Date: September 29, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Wednesday

NSW

WOMEN

   AVALON: Stroke: J Abey (43) 66. Scr: W Sinnott 103. 54-hole C'ship A: L Antill 307. B: W Laurich 329. Hcp: L Antill (33) 210.

   BALGOWLAH: Stableford: L Smith (33) 41.

   BARNWELL PARK: Stableford: S Tumeth (22) 38.

   BERMAGUI: Trophy: B Whiffen (29) D Kenyon (40) 32.

   BRIGHTON LAKES: Stableford: C Cook (21) 43.

   CAMDEN: Stableford div 1: V Jameson (19) 40. Div 2: R De Jong (39) 34.

   CARNARVON: 2B: J Kim (38) E Kwon (33) 47. Indiv div 1: S Choi (16) 41. Div 2: E Chung (25) 39. Div 3: E Kwon (33) 37.

   CASTLECOVE: Foursome: J King E Brasch (30) 59. Scr: J King E Brasch 89.

   CRONULLA: Stroke A: S Wilson (16) 70. B: B Perry (23) 69. C: J Gray (28) 70. D: P Mcaloon (42) 75. Scr: S Wiggins 77.

   ELANORA: Stableford A: C Manassen (23) 37. B: V L'Green (32) 39. C: N Gamble (35) 35. Scr: C Brenda 27.

   FOX HILLS: 2B: C Felkin (31) N Scheiler (31) 47. Indiv: N Scheiler (31) 40.

   GOULBURN: Stableford div 1: K Weir (16) 38. Div 2: V Spinks (28) 37. Div 3: C Seaman (31) 33 cb. Overall: B Howe (28) 38 cb.

   HORIZONS: Stableford: J Reynolds (24) 38.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: S Chapman (26) 37.

   LIVERPOOL: Stroke A: A Chu 72. Scr: J Park 68. B: R Chang (27) 76. Scr: L Elliot 96. Stableford: J Sheils (35) 34. Scr: M Harrison 37.

   LYNWOOD: Stableford: A Pederson (29) 38.

   MASSEY PARK: Stroke div 1: F Yuan (25) 65. Div 2: W Morrison (30) 68. Premiership: Y Little 338. Bronze C'ship: W Morrison 402.

   MORUYA: 2B: R Muir (22) G Murphy (29) 45.

   NORTHBRIDGE: Medal div 1: W Fortune (23) 67 cb. Div 2: K McGlinn (27) 68. Div 3: F Logan (35) 68. Scr: D Nock 81. Stableford: A Thomas (42) 34.

   NSW: Stableford: L Buckley (9) 28.

   PYMBLE: Stableford: T Stals (9) 32.

   RANDWICK: Par div 1: H Parkes (18) 3 up. Div 2: C Hickman (26) 5 up. Div 3: J Flitcroft (32) 3 up. Div 4: LA Wilson (42) 8 up. Grandmother's Trophy: C Hickman.

   WALLACIA: Ambrose: A Burns J Farkas (9-1/4) 70-3/4.

NSW

MEN

   ASQUITH: 2B agg div 1: M Hunt (21) R Carpenter (12) 46. Div 2: L Malcolm (22) J Malcolm (32) 50 cb. Scr: I Malcolm D Malcolm 39. Team: A Moore (36) B Coward (16) M Everett (23) M Dakic (22) 144. Indiv A: G Richards (12) 43. B: C Lindeman (17) 39. C: L Malcolm (22) 45. D: B Sharpham (32) 40.

   BALGOWLAH: Stableford A: B Builder (5) 36. B: J Friedman (16) 34. C: A Howells (36) 41.

   BANKSTOWN: 2B: P Katholos (4) A Katholos (scr) 46. Scr: J Knoflack G Harris 34. Indiv A: A Katholos (scr) 37. B: M McInerney (16) 36. C: T Rechbauer (28) 39.

   BAYVIEW: 2B agg: I Pigott (31) D McGrath (32) 79. Indiv A: M Laracy (9) 37. B: B Tilley (18) 38. C: I Pigott (31) 44. Scr: D Tapper 33.

