Date: December 11, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Saturday

 

   ANTILL PARK: Women: Stableford: A Kennedy (23) 35. Men: Stableford White: R French (17) 44.

   ASQUITH: Men: Stableford: 2B: L Ramsey (25) A Robinson (19) 50. A: M Black (4) 40 cb. B: M Pinnuck (18) 41. C: J Cave (27) 42 cb. Scr: D Morgan 36.

   AVALON: Women: Stableford: M Reed (25) 37 cb.

   AVONDALE: Men: Stableford White: A: A Fitzsimmons (4) 39 cb. A Scr: A Robson 39. B: P Gooden (20) 44. C: S Riley (25) 41 cb.

   BALGOWLAH: Mxd: Stroke Ambrose: White: S Allsopp B Beale W Thompson J Vargeson (12.125) 49.875.

   BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B Agg: P Volk (24) G Cameron-Lee (17) 77. 2B Scr: G Wood S Luke 67. A: S Luke (2) 40 cb. B: M Vella (15) 44. C: G Holmes (24) 40.

   BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 4B Agg: R Ricketts L Ritchie E Hunter R Motto 92. Stroke: H Crowe (plus 1) 59.

   BARNWELL PARK: Women: Stableford: L Ransom (31) 39. Men: A: B Wrigley (12) 39. B: M Hunt (15) 41. C: K Channells (21) .

   BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B multi: D Freeman (23) C Freeman (9) 98. Men: N Roberts (21) 38. Stableford Black: A: G O'Brien (12) 35. B: H Pitkanen (19) 35. C: M Turansky (22) 35. Scr: P Clarke 33. Women: Gold: D Hoschke (12) 41.

   BELMONT: Men: Stableford: A: S Brown 42. B: G Mueller 43. C: M Hill 44.

   BERMAGUI: Men: Stroke Ambrose: White: D Thomson S Lamb B Matters H Loth (7.62) 53.38.

   BEVERLEY PARK: Men: Stroke: Medal Dec: A: S Warncken (9) 63. A Scr: J Brown 73 cb. B: L Torney (16) P Cutcliffe (20) T Hodkinson (21) 65 to playoff. C: G Pardi (27) 65. C Scr: L Byrne 92. Medal Nov: A: R Santangelo (14) 75.

   BEXLEY: Medley: Stableford: 2B multi: N Pizanis (22) D Kalamaria (11) 88. A: J Martyn (5) 39. B: D Cullen (16) 41. C: G Keir (20) 43. Women: C Reilly (24) 36. Medley: Scr: M Lynch 31.

   BLACKHEATH: Medley: Stableford Black: A: D Brown (18) 41. Div 1: S Tonkin (43) 39.

   BONDI: Men: Stableford: 2B: L Deane (16) O Pederson (10) 46. R Jensen (19) 41.

   BONNIE DOON: Men: Stableford White: A: L Blanchard (8) 43. B: T Theodosi (13) 40. C: G Maidment (28) 34. D: A Lowe (35) 41. A Scr: G Bell 35.

   BONVILLE: Men: Stroke: A: N Trezise (scr) 68 cb. B: D Harper (12) 68. C: P Allwright (20) 70.

   BOTANY: Men: Stableford: R Forward (12) 43 cb. Scr: R Lester 35.

   BOWRAL: Men: Stroke: D Simmers (25) 63 cb. Medal of Medallists: R Young (23) 65. Women: J Scott (20) 74.

   CAMDEN: Men: Stableford Black: A: R Midei (6) 40. A Scr: J Webb 34 cb. B: B Ward (17) 44. B Scr: F Cahill 27 cb. C: G Pratt (19) 43. C Scr: V Morgan 21. 2B: B Myers (23) A Stephenson (9) 48 cb. 2B Scr: M O'Toole R Midei 39. Women: Stableford: 2B: S Miller (19) L Cribb (19) 46. Div 1: S Miller (19) 38. Div 2: K Hunt (7) 33 cb.

   CAMMERAY: Mxd: Stableford: 2B: R Siwinski (20) A Hughes (28) 53. Men: R Pritchard (27) 47. Women: P Puskar (26) 41.

   CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 2B: K Dillon (19) K Ellis (12) 47 cb. A: B Hawkins (6) 39. B: L Kable (18) 41. C: J Eaton (22) 41 cb. A Scr: S Vaughan 34 cb. B Scr: K McCabe 27. C Scr: A Nolan 19.

   CARNARVON: Men: Stroke: Ambrose: J Lind G Loughnan M Ebsworth S Moylan (2.5) 53.5. A Scr: M Hargreaves S Sherwin P Lalor P Marshall 58.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: R Brown (23) B Egge (18) 49. A: M Eades (11) 43. B: D Sayer (15) 44. C: B Rees (21) 40. Hole in one: D Sayer Stableford: A Booth (32) L Song (6) 48. A: A Govorko (8) 39. B: R Hadley (16) 39. C: A Booth (32) 44. 2B Scr: J Garner (0) A Mcintosh (0) 40 cb.

   CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: B Hobbs (16) 46. B: B Trestrail (21) 43. Women: Stableford: M Morison (36) 40.

   CHATSWOOD: Men: Stroke: Ambrose: A: B SIilwal H Jones D Wisone J Chalmers 46. A Scr: B Silwal H Jones D VIisone J Chalmers 51. Hole in one: D Silman at 4th.

   CONCORD: Men: Stableford: A: P Steinhauer (12) 41. B: A Vaughan (14) 37 cb. C: D Foster (26) 41. 2B: M Cummings (32) 47. F Galati (13) . 2B Scr: P Steinhauer 37. B Jones .

   CROMER: Medley: Stableford: A Smith (7) 38. A Scr: T Camiller 31 cb. M Smith (1239) 39. A Scr: M Grenot 35.

   CRONULLA: Men: Stableford: A Scr: S Brown 36. A: S Brown (2) 38 cb. B: S Pandelakis (17) 42. C: K Hudson (23) 41 cb.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: M Foxley (9) D Cheng (16) 50. Scr: J Kiddle P Hilton 36 cb. Div 1: J Madeleine (11) 42. Div 2: D Cheng (16) 45. Div 3: G McGregor (19) 43. Div 1 Scr: M Elliott 32. Stroke: Matchplay: Div 2: D Harrison bt R Shield 3-2.

   DUNHEVED: Men: Stableford: Trophy: A: A Baker (8) 42. B: N Cross (12) 39. C: A Harwood (21) 42 cb. D: G Shirley (25) 40.

   EASTLAKE: Medley: Stableford White: A Scr: M Peebles 34. A: S Sondjaja (11) 41. B: M Kelly (17) 41. C: C Loke (25) 41. Black: D: K McDonagh (28) 42.

   ELANORA: Men: Par: A: P Byrne (11) 4 up. B: M Scamps (18) 5 up. C: J Kiernan (35) 4 up. A Scr: K Donohoe 2 down.

   EVERGLADES: Men: Stableford: 2B Agg: G Rapmund (22) M Hodgins (34) 79 cb. A: G Skinner (12) 40. B: T Shelton (16) 40. C: M Hodgins (34) 43.

   FORSTER: Men: Stableford White: A: J Condon (13) 41. A Scr: M Jackson 37. B: C Holborow (22) 45. B Scr: T Buchan 24 cb. Women: Stableford: D Downs (31) 41.

   FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: B Selby (14) D Brabender (7) 83. 2B Scr: J Bingham K Booth 67. A: J Bingham (plus 1) 39. B: B Selby (14) 46. C: D Mcgrath (22) 42. Hole in one: R Martin at 6th.

   GIBRALTAR: Medley: Stableford: 2B: J Woods (19) T Woods (32) 48. C Delahunty (16) 42.

   GLENMORE: Medley: Stroke: Ambrose: A: G Davies A Dudziak (6.5) 58.5. A Scr: A Robb C Fox 62 cb.

   GORDON: Men: Stroke: Ambrose: R Hicks C Hort I Annetts J Alexander (7.875) 52.125. Scr: R Yates D Barry J Byun D Ticehurst 59 cb.

   GOSFORD: Men: Stroke: Ambrose: A: C Larnach C Matterson P Hunt B Rand 61. A Scr: S Binns G Binns D Bosley N Ellis 59.

