Date: May 06, 2015
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Tuesday

MEN

   ALEXANDRA: Stableford: A Kirkpatrick (15) 37.

   AVALON: Stroke: P Aroney (10) 64. Hole-in-one: P Aroney at 14th.

   BARDWELL VALLEY: Veteran Stableford A: G Adlam (9) 35. B: A Mitchell (14) 37. C: J Duncombe (24) 35.

   BARNWELL PARK: Stableford: B Jensen (24) 34.

   BAYVIEW: Stableford Div 1: G Piesse (15) 37. Div 2: D Naylor (20) 37.

   CAMDEN LAKESIDE: Team: C Pilgram (12) A Pilgram (Moss Vale 21) A Daley (4) B Chambers (15) 87. Indiv A: P Godber (Glenmore 6) 39. B: M Donnelly (15) 37 cb. C: A Pilgram (21) 38.

   CARNARVON: 2B: D Spittal (9) D Michael (Liverpool 13) 46 cb. Scr: G Lynch (PGA) D Wright (Liverpool) 40. Indiv A: D Spittal (9) 39. B: G Rosman (15) 38. C: A Rattos (28) 37 cb.

   CASTLECOVE: 2B Agg: B Colhoun (11) N Burchall (13) 73. Indiv A: L Frankish (10) 41. B: G Dare (20) 38.

   CRONULLA: Stableford: P Bowmer (23) 41 cb. Scr: P McCumstie 29 cb.

   ELANORA: Stableford: M Lehmann (23) 39.

   FOX HILLS: Stableford A: J Swinburne (12) 38. Scr: W Cahill 26. B: K Callan (19) 36. Scr: P Steele 20. C: B Maike (Massey Pk 21) 39. Scr: K Gill 16. Veteran: J McGinley (21) 35.

   HURSTVILLE: Stroke div 1: J Williams (19) 64. Div 2: R Courtney (30) 63.

   KOOINDAH WATERS: 2B: F Burrell (scr) Z Churcher (scr) 45. Indiv A: F Burrell (scr) 42. B: J Belgre (23) 38.

   LONG REEF: Stableford: G Black (24) 30.

   MACARTHUR VETERANS at Antill Pk: Stableford div 1: E Wulff (13) 35. Div 2: P Tanner (18) 35. Div 3: R Dewar (28) 41 cb.

   MARRICKVILLE: 2B Agg: R Christie (17) J Simoes (9) 73. Indiv: J Parker (17) 38. Scr: C Nikolaou 29.

   MONA VALE: Medley Stableford: J Cook (Riverside Oaks 16) 40.

   NORTHBRIDGE: Medley 2B: J Appleby (26) L McManus (15) 46. Indiv: V Walker (20) 39 cb.

   NOWRA: 2B: T McCarthy (29) J Pratt (14) 43 cb.

   RANDWICK: 2B Agg: C McMahon (5) J Hughes (7) 69. Indiv A: C McMahon (5) 36. B: T Morelli (19) 36 cb. C: A Curtis (20) 34. Scr: J Watts 28.

   ROSEVILLE: Stroke div 1: P Amos (23) 71 cb. Div 2: R Clegg (29) 71. Div 3: M Johnson (35) 74. Scr: H Kelly 72.

   ROSNAY: Veteran 4B: G Kim (23) P Goh (28) 44. Indiv div 1: K Marshall (14) 37. Div 2: C May (23) 36.

   SHELLY BEACH: 2B Agg: R Shaw (29) K Firmstone (15) 77. Indiv A: G Crate (4) 36. B: R Dorn (18) 39. C1: O Stadelmann (21) 38. C2: R Shaw (29) 38.

   SPRINGWOOD: Medley Stableford: T Egan (4) 38.

   ST GEORGES BASIN: Stableford A: F Arena (15) 36. B: R Messingham (23) 37.

   ST MICHAEL'S: Stableford: K Lim (16) 40.

   STONECUTTERS RIDGE: Irish Team: C Milovanovic (14) R Powell (19) AJ Smith (20) P Morris (15) 84. Indiv A: R Hayward (Macquarie Links plus 2) 36. B: K Windon (Strathfield 24) 41.

