Date: January 14, 2016
Author: Golf Australia

Victoria club golf results – Wednesday

AMSTEL: Women Par Ranfurlie: K Aanensen (18) 1 up.

   ANGLESEA: Stableford A: G Davis (11) 37 cb. B: N Henderson (18) 41 cb. C: B Harrell (25) 39 cb. W: M McCarthy (31) 35.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: R Longmuir (24) 42.

   BAIRNSDALE: Women Stableford A: V Gardiner (28) 39.

   BARHAM: Women Stableford: P Grant (21) 32.

   BARWON HEADS: 4B: J Legoe (17) M Avery (10) 49 cb. PM: N Graham (12) H Graham (22) 47.

   BENALLA: Stableford A: R Nanson (15) 40. B: R Sallows (17) 40.

   BENDIGO: Stableford A: B Bateson (9) 38 cb. B: J Darmody (16) 38. C: J McMahon (34) 42.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford: M Waterfall (34) 39.

   BOX HILL: Women Stableford A: D Bermingham (22) 39. B: L Boland (27) 35.

   BRIGHT: Women Stableford: T Cook (15) 35.

   CAMPERDOWN: Women Par: E Telford (21) 8 up.

   CHALAMBAR ARARAT: Women 9-hole Stableford: R Hamilton (14) 22.

   CHURCHILL PARK: Women 9-hole Stableford: M Gambetta (36) 24.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford: N McBride (45) 38.

   COBRAM BAROOGA: Women Par Old: J Curran (13) 4 up.

   COHUNA: Women Stableford: G Hare (21) 30.

   COLAC: Stableford A: D Witham (14) 43. B: J Miller (19) 43. Veteran: J Miller (19) 43 cb.

   CRANBOURNE: Par A: P Rahman (10) 2 up. B: P Muir (14) 6 up. C: M Blieden (36) 2 up cb.

   DENILIQUIN: Stableford A: G Willoughby (7) 39. B: K Reeves (24) 42.

   DEVILBEND: Stableford A: C Smith (16) 41. B: P Wakeling (19) 41. Overall: S Travena (14) 42.

   EAST MALVERN: Stableford: J Mitchell (8) 40 cb.

   EASTERN SWARD: Stableford A-B: G Anderson (18) 42. C-D: T Wilson (25) 38.

   EASTWOOD: Stableford A: S Rawlings (5) 43. B: G Henderson (20) 40. C: G Law (36) 42 cb.

   EUROA: Stableford: J Dewan (18) 39. W: F Edwards (15) 35.

   FINLEY: Stableford: D John (8) 39 cb.

   GARDINERS RUN: Stableford: D Rogers (14) 45.

   GISBORNE: Women Stableford A: M Ivory (17) 39. B: L Lindberg (22) 35. C: A Glassey (37) 36.

   GOONAWARRA: Stableford A: T Hyland (7) 41. B: D Hocking (17) 40 cb. C: C Smith (26) 40 cb.

   GREEN ACRES: Stableford A: J Cokalis (18) 39. B: N Bentley (19) 41 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: W Pavitt (13) 42.

   HEATHCOTE: Women Stableford: H Carlin (24) 37.

   HEIDELBERG: Stableford A: A Voulgaras (5) 44. B: D Blake (17) 40 cb. C: B Farr (27) 45.

   HEYWOOD: Stableford: G Harris (17) 42.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: B Langford (14) 37.

   HILL TOP TATURA: Women Stableford: L Kennedy (36) 34.

   HOWLONG: Stableford: H Van De Ven (7) 34 cb. Women A: F Barnes (13) 38. B: M Ursu (38) 38 cb.

   HUNTINGDALE: Stableford: M Pond (15) 38.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stableford A: D Tanner (15) 39. B: P McInerny (30) 47.

   KEYSBOROUGH: Stableford: E Silverii (7) 43.

   KILMORE: Stableford: K Hurley (16) 36.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke A: J McFayden (13) 52. B: G Gordon (23) 50.

