Date: August 12, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Thursday

NSW

WOMEN

   ANTILL PARK: Stableford: T Niess (40) 32.

   ASQUITH: Stableford: G Harrison (35) 34.

   BANKSTOWN: Stroke div 1: C Platt (22) 75 cb. Scr: L Guthrie 91. Div 2: C Budge (27) 73. Scr: K Ann 99. Stableford: B Cook (33) 36 cb.

   BARDWELL VALLEY: 4B Stroke: L Ritchie (18) K Coldrey (13) 59. C'ship: L Ritchie K Coldrey 153 M Hayward M Joma 173. Hcp: L Ritchie (18) K Coldrey (13) 120. Medal div 1: L Ritchie (18) 66. Div 2: G Bass (32) 70.

   BAYVIEW: Stableford div 1: C Clark (6) 36 cb. Div 2: K McClellan (22) 36. Div 3: P Rochester (34) 37. Hole-in-one: S Storer at 8th. NSW Bowl qlrs: D Hoschke (11) S Storer (14) 45.

   BOWRAL: Foursome: P Barker A Wairepo (11-1/2) 77-1/2.

   BREAKERS at Wamberal: Stroke div 1: M Sheekey (16) 73. Div 2: M Corner (32) 72. Div 3: K Porter (33) 70.

   CABRAMATTA: Stroke div 1: R Perkins (17) 77. Scr: R Perkins 94. Div 2: G Coles (25) 77. Scr: K Ingram 101. Div 3: R Murray (28) 77. Scr: R Murray 105. Stableford: G Baird (42) 27.

   CASTLE HILL: Medal div 1: M Van Der Weegen (17) 79 cb. Scr: J Cannon 92. Div 2: R Padmanabhan (24) 75. Scr: P Ellis 103. Div 3: D Jones (32) 78. Scr: M Stewart 115. Stableford: J Bodycote (45) 26.

   CHATSWOOD: Stableford div 1: K Bollen (22) 36. Div 2: J Wong (31) 37. Div 3: C Johnson (36) 43. 4B KO f: P Oliver H Toovey bt J Gates P Dyson 3-1.

   CROMER: Irish Team: E Booker (35) J McCarthy (30) S Clymer (30) J Fogarty (39) 76.

   DUNHEVED: Medal div 1: J Watson (10) 80 cb. Div 2: E Young (39) 84.

   EATLAKE: Stableford: G Young (45) 36.

   EVERGLADES: Medal div 1: D Mitchell (14) 69. Div 2: J Patterson (26) 75. Div 3: P Myles (33) 71.

   GEORGES RIVER: Medal div 1: B Hall (30) 66. Div 2: F Cripps (35) 71.

   GOSFORD: Stableford: C Buttsworth (30) 37.

   HARRINGTON WATERS: Stroke div 1/Medal: N Hammond (26) 73. Div 2: L Barneveld (45) 77.

   KOGARAH: Invit Team: D Chung (31) P Cameron (27) R Loveridge (20) D Polychrone (23) 79.

   LONG REEF: Stroke div 1: K Smith (18) 77. Scr: W Millson 94. Div 2: M Denner (26) 77. Scr: M Denner 103. Div 3: J Hensman (36) 79. Scr: J Hensman 115.

   MOORE PARK: Par: A Hill (16) 5 down.

   MUIRFIELD: Ambrose: K Stafford J Jones J Davis K Murgatroyd (16-1/4) 62-3/4.

   NORTH RYDE: Stableford: L Kneipp (36) 35.

   NORTH TURRAMURRA: Stableford: E Wiesner (Mona Vale 35) 27.

   NORTHBRIDGE: Stableford: H Harlow (19) 35.

   NSW: Stableford: B Bohdanowicz (14) 42. Div 2: B Swift (30) 36. Div 3: K Ryan (42) 32.

   OATLANDS: Stableford A: L Gyzen (8) 38. B: L Sackrell (29) 34. C: M Trevaskis (36) 31 cb.

   PACIFIC DUNES: Stableford: V Melville (19) 31.

   PALM BEACH: Stableford: J Paul (34) 33.

   PENNANT HILLS: Medal div 1: L Van Hooven (6) 71. Div 2: M Love (26) 76. Div 3: L Windsor (36) 74. Scr: L Van Hooven 77.

   PENRITH: Foursome div 1: K Robertson M Deevey (24) 75. Div 2: M Dickson P Tees (32-1/2) 77-1/2.

   PYMBLE: Medal div 1: L Hammond (9) 75 K Raine (18) 75 S Eldridge (9) 75 to play off. Scr: K Cant 82. Div 2: R Livanas (22) 72. Scr: R Livanas 94. Div 3: S Diks (36) 76. Scr: J Jarvis 111. Veteran div 1: L Hammond. Div 2: R Livanas. Div 3: I Gulbis (42) 79.

