Date: August 22, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Sunday

ACT

  GUNGAHLIN LAKES: DSR 75 Stableford div 1: N Tran J Mccormack 36 D Blacklock 35. Div 2: P Whiting 36 B Rogers 35 R Redman 34. Women: L Edwards Z Williams 30 L Smith 27. NTP: D Blacklock (3rd). J Marumo (5th).  M Dalton (11th). R Redman (17th).

NSW

WOMEN

   BONNIE DOON: Foursome: G Stubbs A Burg (24-1/2) 73-1/2. C'ship: E McMaster K Howe 182. Hcp: G Stubbs A Burg (24-1/2) 149-1/2.

   BOTANY: Stableford Div 1: N Mashman (26) 37 cb. Div 2: F Williams (30) 43.

   CAMMERAY: Stableford: C Deacon (22) 36 cb.

   CRONULLA: Par: V Powell (18) 1 down cb.

   KILLARA: Stroke: L Sexton (35) 76.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: L Rogers (24) 27.

   LANE COVE: Stroke: A Charter (35) 64. Scr: J Weine 87.

   LONG REEF: Stableford: V Bertram (25) 37.

   MANLY: Trophy: M Rudd (22) 39.

   MARRICKVILLE: Stableford: P Thompson (33) 36. Veteran: C Van der Brink (25) 35.

   MOORE PARK: Stableford: L Evans (20) 34.

   NORTH RYDE: Stroke Div 1: M Irons (5) 74. Div 2: J Smithson (30) 63. Scr: M Irons 79.

   NSW: Stableford: P Keogh (9) 33 cb.

   PYMBLE: Stableford: F Chen (19) 34.

   RANDWICK: Stableford Div 1: I Kelson (19) 36. Div 2: M Puddick (40) 39.

   ST MICHAEL'S: Stableford Div 1: L Brown (23) 35. Div 2: Condon (41) 40.

   STONECUTTERS RIDGE: Stroke Div 1: D Munro (20) 74 cb. Div 2: J Loader (33) 75.

   THE AUSTRALIAN: Par: G Austin (34) 1 down.

   THE LAKES: Stroke: T Davison (7) 79. Scr: X Macklinshaw 84. Gold Medal: L Murray (19) 83.

   TWIN CREEKS: Stableford: S Yoo (20) 38.

   WOOLLAHRA: Medal Div 1: G Squire (14) 72. Div 2: J Peters (30) 70. Div 3: D McDonald (45) 77.

NSW

MEN

   ASQUITH: Medley 2B agg: J Ellam (15) M Jirgensons (23) 73. Mxd: S Lee (16) A Nam (25) 66. Indiv Div 1: J Ellam (15) 38 cb. Div 2: H Lai (24) 42. W: R Hales (35) 36.

   AVONDALE: Medley 2B: K Allan (4) K Allan (28) 50.

   BANKSTOWN: 2B: E Fraser (8) G Pickworth (23) 70. Scr: G Wood J Kirgan 55. Mxd: J Laurie (13) R Laurie (19) 66. WW: J Hayes (21) L Manning (24) 69. Indiv A: J Kirgan (7) 36. B: G Ettridge (18) 36. C: K Lammond (30) 39. W: L Manning (24) 35.

   BARDWELL VALLEY: Stableford: B Kenna (21) 34.

   BARNWELL PARK: Medley 2B: R Vass (20) E Ciciriello (19) 48. Indiv: E Ciciriello (19) 46.

   BEVERLEY PARK: 4B: M Loizou (14) J Townley (24) 11 up. Indiv: J Townley (24) 9 up. Mxd: R Morrison (30) P Morrison (12) 11 up. Indiv: C Jones (15) 7 up. W: S Golik (20) 2 up.

   BEXLEY: 2B: A Valdy (32) A Valdy (15) 46. Indiv: B Patterson (11) 38. Scr: W Matthews 29.

   BONNIE DOON: Medley 2B multi: E Levick (14) C Maggs (13) 88. Indiv A: D Morgan (scr) 40 cb. B: C Maggs (13) 42. C: A Saucis (26) 39. Scr: J Bell 37.

   BOTANY: Stableford: T Morgan (28) 39.

   BREAKERS: Stroke A: P McGrath (14) 65. Scr: S Adlard 73. B: P Van Wyngaarden (21) 67. Scr: T Bladwell 85. C: B Brown (27) 63. Scr: B Brown 90. Cup: S Adlard.

   BRIGHTON LAKES: 2B: R Moustaka (13) L Ly (22) 12 up. Indiv: R Moustaka (13) 6 up.

   CABRAMATTA: Medley 2B Div 1: M Conrades (2) A Frankish (11) 43 cb. Div 2: B Bissett (23) D Govender (24) 48 cb. Scr: W Park B Murray 41. Indiv A: M Conrades (2) 38. B: R Kessenich (13) 37. C: B Bissett (23) 44. W: M Horo (24) 37.

