Date: November 20, 2015
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Thursday

MEN

   ANTILL PARK: 4B Agg: L Gibson (8) N Warren (12) 79. Scr: W Higgins W Hillhouse 63. Indiv A: N Warren (12) 40. B: L O'Brien (15) 36 cb. C: L Farrance (29) 41.

   AVONDALE: Team: K Isaacs (25) R Nohra (19) J Linstead (28) P Lenehan (22) 53 cb. Indiv A: B McCarthy (6) 42. B: G Carr-Boyd (19) 44. C: J Linstead (28) 41. Scr: M Wittenberg 42. Hole-in-one: J Loughnan at 2nd.

   BARDWELL VALLEY: 2B: D Bass (23) K Hicks (27) 49. Indiv: D Hughes (13) 41. Scr: D Williams 28.

   BARNWELL PARK: Veteran Ambrose: C Byrne E Royds R Fitzgerald (8-1/6) 45-5/6.

   BERMAGUI: Stableford A: G Reid (12) 37. B: D Payne (16) 41. C: M Lecomte (26) 34.

   BEVERLEY PARK: Stableford: T Coates (32) 43.

   BOTANY: Veteran Stableford: N Cundy (9) 38.

   CAMDEN: Split six: C Blockley (23) B Bull (14) 49. Indiv A: G Dredge (11) 44. Scr: D Mackay 32 cb. B: F Cahill (17) 40. Scr: S Roberson 22. C: T Williams (23) 42 cb. Scr: P Carlton 20.

   CAMPBELLTOWN: Veteran Stableford div 1: A Smith (10) 42. Div 2: P Turner 11) 41.

   CARNARVON: 2B: T Krapeshlis (23) T McMahon (Geringong 6) 52 cb. Indiv: T Kapeshlis (23) 46.

   EASTLAKE: Medley Stableford: R Sargent (14) 43.

   ELANORA: Stableford: I Wiadrowski (36) 42.

   FAIRFIELD: Snr Team: B Pearce (17) C Hollis (22) N Sewell (25) R McManus (36) 106. Indiv: C Wilson (18) 49.

   FOX HILLS: Veteran Ambrose: S Lal F Ponsamy (5-1/2) 61-1/2.

   GLENMORE: Stableford: F Thompson (27) 41.

   GORDON: Medley 2B: P Castle (31) G Byrne (18) 46 cb. Indiv A: I Shoulder (11) 36. B: G Byrne (18) 39 cb. C: L Killen (20) 39. W: J White (20) 38.

   HURSTVILLE: Stableford div 1: A Cooper (19) 43. Div 2: L Dennett (21) 42.

   LEONAY: 2B: B Thornton (21) J Francis (19) 11 up. Indiv A: B Bennett (12) 2 up. B: D Wrigley (15) 3 up. C: B Thornton (21) 4 up.

   LYNWOOD: 4B Agg: H Gewohn (30) M Keane (14) 82. Indiv: H Gewohn (30) 43. Scr: D Gibson 32.

   MARRICKVILLE: Veteran 2B Agg: S McClure (22) N Broome (35) 89. Indiv div 1: P Grislis (21) 42. Div 2: K Gardiner (22) 43 cb.

   MASSEY PARK: 2B: R Jewell (23) E Solarz (17) 50. Indiv A: R Duckworth (12) 42. B: G Sly (17) 43. C: C Castledine (23) 44. Scr: C Smith 33.

   MOORE PARK: 2B: G Peters (29) R Perry (25) 50. Indiv: S Bracken (26) 37. Veteran: R Perry (25) 41.

   MORISSET: 2B: G Kildey (14) W Kildey (12) 48. Indiv A: W Kildey (12) 42. B: S Mitchell (20) 42. C: H Hardman (24) 41.

   NEW BRIGHTON: 2B: M Hoy (20) R Harriman (17) 50. Indiv A: P McGrath (12) 41. B: R Harriman (17) 39. C: M Hoy (20) 43.

   NORTHBRIDGE: 2B: D Schroder (26) J Dykes (14) 48. Scr: R Ambrogio T Davoren 38. Indiv: R Ambrogio (6) 41.

