Date: December 11, 2015
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Thursday

MEN

   ANTILL PARK: 4B: N Warren (11) G Rodgers (PGA) 49. Scr: L Gibson N Wood 38. Indiv A: G Rodgers (PGA) 41. B: T Helman (16) 42. C: L Farrance (27) 40 cb.

   AVONDALE: Team: L Li (7) M Bower (9) D Gough (20) I Dear (15) 95. Indiv A: D Roche (8) 41 cb. B: I Dear (15) 43. C: H Lu (32) 43. Scr: C Wittenberg Snr 39 cb.

   BARDWELL VALLEY: 2B: G Malpass (17) J Honeybrook (12) 49. Indiv: W Coulter (17) 42. Scr: J Colligan 33.

   BERMAGUI: Stableford A: M Carr (14) 39. B: N Stolk (18) 38. C: D Barbour (24) 39.

   BEVERLEY PARK: Medley Stableford: P Shortus (27) 47.

   BEXLEY: Veteran Stableford div 1: D Reading (11) 40. Div 2: M Gray (17) 43. Div 3: A Ronalds (34) 43.

   BOTANY: Veteran Stableford: S Waller (18) 38.

   CAMDEN: 2B: G Rogers (22) G Wackett (14) 50. Scr: K Harrison I Graham 37. Indiv A: G Wackett (14) 41. Scr: J Hislop 33. B: A Chaperlin (19) 42. Scr: D Alexander 25. C: J D'Arney (21) 41. Scr: K Paterson 17.

   CAMPBELLTOWN: Veteran Stableford div 1: V Willis (17) 38. Div 2: D Maloney (30) 38. Women div 1: F Keane (14) 30. Div 2: L Evans (38) 37.

   CARNARVON: 2B: P Dennis (15) R Hussey (32) (Barnwell Park) 51. Indiv: R Hussey (32) 45.

   CRONULLA: Stableford A: S Winter (6) 43. B: M Pyne (15) 39. C: W Coman (25) 43. Scr: S Holden 40. Hole-in-one: G Gray at 7th.

   EASTLAKE: Stableford: C Stemi (36) 42.

   ELANORA: Stableford: D Geddes (11) 41.

   FAIRFIELD: Veteran Stroke A: G Bellia (16) 63 cb. B: V Bartolo (23) 56. C: P Creedon (25) 59.

   FOX HILLS: Veteran American Foursome: B North L Costagana (20) 61.

   GLENMORE: Stableford: G Chisholm (11) 40.

   GORDON: 2B: G Longford (26) B Cooke (34) 53. Indiv A: D Tithurst (12) 38. B: G Hill (16) 38 cb. C: G Longford (26) 43.

   HURSTVILLE: Stableford Div 1: K Kjorrefjord (18) 46. Div 2: T Ayshford (43) 36.

   KOOINDAH WATERS: Stableford A: S Tipple (14) 43. B: D Conyers (22) 36 cb.

   LEONAY: 2B: R Molloy (18) J White (27) 48. Indiv A: G Pinn (12) 39. B: R Perrau (17) 40. C: J White (27) 44.

   LIVERPOOL: 2B: B Hoffman (36) M Hoppitt (27) 50. Scr: G Buchanan P Barry 42. Indiv A: P McGregor (6) 41. B: T Eastburn (Woolooware 18) 39. C: M Hoppitt (27) 40. Hole-in-one: A Fiorenza at 18th.

   LYNWOOD: Medley Stableford: S Dowers (24) 45. Scr: J Ward 36.

   MASSEY PARK: 2B Agg: P Woodhouse (20) J Camarda (15) 83. Indiv A: W Stiller (12) 42. B: M Silvia (16) 44. C: P Woodhouse (20) 45.

   MOORE PARK: 2B: D Isaacs (35) S Rohald (25) 47. Indiv: SP Wong (18) 41. Veteran: C Novis (23) 39.

