Date: September 21, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Tuesday

NSW

WOMEN

   ASQUITH: Team: Vice-Presidents 568 (L Wigglesworth (35) 46 F Liu (32)) bt Captains 563 (J Bezuidenhout (15) M Simmon (15) 40). Stableford div 1: K McKendrick (22) 38. Div 2: J Cooper (33) 36.

   AVONDALE: Trophy: B Dyke (17) 4 up L McEwen (26) 4 up to play off. Par div 3: C Young (31) 2 up.

   BALGOWLAH: Team: S Pattinson (22) B Cook (32) R Hare (22) 34 cb. Indiv div 1: J McDonald (22) 38. Div 2: B Headland (34) 37 cb.

   BAYVIEW: 2B agg: J Muller (36) A O'Brien (41) 80. Indiv div 1: D King (22) 41. Div 2: M Leonard (27) 42.

   BEVERLEY PARK: Stroke div 1: C Gray (18) 64 cb. Div 2: L Aller (29) 60. Div 3: F Yates (30) 55. Gold Medal: F Yates.

   BEXLEY: Split six: M Beattie (30) T Byrne (31) N Schofield (33) L Houghton (42) 79.

   BONDI: Stableford: L Lemke (38) 31.

   BONNIE DOON: Foursome div 1: I Inoue S Jackson (16) 71. Div 2: M Phegan S Palmer (44) 68.

   BONVILLE: Stableford: S Kennedy (25) 40.

   BOTANY: Stableford div 1: Y Mon (23) 36. Div 2: F Williams (30) 40.

   BOWRAL: Stableford: D Kenny (Roseville 19) 33.

   CAMMERAY: Par: C Hunt (42) 2 down.

   CHATSWOOD: 2B multi: W Reed (38) K Turnbull (24) 69. Indiv div 2: J Tuite (27) 32. Div 3: W Reed (38) 36.

   CONCORD: Medal div 1: J Haddrick (12) 75. Scr: M Bains-Smith 86. Div 2: I Borsky (29) 80. Scr: M Gent 103. Div 3: L Denley (34) 77. Scr: L Denley 111.

   CROMER: Irish Team: C Crawford (28) H Lyndon (29) D Newton (28) R Buizen (1) 83. Hole-in-one: H Lyndon at 9th.

   CUMBERLAND: Stableford div 1: H Cho (21) 39. Div 2: S Bannerman (25) 37. Div 3: I Lee (34) 37.

   EVERGLADES: Stableford div 1: G Gray (12) 37. Div 2: A Taylor (30) 43. Div 3: M Macalpine (44) 41.

   FAIRFIELD: Stroke: L MacPherson (26) 66.

   FORSTER: Stableford div 1: J Cush (15) 37. Div 2: L Daniels (27) 39. Div 3: N Ash (35) 34.

   GOSFORD: Team: M Lanham (17) H Potter (10) G Saines (14) S Coyle (19) 102. Scr: S Scobie Y Boardman S Martin M Adams 57.

   HURSTVILLE: Stableford: E Reihana (33) 40.

   JAMBEROO: Stableford div 1: S Walsh (24) 38. Div 2: M Hodgson (40) 39.

   KAREELA: Stableford div 1: J Stirling (19) 37. Div 2: C McElroy (28) 35 cb. Div 3: L Matthews (39) 34.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: S Lind (41) 32.

   LAKESIDE: Ambrose: L Hall F Bessant (6-1/2) 64-1/2.

   LONG REEF: Stableford: R Loomes (24) 34 cb.

   MANLY: Stableford A: P Barr (16) 39. B: H Patience (27) 50. C: C Roberts (45) 37.

   MARRICKVILLE: 2BWB: D Murphy (21) J Phillips (35) 23 cb. Indiv: P Thompson (32) 33 cb. Veteran div 1: E Tamplin (23) 31 cb. Div 2: A Roberts (36) 33 cb.

   MONA VALE: Stableford: A Lisle (38) 34.

   MONASH: Stableford div 1: S Robinson (21) 36. Div 2: J Drutman (24) 34. Div 3: F Thompson (37) 31. Trophy: S Robinson.

   NORTH RYDE: Foursome div 1: K Leo R Hanlon (27-1/2) 73-1/2. Div 2: M Anderson M Nash (34) 70. Veteran Bowl: J Curtin K Drury (26-1/2) 69-1/2. Scr: M Shon H Lee 75. Shield: A Lee K Jun (27) 70.

