Date: September 01, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Wednesday

NSW

WOMEN

   AVALON: Medal: J Duggan (41) 62. Scr: J Pike 96.

   BARNWELL PARK: Ambrose: L Priest L Bragg (11) 57.

   BERMAGUI: Stableford div 1: J Buttrey (23) 40. Div 2: W Chaplin (37) 32.

   BRIGHTON LAKES: Stableford: L Sharp (27) 37.

   CAMDEN: Team: S Marsh (15) M Brown (22) C Versluis (45) S Purnell (45) 100.

   CARNARVON: 2B: S Shim (45) H Kim (42) 51. Indiv A: HN Jung (15) 36. B: L Ji (21) 34. C: EA Kwon (41) 40.

   CASTLECOVE: Grandmother's trophy: S Wolfswinkel (40) 36.

   COFFS HARBOUR: Stableford div 1: T Jackson (17) 39. Div 2: L Bradley (22) 41. Div 3: J Brown (45) 39.

   ELANORA: Irish Team: G Brennan (32) K Chambers (32) B Lyon (39) H Griffin (14) 85.

   FOX HILLS: Ambrose: S Denovan E Edwards (11-1/2) 68-1/2.

   GOULBURN: Stableford: A Smith (33) 39.

   HORIZONS: Stableford: D Buchan (32) 35 cb.

   LEONAY: Medal of Medallist: J Sutcliffe (17) 74. Veteran Silver Salver: M McCormick (21) 73.

   LIVERPOOL: Stableford: S Kim (33) 45. 54-hole Trophy: L Youn (21) 111.

   LYNWOOD: Stableford: A Pedersen (29) 31.

   MAGENTA SHORES: Stableford div 1: J Walters (20) 30. Div 2: R Hopper (36) 34.

   MASSEY PARK: Stableford div 1: B Ashton (21) 37. Div 2: Y Webster (34) 35.

   MONASH: Stableford div 1: M Moon (18) 37. Div 2: F Dunagan (22) 35. Div 4: J Hor (32) 38. Scr: I Garay 31.

   MORUYA: Stableford div 1: D Meek (10) 34. Div 2: E Jones (29) 48. Div 3: D Davies (36) 35.

   NORTHBRIDGE: Par div 1: T Foote (10) 2 up. Div 2: C Wilson (25) 4 up. Div 3: T Hughes (42) 2 down.

   NSW: Stableford: L Buckley (11) 20.

   PYMBLE: Stableford: L Dickinson (10) 30.

   RANDWICK: Stroke div 1: M Neeson (9) 58. Div 2: J Martin (32) 56. Div 3: K Timewell (35) 64. Medal div 1: M Neeson. Div 2: M Ralston (30) 59. Div 3: J Martin. Div 4: S Foster (44) 66.

   ROSEVILLE: Foursome c'ship f: D Kenny R Wu 175 D Calloway K Ward 176. Hcp: D Kenny R Wu (18-1/2) 138. Div 2: L Cahill A Halstead 185 P Needs Y Daniels 195. Hcp: L Cahill A Halstead (27-1/2) 130.

   ST GEORGES BASIN: Medal: J O'Connor (31) 65.

   TWIN CREEKS: Stableford: R Kim (Riverside Oaks 36) 38.

   WALLACIA: 2B: M Tagg (26) J Thorpe (16) 10 up.

NSW

MEN

   ASQUITH: 2B div 1: B Lee (13) I Pole (23) 47. Div 2: B Stratton (32) S Cosgrove (17) 52. Scr: S Eastman R Stevenson 39. Team agg: C Linderman (18) D Scaife (24) C Nerthen (25) A Yeoman (19) 142. Indiv A: S Eastman (3) 39. B: B Lee (13) 41 cb. C: E Shin (26) 41. D: B Stratton (32) 45.

   BALGOWLAH: 2B: B Colwell (26) M Hargraves (36) 49. Indiv: R Ford (27) 43.

   BANKSTOWN: 2B: M Yates (9) F Jensen (15) 45. Scr: L Killen D Bithell 38. Indiv A: O Henry (11) 38. B: R Wainwright (17) 38. C: T McGurk (26) 39.