   MORISSET: 2B: G Evans (36) N Cornish (24) 49. Indiv Div 1: C Mitchell (7) 40. Div 2: K Christensen (21) 42. Div 3: N Cornish (24) 43.

   MT BROUGHTON: Stableford: G Windeyer (7) 36.

   NEW BRIGHTON: 2B Agg: B Bisat (15) G Hempstead (13) 76. Indiv A: R Trenear (8) 40. B: J McGarr (14) 43. C: B Clarke (20) 40.

   NORTHBRIDGE: 2B: D Roberts (23) J Gruzman (17) 53. Scr: C Adamson B Kilham 37. Indiv: W Boyd (23) 44.

   PALM BEACH: 2B Multi: A Glauerdt (23) I Middleton (30) 91. Indiv: A Glauerdt (23) 46.

   RANDWICK: Veteran Stableford div 1: T Mulligan (13) 42. Div 2: P Kuti (17) 38.

   ROSEVILLE: 2B agg: D Chisholm (20) P Bidle (18) 79. Scr: F Colman M Garrett 65. Indiv A: P Doerner (10) 40. B: S Bear (14) 45 cb. C: G White (23) 41. Masters: P Gray (21) 39.

   SHELL COVE: Stroke: M Ruiz (13) 67. Scr: L Legrady 77. Stableford: D Gilles (18) 40.

   SHELLY BEACH: 2B: G Irwin (23) C Bourne (12) 48. Scr: S Armstrong G Bevan 38. Indiv A: J Hunt (5) 39. B: T Macken (13) 37. C1: J Timmins (24) 38. C2: B Duffin (28) 37. Hole-in-one: J Hart at 10th.

   SHOALHAVEN HEADS: Veteran 2B: B Rowe (14) B Jessep (21) 79. Indiv: D Perrin (Shell Cove 16) 41 cb.

   SPRINGWOOD: 2B: C Marshall (16) D Gibson (33) 49. Indiv Div 1: T Hobson (12) 39 cb. Div 2: R Forster (22) 42 cb. Scr: B Cole 33.

   ST MICHAEL'S: 2B: G Seeto (15) M Lam (17) 51. Scr: R Zabow D O'Callaghan 39. Indiv A: R Zabow (7) 44. B: M Lam (17) 46. C: B O'Regan (26) 41 cb. Scr: Z Mullins 37 cb. Pro: J Lee 38. Vis: F Bart (Bonnie Doon 31) 43. Gold 2B: O Wagner (31) T Saunders (30) 49. Indiv: O Wagner (31) 42.

   STONECUTTERS RIDGE: Stableford A: B Fifield (11) 38. Scr: J Field 35. B: C Faulkner (15) 37. Scr: K Joo 34. C: S Sanders (22) 39 cb. Scr: D Lopez 18.

   THE COAST: Veteran Matchplay f: L Gonzales bt K Brewer 5-4. B: B De Bettincor bt L Wharton 3-1. C: T Smith bt P Raleigh 6-5. Stableford: B Swan (17) 43.

   THE RIDGE: Medley Stableford div 1: M Brown (Woolooware 14) 42. Div 2: G Clarke (Woolooware 32) 43 cb. W: E Dunn (Kareela 22) 37. Scr: M Peterson (Bega) 36.

   WALLACIA: 2B Multi: T Sharpe (15) H Cassidy (23) 92. Scr: J Mansfield B Dukes 46. Indiv A: G Keeley (11) 43. B: K Munchow (13) 44. C: P Currie (29) 44. Veteran: T Zammit (25) 46. Super Veteran: J Kuzmanovic (17) 44.

   WARRINGAH: Stableford: P Morgan (17) 41.

   WENTWORTH FALLS: 2B: S Hunt (3) N Brown (11) 45 cb. Indiv: M Patterson (6) 42. Scr: S Hunt 31.

   WINDSOR: Veteran 4B: R Ledger (15) G Sherer (13) 73. Mxd: B Wassens (33) V Wassens (33) 66. Indiv: B Mullan (20) 40.