   BEXLEY: 2B: J Cooper (28) J Flanagan (13) 50. Scr: R Thomson R Jackson 41. Indiv A: D Street (9) 40. B: J Todd (14) 39. C: S Donnellan (Macquarie Links 29) 43.

   BLACKHEATH: 2B: P Messer (17) C Home (28) 49. Indiv: D Wood (11) 41 cb.

   BONDI: Stableford: G Sims (25) 43.

   BONVILLE: 2B: J Robinson (7) B Smith (16) 45. Indiv: A Shepherd (10) 42.

   CABRAMATTA: 2B div 1: T Marlin (7) D Hayes (13) 49. Div 2: M Higgins (36) P Gualtieri (14) 50. Scr: J Cox (NSW) D Buhagiar (Randwick) 42. Indiv A: D Krilich (10) 39. B: J Nuttall (13) 42. Scr: F Alderson 43.

   CAMDEN: 2B: B Olliver (21) R Lampard (23) 52. Scr: B Clapham A Richards 41. Indiv A: D Morris (14) 43. Scr: T Hotene 35. B: R Lampard (23) 42. Scr: R Lampard 20.

   CAMMERAY: 2B: JD Maguire (16) G Hawkins (23) 47. Indiv: C Stevens (18) 41.

   CAMPBELLTOWN: 2B: G Smith (8) T Mocker (14) 10 up. Indiv A: D Phipps (12) 2 up cb. B: D Wheatley (15) 3 up. C: D Butwell (28) 1 up. Scr: B Post 4 down.

   CASTLE HILL: 2B: P Farthing (19) D Traves (36) 51. Scr: W Seabrook G Bezuidenhout 36. Indiv A: B Phillips (11) 41. B: R Hughes (15) 40. C: C Walker (22) 41 cb. Gold: K Hayes (25) 41. PM: T Jensen (36) J Giorgiutti (30) 50. Indiv A: F Jamison (8) 40. B: T Davies (14) 39. C: P Jensen (36) 42. Gold: J Black (18) 39.

   CHATSWOOD: 2B: A Petersen (27) R Derbidge (18) 49. Scr: R Solomons L Cheung 34. Indiv A: L Cheung (5) 36. B: R Wong (15) 39. C: A Petersen (27) 41.

   CONCORD: 2B: F Murphy (16) G Cronin (12) 45. Scr: M Edgtton R Ollerenshaw 33. Indiv A: A Pellegrino (6) 35. B: D Elhindi (14) 38. C: G James (23) 41. Yellow: P Price (27) F Breslin (36) 46. Indiv: P Coyne (36) 34.

   CROMER: 4B: S Laing (12) P O'Rourke (29) 50. Scr: J Ponder T Bradley 40. Indiv A: M Geister (14) 40. B: P DeGail (18) 43. C: I Sutherland (25) 42. Scr: J Ponder 39.

   CUMBERLAND: 2B: B Atkinson (17) B Stockman (25) 49. Indiv div 1: B Roach (11) 40. Div 2: M Moroney (16) 43. Div 3: K Williams (33) 41. Scr: M Hay 37.

   DUNHEVED: Veteran Medley Stroke: R Gorej (18) 69.

   EASTLAKE: Stableford A: W McKern (9) 40. B: A Ayalon (14) 42. C: M Lacherdis (23) 38. D: T Mansour (29) 35. Scr: C Hicks 34.

   EVERGLADES: Irish Team: W Ballard (11) R Turner (14) P Mulholland (15) D Turner (18) 97. Indiv A: K Overhall (8) 40. B: P Stines (15) 46. C: W Harper (24) 43. D: D Lloyd (25) 41. Scr: S Bennett 37. Hole-in-one: P Mulholland at 12th.

   GEORGES RIVER: 2B: R McWilliams (20) P Coyle (24) 51. Indiv A: R Hochkins (5) 44. B: P Coyle (24) 48.

   GIBRALTAR: Stableford: C Hovey (13) 40. Scr: A Bray 33.

   GOSFORD: Par A: B Frewin (9) 5 up. B: K Sutherland (16) 6 up. C: P Marlow (28) 7 up. Scr: D Brown 3 up.

