Date: July 07, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Wednesday

NSW

MEN

   ASQUITH: 2B agg div 1: V Han (16) C Locker (10) 46. Div 2: S Farr (12) M Thew (27) 49. Scr: S Eastman M Pestell 37. Team: R Marrett (16) S Bruce (9) S Farr (12) M Thew (27) 144. Indiv A: S Farr (12) 38. B: W Lee (16) 36. C: C Rimondi (23) 37. D: M Thew (27) 40.

   BALGOWLAH: Stableford A: R Asser (7) 35. B: J Freeman (17) 41. C: I Robson (30) 36.

   BANKSTOWN: 2B: G Hilzinger (14) D Roberts (21) 46. Scr: L Killen R Scott 35. Indiv A: Z Mitrovski (5) 34. B: A Hayhurst (17) 37. C: D Roberts (21) 40.

   BAYVIEW: Stableford A: G Whyte (6) 36. B: D Sparks (16) 41. C: C Gillett (25) 37.

   BEVERLEY PARK: 2B agg: P Osborne (25) G Street (16) 73. Scr: K Wilson C Brissett 51. Indiv A: C Brissett (9) 37 cb. B: H Yates (14) 41. C: G Lloyd (19) 39.

   BEXLEY: 2B: G Whitaker (18) S Van (16) 45. Scr: S Loreggia A West 34. Indiv: O Davis (20) 40 cb. Hole-in-one: G Mayfield at 11th.

   BLACKHEATH: 2B: P Messer (18) S Rabone (15) 40. Indiv: P Messer (18) 35.

   BONDI: Stableford: L Furlong (21) 33.

   BONNIE DOON: 2B: P Brueckner (19) L Bond (32) 46. Indiv A: S Gross (12) 38. B: P Kellett (16) 40. C: B Pellow (24) 41. D: D Campbell (30) 39. Scr: W Smith 32. Hole-in-one: J Black at 15th.

   BONVILLE: 2B agg: P Arnold (16) K Edmunds (15) 71. Indiv: P Gallagher (plus 2) 41.

   BOWRAL: Stableford: G Blanchard (26) 38 cb.

   CABRAMATTA: 2B div 1: D Attard (4) A Wadick (12) 42. Div 2: G Eidintas (20) S Maloney (15) 45 cb. Scr: K Sirimanotham R Buetner 33. Indiv A: D Attard (4) 36. B: W Brown (16) 37. C: G Adintas (20) 36.

   CAMMERAY: 2B: F Dyer (8) T Davis (19) 42 cb. Indiv: J Wright (16) 36.

   CAMPBELLTOWN: 2B agg: J Keating (23) P Cullen (12) 66. Indiv A: D Cullen (12) 41. B: K McCabe (15) 34 cb. C: K Ross (21) 36. Scr: P Wright 26.

   CASTLE HILL: Stableford A: T Jones (11) 36. B: A Hung (13) 35 cb. C: A Kim (33) 35. Gold: P Pryce (18) 39. Scr: F Bardetta 27. PM A: C Yun (6) 39. B: P Davis (16) 36 cb. C: P Ryou (22) 36 cb. Gold: P Shellshear (22) 35. Scr: R Jones 35.

   CHATSWOOD: 2B multi: M Hood (23) W Gay (18) 93. Scr: T Savage L Cheung 43. Indiv A: M George (Cammeray 12) 38. B: G Symonds (15) 39. C: M Hood (23) 44.

   CONCORD: Team: B Farlow (23) C Mides (19) A Landrey (17) A Kristallis (15) 51. Indiv A: A Pellegrino (9) 36. B: A Landrey (17) 36. C: J Monorchio (20) 34 cb. Gold: P Coyne (36) 33.

   CROMER: 4B: S Bretnall (12) M McIntosh (20) 49. Scr: M Grenot N Robb 43. Indiv div 1: G Bastock (12) 42. Div 2: M McIntosh (20) 40. Div 3: I Taylor (29) 37. Scr: J Ponder 32.

   CUMBERLAND: 2B: H Yoo (24) P Kang (20) 9 up. Scr: P Burg M Stone 2 up. Indiv div 1: B Porter (11) 3 up cb. Div 2: D Browne (18) 2 up. Div 3: H Yoo (24) 5 up. Scr: P Barton sq. Hole-in-one: L Mottram at 5th.

