Date: August 15, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Sunday

ACT

  GUNGAHLIN LAKES: American Foursome: M Cole B Lofthouse 65.375 W Bennett D Hodgins 66.75 T McClymont J Dawson 69.75. NTP 3rd: R Maxwell. 5th: B Finnigan. 11th: R Bowen. 17th: D White.

NSW

WOMEN

   BAYVIEW: Stableford: A Dorrington (15) 35. Foursome: M Leonard E Steel (27) 74. C'ship Div 1: C Jacobs W Harrington 175, C Clarke H Touw 182. Div 2: S Stuart S McCarthy 208, M Leonard E Steel 215. Div 3: C Morgan B Fisher 227. Hcp: C Jacobs W Harrington (10) 155.

   BONNIE DOON: Foursome: L Rippon T Maystorovich (28-1/2) 68-1/2.

   BRIGHTON LAKES: Chick-o-walk: J Barr E Goh bt J Bennett C Stone 3-2.

   CABRAMATTA: Foursome Div 1: R Perkins D Carrier (20) 78. Scr: C McKenzie L Thompson 88. Div 2: K Lee K Hadley (35-1/2) 78-1/2. Scr: G Moloney I Kelsom 112. C'ship div 1: C McKenzie L Thompson 184, M Dunn M Chester 196. Hcp: R Perkins D Carrier (20) 164. Div 2: G Moloney I Kelsom 215, L Swartz A Casey 229. Hcp: K Lee K Hadley (35-1/2) 170.

   CAMMERAY: Stableford: T Lawrence (36) 34.

   CARNARVON: 2B: A You (10) S Sim (18) 45. Indiv div 1: You (10) 38. Div 2: H Chung (Ryde-Parramatta 19) 36. Div 3: S Choi (38) 34.

   CRONULLA: Par: M Buckley (28) 2 up.

   LANE COVE: Stroke: R Antico-Hall (38) 68. Scr A: S Doughty 91. B: R Antico-Hall 106.

   LONG REEF: Stableford: M Denner (26) 30.

   MAGENTA SHORES: Cup: K Burke V Greville bt J Livingston J Walters 5-4.

   MARRICKVILLE: 4B: C Mitchell (15) N Hall (18) 3 up.

   MONA VALE: Stableford: C Fleming (13) 35.

   MOORE PARK: Stableford: S Durst (13) 30.

   NSW: Stableford: S Goldschmidt (29) 36.

   ROSNAY: Stroke Div 1: J Cornwall (13) 73 cb. Div 2: C Van Milder (28) 72. Bowl: J Cornwall (13) T Williams (12) 295.

   ST MICHAEL'S: Stableford: P Pitsawong (9) 37.

   THE AUSTRALIAN: Stroke: D Duggan (29) 76.

   THE LAKES: Medal Div 1: K Lasky (8) 76 cb. Scr: X Macklinshaw 81. Div 2: M Cole (24) 78.

   TWIN CREEKS: Stableford: M Kim (Oatlands 36) 41.

   WARRINGAH: Stableford: S Ferguson (35) 38.

   WOOLLAHRA: Stableford: D Leo (29) 37.

NSW

MEN

   ASQUITH: Medley 2B: M Jirgensons (24) J Ellam (15) 49. Mxd: R Hales (35) C Carver (24) 45. Indiv Div 1: D Marshall (Newcastle 7) 38. Div 2: L Malcolm (28) 44. W: C Greenland (37) 34 cb.

   AVONDALE: 2B: C Wittenberg (plus 1) S Wittenberg (4) 47 cb. Indiv: G Parker (23) 41 cb. Scr: R Dowdy 37. W: S Thompson (2) 38. Scr: S Thompson 36.

   BANKSTOWN: 2B: P Turnbull (20) T Fiatarone (16) 44. Scr: B Thompson C Elvidge 33. Mxd: K Ann (24) P Challis (18) 39. WW: F Hunter (14) J Hume (21) 38. Indiv A: B Thompson (3) 36. B: R Clifton (18) 35. C: M Colwell (23) 37. W: J Hume (21) 32.

