Date: July 13, 2015
Author: Golf Australia

Victoria club golf results – Saturday

   AMSTEL: 4B Ranfurlie: J Sherer (16) M Sherer (16) 8 up. Amstel Pk: N Finlynson (22) 5 up.

   ANGLESEA: Stableford A: P Brennan (10) 41. B: T Tobler (20) 38. C: H Pearce (26) 37.

   AXEDALE: Stableford Div 1: L Johnstone (3) 36 cb. Div 2: R Minne (13) 35. Div 3: J Torney (23) 34. W: C Jacobs (42) 29.

   BACCHUS MARSH: Stableford A: S Ward (2) 39. B: A Havelberg (14) 40 cb. C: J Mooney (18) 39.

   BACCHUS MARSH WEST: 4B: L Stewart (27) A Naris (13) 46.

   BAIRNSDALE: 4B: L Mosele (21) C Barrass (29) 8 up.

   BARWON HEADS: Stableford A: S Kay (13) 38. B: J Skelley (18) 38. W: J Anderson (26) 35.

   BEMBRIDGE: Stroke 9-hole A: M Conboy (6) 31. B: D Bartrop (10) 31.

   BENALLA: Stableford A: T Hocking (6) 42. B: R Symes (16) 39.

   BENDIGO: Stroke A: T Ely (5) 69. B: T Salter (13) 69. C: I Campbell (24) 68.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: D Pateman (13) 40 cb. B: A Cary (21) 39.

   BOX HILL: Stableford A: I Penboss (15) 38. B: J Lee (17) 41. C: I Spence (24) 38.

   BRIGHTON: Stableford A: M Robinson (8) 43. B: M Payne (21) 37. C: G Mieszelewicz (36) 39.

   BURNLEY: Cup: G Shadbolt (22) 41.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: T Coverdale (13) 39. B: S Black (23) 34.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: B McCall (20) 41.

   CENTENARY PARK: Stableford: C Arter (21) 46.

   CERBERUS: Par A: N Zigge (10) 1 up. B: J Hogan-Keogh (17) 4 up. C: S Lobocher (29) 4 up.

   CHELTENHAM: Stableford A: J Caligiore (12) 36. B: T Bourne (18) 40.

   CHURCHILL PARK: Stableford: D Thomas (14) 45.

   CLIFTON SPRINGS: Ambrose: T Cameron N Pigott (5-1/2) 63-1/2.

   COBDEN: Stableford: A Giles (16) 38.

   COBRAM BAROOGA: Par A: B Adams (13) 2 up cb. B: F Kent (25) 1 up. W: J Barker (15) 2 down.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford: M Davis (5) 38.

   COMMONWEALTH: 4B: P Burland (14) A White (8) 46.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford A: R Te Whare (2) 36. B: R Wratten (19) 35. C: R Martin (26) 34.

   CRANBOURNE: 4B: K Davidson (15) J Gubbins (28) 44 cb.

   CREEKSIDE: 4B: T Mulholland (33) A Scane (18) 44 cb. Women Indiv: J Wu (35) 33.

   DEVILBEND: Stableford A: D Riddell (13) 37. B: K Nichols (21) 37 cb. Cup: C Hill (16) 37. Shield f: G O'Brien bt J Cockfield 1 up.

   DORSET: Stableford A: A Harris (2) 42. B: L di Palma (17) 65. C: N Brunlow (21) 65.

   DROUIN: Stableford: W Shaw (24) 38.

   EAST MALVERN: 4B: H Naidu (13) K Strong (14) 42.

   EASTERN: Stableford A: S Pickering (scr) 38. B: D Montgomery (21) 44.

   EASTWOOD: Stroke A: S Spalding (scr) 68. B: R Press (16) 63. C: J Goeree (23) 75.

   EMERALD: Stableford: D Aitken (27) 38.

   EUROA: Stableford: J Bell (3) 36.

   FINLEY: Stableford: C Macnamara (5) 35 cb. W: H Wastle (12) 33.

