Date: May 11, 2015
Author: Golf Australia

South Australian Club Golf Results – Saturday

   BALAKLAVA: Stroke A/Balaklava Crash Repairs Trophy: J Boon 69. P B Thompson 74 I Michael cb W Nagle 76. B: G McKenzie 70 G Leo cb J Michael cb D Taylor 73. C: J Boon 69 D Trickett 71 S Purdue 72. Wed Stableford: C Dewhirst 37 A Henstridge 36 J Bone cb B Stewart 35 D Newton 34 C Redpass cb W Delvendiep 33. Women: Thurs Par A: J Taylor 1 down M Groth 2 down. B: M Hayes 2 up C Taylor 1 up. C: J Hoskin cb H Wilson 3 down. 9 Hole: C Mutton 3 down F William 6 down.

   BARMERA: Stableford: R Wurth G Millard K Buckler 38 M Senko N McPherson 37 P Self D Halupka M Evans 36 P Keane 35.

   BAROSSA VALLEY: Off the Stick c'ship: A: Z Fuller 144 T Turnbull 146 S Kurtz 152 I Baldwin 153 P McCarthy 155 R Bondfield 156 J Mosey 160 D Brook 162. B: G Wellman 170 A Maynard M George 172 B Perry G Wills 174 R Thiele 178 P Baldwin 179 A Strawbridge L Williams 180 T Chiverton 181. C: C Linden G Young 189 G Mundy G Reid 190 A Smith 194 P Frazer J Ortlieb 196 S Blackmore G Johnson 197 L Hampel 198. Stroke A: D Brook 70 S Kurtz 71. B: P Baldwin G Wellman 71. C: C Linden 71 V Kleemann 72. Ball winners: Z Fuller K Winton S Blackmore 72 D Johnson J Mosey A Gardner B Perry A Maynard 73 A Oats L Williams G Wills G Mundy 74. Women: C Farley 66 T Ross 69 S Turnbull 70 P Johnson 73. Thurs Stableford: R Lawson 41 M Davoren 39 J Clark 38 B Weedon 37 D Jaensch 36 J O'Connell 35 K Mattner 34 R Johnson A Strawbridge E Mowbray 33.

   CLEVE: Par A: P Arnold 1 up P Cox 3 down A Lee S Elleway 4 down T Weddell 5 down. B: G Sarrad M Glaxton 8 up I Honan 4 up K Baxter 3 up G Merrett T Gillings 2 down T Richardson 6 down D Turnbull 7 down. C: D Wiseman 3 up J Shambrook 3 down.

   ECHUNGA: Stroke A: M Haslett 66 T Hanckel 71 A Keogh 72 D Spaven 74 I Boynthon 75 G Coulter 76 D Parrott 77. B: P Edwards 68 S Nailer 69 G Watts D Bailey C Stevens 70 K Hampton S Mowling 73 C Greenwood 74 J Reuter 75 P Craven N Judd J Janson 76. C: T Carter 70 M Henderson N Sylvia A Head 72 M Huggard D Wilson 73 A Zanker B Cox 74 P Allen 75 C Wneham B Penny K Moore 76. D: J Mason 74 J Gitsham 75.

   FLEURIEU: Stableford A: B Whitbread 35 A Alldrit W Whitbread 33 S Francis 32. B: S Osmand 35 J Clisby 34 I Jenkins 28 A Mitchell 26. C: A Bucon 34 N Slator 30 E Haworth 27 T Klaveniek 25.

   LOXTON: J Henwood G Scultz 71 J Johnson 72 D Sunman 73 G MacInnes T Edwards A Hucks 74 H Kara Ali 75 A Pfeiler 76. Women: K Williams 74 J Patching 75.

   MANNUM: Stableford: D Jericho 38 S Thompson P Joyner 37 T Miller 34 G Bormann J Applebee 33 M Morrisey N Dalton 32.

   MCCRACKEN: Stableford: E Dimanno cb 38. Div 1: P Hughes cb G Secombe 38. Div 2: B Nash cb B Kimber 35. Ball winners: B Starke A Hartman P Jelf 37 J Trimmer R Reichman 36 A CHiera 35 J Sweetman M Whittington N Lister N Haren 34 D Ling 33. Women: W Hendricks cb S Cooper 30 S Lewis 29 P Burton 28 V Burton 27.