   BARDWELL VALLEY: Foursome: D O'Riordan A Carterson (17-1/2) 64-1/2. Indiv: B Xu (21) 35. C'ship: D Williams S Howard 159.

   BARNWELL PARK: Medley 2B: M Sherley (11) S Champion (21) 41. Indiv: J Griffiths (Kogarah 21) 36.

   BAYVIEW: Stableford Div 1: J Fabro (7) 38. Div 2: A Chee (21) 40.

   BEVERLEY PARK: 2B: C McKenzie (11) P Calantzis (12) 45. Indiv: P Calantzis (12) 42. Mxd: G Button (24) G Seaton (18) 47. Indiv: G Seaton (18) 39. W: G Button (24) 40.

   BEXLEY: 2B: R Johnston (27) T Booker (19) 44 cb. Indiv: J Sergis (23) 39. Scr: W Matthews 32.

   BONNIE DOON: Medley 2B agg: A Spillane (27) L Salvestrin (10) 78. Indiv A: L Salvestrin (10) 41. B: J Aerlic (13) 37 cb. C: T Wolpert (27) 39. Scr: D Hanafi 33. Hole-in-one: T Ha at 15th.

   BONVILLE: Medley 2B: R Habgood (16) D Habgood (15) 41. Indiv: B Yahl (7) 35.

   BOTANY: Mxd Foursome c'ship: N Mashman R Jolly 79. Hcp: P Fulford D Ahearne (19-1/2) 62-1/2. Stableford: D Rothery (12) 42.

   BREAKERS: 2B: P Harper (18) D Vickery (21) 43. Indiv: K Mehl (24) 38.

   BRIGHTON LAKES: 2B: T Barnes (4) P Hesse (31) 48. Indiv: J Williams (17) 41.

   CABRAMATTA: 2B multi Div 1: K Ferry (11) P Hart (8) 59. Div 2: S Edwards (16) J Morarescu (12) 75. Scr: D Marsh T Hunt 51. Indiv A: S Woodley (8) 40. B: J Young (18) 39. C: G Bunce (Nelson Bay 24) 35.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B agg: B Naismith (5) B Kanniappen (13) 70. Indiv: B Kanniappen (13) 40.

   CAMMERAY: Stableford: M Salier (15) 40.

   CAMPBELLTOWN: Stableford: G Marsden (25) 36.

   CARNARVON: 2B: R Kim (18) JH Lee (22) 48. Scr: I Daryab J Wind 39. Indiv A: A Wallace (3) 37 cb. B: J Lazaroff (14) 39 cb. C: DH Kim (24) 36. Mxd 2B: G Barratt (15) J Savage (27) 45. Scr: S Lee S Sagdic 33.

   CASTLE HILL: Medley 2B: K Stuart (26) R Ward (20) 46. Indiv A: G Murdocca (10) 35. B: B Evans (13) 36. C: R Ward (20) 36. W: D Burgess (14) 34. PM: W Smith (21) R Loverick (27) 46. Indiv A: C Clements (11) 35 cb. B: D Fraser (15) 38. C: W Smith (21) 39. W: M Smyth (28) 36. Scr: G Murdocca L Marcuccio 34 cb.

   CHATSWOOD: Medley 2B: M O'Shea (28) G Whyte (21) 48. Indiv: G Whyte (21) 39. W: P Lim (39) 36. Cup: J Twomey (31) P Twomey (45) 46.

   CONCORD: Medley 2B: H McCaffrey (23) R Clarkson (20) 5 up cb. Indiv: A McGrath (13) sq cb. W: S Yip (6) sq cb. Gold: B McCaffrey (36) 10 down.

   CROMER: Medley Team: T Anderssen (21) B Anderssen (22) B Stephen (30) M Stephen (19) 47 cb. Indiv: T Walker (31) 39. Jnr: H Robb (28) 36. Trophy: T Eadie N Boroughs bt T Edmonds W Bennet 3-2.

   CRONULLA: Mxd 4B: R Maxted (16) T Maxted (20) 46. Indiv: J Large (11) 40.

