Date: September 28, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Tuesday

 ACT

 FEDERAL: Women Stroke A: A Kirkpatrick 74 N Moon H Riggs 75. B: L Ingham C Ellerton 75 C Rischbieth 76. Medal Div 1: A Kirkpatrick. Div 2: C Ellerton. Div 3: L Ingham.

NSW

WOMEN

   ASQUITH: Stableford Div 1: S Kim (19) 36. Div 2: J Peters (38) 40.

   AVONDALE: Stableford Div 1: A Myles (19) 37 cb. Div 2: L Hansman (27) 39. Div 3: S Simes (29) 37.

   BALGOWLAH: Stableford Div 1: W Young (19) 39. Div 2: L Hoffman (38) 37.

   BAYVIEW: 2B: S Dunn (24) 48 G Holmes (32) 48. Medley: B Dunkley (26) 47 D Hollander (28) 47. Indiv: Div 1: B Carlsson (23) 42. Div 2: J Abrahams (25) 42.

   BEVERLEY PARK: 2B: M Hull (38) K Barclay (36) 45. Indiv A: C McDonald (17) 35. B: M Whitby (23) 36. C: C Riley (35) 36.

   BEXLEY: Stroke Div 1: P Byrne (31) 73. Div 2: C Clark (42) 63. Medal of Medals: P Byrne.

   BONDI: Stableford: J Rice (23) 24.

   BONNIE DOON: Foursome div 1: I Siu J Cheng (25) 69. Div 2: A Purcell-Bern D Helmrich (27) 69. C'ship div 1: J Vanderkooi J Di Stefano 172 S Jackson I Inoue 180. Div 2: A Purcell-Bern D Helmrich 203 T Onley R McGuinness 221.

   BONVILLE: Medal Div 1: M Nichol (13) 69. Div 2: D Happ (28) 81. Div 3: M Sullivan (37) 32. Scr: M Nichol 82.

   BOTANY: Split Six: J Falla (35) W Stiff (25) C Thomas (43) 78.

   CAMMERAY: Split six: G Sheiles (23) F Yates (Beverley Park 29) S Howe (33) H MacDonald (36) 91.

   CAMPBELLTOWN: Stroke A: H Smith (24) 75. B: S Skinner (28) 72. C: R Murray (41) 79. Gold Medal: J Gregory (30) 74.

   CHATSWOOD: Gold Medal: R French (24) 71. Stableford: J Skyrne (29) 37.

   CONCORD: Ambrose: J Haddrick K White P Clark L Horton (6.25) 60.75.

   CUMBERLAND: Team Multi: A Shim (35) E Kim (44) A Park (14) M Choi (26) 154.

   EVERGLADES: Stableford A: P Clarke (17) 38. B: M Hockley (28) 38. C: R Wright (40) 39.

   FAIRFIELD: Stableford: P Murray (17) 41.

   FORSTER: Stableford Div 1: M Payne (18) 39. Div 2: B Fox (31) 39 cb. Div 3: A Jones (35) 36 cb.

   GORDON: Team: Captains 619 bt Presidents 591. Indiv div 1: S Sheehan (28) 38 cb. Div 2: J Daley (39) 38.

   GOSFORD: Stableford A: K Adams (22) 38. B: V Twelftree (30) 40. C: M Kennett (39) 38. Hole-in-one: V Twelftree at 14th.

   HURSTVILLE: Stableford: N North (39) 49.

   JAMBEROO: Par Div 1: J Anderson (19) 1 up. Div 2: L Bell (40) 1 down.

   KAREELA: Ambrose: R Colley L Hammond R Eves C Jones (15-1/4) 54-3/4.

   KILLARA: Stableford Div 1: H Egan (20) 36. Div 2: F Balfour (27) 39. Div 3: A O'Brien (31) 34. Div 4: B Hosie (39) 30. Scr: J Crichton 27. Trophy: D Cooper (29) 113.

   KOOINDAH WATERS: Stableford J Musset (29) 33.

   LAKESIDE: 2B multi: L Mather (40) K Bray (29) 82. Indiv: J Olynik (25) 43.

   LONG REEF: Stableford: C Thompson (38) 35 cb.

   MANLY: Team: D Stewart (30) E Fletcher (33) R Cain (34) C Gibbons (14) 15 up (Presidents). Trophy: Captains 10.42.

   MARRICKVILLE: Stroke div 1: A Beaven (18) 66. Div 2: J Winter (27) 67. Scr: J Bevan 75. Veteran div 1: T Choo (22) 67. Div 2: J Lawson (27) 69.

