Date: December 20, 2014
Author: Golf Australia

SA Club Golf Results – Saturday

COUNTRY

   BALAKLAVA: Stableford A: I Micahel 41 M Hamester 38 D Hannaford 35. B: T Matz 35 J Pengele 34 R Hahn 33. C: R Campbell 49 J Boon 40 J Cowan 39.

   BARMERA: Par: M Cenko 7 up K McGain 5 up B Allan 4 up B Halupka E Van Hensbergen C Ashton 3 up A Ivanovic D Babbage B Fisher K Martin 2 up K Sampson J Rosbergen D Hodgson 1 up.

   BAROSSA VALLEY: Ambrose: S Siegelle B Noack C Edwards J Edwards 56-3/4 B Perry F Wheeler A Wigan S Eygenraam 58-1/8 C Berndt K Winton G Barber D Venning 58-1/4. Women: C Farley M Fleer P Homburg 67. Mixed: B May P May A McAuliffe F Hockings 55-1/8 T Chiverton P Chiverton V Bell C Bell 55-3/8. Thurs Stroke: G Bethune D Oats 67. Ball winners: G Barber 68 A Oats 69 R Thiele 70 M Newcombe L Williams I Baldwin J Gerhardy 71. Tues Stableford: P Homburg 40. Ball winners: F HOckings 39 B Baird 37 M Fleer 35.

   BURRA: Par 3 Comp: N Waters 61-1/2 M Millward 63 G Wenzel 66-1/2 P Thomson 68 A Phillips N Webster 69 G Ashby 70-1/2 D Lloyd 71.

   COPPERCLUB: Par: R Dayman 6 up K Giddy 5 up M Aldridge 4 up.

   FLEURIEU: Stableford A: B Roser 43 J Bell T Huckel 38 A Pethick S Connelly 36. B: D Merritt 37 M Carr S Hibbs 36 G Kling 35. C: D Carr A Nieuwenhuis 38 H Haga 37 T Mortimer D Hurling 35.

   KAPUNDA: Dave Carson Trophy: J Higgins 7 up. A: L Grafton 7 up D Baird T Scheer J Hughes 4 up R Nairn J Shephard 3 up. B: B VonMenzelhausen J Bradley 5 up T Richardson 4 up M Woods 3 up. C: R Jones J Kerrigan 4 up T Flanigan 3 up T Day 2 up. Women: M Daniel 1 down, K Masters 2 down J Owen 3 down J Jones 4 down.

   LINKS LADY BAY: Xmas Ambrose: S Kookana J Camas 62-3/4 S Fox C Walker 64 G Priest S Grundy 64-1/2.

   MANNUM: Stableford: S Kendrick 44 S Thompson 42 T Johnson P Joyner 41 M Morrisey L Kahl 39 C Vigar B Fisher 37.

   MCCRACKEN: Stableford: W Martin 48. Div 1: P Smedley R Pfitzner 38. Div 2: T Tillson J Garland 38. Div 3: C Beveridge 43 P George 37. Ball winners: J Gillett N Jelf J Sweetman 37 R Martin A Irwin K Peters N Bryan G Secombe G Leal 36 B Tucker 35. Women: J Sampson 37 J Tucker P Burton 35 D Starke A Pfitzner 34 D Mutton 32.

   MURRAY BRIDGE: Sat Stableford: R Peacock 40. A: M Potts 38 S Robbins J Lipp 37 J Marcus 36 A Meddle 35. B: F Altmann 40 K Graetz M Blight J Wright D Ayres 37 S Aldridge (Coomealla) 36 N Ackland 35 S Cocks 34. C: D Woolford 39 S Trinder 38 R Sims B Mashado 37 R Magor K Stanford A Gierus N Paech R Firth 36. Stableford: C Thomas 39 M Langsford 33 A Marie-Kuchel 31 H Fromm H Thomas 30. Women: Par: B Magor sq. D Wickes 1 down P Ward M Edward 2 down J Leane 3 up R Freeman 4 down.

   PORT LINCOLN: Stableford A: C Roberts 42 S Bell 41 G Nottle cb G Bagshaw 40 cb. B: P Daniells 42 A Tiller cb D Sargent 41 B Henson 40 cb. C: R Montgomerie 48 R Kolega 47 K Reidy 45 B Sellen 44 cb. Women: S Cotton 43 C Carr cb V Sharrad 37 J Hussey 35 cb.