   MURRAY BRIDGE: Stableford: P Daley 39. A: S Robbins 38 G Thoman G Hodge 37 J Lipp S France 34 K Elliott 33. B: S Cocks 37 J Marcus S Keough 36 (Echunga) N Rykers 35 R Walters D Lubcke 34 A Payne 33. C: N Hutchens 38 J Fournier P McCulloch 37 (Echunga) J Ferguson 36 P O'Malley N Valderemao D Hocking 35 T Hillam 34 T Burgess G Pearson R Nunn 33 (Echunga). Women: M Johnson 32. Open: H Thomas 32 S Antel 31.

   PORT AUGUSTA: 2B Stableford: R Hodge D Busk 77 E Warrior M Willis 76 R Screen L Snowden 75 M Edwards T Henley P Kights S Butter B Kreig J Bakk 71 B Franklin R Kikhan 70 cb R Fotiou C Berry 70.

   PORT PIRIE: Stroke/Malcolm Myers Trophy A: A Chivel 62. B: M Bickley 66. C: A Wilson 65. Ball winners: K Stokes D Creten D Tattoli 67 P Bickley R Kirchner M Malcolm T Summers 68 J Gonsales 69.

   SNOWTOWN: Stroke: B Milner cb J Freebairn 69 J Clark 70 B Hill H O'Connel 71 G Jordans 81.

   SOUTH LAKES: Stableford: G Pritchard 37. Div 1: S Sales 35 J Creed 35 G Siersema 34 C Hayward B Rosie 33 G Young 32 H Motteram C Harrison H Taylor 31. Div 2: M Bedford 35 C Stevens L Wilson 33 J Tansley J Buttery L Clayson 32. Div 3: J Fiebig 32 S Pavia 31 R Pollard 31. Royal Family Hotel: R Pearce 39 B Hughes 37 M Taylor P D Buttery T Casey G Randall J Sales 36. Div 2: F SHane 38 G Creed 37. Div 3: R Pearce 39 H Collins 37. Div 4: B Charman J Meaker 38. Stroke: Priceline Pharmacy: D Keeling 68 N Tonkin 69 J May 70. Ball winners: B Worby B Clancy 70 J Sales 71 A Bedford P Faddy B Oliver S Uppington B Charman 72. Goolwa: P Silcox 72. Div 1: J James S Bastick 74 C Murrell 75 S Sales C Hayward G Siersema 77 M Wall L Mundy 78. Div 2: M McKinnie V Hand 78 R Johnston M Bedford. Div 3: D Renfrey. 

   THE STIRLING: Stableford: M Burford 37 P Trumble A Evans 36 A Anaf 35 P Durham 34. B: B Woods L Skoblyk 34 G Thompson 32 R RUssell C Curnow 31. C: T Langley 33 P Cattrall 32 M Morro R Cammell 31 N Busch 29. Women: K Ryles 34.

   VICTOR HARBOR: Par A: K Taylor (Royal Adelaide) 5 up C Stewart 3 up K Ruge 2 up. B: A Cappella (Royal Adelaide) 4 up A O'Sullivan K Bartel 2 up. C: G Daniel S Goldsworthy 2 up R Parsons 1 up. Ball winners: H Hockley (Fleurieu) A Turner P Thurlow 1 up M Pauszkiewicz N Woodroofe L Blight M Grainger T Zitterbart sq M Inkster S Potter 1 down. Women: L Murray (Grange) C Squire 1 down C Fowler 3 down L Hodgson H Nankivell 4 down T Brooks R Henderson 5 down D Stock B Goldfinch 6 down.

   WAIKERIE: Stableford Div 1: C Bee 39 J Myer 35. Div 2: R Wilson 38 D Wheeler 34. Ball winners: R Wilson 38 D Wheeler 36 S Copeland 35. Women: R Cullen 38 L Quinn 32.

   WALLAROO: Kevin Toby Trophy: R Jamieson 68. A: I Bodie Shaw 70 T Jamieson B Jamieson 73 G Wehr 74 A Spry 77. B: T Nolan 69 T Cole 70 R Heidrich 71 V Baker 73 S Busch.

   WHYALLA: Stableford A: G Stanton cb B Boswell 36 cb. B: R Molyneux 36 D Cordingley 34 cb. C: J Zukowski 39 P Calica 38. Ball winners: J Markadonatos S Dennis 36 C Agett L McLean A Van Breda 35 G Palmer J Inglis A Steny 34 P Hockey J Smith 33.

   WIRRINA COVE: Div 1: G Costello 75 D Welch K Daglish 78 C Pavlou R Meadows 81. Div 2: J Millar 77 D Piro 78 M Hill 80 L Jacob S Gaggiano 82. Women: A Brain 75 A Watson 81 J Pearson 82 B Hill G Jones 83.

