Date: September 05, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Sunday

  ACT

GUNGAHLIN LAKES: DSR 75 Stableford A: C Dunstone 38 G Gill 37 S Broadhead 36. B: W Sauer 35 J Brunton 33 B Justin 32. Eagle: J Dawson at 16th. NTP: S Dunstone (3rd) N Tran (5th). M Cole (11th). S Somchanmavong (17th). Women: L Smith 35 A Douglas 32 J Jenista 28. 4B: P Schroder B Lingard 44, C Dunstone C Tully 42, D Berton B Lingard 41.

NSW

MEN

   ASQUITH: Mxd 2B: K Slee (36) T Phan (6) 46. Medley: M Jirgensons (23) J Ellam (15) 49 cb. Indiv A: J Dale (17) 42 cb. B: D Lee (29) 44. W: S Yang (21) 37.

   AVONDALE: Medley 2B: S Parsonage (20) K Gan (12) 46. Indiv: T Sun (9) 39. W: T Kenney (12) 33.

   BANKSTOWN: 2B: P Hopkins (23) P Turnbull (20) 46. Scr: L Killen L Park 40. Mxd: G Gilchrist (19) A Derbas (23) 47. WW: R Laurie (19) V Hinkelbein (24) 46. Indiv A: D Daskal (Bexley 6) 40. B: R Lake (17) 39. C: B O'Toole (Moore Park 23) 40. W: V Hinkelbein (24) 41.

   BARDWELL VALLEY: Stableford: P McFarland (12) 39.

   BARNWELL PARK: Medley 2B: K Dodd (Rosnay 5) K Griffiths (33) 51. Indiv: K Dodd (5) 42.

   BAYVIEW: Medley 2B: E Fisher (35) R Lee (24) 48. Indiv A: C Higgins (14) 38. B: C Van Niekerk (24) 41. W: H Touw (16) 41.

   BEVERLEY PARK: Stableford A: R El Hindi (12) 39. B: C Pearson (14) 41. C: W Mullarkey (24) 38. Overall: K Underhill (20) 43.

   BEXLEY: 2B: J Payton (16) B Mitchell (14) 46. Indiv: B Pearce (22) 42. Scr: W Matthews 35.

   BONDI: 2B: M Pashley (8) T Bromfield (15) 43. Indiv: M Pashley (8) 38.

   BONNIE DOON: Medley Stableford A: P Jourdain (11) 39 cb. B: G Inzitari (18) 43. C: A Liu (21) 41. Scr: F Moate 34 cb. Hole-in-one: C Lewis at 10th.

   BONVILLE: Medley Stableford: G Smede (7) 35.

   BOTANY: Stableford: C Dowie (12) 39 cb.

   BREAKERS: Stroke A: M Holland (7) 68. Scr: M Holland 75. B: R Calabria (19) 67. Scr: R Seal 84. C: R Emery (29) 70. Scr: C Coote 93. Medal: R Calabria.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B agg: R Arcidiacono (22) P Mottershead (23) 73. Indiv A: R Arcidiacono (22) 40.

   CAMMERAY: Stablfo5rd: P von Muenchhausen (21) 43.

   CAMPBELLTOWN: Stableford: E Palmer (32) 31.

   CARNARVON: 2B agg: KH Kim (17) W Min (23) 80. Scr: D Shin M Lee 61. Mxd: S Lee (11) T Lee (12) 70 cb. Father-Son: S Sherwin (10) T Sherwin (14) 74 cb. WW: A Cho (23) G Goh (17) 71. Indiv A: E Pike (11) 42. B: T Sherwin (14) 41 cb. C: W Min (23) 39. W Div 1: G Goh (17) 37. Div 2: M Lee (26) 36. Div 3: WO Kim (28) 33.

   CASTLE HILL: Medley 2B: N Nasser (15) B Zubrycki (21) 45 cb. Indiv A: B Wong (8) 36. B: A Kim (16) 42. C: B Zubrycki (21) 38. W: V Gale (10) 36. PM: T Burnett (16) J Zavaglia (21) 49. Indiv A: L Song (9) 41. B: T Burnett (16) 38. C: S De Kauwe (20) 38. W: D Clarke (21) 39. Scr: D Gale A Gale 40.