   SOUTH LAKES: Stableford: L Fraser 37. Div 1: C Murrell 38 J Carthew 35. Div 2: J Creed 36 M Gregg 34. Div 3: R Pollard 30.

   THE STIRLING: Par A: D Wauchope 3 up N Stephenson 2 up P Durham D Henshaw sq K Shipway 1 down. B: E Cunnett 8 up W Wilkes 6 up B Stevens 5 up K Stephens L Skoblyk 4 up. C: G McMillan L Pollard G Savage 5 up A Reid 4 up D Perry 3 up. Ball winners: E Cunnett 8 up W Wilkes 6 up G McMillan B Stevens L Pollard 5 up. Women: C Pollard 6 up M Parkinson 3 up S Telfer 2 up F Leditschke J Page 1 down. Ball winners: C Pollard 6 up M Parkinson 3 up S Telfer 2 up F Leditschke J Page 1 down.

   WAIKERIE: Stableford Sat Div 1: P Haines D Fechner 40 P Isaacson 38. Div 2: J Quinn 43 B Lane 41 D Wheeler 38. Women: C Fridd 38. Wed: D Broome R Watkins 40 P Haines 39. Tues: J Pearson 36 R Cullen 31.

   WIRRINA COVE: Stableford A: J Long 38 T Thompson cb D Welch 37 D Norman 34 G Wilson 33. B: R Meadows 40 S Heath 39 I Carr 35 G McMurtrie 33 K Rogers 32. C: D Roberts 51 M Hill 38 G LaFontaine 36 P Herd 35 R Bennet 34. Women: A Martin 39 J Pearson 38 A Brain 30 A Watson cb D Cook 28.

   YORKETOWN: Stableford: W Thom 43 R Uffelman 42 M Hickman 41 J Dalton 40 M Cook 39 M Hincks 38 H Voelker 37 S Helmore 35.

 

 

SOUTH EAST

   KEITH: Stroke: T Hedges 65 G Sellars 67 B Sherriff 70 B Dicker 73 S Gurr 75 I Tobin T Richman 76.

   KINGSTON: Stableford: P Justin L Vandepeer 39 W Elsden B Stillwell 38 M Hodak 36 P Zacker 35. Women: M Justin 39 C Manz 35.

   MILLICENT: Stableford: A: S Coote G Cook 36. B: C Agnew 38 M Cameron 37. C: M Osmond 41 H Vanderheul 33. Women: K Sporer 33.

   PENOLA: Stroke A: J Agnew 67 G Stephenson 70 L Price 71. B: M Redman 63 A Mathys D Strother 68.

 

 

METRO

   API: Ambrose: B Williams A Bakhos B Peirce M Rado 54-3/4 T Parsons M Crudden A Goss J Kokkotos 55 S Roy C Roy J Ilicic R Mellors 55-3/8 P Rackham J Holland D Newman A Keily 55-1/4 A Wade C Fletcher K Higgins K Russell 58-5/8 J Freestone P Isaac V Newhill 61 T Vaughn A Ifcovich R Schapel N Cruddin 62-1/8 B Johnson A Rotchford P Swanberry 63-1/8 R Scully J Bowman K Hall R Kimlock 66-5/8.

   ASCOT PARK: at South Course: Stableford: M Axford 43 P Lewis K Jacobs 40 P Nicholls 39 D Andrews S Zania A Broauer 38. at North Course: M Stafford 31 D Stafford 30 N Lack 29 B Hockley 28 G Rennie 28.

   BAROSSA VALLEY: Ambrose: S Siegelle B Noack C Edwards J Edwards 56-3/4 B Perry F Wheeler A Wigan S Eygenraam 58-1/8 C Berndt K Winton G Barber D Venning 58-1/4. Women: C Farley M Fleer P Homburg 67. Mixed: B May P May A McAuliffe F Hockings 55-1/8 T Chiverton P Chiverton V Bell C Bell 55-3/8. Thurs Stroke: G Bethune D Oats 67. Ball winners: G Barber 68 A Oats 69 R Thiele 70 M Newcombe L Williams I Baldwin J Gerhardy 71. Tues Stableford: P Homburg 40. Ball winners: F HOckings 39 B Baird 37 M Fleer 35.

