Date: January 14, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Wednesday

MEN

   ASQUITH: 2B div 1: P Wijenberg (9) D Wadwell (12) 49. Div 2: R Childs (27) A Porter (28) 48. Scr: Q Price N Hibbert 38. Team Agg: M Tracy (15) A Bower (16) P Wijenberg (9) D Wadwell (12) 154. Indiv A: M Dunning (Hawks Nest 12) 42. B: J Raper (13) 41. C: R Rimondi (23) 42. D: A Porter (28) 41.

   BALGOWLAH: Stableford A: S Builder (7) 37. B: M Barr (13) 38. C: R Munn (25) 38.

   BANKSTOWN: 2B Agg: J Mackay (27) G Wise (17) 74. Scr: A Coull J Colella 37. Indiv A: C Banks (4) 38 cb. B: G Cameron-Lee (18) 40 cb. C: G Weekes (19) 38.

   BAYVIEW: Team: S Matthews (27) J Matthews (30) R Smith (12) G Fell (23) 96. Indiv A: D Kammerl (11) 41. B: T Gee (18) 40. C: S Matthews (27) 44. Scr: R Loewenthal 33.

   BEVERLEY PARK: 2B: M Peebles (25) J Woods (29) 53. Team: M Peebles (25) J Woods (29) J Parnham (14) B Stitt (11) 55. Indiv A: A Bolton (11) 42. B: P Allen (17) 41 cb. C: R Everingham (25) 44. Overall: N Woolf (16) 46. Scr: R Miller 29.

   BEXLEY: 2B: D Perrin (15) D Joy (20) 53. Scr: M Pullen K Payne (Bayview) 38. Indiv: S Kelly (18) 43 cb. Plate: B Payne (20) 43.

   BLACKHEATH: 2B: R Saxton (22) R Hawkins (25) 49. Indiv: R Hawkins (25) 43.

   BONDI: Stableford: J Sullivan (17) 43.

   BONNIE DOON: 2B Agg: T Partridge (10) C Reithmeier (25) 78. Indiv A: T Partridge (10) 40. B: G Puren (19) 39 cb. C: H Cousens (27) 41. Scr: J Fuchs 37. Gold: H Kriegel (32) 39.

   BOWRAL: Stableford: H Caust (20) 39 cb.

   CABRAMATTA: 2B div 1: W Jarvis (10) B Denson (14) 44 cb. Div 2: C Ainley (33) R Pangilian (25) 49 cb. Scr: A Marsh M Bogovic 37. Indiv A: R Connell (7) 43. B: R Suplat (14) 46. C: B Franklin (19) 39.

   CAMMERAY: 2B Agg: M Hill (21) R Hall (26) 83. Indiv: JD Maguire (17) 42 cb.

   CAMPBELLTOWN: 2B: R Wheatley (24) D Terry (22) 48 cb. Indiv A: R Cleary (8) 41. B: J Williamson (15) 42. C: D Terry (22) 42. Scr: M Brown 32.

   CASTLE HILL: 2B: B Phillips (11) G Weber (19) 13 up cb. Scr: R Gibbeson A Edge 6 up. Indiv A: B Phillips (11) 7 up. B: R Hughes (15) 5 up cb. C: B Smithyman (28) 5 up. PM: S Barbara (18) J Barbara (9) 10 up cb. Indiv A: J Barbara (9) 5 up. B: K Dawes (16) 3 up. C: T Poole (28) 4 up.

   CHATSWOOD: 2B: M Macleod (14) T Savage (10) 49. Scr: B Silwal B Davis (Twin Creeks) 35 cb. Indiv A: P Carroll (8) 41. B: G Symonds (15) 40. C: P Murphy (Lynwood 19) 43 cb.

   CONCORD: 2B: J Mceon (24) R Cooper (22) 51. Scr: M Edgerton R Ollerenshaw 36. Indiv A: D Dickinson (14) 43. B: B Stefani (18) 42 cb. C: P Alexander (33) 41.

