Date: March 14, 2018
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Tuesday

 

   ASQUITH: Women: Stroke: Medal Mar: Div 1: S Kim (15) 75. Div 2: A Nam (23) 72. Div 3: I Cho (33) 77. Div 1 Scr: S Kim (15) 90 cb. Div 2 Scr: A Nam (23) 95. Div 3 Scr: I Cho (33) 110.

   AVALON: Men: Stableford: K Small (33) 40.

   AVONDALE: Women: Stroke: Div 1: L Sung (10) 73 cb. Div 2: J Henry (21) 73. Div 3: L Anderson (43) 75. Trophy: L Sung (10) 144.

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: J Carroll (11) 40. B: P Thorpe (16) 38. C: G Hooker (22) 39.

   BEVERLEY PARK: Women: Stroke: Ambrose: P Chalmers (8) D Hilton (31) P Wilson (14) R Paul (17) 65.

   BEXLEY: Women: Stroke: 4B: B Hawkes (23) K Vickers (23) 59.

   BONDI: Women: Stableford: M Kennedy (25) 32.

   BONNIE DOON: Women: Stroke: Medal Mar: A: J Vanderkooi (12) 74. B: K Wheeler (30) 74. C: G Stubbs (31) 84. Trophy: J Vanderkooi (12) 74.

   BONVILLE: Women: Stableford: D Pfeffer (29) 37.

   BOWRAL: Women: Stroke: Ambrose: L Carroll J Dunn (12.25) 68.75.

   BREAKERS: Men: Stableford: Team Agg: C Donohoe (14) S Numan (11) M Van Der Slot (11) J Standish (26) 121. W Dunn (28) 44.

   CAMPBELLTOWN: Women: Stableford: 2B: J Gregory (33) H Smith (22) 48. J Turner (27) C Hunt (19) 44. Team: Campbelltown 344 bt Camden 297.

   CARNARVON: Men: Stableford: 2B: D Lynch (22) N Aravantinos (Cumberland 20) 46 cb. 2B Scr: M Green (Ryde Parramatta) A Emmerson 41. A: F Teirney (Massey Park 5) 41. B: Y Kim (16) 38. C: N Aravantinos (Cumberland 20) 39.

   CASTLECOVE: Men: Stableford White: J Goth (15) 37 cb.

   CHATSWOOD: Women: Par: S Healy (29) 1 down.

   CONCORD: Women: Stableford: 2B: L Bates (23) M Edwards (25) 44 cb. Div 1: P Griffith (16) 38. Div 2: L Bates (23) 36. Div 3: M Gilbert (31) 34.

   CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: D Conley (22) G Vaughan (13) 77. I Macauley (2) 40. Scr: I Macauley 38. Stableford Veteran Men: White: I Loudon (21) 31.

   CUMBERLAND: Women: Stroke: Medal Mar: Div 1: T Hilton (16) 74. Div 2: S Colussi (27) 75. Stableford: Div 3: J Lee (39) 33.

   ELANORA: Men: Stableford: J Whiteford (5) 37 cb.

   EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: A Kane (23) 38. Div 2: M Coutts (37) 37.

   FAIRFIELD: Women: Stroke: Medal Mar: A: J Pearce (21) D Lavender (22) 71. B: P Soulie (27) 79.

   FORSTER: Women: Stableford: Irish Team: A: J Newton D Makepeace K Hamilton N Taylor 82.

   FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: G Yong (32) C Yap (30) 50. 2B Scr: J Wheatley M Rajca 43. A: K Siow (12) 42. B: B Mccarroll (18) 40. C: R Stevenson (25) 38 cb. D: C Yap (30) 42.

   GLENMORE: Medley: Stroke: Ambrose: J Findlayson (12) L Jayawardane (22) 68.5.

   GORDON: Women: Stableford: L Williams (40) 33.

   GOSFORD: Stableford: Trophy: J Bowen (42) 37 cb.

   HURSTVILLE: Medley: Stableford 2B Agg: White: D Haggart (20) D Gilbert (27) 83. Men: Div 1: D Haggart (20) 43. Div 2: R Smith (23) 46. Hole in one: P Dymock at 2nd. Women: Stableford Gold: S Hooper (34) 34.

   KAREELA: Women: Stroke: A: V Vortuni (24) 68 cb. A Scr: Y Rochford 84. B: J Rowell (29) 71. B Scr: D Zucala 101. C: S Eller (43) 75. C Scr: D Varvaressos 110.

   KILLARA: Women: Stroke: Foursome: Div 1: J Slatyer (12) H Rymill (13) 74.5. Div 2: V Quinn (34) H Laidlaw (23) 77.5. Div 3: S Zicat (29) L Lorimer (32) 78.5. Div 1 Scr: J Boustred J Crichton 86. Div 2 Scr: E Wells N Clark 102. Div 3 Scr: S Zicat L Lorimer 109 cb.