   CUMBERLAND: Medley 2B: B Reddy (21) S Timeus (17) 49 cb. Scr: M Holliday R Quinlan 33 cb. Indiv A: G Boatswain (8) 39. Div 2: M Trigona (15) 42. Div 3: G Dean (21) 42. W: J Hagan (Cammeray 31) 33. Scr: N Hook 31.

   DUNHEVED: 2B: P Scott (19) G Burke (32) 46. Mxd: T Le Grand (3) K Jones (45) 50. Indiv: P Kallas (9) 40. W: K Jones (45) 44. Scr: T Moses 40.

   EASTLAKE: 2B: M Zee (6) B Zee (8) 46 cb. Indiv A: M Zee (6) 40. B: G Yook (19) 37. C: A Muller (23) 35. D: C Moore (28) 42. Scr: B Zee 30.

   ELANORA: Medley 4B: D Geddes (12) J Mathers (29) 46 cb.

   EVERGLADES: Medley Irish Team: S Barnard (19) C Timmis (19) N Bowman (29) R Shields (25) 89. Indiv Div 1: C Biddolph (17) 40. Div 2: C Casey (19) 40. W: J Moore (19) 35 cb.

   FOX HILLS: Stableford: I Herring (25) 40 cb.

   GORDON: Medley 2B: R Wong (29) R Murray (3) 39 cb. Indiv: J Surplice (11) 37. W: S Davis (22) 31.

   GOSFORD: 2B: C Ward (13) R Whyte (3) 48. Mxd: D Hopkins (6) S Hopkins (13) 46. WW: K Frewin (30) F Bailey (19) 45. Indiv: S Carty (23) 39. W: A Burke (21) 38.

   KILLARA: Mxd 2B: P Knight (29) A Knight (30) 45. Medley: C Chew (28) J Kugel (13) 53. Indiv: C Chew (28) 47. W: S Holgate (32) 36.

   KOGARAH: Medal: T Corr (2) 55. Stableford: J Kennett (23) 38. Scr: G Lewis 25. Mxd Foursome: T Small J Rodgers (7) 55. Scr: G Harnwell M Eyre 64. C'ship: G Harnwell M Ayre 131. Div 2: K Cribb D Polychrone 152. Div 3: R Langham M Langham 175. Hole-in-one: S Greaves at 10th.

   KOOINDAH WATERS: Cup: C Burgeon 75. Stroke A: J Lavender (12) 73. Scr: C Burgeon. B: D Lockwood (17) 93 cb. Scr: P Whelan 90. C: B Hyde (21) 78. Scr: J Hjortkjaer 98.

   LEONAY: Mxd Foursome: M McCormick M McCormick (19) 70. Scr: L Cupples L Cupples 81.

   LIVERPOOL: Medley 2B: A Katholos (The Lakes plus 4) L Low (Riverside Oaks 18) 46. Scr: M Boersma A Chu 39 cb. Indiv A: A Katholos (The Lakes plus 4) 38. B: L Low (Riverside Oaks 18) 37. C: N McAdam (22) 37 cb. W: M Johnson (41) 33 cb.

   LONG REEF: Medley 4B: C Scott (19) M Denner (26) 44 cb. Indiv: C Scott (19) 39.

   LYNWOOD: Medley 4B: S Hinkley (30) C Driver (13) 46. Scr: C Coates C Kaehlei 40. Indiv: R Pedersen (9) 40. Scr: C Kaehlei 34.

   MACARTHUR GRANGE: Stableford: C Banks (6) 43.

   MACQUARIE LINKS: Medley 2B: P Singh (18) C Tolani (30) 48. Indiv: P Singh (18) 43.

   MAGENTA SHORES: Stableford: P Stephenson (26) 35.

   MANLY: Medley 2B: I Miller (28) M Jones (18) 47. Indiv: A Stewart (20) 38. W: T Lee (39) 34. Mxd Foursome: P Bardetta J Meagher 86 cb. Hcp: M Paynter S Craigie (19-1/2) 77-1/2 cb. PM: B Baird J Jackson 81. Hcp: M Paynter S Craigie (19-1/2) 75-1/2. C'ship: B Baird J Jackson 167, P Bardetta J Meagher 168. Hcp: M Paynter S Craigie (19-1/2) 153.

   MARRICKVILLE: Stableford: A McCabe (20) 36 cb.

