Date: May 08, 2018
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Monday

 

   ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B: White: P Clever (23) P Davis (10) 46. A: D Walton (6) 38. B: B Dodd (18) 36. C: D Vallins (20) 40.

   ASQUITH: Men: Stableford 2B: White: G Barton (18) R Morris (25) 48. Div 1: G Barton (18) 41. Div 2: R Morris (25) 41 cb. Div 3: A Brady (30) 43. Women: G Barnett-Smith (45) 25 cb.

   BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: R Millington (29) R Quinn (19) 45. W Robinson (16) 38. Veteran: Div 1: W Robinson (16) 38. Div 2: R Quinn (20) 38.

   BAYVIEW: Men: Stableford: G O'Brien (14) 39. Women: Gold: A Heltborg (45) 39.

   BEVERLEY PARK: Snr Stableford: 2B: Div 1: R Landers (8) G Lloyd (23) 48. A: R Phillips (17) 39. B: J McLaren (23) 33.

   BONNIE DOON: Medley: Stableford: 2B multi: T Manauzzi (20) S Theodore (24) 95 cb. P Stivano (11) 45. Scr: P Stivano 34. Gold: P Heaney (35) 41.

   BOTANY: Men: Stableford: L Bradd (14) 40.

   CABRAMATTA: Snr Stroke Vardon: White: M Taylor (Stonecutters Ridge) 75, T Small (Kogarah) 77. Hcp: M Cheung (25) 64, J Tuovinen (29) 69. 0/65yrs: V Clark (The Lakes) 83. Hcp: C Bushby (12) 71.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: A: W Grant (7) 35. B: R Guthrie (15) 39. C: R Hoyle (20) 41. Women: S Tan (40) 37.

   CROMER: Veteran: Stableford: J Heffernan (28) 37. Women: Stroke: S Trathen (22) 75.

   CUMBERLAND: Veteran Medley: Stableford: 2B: G Duerden E Peters 49. Men: G Cocks (32) 39. Women: E Peters (38) 36.

   DUNHEVED: Medley: Stableford 2B: White: J Heley (16) D Martinez (16) 48. J Heley (16) 42.

   EASTLAKE: Medley: Stableford White: M Ghattas (29) 39. Women: H Proos (24) 29.

   FOX HILLS: Women: Stroke: Shield: Carnarvon 3-1/2 bt Cabramatta 1-1/2, Liverpool 3-1/2 bt Cumberland 1-1/2.

   HIGHLANDS: Medley: Stableford: I Noy (20) 34.

   JAMBEROO: Veteran: Stroke: G Seymour (8) 77, D Perry (22) 64, J Childs (24) 68.

   KILLARA: Women: Stableford: Irish Team: M Loomes (45) S Cullen (43) H Jones (42) D Vale (45) 91.

   KOGARAH: Veteran: Stableford: G Maloney (11) 37 cb.

   LAKESIDE: Women Silver Pennant: Bankstown 3 bt Kareela 2, Woolooware 4 bt Cronulla 1, Beverley Park 5 bt The Coast 0.

   LEONAY: Veteran: Stableford 2B: White: J Francis (18) R Lugate (25) 46 cb. J Johnton (25) 43.

   LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B Agg: B Stowe (+2) G MacPherson (11) 74. 2B Scr: B Stowe M Smyth 73. A: N Stawiski (10) 34 cb. B: H Do (14) 40. C: C Trovato (34) 37. Women: F Yang (18) 38.

   LONG REEF: Men: Stableford: A: C Munro (11) 36. B: C Wood (17) 37 cb. C: D Strevens (29) 39. Scr: L Jones 31. Women: C Hancock (28) 28.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: R Furia (8) 34.

   MANLY: Men: Stableford: F Tisbury (29) 38. Mxd: 9-hole: R Cook (45) 24. Women: S Woodey (45) 21.

   MONA VALE: Mxd: Stableford: J Laurie (19) 38.

   MONASH: Snr Stableford: 2B: J Martin (25) T Gosling (29) 49. J Martin (25) 42.

   MOSS VALE: Medley: Stableford: W Williams (20) 35 cb.

   MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: G Remoundos (15) G Mathews (10) 48. A Tomkins (12) 43.

   NSW: Women: Stableford: M Byrne (27) 40.

   OATLANDS: Women: Par: A: S Yoo (Strathfield 18) 1 down. B: J Hawksley (27) 1 up. C: K Winter (42) sq cb.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford 3B: White: N Gordon (7) C Old (12) N Windsor (7) 85. J Verco (19) 43. Women: B Archer (12) 35.

   PENRITH: Senior Medley: Stableford Men: Gold: P Kim (Cumberland 19) 41. Women: W Moosbichler (29) 30.

   PYMBLE: Mxd: Stableford: H Ball (30) 35.

   RICHMOND: Veteran Medley: Stableford: 2B: P Elliott (38) I Elliott (23) 46 cb. Men: Div 1: D Pickering (14) 39. Div 2: G Sprouster (24) 35 cb. Div 3: C Bennett (32) 35. Women: C Walshaw (35) 38.

   RIVERWOOD: Men: Stroke: Medal May: Div 1: N Roper (21) 71. Div 1 Scr: I Reeves 96. Div 2: B Jones (31) 68. Div 2 Scr: D Williams 96. Foursome C'ship: K Hayward T Markovski 197. Hcp: R McWilliams P Coyle (22) 154.

   ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: B Fawcett (22) A Pate (21) 50. White: A: R Kitchen (10) 39. B: A Pate (21) 46. Green: C: R Perrett (34) 41.

   RYDE-PARRAMATTA: Stableford: T Wilson (18) 39.

   SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: S Dobson (23) 46. Div 2: D Mutch (39) 38.

   ST MICHAELS: Men: Stroke: P Foley (28) 74.

   STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: B Kim (11) S Yo (14) 51. Div 1: N Lee (12) 40. Div 2: P Aloe (22) 42.

   TERREY HILLS: Medley: Stableford: T Jackson (11) 33.

   THE AUSTRALIAN: Women: Stroke: Div 1: K Crone (12) 71 cb. Div 2: B Golovsky (25) 73 cb. Div 3: S Walker (43) 70. Scr: L Elmassian 74. Trophy: R Cottle (24) 78. President's Trophy: K Crone (13) 142.

   THE COAST: Women: Bronze 2 Pennant: Woolooware 4 bt Marrickville 1, Beverley Park 3 bt Cronulla 2, Bankstown 3-1/2 bt Kareela 1-1/2.

   THE RIDGE: Stableford: Veteran Men: A Chesher (28) 45. Veteran Women: R Fretten (33) 36 cb.

   WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: J Scardino (23) B Stump (25) 48. A: D Owen (6) 37 cb. B: J Scardino (23) 41. Veteran Men: A Seeto (8) 36. Women: R Rummans (33) 33 cb.

   WALLACIA: Men: Stableford White: T Langford (25) 44. T Sharpe (15) 43. D Hildebrand (15) 41 cb.

   WOOLOOWARE: Veteran: Stableford: 2B: G Willis (25) B Armstrong (28) 46. G Young (19) 42.