   LAKESIDE: Stableford: 2B Agg: M Hoyer (5) T Thiruloganathan (14) 76 cb. 2B: J McKechnie (19) C Charlton (26) 28. A: B Young (10) 40. B: M De Meur (14) 44. C: T Macri (23) 42. Women: K Frew (28) 39.

   LONG REEF: Men: Stableford: P Yeldham (19) 36. Women: J Reitzer (15) 37. 9-hole: J Press (36) 16.

   MACARTHUR VETERANS at Camden: Men: Stableford: A: C Gassman (13) 38. B: R Hodson (20) 39. C: R Lowe (22) 39. D: M Smith (28) 42. Women: S Carter (39) 35.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: I Carruth (10) P Gay (11) 80. 2B Scr: D Cremin B Johnson 51. P Stafford (12) 40 cb. Women: Stroke: K Lindsay (17) 65. Scr: A Beaven 86. Medal: Div 1: K Lindsay (17) 65. Div 2: J Granger (27) 68. Veteran: F McGee (22) 68.

   MONASH: Women: Stableford: S Cho (21) 40.

   MORISSET: Women: Par: 12-hole: A: S Mitchell (18) 2 up. B: A Hodder (27) 1 up.

   MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B multi: S Smart (21) K Murgatroyd (23) 65. Div 1: S Smart (21) 34. Div 2: Y Kim (25) 31 cb. Div 3: B Evans (35) 31.

   NEWCASTLE: Stableford: Div 1: D Hyde 41. Div 2: S Burns 38.

   NORTH RYDE: Women: Stableford: Irish Team: Div 1: K Kang (19) E Sang (22) S Shin (20) M Park (17) 86. Div 2: I Kang (27) L Park (31) E Shin (29) T Kim (29) 76. Scr: J McCurrach H Winning A Stubbs C Ward 54.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: P Crellin (34) S Towers (13) 46. B May (17) 42.

   NOWRA: Women: Stableford: Team Multi: N Massingham (31) J Wallace (25) V Mitchell (26) W Phillips (24) 109. Veteran: P Done (15) C Weatherill (31) R Klein (16) G Christian (23) 150.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B: T Judge (11) T Jamieson (10) 44. A: T Judge (11) 37. B: R Robson (19) 38. C: R Daley (St Georges Basin 23) 32 cb.

   ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: Y Buttenshaw (24) 37. Div 2: K Shepherd (27) 36. Div 3: P Taylor (34) 33 cb.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: 4B: Championship: J Boyer N Barrett-Lennard 40. Stroke: Centenary: L Whitney (33) 65 cb.

   SHOALHAVEN HEADS: Women: Stableford: Div 1: T Mackie (13) 44. Div 2: F Percival (28) 40. Div 3: B Franklin (42) 32.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: A Burke (21) 32.

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: D Flanagan (6) 44. B: P Appleby (19) 50. C: G Leyson (28) 43. Women: Yellow: Div 1: V Diefenbach (21) 33. Div 2: C Evans (29) 40.

   ST MICHAELS: Women: Stroke: Div 1: L McIntosh (19) 77. Div 2: J Tracy (29) 81. Medal Mar: Div 1: S Greer (21) 79. Div 1 Scr: C Margetts 94. Div 2: J Tracy (29) 81. Div 2 Scr: J Tracy 110.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 4B: White: G Richards (4) J Larkins (13) 48. A: N Connaire (11) 36. B: D Van Roest (Moore Park 14) 39. C: D Gruar (19) 36. Veteran: J Larkins (13) 37. Women: Stroke Medal Mar: Gold: M Hagerty (6) 74. J Loader (30) 78.

   TALLWOODS: Women: Stableford: M Wright (24) 38. G Pearson (20) 35.

   THE LAKES: Women: Stableford: Div 1: N Cave-Olfers (13) 34. Div 2: S Rossi Ford (23) 28.

   TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: Y Boardman (3) 34. Div 2: C Carter (22) 36. Div 3: J Hennessy (27) 37. Div 4: S Taylor (36) 32. 36-hole: Scr: K Burke 154. Hcp: T Lonergan (4) 157. Stroke Div 1: A Glance (23) 70. Div 2: Y Bean (20) 64. Div 3: M Newbury (29) 64. Div 4: S Shepherd (40) 63.

   WAKEHURST: Women: Stableford: L Shapiera (11) 35.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: M Coates (28) P Ellington (18) 49. P Disandro (17) 42 cb.

   WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: C Richmond (19) 34. Div 2: J Hughes (29) 33. Div 3: G Johnston (35) 31. Irish Team: P Butson (33) A Mathieson (31) G Johnston (35) P Newell (25) 96.

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: S West (10) 34.

   WINDSOR: Women: Stableford: Irish Team: M Layt (37) K Sills (32) S Fuller (20) M Lowe (34) 79.

   WOOLLAHRA: Women: Stableford: K Gargan (41) 40.

   WOOLOOWARE: Women: Stroke: Canadian Foursome: S Sutherland L Nowak (7.5) 77.5.