   WOOLGOOLGA: 2B Agg: S Bhatti (7) J Haddon (21) 75. Indiv div 1: A Hart (plus 1) 39. Div 2: A Williams (5) 40. Div 3: P Whitton (12) 41. Div 4: J Haydon (14) 38. 

 

WOMEN

   ASQUITH: Stableford div 1: M Park (20) 39. Div 2: J Peters (35) 33 cb.

   BANKSTOWN: Ambrose: F Hunter A McGuinn M Scott P Grzetic (13-5/8) 45-3/8.

   BAYVIEW: Team: J Flanagan (13) S Dunn (29) G Holmes (32) A Toohey (36) 79. Scr: D Sainty R Dockrill A Gluckman A Haynes 44 cb.

   BLACKHEATH: Stableford: M Rowe (40) 37.

   BOWRAL: Stableford: C Warner (22) 36.

   CABRAMATTA: Stableford div 1: S Solia (3) 40. Div 2: D Carrier (26) 34.

   CASTLE COVE: Team: R Chidgey (40) P Chandler (41) F Gostelow (39) N Atken (33) 43.

   CASTLE HILL: Stableford: P Roles (23) 45. Hole-in-one: G Kim at 11th.

   CHATSWOOD: Stableford: L Roo (36) 43.

   CROMER: Stableford div 1: A Horne (13) 33. Div 2: C Tilley (25) 39. Div 3: L Pederson (35) 34.

   EASTLAKE: Stableford: K Webster (38) 42.

   EVERGLADES: Stableford A: L George (21) 40. B: J Simmons (23) 36. C: P Taylor (35) 36.

   GORDON: Stableford: A Morton (27) 38.

   GOSFORD: Stableford: L Rankin (30) 40.

   HARRINGTON WATERS: Medal: J Fleming (31) 69.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: L Hendriks (29) 37.

   LONG REEF: 3B: D Montgomery (38) D Muncke (44) K Johnson (45) 49.

   MONA VALE: 4B Multi: C Binfield (32) G Lloyd (22) 84. Scr: G Choi R Smith 81.

   MOORE PARK: Stableford: J Anthes (27) 38. Hole-in-one: M Goodwin at 2nd.

   MORISSET: Stableford: L Hughes (30) 38.

   MUIRFIELD: 2B Div 1: K Kim (15) Y Kim (28) 44. Div 2: H Haynes (36) R Le Nevez (35) 47. Indiv: K Kim (15) 42.

   NORTH RYDE: Stableford: L Park (23) 42.

   NORTH TURRAMURRA: Stableford: L Dahl (Pennant Hills 25) 37.

   NORTHBRIDGE: Stableford: P Beckton (8) 39.

   NSW: Stableford: B Swift (33) 42.

   OATLANDS: Stableford A: L Gyzen (8) 39 cb. B: J Mortimer (27) 40. C: M Kneller (38) 39.

   PALM BEACH: Stableford: J Lester (34) 34.

   PENNANT HILLS: Stableford div 1: C Golding (24) 43. Div 2: A Hellman (34) 44.

   PYMBLE: Stableford: L McBurnie (33) 44.

   ROYAL SYDNEY: Par Div 1: J Buckley (12) 3 up. Div 2: M McIntosh (32) 5 up. Centenary: S Mayo (31) sq.

   SHELL COVE: Stableford: K Michie (33) 44.

   SHOALHAVEN HEADS: Stableford: S McCarthy (St Georges Basin 41) 42.

   STRATHFIELD: Stableford div 1: T Song (20) 37. Div 2: G Field (42) 35.

   THE COAST: Stableford div 1: S Africh (19) 37. Div 2: L Wong (43) 35 cb.

   WAKEHURST: Stableford A: J Bennett (17) 39 cb. B: S Ainsley (43) 41.

   WARRINGAH: Stableford: E Johnson (31) 43.

   WINDSOR: Veteran 4B: C Beggs (30) S Turnbull (34) 58. Indiv: N Marshall (43) 35.