Date: November 26, 2014
Author:

NSW & ACT Club Golf Results – Tuesday

WOMEN

   ASQUITH: Foursome Div 1: C Boyd L Ross (18-1/2) 70-1/2. Scr: C Boyd L Ross 89. Div 2: J Hester H Neil (38-1/2) 70-1/2. Scr: G Farr A Bruce 99.

   AVONDALE: Stableford: J Meller (19) 40.

   BALGOWLAH: Stableford Div 1: J Macdonald (20) 37. Div 2: S Lane (33) 38. Professionals Trophy: S Lane.

   BAYVIEW: G Holmes (32) J Flanagan (17) 86. Indiv Div 1: J flanagan (17) 45. Div 2: G Wood (30) 43.

   BEVERLEY PARK: Stableford Div 1: P Wilson (18) 38. Div 2: G Button (26) 41. Div 3: Y Barnes (33) 35. Trophy: G Button.

   BEXLEY: Ambrose: L Moles J Murphy M Mitchell K Hickey (14-5/8) 52-3/8.

   BONNIE DOON: Stableford: R Dalrymple (38) 41. Gold: P Perry (39) 36.

   BONVILLE: Stroke Div 1: M Nichol (12) 79 cb. Div 2: J West (23) 72. Scr: C Robinson 88.

   BOTANY: Stableford Div 1: S Goble (25) 41. Div 2: N Fleming (34) 41. Div 3: W McCauley (39) 36.

   CAMDEN LAKESIDE: Stableford: C Charlton (26) 44. Div 1: P Lamberton (16) 38. Div 2: P Oliver (26) 38.

   CAMMERAY: Stableford A: S Goldschmidt (26) 38. B: A Kwanyuen (32) 41.

   CAMPBELLTOWN: 2B agg Div 1: K Shanley (22) A Evans (11) 68. Div 2: C Foster (23) J Gregory (27) 69.

   CHATSWOOD: Team: A Allsopp (30) R French (33) R Braude (39) S Prell (39) 94.

   CONCORD: Team: L Horton (15) A Fulepp (23) D Horan (27) M Sorrenti (41) 89.

   CUMBERLAND: Stableford A: Y Kwon (22) 40. B: S Colussi (27) 43. C: L Kim (42) 44.

   ELANORA: Stableford: M Booker (15) 35.

   EVERGLADES: 2B: N Shakespear (42) J Kostal (33) 46 cb. Indiv Div 1: S King (23) 37. Div 2: B Johnston (31) 43. Div 3: A Crowe (45) 35.

   FORSTER: Medal Div 1: D Wilson (12) 64. Scr: J Sampson 83. Div 2: D Makepeace (22) 67 cb. Scr: S Bellamy 91. Div 3: L Daniels (31) 68. Scr: R Ravell 101. Oct Div 3: G Granger (37) 70. Gold Medal Div 2: D Makepeace (22) 67.

   GOSFORD: Split-six: D Bentlin (27) C Dekker (20) R Incoll (22) K Small (28) 89. Scr: S Asken L Bates H Potter L Binns 52.

   HURSTVILLE: Stableford: N North (42) 35.

   KAREELA: Stableford: D Stewart (22) 38.

   LONG REEF: Stableford: G Bennett (22) 35 cb.

   MANLY: Par Div 1: G Amate (13) 4 up. Div 2: M King (32) 2 up. Div 3: K Moynihan (41) 7 up.

   MARRICKVILLE: American Foursome: J Dent R Brooker (17-5/8) 59-3/8. Scr: J Priem A Beaven 75 cb.

   MOLLYMOOK: Stableford Div 1: T Hettle (13) 37. Div 2: R Williams (32) 40. Div 3: A Martin (34) 38.

   MONASH: Stableford Div 1: J Mansson (18) 42. Div 2: S Hyde (28) 36. Div 3: J Drutman (37) 43. Scr: A Gatland 25.

   MORISSET: American Foursome: L Mullard G Mitchell (11-5/8) 61-3/8.

   MUIRFIELD: Team Div 1: A Johnson (14) M Hartley (24) S Wild (25) L Le Bas (25) 109. Div 2: G Patrick (28) J Hilditch (26) K Howe (41) A Pile (29) 110. Hole-in-one: D Pickles at 9th.

   NOWRA: Veteran Team: J Downie (29) W Phillips (20) P Harrison (45) S Rigny (32) 99.

   PALM BEACH: Stableford: L Hogan (40) 35.

   PARRAMATTA: Stroke: S McGinley (31) 59.

   PYMBLE: Stableford: K Allan (31) 40. Veteran Irish Team Div 1: J Wyllie (38) A Glasson (20) G Fitzpatrick (28) J Ellis (32) 64. Div 2: T Howman-Giles (31) A McIntyre (37) G Woodward (30) M Huxtable (26) 68.

   ROSEVILLE: Stableford A: D Kenny (17) 32 cb. B: G Tagg (28) 35. C: A Dobell-Brown (40) 38.

   ROYAL SYDNEY: Team Champions: K Hand (26) N Barrett-Lennard (27) V Mowbray (32) 51. Centenary: S Bowiewilson (22) B Conibear (20) R Henderson (35) 47.

   RYDE-PARRAMATTA: Stableford Div 1: L Kim (17) 36 cb. Div 2: I Hunt (27) 39. Div 3: M Jones (34) 33 cb. Div 4: M Thomas (45) 31.

   SHOALHAVEN HEADS: Stableford Div 1: M Latimer (27) 39. Div 2: P Taylor (32) 36. Div 3: P Rea (41) 41.