   DUNHEVED: Veteran 2B: T Muir (30) K Weatherby (17) 47. Indiv: K Weatherby (17) 40.

   EASTLAKE: 2B: D Shemesh (16) J Bagnall (25) 51. Indiv A: B Alexander (8) 38. B: J Leonard (20) 38. C: J Bagnall (25) 38. D: C Stemi (29) 34. Vis: W Chew (The Coast 23) 36. Scr: J Ingram 35.

   EVERGLADES: 2B: P Toohey (19) J McGrath (18) 48. Indiv A: C Howe (11) 37 cb. B: T Campbell (15) 40. C: L Sadlier (29) 38 cb. Scr: J O'Brien 33 cb.

   FORSTER: Stableford A: R Biancardi (4) 39. Scr: A Syme 31. B: G Turner (18) 38. Scr: M Arnold 22. C: A Reynolds (24) 38. Scr: T McDermott 17.

   GEORGES RIVER: Stroke A: P Wallis (9) 68. B: B Field (24) 65.

   GIBRALTAR: Stableford: R Drery (14) 35.

   GOSFORD: Team: G Buggy (21) W Kennedy (20) R Bryant (19) G Grant (30) 94. Indiv: M Brown (20) 42.

   HARRINGTON WATERS: Stableford Div 1: B Mitchell (18) 36. Div 2: C Hatte (24) 39. Hole-in-one: G Wurth at 11th.

   JAMBEROO: Stableford A: T Rodriguez (10) 32. B: P Hahn (19) 31. C: N Beringer (25) 39. D: C Poidevin (29) 33.

   KAREELA: 2B: J Mawry (plus 1) M Thompson (6) 46 cb. Indiv A: C McArrey (7) 37. B: R Ellicott (17) 40. C: G Grant (27) 41. Scr: B Thompson 32.

   KILLARA: 2B: L Barry (29) D Chew (18) 46. Scr: A Lamble C Green 37. Indiv A: B Finfer (3) 38. B: D Chew (18) 43. C: I Kugel (23) 37.

   KOGARAH: 2B: T Williams (11) J Harris (16) 45 cb. Indiv A: T Williams (11) 38. B: J Harris (16) 37. C: R Blanton (21) 38. Scr: D Gannon (PGA) 36. Veteran: R Blanton (21) 38.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: R Butchart (19) 36.

   LANE COVE: 2B multi: J Patfield (24) D Martin (26) 71. Indiv: W Belgre (7) 39.

   LEURA: 2B: P Eastment (9) S York (20) 44. Indiv: S York (20) 41.

   LONG REEF: 4B multi: P Verrills (20) R Guignon (19) 65. Indiv A: S Lee (4) 38. B: S Cunningham (16) 36. C: R Guignon (19) 40. Scr: S Lee 34.

   LYNWOOD: Stroke div 1: C Kaehler (3) 71. Div 2: S McNichol (33) 72. Scr: D Robel 82.

   MACQUARIE LINKS: Medley 2B: J Holmes (22) J Holmes (11) 7 up. Indiv: J Holmes (22) 1 up.

   MAGENTA SHORES: 2B: D Binns (19) T Green (18) 7 up. Indiv A: L George (8) 2 down. B: P O'Donoghue (14) 1 up. C: P Green (21) 3 down.

   MANLY: 2B: C Elvy (21) K Partridge (7) 45. Indiv A: M McDougall (13) 34. B: J Barraclough (18) 37. C: C Elvy (21) 41. PM: R Barnett (23) B Whyte (35) 47. Indiv A: R Evans (16) 37. B: R Baber (20) 35 cb. C: D Kennedy (30) 41. Team: Captains 28 bt Presidents 27.

   MONA VALE: Irish Team: P Gregory (25) W Souta (26) R Oswald (22) G Samuel (31) 116 cb. Scr: J Kelly J Lyon S Cameron B Vegh 95. Hole-in-one: J Stevenson at 9th.