   BLACKWOOD: Stableford: K Wallace 39 V Lough 36 M Marsh 35 S Duncan 31 M Mitchell 27. A: A Britten A Gunn 40. B: S Cattonar 42 T Lambert 41. C: R Kotz 44 J Catalano 42. Ball winners A: L Marshall J Davey H CLough S Davey G Cundy 40 P Smith A Munn J Donovan 39 L Elliott B Winton 38. B: M Griffin 39 M Kloeden 38 J Favrin O Goud C Katsaros P Botha J Clewlow 37 C Bowey C Nilsson G Bennett 36. C: S Potiuch 41 C Brown M Hickey I Wallace H Hicks J Rose I Wallace 38 A Takahashi H Blevin C Dibben 37. 4B AM: J Catalano S Potiuch 50 M Harfiels R Kotz 49 Shane Davey Scott Davie 48 G McInnes 46 D Linke W Hirst 45. PM: S Cattonar B Lord 50 G Britten R Monsma K Wallace I Wallace D Footner G Ropse 47 S Berridge G Cundy 46.

   ECHUNGA: Par A: P Buying A Fort I Bonython 3 up S Giffiths B Guy R Jones 2 up G Nicholls M Healy M Willis 1 up. B: B Wallace 9 up A Boike 5 up C Dawe S Nailer 4 up P Edards K Fairchild C Stevens 3 up J Warren D Callary A Beltchev S Kinnane M Mattler J Wenham L Bowey K Wenham D Beames S Callary 2 up A Bailey B Hughes A Pietsch R Abbott 1 up. C: A Head A Pouw-Bray P Johnson A Roberts C Wenham 4 up G Dodd 3 up G Quirk C Freeman 2 up G Cooper R Easling 1 down. D: B Cagney 8 up R Bodin 6 up P Head 5 up D Wilson 3 up T Steel 2 up T Carter G Beltchev 1 up. Women: P Leech 2 down.

   EDWARDSTOWN: Ambrose: D Hutchins G Mitchell G Smith C Moyle 53-1/2 C Ashmore E Fitzpatrick D Read P Dabinett 56-1/2 G Williams K Owens C Burton A Scott 58-1/2 P Mills R Lane R Turnbull A Parkes 59-1/2.

   FLAGSTAFF HILL: Ambrose/Trophy: G Sax J Kim R Ahn Y Choi 51-1/4 J O'Connor P Drummond B Spencer B Winstanley 51-3/8 A Collins M Warburton L Warburton 51-5/6. Ball winners: P McDonnell B Patten D Church C Coulter 53-1/4 D Heath A Da Silva P Donnelly B Penery 53-7/8 A Guest T Marsland D Kennett D Marsland, S Semmler B Alderson L Caspers M Lock, G Hazell G Lomas D Shriner G Speirs 54 J Brown J Hardenberg J Mack J Mack 54-1/8 R LeDoeuff W Pope K Day G Menzel 54-1/4 I Whinney D Williams D Hussey J Prinsloo 54-7/8 G Wilson C Wood M Proctor G Cooper 55 G Hope P Collins M Paxton D Cameron 55-1/4 B Stenner N Francis S Ross J Thornhill 55-1/4 M Richardson P Fenech G McFarlane C Thomas 55-7/8 E Perowitz C Martin R Kellaway A Alderson 56 L Schreier H Mitchell Z Bray B Manton 56-1/8 R Dredge M Baker M Adcock J Hammond 56-1/4 R Chmielewski J Terlikowski J Dean R Hill 56-1/4 B Griffin P Loveday I Painter J Roberts 56-3/8 J Leo K Cornelissen A Russell D Spencer 56-7/8.

   FLEURIEU: Stableford A: B Roser 43 J Bell T Huckel 38 A Pethick S Connelly 36. B: D Merritt 37 M Carr S Hibbs 36 G Kling 35. C: D Carr A Nieuwenhuis 38 H Haga 37 T Mortimer D Hurling 35.

   FULHAM RAMBLERS: Ambrose: G Hanlin M Naley 54 G Hare M Whitford 65-1/4 S Roennfeldt T Ritter 65-3/4 M Bradley B Chapman M Beerworth G Proud 66-3/4 B Goldsworthy P Price 73-1/4.

   GLANVILLE HALL: 2B: A Chadwick D Yandell 46 G Worth 48 T Rann 49 R Adams F Fidransky 52 B Muir D Oody M Yandell 53. B: C Costi G Rutt K Dezen 54 R Morizzi 59 A Beale 60 S Macri 65 A Yandell 74.