   YORKETOWN: 4B: M Hickman M Blahuta 45 G Bryan S Rose P Woods M Hickman 43. Stableford: M Blahuta 42 G Bryan P Woods 40 S Rose 37 M Haylock 36 G Haddow 35 D Bryan 34. SOUTH EAST

   BORDERTOWN: 4B: A Nairn C Lewis 45 M Lamb J Guy 44.

   KEITH: Stableford A: B Sherriff 39 S Gurr 38 S Leek 35. B: B Dicker 33 P McAuley 29. C: D Cook 34 B Cakebread D Dunsford 32.

   KINGSTON: Stableford: T McKinnon 40 P Stojanouski D Gaunt 37 G Thorpe 34. Women: J Pasfield 31 S Lewis 30.

   LAKE ALBERT: Paris Stableford Multiply: P Smart T Davis 75, B Mitchell N Biddle 67, T Clark R Brooks 67. Individual: P Smart 37 B Mitchell T Davis 36 R Brooks 35.

   MILLICENT: Stableford A: G Cook 39 G Sunderland 31. B: C Agnew 41 P Whitford 38. C: H Vanderheul 32 M Fuentes 27. 9-hole: S Packer 19 G Sunderland S Laucirca 17. Women: Stroke A: L Barlow 71 K Bailey 72 H Chilton 76 J Allen 77 L Watson 78. B: G Skeer 76 C Cory cb M Pettman 77 B Clarke 80 R Hunt 82. C: M Baker 78 S Ireland 87 M Young J Millham 88. 9-hole: K Bailey 34-1/2. Putting: K Bailey 26.

   PENOLA: Stableford: J Mossop 36 S Anderson 34 G Stephenson 33 G Hutchesson 32. B: A Mathys 39 C Evans A Hutchesson A Meyer 34. METROPOLITAN

   API: ARW Trophy: K Hall 38. A: S Roy 35 R Chapel 33 N Crudden 31 D Newman 30 R Kinlock T Parsons A Iscovich 29. B: P Rackham 34 D Skully 32 J Freestone R Delbridge 30. C: K Hall 38 B Pearce 35 M Crudden 31 A Goss 30 A Keyli 29.

   ASCOT PARK: Stroke South: K Eichner 73 E Collins 74 G Whitefield M Axford 77 R Gardner 78. North: R Blackmore 53 R Baker 55 M Stafford 56 D Stafford J Baxter 57.

   BAROSSA VALLEY: Off the Stick c'ship: A: Z Fuller 144 T Turnbull 146 S Kurtz 152 I Baldwin 153 P McCarthy 155 R Bondfield 156 J Mosey 160 D Brook 162. B: G Wellman 170 A Maynard M George 172 B Perry G Wills 174 R Thiele 178 P Baldwin 179 A Strawbridge L Williams 180 T Chiverton 181. C: C Linden G Young 189 G Mundy G Reid 190 A Smith 194 P Frazer J Ortlieb 196 S Blackmore G Johnson 197 L Hampel 198. Stroke A: D Brook 70 S Kurtz 71. B: P Baldwin G Wellman 71. C: C Linden 71 V Kleemann 72. Ball winners: Z Fuller K Winton S Blackmore 72 D Johnson J Mosey A Gardner B Perry A Maynard 73 A Oats L Williams G Wills G Mundy 74. Women: C Farley 66 T Ross 69 S Turnbull 70 P Johnson 73. Thurs Stableford: R Lawson 41 M Davoren 39 J Clark 38 B Weedon 37 D Jaensch 36 J O'Connell 35 K Mattner 34 R Johnson A Strawbridge E Mowbray 33.

   BLACKWOOD: Stableford A: L Rogers 40 A Romeo M Monsma 37 S Berridge A Humphries G Patterson 36 T Lizamore 35 K Parry-Jones R Clark G Aitken 34. B: G Wood 40 A Roach D Duncan 36 G Bennett 35 H Wood J Craig 34 S Durham 33 G Deverson M Williams 32 C Wallace 31. C: P Back 42 M Langston 37 G Green S Tregilgas 36 M Ancone 35 M Harfield 34 I White 33 B Pretty B Foale 32 A Semmens 31. Women: H Brauer 27 J Conn 26 S Duncan 25.

   ECHUNGA: Stroke A: M Haslett 66 T Hanckel 71 A Keogh 72 D Spaven 74 I Boynthon 75 G Coulter 76 D Parrott 77. B: P Edwards 68 S Nailer 69 G Watts D Bailey C Stevens 70 K Hampton S Mowling 73 C Greenwood 74 J Reuter 75 P Craven N Judd J Janson 76. C: T Carter 70 M Henderson N Sylvia A Head 72 M Huggard D Wilson 73 A Zanker B Cox 74 P Allen 75 C Wneham B Penny K Moore 76. D: J Mason 74 J Gitsham 75.