   PALM BEACH: 2B Multi: J McLean (7) M Upton (7) 92. Indiv: M Upton (7) 41 cb.

   RANDWICK: Veteran Stroke div 1: G Campbell (14) 55. Div 2: L Blank (19) 54.

   ROSEVILLE: Stableford A: R Kitchen (12) 41. B: S Bear (17) 43. C: A Gebbie (20) 42. Masters: A Marshall (26) 41.

   SHELLY BEACH: 2B: B Appleyard (20) G Asser (10) 49. Scr: A Wilson J Hart 41 cb. Indiv A: K Jones (scr) 41. B: T Smee (18) 38. C1: B Appleyard (20) 39. C2: T Hole (29) 38.

   SHOALHAVEN HEADS: Medley Veteran Stableford: C Vrolyk (36) 46.

   SHVGA at Gibraltar: Stableford div 1: L Liberale (18) 42. Div 2: A Bassett (19) 43. Div 3: K Peterson (29) 36.

   SPRINGWOOD: 2B: B Renneberg (9) D Gibson (36) 49. Indiv div 1: C Marshall (16) 41. Div 2: D Gibson (36) 48.

   ST MICHAEL'S: 2B: P Mazzola (19) D Thompson (10) 47. scr: N Kyriacou J Lyras 40. Indiv A: M Frost (11) 41. B: B Booklin (17) 40 cb. C: V Singer (20) 42. Scr: J Lyras 36. Vis: R Kerr (Cammeray 28) 39. Gold: W Glen (27) J Cameron (5) 45. Indiv: W Glen (27) 41. Trophy: A Micallef (4) 36.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley 4B: S Pillay (13) G Blackman (20) 49 cb. Scr: W Cochran J Field 43. Indiv A: W Butler (8) 43. B: J Pettit (16) 40. C: G Blackman (20) 43.

   STRATHFIELD: Stableford div 1: J Shin (15) 34 cb. Div 2: E Chung (29) 40.

   THE COAST: Veteran Stableford: J Coleman (27) 42.

   THE RIDGE: Medley Stableford div 1: C Allouce (Cronulla 18) 43. Div 2: R Gauge (29) 43. W: J Cheah (32) 25. Scr: R Tiene 30.

   WALLACIA: 2B: H Cassidy (23) P Currie (28) 49 cb. Scr: R Potter S Oakes 34 cb. Indiv A: S Oakes (9) 39 cb. B: D Hilderbrand (14) 40 cb. C: P Allison (29) 40 cb. Veteran: S Hackett (13) 43. Super Veteran: H Cassidy (23) 41. Hole-in-one: D Hurst at 14th.

   WARRINGAH: Medley Stableford: M Innes (25) 42. W: S Blacker (29) 40.

   WENTWORTH FALLS: Stableford: D Halpin (21) 40. Scr: P Sebbens (Leura) 30.

   WINDSOR: 4B Agg: P Davies (19) D Long (26) 70. Mxd: J Byles (23) J Grieves (29) 65. WW: J Brown (14) N Ponnusami (30) 68. Indiv: G Lane (21) 38. W: K Rooke (25) 34.

   WOOLGOOLGA: 2B Agg: G Bolton (5) P Gralton (19) 77. Indiv div 1: G Bolton (5) 40. Div 2: D Penson (8) 39. Div 3: G Kennedy (11) 37. Div 4: M Hodge (21) 37. 

 

WOMEN

   ASQUITH: Team: J Nedov (33) J Bezuidenhout (19) M Simmons (11) R Hanchard (24) 93.

   BANKSTOWN: Stableford: C Boyd (28) 40 cb. Non trophy: A McGuinn (40) 38.

   BARDWELL VALLEY: Stableford: A Caterson (37) 37. Veteran: N McIntyre (42) 24.

   BAYVIEW: Team: Presidents 1690 (R Dockrill (10) J Croydon (29) 76) bt Captains 1686 (J Chung (15) M De Jong (26) 72). Stableford div 1: J Chung (15) 39. Div 2: P Byrnes (22) 42. Div 3: M Kennedy (39) 44.