   GLENELG: Ambrose AM: B Tuohy S Gentle G Attenborough P Wheeler 55-3/4 P Thomas A Campbell C Hercock G Cox 55-7/8 M Dignan G Sterrey I Daebeler P Noblet 56-1/4. PM: C Rawson T Henderson B Heywood T Wilson 55-1/2 T Kotz P Lea B Lane S Williams 55-3/8 A Hodge P Carey J McDonald I Henderson 55-6/8.

   GRANGE: Ambrose: West: AM: W Dessaur J Dragani P Groves J Stanton 55-1/4 T Cibich J White B Cibich P Morcom 55-7/8 R Barker R Fyfe G O'Neill D Smith, P Seymour P Sutcliffe W Hodkinson S Mcinerney 56-1/2 J Crierie J Forbes G Pennington A Crierie 57 J Green M Sbrissa K Robinson J Windsor, G Bishop D Ellis K Cusack C Moschou 57-5/8 R Bowden D Jones M Richards K Pena 58-3/8 J Przybylski G Edwards R Parry F Bowden 58-5/8 I Daniells B Daniells R Quinn J Jungfer 59. PM: P Ouslinis A Hendrick D Callow J Masters 53-3/4 C Byrne C Koennecke A Economou G Byrne 56 S Mazzone P Mazzone E Garofalo C La Bella 56-1/8 R Blight P Gatsios A Excell M Ravno, G Kardachi G Potter E Librandi G Davis 56-5/8 D Meijer D Henderson G Bamber D Johnston 56-7/8 J Nycz J Simpson C Martin G Bennett 57-1/4 D Mori A Lenzi M Brazzale A Brazzale 57-3/4 J Mcinerney F Quinn R Nesbitt R Dawes 57-7/8. East: AM: P Davis C Roberts D Stowe B Stowe 53 P Marafioti A Primavera J Varapodio R Di Mella 54 P Smith R Davis R McInnes G Webber 54-1/4 M Falconer M Tydeman E Mccalden B Mccalden 54-5/8 P Pankiewicz M Coleman C Coleman D White 55 A Pumpa N Hill J Miller N Rantanen 55-7/8 A Francesca S Thiele R Kinnear K Linke 56 M Lange S Hedley B Hedley H Jones 56-1/8 A Kuliwaba B Corso J Dally K Katdare 56-3/8 A Jones R Jones N Ayres B Lovelock 56-7/8. PM: N Sparrow R Bremert K Meyer T Flintoft 54-7/8 R Nelson A Katropoulos J Guthrie A Beckett 55-7/8 R Albanese I Cheary S Christison J Raneberg 56-3/4 M Geddes S Small M Geddes C Hanson, B Pistola N Cheary G Crosby D Schirripa 57-1/8 P Sossic J Richardson A Nakone G Hendrick 57-5/8 C Brown T Sugars R Kelly R Sugars 57-3/4 B Mason G Hinchliffe T Pedler P Langham 58-1/2 R La Bella N Mckellar M Fink M Mazzone 58-5/8 R Cannizzaro B Battistella F Lenzi T Tropeano 58-7/8.

   JIMMINY CRICKETS: Stableford A: D Wood 23 P Groves 22 S Huish I Hutchens M Shooty 21 T Curyer P Higgy 20 C Pethick 19 R Coady S Gee 18 J Murray G Preciuos 17  B: L Campbell 20 D Burgess R Rocket R Probey 19 D Barney M Wickstein G Hoover 18 P Mully 17  C: D Taylor 22 S Mules 20 R Thorpey 18 S Holt  D: T Bone-Pettet 24 J Cassidy 23 K Hewitt 20 K Buckney D Gibson-Potter 19 J Payne K Williams 18. Matchplay: D Barney d R Kenny, S Holt d J Murray, S Huish d R Coady, A Whippin d M Crsmas.

   KOOYONGA: A: K Plummer 3 up D Willing K Duval G Tye T Zander 2 up. C: P Briscoe 5 up C Parsonage C Woollacott 4 up G Roach A Gurr 3 up. C: T Cooper 6 up G Green 4 up P Michael 3 up A Williams 2 up W Johnson 1up. Green: D Rowe 2 up C Millard D Brown 1 up. Women: A Brown 3 up J Marlow 1 up.

   LINKS LADY BAY: Xmas Ambrose: S Kookana J Camas 62-3/4 S Fox C Walker 64 G Priest S Grundy 64-1/2.

