Date: September 09, 2015
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Tuesday

NSW

WOMEN

   ASQUITH: 2B: S Kim (27) J Kim (21) 45 cb. Indiv div 1: J Kim (21) 36 cb. Div 2: C Baines (27) 36 cb.

   AVONDALE: Ambrose: L Giblin J Searle F Tobin L McEwen (11-1/8) 60-7/8.

   BALGOWLAH: Stroke div 1: J Macdonald (20) 66. Div 2: B Headland (33) 72 cb. Scr: J Macdonald 86. C'ship: W Young 184 J Macdonald 194. Bronze: B Beale 204 K Coote 115. Hcp: B Beale (32) 140.

   BEVERLEY PARK: Team: S Melhuish (37) T Swaffer (28) L Lewis (35) P Black (31) 101. Scr: C McEnearney B Foy H Gauci L Rolfe 52.

   BEXLEY: Stroke div 1: J Hoore (30) 72 cb. Scr: L Moles 91. Div 2: F McGreal (33) 70. Scr: F McGreal 103.

   BONDI: Stableford: A Calper (27) 33.

   BOTANY: Stroke div 1: P Fulford (29) 65. Div 2: J Waller (38) 66. Stableford: P McCanna (18) 38. Gold Medal: F Williams (30) 70.

   CAMDEN LAKESIDE: Stroke div 1: L Hall (12) 73. Div 2: G McRae (31) 67. Stableford: T Wood (6) 35.

   CAMMERAY: Medal A: K Scott (23) 79 cb. B: K Wood (33) 67. C: C Olliver (38) 75. C'ship: K Scott 220. Div 2: J Leadle 217. Div 3: T Kerr 214.

   CHATSWOOD: Foursome: H Hampson A Richardson (18-1/5) 70-1/2. B1: P Haigh J Steel (26) 69. B2: B Siddle S Prell (39-1/2) 76-1/2. C'ship qlfrs: H Hampson A Richardson, J Potter P Colmer, E Govan K Wilson, R Furini L Sennitt, P Dyson J Gates, T Sanson J Dobrijevic, R Patel L Brecht, A Robson K Bollen. B1: P Haigh J Steel, A O'Brien A Jackson, K Robinson J Caisness, K Turnbull D Hearn, P Oliver S Charnock, K Ingliss R French. B2: S Prater D Cowling, S Prell B Siddle, J Hocking K Cowan, T Bradbury D Duggan, E MacDonnell F Abbott.

   CONCORD: Invit Irish Team: L Burdekin (18) P Kenney (Avondale 14) J Kirby (13) P Griffith (15) 82. Scr: L Townsend (Wollongong) C Ward (Nth Ryde) R Magner J Williamson 52.

   CROMER: Invit Team: G Wood (27) A McDivitt (29) C Montgomery (34) B Jenkinson (27) (Bayview) 95 cb.

   CUMBERLAND: Stableford div 1: J Tunks (23) 36. Div 2: S Patterson (32) 39. Div 3: G Fyffe (37) 37.

   EVERGLADES: Stableford div 1: J Henry (20) 40. Div 2: J Kostal (31) 41. Div 3: N Shakespeare (44) 35 cb.

   FAIRFIELD: Ambrose: G McConaghey P Ettinghausen D Lavender (14-1/6) 58-5/6.

   FORSTER: Stableford A: D Bree (26) 35 cb. B: A Crowe (32) 36 cb.

   GORDON: Stableford div 1: A Morton (29) 40. Div 2: H Cummins (34) 37. Grandmother's Trophy: A Morton.

   GOSFORD: Stroke div 1: L Casey (21) 75. Scr: D Tomlinson 95 cb. Div 2: M Maher (25) 75 cb. Scr: M Maher 100. Div 3: R Jordan (35) 79. Scr: R Jordan 114.

   HURSTVILLE: Stableford: E Reihana (35) 35.

   JAMBEROO: Stableford div 1: V Boxall (31) 35. Div 2: R Boles (34) 34.