   CROMER: 4B Agg: C Fairchild (6) A Dennewald (6) 77. Scr: C Fairchild A Dennewald 65. Indiv A: C Fairchild (6) 40. B: G Alley (14) 40. C: N Musgrave (28) 38. Scr: C Fairchild 34.

   CUMBERLAND: 2B: B Flynn (8) P Wilson (12) 50. Scr: I Pemble J Ross 41. Indiv A: P Wilson (12) 43. B: D Robinson (Mona Vale 16) 41 cb. C: L Callao (28) 44. Scr: I Pemble 37.

   DUNHEVED: Veteran 2B Multi: P Portelli (17) J Gunn (19) 87. Indiv: T Muir (29) 45.

   EASTLAKE: Stableford: J Davis (19) 39. D: T Philip (29) 36. Scr: M Phillips 32 cb. Vis: K Nash (The Coast 9) 37.

   EVERGLADES: 2B Stroke: B Berry (25) P Louis (18) 53. Indiv div 1: C Draper (13) 64 cb. Div 2: L Dawkins (15) 60 cb. Div 3: G Kill (22) 63. Div 4: L Hardman (25) 62.

   GEORGES RIVER: Medal A: B Patterson (10) 65. B: S Dorrey (23) 64.

   GIBRALTAR: Medley Stableford: G Hartnup (15) 41.

   GOSFORD: Irish Team: P Smith (18) D Brown (5) 90. Indiv: D Small (16) 43.

   HARRINGTON WATERS: 2B Agg: K Honan (Leonay 21) P Honan (9) 78. Indiv: A Hobbs (18) 42.

   HIGHLANDS: Stableford: N Cooper (20) 39.

   HORIZONS: Stableford: S Robertson (34) 46.

   JAMBEROO: Medley Stableford A: S Harrod (6) 35. B: P Hellmund (20) 44. C: G Goor (21) 44. D: P Wheatley (33) 48.

   KAREELA: Stableford A: B Wood (4) 40. Scr: M Brenton 30. B: G Blake (Mollymook 21) 43. Scr: P Tierney 20. C: N Jones (29) 37. Scr: P Talbot 14.

   KILLARA: 2B: C Curwood (27) R Towers (20) 50. Scr: C Roles P Taylor 37. Indiv: D Quick (10) 40. B: A Hussey (15) 42. C: C Wood (22) 43.

   KOGARAH: 2B Agg: K McDermott (12) G Moran (19) 81. Indiv A: K McDermott (12) 43. B: N Kalatzis (19) 42. C: W Van Vuuren (21) 40. Scr: T Kadiev 36.

   LANE COVE: 2B Agg: B Doherty (20) I Butters (13) 73 cb. Indiv: H Anderson (22) 38. Scr: W Belgre 27.

   LEURA: 2B Multi: E Proctor (27) R Montgomery (20) 78. Indiv: D Morris (24) 41.

   LONG REEF: 2B Multi: B Tapp (14) K Sapsford (19) D Brown (5) J Seed (19) 176. Indiv A: B Ferguson (8) 39. B: R McDowell (16) 42 cb. C: C Gunther (36) 43. Scr: J Little 36.

   LYNWOOD: 4B: R Gibson (19) R Skelton (19) 11 up. Indiv div 1: J Phillips (7) 7 up. Div 2: G Hill (18) 4 up. Scr: J Smith 6 down.

   MACQUARIE LINKS: 2B Agg: T Hooper (Sussex Inlet 17) D Rothwell (Hurstville 15) 69. Indiv: A Okaro (Cabramatta 11) 39 cb.

   MAGENTA SHORES: 2B: G Fennell (22) C Moss (15) 49. Indiv A: D Maiden (4) 37. B: C Moss (15) 37. C: B Hopper (32) 43.

   MANLY: 2B: D Ross (7) C Elvy (20) 51. Indiv: D Suthens (22) 40.

