Date: May 27, 2015
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Tuesday

MEN

   AVALON: Split-six: P McGowan (19) K Brown (25) G Montcrieff (25) 86. Indiv: P McGowan (19) 45.

   BARDWELL VALLEY: Veteran Stableford A: S Hodson (8) 35 cb. B: R Dunn (18) 39. C: B McMillian (32) 37.

   BARNWELL PARK: Stableford: B Jensen (24) 38.

   BAYVIEW: Medley Team: A Van Gogh (17) K Payne (8) P Dunn (25) S Klug (11) 89. Indiv div 1: J Rollings (17) 39. Div 2: C Powell (19) 40. Women div 1: J Flanagan (18) 36. Div 2: K Aberdour (26) 33.

   BERMAGUI: Stableford: P Robinson (17) 39.

   CAMDEN LAKESDIE: Split Six: R Price (15) B Naismith (6) G Price (8) W Stafford (11) 88. Scr: H Leicester B Leicester T Talese P Micallef 60. Indiv A: S Grogan (10) 38. B: B Downs (13) 39. C: R Hanes (23) 35 cb.

   CARNARVON: 2B: E Secluna (Wallacia 23) C Atkins (21) 47. Scr: M Callaby L James 37. Indiv A: DH Kim (8) 38. B: I Calbert (16) 39. C: R Kim (20) 36.

   CASTLECOVE: Canadian Foursome: B Reoch I Hughes (12-3/4) 60-1/4.

   CRONULLA: Veteran Stableford: B Langhans (29) 32.

   CRONULLA: Stableford: K Wight (18) 40. Scr: G Rodgers 29.

   ELANORA: Stableford: J Ellis (24) 38.

   FOX HILLS: Team: P Hackett (18) D Stewart (19) R McLean (22) K Bartle (18) 122. Scr: M Rajca M Htun D Stratton M Knight 103. Indiv A: M Htun (1) 36. B: W Nachmann (17) 38. C: R McLean (22) 41. Veteran: D Stewart (19) 36 cb.

   HURSTVILLE: Stableford div 1: G Stamenkovic (22) 39. Div 2: M Taylor (26) 36.

   LONG REEF: Stableford: GR Black (25) 40.

   MACARTHUR VETERANS at Camden: P Legge (8) 34. Div 2: G Rogers (19) 39. N McInnes (20) 38. W: A Dickey (14) 32.

   MARRICKVILLE: 2B: J Parker (18) G Gemma (16) 46. Indiv: C Sparks (15) 39 cb. Scr: C Nikolaou 31.

   MONA VALE: Snr Order of Merit: M Pearson 78. Hcp: B Bray (Liverpool 13) 72. Women: S Cole 82 J Thomas 90. Hcp: L Vincent (20) 75.

   NEW BRIGHTON: Veteran Stableford: W Schmidt (Liverpool 32) 42.

   NORTHBRIDGE: 2B: D Douglas (15) L McManus (14) 48 cb. Indiv: S Gilbert (16) 44. Hole-in-one: D Law at 5th.

   NOWRA: 2B: G Pike (13) R Klein (17) 46. Mxd: R Currie (15) S Van Hoof (39) 47.

   ROSNAY: Stableford div 1: D Lightfoot (17) 41. Div 2: M Boland (24) 35 cb.

   SHELL COVE: Stableford: K Bradley (11) 40. Scr: B Howchin 32.

   SHELLY BEACH: Team: R Kenney (25) S Smith (33) H Duckitt (32) I Betenson (22) 89 cb. Indiv A: R Kirk (9) 35. B: T Yarnold (18) 38 cb. C1: R Butler (21) 42. C2: R Kenney (25) 44.

   ST GEORGES BASIN: Stableford A: R Zionzee (12) 41. B: W Cobb (15) 39. C: M Scruse (23) 39.

   ST MICHAEL'S: Snr Par: G Walker (17) 3 up.

   STONECUTTERS RIDGE: 4B: D Stewart (22) C Delaney (17) 45. Indiv A: J Templeton (10) 41. B: A Labbozzetta (Macquarie Links 12) 38 cb. C: J Lauw (28) 39 cb.

   TERRIGAL: Stableford A: R Najduck (15) 37. B: C Goodwin (19) 40. C: N Vos (23) 36. D: B Williams (33) 41.

   THE COAST: Medley 2B Agg: L Goodier (32) M Robinson (24) 75. Indiv: M Yates (scr) 38. Scr: M Yates 38. Veteran: F Thorncroft (12) 33.

   THE LAKES: Stableford: T Lee (16) 37.

   WALLACIA: 2B: B Ellington (18) M Coates (26) 48. Scr: J Batman B Bobbin 36. Indiv A: J Donald (9) 38. B: K Welsh (16) 42. C: R Luckman (22) 40.

   WENTWORTH FALLS: Stableford: A Callows (20) 39 cb. 