   HARRINGTON WATERS: Stableford A: R Barlow (18) 42. B: B Tyas (29) 41.

   HIGHLANDS: Medley Stableford: R Willey (13) 41.

   HORIZONS: Stableford: K Hainzer (29) 39 cb.

   JAMBEROO: Stableford A: T Panecasio (8) 36. B: T Bartle (15) 45. C: G Harvey (23) 39. D: D Ruddy (29) 35.

   KAREELA: 2B: R Mead (15) L Magee (36) 55. Indiv A: G Reilly (14) 39. B: L Gardner (21) 38. C: I Tanner (24) 39. Scr: G Dick 33.

   KILLARA: 2B: R Maclean (17) P Moll (10) 49. Scr: J Parkinson G Hohnen 37 cb. Indiv A: M French (13) 39. B: R Maclean (17) 43. C: O Mead (23) 39.

   KOGARAH: 2B: N Haswell (21) R Nagle (18) 46. Indiv A: P Trevenar (8) 39. B: G Moloney (14) 41. C: B Phipps (36) 42. Scr: T Corr 37.

   LANE COVE: 2B agg: D Leckie (14) M Meade (24) 81. Indiv: D Leckie (14) 42.

   LEURA: 2B: J Hogg (29) B Player (22) 48.

   LONG REEF: 4B agg: D Costello (17) D Jensen (12) 14 up. Indiv A: D Jensen (12) 6 up. B: D Costello (17) 4 up. C: S Irwin (25) 6 up. Scr: G Cranfield 1 up.

   LYNWOOD: 2B: D Goode (21) D Love (17) 49. Indiv div 1: S Rankmore (18) 40. Div 2: D Goode (21) 40. Scr: D Gibson (4) 31.

   MACQUARIE LINKS: Medley 2B: L Prassad (27) A Cummings (20) 48. Indiv: L Prassad (27) 38.

   MAGENTA SHORES: Medley 2B WB: I Smith (20) M McGuinness (27) 47. Indiv A: C McWilliams (1) 33. B: D Binns (17) 35. C: I Smith (20) 39. Women div 1: K Burke (2) 34. Div 2: M McGuinness (27) 32.

   MANLY: 2B: L Diggin (18) P Green (11) 52. Indiv A: D Cleary (11) 40. B: L Dougherty (19) 43. C: T Wales (27) 40.

   MONA VALE: 4B: R Oswald (21) G Samuel (32) 52. Indiv A: B Gross (6) 43. B: R Oswald (21) 45. C: B Van Stratum (24) 40. Scr: B Gross 37.

   MONASH: Split Six: J Gibbs (11) A Gale (14) 65. Indiv: A: H Knapp (10) 42. B: G Sechi (18) 39. C: B Macauley (36) 37. White: K North (29) 34.

   MOORE PARK: Par A: C Addison (9) 4 up. B: J Hurwitz (15) 2 up. C: J Lloyd (21) 4 up. Veteran: G Winteridge (11) 2 up.

   MOSS VALE: Stroke A: J Cole (11) 71. Scr: M Abouchadake 80. B: G Bradman (16) 67. Scr: N McDonald 87. C: G Heading (21) 70. Scr: M Eagles 92. D: R Cumming (26) 71 cb. Scr: J Innes 106.

   MUIRFIELD: 2B: R Milne (12) S Hawrysiuk (21) 48 cb. Scr: I Bamford C Fallon 38. Indiv A: J Hildtich (12) 40. B: P Karmogiannis (15) 42. C: U Semenetz (27) 43 cb.

   NORTH RYDE: 2B agg div 1: G Onley (14) S Haire (14) 76. Div 2: T Karthi (24) T Minogue (23) 77. Indiv A: B Drury (1) 39. B: S Yeung (18) 40. C: J Purcell (36) 41. D: P Tse (31) 39.

   NORTH TURRAMURRA: 2B: J Forbes (25) M Johnston (30) 48. Indiv: A Wormald (24) 42.

   NOWRA: Stableford A: R Coulthart (11) 38. B: K Pritchard (26) 37.