   CHATSWOOD: Medley 2B: C Boyle (22) G Wiryadi (31) 46. Indiv: D D'Costa (14) 39 cb. W: K Murphy (31) 33. Interclub Shield: D Boorman (15) C Boorman (19) 48. Indiv: B Allsopp (15) 39. W: C Boorman (19) 36. Overall: Chatswood 308 Castlecove 304 Northbridge 301.

   CONCORD: Medley 2B: C Bannon (35) T Mockler (32) 46. Indiv: T Mockler (32) 45. W: J Williamson (14) 36.

   CROMER: Medley 4B: C Horne (12) J Horne (28) 50 cb. Father-Son: C Horne (12) J Horne (28) 50. Indiv: M Fell (22) 40. Jnr: M Van Dam (31) 36.

   CRONULLA: Stableford: D Wallace (13) 41.

   CUMBERLAND: Medley 2B: M Pettifer (18) J White (23) 52. Scr: A Black J Russo 38.

   DUNHEVED: Medley 2B: W Blacklock (20) K Burns (10) 47. Indiv: W Blacklock (20) 41. W: J Watson (11) 33. Scr: S Fitzpatrick 36.

   EASTLAKE: Stableford A: J Caffrey (12) 40. B: C Van Homrigh (18) 37. C: D Cronin (24) 36. D: L Jacquett (28) 30. Scr: J Lyras 33.

   ELANORA: Medley 4B: J Knox (9) T Crosby (14) 48 cb.

   EVERGLADES: Medley 2B: P Mitchell (38) W Rowlands (6) 49. Indiv Div 1: B Russ (18) 40. Div 2: J Yu (19) 41. W: P Mitchell (38) 40.

   FOX HILLS: Stableford Div 1: S Kiritharan (6) 36. Div 2: M Davies (16) 36. Div 3: J Farrell (20) 37.

   GORDON: Medley 2B: D Ticehurst (12) P Scott (11) 42. Indiv: D Morgan (11) 36. W: R Wills (32) 37.

   GOSFORD: Stableford: R Puiatti (13) 43. W: M Forster (25) 45. Hole-in-one: M Forster at 14th.

   HARRINGTON WATERS: Stroke div 1: C Dirks (17) 74 cb. Div 2: G Moylan (23) 74 cb. Medal: C Dirks.

   HIGHLANDS: Stableford: R Blatch (15) 36.

   KAREELA: Mxd 4B: W Knight (4) C Kean (45) 46. Indiv: A O'Connor (6) 41. W: T Reilly (28) 35.

   KILLARA: Medley 2B: P Goode (23) P Taylor (14) 51. Mxd: P Vale (19) C Bollinger (24) 46. Indiv: R Guttentag (23) 40. W: P Biszewski (26) 35 cb.

   KOGARAH: Medley 2B: T Grogan (14) S Willcock (19) 44. Indiv: R Mitchell (13) 39. W: H Jones (30) 39.

   KOOINDAH WATERS: Stableford A: S Tipple (13) 38 cb. B: T Paola (23) 33.

   LIVERPOOL: Medley 2B: J Morris (22) I Elliott (3) 50 cb. Scr: S McGee R Emerton 41 cb. Indiv A: G Jaramillo (10) 42. B: J Ahn (17) 39 cb. C: D Mashford (23) 44. W: S Kim (32) 39 cb.

   LONG REEF: Medley 4B: L Parsons (27) P Ford (20) 45 cb. Indiv: P Ford (20) 40.

   LYNWOOD: Medley Stableford A: T O'Connor (11) 40. B: C Amery (28) 34 cb. Scr: C Coates 35.

   MACARTHUR GRANGE: Stableford: R Davis (18) 36.

   MACQUARIE LINKS: Medley 2B: R Hughes (19) J Hughes (Randwick 12) 46. Indiv: J Hughes (Randwick 12) 38 cb.

   MAGENTA SHORES: Stableford: J Pateman (12) 35.

   MANLY: Medley 2B agg: T Collins (19) M Collins (17) 80. Indiv: C Davis (13) 41 cb. W: S Cockerill (23) 40 cb.

   MARRICKVILLE: Medley Stableford: L Brugge (21) 38.