   CAMDEN LAKESIDE: Medley 2B: S McKay (3) P Noring (14) 44. Indiv: T McDonald (25) 36 cb.

   CAMMERAY: Stableford: C Leadle (10) 41.

   CARNARVON: 2B: I Yan (12) R Leadbeater (24) 47. Mxd: J Chung (16) J Reynolds (Yarrawonga Mulwala 25) 45 cb. WW: H Oh (18) K Song (23) 44 cb. Scr: P Lalor S Moylan 38. Indiv A: C Little (12) 37 cb. B: J Chung (16) 40. C: R Leadbeater (24) 38. Indiv Div 1: G Goh (18) 36. Div 2: A Cho (24) 35 cb. Div 3: S Choi (34) 34.

   CASTLE HILL: Medley Par A: J Zugajev (7) 1 up. B: T Guthrie (15) 2 up. C: K Hayes (30) 4 up. W: C Cunningham (34) 1 up. PM A: A Nelson (2) 5 up. B: J Romer (17) 5 up. C: C Rogers (20) 4 up. W: A Holmes-Walker (26) 1 down. Scr: A Nelson 3 up. Jnr girls c'ship: B Kil 156. Hcp: C Shin (16) 157.

   CHATSWOOD: Medley Split 6: J Fox (27) A French (29) D Khakhar (23) Y Kotak (30) 92. Indiv: D Mao (35) 42. W: P Lim (38) 42.

   CONCORD: Medley 2B: M Bulgin (13) M Bulgin (19) 45. Indiv: R Wonders (13) 38. W: S Yip (5) 37. Foursome c'ship semi-f: B Dolan J Maresca bt R Haron M Sidgreaves 7-6, G Wilson K Brewer bt P Stephens R Younan 7-5. Hcp: M Ng T Watson (10) bt I Stuart P Bolinowsky (17) at 19th, P Ballesty K Lee (24) bt B Ashmore P Loftus (11) 4-3.

   CROMER: Medley Foursome: G Bastock R Bastock (22-1/2) 68-1/2). Mxd: S Adams S Floyd (8-1/2) 69-1/2. PM: D See Hoe K Brown (16) 69. C'ship: T Bradley S Meagher 160 T Felan K English 161. Hcp: G Fogarty J Fogarty (25-1/2) 145.

   CRONULLA: Mxd 4B: J Hatton (17) J Hatton (27) 40 cb. Par: G Vaughan (11) 1 down cb.

   CUMBERLAND: Medley 2B: D Angus (23) T Intonato (10) 48. Scr: D Swanson M Smith 37. Indiv Div 1: C Singh (9) 40. Div 2: P Liddell (19) 40. Div 3: J Lee (26) 40. W: M Maclean (34) 36. Scr: M Smith 34.

   DUNHEVED: 2B: W Blacklock (20) B Kim (25) 44. Mxd: S Jones (10) T Jones (33) 47. Indiv: M Aspland (18) 38. Scr: T Le-Grand 34. W: L Bourke (29) 36.

   ELANORA: Mxd Canadian Foursome: B Rolin H Ames (10-1/8) 71-7/8.

   EVERGLADES: 2B: S Knight (30) J Brown (31) 10 up. Mxd: B Russ (17) R Wright (42) 9 up cb. WW: T Shaw (36) N Skripkina (29) 8 up cb. Indiv Div 1: P Starkey (18) 5 up. Div 2: S Knight (30) 6 up. W: N Skripkina (29) 2 up cb.

   FOX HILLS: Stableford Div 1: D Brabender (6) 37. Div 2: K Boland (17) 35. Div 3: J Wheatley (25) 39 cb.

   GOSFORD: 2B: F Bates (29) R Buttsworth (26) 46. Mxd: D Dyer (25) R Dyer (20) 50. WW: R Dyer (20) R Robertson (19) 47. Indiv: D Dyer (25) 40. W: S Hopkins (13) 41.

   HARRINGTON WATERS: Mxd Foursome c'ship: I Frost R Longfield 85. Hcp: D Fisher J Fisher (19-1/2) 76-1/2.

   HIGHLANDS: Stableford: C Haase (16) 36.

   HURSTVILLE: Stableford: R Thurlow (12) 34.

   KAREELA: Mxd 4B: K Gillson (14) M Gillson (31) 48. Indiv: T Bush (8) 38 cb. W: S Perkins (38) 37.

   KILLARA: Medley 2B: J Summons (23) R Moxey (17) 45 cb. Mxd: S Purcellville (15) T Purcellville (19) 40. Indiv: C Braid (5) 39 cb. W: J Scully (27) 33 cb. Father-Son: L Gyles (19) R Gyles (21) 73.

