Date: July 25, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Sunday

ACT

  GUNGAHLIN LAKES: Stableford Div 1: B Stewart 36 R Bowen M Brice 36. Div 2: V Nguyen 39 C Tully B Justin 36. Women: J Joyner 28 J Jenista 27 W Davis 25. NTP 3rd: P Frankcom. 5th: B Stewart. 11th: B James. 17th: T Murcutt. Eagle 6th: S Collins.

NSW

MEN

   ANTILL PARK: Mxd foursome: S Kennedy S Borton (7-1/2) 75-1/2. C'ship: S Kennedy S Borton 171. Hcp: A Kennedy W Duran (22) 166.

   ASQUITH: Medley 2B: J Erikson (18) J Jugas (26) 48. Mxd: G Hughes (11) D Geddes (27) 45 cb. Indiv div 1: I Lim (11) 39. Div 2: D Jones (24) 41. W: D Geddes (27) 35.

   AVONDALE: Medley 2B: F Wittenberg (5) R Keen (42) 48. Indiv: A Nelson (10) 40. Scr: S Maiolo 34. W: R Keen (42) 42. Scr: S Thompson 30.

   BANKSTOWN: 2B: B Jackson (9) A Hill (17) 72. Scr: L Killen D Daskal 64. Mxd: M Butcher (28) R Butcher (31) 62. W: R Dickson (32) H Elvidge (29) 64. Indiv A: T Litton (10) 42. B: T Fiatarone (17) 38. C: A Derbas (26) 36. W: R Dickson (32) 37.

   BARDWELL VALLEY: Stableford: R Palmer (24) 34.

   BARNWELL PARK: Medley 2B: G Griffiths (31) K Anderson (6) 47. Indiv: G Immer (27) 36.

   BAYVIEW: Stableford div 1: T Atley (4) 36. Div 2: D Hortense (27) 39.

   BEVERLEY PARK: 2B: S Bullard (28) B Horiszny-Aylett (17) 11 up. Scr: A England M Torode 2 down. Indiv A: M Torode (12) 4 up. B: L Torney (14) 3 up. C: S Bullard (28) 4 up. Mxd: C Wootton (13) S Gardiner (24) 9 up. Indiv: P Toy (28) 1 down cb. W: S Gardiner (24) 2 up. Trophy: B Foy C Berry bt S Golak B Hampton 4-3.

   BEXLEY: 2B: D Tugaga (28) T Bell (21) 48. Indiv: B Pearce (23) 40. Scr: W Matthews 35 cb.

   BONDI: 2B: M Taylor (19) J Sullivan (18) 44. Indiv: M Taylor (19) 39.

   BONNIE DOON: Medley 2B multi: N Chadwick (9) A Herrmann (9) 45. Indiv A: A Williams (10) 39. B: A Hisato (17) 39 cb. C: C Chong (27) 37. Scr: R Huntley 32.

   BOTANY: Stableford: A Fleming (8) 38.

   BREAKERS: 2B: B Kelley (26) G Barsi (15) 51. Indiv: D Vickery (23) 43.

   BRIGHTON LAKES: 2B: G Smith (25) W Wardman (11) 48. Indiv: W Wardman (11) 41. Hole-in-one: D Dixon at 11th.

   CABRAMATTA: 2B Div 1: P Leech (11) C Andrews (11) 43. Div 2: H Tran (13) B Tran (19) 47. Scr: W Park S Speller 36 cb. Indiv A: U Sisoutham (14) 38. B: M Stanford (24) 37.

   CAMDEN LAKESIDE: Medley 2B multi: G Drinkwater (Shellcove 16) G Boyd (9) 90. Indiv: G Drinkwater (Shellcove 16) 41.

   CAMMERAY: 2B: B Mould (24) C Loong (21) 46. Mxd Foursome c'ship: J Hagan M Owens bt K Scott C Leadle 8-7.

   CAMPBELLTOWN: Stableford: J Davis (26) 36.

   CARNARVON: 2B: G Jenkins (Eastlake 17) A Ehlisoydan (6) 48. Scr: S Kim D Shin 36. Mxd: S Choi (45) R Kim (16) 46. Scr: N Popovic J Kirby 32. Husband-Wife: L Ji (7) L Ji (21) 39. WW: S Song (42) S Choi (45) 45. Indiv A: A Ehilsoydan (6) 37. B: T Pham (19) 35. C: N Rippingale (21) 35. W Div 1: J Kirby (15) 34. Div 2: H R Chung (26) 32. Div 3: S Choi (45) 40. Hole-in-one: E Biasi at 7th.