   EDWARDSTOWN: Stableford: K Owens 41 C Ashmore 36 D  Hutchins C Burton 33 C Moyle A Parkes 30 P Mills 29 E Fitzpatrick 28 G Smith 26 R Lane 25.

   FLAGSTAFF HILL: Stableford Trophy: P Cotton 42. A: J Beal 39 B Manton L Schreier 37 B Stenner P Lockhart A Bland R Dean 36 B Goddard J Anderson J Williams 35 J Leo N Holt T Gourdis D Church 34. B: J Wyers 41 B Hudson 40 P Cooper N Adam 38 R Hill 37 R Fraser 36 M Kreuzer T Hiern 35 D Eyre D Kennett 34 R Tompkins P Collins G Telford J McLellan D Cameron 33. C: P Cotton 42 J Mack 39 I Grantham 37 A Collins 34 A Leo S Hughes J Hardenberg 33 A Jones F Niekel S Vassilopoulos E Ebelthite T Cleave 32. Women: T Cooper 35. Stableford: P Cotton 42. A: J Beal 39 B Manton L Schreier 37 B Stenner P Lockhart A Bland R Dean 36 B Goddard J Anderson J Williams 35 J Leo N Holt T Gourdis D Church 34. B: J Wyers 41 B Hudson 40 P Cooper N Adam 38 R Hill 37 R Fraser 36 M Kreuzer T Hiern 35 D Eyre D Kennett 34 R Tompkins P Collins G Telford J McLellan D Cameron 33. C: P Cotton 42 J Mack 39 I Grantham 37 A Collins 34 A Leo S Hughes J Hardenberg 33 A Jones F Niekel S Vassilopoulos E Ebelthite T Cleave 32.

 Women: T Cooper 35.

   FLEURIEU: Stableford A: B Whitbread 35 A Alldrit W Whitbread 33 S Francis 32. B: S Osmand 35 J Clisby 34 I Jenkins 28 A Mitchell 26. C: A Bucon 34 N Slator 30 E Haworth 27 T Klaveniek 25.

   FULHAM RAMBLERS: Matchplay: B Duhne d G Lange 6-4, M Naley d B Chapman 2 up, G Baynes d M Beerworth 5-4, N Roberts d M Whitford 5-4, J Curhbertson d B South 3-2, T Ritter d A Dawe 3-2, R Dopson d G Hare 6-5, L Price d D Price 1 up. Stableford: R Goodwin G Proud 36 D Williams 32 B Goldsworthy 31 S Roennfeldt 30 A Evans L Callotto 29 G Tapscott 28 S Hill 25.

   GAWLER: Stableford A: S Voigt 40 S Dowling 39 C Bartholomew 38. B: E Schwerdt 42 D Emmert 38 I Monro 37. C: R Flett H McKerney 39 A Rowe 38. Women: K Korber 79.

   GLENELG: Par A: G Way 1 up R McKeon G Hallion A Turner sq B Cefai C Kapsis J Moyse T Kotz T Martin C Whitford 1 down. B: P Wheeler M Haynes K Wetherall T Rundle sq W Burgan B Turner D Mather 1 down. C: I Brooks 2 up C Parkinson 1 up C Causby R Heald sq S Caplygin B Schmidt 1 down P Langman D Murphy N Matthews 2 down. Women: W Greig 2 up C Johnson 2 down S White J Dale-Harris R Osborn S James 3 down. 2B: S Caplygin K Wetherall 10 up G Bromley D Mather, C Parkinson C Whitford 8 up G Hallion M Croucher 7 up.

   HIGHERCOMBE: Stablford A: N Cockburn 38 A Sickerdich 35 G Houghton 34. B: D Randall 38 D Reich P Lloyd 37. C: T Collison E Qualmann 34 T Tallis 33. Ball winners: A Tallis 37 B Brooks N Vodopianoff 36 B Bataev S Dajka 35 J Harney J Mcdonlad Jnr C Lord R Pearson T Jones C Hincks P Weckert D Wade D Greenfield S Mills 34. Women: B Wilson 34.

   ISLINGTON WORKS: Stableford: Eclectic Hcp: R Padget 34 K Bubner D Buttery T Hoppo 32 G Read J Smart G Rowland 31 R Falting 28 D Braysher K Dunning 27 V Piwen 26 B Whittlesea 19.