 

WOMEN

   ASQUITH: Medal div 1: M Simmons (15) 77. Scr: K Hill 89. Div 2: L Ross (24) 75. Scr: L Ross 99. Div 3: Y Himei (35) 79. Scr: Y Himei 114. Stableford: J Prosper (41) 32.

   AVONDALE: Stableford div 1: L Myles (18) 38. Div 2: J Hopkins (20) 38. Div 3: R Elliot (29) 32 cb.

   BALGOWLAH: Stableford div 1: S Lane (28) 36. Div 2: R Toovey (42) 27 cb.

   BEVERLEY PARK: Foursome: F Yates C Newman (35) 77. Scr: M Dyet P Wilson 95. C'ship: S Chapple C Gray 190 M Dyet P Wilson 190 to play off. Hcp: G Barnett H Gauci (22-1/2) 156. Div 2: D Bratton L Quattromani 205 R Howe B Rennie 219. Hcp: N Hansen P Suttor (30-1/2) 162. Div 3: D Cook R Whitehead 228 C Riley M Wilson 238. Hcp: N Gibalow L Ney (38-1/2) 162.

   BEXLEY: Medal div 1: B Hawkes (22) 67. Div 2: J Murphy (36) 74.

   BONDI: Stableford: F Edwards (38) 28 cb.

   BONNIE DOON: Stableford: L Baldwin (22) 42.

   BOTANY: 2B Agg: J Brown (32) J Kilby (36) 76.

   BOWRAL: Canadian Foursome: U Eriksson A Keys (22-1/8) 85-7/8.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B: P Lamberton (12) H Lowe (14) 58. Chick o'walk: J Jacka V Withford bt L Hall P Oliver 3-2.

   CAMMERAY: Stableford A: P Davis (30) 37. B: J Withana (31) 37.

   CAMPBELLTOWN: Medal div 1: J Smith (25) 79 cb. Div 2: Z Skinner (28) 79. Div 3: M Thompson (37) 80. Salver: T Nance (Antill Park) 85.

   CONCORD: Foursome div 1: R Magner M Bain-Smith (8) 75. Scr: R Magner M Bain-Smith 83. Div 2: L Morey A Hodgson (27) 83. Scr: S Yap B Good 108. Div 3: M Gilbert M Nix (31) 85. Scr: M Gilvert M Nix 116.

   CUMBERLAND: Stableford div 1: E Park (20) 37. Div 2: L Hong (32) 40. Div 3: F Dalrymple (38) 37. Foursome c'ship: D Morgan T Hilton 176. Div 2: B Kennedy D Dorahy 207. Hcp: M Kang A Wang (22) 155. Grandmohters trophy: F Dalrymple.

   EVERGLADES: 2B: A Kendal (43) K Sneddon (35) 43. Indiv div 1: J Andrews (21) 33. Div 2: J Patterson (26) 36. Div 3: L Tracey (35) 33. Div 4: A Kendal (43) 34.

   FAIRFIELD: Stableford: K Williams (40) 31.

   FORSTER: Stableford: H Golden (14) 37.

   GORDON: Stableford div 1: H Medhurst (32) 34. Div 2: G Barnwell (36) 38.

   GOSFORD: Invit Team: L Clements (Shelly Beach 23) M Lanham (15) F Bailey (15) W Stapleton (Shelly Beach 13) 82. Scr: S Asken A Burke S Scobie D Camp 36.

   HIGHLANDS: 2B Classic: R Brindle (33) T MacPherson (22) 8 up.

   HURSTVILLE: Stableford: L Fryirs (38) 39.

   JAMBEROO: Stroke: M Cook (22) 72. Stableford: L Olfen (39) 21.

   KAREELA: Stroke div 1: R Candy (16) 69. Scr: C Jones 89. Div 2: J Lennon (28) 70. Scr: R Booker 100. C'ship: C Jones 266 R Candy 275. Hcp: A Alderson (24) 226. Div 2: J Beattie 298 J Lennon 309 cb. Hcp: M Hollowell (29) 222. Stableford: D Varvarosses (41) 30. C'ship: B Little (39) 73 N Pettit-Young (44) 68.

   KILLARA: Team: Captains 104 (D Brown (33) J Jones (22) P Stevens (29) T Clifton (33) 11 up) bt Presidents 96 (P Clarke (14) S Holgate (34) D Cooper (45) L Lane (26) 12 up).

   LONG REEF: Stableford: K Walker (35) 36.

   MANLY: 4B: P Cook (38) E Pilbeam (39) 5 up. Hole-in-one: B Allen at 4th.

   MARRICKVILLE: Medal div 1: J Howard (19) 64. Div 2: B Murphy (29) 68. Scr: J Bevan 75. Veteran div 1: J Bevan (8) 67. Div 2: D Forrester (32) 72.

   MONASH: Stableford div 1: A May (16) 33. Div 2: K Icklow (23) 37. Div 3: R Sloss (39) 35. Veteran Challenge trophy f: A Chow bt L Gray 8-6.

