen (15-1/2) 72-1/2. Scr: J Cannon L Papandrea 94. Div 2: L Wilson S Pirrello (28) 70. Scr: L Jenkins C Michel 101. C'ship: J Cannon L Papandrea 187 R Laughton T Smillie 193. Hcp: D Clarke B Burnett (22) 151. Div 2: L Jenkins C Michel 203 N Shaw J Bowen 210. Hcp: L Jenkins C Michel (27) 149.

   CROMER: Stroke div 1: A Matthews (12) 73. Div 2: R Doolan (23) 76 cb. Div 3: R Hall (29) 71. Div 4: M Fennessy (35) 79 cb. Scr: K English 84.

   DUNHEVED: Foursome: T Bonnici L Bourke (25) 72.

   EVERGLADES: Team: G Gray (12) A Meyn (27) M Quinlivan (42) J Moffat (18) 87.

   GEORGES RIVER: Medal div 1: P Gibbs (16) 60. Div 2: S Hartley (33) 73.

   GOSFORD: Stroke div 1: R Dyer (21) 70. Scr: H Potter 86. Div 2: R Incoll (25) 70. Scr: R Incoll 95. Div 3: H Stuart (34) 72. Scr: H Stuart 106. C'ship: S Asken 352 won in playoff H Potter 352. Hcp: R Robertson (18) 293. Div 2: R Incoll 391. Hcp: B Adams (27) 295. Div 3: H Stuart 446. Hcp: J Bowen (39) 312.

   HARRINGTON WATERS: 4B: L Barneveld (45) M Borron (45) 44 cb.

   KOGARAH: Stroke div 1: W Goodwin (18) 72. Div 2: T Faddy (29) 72. Div 3: S Smith (39) 74. 54-hole c'ship: M Ticehurst 256. Div 2: G Dwyer 299. Div 3: L Lewis 332.

   LONG REEF: Stroke div 1: K Sloane (13) 75. Scr: K Sloane 88. Div 2: S Ramsay (30) 74. Scr: M Dawson 101. Div 3: S Kiprovich (37) 79. Scr: C Thomson 115. Cup: K Sloane.

   MONA VALE: Par div 1: P Lindsay (21) 4 up. Div 2: G Ronson (31) 1 up cb. Div 3: S Harada (33) 2 up.

   MOORE PARK: Stableford: S Durst (14) 31.

   MUIRFIELD: Stableford div 1: L MacArthur (23) 33. Div 2: M Iversen (28) 36. Div 3: D Pickles (34) 35.

   NORTH RYDE: Stableford: M Saunders (35) 36.

   NORTH TURRAMURRA: Stableford: E Wiesner (Mona Vale 35) 35.

   NORTHBRIDGE: Stableford: L Murphy (25) 34.

   NSW: Stroke div 1: L Tran Thu (13) 71. Div 2: J Harris (31) 78. Div 3: K Ryan (42) 72.

   PALM BEACH: Stableford: A Poole (44) 32 cb.

   PENNANT HILLS: Stableford A: J Eyles (22) 38. B: K Lee (28) 41. Div 3: B Thompson (41) 40. Scr: L Shaw 23. Grandmother's trophy: G Holsgrove (27) 41.

   PENRITH: Stroke div 1: K Davis (9) 74. Div 2: P Kunkler (24) 67. Div 3: C Lord (33) 76.

   PYMBLE: Par div 1: J Schenk (19) 2 up cb. Div 2: J Tuffley (30) 2 up cb. Div 3: E McBurnie (32) 2 down. Scr: L Bayliss 10 down. C'ship semi-f: S Waddington bt L Green 5-4, K Cant bt R Smith 2 up. Res: L Hammond bt V Stals 3-1, S Eldridge bt L Dickinson 3-1. B1: S Franklin bt S Kimberley 4-3, K Rowland bt J Reitzer at 19th. B2: S McCormack bt M Barnsley 4-3, S Nutting bt P Von Behr 7-6. Res: M Harris bt L Hayman 3-2, K Raine bt J Irwin 6-5. B3: M Ross-Smith bt H Chen 4-3, K Factor bt I Weaver 3-1. Res: J Stoel bt S Diks 4-3, L Lawlor bt S Wood 5-3.

   RICHMOND: Stroke div 1: A Kirk (22) 75 cb. Scr: M Gal 91. Div 2: J Starr (29) 72. Scr: D Clark 101 cb. Div 3: C Findley (43) 74. Scr: M Dixon 114. 54-hole c'ship: M Gal 275 C Lozier 282. Hcp: C Carter (20) 229. Div 2: A Kirk 293 M Vanderlight 295. Hcp: D Clark (26) 221. Div 3: M Dixon 347 J Raams 352. Hcp: G O'Dempsey (41) 233. 36-hole Veteran c'ship: C Lozier 187. Hcp: D Clark (27) 144.

   ROYAL SYDNEY: Stableford div 1: E Collins (16) 40. Div 2: S Manford (34) 38. Stroke Centenary: P Golsby (29) 57. Plate: S Kimpton (33) 133.

   SHELL COVE: 2B Agg: K Tanner (42) B Young (30) 78.

   STRATHFIELD: Stableford div 1: L Rasiah (14) 32. Div 2: M Cho (27) 33.

   THE COAST: Canadian foursome: S Asrich M Laffy (10) 76.

   WAKEHURST: Par A: S Douglas (14) 4 up. B: K Skelton (24) 5 up. C: NS Hae (34) 5 up.

   WENTWORTH FALLS: Stroke: R Perry (24) 69.

   WOOLLAHARA: Stableford: D Cunningham (26) 37.

   WYONG: Stroke div 1: V Atkins (19) 73. Div 2: P Leithley (28) 72. Div 3: P Clark (38) 76. Veteran 36-hole c'ship: S Hutton 178. Hcp: V Atkins (20) 145. Div 2: H Alexander 194. Hcp: P Leathley (28) 139. Div 3: F Morgan 219. Hcp: J Flood (41) 144. 

 

FEDERAL: Women: Rd 2 c'ship A: M Neill (10) 74 N Moon (5) 75. B: V Miers (23) 72 S Mcgregor (23) 72. C: P Makeham (30) 70 C Rischbieth (28) 74.