   CASTLE HILL: Medley 2B multi: D Bruyn (20) T Harvey (33) 62. Indiv A: T Dibble (6) 36. B: M Russell (18) 36 cb. C: T Harvey (33) 38. W: A Phelan (31) 32 cb. PM: A Nelson (2) S De Kauwe (20) 63. Indiv A: S Blaker (12) 36. B: J Pirrello (16) 37. C: A Kesik (28) 38. W: H Brangwin (39) 31 cb. Scr: B Barbara T Belfort 32.

   CHATSWOOD: Medley 2B: M Gomes (8) K Gomes (28) 51. Indiv: B Silwal (4) 40. W: C Boorman (19) 36.

   CONCORD: Medley 2B: D Armstrong (26) M Baker (4) 9 up. Indiv: D Armstrong (26) 4 up. W: Y Kim (1) 1 down. Gold: B McCaffrey (36) 6 down. Mxd Foursome C'ship: N Sullivan J Blackadder bt J Haddrick J Atkin 5-3, R Murray P Macourt bt K White B Ashmore 3-1, R Magner P Stephens bt M Gordon J O'Halloran 6-5, C Calarco K Brewer bt C Harkin R Younan 1 up.

   CROMER: Medley 4B: J Craig (30) J Craig (22) 42 cb. Indiv: A Stannard (Pennant Hills 3) 39 cb. Cadet: H Robb (30) 39. Hole-in-one: M McEnallay at 15th.

   CRONULLA: Stableford: L D'Apice (16) 38. Mxd 2B: L Bell (16) J Bell (11) 43. Indiv: S Talbot (16) 38. W: K Johnson (15) 32.

   CUMBERLAND: 2B: M Jones (6) N Jones (22) 46. Scr: J Mason-Trybel K Dodd (Rosnay) 40. P Britton (5) 38 cb. Div 2: K Davy (20) 37 cb. Div 3: N Jones (22) 39 cb. W: M Cochran (6) 31. Scr: J Mason-Trybel 37.

   DUNHEVED: 2B: S Cooper (22) M Thatcher (31) 46.  Mxd: M Benson (23) L Nichols (45) 45. Indiv: M Benson (23) 38. Scr: T Legrand 30.

   EASTLAKE: 4B: W Speechley (15) H Holohan (6) 49. Indiv A: I Coleman (9) 37. B: W Speechley (15) 42. C: M Krastev (27) 41. D: A Tilbury (43) 35.

   ELANORA: Medley 4B: G Baker (21) N Ampherlaw (24) 46.

   EVERGLADES: 2B: B Norman (20) R Hodgins (34) 45 cb. Mxd: G Clarke (22) J Pawley (42) 49 cb. W: J Pawley (42) J Bowen (42) 51. Indiv A: P McKay (17) 39 cb. B: B Nielson (25) 37. W: J Bowen (42) 37.

   FOX HILLS: Stableford: S Kiritharan (6) 38.

   GORDON: Medley 2B: D Ball (25) D Leonard (19) 42. Indiv: D Leonard (19) 39. W: S Davis (22) 33.

   GOSFORD: 2B: S Andrews (21) D Grace (20) 47. Mxd: R Willings (17) M Forster (26) 49. WW: R Brann (22) A Forrester (20) 41. Indiv: D Grace (20) 39 cb. W: D Trigg (28) 35 cb.

   JAMBEROO: Open: D Nesbitt 68. Hcp: P Hahn (19) 67.

   KAREELA: 2B: J Harding (7) D Helmers (34) 46. Indiv: T Nicholls (15) 39. W: J Turnbull (24) 35. Cock/chick o'walk: M Edwards J Yankos bt A Barker C Brook 3-2.

   KILLARA: Mxd Foursome c   PYMBLE: 4B: S Orr (21) A Orr (13) 45. Indiv: M Wright (17) 41. PM Mxd: G Dickinson (17) L Dickinson (10) 43. Indiv: B Fairlie (19) 38 cb. Jnr: R Zheng (30) 39.'ship: J Wooster J Crichton 76. Hcp: J Wooster J Crichton (4-1/2) 71-1/2. Medley 2B: A Braude (30) M Braude (23) 46 cb. Indiv: A Tagg (16) 40. W: T Hall (31) 38.