   FLINDERS: Women Stableford: T Best (27) 32.

   FOREST HILLS: Stableford A: P Frost (13) 39. B: J Baltrusaitis (21) 39.

   GARDINERS RUN: Stableford: W Massih (8) 42.

   GARFIELD: 4B: S Humphreys (14) P Johnson (15) 45.

   GISBORNE: Stableford A: S Richards (2) 41. B: J Samuel (14) 37. C: J Bannan (31) 38.

   GLEN WAVERLEY: Par: M Campbell (24) 3 up.

   GOONAWARRA: 4B: D Henderson (27) R Neilsen (21) 49.

   GRAMPIANS: Stroke: B Crawford (12) 67.

   GREEN ACRES: Foursome: S Petricca P Stoppa (24) 70.

   HEATHCOTE: Stableford: D Clouston (2) 35.

   HEIDELBERG: Stableford A: G Hoobin (12) 39 cb. B: G Thornycroft (15) 42. C: B Ackman (29) 44.

   HEYFIELD: Stableford A: J Sherrin (8) 39. B: K Hills (25) 37.

   HEYWOOD: Stableford: J McLeod (7) 37. W: K Rocks (24) 24.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: W Singleton (20) 36.

   HORSHAM: Ambrose: B Knight J Schmidt (2-1/2) 62-1/2.

   HUNTINGDALE: Stroke A: D Reiter (5) 73 cb. B/Medal: P Shortal (14) 71. C: B Geeves (24) 76. Scr: D Reiter 78. June medal: B Paine (8) 76. Stableford: M Tamanika (21) 36. W Stroke: M Curry (13) 74.

   IVANHOE: Stableford A: A Petricola (6) 39. B: G Smith (18) 41. C: D Mills (23) 38.

   KEW: Stableford A: S Tselios (12) 39. B: S Kim (14) 38. C: K Cheah (25) 37 cb. W: B Murray (4) 31.

   KEYSBOROUGH: Stableford: W Lowe (16) 38 cb. W: T Small (21) 31.

   KILMORE: Stableford: D Partridge (22) 40.

   KINGSTON HEATH: Stroke: J Waterston (13) 72 cb. Captains Trophy: D Hill (15) 151.

   KOORINGAL: Par A: A Wood (11) 3 up. B: M Fletcher (17) 5 up. C: P Ebeyer (19) 2 up. Cup: P Ebeyer (19) 1 up. W: V Bartlett (19) 3 down.

   KORUMBURRA: Par A: S Rose (8) 3 up. B: N Betts (32) 7 up.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: K Bauerle (15) 38.

   LAKES ENTRANCE: Women Stableford: S Cannon (21) 29.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke A: J Carroll (10) 66. B/Medal: H Luna (19) 66 cb. C: J Gallagher (23) 70. Scr: B Martin 73. Cup: P Murphy (15) 6 up. Women Medal: T Noah (29) 78. 

   LANG LANG: 2B: T Andrews (10) R Batt (18) 45. Indiv: J Hedrick (10) 37. W: C Stockdale (21) 29.

   LATROBE: Foursome: T Vas G Cridland (15-1/2) 66-1/2. Par A: S Inston (12) 1 up. B: D Fong (14) 2 up. C: R Cook (21) sq.

   LEONGATHA: Stableford A: B Hutton (14) 38. B: B Sward (19) 38. C: F Debono (26) 31. Cup: B Sward (19) 38. W: W Parker (15) 37.

   LONSDALE: Stableford A: A Edwards (11) 38. B: T Fletcher (20) 41. W: C Maas (18) 19.

   MAFFRA: Stroke A: P Dowton (14) 70. B: C Langshaw (16) 74 cb.

   MALLACOOTA: Ambrose: A Hall B Kinsella (8-1/4) 64-3/4. Team: Captains bt Presidents 2 up.

   MARYBOROUGH: Stableford: R Carson (16) 35.

   MEDWAY: Stableford A: G Harrison (11) 37. B: L Farrugia (15) 40. C: P Zappulla (22) 36 cb.