   MASSEY PARK: Medley 2B: J Hempstead (20) J Rogers (6) 44. Indiv: J Hempstead (20) 41. Scr: S Fitzpatrick 36. Veteran c'ship: F Ragan 84. Snr: R Forrest 76. Jnr: JJ Hempstead 84 cb.

   MONA VALE: Stableford: I Fergus (23) 38 cb.

   MONASH: 2B agg: N Barbieri (plus 3) C Bolte (2) 67. Mxd: B Stewart (16) S Stewart (11) 64. Scr: N Barbieri C Bolte 40. Indiv: J Allen (10) 41. W: M Shieh (22) 37.

   MOORE PARK: 2B: J Kcr (12) B Zaeleng (8) 45. Scr: K Pattenden S Johnson 35. Indiv: B Zaeleng (8) 38.

   MORISSET: Medley Stableford: L Fitzpatrick (9) 37. W: K Anderson (18) 32.

   MUIRFIELD: 2B: G Woods (16) J Le Bas (21) 44 cb. Mxd: J Hilditch (16) J Hilditch (24) 43. WW: S Ra (15) S Lee (20) 47. Indiv: J Le Bas (21) 41. W: S Lee (20) 37.

   NORTH RYDE: 2B: P Lavender (18) D Kelly (15) 51. Mxd: L Mathieson (24) B Welsh (34) 48. WW: B Robinson (27) J Flaherty (19) 44. Indiv A: C Chang (9) 42. B: B Kelly (15) 45. C: T Minogue (24) 39. D: R McManus (36) 39. W Div 1: J Flaherty (19) 36. Div 2: J Durham (31) 36.

   NORTHBRIDGE: Medley 2B: B Worrall (36) S Worrall (29) 45. Indiv: S Worrall (29) 37. Scr: P Banbury 29.

   NSW: Medley 2B: R Woolf (24) D Verlander (36) 45. Indiv: D Segal (17) 37. White: R Woolf (24) 36. W: L Tran (16) 37. Hole-in-one: B Chadwick at 11th.

   OATLANDS: 4B: L Barnouti (23) W Mo (18) 44. Mxd: R Palin (13) A Kim (30) 45. Indiv: J Kwon (12) 38. W: A Ito (31) 36.

   PACIFIC DUNES: Medley Team: M Boshier (27) D Lucas (14) J Nunn (27) S Mahoney (31) 62. Indiv: N McGarry (13) 38. W: J Thompson (39) 31 cb.

   PENNANT HILLS: Medley 2B: R Cameron (24) A Munro (7) 48. Indiv: D Mills (11) 46. W: E Hogan (Indooroopilly 34) 38.

   PENRITH: Medley Stableford: A Hunter (12) 37. W: D Montgomery (11) 37.

   PYMBLE: 4B: A Smith (10) P Diks (21) 49. Indiv: P Diks (21) 43. Jnr Stableford: J Byers (17) 33. Mxd 4B: C Leung (19) S Leung (44) 47. Indiv: S Leung (44) 42.

   RANDWICK: Mxd foursome c'ship: M Newbold A Purcell-Bern 75. Hcp: M Newbold A Purcell-Bern (15) 60. Medley: S Simmons L O'Loughlin (7-1/2) 63-1/2.

   RICHMOND: Medley Stableford: C Collier (29) 34.

   RIVERSIDE OAKS: Stableford Gangurru Div 1: A Miles (6) 39. Div 2: G Upcroft (13) 37. Div 3: D O'Neill (19) 39. Bungool Div 1: R Bentley (3) 36. Div 2: J Venables (15) 32. Div 3: G Keoghan (28) 19.

   ROSEVILLE: Medley 2B: G Sharp (15) C Sharp (18) 47. Indiv A: C Sharp (18) 40. B: D Bardone (33) 35. W: K Dowling (28) 32 cb.

   ROSNAY: Medley Stableford Div 1: D Aaron (14) 44. Div 2: J Roach (19) 42.

   ROYAL SYDNEY: Stableford: M Baxter (22) 41.

