Date: May 21, 2018
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Sunday

 

ACT

   GUNGAHLIN LAKES: Medley Stableford: A: J Turvey 41 S Pepper 40 P Smith 39. B: D Gabbitas 38 C Pampling 37 R Easterby 36. NTP: J Smith (3rd) B Wade (5th) W Sauer (11th) P Smith (17th).

NSW

   ASQUITH: Men: Stableford: Div 1: R Goosen (11) 38. Div 2: B Jo (19) 42 cb. Women: C Street (19) 38. Medley: D Kirk (25) R Kirk (16) 48 cb. Mxd: S Sappany (27) L Hibbert (25)43.

   AVONDALE: Men: Stableford White: D Donnelley (6) 40. Women: Stableford: C Riley (19) 34. Medley: 2B: C Riley (19) J Riley (20) 47. Men: Stableford Scr: White: C Fan (+3) 37.

   BANKSTOWN: Men: Stableford White: A: J Kirgan (10) 40. B: R Asawa (15) 35. C: G Lane (19) 40. Women: Stableford: S Dougall (34) 36 cb. Medley: 2B: M Power (20) P McBride (32) 46.

   BARDWELL VALLEY: Women: Medal: J Rowlands (13) 70.

   BARNWELL PARK: Medley: Stableford: M Sherley (13) 40. Irish Team: L Stimpson (33) R Vass (22) J Griffiths (24) G Griffiths (32) 86.

   BAYVIEW: Women: Stableford: K Courtney (32) 35. Medley: 2B: B Mortimer K Courtney 44. Men: Div 1: A Bollans (8) 34. Div 1 Scr: P Clarke 31. Div 2: D Bouman (19) 35.

   BELMONT: Mxd: Stableford: Irish Team: L Marshall (36) G Marshall (26) J Powers (31) J Mercorella (20) 91.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: A: C Tawhara (9) 39. B: M Loizou (15) 38. C: A Busuttil (22) 34. A Scr: C Camilleri (9) 30. Mxd: R Clark (24) 38. L Clark (40) 32.

   BEXLEY: Medley: Stableford: R Johnston (27) E Ibrahim (18) 48 cb. 2B: B Patterson (12) 40. Scr: M Millyard 28.

   BONDI: Mxd: Stroke: Ambrose: Murphy (12) S McConnell (25) P Maher (18) R Abeni (22) 41. Hole in one: N OLFERS at 6th.

   BONNIE DOON: Medley: Stableford: A: T Wei (10) 43. B: J Leung (15) 40. C: N McGhee (30) 39. A Scr: T Wei 33. D: P Heaney (34) 31. Women: Medal: K Watts (29) 78. Medley: Stableford: 2B Agg: J Pickering (16) P Clark (17) 73.

   BONVILLE: Medley: Stableford: B Smith (15) 37.

   BOTANY: Women: Stableford: Div 1: F Parker (28) 33. Div 2: J Waller (43) 39. Men: R Jolly (6) 38.

   BOWRAL: Mxd: Stroke: Foursome: S Mulholland (8) M Di Natale (12) 71.

   BREAKERS: Men: Stableford: K McInnes (19) 39. 2B: T Purnell . R Stone 46.

   BRIGHTON LAKES: Women: Stroke: Medal May: E Goh (20) 69. Medley: Stableford: C Vigenser (18) 40. 2B: T McNeish (8) C Vigenser (18) 51.

   CABRAMATTA: Medley: Par: 2B: Div 1: K Fifita (6) K Terita (Bexley) (4) 8 up. Div 2: N Dunn (18) M Dunn (10) 10 up. 2B Scr: H Glenday (Banstown) F Wittenberg (Avondale) 1 down. Men: Par White: A: M McCormick (10) 1 down. B: N Dunn (18) 5 up. C: T Tibbins (22) 3 up. Women: Par: R Perkins (16) 2 up.

   CAMMERAY: Medley: Stroke: Ambrose: J McCall (29) G Munday (18) K Rigby (28) S Walsh (12) 55.12. Men: Stroke Matchplay: R Wickham bt J Blaxland 3-2.

   CAMPBELLTOWN: Par: W Foley (14) 2 up.

   CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: C Kwon (13) M Kim (20) 79. 2B Scr: M Ebsworth J Lind 63. Women: 2B Agg: A Cho (21) E Choi (20) 68. A: V Kim (16) 31 cb. B: A Cho (21) 38. C: A Mace (29) 35. Mxd: 2B Agg: M Kim (20) A Cho (21) 80.

   CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Agg: A Weber (22) J Weber (17) 80. Men: A: S Knipler (10) 38. B: A Commins (16) 41. C: A Weber (22) 44. Women: A Holmes walker (32) 34. Medley: PM 2B Agg: D Mann (20) P Mann (25) 78. Men: PM: P Kent (14) 39. Women: D Mann (20) 42. Medley: Scr: B Yap (3) G Soo (6) 37 cb.

   CHATSWOOD: Men: Stableford White: D Maidens (27) 44. Women: Stableford: P Twomy (35) 33. Medley: 2B: D Maidens T Proudlock 50.

   CONCORD: Stableford: J Maresca (9) 43. Women: Stableford: L Bates (25) 36 cb. Mxd: 2B: J Maresca (9) E Kannen (23) 46 cb.

   CROMER: Medley: Stableford: K Booker (22) 41. 4B: J Wang (20) D Sanderson (10) 44 cb. Irish Team: I Sutherland (26) L Sutherland (33) T Hickey (21) S Hickey (20) 87.

   CRONULLA: Men: Stroke Singles KO f: Black: J Sedivy bt G Rann 20th. Stableford: B Cowan (26) 36 cb. P Frankland 34. Women: Stroke: M Gilles (21) 75. Mxd: Stableford: 4B: P Lyons . L Lyons 50.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: D: H Park M Cho 47. Div 1: M Cho (13) 37. Div 2: D Delaney (20) 38. Div 3: T Hodder (25) 36. D Scr: T Mills 32. Stroke: 36-hole: D Scr: J Madeleine 168. D: B Hili (10) 151. Women: Foursome: D Scr: M Cochran (9.5) S Pett 97. D: H Gu (31.5) E Lee 74.5.

   DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: K Stott (21) J Perrin (20) 45 cb. A: M Robertson (0) 39. A Scr: M Norbis 40. Mxd: 2B: M Mclachlan (11) L Nichols (24) 44. Women: J Watson (9) 36.

   EASTLAKE: Medley: Stableford White: A Scr: G McGlynn 33. A: M Horton (10) 39. B: E Gulden (15) 40. C: J Davies (21) 41.

   ELANORA: Mxd: Stableford: 4B: H Sullivan (13) J Dowining (19) 45.

   EVERGLADES: Men: Stableford Black: Div 1: D Bennett (11) 40 cb. Div 2: K James (25) 41.

   GLENMORE: Mxd: Stableford White: J Carpenter (12) 38.

   GORDON: Medley: Stableford: T White (12) 38.

   GOSFORD: Women: Stableford: Trophy: F Bailey (17) 35 cb. Men: Stableford White: P Smith (18) 41. Medley: Stableford: Team: N Massa R Brien M Sheppard M Maher 88.

   HARRINGTON WATERS: Medley: Stroke 27-hole: Black: B Sadler (31) P Sadler (24) 99.

   KAREELA: Medley: Stableford: 2B Agg: T Payn (21) M Payn (28) 69. Men: P Byrne (26) 35 cb. Women: V Tasker (19) 35.

   KILLARA: Men: Stableford White: A Wright (27) 40. Women: Green: P Biszewski (22) 38. Mxd: Stableford: 2B: E Cheung (24) R Arimado (45) 45. Men: Stroke C'ship: White: I Norton bt R Montague 6-4. Medley: Stableford 2B: J Stephens (5) A Wright (27) 50.

   KOGARAH: Men: Stableford White: E Styles (13) 39. A Scr: G Okladnikov 30 cb. 2B: E Styles (13) N Feyn (21) 45. Women: Medal: A Donaghey (29) 74. Stableford: D Moran (10) 32 cb.

   LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B multi: R Salzmann (Howlong 17) P EVERINGHAM (Murwillumbah 32) 86. H Fletcher (18) 39 cb.