   KOOYONGA: Stableford A: B Morkunas B Kingshott 37 K Plummer G Parker T Timmins 36 S Smith 35. B: JB Lambert 42 D Davies 35 W Blunden 34 C Parsonage N Rose A Hains 33. C: H Kitahra 38 G Green R O'Shea 37 R Babidge D Raggatt 34 T Kruys 32. C Green: D Rowe 38 B McPhee 32. Women: P Marshall 34 S Robinson 33.

   MANNUM: Stableford: D Jericho 38 S Thompson P Joyner 37 T Miller 34 G Bormann J Applebee 33 M Morrisey N Dalton 32.

   MARION PARK: Stroke A: S Young 65 P Sands 70 D Wesley 74 J Young 75 R Biniek G Dean 81. B: G Mahney 67  D Gilbert 71  M Luczak 72  C Haynes C Boston 73  A Curtis 74  M Dean A Baumanis 78. C: S Holt 69  M Boston 73  M Jordan 76  R Dean 77  P Manson 80  I Bristow 84  B Critchley 94. Women: S Townsend 80.

   MAWSON LAKES: Ambrose: P Dawson B Tunbridge 61-3/4 A Polkinghorne R Wauchope, D Williamson R Hooper 63-1/4, L Bauer J Fieldhouse, L Hill B Mobbs 63-3/4 R Thorne B Matthew 64-1/4 V Clarke F Jones 64-1/2 B Strickland P Thompson, D Wuttke T Little 64-3/4 P Pedersen D Asinari 65-1/2 A Robertson K Davenport 65-3/4.

   MCCRACKEN: Stableford: E Dimanno cb 38. Div 1: P Hughes cb G Secombe 38. Div 2: B Nash cb B Kimber 35. Ball winners: B Starke A Hartman P Jelf 37 J Trimmer R Reichman 36 A CHiera 35 J Sweetman M Whittington N Lister N Haren 34 D Ling 33. Women: W Hendricks cb S Cooper 30 S Lewis 29 P Burton 28 V Burton 27.

   MCLAREN VALE: Stroke A: P Gay S Walsh 65 S Jackson 66 L Triffit 69. B: T Bartsch 68 J McMurtrie A Lewis 71 A Gautly 72. C: B Davis 70 I Dabry 72 N Steyn I Fox 74.

   MITSUBISHI STAFF: Bryant Classic Semi-F: Manufacturing Focus: Matchplay: Kymbo d Frankie on 19th Hunty 4 d Robbo 3. Stableford: T Bryant 39. A: P Rowe 32 M Taylor J Rowland 30 M Loan 25. B: J Gould R Dale 36 P McKenna 31 S McKenna 29 P Edwards 22. C: R Gardiner 36 B O'Connor 33 D Clark 31 B Bollard 25.

   MT OSMOND: Par A: M Rattigan 2 up M Davey 1 up A Nairn K Phelps sq A Long J Bruce H Kobus J Bailey 1 down D Prill P Nelson 2 down. B: S Beaton 2 up B Slimming B Bryant R Murphy sq G Sumison M Dallosto A Gates K Heidenreich B Purcell 1 down B Crowley G Rock 2 down. C: R Hanna A Kellock R Dyus 4 up N Fuggle 2 up J Dundon 1 up P Simecek B Bateup J Welford sq C Stock A Dimasi 1 down. Women: S McLennan sq C Leong G Brooks 3 down.

   MT BARKER-HAHNDORF: Par A: P Garner 3 up J Hams 2 up M Phillips sq P Inglis cb S Gow 1 up. B: B Colman cb J Elmslie 2 up K Lyons cb R Johnston 1 up G Lord sq B Knight D Evans J Hancock 1 down. C: G Kewen cb G Glynn-Roe 1 up K Kilov cb J Percy T Morbey sq S Teakle M Vercoe C Lumsden J Lawler 1 down. Women: V Deeble 7 down.

   MT PLEASANT & DIST: Stroke A: D Rixon 71 S Sullivan B Kneebone 72 K Christianson T Mitchell 73 S Tregenza C Noble 75 R Hanen S Thompson 77 A Wake R Hargrave 78 P Turvey 79 P Bouchanan 80 D Higgins 81 D Swann 82 T Kite 83 P Whigbown 86 A Kneebone 91. Wed Stableford: C Noble 35 P Flatman 29 G Nicholls 28 P Boucher 28.