   HIGHLANDS: Men: Stableford: 2B Agg: M Hymann J Dyson 74. Mxd: H Carter D Carter 73. K Ireland (30) 41.

   HORIZONS: Men: Stableford White: M Murnane (20) 47. Women: Stableford: L Ramsey (13) 39 cb.

   HURSTVILLE: Men: Stableford: H Morris 42. Women: D Brickwoon 41.

   JAMBEROO: Men: Stableford: A: A Bell (7) 41. B: P O'Leary (18) 46. C: D Perry (22) 39. D: C Cuthbertson (32) 38. Women: L Beringer (20) 35.

   KAREELA: Men: Stableford: Team: R Logan R Di Bartolomeo M Hatton A Bryant 116. R Bullivant (19) 43. Scr: G Reid 34.

   KILLARA: Men: Stableford: 2B: A: A Bayliss (14) R Towers (21) 50 cb. A Scr: S Cooper J Barry 38. A: R Norward (11) 41. B: H Glanville (18) 45 cb. C: S Grant (25) 44 cb.

   KOGARAH: Men: Stableford 2B: White: D Jones (13) P Boyle (14) 50. A: K McDermott (11) 42. B: P Boyle (14) 44. C: P Healion (24) 42. A Scr: D Gallagher 36.

   KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: Div 1: C Mackay (2) 42. Div 2: N Bendeich (28) 49. Women: Stableford: L Pramana (33) 37.

   LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: P Coles (17) W Thomson (16) 81. Scr: C Dowling B Challis 66. F Aliendi (12) 42. P Coles (17) 42. D Lee (24) 41. Women: 2B Agg: K Frew (25) J Turnbull (14) 77. P Hatch (23) 39.

   LANE COVE: Men: Stableford: Team: S Ryan (11) H Anderson (21) J Abbott (31) 37.3. S Ryan (11) 45.

   LEURA: Medley: Stableford: 2B: B Hull (33) 42. A Gorey (30) 41. B Hull (33) J Carter (16) 51.

   LIVERPOOL: Men: Stableford White: A: C Farrell (9) 41. B: M Grahn (16) 45. C: B Pang (23) 44.

   LONG REEF: Men: Stableford: 2B: S Prior (4) S Smith (12) 50 cb. R Bockman (4) 43. Women: C Gould (10) 36. Men: PM 2B: C Loughran (9) A Strudwick (25) 47 cb. P Veith (34) 43. Women: N Driver (10) 35.

   MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Black: A: B Oliver (10) 38. B: B Howarth (18) 39. C: J Riley (23) 35.

   MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford White: Div 1: J Riley (10) 42. Div 2: C Nolan (24) 42.

   MARRICKVILLE: Men: Stroke: Medal Dec: A: J Ljajic (12) 57. A Scr: D Cremin 60. B: R Sculthorp (16) 55 cb. B Scr: F Roseta 68. C: D Carney (19) 57. C Scr: E Doublet 76 cb.

   MASSEY PARK: Men: Stroke Ambrose: White: S Fitzpatrick B Smith (1.25) 54.75.

   MONA VALE: Men: Stableford: 2B: S Cummings (14) D Marshall (6) 53. A: S Cummings (14) 47. B: P Hamer (19) 41 cb. C: M Tucker (27) 41 cb. Scr: A Little (6) 34. Hole in one: D Robertson at 2nd.

   MONASH: Men: Stableford: Split Six: A Gale (15) C Elliott (17) 75. 2B Scr: A Eksteen D Cullam 35. A: J Bowgett (10) 37. B: S Green (14) 41. C: R McNeill (20) 39 cb. Stableford White: M Karpin (27) 41.

   MOORE PARK: Men: Stableford 4B: White: T Madden (17) D Brown (26) 49. 4B Scr: S Johnson S Gay 39.

   MOSS VALE: Mxd: Stroke: 2B: A: S Allen (9) R Cashmere (16) 61.75. A Scr: K Obermann R Wade 62.75. Hole in one: K Kosowski

   MT BROUGHTON: Men: Stroke: Medal Dec: G Windeyer (4) 72. Mxd: Stroke White: D Moffet (24) J Sutherland (22) 69 to playoff. Men: Stroke: Medal of Medallists: G Windeyer (4) 72. Stroke White: D Moffet (24) 69.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: Div 1: P Town (34) B Brown (28) 53. A: A Paton (12) 41. B: D Stowe (16) 42. C: B Abbott (25) 41. M Breen (32) 42.

   NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford White: J Bradshaw (29) 41. Women: Yellow: M O'Donnell (28) 41.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford Irish Team: White: G Brown (18) T Cook (17) R Laurie (29) J Whiting (13) 92. Men: A: B Benson (5) 42. B: G Brown (18) 40. C: C Coutts (20) 41. Scr: B Benson 37. Women: Green: S Clunies-Ross (24) 45.

   NOWRA: Men: Stableford: A: M Carney (8) 40. B: C Lott (15) 46. C: L Worboys (24) 41.

   NSW: Men: Stableford 4B: White: P Jonson (21) E Coudounaris (14) 47. 4B Scr: A Gordon M Gonski 39. PM: J Mackenzie (22) J Ellis (21) 48. 4B Scr: B Polinsky N Ratcliffe 34. Cup: C Wilson (18) A Wilson (18) 43. Plate: J Mackenzie (22) J Ellis (21) 48.

   OATLANDS: Men: Stableford: 4B: Div 1: M Kim (18) J Lee (28) 50 cb. Div 2: B Collins (20) M Wahbe (23) 50. Div 1: R Walsh (9) 43. Div 2: B Collins (20) 47. Women: V Lim (24) 37.

   PALM BEACH: Women: Stableford: 2B: M Gee (21) G Pearce (23) 37 cb.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford White: A: J Antonenas (12) 40 cb. A Scr: M Oakley 36. B: R Henderson (16) 41. C: T Phillips (25) 42.

   PENRITH: Men: Stableford 2B: White: M Alefaio (6) T Utakea (19) 49. 2B Scr: B Gadd J Gadd 42. A: K Alyward (7) 41 cb. B: D Stoakes (14) 41 cb. C: A Skinner (26) 44.

   PYMBLE: Men: Stableford: Irish Team: R Goldrick (20) C Green (0) J Greathead (11) P O'Brien (13) 93.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: S Levett (12) A Franklin (24) 74. A: T Park (11) 44. B: S Hughes (13) 38 cb. C: J Law (19) 40. Scr: P Cox 36.

   RIVERSIDE OAKS: Medley: Stableford: Gangurru: Div 1: A Macklinshaw (3) 40. Div 2: P Tappenden (14) 42. Div 3: P Ross (21) 43. Bungool: Div 1: P Watts (9) 36. Div 2: S Stibbard (17) 36. Div 3: W Milligan (21) 36.

   ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: B Hartley (18) T Ritchie (22) 50. 2B Scr: P Fischer C Fairbairn 34. A: R Stewart (11) 40. B: S Balis (19) 41. C: M Gatt (24) 44. D: T Clifford (29) 41.

   ROSNAY: Men: Stableford: 4B: A: M Sutters (34) M Mc Donald (21) 55. A Scr: M Woodhouse C Hagarty 37. Div 1: T Green (14) 42. Div 2: M Sutters (34) 49.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: V Hazard (31) 35. Centenary: J Graham (29) 39. Men: Stableford Championship: White: A: M Boucoiran (7) 40. C Stevens (17) 40. T Goh 35. Stroke C: R Cable (27) 66.

   RUM CORPS: Men: Stableford: A: M Neilson (13) 41. B: P Edwards (23) 39.

   RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: Medal Dec: A: B Lee (6) 69. A Scr: J Smoljko 74. B: B Koo (15) 68. B Scr: R Moir 85. C: D Park (23) 64. C Scr: C Chim 89. D: G Street (29) 63. D Scr: J Yu 94.

   SEFTON: Men: Stableford: 2B Agg: C Ramos (15) E Ramos (17) 73. A: D Maytom (9) 41. B: C Ramos (15) 37.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford: Team: B Klineberg (28) J Stephen (1) B Tobin (28) P Murray (32) 96. Medley: M Sheldon (20) S Sheldon (35) C Done (28) V Done (32) 94. Men: A: M Hawes (12) 42 cb. B: I Laing (18) 41. C: C Keanelly (24) 44. Women: Div 1: G Thomas (25) 41. Div 2: S Hayes (31) 40 cb.

   SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B Agg: G Miles (20) R Hancock (18) 80. A: B Everest (9) 41. B: A Eagleton (14) 39. C: B Curran (20) 43. Div 1: M Sutherland (25) 40.

   SPRINGWOOD: Men: Stableford: A: D Wilson (10) 39. B: D Edge (18) 42. C: A Marr (28) 49.

   ST MICHAELS: Men: Stroke Team: White: S Aitken (9) V Singer (22) D Lyons (17) P Pitsawong (8) 51. Scr: J Scruse P Whalan C Mullins C Adlington 69. C Oh Park (14) 70. V Singer (22) 65. Scr: A Powter 73. Stableford: T Ferguson (21) 40. Stroke: D Heraghty (13) 69. Stableford: C Adlington (10) 36 cb. Gold: T McMinn (27) 36 cb. Women: S Lom (23) 36.

   STONECUTTERS RIDGE: Men: Stroke: Ambrose: D Stewart (25) D Robert (14) C Delaney (16) R Robert (7) 51.25. Scr: T Ostler M Taylor D Brophy R Hall 57. Medley: G Giles (25) V Sharma (8) R Sharma (10) A Singh (22) 51.875.

   STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: A Shun (19) D Shone (27) 49 cb. Scr: J Fanning J Floridia 37. A: A Minocha (8) 40. B: D Freeman (18) 39. C: D Diong (27) 43 cb. Women: A Choi (13) 35.

   TERREY HILLS: Men: Stableford: Irish Team: K Wyld (28) G Laughton (19) R Walsh (22) G Duffy (23) 116. A: G Rosenberg (11) 38. B: M Bennett (16) 36 cb. C: K Wyld (28) 38 cb. Cup: A Jury (19) 40.

   THE AUSTRALIAN: Men: Stableford White: A: J Frechtling (10) 40. B: S Pike (15) 44. C: J Kelaher (29) 36 cb. A Scr: L Robinson 32.

   THE COAST: Medley: Stableford Irish Team: White: B Duncan (28) M Barnes (12) G Auld (26) J Beattie (18) 92. Men: G Price (11) 44. A Scr: P McFadyen (9) 41 cb. Div 1: C Garlick (6) 34.

   THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A Grossberg (17) G Katz (16) 48. Men: W Mitchell (30) D Mitchell (13) 46. Medley: S Grunstein (21) 40.

   TOUKLEY: Men: Stableford: A: D Norford (8) 40. B: D Ryan (16) 40. C: C Mills (22) 44.

   WAKEHURST: Men: Stableford 4B: White: G Dickerson (3) A Brown (0) 43. A: N Kwanten (11) 39. Scr: A Brown 36. B: P Morris (16) 43. Scr: P Morris 27. C: A Leahy (23) 42. Scr: D Hughes 22. Women: Stableford: R Charnell (24) 35 cb.

   WALLACIA: Men: Stroke American Foursome: White: B Hillhouse P Williams (10.875) 61.125. Scr: J Batman J Wylie 69. Stableford: J Mansfield (7) 39.

   WARRINGAH: Mxd: Stableford: Irish Team: C Tennant (23) P Burns (20) L Peterson (11) V Eshwarappa (23) 91 cb. A: J Phillis (7) 41. B: T Law (18) 41. C: C Tennant (23) 48. D: P Stockley (36) 42. Scr: S Matheson 35.

   WENTWORTH FALLS: Men: Par: 2B: B Girdwood (27) J Walsh (10) 11 up cb. S Hunt (3) 5 up. Women: M Petkevitch (44) 5 up.

   WINDSOR: Men: Stableford: 4B: C Barwick (13) J Mullinger (36) 50. 4B Scr: C Shaw C Ellings 38. A: K Maxwell (13) 39 cb. 4B: B: D Bice (17) 41. C: B Hartwell (30) 43 cb.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: S Swinbourne (7) 39. B: G Anderson (19) 42. C: P Blake (24) 42 cb. Scr: M Rugless 35.