Date: April 05, 2018
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Wednesday

 

   ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: Q Price (5) D Clay (0) 46. Div 2: L Zhang (18) H Xu (29) 47 cb. Div 1 Scr: Q Price D Clay 42. 4B Agg: R Hooker (4) M Pestell (5) T Maiolo (19) S McGlynn (11) 140. A: S McGlynn (11) 39. B: A Oonnor (18) 39. C: M Turner (23) 38 cb. D: L Zhang (29) 40. Hole in one: J Spencer at 14th.

   AVALON: Women: Stroke: Medal: J Duggan (41) 65. Scr: L Antill 99 cb.

   BANKSTOWN: Medley: Stableford: A: M Bain (5) 39. B: P Hopkins (16) 41. C: K Cohen (28) 48. Men: 2B: K Cohen (28) G Lane (20) 53. 

   BARNWELL PARK: Women: Stableford: M Foord (29) 40. Stroke: Matchplay: J Byrne bt C Moraitis.

   BAYVIEW: Men: Stableford Black: A: R Smith (12) 40. B: L Tihanyi (16) 36. C: D Savic (22) 40. 2B Agg: D Savic (22) C Higgins (22) 76. Men: White: S Menzies (30) 38. Stroke Black: N Woolmer (6) 30.

   BELMONT: Men: Stableford: A: K Jeffrey (13) 40 cb. B: J Whetham (21) 43. C: M Llewelyn (22) 44.

   BERMAGUI: Women: Stroke: Medal Apr: M Calder (14) A Irvine (37) L Ponsford (16) 75 to playoff.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: C Hammond (15) J Drury (19) 81 cb. A Scr: B Turner D Scott 61. A: S Stakos (12) 43. B: J Drury (19) 44. C: S Bimson (23) 42.

   BEXLEY: Men: Stableford: 2B: G Mayfield (Cypress Lakes 7) W Jefferys (The Ridge 32) 53. 2B Scr: S Todd (Randwick) M Todd (Randwick) 43. Hcp: S Van (18) 44 cb.

   BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: S Rabone (13) M Mehrtens (24) 47. J Wheatley (0) 42.

   BONDI: Men: Stableford: T Williams (16) 36 cb.

   BONNIE DOON: Men: Par White: A: J Hume (5) 3 up. B: P Kearney (15) 9 up. C: A O'Brien (22) 6 up. D: A Colquhoun (35) 2 up. A Scr: E Keane 2 up.

   BOWRAL: Men: Stableford: J Ferguson (14) 38 cb.

   BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: C Stone (17) 39.

   CABRAMATTA: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: V Milinkovic (15) M Dowd (+2) 76. Div 2: G Stafford (8) S Dabrowski (18) 83. Div 1 Scr: A Marsh D Marsh 70. A: G Stafford (8) 43. B: V Milinkovic (15) 41. C: J Tuovinan (31) 39.

   CAMDEN: Women: Stroke: Medal: Div 1: W Kozinski (10) 77 cb. Div 1 Scr: R Wright 86. Div 2: Y Day (25) 71. Div 2 Scr: K De Cean 93. Div 2 Scr: S Berry 109.

   CAMMERAY: Men: Stableford: 2B Agg: P Marks (20) P Lewis (35) 67. D Pratt (28) 39.

   CAMPBELLTOWN: Stableford: A: T Mocha (9) 40 cb. A Scr: S Vaughan (4) 34. B: A Asquith (15) 42. C: M Kadir (27) 41.

   CARNARVON: Women: Stroke: 2B Agg: M Chapman (26) M O'Brien (41) 142. A: V Kim (17) 68. A Scr: N Yoe 84. B: V Lee (18) 69. B Scr: S Shin 93 cb. C: M Chapman (26) 70. C Scr: B Lynch 102.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: M Eades (11) B Wood (29) 49. A: B White (5) 37 cb. B: D Hutton (13) 40. C: B Wood (29) 42. Gold: H Howell (35) 20. PM 2B: J Tischler (15) E Vassallo (10) 48. A: E Vassallo (10) 41. B: M Reilly (16) 39. 2B Scr: J Tischler E Vassallo 37.

   CASTLECOVE: Women: Stroke: Medal: H Muscat (33) 68.

   CHATSWOOD: Men: Stableford: A: J Manevski (10) 40. B: B Windle (14) 45. C: W Gay (21) 42. 2B Agg: A Topham (8) N Abba (8) 75 cb. Scr: L Cheung (4) S Wilson (4) 62.