   MURRAY BRIDGE: Stableford: P Daley 39. A: S Robbins 38 G Thoman G Hodge 37 J Lipp S France 34 K Elliott 33. B: S Cocks 37 J Marcus S Keough 36 (Echunga) N Rykers 35 R Walters D Lubcke 34 A Payne 33. C: N Hutchens 38 J Fournier P McCulloch 37 (Echunga) J Ferguson 36 P O'Malley N Valderemao D Hocking 35 T Hillam 34 T Burgess G Pearson R Nunn 33 (Echunga). Women: M Johnson 32. Open: H Thomas 32 S Antel 31.

   NORTH ADELAIDE: Stableford A: J Coakley D Grieve 38 T Miller J Quek R Saxby D Nichols 36 J Filmalter 34. B: K Seipolt 39 R Choon Lee 37 M McKeirnan D Beaney T Pyke 36 P Brooksby A Emmerson 35. C: R Fontanelli 37 C Bell M Whiteway P Simone T Burford R Green 33. Women: C Coleman 36 Y Ko 34 B LoweYoung S Parsons 33 S Russell 32 S Jung B Sterk 31.

   NORTH HAVEN: Foursomes: I Meredith N Loka 63-1/2, P Delghton J Parker 66, P Crosby P Cramp 66 R Hicks A Clarke Snr 67 R Kaczmarsky R Todd 68-1/2 J Bigiolli N Eckman 69-1/2 R Stevenson J Ginever 71 G Yeomans J Burness 74 M Lynel A Kostich 75-1/2 W Maybury G Veltman 75-1/2 M Johns L Franks 76.

   NORTH LAKES: Stableford A: B Stagg 37 A Hodge 33. B: D Whitaker 35 P Murphy Jnr 34. C: G Trace 40 L Wild 39. Ball Winners: C Howie A R Hunter 36 S Foster M Tippett 34 P Fairbairn G Hawkins A Mitchell P Murphy Snr 32.

   OAKBANK: Matchplay Hcp: Captain 5-1/2 d Vice Captain 2-1/2 (A Murphy J McInnes 1 up M Knight 4-2 G Papargiris 5-4 A Gibbs 3-2 A Deane G Young sq S Virgo 5-4 S Schultz 1 up.

   OAKS: Stableford Eclectic: Rd 1: M Kroeschel 35 M Rolfe 34 M Burden G Watson H Luna 33 E Weaver 31 F Saponari 30 H McLeod J Quek 29 G Altree 28.

   PENFIELD: Stableford: K Douglas 41 B Jenke 40. J Cooper J Spackman 36 A McSkimming A Hanlin W May G Petfit J Dalglish B Kerr 35. Stableford A: D Larcombe 34 A Dennie I Hewitson A McSkimming 33 R Butterworth C Stanford N McKenzie R Patrick 32. B: R Twitchen S Richards 33 J Dalglish P McConnell 32. C: H Hodgson 38 P Harris 36 D Williams 34.

   REGENCY PARK: Stroke: G McLean 66. A: P Gibbens 70 C Taylor 71 J Bacon 73 A Turnbull 74. B: G McLean 66 J Howard 69 G Baker 71 M Lediaev 73. C: J Sneath D Morrow 70 A Loader 71 J Jennison 72. D: R Cochrane 66 M Rawlinson 69 K Wechslinger 77 D Moretti 84.

   ROYAL ADELAIDE: Stableford A: T Bass G Fox J McKee H Byrnes Howe 35 K Perks 34 S Chen T Thornton 33. B: L Cleland 45 D Grist M Hall R Viner Smith 35 T Newman 34 D Hill C Jay  P Clark 33 P James 32. C: G Wilcox J Rasmussen 35 A McPhee D Motteram 34 M Gregerson 32 E Jenkins T Britten-Jones 30 S Harkness J Freeman B Egan 29.

   SA ITALIAN: C'ship A: J Perin. B: D Mustiano. C: C La Bella. A: A Primavera 38 V S Alioa 29 D Cavouto 26. B: L Seatree 32 S Maione 31 P Tauriello 30. C: M Pieto 32 G Tripodi N Di Paolo 30 P Maione M Weatherald 29.

   SA POLICE: At Glenelg: Stableford. M Rogers 39 L Kennedy M Warren 36 J Brown 35 T Moody 34 M Prescott 33.