   TERRIGAL: Medal A: S Newman (16) 65. Scr: S Adlard 74. B: M Chilvers (16) 63. Scr: M Chilvers 79. C: C Coote (27) 66. Scr: P Watson 92. D: R Webb (28) 67. Scr: R Webb 95.

   THE AUSTRALIAN: Invit 4B: M Scarf (21) I Ronen (The Lakes 20) 43.

   THE COAST: Medley 2B Agg: S Kearney (22) C Madgwick (19) 71. Indiv: G James (19) 37 cb. Veteran: I Hamilton (29) 35.

   THE LAKES: Stableford: G Hamilton (11) 39 cb.

   TUNCURRY: Stableford A: D Wilson (15) 39. Scr: T Jay 32. B: P Cary (19) 40. Scr: B Gorman 18.

   WALLACIA: 2B: J Vidigal (4) R Pryce (12) 42 cb. Scr: M Blakeley B Dukes 26 cb. Indiv: J Vidigal (4) 38.

   WENTWORTH FALLS: Stableford: J Leary (Ryde-Parramatta 27) 30. Hole-in-one: J Sepetauc at 9th.

   WRVGA at Leonay: 2B: I Jordan (15) K Watson (26) (Richmond) 46. Medley: D Shearer (17) W Thompson (23) (Wallacia) 45. Indiv A: W Gubbins (Sprinwood 15) 36 cb. B: D Shearer (17) 37. C: B Bellis (Stonecutters Ridge 35) 38. W div 1: E Lovatt (Glenmore 25) 37. Div 2: A Kennedy (Richmond 32) 27. Interclub: R Lammie (15) B Baker (20) R Baker (17) B Metcalfe (18) (Leonay) 140.

 

WOMEN

   ASQUITH: Par div 1: J Ro (23) 2 down. Div 2: L Ross (26) 1 down.

   AVONDALE: Par div 1: C Mercer (16) 1 down cb. Div 2: B Stanton (27) sq cb. Div 3: L King (29) 3 down.

   BALGOWLAH: Medal div 1: W Young (18) 69. Div 2: S Salvage (35) 69. Scr: W Young 87.

   BAYVIEW: Stableford: R Cipri (24) 35. Div 2: S Allaway (28) 37.

   BEVERLEY PARK: Stableford div 1: C McDonald (15) 34 cb. Div 2: D Bratton (25) 36. Div 3: A Fraser (40) 32 cb.

   BONDI: Medal: J Rice (20) 56.

   BONVILLE: Stableford: S Kennedy (25) 33.

   BOTANY: Medal div 1: B Pope (18) 70. Div 2: J Carroll (29) 69 P Williams (34) 69 to play off. Div 3: J Garton (36) 72. Stableford: L Taylor (23) 35.

   BOWRAL: Stableford: J Grant (25) 28.

   CAMDEN LAKESIDE: Medal div 1: L Matthews (13) 79. Div 2: A Agnew (33) 83. Stableford: P Lamberton (11) 28.

   CAMMERAY: Stroke A: P Torpy (20) 75. B: J Leadle (34) 76 cb.

   CHATSWOOD: Stableford div 1: J Dobrijevic (16) 34. Div 2: K Bollen (25) 32. Div 3: R Boylan (38) 35.

   CONCORD: Stableford div 1: K Every-Burns (19) 34. Div 2: J Page (29) 33. Div 3: O Quarta (34) 34. Div 4: P Fung (41) 29.

   CRONULLA: Stableford: R Clark (12) 30.

   EVERGLADES: Stroke div 1: P Clarke (12) 73. Div 2: R Barron (31) 76. Div 3: C Walker (33) 77.

   FORSTER: Stableford: R Syme (22) 37.

   GORDON: Stroke div 1: K Jelbart (31) 76. Div 2: M Day (33) 82. Medal: K Jelbart.

   HIGHLANDS: Medal div 1: K Mudaliar (25) 83. Div 2: T Magrath (33) 74.

   HURSTVILLE: Stroke: M Hyland (30) 70.

   JAMBEROO: Medal: M Farrant (15) 74.

   KAREELA: Stableford div 1: J Franklin (20) 31. Div 2: M Kinsella (28) 32 cb. Div 3: J Wiersma (38) 34.

   KILLARA: Irish Team: I Scougall (28) W Mears (21) E Windsor (Pennant Hills 38) J Herring (Woollahra 34) 84. Scr: L Stevenson J Crichton J Overall (Avondale) A Trail (Roseville) 50.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: C Riddle (15) 30.

