Date: February 04, 2015
Author: Golf Australia

NSW & ACT Club Golf Results – Tuesday

 ACT

  FEDERAL: DSR 75 Women Stroke A: M Bishop (19) 73 E Prior (15) 73 C Sproat (20) 74. B: S McGregor (25) 73 M Dodds (28) 75 T Pryor (24) 75. C: D Wright (37) 76 M Crimmins (34) 76 C Strangio (44) 79. Mug: S McGregor.

NSW

MEN

   AVALON: Stroke div 1: P Isherwood (18) 63. Div 2: I Newson (21) 61.

   BANKSTOWN: Stableford: J Kellner (13) 33.

   BARDWELL VALLEY: Veteran Stableford A: H James (9) 38. B: J Freidman (20) 39. C: J Tsang (21) 38 cb.

   BAYVIEW: 2B: P Kercher (26) C Westwood (23) 52. Indiv div 1: S Brown (15) 43. Div 2: P Kercher (26) 46.

   BONNIE DOON: Stableford: K Ashe (25) 31.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B: J Shankaran (11) N Maharaj (17) 74 cb. Scr: B Zelesco (Camden) D Cummins (Camden) 63. Indiv A: F Munda (9) 40. B: A Franz (14) 40. C: N Lunn (21) 38 cb.

   CARNARVON: 2B: P Hacker (Kiama 21) J Hodder (Kogarah 6) 50. Scr: G Loughnan (Cabramatta) M Ebsworth (Cabramatta) 38 cb. Indiv A: M Crowe (Bankstown 11) 39. B: J Kim (19) 41. C: P Moses (21) 39.

   CROMER: Mxd Stableford: H Selinger (24) 34 cb.

   CRONULLA: Veteran Stableford: D Woods (20) 35.

   ELANORA: Stableford: G Martin (28) 38.

   FOX HILLS: Stableford A: J Cahill (11) 37. Scr: G Poland 25. B: R Staunton (19) 37. Scr: G Stephenson 22. C: J Oxley (21) 40. Scr: W Railton 16. Veteran: K Farrugia (25) 39. December Medal: J Meers (30) 37.

   GOSFORD: 3B: L Bignall (22) J Martin (29) R Brown (32) 6 up.

   HURSTVILLE: Stableford div 1: H Yung (23) 43. Div 2: M Taylor (29) 43.

   LONG REEF: Stableford: D Mansfield (16) 33.

   MACARTHUR VETERANS at Antill Pk: Stableford div 1: B McConachie (15) 39. Div 2: C Hargreaves (19) 41. Div 3: C Hancock (24) 44. W: A Dickey (13) 36.

   MARRICKVILLE: 2B: T Lukins (12) R Kuchar (Camden 23) 48. Scr: D Cremin D White 35. Indiv: J Hayes (23) 39. Scr: P Gregory 28.

   MONA VALE: Medley Stableford: G Williams (22) 39.

   NORTHBRIDGE: 2B: R Cross (36) M Bowen (23) 48. Indiv: T Davoren (19) 41.

   NOWRA: Veteran Ambrose: C Kenning (Kiama) G Moore (Kiama) D Massey (Kiama) D Gorman (Wollongong) (5-1/4) 51-3/4.

   OATLANDS: Medley Stableford: P Bowyer (15) 41 cb. W: A Ito (31) 31.

   RANDWICK: 2B: K Smith (21) M Clark (20) 48. Indiv A: Z Delevski (13) 41. B: B Walker (23) 39. C: R Lopresto (25) 38. Scr: M Newbold 30.

   ROSNAY: Veteran 2B: P Howe (17) PJ Williams (17) 48. Indiv div 1: P Howe (17) 43. Div 2: S Korathota (21) 43.

   RYDE-PARRAMATTA: Ambrose: H Ma J Pak H Veverka E McGuigan (12-3/4) 59-1/4. Scr: K Peck N Lee M Ohta Parry S Rhee 71.

   SHELL COVE: Stableford: R Kyriacou (11) 41. Scr: N Colefax 34.

   SHELLY BEACH: 2B Agg: G Kelleher (22) C Bean (20) 76. Indiv A: P Long (9) 38. B: E Nelson (15) 41. C1: G Kelleher (22) 42. C2: R Chapman (28) 40 cb.

   SPRINGWOOD: Medley Stableford: P Miall (28) 41 cb.

   ST GEORGES BASIN: Stableford A: R Zionzee (12) 45. B: M King (15) 43. C: P Chivers (24) 42.

   ST MICHAEL'S: Snr Stableford: R Lockeridge (27) 40.

   STONECUTTERS RIDGE: Split six: P Parker (18) A Dargin (19) 79. Indiv A: R Hope (Richmond 8) 40. B: C Brown (17) 40. C: M Yeomans (Nelson Bay 20) 39.

   TERRIGAL: 2B: P Bone (17) W Mills (23) 45. Indiv: F Adler (9) 38.

   THE AUSTRALIAN: Medley 4B: H Finger (22) A Bierman (20) 43. Indiv: G Everett (9) 39.

   THE LAKES: Stableford White: R Janzen (4) 38.

   TUNCURRY: Stableford A: S Hamilton (7) 40. Scr: M Jackson 33. B: R Powell (27) 35. Scr: V Feast 14.

   WALLACIA: 2B: P Dowd (Twin Creeks 11) D Plunkett (18) 48. Scr: B Cornwall M Scicluna (Shellcove) 33. Indiv A: J Vidigall (6) 37. B: D Plunkett (18) 39. C: S Baldwin (Shellcove 20) 42.

   WENTWORTH FALLS: Stableford: P Caffrey (23) 39.

