Date: August 10, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Tuesday

 

WOMEN

   ASQUITH: 4B: A Nam (25) J Kim (20) 43. Indiv: S Wakeling (25) 33.

   AVONDALE: Stroke Div 1: F Dowsing (18) 73. Div 2: H Swinbourne (20) 72. Div 3: T Lenehan (42) 75.

   BAYVIEW: 2B agg: D Sainty (11) C Gilmour (18) 71. Indiv div 1: D Sainty (11) 37. Div 2: L Hatch (32) 38.

   BEVERLEY PARK: Stableford A: R Paul (20) 41. B: R Toy (24) 34 cb. C: L Nay (34) 35.

   BEXLEY: Stroke Div 1: A Ng (25) 70. Div 2: D Knittl (37) 71.

   BONDI: Stableford: M Kennedy (25) 29.

   BONNIE DOON: Stableford: M Phegan (45) 39.

   BOTANY: Stroke Div 1: N Mashman (26) 71 cb. Div 2: F Williams (30) 69 cb. Div 3: J Kilby (38) 68. C'ship: P McCanna 262. Div 1: L Taylor 289. Hcp: N Mashman (26) 220. Div 2: F Williams 293. Hcp: L Gordon (34) 208. Div 3: J Kilby 319. Hcp: B Marsh (39) 213. O-80yrs: B Marsh (39) 213.

   BOWRAL: Stableford: R McGinnes (28) 31.

   CAMDEN LAKESIDE: Stroke Div 1: J Jacka (12) 75. Div 2: A Agnew (36) 81. Stableford: C Smidt (19) 33.

   CAMMERAY: 4B: E Bagnall (34) V Pollitt (39) 38.

   CAMPBELLTOWN: Stableford: L Lambros (39) 41. 4B KO f: J Morschel R McKimm bt C Foster F Keane 3-2.

   CHATSWOOD: Par Div 1: R Furini (20) sq. Div 2: W Lyons (28) 4 up. Div 3: D Cowling (38) 2 up. Trophy: W Lyons.

   CUMBERLAND: Stableford Div 1: H Lee (20) 32. Div 2: C Chadwick (32) 30. Stroke Div 2: J Tunks (23) 76 cb. Div 3: S Hayes (38) 85 cb.

   EVERGLADES: Stableford Div 1: W White (21) 37. Div 2: J Crawford (27) 40. Div 3: A Kendal (40) 39.

   FAIRFIELD: Stroke Div 1: G McConaghey (21) 72. Div 2: B Shroeder (27) 71. C'ship: G McConaghey 287. Div 1: D Lavender 290. Hcp: P Ross (23) 226. Div 2: B Schroeder 298. Hcp: M Hayes (35) 221.

   FORSTER: Stableford: M Roberts (37) 34 cb.

   GORDON: Stroke Div 1: L Stanley (24) 68. Div 2: J Perks (34) 74.

   GOSFORD: Veteran Stableford 50-59yrs: M Lanham (18) 35. 60-69yrs: F James (26) 36. 70-79yrs: J Walker (25) 34. O-80yrs: J Bowen (41) 30.

   HIGHLANDS: Stableford: C McDonald (32) 36.

   HURSTVILLE: Stableford: N Fallooon (26) 40.

   JAMBEROO: Stableford Div 1: J O'Brien (15) 36. Div 2: L Olsen (44) 33.

   KAREELA: Foursome Div 1: D Campbell C Fifield (24-1/2) 66-1/2. Scr: K Gillson S Harding 98 cb. Div 2: S Eller D Varvaressos (40-1/2) 64-1/2. Scr: B Kerr S Hardey 109.

   KILLARA: Par div 1: E Wells (25) 2 up. Div 2: S Scarlett (34) 2 down. Scr: M Sanderson 14 down. C'ship: J Crichton K Wood bt L McKinnon H Rymill 4-2. B1: F Beck I Scougall bt R Rhodes-White D Simkin 2 up. B2: J Beverley P Ward bt M Joppich S Zicat 5-3.

   LONG REEF: Stableford: D Cowle (42) 38.

   MANLY: Invit Team: B Haskins (14) P Barr (16) J Bennett (Warringah 37) C Boorman (Chatswood 21) 86. Scr: B Baird K Tallack J Lord J Meagher 64.