   SA TAXI: at Westward Ho: C'ship Rd 3: Stroke: W Coulter 71. A: R Biniek 72 R Bollard 74 K Edwards 75 S Mallison 77. B: P O'Connell 72 J Roberts 73 A Baumanis 80 G Hector 83 J Ballentine J Mufford 85 T Altamura 86 B Weir 90. C: W Bollard 77 M Jordan 86 J Mattner 88 C Muller 94. at Clare: Stableford Rd 1: A Edgar 37 K O'Connell 35 P O'Connell S Mallison 33 R Biniek 32 A Curtis 31 T Austin B Weir 30 A Baumanis G Hector 29 I Bentley 27 J Roberts 23. Rd 2: A Edgar 38 R Biniek J Roberts A Baumanis 37 B Weir 32 S Mallison 31 K O'Connell 30 P O'Connell 28 G Hector 27 I Bentley A Curitis 26 T Austin 22.

   SHELL: Stableford: F Sampson 42 P Sahb B Selga 38 C Lotheringen 37 J Kaftan 35 S Kean 33 P Sahb 32 M Johnson 31 G Chilvers C Dickinson S Greaves 30.

   SOUTH LAKES: Stroke: Priceline Pharmacy: D Keeling 68 N Tonkin 69 J May 70. Ball winners: B Worby B Clancy 70 J Sales 71 A Bedford P Faddy B Oliver S Uppington B Charman 72. Goolwa: P Silcox 72. Div 1: J James S Bastick 74 C Murrell 75 S Sales C Hayward G Siersema 77 M Wall L Mundy 78. Div 2: M McKinnie V Hand 78 R Johnston M Bedford. Div 3: D Renfrey. 

   SOUTH LAKES: Stableford: G Pritchard 37. Div 1: S Sales 35 J Creed 35 G Siersema 34 C Hayward B Rosie 33 G Young 32 H Motteram C Harrison H Taylor 31. Div 2: M Bedford 35 C Stevens L Wilson 33 J Tansley J Buttery L Clayson 32. Div 3: J Fiebig 32 S Pavia 31 R Pollard 31. Royal Family Hotel: R Pearce 39 B Hughes 37 M Taylor P D Buttery T Casey G Randall J Sales 36. Div 2: F SHane 38 G Creed 37. Div 3: R Pearce 39 H Collins 37. Div 4: B Charman J Meaker 38.

   STRATHALBYN: D Bell 38. A: G Pitt 35 S Naylon B Roberts 34 G Vivian D Keane B Mayes D Keane 32 R Pitt R Sorrell 29 P Perrin 28 G Bertholini 27 F Clennett 20 A Hentschke 19. B: E Pitt 33 G Klenke 32 B Simpson G Robson 31 J Ridge 29 P Jones 28 D Klenke 27 B WOod 26 D McMurtrie 25 M Condon L Gill 22. C: M Frost 31 D Peek 30 S Butler 25 M Rigby-Meth 23 M Brittain 13.

   TANUNDA PINES: Stableford A: J Farley 37 J Robins 33. B: R Escritt C Fechner 36. C: N Harris Jeff Sonntag 37. Women: J Macphail A Anderson 31.

   TEA TREE GULLY: DSR 69 Stableford A: C Harris 39 M Jones W Everett C Baliga 38 S Cureton 37 M Schooley 36. B: D Earles 40 J Papas J Leach 39 M Walsh P Fielder 37 I Baldwin 36. C: D Whitcher 43 T Hynd 40 N Legoe 39 M Hunt 38 J Williams 37 D Tuk 36. NTP: J Papas (8th).

   THAXTED PARK: Stableford A: J Munn cb G Taylor 40 A Munn 39 A Hays 38 R Haley J Alejo T Hicks M Rolton 37 R Wickstein 36 cb. B: C Pethick 40 M Illman 39 R Grimes 38 I Hutchens P Neville D Goodison P Higgins J Goudie G Rolton 37 C Greenslade 36 cb. C: T Ryan 41 N Papworth cb B Jenkins 40 W Michelon G Milne 38 M Reilly 36 cb. Wed Mixed: Stableford: R Pearce 44 J Gow cb V Dennis 39 P Trezise A Munn 38 J Welch G Clemens 37 G Rolton G Hilton M Fallen 36 B Marschall G Williams N Dilliway M Jenkins T Waddington 35 C Cocks R Hagan P Young A Hays cb 34.

   THE GRANGE: West: A: A Tapp 39 I Parkinson 38 K Whalley J Bell 36. B: D Johnston 38 G Dodd A Excell 36 J Hewitt 35. C: B Zuill S Small G Erlandsen 36 P Maguire 35. East: A: B Davies J Crierie 36 D Nathan C Coleman 35. B: G Klopp 37 P Dolman 36 S Thiele E Garofalo 35. C: G Mathews C Dawson 38 B Papagiannis P Smith 35. Women: West: N Hill 37 L Sansom 36 J Wundrsitz 34. East: B McCalden 27. White tee: G Bishop 32.