   MONASH: 2B: B Farber (24) A Rom (13) 49. Scr: A Thompson S Morgan 41. Indiv A: X Kempton (9) 40. B: J Lee (14) 41. C: B Farber (24) 42. White: M Salamon (24) 40.

   MONA VALE: Irish Team: J Wright (28) D Coates (28) D Collins (30) P Breakespear (27) 102 cb.

   MOORE PARK: 2B: F Svorinich (15) E Jones (34) 53. Indiv: E Jones (34) 45. Veteran: R Whitfield (15) 42.

   MOSS VALE: Stableford A: T Newey (10) 41. B: C Swan (18) 41 cb. C: N Austin (24) 42. D: B Pemberton (29) 43.

   MUIRFIELD: 2B: J Lacey (27) A Heywood (17) 51. Scr: L Clancy G Hutchinson 38. Indiv A: G Hutchinson (5) 41. B: S Mamone (19) 42. C: J Lacey (27) 44.

   NORTH RYDE: 2B Agg div 1: M Ward (9) R Brett (13) 77 cb. Div 2: M Zhou (19) F Sinclair (29) 81. Indiv A: G Howe (8) 41. B: G Duncombe (18) 43 cb. C: D Karthi (27) 44.

   NORTH TURRAMURRA: 2B: P Spendsen (Wakehurst 25) J Alexander (Howlong 19) 48. Indiv: R Aterton (24) 42.

   NSW: 2B: J Harvey (33) C Lonsdale (20) 50. Indiv: M Frinsdorf (17) 45. White: J Harvey (33) 39. Scr: D Van Kampen 36.

   PENNANT HILLS: 2B: N Gordon (6) I Barker (32) 49. Indiv div 1: L Mordey (3) 41. Div 2: R Wheatley (19) 38 cb. Scr: M Davidson 36.

   PENRITH: Medley 2B: E Whitley (20) K Thoms (Glenmore 28) 52. Scr: S Ballard D Limbach 40. Indiv A: D Clarke (11) 44. B: G Roney (19) 42. C: K Thoms (28) 42. W: P Kunkler (22) 35.

   PYMBLE: 4B: R Sauer (9) J O'Brien (24) 49. Scr: S Sando S Wakeham 41. Indiv: R Sauer (9) 44.

   RICHMOND: 2B Agg: F Robinson (18) R Kramer (19) 79. Scr: C Ellings J Moss 66. Indiv A: S Ashenden (5) 39. B: I Jordan (16) 41. C: B Wilson (22) 40 cb.

   ROYAL SYDNEY: Stableford A: R Tasker (10) 37. B: M Stubbs (15) 37. C: L Hughes (30) 40. Scr: A Hawley 36.

   RYDE-PARRAMATTA: Medal A: J Lee (8) 71. Scr: C Kinnaird 79. B: J Bowen (17) 71. Scr: D Wright 85. C: G Hassall (21) 69. Scr: R Watson 89. D: B McLoughlin (26) 70. Scr: M Gilek 97. Stableford: P Bhatt (25) 39.

   SHELL COVE: Stableford: C Edwards (8) 42. Scr: C Edwards 34. Veteran: B Watt (24) 43. Scr: G Barling 32.

   ST GEORGES BASIN: Veteran Stableford A: S Rogers (14) 43. B: N Crooks (22) 43. C: J Pollock (28) 42.

   STRATHFIELD: 2B: Y Shin (15) S Jung (11) 47 cb. Scr: T Jeong Y Kim 40. Indiv: E Walters (25) 44.

   TALLWOODS: Stroke A: D Puxty (11) 66. B: B McManus (15) 66. C: K Clinton (20) 64.

   TERREY HILLS: 2B agg: R Smallwood (24) L Forde (15) 74. Indiv: R Smallwood (24) 40.

   THE AUSTRALIAN: 4B: N Thompson (10) P Dunworth (15) 46. Scr: D Bringold Z Mullis 43.

   THE LAKES: Stableford: J Lowe (36) 41. Scr: P Lonnard 37.