   MELTON VALLEY: Stableford A: J Buttigieg (16) 38. B: D Batholomuesz (17) 41.

   METROPOLITAN: Foursome: R McKendrick R Anderson (9) 74.

   MILDURA: Stableford A: E Tyrrell (10) 39. B: D Cavanagh (18) 35.

   MIRBOO NORTH: Stableford: I Blencowe (25) 40.

   MOE: Par: N Skicko (11) 3 up.

   MOONAH LINKS: Stroke A: P Grant (3) 77. B/Medal: T Bruce (19) 74. W: C Richards (28) 75.

   MORNINGTON: 4B: R Preston (23) H Altenkirch (25) 46.

   MT MACEDON: Stableford A: D Hudson (15) 37. B: J Dawson (21) 36.

   MT MARTHA: Par: L Cunningham (21) 4 up cb. W: R Brake (24) 2 down.

   NEANGAR PARK: Stableford A: B Watts (11) 38. B: I Brewer (22) 36. Overall: T Rogerson (13) 38 cb.

   NHILL: Stableford A: T Stevens (15) 34. B: G Eldridge (20) 41. W: D Warrick (22) 34.

   NORTHERN: Stableford A: A Lombardo (7) 39. B: G Drummond (16) 41. C: S Wilson (20) 41. Cup: C Thalassinos (15) 1 up.

   NUMURKAH: Ambrose: M Grandell D Grandell (1-1/4) 63-3/4. W: J Adams J Hannaford (10-1/4) 71-3/4.

   OAKLEIGH: Stableford: M Barglowski (23) 35. W: A Newton (15) 38.

   OCEAN GROVE: Stableford A: D Robe (12) 41. B: H Priest (23) 38.

   OLINDA at Emerald: Stableford A: M Muller (14) 40. B: G Collier (28) 32.

   PAKENHAM: Stableford A: M Davey (12) 34. B: R Yates (19) 42. C: D Towan (23) 41.

   PAMBULA MERIMBULA: Stroke A: M Westcott (7) 67. B: N Salisbury (19) 70. C: C Salt (24) 72.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: P Ferguson (5) 36. B/Medal: F Jordan (17) 39. C: G Greig (20) 35. W: C West (10) 35.

   PENINSULA KINGSWOOD: Peninsula 4B: H Surrao (25) M Groat (18) 44. Kingswood 4B: D Osborne (11) A Duran (26) 7 up. W: P Soon-Shiong (15) 6 down.

   PHILLIP ISLAND: Foursome c'ship: P Cochrane G Hyndman 71. Hcp: M Ritterman J Westaway (2) 76. W: A Schofield B White (18-1/2) 77-1/2. Stableford 9-hole: L Petrusch (27) 19.

   PORT FAIRY: Par A: K Cameron (12) 5 up. B: J Castley (17) 4 up. C: A Rusmussen (25) 1 up. Jnr: M Cameron (5) 2 down. W: J Flaherty (1) 1 down.

   PORTARLINGTON: Women Par: B Kavanagh (34) 1 up.

   PORTLAND: Stableford A: J Bannam (7) 36 cb. B: S Evans (19) 39. W: A White (19) 31 cb.

   PORTSEA: Par A: D Harvey (11) 3 up. B: J Hassett (23) 5 up. W: H Martin (23) sq.

   QUEENSCLIFF: 4B: A Pickles (8) P Jacobs (15) 47.

   RAAF WILLIAMS: Stableford A: B Morgan (13) 39. B: G Fiddian (15) 38 cb. C: A Narayan (29) 36.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: I Whykes (34) 37.

   RICH RIVER: Stableford A: K Drennan (11) 44. B: M McGann (17) 41. C: A Devitt (24) 35. W: B Griffiths (20) 33.

   RINGWOOD: Stabldford A: S Dougall (12) 41. B: A Beacom (14) 41. C: E Yong (22) 37. Cup: A Beacom 204. C'ship: N Chua 119. W: J Lim (21) 36. Cup: C Dyer 218. C'ship: C Dyer 105.

