Date: March 18, 2015
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Tuesday

ALEXANDRIA: Stroke: B Hocking (18) 65.

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stroke: B Ridley (13) 36.

   AMSTEL: Par: A Alston (13) 6 up.

   AUSTRALASIAN: Stableford: S Moore (25) 40.

   BARWON HEADS: Women Par A: M Poole (14) 5 up. B: H Spurling (26) 4 up. Green: J Cave (35) 3 up.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: J Hyndman (15) 41. B: P Wellings (33) 40.

   BOX HILL: Stroke A: F Lindeman (10) 67. B: B Smith (21) 69 cb. C: G Smith (23) 65.

   BURNLEY: Women Irish Team: J Eidlitz (35) N Cook (35) L Symington (38) H Burdekin (31) 94. Indiv: J Eidlitz (35) 40. Snr 9-hole: J Ross (30) J Smart (26) A Dollman (30) 45. Indiv: A Dollman (30) 19.

   CARDINIA BEACONHILLS: Par A: W Graham (15) 6 up cb. B: J Van Diemen (19) 6 up.

   CENTENARY PARK: Women Stroke A: K Snell (13) 73. B: G Foxall (31) 70. C: B Lacey (37) 71. Veteran 9-hole: N Sharp (24) 38.

   CERBERUS: Interclub Challenge: Cerberus 361 (B Schmidt (20) 42) bt Devilbend 333 (R Love (36) 40.

   CHELTENHAM: Stableford: P Neale (33) 40.

   CHURCHILL & MONASH: Women 2B Agg: P Dessent (45) M Dear (17) 71 cb.

   CHURCHILL PARK: Staableford A: S Alicic (3) 40 cb. B: K Rowler (25) 43.

   CLIFTON SPRINGS: Stroke A: S Monahan (11) 64. B: J Reeves (17) 66. C: B Drew (22) 66 cb. D: D Benham (25) 67.

   COLAC: Women Stroke A: J Bethune (15) 69. B: M Sutherland (24) 72. C: M Clark (37) 64.

   COMMONWEALTH: Stableford A: J Nolan (7) 38. B: P Dempsey (22) 41.

   CROYDON: Women 4B: D Law (30) J Pears (32) 48.

   DORSET: Stableford A: J Colebatch (12) 45. B: R Howard (15) 44. C: C Smith (23) 42. W: L Ollaik (24) 34.

   FLINDERS: Stableford A: J Peachey (15) 37. B: H Best (25) 37 cb. W: L Fremantle (38) 37.

   GISBORNE: Stableford A: D Arnold (11) 40. B: S Williams (18) 39.

   GLEN WAVERLEY: Stableford A: P Quinn (17) 38. B: C Jordan (21) 41.

   GOONAWARRA: Women Stableford A: J Woollner (22) 36. B: C Price (44) 36.

   GREEN ACRES: Women Irish Team: M Peto (31) J Wauchope (40) C Sieber (31) K Anderson (29) 88.

   HORSHAM: Women Irish Team: S Howden (45) B Uebergang (40) J Kemp (38) 82.

   HOWLONG: Stableford A: K Rampling (15) 40. B: D Eastick (18) 43. C: R Mathews (24) 44. W: J Trevethan (26) 32.

   HUNTINGDALE: Women Stableford: T Goode (30) 38. Veteran: S Price (39) 32.

   IVANHOE: Stableford: S Low (19) 43 cb.

   KEW: Team: K Hosking (26) C Orchard (29) R Davies (32) J Oliver (20) 90 cb. PM: L Goodrem (42) P Barton (34) D Dawson (45) J Simon (38) 87 cb.

   KEYSBOROUGH: Women Stroke A: R Blyth (16) 73. B/Medal: R Pecora (24) 71. C: P Fitzpatrick (34) 76.

   KINGS PARK: Stableford A: W McLeod (22) 41. B: J Northey (28) 37.

   KOORINGAL: Women Par A: T Grant (13) sq cb. B: S Valdemarin (27) 1 up. C: B O'Loughlin (32) sq. Veteran Stableford: R Anderson (38) 20.

   KORUMBURRA: Stableford: M Webb (17) 43 cb.

   KYNETON: Women 4B: V Nettleton (31) K Grubb (37) 44.

   LAKES ENTRANCE: 9-hole Stroke A: D Cuthbertson (11) 31. B: D Wong (27) 31. Scr: D Berg 38.

   LANCEFIELD: Stableford: A Maloney (23) 38.

   LANG LANG: Par: M McKenna (4) 6 up.

   LATROBE: Women Par A: T Lin (14) 5 up. B: J McCullagh (23) 7 up. C: A Onsa (30) 7 up.

   LEONGATHA: Stableford: A Bassett (20) 41.

   LONSDALE: Women Stroke A: J Leonard (19) 67. B: J Collins (31) 70. C: R Friend (44) 72.

   MEDWAY: Women Foursome: J Lyell B Nixon (25-1/2) 71-1/2. Veteran Stableford: M Hamill (37) 33.

   MEENIYAN: Stableford: A Kuhne (17) 39.

   MELBOURNE AIRPORT: 9-hole Stableford: S Sinclair (12) 22. White: R Brown (28) 22.

   MELTON VALLEY: Women Stroke A: J Kent (19) 72. B: M Chapman (30) 63.

   METROPOLITAN: Women Stableford A: J Murray (18) 42. B: J Kirk (25) 39. C: G Smith (32) 40.