   BAYVIEW: Team: C Lathwell (13) K Read (19) R Lang (18) C Westwood (20) 94. Indiv A: G Hartshorne (7) 38. B: J Hennessy (18) 42. C: F Bouman (25) 43.

   BELMONT: Stableford A: G Talbot (11) 44. B: B Jones (15) 39 cb. C: P Blunt (34) 42.

   BEVERLEY PARK: Stableford A: C Manson (12) 41. B: T Simpson (15) 42. C: J Whitmore (32) 41. Overall: T Barry (20) 42. Hole-in-one: E Hayes at 14th.

   BEXLEY: 2B: S Terkalas (13) N Hassapis (10) 48. Scr: P Davis F Waechter 41. Indiv A: B Rider (6) 38. B: G Barron (16) 41. C: B Martin (27) 38.

   BLACKHEATH: 2B: M Windsor (23) P Torok (34) 47. Indiv: G May (19) 37.

   BONDI: Stableford: N Banwell (15) 35.

   BONNIE DOON: 2B agg: N Seyn (27) K Cribb (12) 79. Indiv A: K Cribb (Kogarah 12) 44. B: L Zancanaro (14) 39. C: J Alexander (21) 40 cb. Gold: A Colquhoun (30) 34. Scr: K Cribb 32. Hole-in-one: L Saravanos at 11th.

   BONVILLE: 2B: J Phipps (22) W Parker (12) 46. Indiv: D Moore (10) 37.

   CABRAMATTA: 2B multi div 1: S Jung (9) P Leech (13) 74. Div 2: A Frankish (10) S Zitka (31) 76. Scr: A Belkus N Park 71. Indiv A: R Rodriguez (4) 39. B: P Gualtieri (14) 38 cb. C: T Stephens Jnr (19) 39.

   CAMMERAY: 2B: A Talbot (33) A Drady (28) 49. Indiv: J Webster (17) 43.

   CAMPBELLTOWN: Stableford A: S Lendon (11) 40. B: A Stott (16) 38 cb. C: J Mitchell (26) 43. Scr: J Webb 37.

   CASTLE HILL: 2B: H Howell (35) A Liddle (24) 49 cb. Scr: B Romer P Trainor 36. Indiv A: M Mana (12) 35. B: T Estalilla (15) 42. C: B Russell (21) 39. Gold: P Pryce (19) 44. PM: S De Kauwe (21) E Graham (27) 48. Indiv A: T Amery (6) 37. B: M Nasso (14) 38. C: E Graham (27) 39. Gold: J Black (19) 40.

   CHATSWOOD: 2B: G Hasler (12) T Fitzgerald (28) 50 cb. Indiv A: D Silman (10) 39. B: B Barry (15) 40 cb. C: B Hocking (25) 42.

   CONCORD: 2B: A Lawrenson (17) P Meldrum (28) 46. Scr: S Kass R Ollerenshaw 36. Indiv A: R Shah (10) 39. B: S Rasiah (15) 39. C: J Cott (20) 39. Gold: A Walker (8) R Lawrence (32) 39. Indiv: S Wolifson (36) 33.

   CUMBERLAND: 2B: C Lee (16) Y Kim (18) 50. Scr: A Lam A Evans 38. Indiv div 1: A Evans (6) 42. Div 2: Y Kim (18) 44. Div 3: Y Lee (29) 38 cb. Scr: P Starc 32.

   DUNHEVED: Stableford A: W Beesley (17) 43. B: R Dadat (20) 41. C: W Gordon (26) 39.

   EASTLAKE: Stableford A: P Hicken (10) 35 cb. B: S Jenkins (16) 42. C: D Howell (26) 40. D: L Sharland (28) 43. Scr: D Buhagiar 35.

   EVERGLADES: Ambrose: J Andrew R Anderson R Harris A Skulander (9) 49.

   FORSTER: Stableford A: W Dormor (6) 38. Scr: K Bullivant 31. B: K Morgan (20) 37. Scr: B Roberts 23. C: D Dodd (22) 39. Scr: P Diddams 15.

   GEORGES RIVER: Irish Team: H Roberts (15) J Mason (23) B Fleming (30) B Phillips (26) 122. Indiv A: B Sinai (16) 40. B: R Ashforth (24) 39.