   TOUKLEY: 4B: R Phillips (36) M Martin (20) 50. Scr: P Joseph N Miller (Kooindah Waters) 45. Indiv div 1: R Brown (13) 43. Div 2: M Martin (20) 45. Div 3: K Young (32) 44.

   TWIN CREEKS: 2BWB: W Tan (8) R Alonso (2) 31. Indiv A: W Tan (8) 41. Scr: D Dale 36 cb. B: B Standen (17) 38. Scr: M Boyce (Leura) 24. C: B Dincel (28) 39. Scr: M Budden 18.

   WAKEHURST: 2B: D Springfield (19) R Bartolozzi (5) 48. Scr: A Sutton N Taplin 39. Indiv A: N Taplin (8) 39 cb. Scr: D Mason 35. B: M McNamara (16) 39 cb. Scr: J Betts 26. C: T Immergluck (29) 39 cb. Scr: R Garland 19.

   WARRINGAH: 2B Agg: J Calvert (15) A Blackmore (34) 79. Indiv A: C Moore (15) 41. B1: M Wright (20) 40. B2: V Rulli (26) 40 cb. C: B Gotting (28) 39 cb.

   WINDSOR: 4B: B Page (36) J Blaauw (27) 48. Scr: L Kelleher D Beck 40. Indiv A: T Rogers (13) 42. B: B Ellison (18) 40. C: V Bennett (31) 42.

   WOOLOOWARE: Stableford div 1: B Houldin (19) 44. Div 2: G Harding (36) 43.

   WYONG: 2B: W Walcott (17) A O'Sullivan (13) 51. Indiv A: M Shaw (7) 40. B: R Hayes (18) 42. C: B Phillpot (20) 46. Scr: L Whitbread 39. 

 

WOMEN

   ANTILL PARK: Stableford: E Messer (25) 32.

   BARNWELL PARK: Stableford: R Trinder (33) 34.

   CAMDEN: Split six: P Gleeson (19) M Malcolm (14) 56. Indiv div 1: L Bond (22) 38. Scr: M Malcolm 21. Div 2: D Dewar (26) 34. Scr: M Poulton 9. Div 3: S Berry (33) 30. Scr: S Berry 8.

   CARNARVON: 2B: GJ Lee (14) S Lee (19) 46. Indiv A: GJ Lee (14) 38. B: S Lee (19) 40. C: S Honeybrook (33) 37.

   CASTLE COVE: Stableford: J Cryer (25) 33.

   CRONULLA: Stableford A: R Deards (8) 38 cb. B: T Huthwaite (28) 38. C: L Timmins (35) 36. Scr: J Thuge 31. Hole-in-one: L Fuller at 7th.

   ELANORA: Stableford: J Armati (11) 35 cb.

   HORIZONS: Stableford: J Hancock (20) 40.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: E Bond (6) 37.

   LIVERPOOL: 2B Multi: F Swain (28) J Sheils (34) 55. Indiv: J Chung (41) 38.

   LYNWOOD: Stableford: T Lindsay (26) 38.

   MAGENTA SHORES: Stableford A: G Saines (20) 36. B: B Grant (32) 41.

   MOORE PARK: Stableford: L Quilliam (4) 35.

   NEW BRIGHTON: Stableford: K Parkinson (18) 38.

   NSW: Stableford: H Trollip (22) 33.

   PYMBLE: Stableford: R Jackson (10) 41.

   SHELL COVE: Stableford: L White (21) 24. Veteran: C Mackie (17) 34.

   ST GEORGES BASIN: Veteran Stableford: B Clemment (36) 42.

   TWIN CREEKS: Stableford: J McGovern (30) 36.

   WALLACIA: Stableford: D Green (39) 41. 

 

ACT WEDNESDAY

   FAIRBAIRN: Medley Stableford: B Koning (16) 42 W Cochrane (22) 41 A Wiebe (11) 40 C Kendall (11) 39 cb.