   MANNUM: Stableford: S Kendrick 44 S Thompson 42 T Johnson P Joyner 41 M Morrisey L Kahl 39 C Vigar B Fisher 37.

   MAWSON LAKES: Red Rooster Trophy: T Carr 43. A: B Fowle 41 B Strickland 40 J Fieldhouse 39 P Thomson N Hausen 38 R Nelson E Keyte 37 J Leech 36 R Harris 34 W Rocher 32. B: T Carr 43 G Nunn P Patterson 41 K Davenport 40 R Thorne 39 B Matthews K Polinghorne G Mackie 38 L Hill D Payne 37. C: T Elkins R Gavin G Lloyd 40 E Sailes D Hocking 39 P Williams B White G Schmidt K Oxley 38 M Henderson 37. Women: S Salter 38 M Hewitt 35 S Gibb 34 K McInnes 25.

   MCCRACKEN: Stableford: W Martin 48. Div 1: P Smedley R Pfitzner 38. Div 2: T Tillson J Garland 38. Div 3: C Beveridge 43 P George 37. Ball winners: J Gillett N Jelf J Sweetman 37 R Martin A Irwin K Peters N Bryan G Secombe G Leal 36 B Tucker 35. Women: J Sampson 37 J Tucker P Burton 35 D Starke A Pfitzner 34 D Mutton 32.

   MCLAREN VALE: Stroke A: A Jarvis 62 S Hammond 65 P Schmerl 66 C Burford 67. B: I Furniss I Herbert 65 R Brooks 66 D Knowles J McMurtle 67. C: M Dunning 73 I Fox 65 N Cook N Steyn 66. Women: C Cook 69 P Nancarrow 71.

   MT BARKER-HAHNDORF: Ambrose: M Fenwick H Massey B Massey J Zantvoort T Simpson M Gentle R Gilbert B Barnett 54-5/8 B Knight P Knight D Evans B Mills G Brooks P Fielke T Coff A Zander 55-1/8 B Newman M Weinert J Hancock G Cox 55-1/2 T Dolman I Westley P Vort-Ronald J Reynolds 55-7/8 D Roles J Elmslie P Chatfield D Nettle 56. PM: S Gow G Gambrell P Inglis D Heffernan 55-3/4 B Davis D Grego A Goodchild P Van Schaijik 55-1/2 L Blute T Blute M Russell D Pottrell B Altmann K Griffin T McDermott O Hocking 55-3/4 C Luke G Marsland B Hall G Simon B Phillis R Kinlough S Duffy B Townsend 56-1/4.

   MT OSMOND: Stableford A: R Wyld 40 N Irwin 39 D Farmer 38 A Altman 37 M Davey J Rowe 36 M Rattigan F Filippi G Christopoulos P Vallely (Tea Tree Gully) 35. B: A Glastonbury 41 G O'Neil 40 J Tucker 39 W Watts 38 O Pritchard J DeTullio J Morgan 36 N Hawkshaw M Cleary (Manly) G Rock 35. C: K Langlands 39 B Groves 38 D Garry P Tam N Burford 37 K Locher 36 M Wong N Fuggle A Kellock J Williams 35. Women: C Leong G Brooks 33 S Bishop S McLennan 32 R Gwilliam 31.

   MURRAY BRIDGE: Sat Stableford: R Peacock 40. A: M Potts 38 S Robbins J Lipp 37 J Marcus 36 A Meddle 35. B: F Altmann 40 K Graetz M Blight J Wright D Ayres 37 S Aldridge (Coomealla) 36 N Ackland 35 S Cocks 34. C: D Woolford 39 S Trinder 38 R Sims B Mashado 37 R Magor K Stanford A Gierus N Paech R Firth 36. Stableford: C Thomas 39 M Langsford 33 A Marie-Kuchel 31 H Fromm H Thomas 30. Women: Par: B Magor sq. D Wickes 1 down P Ward M Edward 2 down J Leane 3 up R Freeman 4 down.

