Date: December 08, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Wednesday

 

   ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: R Druce (10) J McLenaghan (23) 52. Div 2: C Levi (22) B Moore (33) 48. Scr: M Black D Morgan 39. 4B Agg: R Druce (10) A Perring (25) R Johnson (11) J McLenaghan (23) 149. A: T Phan (9) 41 cb. B: P Olney (15) 42. C: J McLenaghan (23) 44. D: J Cave (28) 39.

   AVALON: Women: Stableford: W Laurich (36) 37.

   BALGOWLAH: Men: Stableford White: A: M Painter (11) 39. B: G Smith (19) 37. C: J Thomason (28) 41 cb.

   BANKSTOWN: Men: Stableford: 2B Agg: E Guthrie (16) P Challis (17) 76. Scr: G Wood S Luke 58. A: P Love (11) 39 cb. B: E Guthrie (16) 41. C: J Brame (26) 42.

   BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Dec: Div 1: M Camilleri (22) D Brown (16) L Bragg (17) 64 to playoff. Div 2: A Duggan (32) 62. Scr: D Brown 83.

   BAYVIEW: Men: Stableford 2B: Black: J McCohaghy (16) G Di Stefano (16) 48. A: M Laracy (10) 42. G Whyte (5) 41. B: A Clayton (15) 41. G Di Stefano (19) 39. C: R Cadden (23) 43. R Lang (20) 42. Scr: G Whyte 36. White: R Wright (19) 37.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: G Mawson (14) A Willigers (23) 46. A: R Santangelo (13) 40. B: R King (18) 40. C: J Spence (34) 39.

   BEXLEY: Men: Stableford: 2B: W Simpson (30) P Ooi (34) 51. Scr: J Martyn G Hunter 36 cb. S Lees (23) 41.

   BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: P Messer (15) A Huggins (23) 48. P Messer (15) 39.

   BONDI: Men: Stableford: V Dos Santos (15) 39.

   BONNIE DOON: Men: Stableford 2B: White: R Bogan (20) J Baron Levi (22) 51. A: P Jourdain (11) 40 cb. B: R Strachan (19) 41. C: J Baron Levi (22) 44. D: D Campbell (31) 33. Scr: R Payne 36.

   BONVILLE: Men: Stroke: Ambrose: C Gray R Habgood (5.25) 59.75.

   BOWRAL: Men: Stableford: R Constable (25) 41.

   CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: A: C Collins (11) 44. B: P Citroni (15) 39. C: J Ennis (24) 42. Div 1: D Jackson (10) C Collins (11) 48. Div 2: J Cramp (26) R Suplat (11) 48. Scr: G Stafford S Aspinall 42.

   CAMPBELLTOWN: Mxd: Stableford: 2B Agg: B Barry (18) G Wade (15) 73. A: A Smith (11) 39. B: A Stott (17) 40. C: P Ward (28) 38. A Scr: J Keith 34.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: C Lambert (21) S Lambert (30) 51. A: S Shelton (11) 46. B: D Sayer (15) 40 cb. C: S Lambert (30) 47. Gold: R Nery (30) 38 cb. 2B: A James (19) J MacNaughton (6) 49. A: L Marcuccio (9) 40. B: J Cauchi (17) 40. C: J Zavaglia (21) 43. 2B Scr: B Lambert G Vette 38.

   CHATSWOOD: Men: Stableford 2B multi: White: A Hall-Watson (19) R Caithness (17) 95. Scr: M Miller W Morgan 49. A: D Silman (11) 39. B: M Miller (16) 43. C: G Wightman (22) 43.

   CONCORD: Men: Stableford 2B: White: A Lalak B Ashmore 46. Scr: P Stephens J Blackadder 34 cb. A: B Chua (13) 39. B: S Rasiah (14) 37 cb. C: F Giannuzzi (22) 40 cb. 2B: Gold: B McCaffrey J Hirst 47. J Brewer (18) 37 cb.

   CROMER: Men: Stableford Irish Team: Black: M Felan (22) R Grady (20) C Gamblin (23) S Lee (12) 90. A: I Cantwell (12) 37 cb. B: T Tran (23) 39. C: B Riches (25) 36. Scr: C Rae 33. C'ship: B Riches 36.

   CRONULLA: Women: Stableford: Div 1: J Greenberg (14) 39. Div 2: P Dye (24) 41. Div 3: K Weingott (30) 43. Div 4: B Astri (42) 38. Scr: J Greenberg 25 cb.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: T Davey (16) J Goth (26) 52. 2B Scr: M Hay R McPherson 39. Div 1: M Hay (2) 41. Div 2: J Grey (19) 40. Div 3: J Goth (26) 39 cb. Scr: I Pemble 34.

