Date: November 24, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Wednesday

 

  ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: S Sharma (15) D Atkins (12) 51. Div 2: J Freeman (29) R Bennett (25) 49 cb. Div 1 Scr: I Malcolm M Mulvihill 38. Team Aggregate: K Williams (36) H Baldock (22) K Butler (18) I Dalziel (15) 144. A: D Atkins (12) 42. B: I Dalziel (15) 41 cb. C: B McKenzie (22) 42. D: J Freeman (29) 39 cb.

   AVALON: Women: Stableford: J Geyle (38) 39 cb.

   BALGOWLAH: Men: Stableford 2B Agg: White: G Smith (20) K Gowenlock (24) 81.

   BANKSTOWN: Men: Stableford 2B Agg: White: J Kirgan (8) J Laurie (13) 79. 2B Scr: M Akers C Akers 67. A: G Wood (5) 42. B: P King (15) 42. C: R Hawke (21) 41 cb.

   BARNWELL PARK: Women: Stableford: B Clucas (22) 47.

   BAYVIEW: Men: Stableford 2B multi: Black: Y Sweetnam (23) B Merriman (17) 83. A: S Colley (9) 40 cb. B: R Whiteman (18) 40 cb. C: A Whiteley (29) 42. Scr: D Tapper 35.

   BELMONT: Men: Stableford: A: P Jeffery (13) 42 cb. B: B Coutts (15) 41 cb. C: A Hudson (34) 43.

   BERMAGUI: Women: Stableford: P Whitty (38) 33.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: J Anderson (26) C Rogers (16) 49. A: M Koszek (13) 42. B: R King (18) 42. C: D Ferguson (22) 47.

   BEXLEY: Men: Stableford: 2B: M Jones (34) J Dunne (23) 50. 2B Scr: R Jackson R Thomson 43. S Donnellan (28) 42. Women: Team Aggregate: M Beattie (31) P Byrne (31) K Hickey (34) L Horder (42) 92.

   BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: R Curtis (9) M Mehrtens (22) 46. J Wilson (26) 40.

   BONDI: Men: Stableford: Snr: B Duffy (19) 41.

   BONNIE DOON: Men: Stableford 2B: White: P Ryan (10) G Michalow (14) 47. A: P Kammel (6) 42. B: S Theodore (19) 43. C: S Karatonis (28) 42. A Scr: P Kammel (6) 36. Gold: D: R Mckay (27) 42.

   BONVILLE: Men: Stableford: M Miller (15) 37.

   BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: A McLauchlain (27) 41.

   CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B: Div 1: B Wood (13) C Moodley (10) 48. Div 2: M Sainsbury (11) T Wilks (21) 47. Div 1 Scr: D Buhagier M Cregan 37 cb. A: J Trivellato (10) 40. B: B Wood (13) 42. C: M Heaton (32) 40.

   CAMDEN: Women: Par: 2B: M Thorn (17) L Bond (22) 6 up. Div 1: L Dredge (24) 8 up. Div 2: C Versuis (44) 10 up.

   CAMPBELLTOWN: Mxd: Stableford Black: A: C Banks (4) 39. B: J Todd (18) 39 cb. C: D Terrey (21) 38 cb. Stableford: Scr: E Blackwell 34.

   CARNARVON: Women: Stableford: Split Six: G Lee (16) J Nam (28) 74. A: J Heo (18) 41. B: A Cho (23) 42. C: J Nam (28) 41.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: I Nicholls (14) P Brown (19) 77. A: B White (8) 39. B: I Nicholls (14) 39 cb. C: G Kelly (25) 38. Gold: P Weber (20) 36 cb. PM 2B: R O'Brien (15) R Wynne (20) 76. A: P Carr (9) 41. B: B Grime (19) 39. C: R Wynne (20) 41. Scr: R Pattison H Carr 60.

   CASTLECOVE: Women: Stroke: Canadian Foursome: M Smith M Furner (25.5) 67.5.

   CHATSWOOD: Men: Par 2B: White: J Twomey (28) B Windle (13) 11 up. A: G Lynch (PGA) 1 up. B: G Lawrence (17) 8 up. C: G Jamgotchian (20) 6 up.

   CONCORD: Men: Stableford: 2B: C Nicholls (25) R Guerin (35) 47. 2B Scr: R Chin H Cha 33. A: R Chin (11) 38. B: G Kotsakis (17) 38 cb. C: A McRae (26) 39 cb.

   CROMER: Men: Stableford: 4B: G Wardle (24) J Brady (22) 49. 4B Scr: S Floyd G Baciu 41 cb. A: J Riordan (13) 42. B: T Yamazaki (21) 39 cb. C: L Smoker (31) 41. A Scr: J Ponder 37.

   CRONULLA: Women: Stableford: Div 1: K Johnson (18) 41. Div 2: E Brus (21) 40. Div 3: C Parbery (30) 36. Div 4: P MacKenzie (43) 36. Scr: A Arnold 31.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: N Nuku (14) G Smith (15) 48. 2B Scr: J Russo G O'Neill 38 cb. Div 1: R Treers (17) 42. Div 2: R Cruise (19) 42. Div 3: J Flood (29) 39 cb. A Scr: J Russo 36.

