Date: March 04, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Thursday

MEN

   ANTILL PARK: 2B Agg: J Vincent (12) P Cooper (27) 84. Scr: N Warren K Shepherd 59. Indiv A: T Burnus (10) 39 cb. B: B Sullivan (15) 41. C: P Cooper (27) 45.

   AVONDALE: 2B: A Walker (9) G Roberts (16) 8 up cb. Indiv A: M Jones (10) 3 up. B: P Watts (20) 3 up. C: A Foulks (23) 3 up. Scr: M Wittenberg 1 up.

   BARDWELL VALLEY: 2B: G Flynn (14) B Standaloft (10) 47. Indiv: E Tsoupos (8) 38. Scr: M Veljanovski 31.

   BARNWELL PARK: Stableford A: D Cashman (11) 39. B: A Toson (21) 40. C: R Buckley (26) 39. D: E Miller (29) 33.

   BERMAGUI: Stableford A: R Paine (6) 38. B: A Scarpin (16) 34. C: P Bradley (36) 37.

   BEVERLEY PARK: Medley Stableford: P Blake (11) 42.

   BOTANY: Veteran Stableford: N Cundy (8) 39.

   CABRAMATTA: Veteran Stableford: K Connell (16) 45.

   CAMDEN: 2B Agg: R Griffin (8) W Gallaway (29) 78. Scr: J Howe C Jaeger 56. Indiv A: K Harrison (11) 40. Scr: A Birkin 31. B: R May (17) 40. Scr: T Potts 21. C: W Gallaway (29) 41. Scr: G Corrigan 38.

   CAMPBELLTOWN: Veteran Stableford div 1: M Keane (13) 37. Div 2: C Kirby (26) 37.

   CARNARVON: 2B: R Potter (18) J Rogers (Massey Park 6) 49. Indiv: R Potter (18) 40.

   CRONULLA: Team: M McDonald (16) D Gair (15) B Giblett (23) P O'Neill (17) 16 up cb.

   EASTLAKE: Stableford A: J Millington (12) 37. B: M Gough (30) 40.

   ELANORA: Stableford: B Raffles (34) 40.

   FAIRFIELD: Snr Split six: P Goodman (26) G Harvey (32) C Azzopardi (22) A Gallard (12) 100. Indiv: C Azzopardi (22) 46 cb.

   FOX HILLS: Veteran Ambrose: P Minko W Fisk B Nachmann D Fitzgerald (6-1/8) 53-7/8.

   GLENMORE: Stableford: P Newham (26) 39.

   GORDON: Medley Stableford: J Murphy (21) M Ryan (26) 50. Indiv A: D Ticehurst (11) 38. B: G Michalk (16) 42. C: J Murphy (21) 40. W: J Elvy (32) 41.

   HURSTVILLE: Stableford div 1: J D'amico (13) 42. Div 2: J Auld (22) 38.

   KOOINDAH WATERS: Stableford div 1: G Cureton (18) 39. Div 2: H Sunwoo (19) 39.

   LEONAY: 2B Multi: P McFarlane (11) A Marlin (16) 82. Indiv A: M Breckenridge (8) 41. B: A Marlin (16) 43. C: A Heaton (31) 43.

   LIVERPOOL: 2B: C Trovato (32) B Hoffman (34) 51. Scr: M Scarfone A Chu 41. Indiv A: R Allen (12) 42 cb. B: S Diaz (Riverside Oaks 19) 41. C: K Smith (Warringah 30) 37.

   LYNWOOD: Medley 4B: D Holmes (3) M Pickham (11) 47. Indiv: J Jacobs (36) 43. Scr: D Holmes 36.

   MARRICKVILLE: Veteran Stableford div 1: R Albert (17) 41. Div 2: N Ward (27) 45.

   MASSEY PARK: 2B Agg: C Lowe (13) G Marsh (22) 83. Indiv A: D Colusso (13) 41. B: R McBride (14) 42. C: G Marsh (22) 47. Scr: B Smith 32.

   MOORE PARK: 2B: R Leong (15) R Kwok (27) 46. Indiv: R Kwok (27) 36. Gold Veteran: S Rohald (26) 38.

   MORISSET: Medley 2B: N Gagen (28) J Gagen (26) 48. Indiv div 1: J Mulcahy (5) 39. Div 2: K Simcoe (22) 36. Div 3: J Scafidi (26) 40. W: S Smith (24) 39.

   NEW BRIGHTON: Medley 2B: P Holland (24) L Wilson (15) 12 up. Indiv A: G Pollard (7) 4 up. B: R Twiss (19) 4 up. C: J Vincent (Eastlake 22) 4 up.

   NORTHBRIDGE: 2B: S Clayton (18) R Lowndes (250 47 cb. Scr: J McDonell J Mackenzie 39. Indiv: R Lowndes (25) 41.