   CONCORD: Men: Stableford: 2B Scr: G Dunn A McGrath 36. Stableford Gold: J Nolan (36) 39. White: A: P McGahen (11) 41. B: J Ballesty (17) 38. C: P Breaden (20) 40. Stableford: 2B: D Latham (12) A Landrey (21) 47.

   CROMER: Men: Stableford: A: D Marinic (12) 40. B: J Vandyke (16) 40. C: B McDowell (33) 39. A Scr: J Ponder 38. 4B: G Humphreys (21) P Sherwood (15) 49. A Scr: A Dennewald J Ponder 43.

   CRONULLA: Women: Stroke: American Foursome: E Brus S Howard 73.25. A Scr: D Rann J Thuge 81.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: C Riley T Davey 49. Scr: M Hay R Dalrymple 37 cb. Div 1: G Reid (10) 42. Div 2: M Sofiak (25) 42. Div 3: J Hayes (33) 40. Scr: M Hay 35.

   DUNHEVED: Veteran Medley: Stroke Ambrose: A: A Chin (33) D Martinez (13) 64.5. B: R Ayre (17) R Price (26) 66.25.

   EASTLAKE: Men: Stableford White: A: D Conway (12) 40. B: M Truran (14) 44. C: J Bagnall (25) 40. A Scr: M Zee 34.

   ELANORA: Women: Stroke: Foursome: R Birrell (16) F Warne (18) 72.

   EVERGLADES: Men: Par 2B: Black: W Payne (19) R Wicks (21) 12 up cb. A Scr: N Miller 2 down. A: D Terrill (12) 5 up. B: S Wadeson (16) 5 up cb. C: R Wicks (21) 2 up cb. D: J Fitzpatrick (29) 5 up.

   GEORGES RIVER: Men: Stroke: Medal: Div 1: M Tran (16) 69. Div 1 Scr: D Holland 77. Div 2: G Taylor (25) 64. Div 2 Scr: G Taylor 89 cb. Stableford: R Oliver (36) 32.

   GIBRALTAR: Medley: Stableford: P Stewart (34) 48.

   GOSFORD: Men: Hole in one: T Consentino at 14th. Stableford: A: M Connors (9) 42 cb. B: T Andrews (18) 41. C: L Anderson (24) 41. D: O James (26) 43.

   HARRINGTON WATERS: Men: Stableford Black: A: K Partridge (5) 40. B: V Bradley (21) 37. Scr: K Partridge 35. Women: White: C Hearn (22) 34.

   HIGHLANDS: Medley: Stableford: L Sweeney (20) 42.

   HORIZONS: Men: Stableford: E Parish (20) 40. Medley: F Shield (22) 34. Women: L Martin (35) 37 cb.

   JAMBEROO: Men: Stableford: I Baraldi (19) 38. C: J Lawler (24) 39. D: K Hales (35) 35.

   KAREELA: Men: Stableford: 2B: N Tome (34) J Pearce (22) 53. A: M Parker (15) 42. B: R Price (22) 42. C: B Greenwood (32) 43. A Scr: C Hubbard 31 cb.

   KILLARA: Men: Stableford: A: P Emery (6) 38 cb. B: T Wells (15) 42. C: M Cleary (29) 38 cb. 2B: D Irvine (20) A Leyton (22) 47. A Scr: M Panopoulos P Fowler 44.

   KOGARAH: Men: Stableford 2B: J Perivolaris (9) P Perivolaris (19) 47. A: J Smith (9) 38 cb. A Scr: A Rachid 35. B: A Leon (14) 38 cb. C: P Perivolaris (19) 39. Veteran: D Williams (14) 38 cb.

   KOOINDAH WATERS: Women: Par: E Bond (4) 1 up.

   LANE COVE: Men: Stableford: 2B: S Tan (22) B Pearson (9) 40. P Johnson (21) 41.

   LEONAY: Women: Stroke: A: M Mccormick 73. B: N Linnane 70.

   LEURA: Men: Stableford: P McLaighlin (27) 40. G Moxley (6) 39. S York (18) 37.

   LIVERPOOL: Women: Stableford: A: Y Kim (14) 74. A Scr: E Ryu 89. B: C Chaeok (27) 72. B Scr: F Swain 103. C: H Humphries (38) 75. C Scr: S Lee 113.

   LONG REEF: Men: Stableford: 2B Agg: B Cronan T Buchan 76. A: B Cronan (12) 41. A Scr: J Knox 40. B: P Ford (16) 38. C: T Burke (21) 38 cb.