   MOORABBIN: Stableford div 1: P Joy (29) 34. Div 2: C Lee (36) 38. Snr 9-hole: C Lonergan (25) 21.

   MOOROOPNA: Stableford: L McGee (16) 43.

   MT MARTHA: Women Stableford: J Sneddon (40) 43.

   MURRAY DOWNS: Stableford: P Martin (18) 38.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole Stableford A/Medal: T Miller (6) 29. B: N Hendriksen (12) 25.

   PATTERSON RIVER: Par A: J Paturzo (4) 5 up. B: T Heazle (24) 4 up. Women A: J Fisher (25) 2 down. B: C Salmon (38) 4 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women Invit Gentsome Kingswood: R Shepherd (30) R Saulsby (Torquay 17) L Winslett (13) V Milner (Wonthaggi 44) 101. MM: T Lesley (37) P Webby (29) M Howell (30) H Wakeling (38) 100. Women Stableford Peninsula North: R Barry (36) 42.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: B Smith (35) 44.

   PORTARLINGTON: Stableford A: S Grundell (13) 40. B: G Pitcher (15) 39. C: D McKeon (20) 41. D: G McGregor (36) 40.

   PORTLAND: Stableford A: S Egan (17) 39. B: A Cleary (24) 45.

   RACV HEALESVILLE: Mxd Stableford A: B Andrews (18) 42. B: J Stewart (23) 40 cb.

   RIVERSDALE: Stableford: D Fitzsimon (16) 44.

   ROSANNA: Par A: M Stabb (16) 3 up cb. B: G Sheean (20) 3 up. C: F Peuschel (29) 5 up cb.

   ROSEBUD PARK: 9-hole Stroke: D Doolan (17) 35. W: P Hyde (17) 38.

   ROSSDALE: Irish Team: B Chapman (9) J Bradbury (17) R Davey (23) E McLean (30) 99. Mid-week c'ship: W Miller bt G Rees 1 up.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford West: L McMillan (43) 43.

   ROYAL PARK: Women Stroke: M Harvey (33) 69.

   SANDHURST: Women Stroke: F Presbury (27) 69.

   SANDRINGHAM: Women Stroke A: L Child (30) 66. Scr: J J 90. B/Medal: S King (33) 63. Scr: T Morrison 95. C: J Fitzgerald (45) 65. Scr: K Floyd 103.

   SCOTCHMANS CREEK: Stableford A: J Ferguson (14) 41. B: R Wearne (25) 42. Snr 9-hole: R Tobin (12) 12.

   SETTLERS RUN: Par B: B Grose (9) 4 up. W: I Anetone (14) 2 down.

   SHEPPARTON: Stableford A: J Moore (14) 43. B: P Garrett (24) 41 cb.

   SORRENTO: Women Stableford: M Garby (15) 41.

   SOUTHERN: Women Stableford: S Gould (21) 42. Singles KO f: M Bannan bt S Simon 6-5.

   SPRING PARK: Par: E Caulfield (23) 3 up.

   SPRING VALLEY: 2B: B Worland (23) C De Silva (14) 64. W: J Lewis (20) J Buckley (29) 84.

   STAWELL: Stableford div 1: G Abbott (11) 36. Div 2: J McKendrick (15) 42. Div 3: D Clayton (23) 36.

   SUNSHINE: Par: T Wolczecki (11) 2 up cb.

   TARRAWINGEE: Women Stroke: M Griffin (28) 69.

   THE NATIONAL: Stableford Long Island: R Goudie (11) 40.

   TIRHATUAN: Stableford A: J Urrutia (19) 38. B: D George (30) 33. 54-hole Trophy: T Ho (18) 205.

   TOCUMWAL: Women Stableford A: R Constable (14) 39. B: B Richard (23) 40. C: G Edwards (40) 42.

   TORQUAY: Women Stableford A: K Castleman (17) 38. B: H Wemyss-Smith (29) 42. C: W Poyner (37) 39. Resort: J McGaw (35) 37.

   TRARALGON: Stableford A: Y Kim (13) 44. B: N Warren (19) 48. C: B Jarvis (25) 41.

   VICTORIAN VETERANS at Maryborough: C'ship f div 1: R Stephens J Giezki (Buninyong) 143. Hcp div 1: R Forrest (12) R Schmidt (21) 126 cb. Div 2: B Holcombe (23) N West (26) 119.

   WANGARATTA: Alpine Classic A: C Donald (16) 43. B: P Gilligan (26) 40. Women A: R Pelzer (23) 38. B: S Bate (26) 38. W Stableford: A Watson (41) 37.

   WATTLE PARK: Women Trophy: P Gunn (36) 90.

   WAVERLEY: Stableford A: R Thomas (10) 40. B: R Prior (22) 42.

   WOODEND: Stableford: K Dorney (21) 42.

   YARRA VALLEY: Stableford: N Hackett (34) 47.

   YARRA YARRA: Stableford: J Miller (13) 40. Yellow: B Tirej (27) 38. W: J Keys (34) 38.

   YARRAM: Stableford: M Peel (6) 40. Women Par A: J Nicol (19) 2 down. B: A McLeod (38) 4 up.

   YARRAMBAT PARK: Par A: C Leonard (22) 6 up. B: W McDonald (27) 3 up. C: G Clark (35) 7 up.

   YARRAWONGA MULWALA: Par Murray: T Elliot (5) 4 up. Lake: K Forsyth (28) 8 up. Veteran 9-hole A: G Burgess (7) 21 cb. B: D Ferguson (13) 21.

   AAP tb