NSW

WOMEN

   ASQUITH: Stableford div 1: S Wakeling (24) 34. Div 2: C Knudsen (45) 35.

   BANKSTOWN: Stableford: M Akers (32) 35.

   BAYVIEW: 2B: R Burns (29) A Baker (38) 45. Indiv div 1: D Hoschke (13) 41. Div 2: B Jenkinson (28) 38. Hole-in-one: H Owens at 8th.

   BEVERLEY PARK: Stableford div 1: L Rolfe (18) 38. Div 2: L Clark (30) 34 cb. Div 3: L Ricketts (34) 33.

   BEXLEY: Stableford div 1: J Paterson (24) 32. Div 2: J Harvey (34) 31.

   BONDI: Stableford: J Rice (19) 32.

   BONNIE DOON: Stableford: M Neeson (13) 43.

   BOTANY: Stableford div 1: L Taylor (27) 44. Div 2: W McCauley (40) 37.

   CAMDEN LAKESIDE: Stableford div 1: C Smidt (18) 32 cb. Div 2: C Charlton (24) 32. Overall: K Bray (25) 34.

   CAMMERAY: Stableford A: S Haertsch (24) 36. B: S Sutherland (29) 39. C: J Stone (39) 34.

   CHATSWOOD: Stableford: D Hearn (27) 38.

   CUMBERLAND: Stableford div 1: J Choi (18) 38. Div 2: K Na (32) 36 cb. Div 3: J Dueren (34) 45.

   EVERGLADES: Stableford div 1: G Gray (13) 41. Div 2: D Smith (23) 38. Div 3: L Cornwall (32) 43. Div 4: J Forwood (43) 34.

   FAIRFIELD: Stableford div 1: G Cole (24) 38. Div 2: K Williams (42) 34.

   FORSTER: Stableford div 1: H Golden (16) 39. Div 2: D Fania (33) 38. Div 3: D Bianco (36) 34.

   GORDON: Stableford: S Davis (22) 38.

   HIGHLANDS: Medal div 1: V Crisp (17) 71. Div 2: H Carter (38) 75.

   HURSTVILLE: Stableford: E Reihana (37) 35.

   JAMBEROO: Stroke div 1: L Stassen (26) 74. Div 2: M Hodgson (39) 80.

   KAREELA: Stableford div 1: Y Rochford (14) 33. Div 2: R Booker (28) 30 cb. Div 3: K Lloyd (36) 33.

   KILLARA: Stableford: A Horsley (33) 40 cb.

   LONG REEF: Stableford: R Storey (39) 36.

   MANLY: Team: D Ford (19) M Holmes (25) J Bellis (29) V Bloore (32) 9 up cb.

   MARRICKVILLE: Medal div 1: D Murphy (22) 64. Div 2: A Tickner (30) 60. Scr: J Bevan 73.

   MOLLYMOOK: Stableford Hilltop div 1: H Downs (21) 39. Div 2: B Parker (26) 40. Div 3: G Boorman (34) 42.

   MONASH: Stableford: B Gregory (28) 39.

   MOSS VALE: Stableford A: E Jeffery (16) 32. B: C Warner (24) 39. C: A Capel (45) 37.

   NEW BRIGHTON: Stableford: J Perkins (34) 50.

   NORTH RYDE: Stableford div 1: H Lee (11) 34 cb. Div 2: M Feltham (27) 34 cb. Div 3: J Jacobson (33) 34. Div 4: T Cross (35) 35. Summer Cup: M Irons (3) 202.

   NOWRA: Veteran Ambrose: P Harrison R Moore J Wallace C Cryer (18-1/8) 62-7/8.

   PALM BEACH: Stableford div 1: G Pearce (23) 35. Div 2: L Carter (34) 37.

   PARRAMATTA: Stableford: H Ramsay (25) 36.

   PYMBLE: Stableford: J Lade (29) 46.

   ROSEVILLE: Team: D Kenny (18) C Jaques (22) J Weihan (35) M Green (45) 53. Scr: J Stratton J Lyons A Sayers J Holt 18.

   ROYAL SYDNEY: Stableford div 1: H Porter (22) 38. Div 2: B Niesche (24) 38. Centenary: H Boyd (38) 37 cb.

   SHELL COVE: Stableford: K Michie (29) 38.

   SHOALHAVEN HEADS: 2B: C Worland (37) C Sommerville (43) 44. Indiv div 1: T Mackie (11) 37. Div 2: M Lang (30) 39. Div 3: L Franklin (37) 35.

   ST GEORGES BASIN: Stableford div 1: D Campbell (19) 36. Div 2: G Taylor (33) 34.

   ST MICHAEL'S: Stableford div 1: S Greer (23) 41. Div 2: P Ewing (33) 39. Div 3: YH Kim (33) 41.

   STRATHFIELD: Stableford div 1: L Rasiah (14) 32 cb. Div 2: L Hong (29) 34 cb.

   TALLWOODS: Team: D New (21) N Taylor (21) C Jones (19) J Hunter (30) 85.

   THE LAKES: Stableford div 1: L Eager (18) 38. Div 2: M Hogan (23) 38.

   WAKEHURST: Stroke div 1: N Park (19) 73. Scr: D Nunn 84. Div 2: N Taylor (28) 74. Scr: J Vernooy 101. Div 3: P Barnard (33) 76. Scr: P Barnard 109. Div 4: J Scott (35) 77. Scr: J Scott 112.

   WARRINGAH: Stableford div 1: V Sargeant (16) 40. Div 2: E Langford (29) 38. Div 3: S Young (35) 43.

   WOOLOOWARE: Stableford div 1: J Pas (20) 34. Div 2: P Huthwaite (26) 37. Div 3: K Smit (29) 34. Div 4: J Rogerson (45) 38.