Date: November 18, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Thursday

 

   ANTILL PARK: Men: Stableford 2B Agg: White: B Pemble (24) J Battle (13 Camden) 85. 2B Scr: N Wood W Higgins 65. A: N Wood (1) 37 cb. B: J Battle (13 Camden) 45. C: M Sheen (20) 43. Women: Stableford: A Dickey (13) 33.

   AVONDALE: Men: Par 2B: White: T Fletcher (20) A Walker (20) 13 up. Par: A: D McKinnon (12) 11 up. B: T Fletcher (20) 9 up. C: C Rainnie (27) 6 up cb. Scr: J Jeffress 1 up.

   BANKSTOWN: Women: Stableford: B Heath (38) 39. Scr: C Boyd 38.

   BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: M Quirk (17) R May (17) 49. K Miners (12) 41. Women: M Comber (28) 41.

   BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stroke: Ambrose: M Mayall G Tisdell B Howard G Mills (45.375) 65.625.

   BAYVIEW: Women: Par Team Aggregate: Gold: K Platt (23) N Cope (25) M McKewen (24) J Chung (17) 25 up.

   BERMAGUI: Men: Stableford White: A: R Simpson (14) 39 cb. B: D Cole (17) 38 cb. C: J Bryan (32) 36.

   BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: P Ross (23) 41. A: C Davies (8) 37 cb. B: P Shortus (24) 37.

   BLACKHEATH: Women: Stableford: R Lonergan (24) 35.

   BOTANY: Veteran: Stableford: L Cannon (15) 36.

   BOWRAL: Women: Stableford: 3B: R Downing (37) J Clifford (31) F Frith (34) 52.

   BREAKERS: Women: Stableford: Div 1: S Hopkins (12) 36 cb. Div 2: A Porter (31) 40. Div 3: G Mather (45) 37 cb.

   BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford: 2B: R Benson (The Ridge 18) M De Montfort (Bardwell Valley 7) 51. A: D Weigand (12) 40. B: I Seckold (13) 40 cb. C: P Butler (27) 39.

   CABRAMATTA: Women: Stroke: Div 1: M Chester (18) 75. Div 1 Scr: C Blacklock (Ryde-Parramatta) 83. Div 2: G Cole (24) 80. Div 2 Scr: L Stanton 100. Div 3: T Shanahan (30) 35. Veteran: Stableford White: H Dawson (19) 41.

   CAMDEN: Men: Stableford Split Six: Black: B Harding (30) E Best (26) 68. A: B Moyes (5) 39. A Scr: D Cummins 33. B: C Blockley (20) 43. B Scr: D Gray 22. C: B Harding (30) 38. C Scr: G Dent 14.

   CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: P Mace (14) D Tucker (26) 48 cb. S Wilczek (Oatlands 15) 42 cb.

   CASTLE HILL: Women: Stableford: A: S Hunt (21) 42. B: T Hayton (27) 38 cb. C: C Copp (34) 36 cb. Scr: K Drummond 24.

   CASTLECOVE: Women: Stableford: R Ting (34) 41.

   CHATSWOOD: Women: Stableford Yellow: Div 1: J Potter (12) 36. Div 2: E Williams (32) 36 cb. Div 3: M Cosby (33) 35.

   CROMER: Women: Par Team: Yellow: Y Burns (28) P Murray (27) R Hall (29) E Andrews (30) 15 up.

   CRONULLA: Men: Stableford 4B: Black: M Longworth (22) J Collier (20) 46 cb. 4B Scr: P Boyd C Griffiths 35.

   DUNHEVED: Women: Stableford: Div 1: D Bowen (36) 49. Div 2: L Nichols (38) 42.

   EASTLAKE: Medley: Stableford White: T Maunsell (24) 45.

   ELANORA: Men: Stableford: D Armati (16) 42.

   EVERGLADES: Women: Stableford: A: G Colley (17) 37. B: L Birrell (24) 37. C: C Byrne (33) 37.

   FAIRFIELD: Snr Stableford Split Six: White: F Vella (15) P Rae (28) D Phillips (27) B Hussein (14) 115. P Rae (28) 47.

   FOX HILLS: Veteran: Stroke: Ambrose: G Woodley A Trigg (10) 61.

   GORDON: Men: Stableford: A: D Linnert (12) 38. B: I Shoulder (13) 42. C: S De (32) 41. R Kimberly (16) 43.

   GOSFORD: Women: Stableford: C Buttsworth (27) 39.

   HARRINGTON WATERS: Women: Stableford White: L Barneveld (45) 42.

   HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: D Haggart (20) 49. Div 2: T Payne (24) 42.

   KOGARAH: Women: Stableford: Team: N Selig (45) J Weatherstone (28) K Smit (26) 77.

   KOOINDAH WATERS: Men: Stableford: J Hurst (18) 42. Women: E Bond (6) 36.

   LANE COVE: Stableford: G Mutton (22) 37.

   LIVERPOOL: Men: Stableford 2B: White: P Mills (27) N Stone (8) 49. 2B Scr: G Lambert C Fuz 40 cb. A: L Srour (9) 41. B: C McCauley (13) 39. C: B Crawley (20) 39.

   LONG REEF: Women: Stableford: Div 1: J Brown (10) 37. Div 2: D Muir (34) 39. Div 3: D Muncke (45) 37.

   LYNWOOD: Medley: Stableford 4B: White: P Gibson (12) C Whitehurst (18) 50. P Gibson (12) 40.

   MANLY: Men: Stableford: R Limbert (20) 44.

   MARRICKVILLE: Veteran: Stableford: 2B Agg: C Simpson (16) J Moran (9) 82. A: P Crutchfield (18) 40. B: S Enari (45) 45.

   MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: D Hilton (19) G Sly (17) 49. A: C Lowe (13) 45. B: G Sly (17) 43. C: D Webster (23) 42. Scr: C Lowe 32.

   MONA VALE: Women: Stableford: 2B multi: M Lanz (31) A Tinyou (36) 75. C Ewing (21) 40.

   MOORE PARK: Men: Stableford 2B: Gold: C Novis (25) P Thomas (26) 47. White: S Gay (8) 39. Women: Stableford: R Kimura (28) 38 cb. Veteran: Stableford Gold: D Isaacs (34) 40.

   NORTH RYDE: Women: Stableford: C Ward (14) 37.

   NORTH TURRAMURRA: Women: Stableford: K Stein (32) 36.

   NORTHBRIDGE: Men: Stableford 2B: White: N Johnson (24) G La Peyre (5) 52. 2B Scr: N Johnson G La Peyre 37. N Johnson (24) 42. Women: H Harlow (20) 29.

   NSW: Women: Stableford: Div 1: M Goodwin (21) 39 cb. Div 2: S Goldschmidt (28) 33. Div 3: S Tasker (41) 37 cb.

   OATLANDS: Women: Stableford: A: A Walkerden (18) 40. B: V Beck (32) 35 cb. C: M Hannaford (39) 40.

   PACIFIC DUNES: Women: Stableford: S Miller (43) 36.

   PALM BEACH: Men: Stableford: 2B multi: M Connors (22) A Kanja (19) 77. J Parker (22) 43. Women: J Paul (33) 35.

   PENNANT HILLS: Women: Stableford: Team: B Bright (28) S Lennox (30) G Thomas (32) M Grace (22) 93 cb.

   PYMBLE: Women: Stableford: Canadian Foursome: A Nicholas (34) J Benecke (35) 45.

   RANDWICK: Veteran: Stroke: Div 1: C Baldwin (11) 56. Div 2: B Bourke (23) 57.

   RICHMOND: Women: Stableford: J Mackie (27) 40.

   RIVERSIDE OAKS: Men: Stableford: Bungool: C Vinod (32) 40. Mxd: Stroke Gangurru: Black: A Marren (28) 76.

   ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: J Gayleard (11) R Ulrick (22) 47. 2B Scr: M Garrett D Fischer 36. A: R Kitchen (10) 38 cb. B: W Berens (15) 38. C: L Quilter (22) 41. D: T Clifford (31) 40. Hole in one: A Marshall at 8th.

   SHELL COVE: Men: Stableford: J Gronlund (11) 39 cb. Women: Stroke: Ambrose: S Ryan (18) C Tolhurst (36) 63.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford 2B: Black: C Tasker (24) G Sullivan (14) 51. 2B Scr: T Lucas R Ayton 38. A: C Brown (6) 40. B: R Davey (16) 40. C: P Lamont (21) 41. D: G Matheson (30) 42.

   SHOALHAVEN HEADS: Veteran: Stableford: A: T Snith (18) 44. B: C Beer (23) 41. Women: B Smith (33) 42.

   SPRINGWOOD: Men: Stableford: 2B: R O'Brien (14) P Dixon (19) 50. Div 1: P Parlato (11) 37. Div 2: W Luhrs (27) 42. A Scr: R Best 29.

   ST MICHAELS: Men: Stableford 2B: White: G Phibbs (22) G Hayes (12) 49. 2B Scr: J Clarke B Russell (Redcliffe) 36. A: S Fung (The Lakes 7) 39. B: P Bower (18) 40. C: G Phibbs (22) 38. Visitor: I Reynolds (Killara 18) 42. Scr: J Clarke 35. Stableford: 2B: Gold: W Glen (25) N Simmons (17) 44. Div 1: D McLean (Eastlake 24) 36. Stableford Gold: W Glen (25) 37.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford: A: C McWilliams (Avondale 3) 36 cb. A Scr: C McWilliams 33. B: R Crinion (13) 38 cb. B Scr: A Bandian 26. C: L Ramsey (Asquith 26) 41. C Scr: M Mitchell 22.

   STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: J Byun (17) 43. Div 2: G Kim (34) 43.

   TALLWOODS: Men: Stableford: A: B McManus (14) 38. B: R Nicol (19) 43. C: B Livermore (23) 43. Women: Div 1: J Sibbons (20) 37. Div 2: M Gleeson (28) 43.

   THE COAST: Veteran: Stableford: J Cameron (5) 42.

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B multi: R Pevely (17) D Chipperfield (34) 86. Div 1: M Duricic (18) 39 cb. Div 2: K Fitzgerald (27) 40. Scr: G McDowall 28.

   WAKEHURST: Women: Stableford Gold: A: K Skelton (22) 41. B: S Kim (28) 36 cb. C: R Rummans (32) 37.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Riordan (34) D Knox (30) 52. Scr: R Tolomeo J Grima 37. A: M Blakeley (11) 40 cb. B: S Small (15) 40. C: P Hill (19) 43. Veteran: S Snell (19) 46. Super Veteran: R Tolomeo (16) 46.

   WARRINGAH: Men: Stableford: B Cunningham (18) 36 cb. Women: D Burman (31) 38.

   WENTWORTH FALLS: Men: Stableford: 2B: T Kennedy (26) R Kennedy (0) 45. D Hogan (18) 39. Women: M Bowrey (30) 35. Stroke: Scr: J Armstrong 77.

   WINDSOR: Men: Stableford 2B: White: T Marshall (24) T Brennen (36) 49. Mxd: D Shearer (13) T Brennen (36) 47. Women: Yellow: I Gilbert (34) S Bendeich (36) 48. Men: White: S Wall (21) 41. Women: Yellow: J O'Grady (34) 39.

   WYONG: Women: Par: Div 1: H Alexander (22) cb. Div 3: A McKelvey (40).