   KILLARA: Stableford div 1: J Curtis (26) 42. Div 2: L Birt (35) 39. Scr: J Curtis 20. C'ship qtr-f: J Crichton bt P Sears 1 up, A Baggie bt H Rymill at 19th, K Wood bt J Richardson 7-5, L Stevenson bt M Sanderson 4-3. A-res: A Wood bt C Mansfield 6-5, J Wright bt N Davidson 7-6, J Freed bt K Doecke 1 up, J Slatyer bt B Boezeman 4-3. B1: P Burley bt H Koroknay at 20th, J Jones bt J Rees 5-4, R Tompsett bt A Bissager 2-1, D Saverimuttu bt A Carroll 2-1. B-res: P Stiles bt K Sefton 4-3, D Brown bt M Hudson 4-3, S Conde bt N Clark at 19th, E Wells bt V Hanrahan at 21st. B2: J Cottom bt L Farrington 2 up, J Van Bergen bt S Robb 5-4, M Nesbitt bt J Watson 6-5. B2-res: R Shepherd bt K Williams 3-1.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: C Riddle (16) 35.

   LEURA: Foursome C'ship f: E Scullion-Stewart C Moore 103. Hcp: E Scullion-Stewart C Moore (29-1/2) 73-1/2.

   LONG REEF: Stableford: J Hensman (34) 35.

   MANLY: Stroke A: K Wallis (19) 71. Scr: J Lord 82. B: K White (28) 73. Scr: K White 101. C: K Hedley (41) 78. Scr: R Cain 117. Brooch: J Lord (10) 79. Eric Apperley Cup: K Wallis.

   MONASH: 2B: J Drutman (28) A Sender (33) 43 cb.

   MORISSET: Stableford div 1: M Anderson (14) 68. Div 2: G Mitchell (32) 69 cb. Div 3: J Taylor (36) 66.

   MUIRFIELD: 2B Multi: M Cavanagh (22) J Owen (31) 69. Indiv div 1: S Currie (North Ryde 22) 37. Div 2: K Fitzalan (26) 38. Div 3: J Taylor (32) 39.

   PALM BEACH: 2B: S Ferguson (40) K Spicer (45) 48.

   PYMBLE: 4B: L Hayman (23) J Hannam (15) 46 cb. Indiv: V O'Brien (34) 39 cb.

   ROYAL SYDNEY: Irish Team: S Lennon (29) S Furness (35) J Lampe (36) D Griffin (38) 91. Centenary: C Broun (17) D Stewart (38) S Bowie-Wilson (26) K Stephens (34) 94.

   RYDE-PARRAMATTA: Team: M Cuthbert (42) G Liu (37) J Dunkin (40) S Glasson (37) 15 up. Scr: H Veverka P Mann A Dane A Maguire 4 down.

   ST GEORGES BASIN: Stableford div 1: J Bussell (25) 34. Div 2: K Coulter (35) 42.

   ST MICHAEL'S: 2B: G Walters (36) T Pittsawong (12) 44. Indiv div 1: D Murchie (21) 36. Div 2: A Waters (36) 35. Div 3: C Kennedy (36) 42.

   STONECUTTERS RIDGE: Stableford div 1: D Munro (20) 38. Div 2: D Smith (31) 38. Div 3: C Wilding (39) 40.

   STRATHFIELD: Stableford div 1: S Choi (21) 31. Div 2: A Hoad (33) 30 cb.

   TALLWOODS: Stroke div 1: M Redward (17) 66. Div 2: M Goodwin (27) 61. Div 3: S Houghton (35) 69.

   TOUKLEY: Ambrose: J Morley L Emery K Johnman B Warde (13-1/8) 66-7/8.

   WAKEHURST: Stableford div 1: M Wan (20) 36. Div 2: J Hyslop (26) 41. Div 3: M Ono (29) 39. Div 4: D Sate (38) 37. Medal of Medallist: N Wan (20) 74.

   WARRINGAH: Stroke div 1: D Garrett (24) 73. Div 2: K Hicks (27) 73. Div 3: J Miller (44) 74. Cup: D Garrett. Stableford: M Court (34) 39. C'ship: D Garrett (24) 150. Div 2: K Hicks (27) 153. Div 3: J Miller (44) 149.

   WINDSOR: Stableford A: B Rendell (22) 39. B: S Woodley (28) 39. C: R Moxham (32) 39. D: M Graves (42) 40.

   WOOLLAHARA: Par div 1: M Formosa (21) 4 up. Div 2: J Hrouda (35) sq.

   WOOLOOWARE: 3B: L Travers (42) N Owen (37) T McMahon (45) 84.

NSW

MEN

   AVALON: Stableford: P McGowan (19) 38.

   BARDWELL VALLEY: Veteran Stableford A: K Rae (6) 38. B: J Carroll (13) 38. C: J Phillips (24) 38.