   MONASH: Stroke Div 1: P Chun (13) 76. Scr: J Morgan 82. Div 2: M Sheih (20) 72. Scr: J Kim 91. Div 3: B Laydon (31) 66. Scr: B Laydon 97. Div 4: L Parsonage (38) 76. Scr: R Hickey 114. Stableford: D Picello (43) 34.

   MORISSET: Par div 1: M Brien (16) 1 up. Div 2: V Thomson (28) 5 up. Div 3: J Brokke (41) 9 up.

   MUIRFIELD: 2B: J Woods (18) 45 J Davis (43) 45. Indiv Div 1: S Lee (21) 36. Div 2: A Pile (30) 35. Div 3: M Yoon (31) 36.

   NORTH RYDE: Stableford div 1: L Park (20) 37. Div 2: S Lee (28) 38. Div 3: L Cho (30) 41. Div 4: B Evennett (35) 41.

   OATLANDS: Stableford: M Kim (37) 35.

   PALM BEACH: Trophy: C Sablatnig (36) 5 up.

   PYMBLE: Stableford: C Crawley (44) 44.

   ROSEVILLE: Stableford Div 1: R Wu (16) 35. Div 2: T Plummer (27) 38. Div 3: M Green (44) 40.

   ROYAL SYDNEY: Irish Team: P Chambers (24) D Johnson (31) J Weekes (28) L Scamps (19) 91. Stableford Centenary Div 1: S Adams (27) 40. Div 2: Y Lewis (36) 45.

   RYDE-PARRAMATTA: Stableford div 1: A Kim (14) 36. Div 2: M King (24) 34. Div 3: J Furlong (33) 37. Div 4: M Roberts (45) 35.

   SHELL COVE: Stableford: J Simpson (34) 27.

   SHOALHAVEN HEADS: 2B agg: M Latimer (25) 34 M Hollis (26) 43. Indiv Div 1: C Grinlinton (16) 38. Div 2: F Percival (26) 36. Div 3: G Hughes (40) 35.

   ST GEORGES BASIN: Stableford div 1: S Finlay (25) 40. Div 2: J Davoren (34) 42.

   ST MICHAELS: Stableford Div 1: D Wilmshurst (18) 34. Div 2: M Wynyard (28) 32. Div 3: A McFarlane (36) 37. C'ship f: S Hall S Whitburn bt P Pitsawong J Jordan 1 up.

   STONECUTTERS RIDGE: Stroke div 1: A Ortanez (16) 74 cb. Div 2: D Smith (29) 75. Div 3: B Webster (33) 74.

   STRATHFIELD: Stableford: N Papps (41) 39.

   WAKEHURST: Stableford div 1: D Nunn (5) 38. Div 2: L Hughes (25) 37. Div 3: R Taylor (34) 37.

   WARRINGAH: Trophy Div 1: C Piper (20) 38. Div 2: S Wallace (31) 42. Div 3: S Trahair (38) 39.

   WENTWORTH FALLS: Medley 2B: T James (23) 43 J Fuller (28) 43. Indiv: I Mitchell (35) 36.

   WINDSOR: Stableford A: Y Mudiman (8) 36. B: K Rooke (27) 38. C: D Ferreira (36) 39. D: J Parmenter (42) 41.

   WOOLLAHRA: Stableford div 2: D Griffin (31) 35. Div 3: W Pontey (32) 39.

   WOOLOOWARE: Stableford div 1: V Withford (18) 32. Div 2: S Koroneos (28) 39. Div 3: V Hewitt (29) 38. Div 4: L Keogh (42) 38.

NSW

WOMEN

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stroke: J Berbatakis (10) 35.

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: D Saunders (13) 41. B: G Boyles (23) 39.

   AUSTRALASIAN: Stroke: D Martin (28) 63.

   BAIRNSDALE: Mxd Stableford: W Prior (7) 37.

   BARWON HEADS: Women Cup: K Hurley (24) L Nicholson (18) 44.

   BERWICK MONTUNA: Par: R Nicholson (18) 5 up. Women Stableford A: D Cripp (25) 37. B: C Hall (30) 36. C: K Hunter (36) 38.

   BOX HILL: Mxd Stableford A: R Wilks (4) 40. B: E Doonan (18) 39. C: D Dalton (27) 41.

   CARDINIA BEACONHILLS: Par: D Pantano (21) 2 up.

   CENTENARY PARK: Women Par A: J Wilcox (12) 1 up. B: L Misiluki (29) 1 up. C: H Mason (32) 4 up.

   CERBERUS: Women Par: V Hogan-Keogh (45) 1 up.

   CHELTENHAM: Stableford: K Benson (26) 43.