   LANE COVE: Women: Stroke: Medal May: Div 1/Medal: S Doughty (16) 68. Div 1 Scr: S Doughty 84. Div 2: R Antico-Hall (34) 69. Div 2 Scr: R Antico-Hall 103.

   LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B Agg: L Russell (20) 79. L Truashiem (33) . A: E Chidiac (9) 41. C Pettitt (18) 39. D Massad (36) 38.

   LONG REEF: Men: Stableford: T Jones (20) 38. Women: M Russell (25) 22. Mxd: Stroke: Foursome: J Hensman P Hensman 71.

   LYNWOOD: Medley: Stableford: Div 1: R Pedersen (8) 41. Div 2: G Morrison (14) 45. Div 1 Scr: J Walter (1) 38. 2B Agg: Div 1: G Morrison A Zahra 82. Div 1 Scr: J Walter R McCaffery 67.

   MACARTHUR GRANGE: Stableford: B Oliver (10) 39.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: J Holmes (22) J Holmes (11) 45 cb. J Andriano (18) 41.

   MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: C Campbell (0) 39.

   MANLY: Men: Stableford: S Gale (17) 45. Women: D Laidlaw (28) 40. Medley: A Wearne (23) . D Laidlaw (28) 48.

   MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B: J Granger (27) M Granger (15) 47. R Miller (26) 45.

   MASSEY PARK: Medley: Stableford: G Hall (22) 41. 2B: P Canty (15) G Hall (22) 49.

   MONA VALE: Men: Par: T Creagh (18) 4 up. Women: A Hoy (34) 2 down cb.

   MONASH: Men: Stableford: R Mcgovern (32) 37. Women: B Layden (29) 34 cb. Medley: 2B: E Green (45) S Green (12) 43. Men: P Todd (18) G Breusch (9) 45.

   MOORE PARK: Medley: Stableford: 2B: J Whatmore (29) T Madden (16) 51. 2B Scr: J Chu (18) K Clelland (0) 36. Men: Stableford White: G Thattil (15) 41. Women: Stableford: L Kendall (19) 32. Men: Hole in one: White: J Greenberg at 10th.

   MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: O Joung (20) C Chong (36) 47. Women: D Carter (22) V Bamford (14) 47. Mxd: B Carter (11) D Carter (22) 44. Men: H Won (11) 41. Women: S Jeong (30) 34.

   NELSON BAY: Men: Stableford: Div 1: G Eaton (14) 39. Div 2: T Newsham (23) 41. Div 3: P Dundas-Smith (31) 35. Women: Div 1: R Butler (22) 33. Div 2: C Wright (26) 36.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: A: M Ward (11) 39. B: M Hemmons (16) 39. C: J Canlas (27) 40. D: A Cicchini (28) 39. Women: A: J Chang (24) 38 cb. B: R Myatt (36) 37. Men: 2B: B Kim (25) G Park (28) 48. Women: S Hwang (25) J Chang (24) 47. Mxd: J Yang (32) E Sung (24) 48.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: J Wynter (28) J Leung (21) 50. M Herman (22) 43 cb. Women: Stroke: Silver Medal: L Brennock (15) 69. Hole in one: S Towers

   NSW: Medley: Stableford: 2B: C Galpin (36) G Shlom (22) 46. Men: R Hobkins (31) 38. Stableford White: P Clark (15) 34. Stableford: Scr: D Van Kampen (+2) 30. Women: B Swift (29) C Tatley (37) 33.

   OATLANDS: Mxd: Stableford: 4B: J Suh (12) J Kim (10) 45 cb. Women: S Wolrige (26) 38 cb. Medley: 4B: S Wolrige (13) D Marshall (6) 49. Men: D Marshall (6) 39.

   PACIFIC DUNES: Mxd: Stableford: R Forster (17) 35. 4B: G England (6) . R Forster (17) 42.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford White: M Coetzee (22) 39 cb. Women: Stableford: A Mills (27) 34. Medley: 2B Agg: G Symmonds (7) J Symmonds (22) 70.

   PENRITH: Mxd: Stableford: M Brombal (24) 40. D Moussa (23) 37.