   MARRICKVILLE: 2B multi: J Priem (20) A Beaven (18) 51. Indiv: A O'Shea (24) 38. Veteran: C Van Der Brink (25) 31.

   MONASH: Stableford div 1: G Hilme (9) 38. Div 2: F McCarthy (26) 34. Div 3: K Lavers (38) 33. Scr: G Hilme 29.

   MORISSET: Stroke div 1: M Auston (10) 74. Div 2: S Carter (25) 75. Div 3: J Tiedeman (37) 74 cb.

   NORTH RYDE: Stableford Div 1: M Shon (22) 36. Div 2: J Walsh (25) 34. Div 3: J Lim (34) 30. Div 4: L Kneipp (36) 34 cb.

   OATLANDS: Stableford: H Kim (23) 35.

   PALM BEACH: Stroke Div 1: G Pearce (24) 63. Scr: J Boran 93. Div 2: B Kennedy (26) 64. Scr: G Flynn-Pie 99. C'ship: G Pearce 359. Hcp: N Dennis (36) 268. B1: G Pearce 178. Hcp: J Warner (28) 142. B2: N Dennis 199. Hcp: M Little (39) 140.

   PYMBLE: Stableford: J Freeman (14) 39.

   ROSEVILLE: Stableford Div 1: G Sutton (22) 37. Div 2: T Plummer (30) 35. Div 3: A Hart (37) 36.

   ROYAL SYDNEY: 3B: B Niesche (21) S Martin (33) S Muller (33) 8 up. Centenary: S Willmott (31) L Mueller (32) K Hand (20) 14 up.

   RYDE PARRAMATTA: 4B: M Smith (27) C Fairclough (9) 3 up. Qlfrs: M Smith R Fairclough.

   SHOALHAVEN HEADS: Stableford Div 1: I Robertson (23) 35. Div 2: J Hollway (33) 34. Div 3: G Richardson (39) 43.

   ST GEORGES BASIN: Stableford Div 1: S Finlay (26) 43. Div 2: J O'Connor (31) 39.

   ST MICHAELS: Team: H Parkes (23) B Payne (25) M Regan (28) 78.

   STONECUTTERS RIDGE: Stableford Div 1: J Hyo (20) 34. Div 2: N Francisco (32) 25.

   STRATHFIELD: Stableford Div 1: H Jang (14) 40. Div 2: J Lee (33) 36.

   THE LAKES: Stroke div 1: E Walker (20) 71. Div 2: M Hogan (24) 73. Silver Salver: L Murray (20) 152. Veteran C'ship: R Stone 179. Salver: M Hogan (24) 148. B2 Salver: S Aldridge (28) 162. C'ship Bronze: M Hogan 196. Trophy: M Hogan (24) 148.

   THE RIDGE: Stableford: C Symons (43) 37.

   TOUKLEY: Stableford Div 1: J Everitt (20) 35. Div 2: P Orsley (33) 35. Div 3: P Stillman (35) 34. Div 4: S Payne (45) 25.

   WAKEHURST: Par A: R Charnell (12) 2 down cb. B: D Castle (28) 5 up. C: L Appleton (32) 3 up.

   WARRINGAH: Par Div 1: S Saunders (14) 1 down cb. Div 2: B Myers (26) sq. Div 3: M Badger (35) 4 up.

   WINDSOR: Medal A: G Knox (18) 73. Scr: M Khouri 82. B: M Reynolds (25) 76. Scr: S Banks 104. C: L Willemsen (38) 74. Scr: S Griffiths 110. Stableford: B Simcock (45) 29.

   WOOLLAHRA: Foursome: D Taylor L Brincat (26-1/2) 75-1/2.

   WOOLOOWARE: 4B: B Frewin (39) D Flis (44) 48.

MEN

   AVALON: Stableford: K Wilkinson (13) 40.

   BANKSTOWN: Medley Stableford: R Gazzera (25) 38 cb. W: C Harrison (35) 36.

   BARDWELL VALLEY: Veteran Stableford A: G Sheary (12) 37. B: T Wise (14) 32 cb. C: J Riccord (28) 36 cb.

   BARNWELL PARK: Stableford: F O'Brien (27) 39.

   BAYVIEW: 2B agg: M Pocklington (19) A Rust (19) 74. Indiv div 1: M Laracy (9) 37. Div 2: A Rust (19) 39. Hole-in-one: R Smith at 16th.