   GOSFORD: 2B agg: S Hogg (18) G Henry (21) 82. Indiv: G Henry (21) 45. Scr: P Edwards 31.

   HARRINGTON WATERS: Stableford div 1: T Darby (20) 37. Div 2: M Stone (36) 42.

   HIGHLANDS: Stableford: B Foyle (25) 36.

   HORIZONS: Stableford: R Bartsch (35) 37.

   JAMBEROO: 4B: J Keeling (28) G Eagleton (19) 48.

   KAREELA: 2B: E Clemensen (35) W Foster (21) 49. Indiv A: T Nicholls (14) 39 cb. B: K Steadman (18) 39. C: M Walters (36) 38. Scr: G Dick 35.

   KILLARA: 2B: R Tsong (21) R Chong (20) 45. Scr: R Bernard P Knight 35. Indiv A: J Harphan (11) 39. B: R Chong (20) 38. C: S Anthony (22) 38 cb.

   KOGARAH: 2B: M Kefford (22) T Wilkes (19) 43. Indiv A: K Matsuo (8) 37. B: C Myers (13) 40. C: M Hingston (27) 38. Scr: S Puskaric 34.

   LANE COVE: 2B agg: W Belgre (7) P Dennis (21) 77. Indiv: G Jack (16) 41.

   LONG REEF: Stableford A: W Evans (8) 40. B: P Quill (14) 38. C: R Wray (24) 44. Scr: W Evans 32.

   LYNWOOD: 4B: F Elliott (21) M Dunn (12) 43. Indiv div 1: M Robertson (3) 39. Div 2: H McElnea (19) 35. Scr: M Norvis 34.

   MACQUARIE LINKS: Medley 2B: G Walker (36) D Walker (30) 43. Indiv: P Kerr (21) 38.

   MAGENTA SHORES: Medley 2B: W Chivas (15) D Maiden (4) 44 cb. Indiv A: D Maiden (4) 34. B: M Clarke (17) 36. C: P Daley (20) 39.

   MANLY: 2B multi: P Kells (10) D King (10) 82. Indiv A: M Crohn (8) 40 cb. B: G Fear (17) 43. C: R Lowe (32) 43.

   MONA VALE: 4B: R Woolveridge (18) S Burns (19) 46 cb. Indiv A: J Stevenson (10) 36 cb. B: R Perriott (15) 39 cb. C: W Soutar (25) 39. Scr: M McInnes 34.

   MONASH: 2B: L Trakman (34) M Murphy (36) 49. Scr: M Harry R Garay 37. Indiv A: R Pitkanen (9) 39. B: G Rosenberg (13) 39. C: D Glasser (22) 37. White: I Burt (27) 40.

   MOORE PARK: Stableford A: M Tey (5) 37. B: J O'Hare (16) 36. C: V Daswani (30) 36. Veteran: W Brooker (22) 34.

   MUIRFIELD: 2B: G Scott (36) D Caldwell (15) 49 cb. Scr: L Van Mierlo E Keith 38 cb. Indiv A: P Read (6) 41. B: D Caldwell (15) 43. C: P Brown (27) 42.

   NORTH RYDE: 2B: P Martin (23) T Paul (16) 46. Scr: R Aleidzans T Crockart 34. Indiv A: P Richardson (7) 39. B: D Wong (16) 36. C: R Jurd (20) 37. D: B Burke (33) 37. Scr: N Barbieri 33.

   NORTH TURRAMURRA: 2B: K Horrell (19) B Taylor (29) 47. Indiv: M Smith (12) 38 cb.

   NOWRA: Stableford: G Lymbery (23) 44.

   NSW: 2B: M White (36) R Stewart (35) 49. Indiv: K Osgood (11) 33 cb. Scr: R Oliver (Moore Park) 33. White: R Stewart (35) 44. Gold: M Messis (33) 32.

   OATLANDS: 4B: T Hayek (20) A Elpakchi (18) 46 cb. Indiv A: V Barovs (8) 39. B: K Henning (16) 41. C: T Hayek (20) 40. Scr: G Sassen 29. Hole-in-one: D Racine at 5th.

