Date: November 27, 2014
Author:

VIC Club Golf Results – Wednesday

   ALEXANDRA: Stableford div 1: S Sutherland (23) 41. Div 2: D Cann (27) 35.

   AMSTEL: Women 9-hole Stableford Ranfurlie: V Urmston (33) 18 cb.

   APOLLO BAY: Stroke A/4-wk c'ship: D Wagstaff (7) 62. B: B Hansen (23) 62.

   AXEDALE: Stableford A: K Griffin (25) 39. B: R Yum (30) 38. C: A Telford (43) 44.

   BACCHUS MARSH: Women Stableford A: C Gasior (24) 32. B: J Goedegebuure (43) 40.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: N Prasad (14) 46.

   BAIRNSDALE: Women Stableford A: A Boyd (11) 36. B: R Hendry (24) 41. C: J Lambert (28) 40.

   BARHAM: Women Par A: F McNaughton (24) 1 down. B: G Noffke (34) 1 up.

   BENALLA: Stableford A: R Cowan (10) 40. B: P Purcell (16) 41. C: J Berry (25) 39.

   BENDIGO: Stableford A: N Farrell (11) 39. B: K Robertson (13) 43. C: N Bullen (19) 45.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford A: C Hogan (28) 37. B: J Gibb (31) 36.

   BOX HILL: Women Stableford A: C Edwards (18) 2 up. B: M Robertson (27) 2 up cb. C: J Browning (37) 4 up.

   BRIGHT: Women 4B Stroke: T Cook (18) M Orgill (27) 64.

   BROADFORD: Stableford A: T Senton (11) 38. B: C Petersen (19) 38.

   CAMBERWELL: Women Stableford Div 1: K Nakagawa (31) 31 cb. Div 2: E Leung (34) 37 cb.

   CAMPERDOWN: Women Stableford A: D Horan (24) 40. B: C Farmer (33) 35.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women Par: C Shovelton (31) 1 up.

   CARRINGTON PARK: Par: J Mellett (25) 2 up cb.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Stroke A/Brooch: R Hamilton (16) 69. B: J Cronin (24) 69. C: L Faneco (30) 70.

   CHURCHILL PARK: Women Par A: C Moyle (21) 5 up. B: J Bramich (26) 1 up cb. C: D Huf (45) 4 up.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stroke A: M Brooks (24) 71. B: B Rafferty (31) 73 cb. C: J Watson (44) 77 cb. Medal of Medallists: C Smedley (17) 75.

   COHUNA: Women Stableford: R Dunne (15) 38.

   COMMONWEALTH: Ambrose: B Gordon S Oates P White D Fotheringham (11-1/8) 57-7/8.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women Par: T Phillips (30) 1 up.

   CRANBOURNE: Par A: S Kresojevic (6) 4 up. B: P Rahman (16) 6 up. C: J Morrison (30) 6 up.

   DENILIQUIN: Stableford A: C Thomson (9) 42. B: M Thomas (20) 42. C: J Boyle (36) 35.

   DEVILBEND: Stableford A: M Edney (14) 40. B: R Anderson (23) 40. Overall: S Edmonston (10) 40 cb.

   DORSET: Women Stableford A: C Cameron (25) 35. B: J Dyer (32) 33. C: A Van Winson (44) 32.

   DROUIN: Stableford A: F Appleby (9) 40 cb. B: G Warren (20) 42. C: G Connor (31) 42 cb.

   EAST BENTLEIGH YWCA: 9-hole Irish Team: J Crosby (33) V Roberts (31) A Grundy (39) J Williams (28) 41.

   EAST MALVERN: Stableford: J Mitchell (8) 40.

   EASTERN: Stableford A: M O'Hoy (14) 43. B: R Skeivys (21) 41.

   EASTERN SWARD: Stableford div 1: J Graham (19) 43. Div 2: B Martello (22) 43.

   EASTWOOD: Team: C Blythman (7) J Slatter (13) S Rawlings (6) P Muhlhan (16) 94.

   EUROA: Stableford: F Jungwirth (22) 42. W: M Ingram (31) 35.

   GARDINERS RUN: Stableford: S Kinder (19) 43. Women C'ship f: M Taylor 240 S Lush 248. Hcp: C Rodgers (13) 217. B: T Edwards 277 M Twisk 284. Hcp: C Warfield (30) 220. C: I Flanagan 333 D Harvey 334. Hcp: H Vincent (41) 229.

   GLEN WAVERLEY: Women Stableford A: J Rice (26) 35. B: V Bennett (35) 40. C: J Seward (37) 36. Snr 9-hole: M Harper (37) 22.

   GOONAWARRA: Stableford A: J Johnstone (6) 40. B: N Manearu (14) 46. C: A Greenwood (21) 43 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: J Nicholas (10) 43.

   HAMILTON: Women Stableford A: J Sharp (19) 43. B: P Heard (29) 42. C: I Cunring (30) 37.