   DUNHEVED: Veteran: Stroke Ambrose: White: P Podbereski (27) P Portelli (18) B Stimson (20) W Wilson (20) 55.375.

   EASTLAKE: Medley: Stableford 2B: White: W Piggins (24) S Jenkins (16) 53. A: W Lo (7) 38 cb. B: D Lester (15) 41. C: W Piggins (24) 46. D: P Hemsted (33) 36. Scr: A Graham 31.

   EVERGLADES: Men: Stableford 2BWB: Black: M Van Epen (13) D Jenkins (16) 52.

   GOSFORD: Men: Stableford: 2B: D Boyd (13) P Fairley (22) 48 cb. N Mulvaney (16) 43. Scr: B Mungoven 30.

   HARRINGTON WATERS: Medley: Stableford: Div 1: P Parker (17) 44. Div 2: T Payne (28) 41 cb.

   HORIZONS: Mxd: Stroke: Ambrose: A Raeburn (12) A Raeburn (45) 60.75.

   JAMBEROO: Men: Stableford: A: P Paris (9) 38. B: A Parr (19) 41. C: G Goor (20) 40. D: D Back (30) 36.

   KAREELA: Men: Stableford: A: R Hartup (14) 41. Scr: G Stone 31.B: R Connon (16) 39 cb. Scr: G Moon 24 cb. C: L Broach (35) 42. Scr: J Beardsley 16 cb.

   KILLARA: Men: Stableford 2B: White: S Kugel (9) J Elliott (8) 50. Scr: S Kugel J Elliott 42. A: J Eelliott (8) 45. B: R Todd (20) 45. C: C Keenan (27) 42.

   KOGARAH: Men: Stableford 2B: White: T Corr (5) C Myers (12) 45. A: W Marsh (5) 40. B: S Law (13) 43. C: J Winter (24) 41. Scr: T Corr 33.

   LANE COVE: Mxd: Par 2B: White: W Belgre (6) M Meade (21) 10 up. W Belgre (6) 6 up.

   LEURA: Medley: Stableford 4B: White: J Scullion-Stewart (14) S York (18) 46. D Barnes (19) 41.

   LONG REEF: Men: Stableford: 4B: J Dannenberg (17) 52. C Roberts (10) 52. A: M Mekerinan (8) 39. B: G Cope (16) 41. C: M Jones (26) 44. Scr: M Cruise 36.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: J Nuttall (14) D Murphy (22) 70. S Farnham (23) 38.

   MAGENTA SHORES: Medley: Par: 2B: D Maiden C Kaye 10 up. Men: A: D Maiden (4) 3 up. B: R Godwin (16) sq. C: G Alex (22) 3 up. Women: Div 1: M Bishop (16) 2 down. Div 2: P McDonald (34) sq.

   MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B Agg: White: R Morri (14) D Thompson (18) 73 cb. J Dixon (25) 43.

   MANLY: Men: Stableford: 2B: S Penny (15) 49. S Day (6) cb. A: S Penny (15) 49. B: M Freeman (18) 40. C: J Humphrey (31) 46.

   MASSEY PARK: Women: Stableford: S Scarr (18) 36.

   MONA VALE: Men: Stableford: 2B: B Watson (27) D Evanc (32) 52. Scr: S Alfbinski G Stanford 42. R Paton (12) 45.

   MONASH: Men: Stableford: 2B: D Gras (5) P Lemione (8) 49. 2B Scr: J Cleary F Bertasio 37. A: I Mackinnon (12) 38 cb. B: E Guz (15) 42. C: P Steele (24) 40. White: T Romeo (36) 38 cb.

   MOORE PARK: Men: Stableford 2B Agg: White: D Mortlock (22) B Peel (18) 78. D Mortlock (22) 44. Veteran: M Lee (10) 39.

   MOSS VALE: Men: Stableford: A: P Tancred (12) 45. B: G Suter (17) 41. C: R Woods (20) 41. D: M Day (31) 42.

   MT BROUGHTON: Men: Stableford White: A Davidson (15) 41.

   MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: L Clancy (10) R Scott (16) 48. A: L Clancy (10) 39. A Scr: A Bratz 32. B: D Kim (16) 43. B Scr: D Kim 27. C: S Rudgley (22) P Van Ross (29) 39 to playoff. C Scr: S Rudgley 19.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: J Gannon (33) J Adams (21) 55. 2B Scr: P Richardson (6) R Righton (7) 37. A: R Shuttleworth (7) 41. B: G Burkett (18) 40. C: J Beard (26) 44. D: J Gannon (33) 46.

   NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford 2B: White: J Ruzek (34) R Judson (34) 52. J Alexander (22) 44.

   NORTHBRIDGE: Women: Stroke: Ambrose: T Foote J Colman R Brooker F Dunn (11.5) 45.5. Scr: J Taylor J Loveday J Rosenthal L Quartly 61.