   LONG REEF: Stableford: R West (28) 34.

   MANLY: Foursome div 1: M Clark K Tallack (18) 79. Scr: S Simaitis G Amate 96. Div 2: H Patience M Holmes (25) 79. Scr: H Patience M Holmes 104. C'ship: S Simaitis G Amate 193 B Haskins J Meagher 199 cb. Hcp: K Anderson B Pattinson (17-1/2) 164. Div 2: H Patience M Holmes 213 L Amos G Thompson 221. Hcp: H Patience M Holmes (25) 163.

   MARRICKVILLE: Stableford: G Burr (25) 34. Veteran: K Loosley (19) 31.

   MOLLYMOOK: Stableford Hilltop div 1: J Tanko (22) 33 cb. Div 2: D Bower (23) 38. Div 3: K Gardner (45) 30.

   MONASH: Stroke div 1: M Moon (18) 75. Div 2: A Chow (25) 76. Div 3: L Reiss (34) 82. Scr: J Morgan 79. Stableford: W Starkie (15) 33.

   MORISSET: Stroke div 1: L Mullard (1) 78. Div 2: D Jamieson (24) 79. Div 3: S Pyle (38) 76.

   MUIRFIELD: Stableford div 1: L Dixon (13) 35. Div 2: V Cowpe (30) 28. Div 3: M Van Petersen (32) 30.

   NOWRA: 2B: G Davis (17) S Moore (22) 39.

   ROYAL SYDNEY: Stroke div 1: S Hattersley (14) 72. Div 2: D Richards (24) 71. Scr: S Hattersley 86. Centenary div 1: P Morf (29) 64 cb. Div 2: J Tingwell (34) 66.

   RYDE-PARRAMATTA: Foursome div 1: L Kim K Peck (16-1/2) 81-1/2. Scr: C Kang C Blacklock 92. Div 2: S Sun L Lee (30) 82 cb. Scr: B Young-Lee J Hoskins 110. Div 3: J Furlong S Ager (37) 87. Scr: S Glasson J Lonergran 123. C'ship: C Kang C Blacklock 177. Hcp: L Kim K Peck (16-1/2) 159 cb. Div 2: B Young-Lee J Hoskins 215. Hcp: G Lee J Lee (37-1/2) 160. Div 3: S Glasson J Lonergran 242. Hcp: S Ager J Furlong (37) 173.

   SHOALHAVEN HEADS: Invit 2B: N Lawrence (45) P Loth (32) (Northbridge) 47.

   ST GEORGES BASIN: Stableford: J Anderson (18) 30.

   ST MICHAEL'S: Medal div 1: P Pitsawong (11) 71. Div 2: M Regan (28) 76. Stableford: L Gearing (45) 41. Veteran Stroke div 1: S Whitburn (23) 73. Div 2: M Regan. Div 3 Stableford: L Gearing.

   STONECUTTERS RIDGE: Stableford div 1: Y Bell (21) 30. Div 2: A Ladha (27) 31.

   TALLWOODS: Par: P Livermore (30) 1 up.

   THE LAKES: Medal div 1: L Eager (17) 71. Scr: C Ueda 76. Div 2: R Triguboff (31) 73 cb. Scr: S Gering 99.

   TOUKLEY: 4B: M Fitzgerald (18) S Taylor (29) 38.

   WAKEHURST: Stableford div 1: J Choi (21) 33. Div 2: J Noble (26) 35. Div 3: JH Yang (31) 31. Div 4: S Chung (42) 30.

   WARRINGAH: Medal div 1: S Saunders (16) 72. Div 2: R Gidley (37) 75. Div 3: N Hare (38) 78. Stableford: K McDonough (26) 27.

   WINDSOR: Medal A: V Smith (18) 76 cb. Scr: Y Mudinam 79. B: S Griffin (30) 81. Scr: D Hopkins 106. C: S Turnbull (33) 88. Scr: L Bartlett 123. Stableford: D Henry (43) 27.

   WOOLLAHRA: Medal div 1: B Skibsted (27) 71. Div 2: K Lee (32) 73. Div 3: D Wakim (39) 75.

   WOOLOOWARE: Split Six: J Quayle (21) P Webb (32) 53.