   PALM BEACH: 2B Multi: J Duggan (29) M Hill (17) 92. Indiv: J Duggan (29) 40.

   RANDWICK: Veteran 2B: N Cruickshank (28) L Hickman (19) 46 cb. Indiv: E Hayes (27) 38 cb.

   RIVERSIDE OAKS: Stableford: S Hodson (13) 39.

   ROSEVILLE: 2B Agg: M Bowman (20) N Brooke (14) 79. Scr: R Plummer H Hollier 51 cb. Indiv A: G MacNamara (11) 40. B: N Brooke (14) 45. C: I Cairns (21) 40. Masters: P Dugan (22) 40.

   SHELLY BEACH: 2B Agg: J Milne (1) D Brown (14) 76. Scr: J Milne D Brown 63. Indiv A: J Davidson (12) 38. B: D Brown (14) 39. C1: G Kelleher (24) 38. C2: M Drain (29) 40.

   SHOALHAVEN HEADS: Veteran Medley Stableford: J Knox (Kiama 20) 41 cb. W: V Seisums (Nelson Bay 28) 36.

   SPRINGWOOD: 2B: J Bishiop (7) J Lewis (18) 46. Indiv div 1: M Hogan (13) 40. Div 2: J Lewis (18) 39. Scr: A May 37.

   ST MICHAELS: 2B Agg: P McCarville (20) P Cameron (17) 78. Scr: Z Mullins S Puskaric 67. Indiv A: M Tosh (Woollahra 5) 38. B: P Cameron (17) 44. C: L Bridge (30) 41. Scr: M Hammond 36. Vis: D Devlin (Moore Park 27) 42. Gold: D Duncan (21) J Trout (10) 75. Indiv: D Duncan (21) 41.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley 2B Agg: T Clark (16) L Wickess (15) 73 cb. Indiv A: S Fung (The Lakes 8) 42. B: T Clark (16) 40. C: J Kim (27) 36.

   THE COAST: Veteran Stableford: C Parsons (18) 42.

   THE RIDGE: Medley Stableford div 1: J Burgess (17) 40. Div 2: S Leverton (Cronulla 28) 43 cb. W: K Griffiths (Lakeside 14) 38. Scr: J Hodder (Kogarah) 34.

   TUNCURRY: Medley Stableford div 1: K Schmidt (Beverley Park 16) 41. Div 2: G Ward (26) 37.

   WALLACIA: 2B: P Curtis (20) H Cassidy (23) 52. Scr: E Tolomeo J Vidigal 41. Indiv A: K Walker (12) 42. B: B Fairbrass (16) 43. C: P Curtis (20) 41 cb. Veteran: J Vidigal (4) 42 cb. Super Veteran: H Cassidy (23) 45.

   WARRINGAH: Medley Stableford: B Cunningham (19) 37. W: N Hare (41) 42.

   WENTWORTH FALLS: 2B: A Pabian (8) C Porter (33) 48. Indiv: J Pittendrigh (20) 43. Scr: S Hunt 35.

   WINDSOR: Veteran Mxd Irish Team: K Armstrong (23) R Ledgar (13) D Long (28) R Cassin (17) 87. Indiv: N Kinnish (28) 40. W: V Tumminello (28) 33.

   WOOLGOOLGA: 2B Agg: S Winnin (27) M White (8) 80. Indiv div 1: A Hart (scr) 39. Div 2: W Stone (12) 39. Div 3: K Gentle (21) 37. Div 4: S Winnin (27) 45.

 

WOMEN

   ASQUITH: Stableford div 1: C Kim (24) 37. Div 2: M Blakeley (35) 35 cb.

   BANKSTOWN: Stroke div 1: E Hocking (15) 74 cb. Div 2: C Boyd (26) 70. Stableford: B Heath (42) 36 cb. Overall: E Swibel (32) 35.

   BARDWELL VALLEY: Medal: M Joma (19) 64. Scr: K Coldrey 80.

   BAYVIEW: Stableford div 1: R Dockrill (10) 39. Div 2: M McKewen (24) 35. Div 3: J Scully (34) 36. Gold: D Price (37) 38.

   BOWRAL: Stableford div 1: J Windybank (22) 33. Div 2: F White (42) 33.

   BREAKERS at Wamberal: Ambrose: M Armstrong J Adlard (7-1/2) 66-1/2.

   CABRAMATTA: Medal div 1: K Ingram (20) 78. Scr: S Solia 85. Div 2: D Carrier (25) 76. Scr: E Burton 99. Div 3: A Richards (29) 81. Scr: A Richards 110.

   CAMPBELLTOWN: Veteran Stableford div 1: J Smith (23) 39. Div 2: G Margetson (29) 37.

   CASTLE HILL: Par div 1: D Schultz (22) 4 up. Div 2: G Mahony (24) 2 up cb. Div 3: R Wijeratne (45) 2 down.