   MORISSET: Stableford div 1: A Fitzgerald (19) 35. Div 2: J White (30) 34 cb. Div 3: S Pyle (37) 39.

   MOSS VALE: Medal div 1: L Poulton (17) 77. Div 2: M Henderson (23) 74. Div 3: J Sultana (44) 75.

   MUIRFIELD: Stableford div 1: B Lucas (18) 37. Div 2: B Wilson (25) 34. Div 3: M Parris (36) 33.

   PALM BEACH: Foursome div 1: S Ross R Eilbeck (23-1/2) 69-1/2. Scr: J Pearce N Cadwell 94. Div 2: B Kennedy M Little (38) 69. Scr: R Mortimer C Sablatnig 109. C'ship: S Ross S Eilbeck 196. Div 2: R Mortimer C Sablatnig 218.

   PYMBLE: Stableford: J Jagger (41) 37.

   ROSEVILLE: Stableford div 1: N Tyler (23) 34 cb. Div 2: J Collins (28) 36. Div 3: P Tickell (39) 34 cb.

   ROYAL SYDNEY: Stableford div 1: J Neill (21) 34. Div 2: B Alexiou (31) 41. Scr: J Buckley 20. Centenary div 1: C Anderson (23) 34. Div 2: J Fitzpatrick (37) 40.

   RYDE-PARRAMATTA: 3B: H Christie (39) J Griffith (45) M Rowland (27) 45. Indiv div 1: C Song (15) 33. Div 2: R Xie (23) 33. Div 3: A Lee (33) 32. D: M Harris (44) 25. Lefthanders trophy: B Bentley (28) 24. Caddies trophy: B Dalgleish (12) 31.

   SHELL COVE: Stableford: S Murphy (44) 34.

   SHOALHAVEN HEADS: Ambrose: B Franklin S Collins (16-3/4) 70-1/4.

   ST GEORGES BASIN: Stableford div 1: J Noden (21) 36. Div 2: Y Dawson (36) 32.

   ST MICHAEL'S: Stableford div 1: C Margetts (22) 37. Div 2: M Regan (28) 39. Div 3: R Negus (39) 34.

   STONECUTTERS RIDGE: Par div 1: M Bolton (8) 3 down. Div 2: E Leones (26) sq cb. Div 3: S Webber (36) 1 down.

   STRATHFIELD: Stableford div 1: S Yo (16) 35. Div 2: M Paek (27) 31.

   TALLWOODS: Veteran Stroke div 1: A Burns (18) 75. Div 2: E Polikevics (32) 73.

   THE LAKES: Team: M Lou-Donnan (28) J Herring (39) S Orgill (29) H Laidlaw (34) 99.

   TOUKLEY: Foursome div 1: Y Boardman P Randy (10-1/2) 76-1/2. Div 2: A Caswell D Bithe (38) 73. C'ship: K McKinnon T Lonergan 133 Y Boardman P Randy 134. Hcp: J Denmeade D Andrews (30) 116. Div 2: A Caswell D Bithe 170 K Pitcher R Dickey 173. Hcp: C Henry L Heggy (41) 131.

   WAKEHURST: Stableford div 1: A Camerson (18) 34. Div 2: L Woddward (30) 37. Div 3: A Kwanyeun (36) 35.

   WARRINGAH: Stableford div 1: T Emerson (20) 37. Div 2: E Johnson (30) 37. Div 3: M Court (36) 34.

   WINDSOR: Foursome div 1: M Reynolds P McMahon (25-1/2) 78-1/2. Scr: Y Mudiman K Paton 91. Div 2: M Blackburn K Szwanefeld (29) 87. Scr: K McMurdo J Terzo 112.

   WOOLLAHRA: 4B: J Horuda (35) D Leo (29) 7 up.

   WOOLOOWARE: Medal div 1: S Sutherland (11) 77. Scr: D Timmins 88. Div 2: C Heyward (26) 72. Scr: S Moulang 103. Div 3: E Anderson (32) 79. Scr: J Wintin 110. Div 4: L Buckley (37) 81 D Corstan (40) 81 to play off. C'ship: S Sutherland 264 L Nowak 267. Hcp: L Nowak (14) 225. Div 2: C Heyward 313 J Morris 313. Hcp: C Heyward (26) 235. Div 3: E Deacon 338 J Wintin 345 cb. Hcp: S Lester (36) 244. Div 4: L Buckley 349 P Layton 359. Hcp: L Buckley (39) 232. 

 

ACT TUESDAY

   FEDERAL: DSR 76 Women Stableford div 1: A Kirkpatrick (4) 37 M Stone (11) 36. Div 2: M Jones (29) 37 T Pryor (23) 35. Div 3: S Sullivan (38) 42 M Brown (36) 35. Professional's trophy: S Sullivan (38) 42 M Jones (29) 37 cb.