Date: June 24, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Thursday

NSW

MEN

   ANTILL PARK: 2B agg: W Robinson (13) L Walker (6) 74. Scr: G Rogers W Bergmann 58. Indiv A: W Bergmann (11) 36. B: B Murdoch (17) 39 cb. C: K Bullock (36) 34.

   AVONDALE: 2B: R Magi (13) S Selva (7) 47. Indiv A: S Selva (7) 39. B: M Williams (17) 37. C: T Ratanawongprasat (23) 39. Scr: L Chung 36.

   BARDWELL VALLEY: 2B: G Malpass (15) J Honeybrook (10) 47. Indiv: A Bacic (19) 40. Scr: K White 29. Hole-in-one: G Kinch at 12th.

   BARNWELL PARK: Veteran Ambrose: J Yunker G Laws (7-1/4) 55-3/4.

   BEVERLEY PARK: Stableford: G Knespal (29) 45.

   BOTANY: Veteran Stableford: T Vose (25) 36.

   CAMDEN: 4B: I Martin (11) J Pereira (26) 45 cb. Scr: R Heywood L Arthur 42. Indiv A: D Smith (5) 38. Scr: R Heywood 37. B: P Wilson (18) 38. Scr: S Hale 22. C: E Best (28) 37. Scr: L Farrance 15.

   CAMPBELLTOWN: Veteran Medley Stableford div 1: G Oke (29) 37. Div 2: J Aldridge (36) 36. Women div 1: J Darr (33) 36. Div 2: D Peaker (45) 27.

   CARNARVON: Medley 2B: G Teagle (9) S Jago (Leura 22) 47. Indiv: G Teagle (9) 40. W: M Park (19) 28.

   CRONULLA: Stableford A: B Barry (10) 37 cb. B: B Hosking (20) 39. C: G Saint (23) 40 cb. Scr: M Finnegan 31.

   EASTLAKE: Stableford: A Ku (21) 38 cb.

   ELANORA: Stableford: G Rich (23) 41.

   FAIRFIELD: Snr 2B: A Hardy (14) J Faull (36) 49. Indiv: V Bartolo (22) 44.

   FOX HILLS: Veteran 2B: P Reid (19) G Davis (27) 47. Indiv: P Dawson (8) 39.

   GLENMORE: Stableford: W Williamson (21) 44.

   GORDON: 2B agg: M Torning (12) R Hicks (12) 70. Indiv A: D Barry (7) 39. B: P Whigham (14) 36. C: L Maxwell (21) 41.

   HARRINGTON WATERS: Foursome c'ship: R Longfield C Tapp 187. Hcp: P Sadler L Hatte (24-1/2) 156-1/2.

   HURSTVILLE: Stableford: B Bray (11) 42. Hole-in-one: B Conwell at 11th.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: M Gray (4) 37. Div 2: I Hampson (24) 35 cb.

   LEONAY: Ambrose: L Royle (19) G Thompson (21) 59. Scr: S Masters B Breckenridge 62.

   LIVERPOOL: 2B: M Harley (15) J Barlow (18) 48. Scr: A Fiorenza B Dewberry 38. Indiv A: K Kang (8) 37. B: M Harley (15) 38. C: K Son (27) 36 cb.

   LYNWOOD: Medley 4B: F Fisher (15) D Fisher (15) 46. Indiv: C Colman (21) 41.

   MARRICKVILLE: Veteran Stableford div 1: R Skulthorpe (20) 37. Div 2: A Penman (27) 36.

   MASSEY PARK: 2B: J Leonardi (17) T McDonnell (21) 52. Indiv A: I Jameson (11) 40. B: G Aston (16) 43. C: T McDonnell (21) 47. Scr: S Fitzpatrick 40.

   MOORE PARK: 2B agg: K Buisman (23) S Bracken (23) 69. Indiv: R Durst (19) 40. Veteran Gold: P Thomas (27) 34.

   MORISSET: Medley 2B multi: D Pudney (7) S Tworek (7) 77. Indiv A: D Green (16) 37. B: R Kellehear (17) 38. C: G Mihailovic (26) 38. W: K Ridsdale (27) 39.

   NORTHBRIDGE: 2B: T Davis (20) M Simkins (9) 47. Scr: I Hannam I Wilkinson 34. Indiv: T Davis (20) 40.

   PACIFIC DUNES: Stableford: G Bannerman (14) 37.

   PALM BEACH: 2B multi: P Bourne (19) A Walker (24) 71. Indiv: P Collings (19) 39.