   RYDE-PARRAMATTA: Medley 2B: L Cain (15) R Nash (29) 44 cb. Mxd: J Seo (18) A Seo (20) 44. Indiv: S Horn (31) 42. W: J Seo (18) 39. Scr: T Gilmore 26 cb.

   SHELLY BEACH: Foursome c'ship: T O'Regan R Wehrle 143, J Stephen F Taylor 148. B: J Taylor S Snape 131 bt P Downes T Greedy 131 in playoff. C: R Baillie R Fleeton 145, G Stephens N Upcroft 152.

   ST MICHAEL'S: 2B agg: M Cuenca (10) T Hassan (31) 78. Indiv A: M Rippon (12) 39. B: E Berchowitz (15) 37. C: T Hassan (31) 41. Scr: J Scruse 33. Gold: A Radevski (20) 34. W: R Roberts (43) 34.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley 4B agg: W Jones (3) M Taylor (1) 72 cb. Scr: J Feild D Mirkovic 61. Indiv A: M Taylor (1) 41. B: A Welton (Howlong 13) 40. C: J Groves (Cromer 21) 37 cb. W: J Jeon (18) 37.

   STRATHFIELD: 2B: T Martin (16) N Brooks (9) 9 up. Mxd: J Lee (41) J Lee (32) 6 up. Indiv: B Nguyen (11) 3 up. W: G Choi (16) 2 down.

   TERREY HILLS: 2B: L Lightbody (22) R Narayan (21) 45. Indiv: I Woollett (16) 39. Captains trophy: J Guiver bt P Knowland 5-3.

   THE COAST: Medley 2B agg: A Carter (29) M White (11) 71. Indiv: R O'Keefe (17) 36 cb. Scr: S Twaddell 28.

   THE LAKES: 4B: R Feletto (13) D Fallu (12) 47. Scr: J Murphy L Hajjar 38. Indiv: J Murphy (2) 39. Medley 4B: J Coxon (8) B Coxon (23) 8 up. Scr: J Roberts D Deverich sq.

   TOUKLEY: 4B: E Horvath (14) S Moore (24) 47. Indiv Div 1: J Eliasson (5) 40. Div 2: J Caracoglia (22) 38. Scr: B White 36. Mxd: M Elphick (33) V Marinello (15) 44. W: M Elphick (33) 34.

   TWIN CREEKS: 2B multi: W Low (18) M McMahon (Massey Park 18) 74. Indiv: G Walker (12) 42. Scr: R Alonso 35.

   WAKEHURST: Medley 2B: J Gailey (30) M Gailey (30) 43 cb. Indiv A: M Cunningham (18) 37. B: J Tong (28) 41. Women A: J Noble (23) 33. B: J Holme (33) 33. Matchplay f: B Mason bt A Brown 5-4. A-Res: YG Kim bt G Weber 2-1. B: M McNamara bt C Goodmanson 3-2. C: YD Yoon bt T Dyer 2-1.

   WALLACIA: Stableford: D Klein (15) 39.

   WARRINGAH: Stableford: A Peacock (20) 38.

   WINDSOR: Medley 4B: J Shim (31) S Carr (20) 47 cb. Mxd: S Lee (36) P Rogl (24) 47. Indiv Div 1: P O'Reilly (10) 34 cb. Div 2: P Dela Pena (22) 42. W: D Criss (37) 39.

   WOOLGOOLGA: Stroke A: C Clark (2) 73. Scr: C Clark 75. B: T Smith (15) 73. Scr: W Skinner 87. C: H Copeland (23) 71. Scr: H Copeland 94.

   WOOLLAHRA: 2B agg: G Ruebner (16) R Nahum (17) 76. Indiv Div 1: M Schnabl (15) 40. Div 2: B Shelley (18) 37. Div 3: R Tremlett (30) 41.

   WOOLOOWARE: Mxd Foursome c'ship: J Convoy G Soames 81, M Rugless L Willis 87. Hcp: P Layton L Layton (26) 73 cb.

   WYONG: 2B: J Seggie (11) R Dewberry (3) 47. Mxd: A Sharpe (18) N Sharpe (18) 42. Indiv A: J Reed (10) 40. B: R Lackie (18) 41. W: J Richards (21) 36.