   HEIDELBERG: Stableford A: P Williams (8) 43. B: S Plater (16) 44. C: J Holt (28) 42.

   HIDDEN VALLEY: Par: B Jansz (11) 4 up.

   HILLTOP TATURA: Women Par A: J Lindsay (22) sq. B: D Day (31) 1 down.

   HUNTINGDALE: Stableford: R Coates (20) 41. Gold: W Robinson (35) 42.

   KERANG: Women Stableford: L Boland (18) 36.

   KILMORE: Stableford: D Bush (26) 42. W: H Dennett (17) 39.

   KINGS COVE: Stableford: D Bowers (28) 45.

   KINGSTON HEATH: Par A: R Greening (11) 4 up cb. B: P Peters (19) 6 up. W: R Brooke (41) 5 up.

   KORUMBURRA: Women Stableford div 1: L Clements (12) 41. Div 2: N Little (22) 35. Div 3: C George (28) 38.

   KYABRAM PARKLAND: Pinehurst: D Cartwright P Price (4-7/8) 53-1/8.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stableford: M Topp (26) 42.

   KYNETON: Stableford: G Jacobs (12) 37.

   LAKESIDE at Albert Pk: Stableford A: C Sal (10) 39. B: C Philpott (16) 40. C: D Tercis (21) 41. W: C Muller (19) 36.

   LANG LANG: Women Stableford div 1: R May (22) 39. Div 2: A Wheeler (30) 36.

   LATROBE: Stableford A: W Fruscalzo (11) 40. B: P Crowe (15) 42. C: G Lennox (20) 40. Hole-in-one: F Zappone at 9th.

   LONG ISLAND: Women Stableford A: K Carey (17) 38. B: S Smithson (40) 36 cb.

   LONSDALE: Stableford div 1: G Burns (14) 41. Div 2: H Gruyters (24) 42. Div 3: G Chapell (29) 39.

   MAFFRA: Stableford A: G Mann (15) 43. B: S Bramich (21) 42.

   MALLACOOTA: Women Stableford: P Hillyer (25) 41.

   MARYBOROUGH: Women Par A:: D Perry (21) 1 up. B: L Pratt (33) 1 up.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: D Reardon (41) 33.

   MELTON VALLEY: Stableford A: B Maney (15) 41. B: P Bonnici (19) 46.

   METROPOLITAN: Stableford: C Allen (36) 43. Hole-in-one: B Dean at 7th.

   MIRBOO NORTH: Women Par: W Gervasi (16) 2 up.

   MOE: Women 2B Multi: J Woznica (16) K Savige (45) 80.

   MOOROOPNA: Women Stableford A: L Cross (22) 38. B: J Colbert (25) 35. C: B Sandland (35) 38.

   MORNINGTON: Stableford A: D Mott (12) 41. B: E Bateman (17) 39. C: T Sykes (22) 43.

   MORWELL: Women Stableford A: J Griffiths (20) 35. B: C Carder (30) 29. C: M Tuohy (40) 35.

   MT MACEDON: Stableford: H Malakunas (21) 37.

   MT MARTHA: Stableford: T Collins (18) 46 cb. Trophy: B Dawson (18) 89.

   MURRAY DOWNS: Women Stableford A: D Martin (13) 36. B: L Carnie (19) 37. C: S Oxley (28) 32.

   MYRTLEFORD: Stableford: G Kermond (11) 38.

   NEWRY: Women Stroke: J Marchessi (23) 71.

   NORTHERN: Stableford A: M Hodder (10) 42. B: Z Fistrovic (17) 44. C: T Gulliver (24) 48. D: B McCann (31) 44.

   OAKLEIGH: Women Stroke: P Lagastes (37) 54. Veteran 9-hole: J Carroll (31) 31.

   PAKENHAM: Stableford A: R Nobelius (14) 41. B: L Russell (28) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: J Carlyle (15) 3 up cb. B: J Dinger (20) 1 up cb. C/Medal: M Benjamin (30) 4 up. Gold: P Barta (36) 2 down. Hole-in-one: A Reidy at 15th. Stableford Peninsula South: R Elliot (24) 43.

   PHILLIP ISLAND: Women 4B: L O'Neill (40) M Frith (27) 44.

   PORTARLINGTON: Women Stroke A: S Jones (11) 75. B: A Kiely (27) 67. C: S Kearton (37) 70.

   PORTSEA: Women Stableford: M Campbell (22) 38 cb.

   QUEENSCLIFF: 4B: G Jenkins (12) J Thompson (33) 46.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: P Martin (17) 45. W: L Bebend (37) 41.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford A: G Hart (16) 42. B: D Wheeldon (33) 38. W: C Drinkwater (27) 38.

   RACV HEALESVILLE: Women Par: N Parish (32) 1 up cb.

   RICH RIVER: Women 4B: C Whitehead (31) J Boek (34) 48.

   RINGWOOD: Par A: R Elsum (14) 5 up. B: G Ovens (20) 6 up. C: D Blyth (24) 5 up cb.