   KOGARAH: Irish Team: G Lewis (8) D McGinty (11) H Fallan (17) M Hatton (29) 118. Indiv: A Honeysett (3) 39. Scr: D Gallagher 30.

   KOOINDAH WATERS: Stableford A: Naude (8) 38. B: A Leung (26) 35.

   LIVERPOOL: Medley 2B agg: P Jaengkrajang (21) T Wanta (18) 75. Scr: M Achleitner D Brooks 64. Indiv A: M Achleitner (scr) 37 cb. B: A Hudson (18) 39 cb. C: B Thompson-Laing (24) 39. W: S Han (16) 37 cb.

   LONG REEF: 2B: M Clements (20) S Parsons (18) 45. Indiv: M Clements (20) 37.

   LYNWOOD: Medley 4B: J Thompson (15) M Percival (27) 8 up. Scr: J Craig J Matthews 1 up. Indiv: J Thompson (15) 4 up cb. Scr: J Craig sq.

   MACARTHUR GRANGE: Stableford: S Lee (14) 34.

   MACQUARIE LINKS: 2B multi: A Moore (Southern 24) S Moore (Cromer 13) 86. Indiv: A Maluccio (15) 40 cb.

   MANLY: Mxd Irish Team: R Blower (11) R Collyer (30) C Elvy (20) N Debenham (14) 90. Stableford: J Patterson (26) 42 cb.

   MARRICKVILLE: Stableford: M Gabriel (Bexley 20) 36.

   MASSEY PARK: 2B multi: D Corrigan (2) S Twomey (4) 88. Indiv: V Blake (31) 41. Hole-in-one: D Corrigan at 2nd.

   MONA VALE: Medley 4B: A Bombara (30) D Chiddy (34) 48.

   MONASH: Medley 2B: T Smith (17) H Savitz (26) 45. Mxd: J Lee (29) R Lee (25) 42. Indiv: P Morley (16) 39. W: E O'Hara (25) 33.

   MOORE PARK: 2B: J Echevarria (11) M Ives (18) 44 cb. Scr: A Hayes G Thomas 36. Indiv: S Sutontanyakorn (12) 40 cb. Mxd Foursome C'ship: G Dooley W Boys 161. Hcp: I Kaba M Johnson (14-1/2) 152.

   MORISSET: Stableford: D Pyle (28) 38. W: E Potts (20) 31.

   MUIRFIELD: Irish Team: T Suo (13) P Won (21) H Won (11) P Suo (18) 86 cb. Mxd: J Hilditch (12) B Ashton (19) C Ashton (32) J Hilditch (24) 87. Indiv: P Won (21) 40. W: J Woods (19) 36 cb.

   NORTH RYDE: 2B: R Ryan (17) D Fazzolari (13) 49 cb. Mxd: T Dunlevy (34) A Dunlevy (41) 49. WW: B Robinson (27) D Donohoe (44) 42. Indiv A: J Cheeseman (10) 36 cb. B: R Ryan (17) 44. C: B Johnston (25) 44. D: T Dunlevy (34) 41. W Div 1: L Ong (20) 38. Div 2: B Robinson (27) 33.

   NORTHBRIDGE: Medley Stableford: C Cooper (16) 35. Scr: P Banbury 30.

   NSW: Medley 2B: A Ossip (21) S Chimes (15) 43. Indiv: J Trollip (12) 33 cb. W: L Tran (15) 30. Hole-in-one: S Bocking at 17th. PM 4B: S Young (40) T Stavranos (17) 44. MV: M Byrne (26) A Short (Cronulla 36) 46.

   OATLANDS: 4B: A Kim (22) J Park (32) 45. Mxd: R McClelland (6) Y Lei (16) 43. Indiv: G Raynor (24) 37 cb. W: K Salmon (13) 35.

   PENNANT HILLS: Medley 2B: P Toohey (12) L Toohey (21) 46. Indiv: M Harris (10) 41. W: S Weatherley (13) 37. Hole-in-one: G White at 9th.

   PENRITH: Medley Stableford: R Manser (24) 39. W: M Deevy (22) 28.