   NORTH ADELAIDE: Ambrose: C Kong J Quek S Ormond A Holmes 52-7/8 J Filmalter B Smith K Naughton I Brooksbank 54-3/8 P Moretti M Proctor A Finn L Moretti 55 E Wiese I Brookson S Nettle D Nicholls B Seeger R Henley L Rutkowski 55-1/8. Women: D Nettle L Dennett I Krewniuch S Winterdewhirst 59-5/8 K Forrest L Graham B Sterk L Denny 62-1/5 S Ollsen S Dobrowolski C Richardson M Godlevsky 62-7/8 M Middleton D Bennett D Decelis D Cooper M Thomson S Lewis B Lowe Young N Saunders 63.

   OAKBANK: Stableford: A Burzoni 42 G Papargiris G Gale 41 M Jenkins D Schultz 39 J Kowalick A Deane R McVey 38 A Johnston M Shipsides T Hollitt A Murphy 37 C O'Rielly J Knight R Thurnwald 36 S Schultz 35.

   REGENCY PARK: Ambrose: L Jurga L Ryan D Gates S Gates 54 C J Renwood P Paynter S Petkidis J Bacon 55-3/8 R Golley L Golley M Rawlinson T Howling 57-3/8 J Jennisin G McLean K Taylor A Turnbull 58 B Cirjak R Martin Z Matosevic B Williams 58-1/4 P Roberts H Daw D Ahchee A Coulls 58-3/8 P Gibbens A Henry G Baker J Hargreaves 58-3/4.

   ROYAL ADELAIDE: Par A: P Kroschel J Bennett 3 up B Ferrari A Kimber M Kitchener 2 up D Madigan 1 up G Lyall C Jamieson G Hamdorf sq P Reader 1 down. B: S Kerley 7 up B Carpenter 6 up P James 4 up T Gosse I Conrad G Weaver 3 up D Grist J Bungey 2 up J Easley N Grieve 1 up. C: D Watson 5 up R Padbury R Begg A Davies 3 up D Gilfillan 2 up G Willcox 1 up M Osborne P Ormandy G Muecke Mark Gregerson sq.

   SA POLICE: At Stirling: Ambrose: T Moody P Pfeiffer D Wright G Williams A Richter 49-1/2 P Tam G Jennings R Close M Pearson 50-1/8.

   SA REBELS: Stableford: B Coulter G Hector 43 cb A Curtis 40 cb T Godfrey L Gsamier A Sawtell K Edwards 39 B Miller 38 D Collyer 37 L Gibson 36 cb J Scannell J Jackson 35 W Bollard S Mallison 34 J Mufford 33 K Pugh 30 J Mattner 29 A Baumanis 28 J Coombes 26.

   SHELL: Ambrose: D Farrell G McGarrigan R Richardson 61-1/3 S Kean J Kaftan P Sahb 61-1/2 S Greaves F Sampson B Selga 67-3/4.

   SOUTH LAKES: Stableford: L Fraser 37. Div 1: C Murrell 38 J Carthew 35. Div 2: J Creed 36 M Gregg 34. Div 3: R Pollard 30.

   STRATHALBYN: Three Stick: T Formby 71 D Bell P JOnes 72 G Robons T Calaby 73 M Rigby-Meth B Wood 74 R Skipworth A Smith 77 T Wiltshire 78 A Anderson W Bartlett 80 G Pitt 82 D McMutrie 84.

   TANUNDA PINES: Stableford A: M Campbell 40 P Denley 38. B: R Malone 44 M Bahnisch 41. C: P Othams 44 N Moore 41. Women: R Newstead J MacPhail 35. Ball winners: T Holt T George D Lane S Henschke D Sobey 38 J Denley R Butler R Escritt 37 M Woodrow T Schmaal P Stacey 36.

   TEA TREE GULLY: Ambrose: R White D Coles T O'Shea B Reck 51-1/2 C Noon M Veasey R Corbett R Irving 51-5/8 M Seccafien C Park E Napoli A Grey 53 M Johns M Pantazis J Williams J Hennessy, S Cureton C Morrison E DiGiacomi C Morgan 53-3/8 I Alexander J Powell N Cordina S Burton, T Stanton B Jarman D Tuk M King 54 R Collins D Wood M Chance A Nielsen 54-1/8 B Dixon P McEntee M Schooley J Leach 54-1/2 M Haberfield J Kavanagh A Bettess L Coulthard 54-3/4 C Amundson N McGuinness Z Amundson J Cook 54-7/8.

   THAXTED PARK: Stroke: G Harrison P Grantham T Petit T Ryan 54-1/4 K Barratt P Richardson J Gibson 54-1/2 B Baird R Wicky C Wicky R Grimes 54-7/8.