   KOGARAH: Medley 2B: F Wong (18) S Shun (23) 45. Indiv: S Shun (23) 41. Scr: D Gallagher 34. W: E Turner (41) 34.

   KOOINDAH WATERS: Stableford A: A Whitaker (1) 38. B: T Bennett (20) 34.

   LEONAY: Mxd Foursome: P McFarlane D Winter (21-1/2) 69-1/2. Scr: L Cupples L Cupples 82. C'ship: L Cupples L Cupples 163, M McCormick M McCormick 182. Hcp: L Cupples L Cupples (10-1/2) 142.

   LEURA: NSW 4B C'ship qlyfng: J Vanveen (5) B Nightingale (15) (Lithgow) 9 up.

   LIVERPOOL: Medley 2B: D Huynh (22) G Ngothanh (22) 48. Scr: D Brooks E Simon 39. Indiv A: H Pasten (9) 40 cb. B: J Algie (17) 39. C: G Ngothanh (22) 40. W: S Kim (34) 37 cb.

   LONG REEF: Medley 2B: S Smiles (45) M Smiles (30) 49. Indiv: O Saunders (33) 42.

   LYNWOOD: Medley 4B agg: L Dong (Oatlands 14) P Vijender (29) 79. Scr: J Goldhagen R Henness 53. Indiv: P Vijender (29) 43. Scr: P Passone 32.

   MACARTHUR GRANGE: Stableford: J Menz (2) 38.

   MACQUARIE LINKS: 2B multi: A Kelly (3) A Khoury (28) 72. Indiv: A Kelly (3) 37.

   MANLY: Stableford: C Sweeney (16) 37 cb.

   MARRICKVILLE: Stableford: W Dewar (31) 33.

   MASSEY PARK: 2B multi: C Smith (15) E Kemt (15) 76 cb. Indiv: K O'Hara (18) 42. Jnr C'ship: J Hempstead 167.

   MONA VALE: Team: W Vanstratun (25) N Carter (36) N Akawa (14) D Dalla (32) 96.

   MONASH: Medley 2B: R Geerdink (19) J Geerdink (22) 48. Mxd: D Gregory (14) B Gregory (22) 46 cb. Scr: D Nguyen G Akyruek 36. Indiv: B Rosenthal (14) 39 cb. W: R Lee (26) 38 cb.

   MOORE PARK: 2B: S Shin (16) S Lim (22) 46. Scr: S Graham S Johnson 35. Indiv: L Nguyen (14) 41.

   MORISSET: Medley Stableford: G Gardner (12) 42. W: K Anderson (18) 37.

   MORUYA: C'ship Open: W Hergenhan (Bega) 85. Div 1: F Knight 86. Hcp: D Wilkes (Narooma 21) 77. Div 2: L Maiden (Queanbeyan) 101. Hcp: L Dunn (St Georges Basin 26) 79. Div 3: B Hayward (St Georges Basin) 118. Hcp: S Noy (42) 84. Salver: F Knight (9) J Hay (23) V Moore (27) 238.

   MUIRFIELD: 2B: J Shimmen (24) J Kite (19) 47. Mxd: K Lee (16) S Lee (20) 46. WW: J Milotich (28) J Woods (18) 44. Indiv: J Shimmen (24) 41. W: S Lee (20) 37.

   NORTH RYDE: 2B: J Elphick (22) N Shoebridge (35) 49. Mxd: R Clark (16) L Clark (33) 46. WW: M Johnston (38) S Seaton (35) 45. Indiv A: P Richardson (8) 38. B: R Clark (16) 40. C: E Cunliffe (22) 40 cb. D: D Carr (32) 41. W Div 1: H Lee (13) 31 cb. Div 2: M Johnston (38) 39.

   NORTHBRIDGE: Medley 2B: M Geary (38) P Appleby (15) 49. Indiv: P Heffernan (14) 40. Scr: B Benson 33.

   NSW: Medley 2B: D Lindsay (31) A Kernot (32) 50. Indiv: A Kernot (32) 38. Hole-in-one: S Parker at 11th.

   OATLANDS: Mxd foursome c'ship: J Song B Doherty 149. Hcp: J Vale N Vale (20) 153. Medley Stableford: M Gade (14) 39. W: S Mikim (44) 36.

   PENNANT HILLS: Medley 2B: N Walker (23) R Bishop (29) 51. Indiv: D Morton (36) 42. W: J Barratt (36) 39.

   PENRITH: Medley 2B: J Kavana (5) A Hunter (11) 45. Indiv: T Newman (10) 41. W: M Deevy (22) 35.

   PYMBLE: 4B: D Choi (18) R Hunter (26) 48. Indiv: R Hunter (26) 38. Mxd 4B: K Fitzpatrick (23) G Tebbutt (29) 47. Indiv: G Tebbutt (29) 41.