   PYMBLE: Jnr: Stroke: C'ship: H Pike bt L Allen 23rd. Snr J Leuenberger bt N Joseph 1up. Veteran: P Vrachas bt J Rasaiah 2up. Mxd: Stableford: 2B: S Watts (12) M Breytenbach (9) 45. Men: M Breytenbach (9) 40. Women: A McLintock (22) 35.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: A Faulkner (13) A Frain (15) 66. A Faulkner (13) 35. Scr: T Barrett 26 cb. Women: Stroke: Medal: Div 1: K Stack (23) 85/62. Div 2: E Culbert (25) 91/66.

   RICHMOND: Men: Stableford: M Gounder (13) 41. Women: C Davidson (29) 33 cb. Medley: Split Six: R Papps (16) T Fox (18) 55.

   RIVERSIDE OAKS: Medley: Stableford: Gangurru: Div 1: O Davidson (10) 40. Div 2: S Kusto (16) 39. Div 3: J Lee (34) 38. Bungool: Div 2: C Parkinson (15) 37.

   ROSEVILLE: Men: Stroke: Bowl: P Doerner (11) 70 cb. Medley: Stableford: 2B: D Chan (9) J Chan (31) 49. Mxd: D Angus (41) M Angus (18) 42 cb. Men: A: D Chan (9) 38. B: J Chan (31) 39. Women: C Leveille (14) 35. Snr G Grace (25) 35 cb.

   ROSNAY: Men: Stableford: Div 1: D Wood (14) 38. Div 2: B Boyd (22) 42.

   ROYAL SYDNEY: Stableford Championship: White: D Rankine (10) 35 cb. Stableford: M Brown (11) 34.

   RYDE-PARRAMATTA: Par: A Lee (32) 8 up. J Antonis (17) K Peck (17) 9 up. K Peck (20) J Lee (22) 3 up. K Peck (17) 2 down. A Scr: N Llyod 5 down.

   SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Scr: C Larnach (1) M Fisher (4) 41. 2B: R Keane (25) N Upcroft 48. A: C Larnach (1) 40. B: A Jeffrey (17) 35 cb. C: J Smith (19) 39.

   SHOALHAVEN HEADS: Men: Stroke: Div 1: R Elliot (11) 69. C'ship: A: I Asbury (1) 213. B: J Mangan (13) 260. C: S Puckeridge (19) 279.

   ST MICHAELS: Women: Stableford: Div 1: C Davies (11) 34. Div 2: J Murchie (23) 32. Medley: 2B Agg: M Fenech (21) 77. A Sotiri (16) . A: B Ginsberg (10) 36 cb. B: A Sotiri (16) 43. C: R Hunt (30) 36. Scr: D Kolar 38. Stableford Gold: M Pollard (33) 25. Stableford: S Lom (23) 29.

   STONECUTTERS RIDGE: Women: Stroke Medal May: Gold: A/Medal: D Crofts (23) 74. B: C Wilding (44) 78. Medley: Par: A: M Yates (3) 4 up. B: R Clarence (15) 4 up. C: R Portelli (18) 4 up. A: A Aiossa Castle Hill (19) R Portelli (18) 9 up. B: R Robert (9) C Day (27) 7 up cb. A Scr: S Gannon G Haynes 7 up.

   STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: B Hurst (21) A Pappas (27) 47. Mxd: T Yi (8) S Yi (19) 50. Medley: J Tyson (22) 41 cb. Team: C Fallon (27) G Barnsley (15) J Wall (15) 53.

   TALLWOODS: Men: Stableford: M Falzon (22 GenY) 40. C McKkillip-Davies (18) 37. Women: D New (22) 37. J Sibbons (25) 31.

   TAREE: Men: Stroke: Foursome C'ship: J Weeks J Witts 93. Foursome: A: R Townsend (14) G Melham (16) 80.08. B Scr: R Brinkman M Parker 105. B: T Bridge (21) T Alliston (28) 82.42. Women: C George (10) 75.

   TERREY HILLS: Men: Stableford: 2B: M Miyairi (14) K Saikawa (16) 48 cb. C Morgan (40) 41.

   THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: E Wong (AGC) (22) 38. F Cole (RSGC) (19) 34. Trophy: . AGC 232. . RSGC 201.

   THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: X Coudounaris (5) J Garvey (20) 43. A Scr: C Hartas D Malony 40. A: M Lau (22) 38. PM: A: L Hammond (15) B Hammond (28) 49. A Scr: M Wiggins T O'Rourke 34. Women: Par: T Davison (6) sq cb.