   PALM BEACH: 2B agg: J Norris (26) J Watts (28) 65.

   ROSEVILLE: Par A: D Harpham (22) 2 up. B: M Stringer (26) 1 up. C: J Weihen (38) 2 up.

   ROYAL SYDNEY: Stroke div 1: D Ecuyer (14) 79. Div 2: S Mactier (30) 73 cb. Scr: M Brown (10) 91. Presidents Bowl div 1: L Morris (22) 77 cb. Div 2: V Franklin (24) 71. Scr: J Buckley (11) 93. 36-hole Bowl: E Wadsworth (23) 138.

   RYDE-PARRAMATTA: 3B: S Ager (35) J Furlong (35) M King (24) 53. Indiv A: C Song (14) 39. B: M Smith (27) 38. C: J Furlong (35) 43. D: P Gay (44) 31.

   SHOALHAVEN HEADS: Irish Team: A Blyth (45) J Salway (30) M Montgomery (28) F Howes (33) 87. Indiv div 1: V Askew (17) 35. Div 2: M Latimer (25) 35. Div 3: G Richardson (36) 37.

   ST GEORGES BASIN: Stableford div 1: J O'Connor (29) 42. Div 2: J Davoren (35) 41.

   ST MICHAELS: Stableford div 1: C Margetts (18) 34 cb. Div 2: C Davis (29) 37. Div 3: R Negus (42) 37.

   STONECUTTERS RIDGE: Stroke div 1: H Haynes (10) 68. Div 2: Y Bell (24) 75. Div 3: B Webster (34) 76.

   STRATHFIELD: Stroke div 1: H Park (17) 75 cb. Scr: S Shin 85. Div 2: N Urch (19) 76 cb. Scr: N Urch 95. Div 3: C To (32) 70. Scr: H Kim 96.

   THE LAKES: Ambrose: B Cummings E Walker N Finney P Hoy (8-7/8) 60-1/8.

   TOUKLEY: Par: L Hough (45) 8 up.

   WAKEHURST: 2B Stroke: J Ludvik (24) L Woodward (31) 64 cb.

   WARRINGAH: Stroke div 1: K English (4) 73. Div 2: S Wallace (31) 76. Div 3: B Chant (36) 78. Stableford: C Hughes (42) 39. C'ship div 1: K English 238. Hcp: K English (4) 227. Div 2: M Newton 303. Hcp: M Newton (26) 221. Div 3: S Young 338. Hcp: S Young (35) 234.

   WOOLLAHRA: Stroke div 1: D Taylor (20) 68. Div 2: J Hrouda (33) 70. Gold Medal: D Taylor.

   WOOLOOWARE: Stroke div 1: M Fraser (16) 73. Scr: S Sutherland 89. Div 2: H Ong (27) 75. Scr: J Morris 102. Div 3: M Moffatt (30) 72. Scr: S Lester 109. Div 4: C Miller (45) 72. Scr: K McKenzie 116. Gold Medal: M Moffatt.

NSW

MEN

   AVALON: Par: D Oliver (16) 4 up. Hole-in-one: D Oliver at 14th.

   BARDWELL VALLEY: Veteran Stableford A: K Rae (6) 36. B: A Mitchell (14) 37. C: M Taylor (27) 42.

   BARNWELL PARK: Stableford: F O'Brien (28) 35 cb.

   BAYVIEW: Medley 2B agg: R Wood (25) G Wood (26) 75. Indiv div 1: M Edmondson (10) 41. Div 2: D Brooks (29) 38.

   BREAKERS at Wamberal: Medal A: S Buddeke (14) 67. Scr: J Gilchrist 80. B: L Jones (17) 65. Scr: L Jones 82. C: I Betterridge (23) 60. Scr: I Betterridge 83. D: J Strada (28) 68. Scr: J Strada 96.

   BRIGHTON LAKES: Veteran 2B multi: J Chen (28) W Timmins (20) 103. Indiv: M Wilson (29) 41.

   CARNARVON: 2B: M Robinson (15) S Youn (Bexley 10) 49. Scr: A Wiffin (PGA) M Ebsworth 38 cb. Indiv A: T Vu (Cabramatta 8) 41. B: G Scarlet (19) 41. C: W Mc Mullen (Wentworth Falls 25) 41. Hole-in-one: JW Park at (sub) 19th.