   MASSEY PARK: 2B agg: D Wagner (26) S Pryke (21) 76. Indiv: S Pryke (21) 43.

   MONA VALE: Par: S Rogan (14) 2 up cb. Hole-in-one: L Magyar at 6th.

   MONASH: Medley 2B: T Lorge (15) J Miller (35) 50. Mxd: W Harrington (7) A Pritchard-Davies (14) 45 cb. Scr: G Phillips B Phillips 38. Indiv: L Dogon (15) 42. W: J Hor (41) 39.

   MOORE PARK: 2B: B Coggin (20) J Ryba (15) 45. Scr: E Kim J Boediman 34. Indiv: A Phiyasirikul (5) 42.

   MORISSET: Medley Stableford: L Wales (7) 38. W: K Anderson (15) 38.

   MUIRFIELD: 2B: J Won (29) P Won (20) 46 cb. Mxd: B Landford (12) H Moore (32) 45. Scr: S Barsby L Harris 37. WW: J Hilditch (24) V Bamford (14) 43 cb. Indiv: S Doherty (3) 37 cb. W: L Harris (5) 35.

   NORTH RYDE: 2B: D Hudson (16) P Burge (25) 49. Mxd: N Ballantine (17) P Phillips (29) 45. WW: S McErlane (24) P Ternes (12) 40 cb. Indiv A: D Crockart (7) 37. B: F Gaafar (16) 41. C: P Burge (25) 39. D: G Thomas (28) 38. W Div 1: B Good (20) 34 cb. Div 2: K Cook (42) 34.

   NORTHBRIDGE: Medley 2B: B Patfield (15) T Gale (10) 43 cb. Indiv: S Richards (19) 38 cb. Scr: D Lewis 26.

   NSW: Medley 2B: M Hammond (16) A Kernot (30) 46. Indiv: J Briggs (18) 36.

   OATLANDS: 4B: H Sayer (20) D Sayer (11) 50. Mxd: J Jansen (13) G Wright (19) 49. Indiv: G Wright (19) 46. W: A Jamieson (40) 41.

   PENNANT HILLS: Medley 2B: A Elsley (36) B Elsley (10) 47. Indiv: B Elsley (10) 42 cb. W: M Elina (9) 37.

   PENRITH: Medley Stableford: B Gadd (4) 42. W: S Evers (26) 34.

   PYMBLE: Split 6: H Pike (6) G Pike (13) R Davies (13) R Gilchrist (9) 89. Indiv: M Galbraith (10) 39. Medley 4B: T Brooks (9) K Brooks (28) 47. Indiv: T Brooks (9) 41.

   RANDWICK: Holden Scramble Ambrose qlfyng: L Pustetto C Pustetto N Hollis F Squadrito (6-7/8) 47-1/8.

   RICHMOND: Medley 2B multi: J Pianta (9) I Waters (5) 77. Indiv: M Drury (10) 40.

   RIVERSIDE OAKS: Mxd Holden Scramble Ambrose qlfyng Bungool: J Tamine B Goddard G Mindham G Best (11-3/4) 53-1/4. Stableford Gangarru: C Neville (scr) 38 cb.

   ROSEVILLE: Medley 2B: C Yoon (22) S Ahn (15) 43 cb. Mxd: B Delaney (13) G Henderson (43) 46. Indiv A: W Grob (16) 38. B: C Yoon (22) 39. Masters: G Mellis (23) 30. W: G Henderson (43) 32.

   ROYAL SYDNEY: Stableford: R Ferguson (17) 40 cb.

   RYDE-PARRAMATTA: Plate: B Koo (26) 66. Scr: A Middleton 80. Medley 2B: R Vinac (35) F Stowers (12) 52. Indiv: C Baillie (35) 42. W: R Vinac (35) 48.

   SHELLY BEACH: Medal A: W Doherty (10) 68. Scr: T O'Regan 73. B: D Grunseit (14) 68. Scr: D Grunseit 82. C: R Shaw (27) 71. Scr: S Sommerlad 92.