   BOWRAL: Stableford div 1: M Vensson (15) 35. Div 2: J Clifford (33) 34.

   BREAKERS at Wamberal: 2B Agg: C Henry (27) C Clark (34) 70. Indiv: L Howell (32) 39.

   CABRAMATTA: 2B Multi: C McKenzie (13) K King (23) 71. Indiv: C McKenzie (13) 36.

   CAMPBELLTOWN: Veteran Stableford div 1: F Keane (15) 34. Div 2: A Payne (35) 31 cb.

   CASTLE HILL: Stableford div 1: M Van Der Weegen (19) 39. Scr: K Drummond 25. Div 2: D Phillips (23) 39 cb. Scr: P Roles 18. Div 3: D Crawford (38) 37. Scr: C Cunningham 12.

   CHATSWOOD: Par div 1: R French (23) sq. Div 2: SH Kim (32) 8 up. Div 3: S Bramley-Moore (45) 1 up.

   CROMER: Team: Presidents 222 bt Captains 216.

   EASTLAKE: Stableford: N Cave-Olsers (17) 41.

   EVERGLADES: Stableford div 1: G Gray (14) 37. Div 2: J Wyley (26) 35. Div 3: R Ross (31) 38. Div 4: A Crowe (44) 41.

   GEORGES RIVER: Stableford div 1: F Chin (25) 32 cb. Div 2: S Glynn (39) 30.

   GOSFORD: Stableford: A Burke (20) 38.

   HARRINGTON WATERS: Medal: D Pasfield (37) 71. Medal of Medals: J Fisher (32) 76.

   KOGARAH: 3B: K Morris (35) V Hyde (23) R Burgess (21) 51.

   LONG REEF: Stableford div 1: J Brown (8) 36 cb. Div 2: P McTaggart (31) 33. Div 3: J Grundy (35) 34.

   MONA VALE: Stableford div 1: B Sinigoy (24) 41. Div 2: E Campbell (31) 45. Div 3: S Ellis (33) 41.

   MOORE PARK: Stableford: J Anthes (28) 35.

   MORISSET: Stableford: S Smith (25) 36.

   NORTH RYDE: Stableford: V Cunliffe (13) 39.

   NORTHBRIDGE: Stableford: C Mallinson (14) 31.

   NOWRA: Stableford div 1: C McMillan (23) 37. Div 2: V Wilson (28) 35. Div 3: A Newton (34) 31.

   NSW: Stableford div 1: C Monk (20) 37. Div 2: J Harris (26) 38. Div 3: E Daly (33) 35.

   OATLANDS: Stableford A: J Tunks (15) 37. B: J O'Flaherty (45) 36 cb.

   PALM BEACH: Stableford: C Cannon (31) 34.

   PENRITH: Ambrose: R Stasiuk V Lawless (10-1/4) 65-3/4.

   PYMBLE: Irish Team div 1: L Hammond (9) S Franklin (18) J Irwin (19) S Kimberley (19) 66. Div 2: G Woodward (28) M Huxtable (26) T Howman-Giles (34) P Opie (28) 62. Div 3: S Curtis (40) V Gardos (28) I Gulbis (41) I Weaver (33) 62.

   ROYAL SYDNEY: Par div 1: B Alexiou (22) 3 up. Div 2: M Macintosh (33) 3 up. Centenary: C Drayton (35) 4 up.

   TALLWOODS: Stableford div 1: J Gould (23) 43. Div 2: J Panada (26) 43. Div 3: J Hunter (32) 41.

   WAKEHURST: Stableford A: R Lee (24) 42. B: S Ainsley (45) 43.

   WENTWORTH FALLS: 4B: S Maloney (27) A Fraser (28) 50. Indiv: A Fraser (28) 47.

   WOOLLAHRA: Stableford: P McMahon (31) 42.

   WYONG: Stableford div 1: D Soetens (21) 38 cb. Div 2: B Ferguson (25) 38. Div 3: A Dennington (32) 35 cb. Div 4: K Springall (33) 35.