   CASTLECOVE: Stroke: L Wayling (21) 68.

   CHATSWOOD: Stableford div 1: J Gates (19) 38. Div 2: J Caithness (28) 39. Div 3: N Simmons (37) 36. KO singles f: C Borrman bt J Dobrijevic 4-3.

   CROMER: Stroke div 1: K English (4) 72 cb. Div 2: C Clymer (36) 72.

   DUNHEVED: Medal div 1: D Moussa (29) 78 cb. Div 2/Veteran: F Daniels (37) 73. Plate: F Daniels.

   EVERGLADES: Medal div 1: D Mitchell (13) 72 cb. Div 2: M Muncey (25) 72 cb. Div 3: P Myles (32) 74.

   GEORGES RIVER: Medal div 1: H Kinloch (28) 74. Div 2: P Johnson (36) 73.

   GOSFORD: Stableford: M Lanham (15) 37.

   HARRINGTON WATERS: Stroke div 1/Medal: C Tapp (17) 72. Div 2: B Yeo (34) 80.

   KOGARAH: Medal div 1: S Pearsall (22) 66. Scr: D Moran 85. Div 2: J Pinzone (26) 76. Scr: P Black 105. Div 3: C Kelly (45) 70. Scr: D Chung 109.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: V Stals (12) 35.

   LANE COVE: Stableford: L Jones-Meader (23) 37.

   LONG REEF: Stableford div 1: L Malcolm (18) 35. Div 2: S Mellowes (35) 33 cb. Div 3: S Benson (40) 30. Singles KO f: K Smith bt W Millson 5-3. Long markers: K Walker bt S Walker 3-1.

   MONA VALE: 4B: F Karren (27) W Bailey (28) 44. Scr: S Cole K Hwang 34.

   MOORE PARK: Stableford: T Beck-Soulos (31) 37.

   MUIRFIELD: Medal div 1: A Johnson (12) 73. Scr: T Skuodas 85 cb. Div 2: M Anwandter (25) 68. Scr: M Anwandter 93. Div 3: M Yoon (34) 72. Scr: M Yoon (34) 106.

   NORTH RYDE: Stableford: J Yee (45) 36.

   NORTHBRIDGE: Stableford: H Harlow (18) 34.

   NOWRA: Medal div 1: S Hunter (19) 73. Scr: S Hunter 92. Div 2: M Stewart (45) 78. Scr: M McLean 114.

   NSW: Medal div 1: J Funnell (17) 78 V Dyson (21) 78 to play off. Div 2: J Patterson (30) 80. Div 3: S Tasker (42) 80.

   OATLANDS: Stroke A: L Perkins (19) 74. B: J Watts (26) 67. C: C Geddes (37) 75. Scr: L Guyzen 84. Medal: J Watts.

   PACIFIC DUNES: 4B: J Valler (24) C Honeyman (35) 43.

   PALM BEACH: Stableford: F Hoffman (30) 36.

   PENNANT HILLS: Medal div 1: L Roberts (15) 74. Div 2: L Stanley (29) 75. Div 3: P Leigh (33) 72.

   PENRITH: Medal div 1: T Warne (11) 76. Scr: T Davis 87. Div 2: M Dickson (38) 64. Scr: D Montcrieff 96.

   PYMBLE: Invit Team: L Dickinson (8) J Slatyer (Killara 12) M House (16) P Kirwan (Elanora 19) 95. Scr: K Rowland K Tallack (Manly) A Brauer H Culbert (Royal Sydney) 47.

   RICHMOND: Medal A: M Vanderligh (23) 71. B: V Lymbery (29) 76. C: M Barclay (44) 68. Medal of Medals: A Ford (27) 79.

   ROYAL SYDNEY: Stableford div 1: L Brown (22) 35. Div 2: K Buchanan (26) 35. Centenary: H Cotman (42) 39.

   STRATHFIELD: Stableford div 1: T Song (17) 38. Div 2: M Savage (42)36.

   TALLWOODS: Stroke div 1: KL Edwards (13) 66. Div 2: D Horsell (28) 67. Div 3: J Beedell (33) 68. Medal: KL Edwards.

   THE COAST: Medal div 1: B Bohdanowicz (12) 76. Div 2: R Yates (26) 79. Div 3: K O'Connor (35) 75. Plate/Veteran: K O'Connor.

   WAKEHURST: Stableford A: L Sladden (25) 35. B: V Stoddart (39) 39.

   WENTWORTH FALLS: Stableford: M Cawthorne (12) 39 cb.

   WOOLLAHRA: Par: G Shaw (37) 1 down.

   WYONG: Stableford div 1: S Hutton (15) 37. Div 2: L Hendricks (28) 40. Div 3: F Mead (35) 36.