   CHURCHILL & MONASH: Women Foursome C'ship: J Blizzard M McConville 114. Hcp: S Turner L Peake (30-1/2) 86-1/2.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford Churchill Park A: S Jones (17) 39. B: T Plunkett (29) 36. Waverley: A: S Cross (11) 37. B: J Hallardt (27) 38. Snr A: B Gordon (11) 38.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford A: G Styles (4) 35. B: K Pottenger (12) 34 cb.

   COBRAM BAROOGA: Veteran Stableford Old A: R Finlday (14) 40. B: A Evans (27) 37.

   COMMONWEALTH: 4B: R Marmur (19) J Bull (22) 50.

   COROWA: Medley Stableford: J Caminito (22) 41.

   CURLEWIS: Women 9-hole Stableford: E Cass (12) 36.

   DORSET: Stableford Div 1: E Carroll (16) 38. Div 2: J Stratton (17) 40. Mxd 9-hole: J Richardson (31) 16.

   DROUIN: 2B multi: K Feaver (13) W Hitchins (19) 47.

   EASTERN: Women Stroke A: M Ayres (13) 73. B: W Ji (20) 77. C: L Falla (28) 79.

   EASTERN SWARD: Women 9-hole stableford: D Redden (17) 13.

   FLINDERS: Stableford A: N Cleland (18) 37. B: K Torres (36) 40. W: L Esipoff (30) 32.

   GARDINERS RUN: Women Stableford A: S Moore (18) 34. B: R Featherstone (36) 33.

   GARFIELD: Women Stableford: J Mitchell (26) 30.

   GISBORNE: Stableford A: G Dickson (22) 40.

   GLEN WAVERLEY: Par: B Ellis (27) 1 up.

   GOONAWARRA: Women Stroke A/Medal: R Cooper (22) 77. B: J Bowles (30) 88.

   GREEN ACRES: Women Stableford A: H Pearce (14) 33. B: D Kelleher-Dixon (21) 34 cb. C: C Francis (35) 34.

   HEIDELBERG: Women Stableford A: H Bell (22) 38. B: D McRae (26) 36.

   HEYWOOD: Stableford: S Storer (19) 37.

   HILLTOP TATURA: Stableford: M Miller (5) 41.

   HORSHAM: Women Stableford A: K Rook (22) 33. B: R Smallacombe (25) 37. C: L Melville (42) 42.

   HOWLONG: Stableford A: T Larkins (15) 38. B: P Evans (26) 37.

   HUNTINGDALE: Women Irish Team: K Richardson (17) J Hocking (25) S McPherson (20) A Kim (30) 118.

   IVANHOE: Stableford: B Younger (22) 40.

   JUBILEE WANGARATTA: Women Stableford: L Stone (20) 35.

   KEW: Women Team: S Twomey (23) K Christian (26) J Danks (25) P Sansom (29) 77.

   KEYSBOROUGH: Women Stableford A: M Crawford (16) 34. B: L Lucey (24) 36. C: P Fitzpatrick (33) 32 cb. Salver: D Smith T Small bt K Swartz M Costello 4-3.

   KILMORE: Stableford: G Hanson (11) 40.

   KINGS PARK: Stableford: P Byrne (18) 36.

   KOORINGAL: Women Par A: V Bartlett (17) sq. B: D Ewen (24) 2 down cb. C: C Haag (32) sq. Veteran 9-hole Stableford: A Sewell (39) 17 cb.

   KYABRAM PARKLAND: Women Stroke A: M Trimby (18) 58. B/Medal: D Vanderdrift (23) 54. C: B Howard (26) 58.

   KYNETON: Women Stroke A: J Quick (21) 80. B: A Fooks (26) 84. C'ship: L Ryan 300. Trophy: G Parkinson (21) 241.

   LAKES ENTRANCE: Stroke 9-hole A: T McManus (11) 31. B: B Sommerville (15) 33. Scr: F McNamara (6) 40.

   LAKES VIEW: Women Stroke: J Dowie (30) 60. Par: J O'Reilly (38) 3 up.

   LATROBE: Women Stableford A: P Burton (16) 39. B: T Wendy (23) 37. C: L Dynon (29) 35.

   LEONGATHA: Medley Ambrose: J Harry L Thomas M Tarantino R Thomas (10.875) 56.125.

   LONSDALE: Women Par A: F Ferrier (24) 3 up. B: A Crook (30) 2 up.

   MANSFIELD: Par: L Harcus (23) 3 up. Women Stableford 9-hole: J Haberman (32) 15 cb.

   MARYBOROUGH: Par A: J Thomson (2) 2 down. B: D Rowe (18) 1 down. C: B Berrigan (26) 1 up.

   MELBOURNE AIRPORT: 9-hole Stableford: L Barratt (21) 13. White: R Brown (25) 17.

   MELTON VALLEY: Women Par: A Gardner (23) 3 down.