   RICHMOND: Medal div 1: C Brotherton (15) 74. Div 2: J Parker (28) 77. Div: L Manczak (40) 82 cb. Trophy: J Parker (28) 154.

   RYDE-PARRAMATTA: Irish Team: B Younglee (25) J Hoskins (26) J Durham (33) E Craig (31) 77. Scr: D Skuodas L Saunders P Sarra J Doherty 49.

   SHELL COVE: Par: K Tanner (25) 1 down.

   STRATHFIELD: Stableford div 1: F Shin (8) 32. Div 2: K Higgins (22) 34. Div 3: J Lee (36) 31.

   TALLWOODS: Stroke div 1: J Gould (22) 70. Div 2: J Hunter (30) 69. Veteran c'ship: K Edwards 164. Hcp: M Redward (113) 153. Div 2: M Richards 191. Hcp: M Byrne (28) 160. Div 3: J Overhall 202. Hcp: L Norris (36) 147.

   THE COAST: Stableford: D Craven (43) 29.

   THE RIDGE: Stableford: N Axford (28) 34.

   WAKEHURST: Stableford A: J Choi (22) 35. B: S Kim (30) 33 cb.

   WENTWORTH FALLS: Stroke: S Maloney (27) 75.

   WOOLLAHRA: Stableford: L Simpson (38) 33.

   WYONG: 2B: J Newman (27) S Hutton (13) 30.

NSW

MEN

   ANTILL PARK: 2B: K Goff (36) M Mayes (18) 49. Scr: N Wood J Warren 43. Indiv A: J Warren (plus 3) 38. B: S Brockenshire (16) 37 cb. C: K Goff (36) 41.

   AVONDALE: Team multi: C Cushieri (21) F Schmidt (17) M Pickerell (17) S McCreery (24) 104. Indiv A: C Wittenberg Jnr (plus 1) 40. B: O Van Der Wall (19) 39. C: R Stott (26) 40. Scr: C Wittenberg Jnr 41.

   BARNWELL PARK: Veteran Ambrose: J Thomson H Dunn M Bates B Howard (9-5/8) 50-3/8.

   BERGMAUI: Stableford A: L Sharp (6) 36. B: D Cole (19) 35. C: H Cripps (23) 36.

   BEVERLEY PARK: Stableford A: R McCormick (16) 38. B: P Byrnes (25) 37. Overall: I Hamilton (13) 42. Hole-in-one: C Shah at 12th.

   BOTANY: Veteran Stableford: T Warfield (17) 36.

   BRIGHTON LAKES: 2B agg: L Niko (21) J Henney (13) 83. Indiv A: P Harvey (10) 40 cb. B: G Hempstead (16) 41. C: B Buckle (30) 44 cb.

   CABRAMATTA: Veteran Stableford: G Seater (25) 25.

   CAMDEN: 4B: M King (24) I Martin (12) 9 up. Scr: R Heywood M Ferreira 5 up. Indiv A: R Zelesco (8) 1 up cb. Scr: R Hayward 2 up. B: A Geary (21) 4 up. Scr: B Keys 11 down. C: J Evans (36) 3 up. Scr: M King 13 down.

   CAMPBELLTOWN: Veteran Stableford div 1: C Gooch (16) 39. Div 2: B Whelan (18) 39. Women div 1: C Foster (23) 29. Div 2: S Mutton (29) 33.

   CARNARVON: 2B: J McDonald (Kellyville 12) R Richens (Cumberland 15) 50. Indiv: J McDonald (12) 44.

   CRONULLA: Stableford A: L D'Apice (1) 36. B: T Hindle (14) 36. C: M Beecroft (27) 38. Scr: L D'Apice 35.

   EASTLAKE: Stableford: P Saengcharoen (31) 45.

   ELANORA: Stableford: G Bryan (8) 41.

   FAIRFIELD: Snr Stroke A: A Vella (14) 66. B: C Greenwood (18) 63. C: N Sewell (28) 62.

   FOX HILLS: Veteran Ambrose: P Dawson M Tankard B North D Waring (11-1/2) 56-1/2.

   GORDON: 2B agg: A Treloar (26) G Evenhuis (31) 72. Indiv A: D Garnett (12) 33 cb. B: P Thogersen (18) 33. C: A Treloar (26) 37.

   HURSTVILLE: Stableford: P Winchester (17) 38.

   LEONAY: 2B multi: A Davis (13) G Thompson (23) 84. Indiv A: F Cain (6) 40. B: B Wrigley (15) 40. C: P Haines (27) 41. Hole-in-one: I Gribbles at 2nd.

   LIVERPOOL: 2B agg: R Pagano (9) A Habib (25) 73. Scr: G Buchanan D Abbott 69 cb. Indiv A: R Pagano (9) 38. B: F Mittiga (18) 36. C: P Collier (Riverside Oaks 24) 37.