   THE STIRLING: Stableford: M Burford 37 P Trumble A Evans 36 A Anaf 35 P Durham 34. B: B Woods L Skoblyk 34 G Thompson 32 R RUssell C Curnow 31. C: T Langley 33 P Cattrall 32 M Morro R Cammell 31 N Busch 29. Women: K Ryles 34.

   THE VINES OF REYNELLA: Stableford A: R Bell B Virgo 37 K Bartsch P Francis B Wilson R Daymond 35 M Gibbie G Coombe B Bosc0-White S Bryan J Barrett 34. B: R Galbraith 42 C Peirce 37 R Francis 36 R Lohmeyer M Cox 35 P Maslen N Stephens P Hughes B Quist 34 G 33 G Roberts 33. C: J Sagrestano J Shaw 40 J Weir 37 M Johnson 35 B Neville M Williams R Hicks J Sitters 33 C Peirce J Bradford B Watts 32.

   TWO WELLS: Stableford A: S Grigg 39 J Bowden 37 G Payne 35 A Baker 34 R Grigg 31 J Ball 30 A Bail Y Frencken 29 R Hogg 28. B: D Burford 41 H Linford 39 C Barker 38 D Thompson 37 S Kelly 36 J Spackman 32 I Smith 28 N Bowden 26. Women: E Grigg 33 J Holland 27 G Bowden 19.

   VALLEY VIEW: Stroke: S Tanton 50 N Zollo 53 D Kohlhagen W Wilson 55 G White 58 R Coulter D Ahier 60 J Sturt 61. B: S Breynard 53 S Gelichev B Fenwick 54 N Amundson E Santhanam L Kneebone 55 P Cartwright 57 M Cooper 59 A Nemeth 60 K Whitby S Franks 62 G Kerr. C: P Bennett G Williams 56 S Breynard T Fitzsimmons A Gitau 57 D Hantke M Gow R Ahier 59 P Luke 61.

   VICTOR HARBOR: Par A: K Taylor (Royal Adelaide) 5 up C Stewart 3 up K Ruge 2 up. B: A Cappella (Royal Adelaide) 4 up A O'Sullivan K Bartel 2 up. C: G Daniel S Goldsworthy 2 up R Parsons 1 up. Ball winners: H Hockley (Fleurieu) A Turner P Thurlow 1 up M Pauszkiewicz N Woodroofe L Blight M Grainger T Zitterbart sq M Inkster S Potter 1 down. Women: L Murray (Grange) C Squire 1 down C Fowler 3 down L Hodgson H Nankivell 4 down T Brooks R Henderson 5 down D Stock B Goldfinch 6 down.

   WALLAROO: Kevin Toby Trophy: R Jamieson 68. A: I Bodie Shaw 70 T Jamieson B Jamieson 73 G Wehr 74 A Spry 77. B: T Nolan 69 T Cole 70 R Heidrich 71 V Baker 73 S Busch.

   WEST LAKES: Stableford Trophy: M Costalos 42. A: M Costalos 42 B Curtis 37 G Forrest 35 G Stewart B Bond 34. B: J Downs 40 W Burton 37 L Porter 36 G West L Vincent 34. C: M Bert 38 L Byron (Coomealla) 37 C Foulis M Ferrari M Sharp 36. Ball winners: M MacKay cb M Colyer cb J Pangrazio 35 B O'Loughlin cb A Donnelly cb D Parker cb N Addison cb E Warburton cb R Kretschmer cb A Polvari cb P Walker 34 cb.

   WESTWARD HO: Stableford: J Prinsloo 39. A: M Cahill 39 S Tari C Heffernan 37. B: D Dickson S Baillie 39 T Nancarrow 38. C: C Hooper 38 M O'Kelly 35 M Obgers 34. Hole-In-One: A Zoanetti (2nd).

   WILLUNGA: Stroke A: S Lambert 69 A Overy 70 T Kutschbach 71 R Stemberg G Godwin 71 B Irving D Rowe R Elliot B Layton 72 P Standfield D Pateyjohns 73. B:  A Pelling 70 B Guilfoye 71 G Percey M Kavanagh T Haywood 72 W Doig 73 M Minns 74. C: D Medlen J Pengilly 74. Women: Stableford: H Pengilly 25.

   WIRRINA COVE: Div 1: G Costello 75 D Welch K Daglish 78 C Pavlou R Meadows 81. Div 2: J Millar 77 D Piro 78 M Hill 80 L Jacob S Gaggiano 82. Women: A Brain 75 A Watson 81 J Pearson 82 B Hill G Jones 83.