   PACIFIC DUNES: Stableford: A Cox (32) 38 cb.

   PENRITH: 2B: J Sepetauc (Wentworth Falls 28) S Yi (33) 44. Scr: C Montgomery B Parsonage 38. Indiv A: G Hay (Dunheved 7) 36. B: G Murdoch (14) 40. C: D Smith (28) 35 cb.

   PENNANT HILLS: 2B: G Sunderland (12) K Sunderland (20) 45 cb. Indiv div 1: G Webb (15) 40. Div 2: P Johnson (27) 38. Scr: D Brewer 33.

   PYMBLE: 4B: L Southwell (8) D Lamming (17) 49. Scr: G Mangelsdorf D Berrill 36. Indiv: D Lamming (17) 31.

   RICHMOND: 2B: J Barker (19) R Barker (20) 48. Indiv A: J Flanagan (17) 38. B: K White (36) 40 cb.

   ROYAL SYDNEY: Stableford A: S Clinton (10) 38. B: S Cotton (16) 37. C: I Mackay 40. Scr: A Cornell 30.

   RYDE-PARRAMATTA: 2B agg div 1: I Klemenic (17) M Doughen (11) 74. Div 2: S Liu (25) I Regis (31) 78. Indiv A: M Doughen (11) 37. B: C Chim (18) 41. C: P Pickering (22) 39. D: P Shuttleworth (30) 39. Scr: M Collins 33.

   SHELL COVE: Stableford: P Atkins (13) 36. Scr: J Rosskelly 30. Veteran: G Wale (10) 40. Scr: E Greentree 30.

   SHOALHAVEN HEADS: Stableford: C Casinelli (19) 41.

   ST GEORGES BASIN: Medal A: R Zionzee (12) 62. B: G Tindall (21) 62. C: H Myer (34) 64.

   STRATHFIELD: 2B agg: J Punch (22) M Collier (7) 73. Scr: J Punch M Collier 47. Indiv: B Lowe (25) 40.

   TALLWOODS: 4B: G Dunn (21) N Challis (18) 50. Indiv: G Dunn (21) 43.

   TERREY HILLS: 2B agg: P Lin (36) M Clift (19) 69. Indiv: C Harris (6) 38 cb. Scr: C Harris 32.

   THE AUSTRALIAN: 4B: A Turner (13) J Davis (21) 45 cb. Scr: M Giles S Jagot 41. Hole-in-one: C Mort at 11th.

   TOUKLEY: 4B agg: P Harbrow (20) P Dale (22) 75 cb. Scr: D Willett M Jones 63. Indiv div 1: D Willett (1) 37. Div 2: P Harbrow (20) 39. Div 3: T Learmonth (26) 44.

   TWIN CREEKS: Stableford A: S Andrews (Glenmore 10) 35 cb. Scr: S Bridger (Cumberland) 31. B: A Boudville (16) 34. Scr: R Furia (Macquarie Links) 20. C: P Fittler (20) 33. Scr: P Flynn 15 cb.

   WAKEHURST: 2B: B Sate (27) J Riddett (25) 49. Scr: M Nichols B Mason 39. Indiv A: D Horn (8) 39. Scr: B Mason 36. B: R Debier (13) 42. Scr: R Debier 29. C: J Riddett (25) 40. Scr: D Grundle 18 cb.

   WARRINGAH: 2B: J Matulin (29) B Campbell (35) 53. Indiv A: P Donnelly (16) 39 cb. B1: P Morgan (17) 40. B2: P Castrisos (27) 40. C: J Matulin (29) 46. Trophy: J Matulin.

   WINDSOR: 4B: R Moss (26) G Roberts (22) 48 cb. Scr: M Moloney R Golotta 36. Indiv A: J Clark (10) 39. B: L Millett (22) 42. C: R Abeyaratne (30) 40 cb.

   WOOLOOWARE: Team: S Wright (12) P McColl (8) N Dobner (20) M Beare (20) 124.

   WYONG: 2B: P Wright (15) S Rawsthorne (18) 46. Indiv A: W Baker (6) 37. B: J Lewin (13) 39. C: G Macdonald (34) 40. Scr: M Pryor 35.