   PYMBLE: 4B: S Orr (21) A Orr (13) 45. Indiv: M Wright (17) 41. PM Mxd 4B: G Dickinson (17) L Dickinson (10) 43. Indiv: B Fairlie (19) 38 cb. Jnr: R Zheng (30) 39.   RANDWICK: Medley 2B: G Wilkinson (17) M Ferkin (12) 43 cb. Indiv: M Kandara (8) 35. W: J Dunn (25) 33 cb.

   RICHMOND: Mxd Foursome Div 1: M Hayes K Hayes (16-1/2) 75-1/2 cb. Scr: A Kirk Z Kirk 86. Div 2: R Carter I Carter (29) 82. Scr: W Beehag J Benson 103. Stableford: M Rose (22) 40.

   RIVERSIDE OAKS: Stableford Gangurru Div 1: H Tweedy (12) 39. Div 2: S Hodgson (14) 30. Div 3: V Prasad (21) 38. Bungool Div 1: B Wolrige (7) 38. Div 2: Y Wang (17) 35. Div 3: S Chard (22) 41.

   ROSEVILLE: Stableford A: M Taylor (19) 38. B: C Freeman (36) 37 cb.

   ROYAL SYDNEY: Stableford: J Fraser (22) 38 cb.

   RYDE-PARRAMATTA: 2B: R Nash (29) R Eisenkolb (19) 49. Mxd: M Parry (35) V Perederienko (19) 44. Indiv: R Eisenkolb (19) 49. W: G Liu (36) 31. Scr: B Ellam 33. Mxd Foursome c'ship A: H Veverka G Kilby 172. Hcp: K Peck K Peck (18) 158.

   SHELLY BEACH: Medley 2B agg: W Wehrle (23) R Wehrle (scr) 72 cb. Indiv A: J O'Brien (7) 39 cb. B: D Wilbow (South West Rocks 13) 37 cb. C: C Wilson (29) 40 cb.

   ST MICHAELS: Medley 2B agg: P O'Rourke (17) C Dumbrell (19) 77. Indiv A: S Reidy (12) 39. B: P Schulties (13) 40 cb. C: C Dumbrell (19) 42 cb. Gold: A Radevski (20) 34. Scr: M Hammond 35. W: S Lom (23) 35.

   STONECUTTERS RIDGE: 2B: A Ugarkovic (16) R Barraga (19) 46. Indiv A: N Ferrer (3) 36. B: W Abian (17) 43. C: S Templeton (26) 39.

   STRATHFIELD: 2B: S Lee (28) J Han (10) 47. Mxd: Y Son (13) K Hannigan (10) 44. Indiv: C Fallon (32) 39. W: S Shin (9) 35.

   TERREY HILLS: Irish Team: K Ashe (24) H Song (24) P Jansen (36) B Stuart (16) 90. Indiv: D Lacey (14) 38 cb.

   THE COAST: Medley 2B agg: D Meyer (11) S Green (16) 67. Indiv: J O'Shaughnessy (16) 39.

   THE LAKES: 4B: R Huilgol (9) N Russo (20) 45. Scr: J Bennett M Nabarro 36. Indiv: X Coudounaris (5) 38 cb. Medley 4B: L Lawrence (28) G Hogan (10) 48. Scr: C Happell N Gosper 31.

   TOUKLEY: 4B: S McMahon (17) J Sansom (17) 47. Mxd: M Caswell (36) J Mace (21) 49. Indiv A: J Sansom (17) 42. B: B Kavanagh (Gosford 21) 42. W: C Walters (25) 35. Scr: B White 34.

   TWIN CREEKS: 2B agg: H Lovelock (23) A Ogane (scr) 76 cb. Indiv: H Lovelock (23) 40 cb. Scr: A Ogane 36 cb.

   WAKEHURST: Medley 2B: M Merrick (32) D Karp (26) 47. Indiv A: C Price (15) 35. B: J Cameron (28) 36. W: L Meakins (19) 34.

   WALLACIA: Stableford A: S Murphy (6) 36. B: V Naidu (Cabramatta 17) 44. C: L Hawach (30) 36 cb. Mxd Foursome c'ship: M Pryce R Pryce 85. Hcp: C Hoppe N Hoppe (29) 76.

   WARRINGAH: Mxd foursome A: R San Juan S Kim (17) 71. B: R Mills D Mills (22-1/2) 68-1/2. Stableford: D Day (Penrith 1) 39.

