Date: April 15, 2015
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Tuesday

ACT

  FEDERAL: Women Team: J Gould J Curren M Carrick, P Makeham C Barmin I Gilbert, A Kirkpatrick T Lentfer M Crimmons.

NSW

MEN

   AVALON: Stableford: P McGowan (20) 40.

   BANKSTOWN: Stableford: P Mazurek (24) 37.

   BARDWELL VALLEY: Veteran Stableford A: H James (8) 36 cb. B: G Eales (17) 36. C: B Hart (21) 36.

   BARNWELL PARK: Stableford: P Waring (16) 34.

   BAYVIEW: 2B Agg: F Desomer (31) J Tyrell (21) 73. Indiv div 1: K Payne (11) 44. Div 2: R Spence (29) 38.

   BERMAGUI: Medley Stableford: J Hearn (scr) 39.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B: F Munda (7) G Richards (14) 50. Indiv A: M Castillon (Georges River 5) 39. B: G Richards (14) 47. C: M Novakovich (23) 36.

   CARNARVON: Invit 2B: R Taylor (25) S Morgan (20) 48. Scr: R Hayward (Macqarie Links) J Roach (PGA) 43. Indiv A: A Christopher (Liverpool 11) 39. B: E Kassis (Beverley Pk 18) 41. C: S Morgan (20) 40.

   CASTLECOVE: 2B: C Aloisio (20) J Goff (14) 49 cb. Indiv A: N Burchall (15) 44. B: C Aloisio (20) 43 cb.

   CROMER: Jnr Cup: T Harvey (Hills International, Qld) 70 M Grenot (Cromer) 71. Hcp: L Charles (23) 44 H Brock (Monash 15) 38 cb.

   CRONULLA: Veteran Stableford: B Francis (1) 34.

   ELANORA: Stableford: K Terry (22) 40.

   FOX HILLS: 2B: L Thorn (24) G Cannon (30) 46 cb. Indiv A: T Bruce (10) 34. B: W Nachmann (19) 38. C: T Kenny (33) 39. Veteran: G Cannon (30) 37.

   HURSTVILLE: Stableford div 1: R Hyland (15) 42. Div 2: D Gilbert (29) 40.

   LONG REEF: Stableford: P Burke (16) 38.

   LYNWOOD: Medley Stableford: M O'Loughlin (13) 40. Scr: D Gibson 31.

   MACARTHUR VETERANS at Antill Park: Stableford Div 1: B Sullivan (15) 39. Div 2: J Kelly (18) 37. Div 3: G McWhirter (32) 39. W: A Dickey (13) 32.

   MARRICKVILLE: 2B: A Shields (20) K Gardner (18) 48. Scr: N Donnelly C Mumford (PGA) 41. Indiv: R Brien (20) 40. Scr: T Shaw 37.

   MONA VALE: Medley Stableford: J Svenoy (16) 39.

   NEW BRIGHTON: Veteran Stableford: J Chen (26) 44.

   NORTHBRIDGE: 2B: G Hazen (17) T Stembridge (8) 46 cb. Indiv: E Clunnies-Ross (17) 40.

   NOWRA: Veteran Stableford A: P Done (17) 38. B: D Sawers (33) 38.

   PACIFIC DUNES: Veteran Stableford: S Sellick (16) 37 cb.

   RANDWICK: Team: D Edwards (15) E D'Souza (21) 45 cb. Indiv A: C McMahon (5) 37 cb. B: V Manauzzi (17) 39. C: J Ludlow (25) 34 cb. Scr: R Brannigan 30.

   ROSNAY: Veteran 4B: P Walsh (20) J Spithill (29) 46 cb. Indiv Div 1: L Barraket (17) 40 cb. Div 2: C May (23) 40 cb.

   SHELL COVE: Stableford: B Bassan (20) 47. Scr: B Howchin 37.

   SHELLY BEACH: 2B Agg: A Arkins (12) G Craig (12) 78. Indiv A: G Craig (12) 40. B: NP Smith (13) 41. C1: K Harvey (22) 39. C2: J Jenks (26) 39.

   SPRINGWOOD: Stableford: J Minney (7) 42.

   ST MICHAEL'S: Snr Stableford: K Lim (16) 42.

   STONECUTTERS RIDGE: 4B: M Cadle (13) C Faulkner (13) 84. Indiv A: M Boucoiran (Woollahra 4) 41. B: C Perez (17) 39 cb. C: J McNee (26) 42.