   THE STIRLING: Par A: D Wauchope 3 up N Stephenson 2 up P Durham D Henshaw sq K Shipway 1 down. B: E Cunnett 8 up W Wilkes 6 up B Stevens 5 up K Stephens L Skoblyk 4 up. C: G McMillan L Pollard G Savage 5 up A Reid 4 up D Perry 3 up. Ball winners: E Cunnett 8 up W Wilkes 6 up G McMillan B Stevens L Pollard 5 up. Women: C Pollard 6 up M Parkinson 3 up S Telfer 2 up F Leditschke J Page 1 down. Ball winners: C Pollard 6 up M Parkinson 3 up S Telfer 2 up F Leditschke J Page 1 down.

   VALLEY VIEW: Stroke A: E Barlow 54 A Nemeth 55 J Sturt 56 S Tanton D Ahier G White 57 N Zollo 58 D Kohlhagen 59 G Kerr 62. B: K Whitby 51 B Fenwick 52 S Gelichev T Tanton 53 S Breynard M Cooper 54 T Garlick E Santhanam 55 D Hann J Moore 57 L Kneebone 58 W Wittern 59 J McGrath 63  S Franks 64. C: R Ahier 44 Stan Breynard 49 P Luke G Williams 52 M Gow T Fitzsimmons 57 A Gitau 63 D Hantke 66.

   VINES OF REYNELLA: Ambrose: A Manthorpe B Watts M Potter V Pike 54-3/8 A Lindner S Prakash N Rischmueller D Agnew, J Clarke R Francis F Scott T Clarke 56-1/4. PM A: A Byrne S Earl L Noble C Byrne 53-7/8 S Leitch S O'shea B Fisher M Bell 54-3/4 V Rulewski B Dickson G Gill D O'hagan 55-1/4.

   WATERSIDE: Stableford A: A Horsfall 38 B Wallace 37 P Jones M Palmieri 35 S Dalzell 30 B Hughes 28 C Mathew 26. B: P Kleemann 33 C Barker 31 J Young 30 L Lovis 28. C: D Guscott 38 R Rogers G Schultz 37 M Higgins 36 A Smith J Mason 33 T Dehle G Laing 24 L Brain 23. D: G Barker 31 P Laing 30 T Allen 25 K Hasler 21 K Allen J Laing 20 P Leech P Guscott 15.

   WEST LAKES: Par Trophy: T Simcock 7 up. A: S Turnbull 4 up M Braid B Curtis J Hansen 3 up A Footner 2 up. B: T Evans 4 up P South J Downs A Smith G Hicks 3 up. C: T Simcock 7 up B Acott 5 up K Townley L Morabito P Lawless 4 up.

   WESTWARD HO: Ambrose: M Johnson M Beesley C Shepherds A Wiseman 55-5/8 S Clark D Green D Bow S Bailliet 56 cb M Cahill R Fanning M Pappas M Bevan 56-2/5. Women: P Gardner B Beesley M Bosch 67-3/5 W Hocking R Clark J Ford 71-3/5.

   WILLUNGA: Ambrose: B Alcock P Alcock S Alderson J Hazell 49-1/2 R Zinnoegger C Bickley J Thomson S Williams 50-5/8 N Polomka T Haywood D Rowe B Lambert 52-1/8 W Reynolds A Milburn J Coombe J O'Brien R Schroder N Last C Thomas C Minke 53-1/4 P McPherson M Mackay D Manns R Dwyer 54-3/8 R Dellow R Hill D Jolly I Norman 54-7/8 D Minchin T Patterson G Godwin S Ison 55-1/8 G Cottrell T Gill S Trabilsie C Tasker 55-3/8 G Sullivan S Stott N Fickling A Fickling 55-5/8. Women: D Hawkings C Nield J George H Pengilly 60-7/8 H ZInnoegger A McDonald J Reynolds E Kairl 61-5/8 M Minchin C Williamson K Commerford K Dunlevy 63-1/8.

   WIRRINA COVE: Stableford A: J Long 38 T Thompson cb D Welch 37 D Norman 34 G Wilson 33. B: R Meadows 40 S Heath 39 I Carr 35 G McMurtrie 33 K Rogers 32. C: D Roberts 51 M Hill 38 G LaFontaine 36 P Herd 35 R Bennet 34. Women: A Martin 39 J Pearson 38 A Brain 30 A Watson cb D Cook 28.