   WOOLLAHRA: 2B: L Winton (17) P Maisel (16) 46 cb. Indiv: L Winton (17) 41. Div 2: B Shelley (18) 35. Div 3: R Patterson (33) 35 cb. Mxd foursome: M Conrick L Colbron (15-1/2) 68-1/2. C'ship A: M Conrick L Colbron 174. Hcp: M Conrick L Colbron (15-1/2) 143. Hole-in-one: D Ragg at 9th.

   WOOLOOWARE: Medley 4B: T Sayers (scr) B Hayson (14) 44. Indiv: G Soyka (13) 38 cb. W: L Buckley (39) 35.

   WYONG: Holden Scramble Ambrose qlfyng: R Lord G Day N Harding D Dray (7-3/4) 53-1/4.

   NSW

WOMEN

   BARDWELL VALLEY: Medal: K Coldrey (13) 72. Scr: K Caldrey 85.

   BAYVIEW: Stableford: L Taylor (25) 35.

   BONNIE DOON: Stroke: K Howe (11) 69. C'ship: K Howe 173. Hcp: R Gould (27) 142.

   BOTANY: Medal Div 1: W Stiff (26) 67. Div 2: D Woodruff (29) 76. Div 3: L Lawrence (37) 66. June Div 1: W Stiff (25) 68. Div 3: A Tucker (43) 75. Stableford: J Carroll (29) 35 cb.

   BRIGHTON LAKES: 4B: C Stone (18) J Bennett (9) 5 up.

   CABRAMATTA: Medal Div 1: K King (20) 81. Scr: M Dunn 93. Div 2: T Argent (27) 81. Scr: D Houng 107.

   CRONULLA: Stroke: S Bryson (40) 73.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: G Portelli (18) 33.

   LANE COVE: Stroke Div 1: S Doughty (18) 72. Div 2: L Brown (43) 74. Medal: S Doughty.

   LONG REEF: Stableford: T Strangman (33) 36.

   MANLY: Stableford: I Sear (18) 34 cb.

   MARRICKVILLE: 3B: E Tonkin (31) J Lawson (27) J Priem (20) 42.

   MOORE PARK: Stableford: R Kimura (28) 31.

   NSW: Stableford: C Lee (25) 32.

   PYMBLE: Stroke: S Niven (20) 72.

   ROSEVILLE: Stableford: A Dobell-Brown (39) 34.

   ST MICHAEL'S: Stableford Div 1: M Cerkesas (19) 32. Div 2: J Everitt (31) 28.

   STONECUTTERS RIDGE: Medal Div 1: M Bolton (11) 78 cb. Div 2: J Loader (35) 68.

   THE AUSTRALIAN: Stroke: J Wise (18) 80 cb.

   THE LAKES: Par: L Smith (27) sq. Captain's Trophy: L Smith (27) 2 down.

   TWIN CREEKS: Stableford: J Berry (13) 35.

   WARRINGAH: Stableford: T Van Zyl (32) 33.

   MASTERS PENNANT: Qtr-f: LONG REEF 5 bt CARNARVON 2 (G Cranfield bt N Sagdic 2-1 J Begley lost to B Lincoln 3-2 P Stokini bt G Osborne 1 up I Brown bt M Lee 2 up D Campbell bt S Sagdic 1 up J Little bt P Merrigan 2-1 P Piraner lost to J Mitchell 3-2), LYNWOOD 5-1/2 bt WYONG 1-1/2 (S King sq G Kershaw S Adams sq S Dashwood C Kaehler bt G Watton 3-1 G Stroud bt P Downey 2-1 J Goldhagen bt D McClelland 1 up T Amery sq R Bunn G Climpson bt J Parker 6-5), CUMBERLAND 4-1/2 bt LIVERPOOL 2-1/2 (F Yousiph bt G Wells 1 up M Hay sq P Barry P Starc lost to D Cirillo 1 down P Barton bt S Quagliata 2-1 R Wood lost to G Batman 2-1 J Kiddle bt T Brown 1 up B Baker bt G Lawrence 2-1), TORONTO 5 bt KOOINDAH WATERS 2 (T O'Reilly bt S Walker 4-3 R Smythe bt P Day 3-2 B Porter sq P Andrews M Musgrave bt M Bowditch 3-2 P Drinkwater lost to J Cunnington 3-2 T Bloomfield sq S Prosser M Campbell bt B Steele 2 up).