   RANDWICK: Veteran Stableford div 1: H Egger (15) 37. Div 2: P Illidge (22) 35.

   ROSEVILLE: 2B: J Marshman (16) C Archibald (5) 48. Scr: J Marshman C Archibald 35. Indiv A: H Hollier (12) 38. B: J Marshman (16) 41. C: P McKillop (26) 35 cb. Masters: G Mayer (21) 38.

   SHELL COVE: Stableford: G McKay (16) 40. Scr: J Hegarty 35.

   SHELLY BEACH: Stableford A: J Hunt (8) 39. B: R Davey (13) 39. C1: J Arthur (21) 37. C2: S Smith (36) 44. Scr: R Ayton 34.

   SHOALHAVEN HEADS: Veteran Stableford div 1: D Cornish (17) 40. Div 2: C Hammond (Jamberoo 22) 39 cb. W: M Miller (26) 38.

   SPRINGWOOD: 2B: G Jenkins (19) D Champion (23) 49. Indiv div 1: R Kelly (16) 40. Div 2: M Kennedy (36) 38. Scr: N Bles 33.

   ST MICHAELS: 2B agg: M Frinsdorf (NSW 15) A Van Damn (12) 75. Scr: N Hartigan N Foord 57 cb. Indiv A: P Cowley (12) 42. B: L Dryer (15) 41. C: D Parr (15) 37 cb. Vis: N Hartigan (Newcastle 6) 37. Scr: J Scruse 36. Pro: D Beck 38. Gold: T Saunders (24) J Mison (27) 82. Indiv: T Saunders (24) 45.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley 4B: C Zeeman (16) P Farrugia (21) 48. Scr: G Booth J Warren 40. Indiv A: D Cunneen (Pennant Hills 12) 37 cb. B: C Milovanovich (15) 38. C: S Mawad (Riverside Oaks 20) 39 cb.

   THE COAST: Veteran Stableford: B Toland (14) 40.

   THE RIDGE: Stableford div 1: T Nichols (Kareela 16) 39. Div 2: M Crowe (34) 37. Scr: R Allison 31.

   WALLACIA: 2B: N Carpenter (10) G Bright (18) 49 cb. Scr: P Disandro K Walker 34. Indiv A: M Blakeley (12) 41. B: H Proctor (16) 39 cb. C: W O'Rourke (20) 40. Veteran: P Cahill (18) 41 cb. Super Veteran: D Hilderbrand (14) 41.

   WARRINGAH: Medley Stableford: R Metcalfe (31) 33. W: S Innes (36) 34.

   WENTWORTH FALLS: 2B: J Fuller (25) J Byrne (26) 43. Indiv: A Callow (18) 38.

   WINDSOR: Veteran 4B: B Chee (23) S Leung (25) 47. Mxd: B Reynolds (23) M Reynolds (24) 43. W: R Moxham (33) C McMurdo (23) 39. Indiv: J Lagunzad (21) 40. W: B Riddle (30) 32.

   WOOLGOOLGA: 2B agg: A Hart (scr) J Haddon (25) 78. Indiv A: A Hart (scr) 42. B: M Lewry (6) 39. C: B Currell (14) 38. D: R Isaacs (17) 39.

NSW

WOMEN

   ANTILL PARK: Stroke: A Kennedy (24) 78. C'ship: A Dickey 290. Hcp: E Messer (27) 238.

   ASQUITH: Stableford div 1: D Kim (20) 35 cb. Div 2: L Young (43) 32.

   BANKSTOWN: Stableford: K Raper (20) 32.

   BARDWELL VALLEY: Medal: V Leicht (37) 71. Scr: K Coldrey 87.

   BAYVIEW: Stableford div 1: R Dockrill (11) 36. Div 2: D King (23) 42. Div 3: S Cook (31) 34. Gold: V Pengelly (40) 38. Veteran: J Murton (37) 34.

   BERMAGUI: Stableford: M Hayes (5) 33.

   BOWRAL: Stableford div 1: B Clayton (22) 32. Div 2/Trophy: S Harrison (27) 33. Div 3: J Southon (36) 27.

   BREAKERS at Wamberal: Stableford div 1: A Harrigan (17) 37. Div 2: V Duesbery (34) 37. Div 3: Y Brooker (42) 35.

   CASTLE HILL: 2B Classic: G Mahony (25) T Smillie (13) 8 up cb.

   CASTLECOVE: Stableford: S Chong (34) 34.

   CHATSWOOD: Stableford div 1: C Boorman (21) 35. Div 2: J Tuite (28) 36. Div 3: E Williams (33) 35.