   ST MICHAEL'S: Stableford Div 1: S Martin (13) 34 cb. Div 2: J Valys (28) 37. Silver Medal: R Negus (39) 73.

   STRATHFIELD: Stableford Div 1: G Choi (17) 34. Div 2: R Kim (27) 34.

   TALLWOODS: Stroke Div 1: R Ezzy (22) 69. Div 2: M Gleeson (25) 71. Div 3: S Houghton (32) 71.

   THE LAKES: Stableford Div 1: B Coxon (20) 38. Div 2: K Morrison (27) 38.

   WAKEHURST: Par A: R Charnell (12) 2 up cb. B: L Woodhead (24) 3 up. C: C Carlyon (29) 4 up cb. D: C Cragen (38) 2 up cb.

   WARRINGAH: Stableford Div 1: S Kelly (22) 41 cb. Div 2: C Kwanten (29) 37 cb. Div 3: N Rosier (40) 41.

   WINDSOR: Ambrose: Y Mudiman Y Hong S Woodley C Gilham (13-7/8) 60-1/8. Scr: L Seale V Smith J Brown P Langburne 73.

   WOOLLAHRA: Par Div 1: D Rowley (25) sq. Div 2: M Robinson (34) 1 down.

   WOOLOOWARE: Team: S Sutherland (11) J Quayle (20) S Moulang (26) 49 cb.

MEN

   BARDWELL VALLEY: Veteran Stableford A: H James (9) 40. B: B Livett (17) 39. C: R McDonald (20) 40. Hole-in-one: G Prideaux at 11th.

   BAYVIEW: 2B agg: J Stubbs (15) J Curry (12) 76. Indiv Div 1: M Pocklington (17) 40. Div 2: P Meyer (26) 38 cb.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B agg: B Fishpool (21) R Grae (Camden 9) 78. Scr: F Siciliano A Brent 64. Indiv A: G Nelson (10) 39 cb. B: R Sargent (Eastlakes 15) 43. C: B Fishpool (21) 42.

   CARNARVON: 2B: H Bachir (25) A Kassis (18) 50. Scr: A Wiffin C Healey (Botany) 42. Indiv A: D Wright (Liverpool 8) 41. B: C O'Keefe (Beverley Park 18) 40 cb. C: J Langley (21) 42.

   CASTLECOVE: 2B: D Cameron (13) K Heathcote (12) 49. Indiv A: K Heathcote (12) 46. B: J Gabbott (25) 43.

   ELANORA: Stableford: H Eisdell (26) 43.

   FOX HILLS: Team: I Hudson (17) J McGregor (25) K Gill (19) J Dyball (13) 135. Indiv A: T Bruce (11) 42. B: K Barton (16) 44. C: B Campbell (31) 44. Veteran: J McGregor (25) 42.

   HURSTVILLE: Stableford A: B Scott (22) 39. B: E Lees (29) 45.

   LONG REEF: Stableford: G Black (23) 36.

   MACARTHUR VETERANS at Antill Park: Stableford Div 1: N Hoskins (7) 40. Div 2: J Webber (17) 40. Div 3: P Raisin (31) 39. W: N Ball (26) 31 cb.

   MARRICKVILLE: Stableford: C Dyson (12) 41. Scr: D Cremin 34.

   MONA VALE: Stableford: R Broad (45) 41.

   NEW BRIGHTON: Veteran Par: B Rouse (16) 7 up.

   NOWRA: Veteran Team: D Campbell (Jamberoo 14) J Hodkinson (Jamberoo 19) B Hammond (Jamberoo 23) C Bier (Shell Cove 19) 110.

   RANDWICK: 2B: J Watts (8) D Crawford (15) 45. Indiv A: J Watts (8) 38. B: A Poach (14) 37 cb. C: E Hayes (29) 36. Scr: R Branighan 25.

   ROSNAY: Stableford Div 1: C Mitchell (18) 40. Div 2: J Dickins (22) 44.

   SHELL COVE: Stableford: W O'Neill (24) 43. Scr: M Carter 35.

   SHELLY BEACH: 2B: G Colreavy (22) D Frazer (15) 50 cb. Indiv A: G Jones (11) 39. B: T Gillon (13) 40. C1: V Spanhel (23) 43. C2: T McGill (35) 44.

   ST MICHAEL'S: Snr Par: M Johnston (24) 6 up.

   STONECUTTERS RIDGE: 2B multi: L Clarke (10) M Jones (15) 84 cb. Scr: S Vlahos (Cumberland) D Ryder 58. Indiv A: A Bandian (10) 42. B: D Caple (Penrith 26) 43.

   SVGA at The Springs: Stableford A: C Moore (13) 41. B: G Foxcroft (17) 42. C: J Flachs (22) 40.

   TERRIGAL: Team: K McRitchie (21) B Davis (21) B Clark (20) G O'Donnell (35) 113. Indiv: B Smith (18) 44.

   THE COAST: Medley Stableford: M Cross (22) 44. Veteran: R Russell (23) 39.

   THE LAKES: Stableford: K Wilson (26) 40.

   TUNCURRY: Stableford A: L Motum (14) 40. Scr: T Jay 30. B: S O'Hara (17) 40. Scr: V Feast 15.

   WALLACIA: 2B: C Millington (Dunheved 10) N Hoppe (14) 51. Scr: L Gigg C Blakeley (Riverside Oaks) 40 cb. Indiv A: G Donald (10) 45. B: N Hoppe (14) 42 cb. C: B Wright (19) 42.

   WENTWORTH FALLS: Stableford: A Helmrich (24) 45.