   MOORABBIN: Stroke: E Witchell (21) 72. C'ship: E Witchell 283. Hcp: R Willis (37) 221. Snr 9-hole Stableford: J Irving (42) 14.

   MOOROOPNA: Stableford: S Haigh (1) 36.

   MORNINGTON: Women Stableford A: L Theofanis (11) 34. B: J Quinlan (26) 38. C: J Littlejohn (34) 29.

   MURRAY DOWNS: Stableford G Wilkes (13) 37.

   NORMANBY PARK: Women Stableford: J Cappellin (38) 32.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: J Black (10) 40. B: K Billing (24) 36. Women: L Beagley (29) 31.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women Stableford Peninsula Composite: M Funder (30) 36. Stroke Kingswood A/Medal: S Cugley (20) 70. B: M Howell (33) 80. Stableford A: M Kerr (32) 29.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: B Billman (21) 42.

   PORTARLINGTON: Stableford: J Flanagan (9) 36. B: I McAuliffe (18) 39. C: A Kisielius (23) 35.

   PORTLAND: Stableford A: R Cracknell (16) 38. B: G Bartel (25) 42.

   RACV HEALESVILLE: Mxd Stableford: R Streibl (15) 40.

   RICH RIVER: Stableford West A: B Christie (1) 41. B: C Jennings (14) 40. C: T Campbell (25) 40.

   ROSANNA: 4B: B Bennett (21) M Tierney (9) 11 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stroke West A: J Johansson (13) 74. B: J Brown (21) 76. C: L Vains (33) 75. Stableford East: P Tonks (36) 33.

   ROSEBUD PARK: 9-hole Stableford: G Ogden (10) 24. W: F Sheppard (17) 17.

   ROSSDALE: Stableford: D Brown (15) 40.

   ROYAL MELBOURNE: Women Par East: J McLaughlin (25) 1 up.

   SANDHURST: Women American Foursome: N Peterson M Perkins (23) 71. Hole-in-one: S Thompson at 6th.

   SANDRINGHAM: Women Stableford A: J Wheatley (27) 35. B: M Clarke (33) 33. C: H Arrowsmith (41) 36.

   SCOTCHMANS CREEK: Stableford A/Trophy: C Chipperfield (11) 39. B: P Fowler (30) 35. Snr 9-hole: C Javis (16) 15.

   SHEPPARTON: Par A: B Moylan (17) 4 up cb. B: P O'Brien (31) 4 up.

   SORRENTO: Stableford: S Delves (29) 39.

   SOUTH PINES: Stableford Div 1: F Hyett (6) 36. Div 2: R Flannagan (33) 38.

   SOUTHERN: 2B agg: R Senini (29) K Barber (31) 75.

   SPRING VALLEY: Stableford: H Pang (34) 43. W: H Noble (4) 36.

   SUNSHINE: Par: S White (11) 4 up.

   THE NATIONAL: Medley Stableford Long Island: C Brodrick (3) 38.

   TIRHATUAN: Stroke Ambrose: D Johnson R Milland (10-1/2) 70-1/2.

   TOCUMWAL: Women Stableford A: B Wilkinson (9) 36. B: B Muir (40) 40.

   TORQUAY: Women Stableford A: M Hales (10) 35. B: S Barnes (25) 32. C: J Campbell-Stewart (27) 34. Resort: J Sparkes (41) 28.

   TRARALGON: Stableford A: M Henning (19) 38. B: J Stewart (21) 39.

   VICTORIA: Women Par A: J Finney (22) 4 up. B: S McConchie (32) 5 up. C: P Shaw (36) 1 down.

   WANGARATTA: Women 9-hole Stableford: B Thomas (26) 16.

   WARRNAMBOOL: Stableford: A Nicholson (9) 40 cb.

   WATTLE PARK: Women Stableford: W Woods (31) 31.

   WERRIBEE PARK: Mxd Stableford A: W Byrne (14) 37. B: B Cronin (25) 36.

   WOODEND: Stableford: B Sullivan (10) 46.

   YARRA BEND: Women Stableford A: G Rawling (24) 30 cb. B: J Selvay (31) 35. C: M Molan (40) 31 cb.

   YARRA VALLEY: Stableford: P Di Dio (20) 37.

   YARRA YARRA: Stableford: P Ryan (19) 39. Yellow: G McLeod (23) 36.

   YARRAM: Stableford: G Manifold (27) 39 cb. W A: S Denovan (16) 31. B: M Payne (28) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Vetern Stableford 9-hole: K O'Loughlin (15) 21. W: C Rosser (9) 18.

   YERING MEADOWS: Mxd 4B Nursery: L Kenway (39) G Kennedy (13) 47 cb.