   TERRIGAL: 2B Agg: M Mansfield (34) R Perry (33) 71. Indiv: S Goodwin (17) 37.

   THE COAST: 2B Agg: Z Pitscheider (27) M Sharp (24) 90. Indiv: N Burke (35) 44. Veteran Stableford: I Hamilton (32) 42.

   THE LAKES: Stableford: B Rollinson (21) 40.

   WALLACIA: 2B: G Tillack (20) R Morgan (11) 50 cb. Scr: D Plunkett J Vidigal 36 cb. Indiv A: J Grima (11) 42. B: D Plunkett (16) 43. C: R Luckman (20) 42.

   WENTWORTH FALLS: Stableford: J Nardi (13) 43.

 

NSW

WOMEN

   AVONDALE: Stroke Div 1: S Barker (7) 72. Scr: S Barker 79. Div 2: V Renton (27) 69. Scr: J Bunting 92. Div 3: Y McKindlay (33) 74. Scr: Y McKindlay 107.

   BALGOWLAH: Stableford Div 1: M Wotherspoon (28) 34. Div 2: K Coote (32) 33.

   BANKSTOWN: Stableford: M Fiatarone (21) 33.

   BAYVIEW: 2B Agg: D King (24) C Donnely (24) 69. Indiv div 1: D Danielson (13) 39. Div 2: R Moylan (31) 36.

   BEVERLY PARK: Medal A: P Chalmers (11) 69. B: C Gardner (30) 68. C: C Riley (38) 75.

   BEXLEY: Medal Div 1: S Rossiter (28) 70. Scr: B Hawkes 96. Div 2: L Horder (39) 72. Scr: R Smith 108. March: M Mitchell (26) 71.

   BONDI: Stableford: J Rice (20) 38.

   BONVILLE: Stableford: S Kennedy (25) 35 cb.

   BOTANY: Stableford Div 1: P McCanna (19) 38. Div 2: D Bradshaw (29) 36. Div 3: J Waller (38) 42.

   BOWRAL: Stableford: S Whiteway (18) 32.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B: B Whitford (17) J Jacka (9) 43. Indiv: N Cullen (19) 34.

   CAMMERAY: Stableford A: N Thompson (22) 32. B: P Hutchins (28) 37. C: M Triggs (36) 43. Trophy: S Jalili (37) 73.

   CAMPBELLTOWN: Par Div 1: M Scott (21) 3 down. Div 2: R McKimm (28) 4 down. Div 3: B Krauze (38) 4 down.

   CHATSWOOD: Stableford Div 1: J McPherson (22) 40. Div 2: S Healy (28) 42. Div 3: D Cowling (38) 38.

   CONCORD: Team: P Angus (20) R Magner (7) M Bain-Smith (11) J Williamson (13) 88.

   CUMBERLAND: Team: Presidents 864 bt Captains 859. Indiv Div 1: R Tait (8) 42. Div 2: S Bannerman (24) 42. Div 3: S Gym (39) 39.

   EVERGLADES: Stableford Div 1: S Ward (18) 35. Div 2: B Johnston (28) 37. Div 3: C Byrne (31) 36. Div 4: M Mason (40) 39.

   FORSTER: Stableford Div 1: R Calvert (16) 34. Div 2: P Chapman (34) 42.

   GORDON: Medal Div 1: C Peters (32) 68. Scr: B Church 89. Div 2: G Bates (38) 67. Scr: G Bates 105.

   GOSFORD: Stableford Div 1: A Forrester (22) 36. cb. Div 2: C Cayley (25) 39. Div 3: D Camp (33) 30.

   HIGHLANDS: Stableford: L Kite (23) 37.

   HURSTVILLE: Stableford: S Haggart (30) 37.

   JAMBEROO: Stableford Div 1: S Walsh (22) 37. Div 2: D Piper (38) 37.

   KAREELA: 4B: G Burges (31) D Campbell (25) 41 cb. Indiv div 1: D Mayger (22) 32 cb. Div 2: M Kinsella (29) 36. Div 3: P Phillips (37) 38.

   KILLARA: Stableford div 1: P Stiles (21) 37. Div 2: S Zemancheff (23) 37. Div 3: F Taylor (31) 37. Div 4: G Nice (40) 32. Scr: K Wood 27.