   ST MICHAEL'S: Medley 2B agg: T Clayton (20) M McAlister (16) 81. Indiv A: M Webb (7) 40. B: W Hourigan (18) 42. C: T Clayton (20) 43. Gold: M Pollard (30) 34. W: C Davis (30) 35. Scr: M Hammond 38.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley 2B agg: H Yeoh (18) S Golebiewski (43) 48. Indiv A: P Hew (11) 40. B: B Webb (12) 45. C: D Lopez (21) 41. W: S Golebiewski (43) 35.

   STRATHFIELD: 2B: C Fallon (30) G Barnsley (15) 48. Mxd: Y Im (17) A Han (24) 44. Indiv: C Kwon (11) 39. W: G Choi (15) 32.

   TERREY HILLS: 2B: J Chong (42) D Kim (37) 49. Indiv: J Chong (42) 41.

   THE LAKES: Medley Stableford: J Ribarovski (27) 36 cb. Scr: T Kadiev 32. Medley 4B: A Balderston (22) R Edson (21) 44. Scr: P Donnan J Bowen 31.

   TOUKLEY: Medley Team: K Denniss (29) J Denniss (scr) R Denniss (22) W Denniss (26) 95. Indiv Div 1: R Lee (17) 42. Div 2: L Nicholson (20) 40. W: J Rearden (34) 37. Scr: R Oliver 34.

   TWIN CREEKS: Par: S De Silva (21) 5 up. Scr: A Ogane 2 up.

   WAKEHURST: Medley 2B: C McBride (13) A Coyle (17) 46. Indiv A: J Kim (15) 36. B: E Riley (24) 38. W: J Abbot (37) 40.

   WARRINGAH: Stableford: J Toro (4) 35 cb.

   WINDSOR: Medley 4B: S Lee (35) P Rogl (24) 46 cb. Indiv div 1: M White (11) 40. Div 2: S Brown (25) 42. W: P Banting (24) 35 cb.

   WOOLGOOLGA: Stroke A: J Thorn (7) 72. Scr: A Hart 74. B: J Penson (15) 72. Scr: J Penson 87. C: P Rankin (36) 74. Scr: R Gillett 100.

   WOOLLAHRA: 2B: G Miller (14) J Farren-Price (13) 48 cb. Indiv Div 1: I Stewart (14) 44. Div 2: G Pitt (20) 41 cb. Div 3: M Falla (33) 39 cb.

   WOOLOOWARE: Medley 4B: A Stuart (20) R McAvoy (10) 46 cb. Indiv: S Gaynor (13) 39. W: L Buckley (38) 34.

   WYONG: Mxd Team: M Russell (17) B Neave (10) B Stratton-Crampton (28) R Singer (11) 90. Indiv div 1: G Anderson (10) 39. Div 2: Z Newman (19) 38. W: L Forbes (31) 32 cb.

NSW

WOMEN

   BEVERLEY PARK: Stableford: R Morrison (30) 34.

   BOTANY: Stableford Div 1: Y Mon (24) 40. Div 2: L Lawrence (36) 40. Trophy: S Wessels (31) 63.

   CAMMERAY: Stableford: L Guo (28) 30 cb.

   CRONULLA: Stableford: S Howard (9) 35.

   LANE COVE: Stableford: M Torrevillis (35) 37.

   LONG REEF: Stableford: P McMahon (28) 37.

   MONA VALE: Par: S Cole (11) 1 down cb.

   MOORE PARK: Stableford: D Nolan (29) 33.

   NSW: Stableford Div 1: T Wall (11) 35. Div 2: M Goodwin (23) 35 cb. Div 3: K Courtney (34) 39. Salver: NSW 253.

   PYMBLE: Stroke: K Raine (18) 75.

   ROYAL SYDNEY: Stableford: M-L Ross (35) 34.

   RYDE-PARRAMATTA: Plate: J Seo (15) 76.

   SHELLY BEACH: Stableford: D Mabey (26) 41.

   ST MICHAEL'S: Stableford Div 1: L Poole (24) 34. Div 2: T Condon (38) 34.

   THE AUSTRALIAN: Stableford: D Duggan (29) 32.

   TWIN CREEKS: Par: J Bennett (10) 1 down.

   WARRINGAH: Stableford: C Piper (22) 36.

   WOOLLAHRA: Stableford: A Tan (39) 40.