   NSW: 2B: L Wilson (15) B Duffy (27) 37. Indiv: ST Kazacos (14) 39. Scr: K Tsauosidis 32. White: R Landers (27) 40. Gold: R Carney (36) 30.

   OATLANDS: 4B: H Smit (28) T Kennedy (17) 50.

   PACIFIC DUNES: Stableford A: B Garrett (12) 38. B: G Lee (29) 38.

   PENNANT HILLS: 2B: G Goodwin (19) R Nobes (19) 49. Indiv div 1: J Skuodas (12) 39. Div 2: T Barraket (21) 39. Scr: G Wilson 36. Hole-in-one: G Wilson at 4th.

   PENRITH: Medley 2B: P Smith (25) G Murty (26) 47. Scr: D Limbach D Knight 40. Indiv A: D Neill (Dunheved 3) 38. B: J Rutkowski (18) 41. C: T Hawkes (22) 41.

   PYMBLE: 4B: D Royle (17) K Mason (6) 48. Scr: W Green D McIntosh 38. Indiv: G Hatch (17) 40.

   RICHMOND: Medley 2B: I Elliott (23) R Benzie (36) 49. Indiv A: C Evans (10) 40. B: D Evans (14) 43. C: K White (34) 43.

   RYDE-PARRAMATTA: 2B div 1: P Watkins (16) K Turner (17) 46. Div 2: T Lane (35) L Gilbert (30) 52. Indiv A: D Kim (13) 38. B: S Kaye (14) 40. C: E Tsang (22) 39. D: T Lane (35) 46. Scr: A Wilson 31.

   SHELL COVE: Stableford: P Atkins (13) 44. Scr: G Meredith 37. Veteran 2B multi: N Crehan (16) D Lees (20) 81. Indiv: E Robinson (15) 41. Scr: C Kenning 34.

   SHOALHAVEN HEADS: Medley Stableford: I Adlington (20) 43.

   STRATHFIELD: 2B: N King (24) B Howle (19) 46 cb. Scr: G Vale J Snelgrove 33. Indiv: T Spring (19) 41.

   TERREY HILLS: Irish Team: N Drabsch (25) T Ibbotson (29) G Hildebrand (23) B Carpenter (28) 128. Indiv: J Clegg (21) 41.

   THE AUSTRALIAN: 2B agg: G Cooper (22) T Daniels (23) 76. Scr: R Hodson J Sampson 67.

   THE LAKES: Ambrose: S Bennett L Hajjar (7-1/4) 62-3/4. Scr: R Vandersluis M Farah 66.

   TOUKLEY: Team: M Donsworth (18) M Bemet (23) J Banks (25) P Warwick (19) 95. Indiv div 1: R Luke (4) 39. Div 2: A McWilliam (16) 44. Div 3: C Payne (24) 43.

   TWIN CREEKS: Stableford A: R Dale (8) 40. Scr: M Tey 32. B: T Green (14) 36. Scr: J Martlew 18. C: G Warry (20) 38. Scr: S Rudgley 16.

   WAKEHURST: 2B: D Smythe (21) P Fowler (28) 48. Scr: N Taplin A Sutton 35. Indiv A: D Hurley (6) 39. Scr: D Hurley 33. B: A Liao (18) 39. Scr: J Kim 25. C: J Riddett (25) 43. Scr: J Riddett 21.

   WARRINGAH: 2B: M Sladden (14) R Fowler (18) 47. Indiv A: M Sladden (14) 41 cb. B1: R Fowler (18) 37 cb. B2: T Piggott (26) 37. C: J Lee (36) 38. Trophy: M Sladden (14) 41.

   WINDSOR: 4B multi: M Halcrow (16) M Pinchbeck (11) 77. Scr: M Norbis M Robertson 41. Indiv: P Paulo (24) 40.

   WOOLOOWARE: Stableford A: P Avery (19) 43. B: J Hammond (24) 39 cb. Scr: M Rugless 35.

   WYONG: 2B multi: P Henderson (22) C Tatum (14) 75. Indiv A: B Hart (5) 39. B: K Dowse (18) 40. C: J McKenzie (22) 40 cb. Scr: M Pryor 36.