   TOUKLEY: Men: Stableford: 2B: R Dent (18) C Donsworth (2) 46 cb. Div 1: R Dent (18) 39 cb. Div 2: R Hurst (30) 40. Mxd: 2B: H Smith (25) B Bjorkbom (33) 46. Women: J Reardon (31) 40.

   TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: J Tolomeo (4) 39 cb. A Scr: A Lauder 31. B: J Howe (17) 36 cb. B Scr: T Opie 23 cb. C: B Meyers (22) 41. C Scr: S Duddle 20 cb. Medley: Stableford: B Meyers (22) D Davies (18) 76. Women: Stableford Green: J Berry (11) 33.

   WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: M Dick-Smith (28) R Contractor (14) 53. Men: A: J Kim (14) 42. B: M Merrick (30) 41. Women: S Kim (27) 36.

   WALLACIA: Men: Stableford White: L King (22) 40.

   WARRINGAH: Men: Par: D Meakins (23) sq. Women: V Sinclair (29) 2 up cb. Men: 2B: P Catteau (27) D Meakins (23) 8 up.

   WOOLLAHRA: Women: Stableford: L Power (21) 37.

   WOOLOOWARE: Medley: Stableford: Irish Team: A Foden (5) M Redman (45) R Foden (16) A Cran-Crombie (25) 83. Men: R Lock (13) 38 cb. Women: M Lewis (25) 34.

   WYONG: Men: Stableford: Div 1: A Lockwood 41. Div 2: S Robinson (25) 43. Women: D Soetens (18) 38 cb. Men: 2B multi: B Newbury (20) G Jackes (21) 77 cb. Women: Hole in one: R Sheehey at 13th.

 

MASTERS PENNANT: Div 1: Bankstown 11 bt Springwood 4. Div 2: Roseville 13 bt Chatswood 2, Penrith 8 bt Cabramatta 7. Div 3: Windsor 8 bt Dunheved 7. Div 4: Macquarie Links 9 bt Bardwell Valley 6, Lynwood 15 bt Leonay 0. Div 5: Bayview 13 bt Woolooware 2, Macarthur Grange 8 bt North Ryde 7. Div 6: Cromer 13 bt Long Reef 2, Richmond 8 bt Strathfield 7. Div 7: Asquith 15 bt Balgowlah 0, Pennant Hills 15 bt Georges River 0. Div 8: Kogarah 14-1/2 bt Lakeside 1/2, The Coast 10 bt Brighton Lakes 5. Div 9: Northbridge 11 bt Massey Park 4, Monash 13 bt Muirfield 2. Div 10: Mona Vale 12 bt Fox Hills 3, Eastlake 9 bt Manly 6. Div 11: St Michaels 9 bt Warringah 6, Stonecutters Ridge 13 bt Terrey Hills 2. Div 12: Randwick 12 bt Antill Park 3, Liverpool 15 bt Castlecove 0. Div 13: Carnarvon 13 bt Palm Beach 2, Bexley 8 bt Bonnie Doon 7. Div 14: Castle Hill 12 bt Twin Creeks 3. Div 15: Campbelltown 11 bt Moore Park 4, Cumberland 11 bt Cronulla 4. Div 17: Muree 8 bt Nelson Bay 7. Div 18: Muswellbrook 13 bt Tanilba Bay 2, Maitland 12 bt Hawks Next 3. Div 19: Waratah 8 bt Kurri 7. Div 22: Morisset 12 bt Breakers 3. Div 23: Shell Cove 10 bt Port Kembla 5. 

INTERCLUB CHALLENGE CUP: Sec 1: NSW 4-1/2 bt Moore Park 3-1/2, The Lakes 4-1/2 bt Cromer 3-1/2. Sec 2: Elanora: Pymble 5-1/2 bt Elanora 2-1/2, Royal Sydney 5-1/2 bt The Australian 2-1/2. Sec 3: Avondale 5-1/2 bt Oatlands 2-1/2, Manly 6-1/2 bt Kogarah 1-1/2. Sec 4: Bonnie Doon 5 bt St Michaels 3, Killara 4 sq Concord 4