   MONASH: 2B: M Murphy (36) G Birch (10) 44. Scr: M Krilich J Harrison 35. Indiv A: G Shulman (11) 37. B: S Tate (18) 37. C: M Segedin (27) 37.

   MOORE PARK: Stableford A: F Cusack (11) 35. B: B Gaitz (17) 34. C: K Buisman (23) 35. Veteran: J Barker (14) 31.

   MOSS VALE: Stableford A: J Gorman (12) 34 cb. B: R Slocombe (13) 35 cb. C: D Lyons (21) 32. Veteran: F Watson (30) 32.

   MUIRFIELD: 2B: G Collins (28) R McDermot (20) 44 cb. Medal A: L Clancy (8) 35. Scr: G Hutchinson 29 cb. B: B Norquay (16) 37 A McPherson (14) 37 to play off. Scr: B Norquay 24. C: W Wray (23) 37. Scr: Y Kim 17. Holes-in-one: L Chaney at 2nd, B Norquay at 6th.

   NORTH RYDE: 2B: R Taylor (27) A Bathgate (32) 50. Scr: R Righton P Richardson 36. Indiv A: K Van Epen (13) 37 cb. B: N Shackle (15) 37 cb. C: K Morgan (20) 43. D: S Park (36) 37.

   NORTH TURRAMURRA: Stroke: N Stack (27) 67.

   NOWRA: Stableford: A Goodman (16) 38.

   NSW: 2B: E Solo (29) D Furlong (36) 41. Indiv: D Harris (16) 34. Scr: R Beer 27. White: K Nossiter (28) 35.

   OATLANDS: 4B: R Stubbs (18) J Roia (27) 47. Indiv A: S Tarrant (2) 37. B: R Stubbs (18) 40. C: C Carnegie (21) 40. Scr: Y Park 33.

   PACIFIC DUNES: Stableford: J Bell (26) 34.

   PENNANT HILLS: 2B: J Chehade (25) R Fuggle (11) 49. Indiv A: P Henry (11) 39. B: J Chehade (25) 44. Scr: A Richards 35.

   PENRITH: 2B: E Whitley (17) N Carr (25) 48. Scr: S Ballard B Parsonage 37 cb. Indiv A: G Wild (Dunheved 9) 38. B: J O'Brien (17) 38. C: N Carr (25) 39.

   PYMBLE: Ambrose: G Ball P Winn C Barton R Moore (9-1/2) 55-1/2. Scr: R Hillsdon D Bonadio J Coles J Trinder 58.

   RICHMOND: 2B: M Madgwick (17) S Ashenden (4) 44 cb. Scr: J Clark C Lawrence (St Michaels) 37 cb. Indiv A: S Ashenden (4) 36. B: C Carter (19) 38. C: T Fox (Wallacia 36) 36.

   ROYAL SYDNEY: 4B: J Herman (31) R Gibb (24) 42 cb.

   RYDE-PARRAMATTA: 2B div 1: M Yeng (9) A Joo (15) 46. Div 2: G Edwards (26) R Ghest (25) 47. Indiv A: M Yeng (9) 37. B: T Yahiro (16) 39. C: K Keegan (19) 35 cb. D: G Edwards (26) 41. Scr: C Kinnaird 34.

   SHELL COVE: Stableford: J Preston (10) 38. Scr: L Legrady 31. Veteran: D Clarke (17) 37. Scr: T Persson 24.

   SHOALHAVEN HEADS: Stableford: R Edgerley (24) 42.

   ST GEORGES BASIN: Veteran Stableford A: R Walker (16) 38. B: J Barnes (26) 35. C: T O'Sullivan (36) 33.

   STRATHFIELD: 2B: M Cho (17) D Park (17) 46. Scr: J Cozens G Hough 33. Indiv: D Park (17) 41.

   TALLWOODS: Par A: M Johnson (9) 4 up. B: T Mackle (17) 5 up. C: G Dunn (22) 5 up.

   TERREY HILLS: Irish Team: P Jackson (6) J De Stigter (9) D Lucas (11) B Taylor (22) 114. Indiv: B Taylor (15) 37 cb.

   THE AUSTRALIAN: 4B: A Stevens (29) C O'Connor (24) 46. Scr: D Bringolf M Smyth 36. Hole-in-one: J Ruwald at 4th.