   BREAKERS at Wamberal: Stableford: R McMechan (23) 37.

   BRIGHTON LAKES: Veteran Stableford: R Hesse (20) 41.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B agg: S Mesina (10) D Salvatore (17) 77. Scr: A Daley J Keevers 60. Indiv A: B Naismith (6) 37. B: D Salvatore (17) 42. C: N Lindsay (23) 35.

   CARNARVON: 2B: J Chung (16) E Kim (12) 45. Scr: J Kang I Daryab 37. Indiv A: M Chow (12) 38. B: J Chung (16) 37. C: M Hwang (21) 31.

   CASTLECOVE: 2B agg: I Manson-Hall (13) M Mansley (15) 77. Indiv: O Oberholzer (30) 41.

   CRONULLA: Veteran Stableford: D Bailey (5) 33.

   ELANORA: Medley Stableford: R Beachley (33) 35 cb.

   FOX HILLS: 2B: A Costaganna (15) G Wakefield (13) 49. Indiv A: G Poland (12) 39. B: A Costaganna (15) 43. C: I Pike (25) 40. D: R Stevenson (26) 38.

   HURSTVILLE: Stableford Div 1: M Fearn (11) 38 cb. Div 2: C Nail (28) 44.

   LONG REEF: Stableford: D Mansfield (16) 37.

   LYNWOOD: Medley Par: B Dyson (14) 2 up.

   MACARTHUR VETERANS at Antill Park: Stableford Div 1: B Hooton (11) 37. Div 2: M Armstrong (16) 36. Div 3: A Umpleby (22) 40 cb. Div 4: I Baker (27) 36. W: L Hayes (35) 34.

   MARRICKVILLE: 2B agg: A Tighe (11) G Daher (6) 71. Scr: D Cremin P Stafford 50. Indiv: D Cremin (plus 1) 37 cb.

   NORTHBRIDGE: 2B: P Kelly (16) P McBride (23) 45 cb. Indiv: B Holmes (33) 44.

   NOWRA: Veteran Medal A: T Gilmore (16) 37 cb. B: G Wilson (26) 37. W: S Moore (23) 32.

   OATLANDS: Stableford A: S Tarrant (1) 35. B: F Herbert (24) 30. Overall: P Crawford (5) 37.

   RANDWICK: 2B agg: T Rosco (9) J Muirhead (22) 71 cb. Indiv A: T Park (10) 37. B: D Feetham (19) 39. C: J Muirhead (22) 37. Scr: M Kandara 28 cb.

   ROSNAY: Veteran Stableford Div 1: A Doak (18) 39. Div 2: P Sheen (28) 40 cb.

   SHELLY BEACH: 2B: A Woodbine (23) R Shaw (30) 47. Indiv A: M Calderwood (Kurri 12) 38. B: J Wheele (14) 37. C1: B James (22) 37 cb. C2: W Arnold (25) 38.

   ST GEORGES BASIN: Stableford A: M Beehag (10) 39. B: J Clark (17) 38. C: J Cosgrove (36) 43.

   ST MICHAELS: Snr Stableford: R Lofberg (14) 37 cb.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley 4B multi: G Do (11) G de Bruyn (22) 72. Indiv A: C Lawrence (Richmond 3) 41. B: C Faulkner (14) 42. C: C Cuevas (19) 34 cb.

   THE COAST: Stableford: B Bettencor (24) 38. Scr: F Johnson 28.

   THE LAKES: Stableford: R Clemens (14) 36 cb.

   THE RIDGE: 4B: G Mayfield (14) W Humphreys (9) 50. Indiv div 1: G Atkin (16) 43. Div 2: B Andrad (31) 41. Scr: J Hodder 31.

   WALLACIA: 2B: W Mendham (27) P Miall (19) 45 cb. Indiv: W Mendham (27) 44.

   WENTWORTH FALLS: Stableford: A Callow (18) 36.

ACT

   FEDERAL: DSR 74 Caddies Trophy: H Oram. Stableford A: B Cains (24) 38 J Curren (20) 38 M Hodda (27) 37. B: H Oram (34) 39 S Gibson (29) 39 J Chater (31) 38. Hole-in-one: M Hosking at 16th. NTP: 8th: B Lehman. 12th: B Moore. 16th: M Hoskin.