   CROMER: Stroke div 1: C Ireland (17) 74 cb. Div 2: H Maloney (26) 74. Div 3: H Linden (31) 76.

   DUNHEVED: Stableford div 1: J Watson (10) 36. Div 2: L Fryies (40) 26.

   EASTLAKE: Stableford: K Webster (34) 38.

   EVERGLADES: Stableford div 1: J Henry (22) 37. Div 2: L Linnert (24) 39. Div 3: A Crowe (37) 41.

   GEORGES RIVER: Stableford: R Teamo (20) 31.

   GOSFORD: Stableford: S Scobie (16) 36.

   KOGARAH: Medal: R Burgess (21) 65. Scr: M Ticehurst 82.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: T Burke (30) 31.

   LANE COVE: Stroke div 1: S Ridd (27) 66. Scr: S Ridd 93. Div 2: Y Nikellys (43) 67. Scr: Y Nikellys 110. Medal: S Ridd.

   LONG REEF: Stableford div 1: J Jansson (15) 33. Div 2: L Harper (30) 33 cb. Div 3: E Veith (41) 35. Trophy: K Sloane bt J Severino 1 up.

   MONA VALE: Stroke div 1: J Branch (21) 74. Scr: K Hwang 84. Div 2: J Gilleland (31) 79. Scr: L Dowsett 109 cb. Div 3: J Stewart (40) 77. Scr: E Butler 113.

   MOORE PARK: Stableford: J Van Heyst (36) 34.

   MUIRFIELD: Stableford div 1: S Lee (21) 38. Div 2: YR Kim (29) 32. Div 3: F Templeton (34) 30.

   NORTH RYDE: Stableford: G Loon (26) 35 cb.

   NORTHBRIDGE: Stableford: P Beckton (7) 27.

   NSW: Stableford div 1: G Dewhurst (18) 36. Div 2: M Byrne (27) 36. Div 3: S Young (41) 31.

   OATLANDS: Stroke A: S Plaister (23) 73. B: J Park (26) 75. C: J Lee (39) 76 cb. Scr: L Gyzen 81. Trophy: S Plaister. Hole-in-one: L Fackrell at 9th.

   PACIFIC DUNES: Stableford A: D Lewis (12) 29. B: K Munn (33) 34.

   PALM BEACH: Stableford: M Rimmer (34) 30 cb.

   PENRITH: Stableford: P Kunkler (26) 40.

   PYMBLE: Medal A: R Jackson (10) 75. Scr: C Adamsas 84. B: D Wickham (28) 77. Scr: K Pearson 102. C: I Gulbis (45) 74. Scr: V O'Brien 110. Veteran div 1: R Jackson (10) 75. B: D Wickham (28) 77. C: I Gulbis (45) 74.

   RICHMOND: Stableford div 1: J Starr (28) 33. Div 2: W Rasmussen (37) 34. Trophy: L Manczak (41) 58 cb.

   ROYAL SYDNEY: Stableford div 1: S Washington (22) 32. Div 2: V Bruce (23) 35. Centenary: H Cotman (41) 40. Plate: T Davenport (25) 76.

   RYDE-PARRAMATTA: 4B: P Gay (44) M Roberts (43) S Sun (32) B Younglee (25) 11 up. Scr: B Dalgleish C Fairclough M Hayes C Mackenzies 3 down.

   SHELL COVE: 27-hole Foursome: K Michie L Williams (35-1/4) 111-3/4.

   STRATHFIELD: Foursome: M Kim A Han (24) 74. Scr: D Song S Shin 89. C'ship: D Song S Shin 182 H Park G Choi 190. Hcp: M Kim A Han (24) 154.

   TALLWOODS: Stableford div 1: J Gould (22) 37. Div 2: K Townsing (30) 34.

   THE COAST: Stableford div 1: M Lassy (24) 32. Div 2: L Duncan (45) 31 cb. Hcp matchply f: M Sutherland G Jones bt B Bohdanowicz K White 1 up.

   THE RIDGE: Stableford: P Chalmers (13) 35.

   WAKEHURST: Stableford A: S Douglas (17) 37. B: J Jeon (29) 35. Snr Masters f: R Smith bt G Pringle 6-4.

   WENTWORTH FALLS: Stroke: P Parker (20) 79.

   WOOLLAHRA: Par: H Dart (36) 3 up.

   WYONG: Stableford div 1: E Potts (22) 33. Div 2: H Darkes (23) 38. Div 3: A Prout (44) 33 cb.