   NOWRA: Men: Stableford: 2B: C Grimditch (16) P Crick (Royal Canberra 22) 42 cb.

   NSW: Men: Stableford: 4B: B Torrey (23) 48. J Laws (28) cb. Scr: P Headland (PGA) N Ratcliffe (PGA) 41.

   OATLANDS: Men: Stableford: A: M Carlin (13) 42 cb. W Graham (14) 42. B: D Heath (32) 42. L Birkett (18) 40.

   PACIFIC DUNES: Men: Stableford: A: B Sams (5) 42. B: J Turner (22) 44.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: B Brown (21) T Day (16) 50. A: B Jones (10) 41. B: B Brown (21) 41 cb. Scr: T Gresham 34. Cock o' Walk: S Wood (25) 41 cb.

   PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: A Palermo (15) R Cloey (14) 50 cb. Scr: J White J Wheatley (Fox Hills) 41 cb. Men: A: T Smith (Glenmore 9) 41 cb. B: A Palermo (15) 43. C: A Skinner (26) 41.

   PYMBLE: Men: Stableford: Irish Team: C Drane (18) P Vrachas (11) K Nicholas (36) C Brunette (10) 93.

   RICHMOND: Medley: Stableford 2B: Black: A: C Kearns (17) J Lawrance (19) 45. Scr: B Ward A Crumpton 41. A: S Ashenden (3) 41. B: B Ball (18) 39. C: K Powell (20) 37.

   ROYAL SYDNEY: Men: Stableford 4B: Championship: White: J Radinoff (24) A Jenkins (30) 47.

   RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: J Warwick (13) C Chim (19) 76. A: J Warwick (13) 40. B: B Adcock (18) 39. C: J Bowen (19) 37. D: P Williams (30) 41. Scr: M Farr 35.

   SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: D Moore (22) 47.

   ST MICHAELS: Men: Stroke: P Foley (25) 73.

   STRATHFIELD: Men: Stroke: Ambrose: L Butler T Phelan M Reeve P Byron 48.5. Scr: C Blekos R McDougall P Drivas S Kontominas 58 cb.

   TALLWOODS: Men: Stableford White: A: T Tynan (6) 40. B: P Townsing (16) 42. C: M Morris (28) 46.

   TERREY HILLS: Stableford: 2B Agg: E Pahljina (15) J Simpson (17) 80. E Pahljina (15) 44.

   THE AUSTRALIAN: Men: Stableford Team: White: N Crews (+1) Z Mullins (+1) L Robinson (1) H Carr (Castle Hill +1) 47 cb. Trophy: D Cameron (15) T Hoy (9) P Kevans (22) M Cross (26) 54.

   THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: F Corban (32) B San (28) 47 cb. 4B Scr: F Parnham P Lonard 36. B Ghosh (20) 40. Scr: P Good 34 cb. Hole in one: D Collinson at 9th.

   TOUKLEY: Men: Stableford: 2B: R Pellagreen (20) J Walker (28) 49. 2B Scr: K Boyd (2) D Boyd (1) 40. Div 1: P Corbett (6) 40. Div 2: R Pellagreen (20) 44. Div 3: C Coleman (31) 39.

   TWIN CREEKS: Men: Stableford 2B Agg: Gold: P Thomas (34) R Burns (10) 76. A: J Huxley (9) 38 cb. Scr: B Pullin 33. B: J Martlew (13) 38. B Scr: M Milosevic 21. C: P Thomas (34) 39. C Scr: B Dincel 16.

   WAKEHURST: Men: Stableford: 4B: S Chow S Uto 47 cb. A: G Weber (12) 38 cb. A Scr: D Hurley (6) 32. B: S Uto (15) 44. B Scr: S Uto (15) 29. C: L Moore (28) 40 cb. C Scr: M Chau (22) 19.

   WALLACIA: Women: Stroke: Ambrose: A Burns D Chant (14) 70.

   WARRINGAH: Men: Stableford Team: White: S Campbell (13) W McGurgan (15) P Donnelly (15) J Mason (11) 118. A: W McGurgan (15) 40. B: J Tierney (22) 40. C: I Massey (27) 37. Trophy: J Tierney (22) 40 cb.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: M Thomas (25) C Bradbury (21) 49 cb. Scr: N Banham M White 41. A: J Singleton (1) 41 cb. B: T Moon (20) 40. C: N Fernandez (35) 42.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: J Plummer (8) 39 cb. B: G Harding (32) 40. Cup: B Houldin (17) 58.

   WYONG: Men: Stableford 2B: White: P Tant (19) B Hore (18) 46. A: P Atkins (10) 39. B: W Woods (15) 43. C: G Charles (24) 38 cb. Scr: P Downey (5) 29.