   LAKES ENTRANCE: Women Stableford: N McKenna (29) 39.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke A: D Winter (6) 70. B: T Walker (13) 65. C/Medal: G McGregor (25) 63. Women Medal: I Hempenstall (27) 77.

   LANG LANG: Women Stableford: F Purser (27) 40.

   MAFFRA: Stableford A: B Sage (9) 44. B: J Shepard (22) 40.

   MANSFIELD: Women Stableford: S Bailey (20) 35 cb.

   MARYBOROUGH: Women Stableford: L Leddin (33) 38.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: J Wild (35) 31.

   MELTON VALLEY: Stableford A: D Defelice (2) 41. B: T Bonnici (29) 47. 

   MORACK: Snr Stableford A: R Collins (15) 43. B: G Eagland (26) 44. C: T Paravicini (33) 40.

   MORNINGTON: 4B: J Klauer (12) N Burriss (24) 48.

   MT MACEDON: Stableford: R Beatson (15) 40.

   NUMURKAH: Women 9-hole Stableford: B Hutchins (10) 17.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: A Shepherd (11) 42. B: N McGregor (14) 39. C: C Gould (19) 41. D: C Beatty (30) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula North: N Adkin (6) 41.

   PORT FAIRY: Stableford: J Ellard (30) 44 cb.

   PORTARLINGTON: Women Stableford A: N Hendy (18) 37. B: S Gregory (26) 39. C: M Siotis (37) 31.

   PORTLAND: Women Stableford A: E Zeunert (7) 38. B-C: J Burke (31) 40.

   PORTSEA: Women Medal: L Rollnik (21) 72.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: W Ambrozy (15) 37 cb.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: G Watts (30) 45.

   ROSANNA: Women 9-hole Stableford: J Laurens (13) 22. In: N Reynolds (30) 19 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford East A: L Jones (14) 40. B: R Fyson (18) 38. West: B Smith (17) 40.

   ROSSDALE: Women 9-hole Stableford A: K Schmidt (14) 21. B: M Robertson (24) 19 cb. C: J Coleman (39) 18.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stableford: N Meyer (6) 22.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: S Trembath (14) 43. B: K Clark (12) 39 cb. C: B Chitty (13) 38 cb.

   SHEPPARTON: Women Stableford A: S Moore (20) 36. B: M Sneyd (27) 35.

   SOUTHERN: Par div 1: E Henderson (12) 6 up. Div 2: R Batrouney (22) 6 up.

   SPRING VALLEY: Stableford A: G Meadows (14) 41. B: B Burrows (17) 40.

   STAWELL: Women Pinehurst: J Kuypers T Dignan (18-6/8) 78-2/8.

   STRATHALLAN: Stroke: J Keating (36) 60.

   SUNSHINE: Women Stableford: D Darch (23) 26.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: B Thompson (11) 41. B: S Cottis (14) 34. C: J Cutterham (24) 41. Henley: L Sarry (plus 2) 40.

   THE NATIONAL: Stableford Ocean: U Tomski (11) 444. Moonah: K McNamara (3) 43. Old: P Connolly (4) 40. Hole-in-one: R Thornton at 16th. Women Long Island: M Stevens (12) 39.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: R Baer (scr) 40. B: E Reeves (10) 37 cb. C: M O'Donnell (18) 36. W: C McCartney (37) 36.

   TORQUAY: Stableford A: J Magliano (9) 43. B: W Gaunt (15) 40. C: D Forsyth (17) 40. D: P Lockett (35) 42. Resort: B Brown (23) 35.

   WAVERLEY: Stableford A: S Park (13) 41. B: A Fraser (29) 43.

   WHITTLESEA: Stableford A: M Allen (5) 40. B: N De Cruz (23) 43.

   WODONGA: Stableford: R Clark (23) 43.

   YARRA YARRA: Stableford: K Dobson (33) 44. W: S Thomson (44) 37.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Par: J Kirchin (15) 1 up.

   YERING MEADOWS: Stableford: I Gorman (16) 44. White: N Tull (34) 43.