   DUNHEVED: Veteran Medley: Stableford 2B multi: White: T Madigan (7) P Whiddon (14) 98. Stableford: G Williams (16) 45 cb.

   EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: D Clarke (8) 40 cb. B: Y Kostadinovski (13) 40. C: B Kelly (23) 43. D: D Wong (30) 38. Scr: R Farrugia 35 cb.

   ELANORA: Women: Stroke: Ambrose: W Meurer (15) C Brownjohn (17) H Ames (13) 61.5.

   EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: K Condren (16) J Robinson (24) 50. 2B Scr: Z Wilkins D Cornwell 38. A: R Williams (12) 41. B: G Maltby (16) 40 cb. C: J Robinson (24) 43. D: R Pincus (32) 39. Scr: Z Wilkins 33.

   FORSTER: Men: Stroke White: A: J Kerr (9) 62. A Scr: T Reed 69. B: S White (17) 62 cb. B Scr: R Trevanion 81. C: L Medcalfe (32) 61. C Scr: C Holborow 86. Hole in one: M Fox at 1st.

   GIBRALTAR: Stableford: J Smith (18) 36. Scr: A Bray 28.

   GOSFORD: Men: Stableford: 2B: P Brown (16) I Moss (15) 47. R Hendy (14) 40 cb. Scr: J Smith 27.

   GOULBURN: Women: Stableford: A: N Downey (25) 36. B: R Slater (26) 38. C: A Granger (32) 36. D Armstrong (25) 39.

   HARRINGTON WATERS: Men: Stableford Black: A: P Gibson (17) 39 cb. B: O Haynes (28) 41. Women: White: C Hearn (23) 36.

   HIGHLANDS: Stableford: C Stevenson (20) 39.

   JAMBEROO: Men: Stableford: A: S Rippon (-3) 40. B: I Lewis (14) 42. C: W Perry (24) 42. D: B Gibbons (29) 37.

   KAREELA: Men: Stableford: 2B: B Greenwood (31) P Noakes (32) 50. A: J Ahern (15) 46. B: R Ellicott (17) 45. C: P Jones (24) 43. Scr: P McIlwraith 29.

   KILLARA: Men: Stableford: 2B: R Muir (21) J Foulsham (16) 48 cb. A Scr: B Finfer P Robertson 37. A: J Harpham (11) 41. B: M Baldwin (22) 42. C: S Hurford (26) 42 cb.

   KOGARAH: Stableford 2B: White: G Cornwell (16) T Hardy (10) 48. Stableford: A: J McCumstie (10) 38. B: G Cornwell (16) 42. C: J Cook (22) 43. Scr: C Ross 30.

   KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: R Tetley (16) 42.

   LEURA: Medley: Stableford 2B: White: G Moxley (10) D Barnes (19) 49. C Youll (25) 42.

   LIVERPOOL: Women: Stroke: Ambrose: G Hardie (18) D Bruker (11) V Hughes (23) 62.333.

   LYNWOOD: Men: Stableford 2B: White: R Joson (8) R Reinecke (28) 47. Div 1: C Kaehler (4) 39. Div 2: R Liardet (25) 39. Scr: D Robel (1) 31. Women: Stableford: C Amery (26) 34.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: Y Fitton (6) D Cummins (1) 76. Y Fitton (6) 40.

   MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: A: J Vrkic (10) 39. B: K Butt (18) 37. C: D Bacon (27) 37. Div 1: M Bishop (34) 34 cb. Div 2: C Wardrope (38) 36.

   MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B multi: White: G Peters (34) G Williams (20) 85. G Peters (34) 42.

   MASSEY PARK: Women: Stableford: B Webb (31) 39.

   MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: H Dolman (19) N Griffiths (25) 79. 2B Scr: G Stanford (3) M McInnes (1) 66. P Thew (18) 42 cb.

   MONASH: Men: Stableford: 2B: S Gray (22) R Andreas (21) 47. A: H Knapp (9) 38 cb. B: C Pui (17) 42. C: S Gray (22) 43. Stableford White: B Foster (25) 39 cb.

   MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Brown (12) 39. B: B Ryder (18) 40. C: I Robertson (23) 40. Veteran: I Cunningham (22) 38.

   MORUYA: Women: Stableford: A: R Hawkins (19) 36. B: N Cowdroy (24) 39. C: D Smith (33) 40.

   MOSS VALE: Men: Stableford: A: G Millar (11) 41. B: T Reid (13) 48. C: G Thomas (20) 40 cb. D: M Day (32) 41.

   MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: P Ansoul (30) E Perkins (19) 50. 2B Scr: S Barsby J Leggo 42. A: C Giles (12) 40. B: A Wilson (18) 42. C: P Ansoul (30) 43.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: A: S Callaghan (9) J Schalk (9) 77. B: P Nadin (28) C O'Sullivan (15) 79. A: B Cummerford (6) 42. B: D Wong (18) 43. C: B Maish (27) 44. D: C Christian (28) 40 cb. Hole in one: C Titmuss at 3rd.