   RIVERSDALE: Women Stableford: A Zhong (25) 45.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Par A: K Tickell (25) 6 up. B: K Kenny (41) 7 up.

   RIVERSIDE MILDURA: Stroke A/Medal: T Biddle (13) 62. B: G Highdale (21) 69.

   ROSANNA: Women Stroke A: H Wood (12) 69. B: A Cocks (24) 72 cb. C: N Arthur (32) 70. Stableford: J Ireland (33) 43.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West A: K Lodge (11) 40. B: T Carter (13) 41. C: L Price (29) 40. East: D Cave (15) 38.

   ROSEBUD PARK: Women Stroke: S Bailey (44) 72. Scr: L Leudar 100.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford: A Syme (42) 43.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stroke: T Korney (4) 30.

   SAFETY BEACH: Stableford: D Thompson (21) 39.

   SALE: Par A: W Morris (4) 2 up. B: T Gillett (20) 2 up.

   SANCTUARY LAKES: Par A: D Marchino (7) 2 up cb. B: S Robson (12) sq. C: M Parker (32) 4 up.

   SEYMOUR: Stableford: M Fountain (16) 40 cb. Women A: S McCall (15) 38. B: L Gee (21) 35 cb.

   SORRENTO: Stroke A: D Scott (16) 71. B: G Whelan (24) 69.

   SOUTHERN: Stableford div 1: G Blair (15) 44. Div 2: R Lumsden (17) 43. Div 3: M Pickersgill (21) 47.

   SPRING VALLEY: Stableford A: I Johnston (17) 40. B: V McCarthy (21) 45. PM A: R Player (13) 40. B: A Frees (17) 39 cb.

   STAWELL: Women Canadian Foursome: K Skinner J Clayton (14-1/4) 74-3/4.

   STRATHALLAN: Stableford: S Montagnese (31) 41.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: C Elward (5) 38. B: M Perrin (16) 42. C: C Smith (30) 42. St John" T D'Agostino (12) 43.

   THE NATIONAL: Par Moonah: R Rao (8) 5 up. Ocean: J Freedman (20) 2 up. Old: J Jones (17) 7 up. Hole-in-one Old: D Scheidler at 16th.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: B Butterworth (24) 37 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Par A: D Mitchell (9) 2 up cb. B: J Bright (15) 2 up cb. C: E Longo (36) 10 up. Women A: K Biddle (2) 1 down cb. B: A Black (26) 1 up.

   TIRHATUAN: Women Foursome: M Tempest L Roberts (31-1/2) 71-1/2. Snr 9-hole Stableford: E Feeney (45) 19.

   TORQUAY: Stableford A: J Vale (14) 40. B: K Nunn (15) 43. C: R Gilby (Portland 25) 40. Stableford Resort: I Adams (19) 42.

   TRAFALGAR: Women Stableford A: A Owen (23) 36. B: S Williams (32) 40.

   TRARALGON: Women Stroke div 1: H Cameron (12) 73. Div 2: B Sutton (22) 73. Div 3: A Membrey (28) 71. Overall: C Longshaw (18) 70. C'ship f: J Northe 257. Hcp: C Longshaw (18) 222. B: E Kay 282. Hcp: P Coles (25) 221. C: T Sharp 325. Hcp: P Murphy (32) 231.

   WARBURTON: Stableford: J Hall (18) 41.

   WARRAGUL: Women Stableford A: S Todd (19) 37. B: S Heenan (23) 38. C: C Trickett (32) 40.

   WATTLE VALLEY: Women Stableford: A Thiele (27) 40.

   WAVERLEY: Women Stableford A: S Facey (15) 38. B: J Palmer (28) 36. C: K Utnank (31) 39.

   WERRIBEE PARK: Women Stableford A: L Borg (18) 39. B: K Tedesco (35) 37.

   WHITTLESEA: Stableford A: J Slusarek (9) 41. B: P Desazio (16) 49. C: G Fitzgerald (32) 41 cb. W: D Garth (26) 41.

   WODONGA: Stableford: L Nelson (15) 43.

   WONTHAGGI: Women Stableford A: M Johnson (11) 33. B: R Wilkinson (21) 37. C: C Hamilton (36) 36.

   WOODEND: Women Stroke: C Garner (22) 66. C'ship f: L Matthews 276. Hcp: C Garner (21) 213.

   WOORAYL: American Foursome: D O'Connor H Sullivan (26) 41.

   YARRA VALLEY: Women Stroke A: J Leong (20) 73. C: O Ling (33) 66. Medal of Medallist: J Williams (30) 70.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Stableford Murray A: G Moraitis (25) 38. B: D Ringholt (28) 33. Lake A: K McKenzie (24) 40. B: C Lowrie (28) 38.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery A: T Caruso (16) 41. B: M Meade (21) 46. White: G Rattray (3) 46. Valley A: K Adams (12) 41. B: I MacKay (20) 40.