   RIVERSDALE: Stableford A: B Langsford (6) 42. B: B Armstrong (16) 37 cb. C: P Tjioe (30) 38. Hole-in-one: N Blythe at 12a.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stableford: D Jacobs (16) 37.

   ROMSEY: Par: J Freestons (20) 1 down.

   ROSANNA: Stableford A: G Monar (13) 40. B: D Jordan (16) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford East A: J Byrne (10) 38. B: A Burke (14) 35. C: J Smedley (22) 34. 4B West: T Read (7) S Oliver (4) 42. WW: P Beet (15) M Knudson (18) 37.

   ROSEBUD PARK: Stableford: G Turnbull (20) 36.

   ROSSDALE: Stableford A: T Hyde (4) 40. B: C Ross (17) 36. C: B Cole (24) 41.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford West: M Dale (28) 37. East: D Clark (4) 33 cb.

   SALE: Stableford A: D Gall (9) 38. B: J Maclachlan (24) 36.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: M Gow (8) 37. B: D Frost (16) 36 cb. C: G Carraro (18) 41.

   SANDHURST: Par A: J Ralph (5) 3 up. B: S Nathoo (26) 1 up. North 4B: T Psinas (20) R Carr (19) 45. W: B Hewett (24) C Pearce (11) 40.

   SANDRINGHAM: Par A: W Wallis (9) 2 up. B: J Rowell (17) 3 up. C: B Russell (26) 5 up.

   SETTLERS RUN: Stableford A: K Johnson (scr) 36. B: B Patterson (18) 39. C: G Williams (31) 40. W: M Johnson (30) 29.

   SEYMOUR: Stableford A: P Nelson (5) 38. B: D Mountjoy (27) 41.

   SHEPPARTON: 4B: D Beasley (22) M Loughhead (7) 10 up cb. WW: J Hammond (17) S Hill (15) 8 up.

   SORRENTO: Stableford A: D Guppy (15) 37. B: G Ronald (26) 35. W: D Farrer (15) 35.

   SOUTH PINES: Stroke A: J Wheeler (13) 71. Scr: C Moreland 81. B: M Stagg (22) 69. Scr: B Brppls 88. C: L Palling (31) 72. Scr: N Williams 96. 27-hole A: C Hardy (13) 104-1/4. Scr: R Moreland 116. B: J Wright (22) 105. Scr: N Rogerson 129. C: D Magee (25) 109-1/2. Scr: M Prendergast 143.

   SOUTHERN: Par Div 1: K Bannon (7) 2 up. Div 2/Medal: A McMahon (14) 3 up. Div 3: B Graco (20) 1 up. Hole-in-one: P McFarlane at 12th.

   SPRING PARK: Stableford: B Thomas (15) 34.

   SPRING VALLEY: Stableford A: S Thomson (4) 38 cb. B: R Graham (2) 35 cb. PM: A: D Wanigasekera (10) 34. B: R Connell (20) 32 cb. Medal: S Thomson (4) 38 C Wilson (14) 38 to play off. June: R Spiers (13) 32. Matchplay: J Muir W Nix bt J Philp K Reynolds 2-1.

   SPRINGWOOD: 2B: B Bresnahan (29) S Stuart (21) 45. Indiv A: T Spain (12) 37. B: B Lee (18) 34. C: T Gallaway-Smith (20) 38. ScR: J Cabban 39.

   ST ANDREWS BEACH: Stableford: T Chandler (3) 33.

   STAWELL: Stableford: I Jordan (16) 37.

   STRATHALLAN: Stableford A: C Quinn (8) 35. B: T Butters (21) 36. C: P Curtis (25) 34. Overall: M Lawton (18) 40.

   SUNSHINE: Stableford A: B Whittaker (7) 40 cb. B: C Urek (14) 34. C: W Mariluch (34) 30. W: E Batten (19) 31 cb.