   NORTH TURRAMURRA: Stableford 2B: White: R Pryor (15) D Thew (24) 50. N Stack (25) 43.

   NORTHBRIDGE: Women: Stableford: Div 1: S Dodds (21) 38. Div 2: M McLean (26) 36. Div 3: D Campbell (37) 41.

   NOWRA: Men: Stableford: A: P Marynowsky (15) 42 cb. B: G Lymbery (22) 37 cb.

   NSW: Men: Stableford: 2B: P Xenos (26) R De Groot (22) 46. A: R De Groot (22) 38. Scr: R Rossi 29. Stableford White: C: A Penklis (36) 39. Gold: J Harvey (34) 30.

   OATLANDS: Men: Stableford: 4B: J Sayer (7) G Lomas (6) 46. A: J Sayer (7) 39 cb. B: P Stott (15) 41. C: G Hulme (25) 38 cb. Scr: N Nakhoul 35 cb.

   PACIFIC DUNES: Men: Stableford: R Black (18) 40.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B Agg: White: C Einberg (20) P Milton (23) 80 cb. A: L Mordy (2) 42. B: M Bradbury (25) 42. Scr: A Richards 41.

   PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: L Magee (Rosnay 45) A Tavares (22) 52. 2B Scr: C Montgomery D Limbach 44. Men: A: P Adams (10) 41. B: B Nicholls (Glenmore 14) 40. C: T Kleyn (24) 42 cb.

   PYMBLE: Men: Stableford: 2B: D Lade (34) P Raper (18) 49. 2B Scr: P Swivel B Cross 39. M Kirwan (12) 42. Women: P Jensen (27) 39.

   RANDWICK: Women: Stroke: Ambrose: C Shean (16) A Love (27) S Jones (27) M Fitzgerald (24) J Dunn (26) 47. Scr: S Wright M Neeson T Cornwell-Toms N Cave-Olfers H Elisseou 51.1.

   ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: W Jones (11) 40. B: A Ratcliffe (18) 42. C: C Dawson (26) 38 cb. Scr: P Hawley 30.

   RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B Agg: Div 1: S Donnelly (3) D Wright (11) 70. Div 2: J Choi (33) M Oh (28) 75. A: G Reid (12) 40. B: B Pang (18) 38. C: G Muller (21) 35. D: M Oh (28) 40. Scr: N Llyod 36.

   SHELL COVE: Men: Stableford: J Mann (8) 44. Scr: J Mann 36. Veteran: A Crehan (26) 45. Scr: T Persson 37. Women: S Ryan (17) 29.

   STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: S Hoad (32) P Ross (20) 50. Scr: A Sepansky M Cooke 37. C White (15) 43.

   TALLWOODS: Men: Stableford White: A: I McMullen (13) 39. B: B Pearson (18) 44. C: G Fisher (31) 40.

   TERREY HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: M Barnes (17) G Peart (19) 78. D Harris (20) 42.

   THE AUSTRALIAN: Men: Stableford Team: White: D Cameron (15) P Hookway (23) N Darnell (23) S Donoghoe (30) 50.

   THE LAKES: Medley: Stableford: J Hayward (22) J Kavanagh (20) 44. 4B Scr: D Lane R Clemens 29. A Norley (18) 45. Scr: J Fuchs 39.

   TOUKLEY: Men: Stableford 4B: White: R Clausen (31) K Haydon (29) 50. 4B Scr: J Denniss P Joseph 41. Stableford: Div 1: T Wood (11) 37. Div 2: P Harbrow (20) 42. Div 3: K Haydon (29) 40.

   TWIN CREEKS: Men: Stableford: Split Six: M Boekemann (23) P Thomas (36) 76. A: J Tolomeo (2) 39. A Scr: M Pearce 34 cb. B: R Chung (18) 40. B Scr: J Martlew 23. C: P Thomas (36) 41. C Scr: B Dincel 18.

   WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: C Mackenzie (14) A Turton (16) 51. 2B Scr: A Sutton N Taplin 40. A: A Sutton (1) 39. A Scr: A Sutton 38. B: A Turton (16) 41 cb. B Scr: A Turton 27. C: S Flemming (29) 42. C Scr: S Lemm 20.

   WALLACIA: Women: Stableford Yellow: W Thompson (21) 40.

   WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: B Spoutherden (36) B Shapiro (16) 48 cb. A: S Springall (4) 39. B: J Fitzgerald (18) 42 cb. C: F Foord (25) 42. D: I Massey (27) 38. Trophy: F Foord (25) 42 cb.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: D Galvin (14) R Newman (16) 49. 2B Scr: M Norbis M Smith 40. A: G Chapman (10) 41. B: A Tugano (20) 39. C: J Muscat (22) 40.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B: P Inglis (26) N Saunders (27) 50. D Sadler (13) 43. Scr: D Sadler 30.

   WYONG: Men: Stableford: 2B: B Newbury (31) A O'Sullivan (13) 48. Stableford White: A: R Burns (5) 39 cb. B: B Nicholson (17) 40. C: B Newbury (31) 43. Scr: R Burns (5) 34.