   LONG REEF: Stableford: K Sloane (12) 32. Plate Div 1: N Wiebe (29) 36. Div 2: J Hensman (36) 33.

   MANLY: Ambrose: G Fitzhardinge T Foote J Press B Seward (13-1/2) 61-1/2.

   MARRICKVILLE: Stableford: K Loosley (20) 36. Veteran: N Hall (19) 35.

   MOLLYMOOK: 4B HILLTOP: J Henny (32) K Powel (12) 43.

   MONASH: Stroke div 1: S Cho (20) 70. Div 2: L Whittaker (27) 75 cb. Scr: S Cho 90. Stableford: J Drutman (30) 38.

   MORISSET: Stableford div 1: G Gear (22) 35. Div 2: D Jamieson (24) 36. Div 3: J Jones (34) 32.

   MUIRFIELD: Stableford Div 1: J Yook (16) 39. Div 2: J Taylor (31) 33. Div 3: P Newman (35) 35.

   NORTH RYDE: Stroke Medal div 1: G Chou (15) 68. Scr: A Stubbs 81. Div 2: C Fisher (25) 72 cb. Scr: C Fisher 97. Div 3: K Jun (30) 74. Scr: K Jun 104. Div 4: P Nash (36) 76. Scr: M Forer 111.

   NOWRA: Veteran Stableford: J Wallace (28) 32 cb.

   OATLANDS: Stableford: B Ortlepp (33) 41.

   PACIFIC DUNES: Veteran Stableford: J Valler (28) 34.

   PALM BEACH: Stableford Div 1: N Kadwell (23) 31. Div 2: F Hoffman (32) 34.

   PYMBLE: Stableford: K Brooks (30) 40.

   ROYAL SYDNEY: Stableford div 1: H Porter (21) 40. Div 2: S Parsons (23) 40. Scr: L Ballhausen 23. Centenary div 1: E Nettleton (28) 39 cb. Div 2: M Ryan (37) 38.

   RYDE-PARRAMATTA: 2B: D Hulme (45) J Hoskins (25) 43. Indiv Div 1: M Kim (21) 37 cb. Div 2: R Xie (24) 34. Div 3: M Ellem (40) 36. Div 4: E Yun (45) 31.

   SHELL COVE: Stableford: C Graham (11) 33.

   SHOALHAVEN HEADS: 2B Agg: C Parrish (21) E Dick (44) 68. Indiv Div 1: S Collins (22) 34. Div 2: P Pearson (34) 35. Div 3: B Franklin (45) 36.

   ST MICHAEL'S: Stroke div 1: M Cerkesas (19) 73. Scr: L Urquhart 90. Div 2: C Davis (26) 79. Scr: C Davis 105. Stableford: L Gearing (45) 36.

   STONECUTTERS RIDGE: Stableford Div 1: K Fryer (14) 35. Div 2: D Crofts (28) 36. Div 3: D Brown (42) 37.

   STRATHFIELD: Stableford: A Yoon (22) 35.

   TALLWOODS: Stroke div 1: J Sibbons (22) 73. Div 2: M Byrnes (25) 73. Div 3: J Hicks (33) 70.

   THE LAKES: Stroke Medal div 1: V Freeman (9) 70. Scr: C Ueda (plus 1) 73. Div 2: C Ong (25) 74. Scr: C Ong 99. Stableford: R Mitchell (26) 31.

   TOUKLEY: Ambrose: D Page M Fitzgerald D Byth S Emerton (11-7/8) 67-1/8.

   WAKEHURST: Stableford Div 1: J Haverfield (16) 36. Div 2: S Cooper (30) 41. Div 3: S Chung (43) 33.

   WARRINGAH: Par div 1: S Saunders (16) 1 up. Div 2: J Cowell (33) 3 up. Div 3: M Springall (42) 1 down cb.

   WINDSOR: Stableford A: K Stimson (23) 33. B: C Wilson (28) 37. C: M King (33) 33. D: S Hetherington (41) 31.

   WOOLLAHRA: Stroke Div 1: D Taylor (21) 71. Div 2: P McMahon (32) 73. Div 3: J Nearn (45) 68.

   WOOLOOWARE: Stableford Div 1: M Russell (21) 36. Div 2: S Moulang (24) 35. Div 3: L Gourley (29) 42. Div 4: B Noyes (41) 35.