   LYNWOOD: Medley 4B: E Jones (14) M Keith (35) 46. Indiv: D Gibson (5) 40.

   MARRICKVILLE: 2B: R Sculthorp (18) B Lidbury (24) 46. Indiv div 1: C Ford (16) 39. Div 2: J Hartland (24) 38.

   MASSEY PARK: 2B: G Ryan (16) R Davison (23) 50. Indiv A: D Smith (10) 38. B: R Avis (19) 38. C: G Buckley (26) 39. Scr: C Smith 31.

   MOORE PARK: Par: D Kiang (20) 3 up. Gold Veteran: A Zizzo (30) 4 down.

   MORISSET: Medley 2B agg: D Folpp (21) J Harvey (17) 75. Indiv div 1: R Fulcher (15) 36. Div 2: D Folpp (21) 39. Div 3: G Mihailovic (24) 37. W: V Thomson (30) 37.

   NORTHBRIDGE: 2B: J Whiting (13) J Mitchell (22) 44 cb. Scr: I Hannam I Wilkinson 34. Indiv: J Whiting (13) 40.

   PALM BEACH: 2B agg: S Wannell (19) P Collings (18) 75. Indiv: K Pye (27) 41 cb.

   RANDWICK: Veteran Stableford div 1: S Levett (10) 37. Div 2: P Kuti (18) 39.

   RIVERSIDE OAKS: Stableford Gungurru div 1: M McLaurin (5) 36. Div 2: S Stibbard (14) 33. Div 3: A Singh (21) 36.

   ROSEVILLE: 2B: G Walsh (22) L Pincott (28) 11 up. Scr: F Colman M Garrett sq cb. Indiv A: P Ham (9) 4 up. B: M Wratten (14) 6 up. C: T Thirlwell (22) 3 up cb. Masters: T Philp (32) 5 up.

   SHELL COVE: Stableford: M Opie (19) 39. Scr: J Hegarty 29.

   SHELLY BEACH: Split six: S Shepherd (14) M Shepherd (29) T May (9) S Armstrong (1) 91. Indiv A: T May (9) 38. B: B Exley (17) 36. C1: I Perry (24) 35. C2: R Shaw (30) 38.

   SHOALHAVEN HEADS: Veteran Stroke div 1: G Leonard (12) 69. Div 2: D Nagle (21) 67. W: C Parrish (18) 72.

   SPRINGWOOD: 2B: T Scanlon (23) J Connelly (21) 44. Indiv div 1: M Reynolds (14) 40. Div 2: R Bowyer (19) 36 cb. Scr: A May 35.

   ST MICHAELS: Medley 2B: W Bruce (20) J Hastings (18) 45 cb. Scr: D Glynn J Lyras 39. Indiv A: R Milunsky (11) 39. B: C Fitzgerald (14) 39. C: D Holt (25) 38. W: S Seakins (14) 36. Vis: P Shield (Wentworth Falls 23) 34 cb. Scr: J Lyras 38. Gold: L O'Halloran (23) W Glen (25) 44. Indiv: W Glen (25) 41.

   STONECUTTERS RIDGE: Stableford A: G Hann (Castle Hill 6) 39. Scr: R Attwood 36. B: K Mulvihill (Manly 17) 39 cb. Scr: A Heinricks 25. C: J Han (Windsor 18) 40. Scr: G Collins 19.

   THE COAST: Veteran Stableford: S Lister (23) 37.

   THE RIDGE: 2B multi: R Everingham (33) I Johnson (29) 78. A: P Silvestri (10) 35. B: A Muscat (25) 41.

   WALLACIA: 2B: D Knox (30) J Riordon (34) 53 cb. Scr: N Mugridge G Field 36 cb. Indiv A: K Walker (12) 43. B: D Gallagher (18) 42. C: J Knaley (25) 45. Veteran: T Zammit (23) 42 cb. Super Veteran: J Riordon (34) 42 cb.

   WARRINGAH: Medley Stableford: G Hansen (Coolangatta-Tweed Heads 14) 35. W: T Kelly (30) 35 cb.

   WENTWORTH FALLS: Medal A: C Maloney (11) 75. B: P Stephens (13) 72 cb. C: S Huxley (20) 68. Scr: C Stockley 83.

   WINDSOR: Veteran 4B: P Tumminello (30) T Marshall (24) 46. Mxd: B Wassens (36) Z Wassens (32) 48. W: B Riddell (32) Z Wassens (32) 46. Indiv: G Sherer (12) 39. W: V Tumminello (30) 41.

   WOOLGOOLGA: 2B agg: P Witten (14) I Devey (30) 72. Indiv: K Harris (20) 39.