   TALBOT: 4B: T Aitken (16) B Arnold (12) 46.

   TARRAWINGEE: Ambrose: K Miller L Steer (10) 69.

   THE DUNES: 4B: H Garo (22) G Doyle (5) 41. Women Stableford: L Whyte (29) 33.

   THE HERITAGE: Stableford A: J Goddard (2) 40. B: P West (14) 39. C: J Cahill (26) 32. Henley: R Arrowsmith (23) 35.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: T Chin (3) 36. Ocean: D Tremigliozzi (12) 37. Old: R McIntyre (30) 44. Long Island Stableford: B Roswell (34) 36.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A/Medal: G Proposch (11) 35. B: I Rice (18) 33.

   THIRTEENTH BEACH: Par A: J Edsall (6) 2 up. B: G Phelps (9) sq. C: S Pryor (14) 2 up cb. W: S Clark (7) sq.

   TIRHATUAN: Stableford: S Brown (18) 41.

   TOCUMWAL: Stableford A: P Duncan (14) 44. B: I Vize (18) 33. W: L Cooper (18) 35.

   TORQUAY: Stableford A: A Carr (5) 39. B: C Fitzgerald (14) 37. Resort: R Hedley (25) 30. W: A Mackintosh (Queens Pk 45) 31.

   TRAFALGAR: Stableford A: P Hobson (8) 37. B: P Morley (20) 33.

   TRARALGON: Stableford A: D Wight (7) 41. B: S Kay (15) 43. C: R Monacella (25) 42.

   VICTORIA: Stableford A: A Colbert (6) 36. B: G Shanks (14) 38. C: B Loveday (27) 38. W: K Vandertop (12) 32. Interclub with Magenta Shores 407-353.

   WARRACKNABEAL: Team: Presidents 16 down (B Murphy (14) 5 up) bt Captains 22 down (D Griffiths (12) sq).

   WARRAGUL: Stroke A: C Brooker (11) 68. B: T Denholm (19) 64. C/Medal: J Merriel (23) 63. W: L Morrison (15) 71.

   WARRNAMBOOL: Stroke: W Burns (24) 68. W: S Wilton (15) 77.

   WAVERLEY: Stableford A: N Smart (12) 38. B: G Ireland (17) 35 cb. C: V Schiano (28) 35.

   WHITTLESEA: Par A: V Kufner (12) 2 up. B: D Morris (14) 7 up. C: P Campi (25) 5 up.

   WINCHELSEA: Stableford: D Waterfall (30) 36.

   WODONGA: Stableford: W Larkin (11) 41. W: J Garner (7) 33.

   WONTHAGGI: Stableford A: R Sheean (9) 39. B: A Lowe (17) 38. C: T Scholey (30) 37.

   WOODLANDS: Stableford A: G Fisher (10) 38. B: G Pridham (17) 38. W: T Fothergill (19) 32.

   WOORAYL: Par A: G Calder (12) sq cb. B: A McEachern (18) sq. C: K Riseley (22) sq cb.

   YALLOURN: Medal: B Williams (2) 72.

   YARRA PARK: Par: M Russell (6) sq. W: A Fonda-Russell (17) 2 up.

   YARRA VALLEY: Stableford: T Gillan (21) 37.

   YARRAVIEW: Stableford A: E Mochi (14) 39. B: P Mitchell (25) 37 cb.

   YARRA YARRA: Stableford A: E Mitchell (8) 36. B: B Collins (15) 37 cb. C: N Fitt (16) 35. D: J Moor (22) 40. Yellow: A Ellis (34) 29. Cup: C Love bt R Storai 4-2.

   YARRAM: 4B: J Movric (16) G Webb (25) 42 cb. Women Indiv: A McLeod (36) 31.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Murray: R Allen (22) 39. Lake: G Blake (10) 41.

   YERING MEADOWS: Cup Nursery: W Jacobsen bt M O'Donohue 3-2. Stableford White A: M Robertson (12) 45. B: A Forster (20) 41.