   CASTLECOVE: 2B agg: H Holmes (21) D Turner (19) 79. Indiv A: J Rumpler (15) 41. B: H Holmes (21) 40.

   CRONULLA: Veteran Stableford: K Norman (21) 33.

   ELANORA: Stableford: M Booker (16) 38.

   FOX HILLS: 2B agg: R Staunton (22) P Green (Dunheved 16) 87. Scr: M Rajca (PGA) N Henshaw 70. Indiv A: P Minko (7) 40 cb. B: P Green (16) 43. C: R Staunton (22) 44. D: J Tautz (28) 46.

   HURSTVILLE: Stableford div 1: P Mills (14) 39. Div 2: S Nounnis (35) 44.

   KILLARA: Veteran Irish Team: H Brown (29) S Percival (15) S Lass (30) P Stiles (26) 87.

   KOOINDAH WATERS: 2B Agg: M Mckissock (26) H Sunwoo (19) 75. Indiv A: N Hancock (10) 41. B: M Mckissock (26) 39.

   LAKESIDE: 2B agg: G Stella (30) M Novakovich (25) 77. Scr: M Brown D Abbott (Campbelltown) 62. Indiv A: B Brown (12) 38 cb. B: G Poole (18) 38. C: M Murray (20) 41 cb.

   LONG REEF: Stableford: R Adams (9) 33.

   LYNWOOD: Medley Stableford div 1: P Nguyen (15) 41. Div 2: C Vella (21) 42. Scr: N Burchell 32.

   MARRICKVILLE: 2B agg: G Jenner (11) L Tran (14) 72. Indiv: J Chong (11) 39 cb. Scr: J Mumford 31.

   MONA VALE: Stableford: G Morgan (34) 37.

   NORTHBRIDGE: 2B: A Todd (17) I Hannam (6) 44. Indiv: I Hannam (6) 40.

   PYMBLE: Stableford: F Soldani (35) 47.

   RANDWICK: 2B agg: T Rosco (10) K Paddon (23) 76 cb. Indiv A: T Rosco (10) 37 cb. B: R Ormsby (17) 41. C: R Stewart (29) 40. Scr: D Buhagiar (PGA) 35.

   ROSNAY: Veteran 4B: L Barracket (19) J Masters (15) 48. Indiv div 1: L Barracket (19) 44. Div 2: T Carlile (29) 40.

   SHELLY BEACH: 2B multi: H Duckitt (34) R Lane (36) 100. Indiv A: G Jackson (11) 38. B: R Davey (17) 39. C: W Thompson (23) 40. D: H Duckitt (34) 47.

   ST GEORGES BASIN: Stableford A: K Bussell (11) 41. B: A Puffett (18) 42. C: B Graves (36) 43.

   ST MICHAELS: Snr Stableford: I Lygoe (13) 41. Hole-in-one: J Allen at 5th.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley 4B: J Dwyer (26) G Blackman (19) 47. Scr: B Armstrong B Kill 41. Indiv A: M Long (Long Reef 8) 38. B: T Clark (14) 41 cb. C: L Plant (18) 38.

   THE COAST: Medley 2B agg: K Brewer (16) P Davies (36) 76. Indiv: A Wright (24) 47. Scr: R Farrugia 34. Veteran: S Thorncroft (16) 40 cb.

   THE LAKES: Stableford: S Furby (27) 38.

   THE RIDGE: Medley 2B: J Lu (25) Y Li (Beverley Park 30) 48 cb. Indiv: D Murphy (Russell Vale 10) 39 cb. Div 2: Y Li (30) 40. Scr: P Saunders (Georges River) 31. W: T Wilson (30) 34.

   TWIN CREEKS: Masters Pennant div 1: P Gardiner (Muree) 70. Hcp: I Jeffery (Maitland 8) 65. Div 2: M Hay (Cumberland) 71. Hcp: S Dashwood (Wyong 4) 68. Team: M Hay F Yousiph P Starc J Kiddle (Cumberland) 218. Hcp: J Gorsuch (3) I Jeffery (8) R Cook (7) P Wheelhouse (1) (Maitland) 212.

AAPjd   WALLACIA: 4B: P Farrell (25) K Clements (36) 50. Scr: D Plunkett R Pryce 34. Indiv A: W Moser (11) 40. B: V Gallen (18) 44 cb. C: P Farrell (25) 43 cb.

   WENTWORTH FALLS: Medley Stableford: J Kelley (18) 36.