   RANDWICK: Stableford Div 1: J Hughes (8) 36. Div 2: S Rice (19) 33 cb. Scr: D Simmons 27. Cup: Z Mullins (The Australian) 63. Bowl: A Butel (21) 59. Jnr: R Fernandes (9) 61.

   RICHMOND: 2B agg: C Quigley (21) M Madgwick (17) 74. Indiv: M Beehag (4) 41. B: M Sponberg (23) 38.

   RIVERSIDE OAKS: Stableford Gangarru Div 1: C Parkinson (12) 36. Div 2: J Rudge (14) 37. Div 3: J Tamine (30) 37.

   ROSEVILLE: Medley 2B: H Halligan (31) J Buttenshaw (24) 45. Mxd: M Gardner (37) D Gardner (11) 42. Indiv A: D Ho (18) 38. B: J Buttonshaw (24) 40. W: C Ho (33) 35. Masters: C Freeman (33) 32.

   ROSNAY: 4B: M Hoban (15) J Roach (18) 51. Indiv A: M Hoban (15) 39. B: J Zoppellaro (18) 41.

   RYDE-PARRAMATTA: 2B agg: S Waller (11) J Warwick (17) 71. Mxd: A Seo (20) G Seo (16) 66. Indiv: B Lee (34) 40. W: S Park (21) 36. Scr: B Ellam 35.

   SHELLY BEACH: Medley 2B: D Garbutt (14) J Cowan (15) 46. Scr: I Fennell S Herden 34. Indiv A: N Coombs (11) 38. B: D Garbutt (14) 40. C: K Desmond (25) 36.

   ST MICHAEL'S: 2B agg: A Nicholls (36) T Hassan (30) 75. Indiv A: M Walsh (10) 39. B: J Ingegneri (17) 39. C: B Yong (24) 41. Scr: M Hammond 38. Gold: M Pollard (31) 38. W: R Riethmuller (20) 35.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley 4B: P Traynor (24) D Sinai (16) 49. Scr: J Field D Mirkovic 40 cb. Indiv A: S Donlan (5) 39 cb. B: M Kim (14) 39. C: R Palmer (25) 37 cb.

   STRATHFIELD: 2B: J Paik (19) J Kim (10) 51. Mxd: J Lee (32) J Lee (39) 45. Indiv: J Park (18) 40. W: T Fong (31) 37. Husband-Wife: J Lee J Lee.

   TERREY HILLS: 2B multi: E Lee (25) C Yoon (45) 74 cb. Indiv: B Morris (13) 39 cb.

   THE AUSTRALIAN: Snr c'ship semi-f: N Dunn bt M Koop 7-5, T Hoy bt P Wood 5-4.

   THE COAST: Medley 2B agg: S Green (17) D Meyer (11) 70. Indiv: R Santos (20) 41. Scr: S Twaddell 31. W: M Schuhmann (19) 31. Hole-in-one: T Macpherson at 9th.

   THE LAKES: Medley Stableford: G Levy (5) 36. Scr: T Berrett 32. PM Medley Team multi: L Hammond (15) R butcher (23) C Wacher (38) T Wacher (22) 106.

   TOUKLEY: 4B: B Doyle (14) C Donsworth (3) 47. Mxd: H Wardle (17) B Wardle (18) 45. Indiv Div 1: H Wardle (17) 39 cb. Div 2: W Denniss (26) 34. Scr: C Donsworth 35. W: M Elphick (33) 35.

   TWIN CREEKS: Stableford: A Vassiliou (22) 40 cb. Scr: R Alonso 36.

   WAKEHURST: Medley 2B agg: P Knox (27) R Scott (18) 13 up. Indiv A: CK Sung (7) 3 up. B: E Spinks (20) 3 up. W: Div 1: T Kim (22) sq. Div 2: S Ansley (36) 1 up.

   WALLACIA: Stableford: T Hubble (26) 41.

   WINDSOR: Medley 4B: R Lee (32) K Madden (44) 47 cb. Indiv A: J Chang (10) 41. B: M Feltham (23) 38 cb. W: H Wick (36) 33 cb.

   WOOLGOOLGA: Stableford A: M Hutchinson (Coffs Harbour 3) 36. B: D Yarnold (15) 38. C: R Quittenden (32) 44.

   WOOLLAHRA: 2B: K Nathan (13) P Vedder (17) 47. Indiv Div 1: P Vedder (17) 38. Div 2: J Lawler (20) 37. Div 3: F Kleiner (26) 40.

   WOOLOOWARE: Stableford: A Goldsmith (27) 44. W: L Buckley (39) 38. Jnr: S Dunlop (5) 34 cb.

   WYONG: 2B: H Betts (26) M Grant (18) 46. Mxd: D Docherty (24) J Frame (19) 45 cb. Indiv div 1: I Steel (16) 41. Div 2: A Sharpe (18) 40.