   BARNWELL PARK: Stableford: R Ficarra (31) 41.

   BAYVIEW: Medley 2B Agg: R Williams (19) R James (20) 74. WW: L Talmont (27) A Toohey (37) 79. Indiv div 1: K Payne (9) 36. Div 2: R James (20) 42. W div 1: H Jones (18) 37. Div 2: J O'Brien (41) 41.

   BERMAGUI: Medley Stableford: W Lewis (28) 37.

   BREAKERS at Wamberal: American Foursome: M Laws S Henderson (14-1/4) 63-3/4.

   CAMDEN LAKESIDE: Team: R Allison (scr) I Gordon (12) L Quinn (14) B Nagi (2) 119. Scr: C Fuzz P Heibler P Presgrave C French 236. Indiv A: C Fuzz (6) 40. B: P McFadden (19) 40. C: P Nolan (23) 38.

   CARNARVON: 2B: C Healey (Botany 15) J Saul (Howlong 17) 46. Scr: J Lind S Sagdic 37 cb. Indiv A: P Scott (9) 38. B: C Healey (Botany 15) 39. C: W McMullen (Wentworth Falls 24) 39.

   CASTLECOVE: 2B Agg: J Goth (14) J Finlay (29) 77. Indiv: M Evers (9) 40 cb. Hole-in-one: M Evers at 11th.

   CRONULLA: Stableford: T Purnell (21) 41 cb. Scr: K Ewington 32. Veteran: B Hosking (6) 33.

   ELANORA: Stableford: L Smith (27) 41.

   FOX HILLS: 2B: R Harris (22) W Fowler (29) 49 cb. Indiv A: E Chin (12) 36. B: P Boulous (19) 38 cb. C: R Harris (22) 42 cb. D: K Setterfield (27) 42.

   HURSTVILLE: Stableford A: W Williams (20) 39. B: M Doolan (34) 42.

   KOOINDAH WATERS: Medley 2B: G Kay (14) B Smith (28) 51. Indiv div 1: S Walker (4) 41. Div 2: R Lloyd (30) 39 cb.

   LONG REEF: Stableford: S Roseman (24) 34 cb.

   LYNWOOD: Medley Stableford div 1: W McKenzie (15) 34. Div 2: J Sladovic (32) 35. Scr: J McPhillips 32. Cup: D Gale 74.

   MACARTHUR VETERANS at Camden: Stableford div 1: K Bellman (9) 36. Div 2: P Tanner (16) 36. Div 3: S Ross (32) 45. W: P Hogman (27) 37.

   MARRICKVILLE: Medley Stableford: A Faraday (16) 41. Scr: D Cremin 33.

   MONA VALE: Stableford: S Janda (27) 36.

   NEW BRIGHTON: Medley Veteran Stableford: M Wightman (45) 50.

   NORTHBRIDGE: 2B: P McBride (26) L McManus (11) 48. Indiv: P McBride (26) 39.

   RANDWICK: 2B Agg: W Lloyd (26) B Reid (17) 78. Indiv A: A Fernandes (11) 37. B: M Clarke (19) 40. C: S Sharkey (24) 41. Scr: M Newbold 28.

   SHELLY BEACH: 2B Agg: D Boyce (36) A Wainman (27) 77. Indiv A: J Haley (9) 36. B: C Bright (14) 38 cb. C1: C Hammond (21) 41. C2: R Parcell (35) 39 cb.

   SPRINGWOOD: Stableford: M Glenday (28) 45 cb.

   ST GEORGES BASIN: Stableford A: K Bussell (11) 38. B: D Kowe (13) 41. C: J Dunn (22) 40.

   ST MICHAEL'S: Snr Stableford: D Guerriau (21) 38 cb.

   STONECUTTERS RIDGE: Split Six: G Gueco (24) L Plant (19) 77. Indiv A: M Hancock (1) 40. B: L Plant (19) 38. C: B Bellis (36) 38 cb.

   THE COAST: Stableford: D Sims (33) 42 cb. Veteran: M Ardrey (19) 38 cb.

   TUNCURRY: Stableford A: A May (10) 39. Scr: P Garner 31. B: T Harkin (33) 44. Scr: F Rochford 19.

   WALLACIA: 2B: P James (17) S Dow (28) 50. Indiv: W Nelson (29) 43.

   WENTWORTH FALLS: Stableford: P Eastment (Leura 10) 36.