   THE LAKES: Stableford: D Cohen (6) 37. Scr: A Katholos 36. PM Medley 4B: H Revelas (19) A Horowitz (30) 43 cb. Scr: M Jumikis M Clark 33. Hole-in-one: B Leo at 9th.

   TWIN CREEKS: Split Six: T Chillingworth (13) I McLean (5) 68. Indiv A: I McLean (5) 41. B: T Chillingworth (13) 36. C: M Nicol (20) 34.

   WAKEHURST: 2B: D White (32) S Laidler (23) 43 cb. Scr: S Holland J Martin 34. Indiv A: D Wright (12) 37. Scr: A Sutton 30. B: A Turton (17) 33 cb. Scr: P Ramsden 19 cb. C: H Stratton (29) 35. Scr: P Martin 15.

   WINDSOR: 4B: R Stalley (31) C Morris (36) 11 up. Scr: J Singleton N Banham 3 up. Indiv A: G Chapman (8) 1 up. B: J Mok (22) 3 up. C: J Beardsmore (27) 3 up.

   WOOLOOWARE: 2B agg: S Dunlop (5) S Dunlop (7) 78. Indiv: S Dunlop (7) 42. Hole-in-one: R Welfare at 4th.

   WYONG: 2B agg: B Willott (16) S Rawsthorne (19) 67 cb. Indiv A: J Seggie (12) 35 cb. B: J Mitchell (18) 35. C: B Stanford (35) 39. Scr: S Dashwood 31.

WOMEN

   BARNWELL PARK: Stroke div 1: L Coleman (11) 64. Div 2: M Foord (28) 61. Div 3: S Eaton (41) 67. Scr: P Yates 81. Medal: L Bragg (18) 67.

   BRIGHTON LAKES: Stableford: L Sharp (27) 35.

   CAMDEN: 4B: A Wilson (35) W Kozinski (15) 43. Indiv div 1: W Kozinski (15) 38. Div 2: S Berry (31) 29. Div 3: M Stephens (44) 29 cb.

   CARNARVON: 2B agg: A Ko (17) M Park (19) 150. Medal A: J Shim (10) 73. Scr: L Kim 85. B: M Park (19) 74. Scr: G Kim 97. C: J Nam (28) 74. Scr: H Kim 108. June C: J Nam.

   CASTLECOVE: Medal: M Whitfield (41) 67.

   ELANORA: 4B: L Clark (34) L Stephenson (32) 5 up.

   FOX HILLS: Medal div 1: S Donovan (14) 83. Div 2: M Atkins (32) 74. Div 3: D Winterbottom (39) 77.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: J Tarran (10) 36.

   LEONAY: Medal div 1: C Mathias (23) 75. Div 2: J Smith (32) 74.

   LIVERPOOL: Medal A: J Bennett (9) 79. Scr: N Lee 99 cb. B: L Elliott (25) 81. Scr: W Sung 109. C: H Humphreys (36) 77. Scr: E Emmerson 118.

   LYNWOOD: Stableford: C Coates (1) 32.

   MAGENTA SHORES: Par: M Clancy (21) sq.

   MASSEY PARK: Medal div 1: S Scarr (16) 76. Scr: S Scarr 92. Div 2: R Dorman (38) 69. Scr: R Dorman 107. Trophy: R Dorman.

   MORUYA: Team: J Hosking (35) J Hebbard (33) B Kennedy (10) 70.

   RANDWICK: 2B div 1: J Feetham (20) K Swingler (29) 45. Div 2: J Walsh (37) J Stead (44) 47. Presidents 9 bt Captains 7.

   SHELL COVE: Veteran Stableford: D Morosin (16) 33.

   ST GEORGES BASIN: Veteran Stableford: C Black (42) 34.

   TWIN CREEKS: Stableford: A Lovelock (19) 27.

   WALLACIA: Stroke div 1: E Baker (24) 80. Scr: J Thorpe 101. Div 2: V Winckle (40) 69. Scr: R Murdoch 111.

ACT

   FAIRBAIRN: Stableford: A Deacon (15) 38 G Kinlyside (27) 35 cb.