   LYNWOOD: Women: Stableford: A Stannard (37) 35. Men: Stableford White: Div 1: H McElnea (18) 42. Div 2: R Heckman (25) 38. Div 1 Scr: D Gibson 30. 2B multi: R Reinecke (24) 76. V Capolupo (19) 76.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: N Samaras (14) F Tzavellas (16) 46. M DeMontfort (13) 38 cb.

   MAGENTA SHORES: Men: Stableford: A: R Liddle (4) 36. B: J Eager (15) 36. C: I McLachlan (24) 37. Women: L Fiatarone (10) 29. Medley: 2B: B Comans (10) D File (16) 48.

   MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: J Adams (21) B Thomson (14) 49 cb. D Allen (22) 42.

   MANLY: Men: Stableford: A: P Howard (4) 41. B: J Smith (19) 40 cb. C: D Newell (21) 40. A Scr: P Bardetta 39. 2B: J Smith (19) M Shugg (6) 49 cb.

   MASSEY PARK: Women: Stroke: Medal Apr: Div 1: D Horan (23) 67. Div 2: J Redfern (32) 65.

   MONA VALE: Men: Stableford: A: S Whitmore (8) 41. B: L Bulgin (17) 41 cb. C: B Hardy (32) 42 cb. Scr: M McInnes 35. 2B: J Gargate (24) L Foley (25) 50 cb.

   MONASH: Men: Stableford: A: A Simpson (9) 45. B: E Guz (14) 44. C: J Layden (23) 39. 2B multi: A Simpson (9) G Davis (14) 89.

   MOORE PARK: Medley: Stableford 2B: D Kiang (19) T Kwan (18) 47. Men: P Sominthu (11) 43. Veteran: J Barker (15) 39.

   MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: D Thompson (10) A Bratz (1) 48. Medal: A: A Bratz (1) 42. A Scr: G Willard 33. B: S Pallier (14) 38 cb. B Scr: R Read 23. C: T Myers (22) 40. C Scr: R Milton 18.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: A: S Callaghan (9) 38. B: N Shackle (18) 41. C: J O'Neil (20) 40. D: C Kinder (30) 38. 2B: A: S Callaghan (9) B Brown (27) 49. 2B Scr: A: S Callaghan (9) R Righton (8) 36.

   NORTH TURRAMURRA: Men: Stroke: I Kennedy (28) 64.

   NOWRA: Men: Stableford: P Dalmazzo (13) 40.

   OATLANDS: Men: Stableford 2B Agg: B Tunks A Tunks 70. A: N Vale (12) 39 cb. B: A Yoon (17) 38. C: P Tait (19) 36 cb. Women: S Ko (34) 33.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford: Div 1: M Tough (9) 43. Div 2: P Gammie (20) 40 cb. Div 1 Scr: M Tough 34 cb. 2B: P Barnes (24) K Edwards (27) 48 cb.

   PENRITH: Medley: Stableford 2B: A Bourne (24) D Bourne (15) 47. 2B Scr: G Taylor C Stockley 41. Men: A: G Taylor (6) 37. B: P Johnston (19) 39. C: G Gibson (27) 39. Women: S Kim (20) 36.

   PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: K Fisher (31) 50. S Franklin (18) 50. Women: K Fisher (31) 48. Men: J Little (21) 43 cb. Mxd: 2B Scr: W Green 39 cb. C Green 39 cb. Men: Hole in one: D Curtin at 8th.

   RANDWICK: Women: Stroke: Medal: Div 1: M Neeson (7) 63. Div 2: R Flatters (23) 62. Div 3: K Timewell (28) 61 cb. Div 4: J Waller (36) 57.

   ROYAL SYDNEY: Men: Stableford 4B: Championship: White: P Howe (22) 52. L Norman (28) 52.

   RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: A: R Thomson (12) 39. A Scr: M Farr 77. B: M Kang (14) 41. C: A Young (20) 40. D: S Kim (25) 39. 2B: A: T Vandeleur (14) M Doughan (10) 45. B: S Kerr (19) R Thomson 51.

   SHELLY BEACH: Women: Stroke: Medal Apr: Div 1 Scr: K Burke 76. Div 1: J Spears (15) 69. Div 2 Scr: G Thomas 99. Div 2: G Thomas (25) 74 cb. Div 3 Scr: L Farah 106. Div 3: L Farah (32) 74. Div 4 Scr: J Cummins 115. Div 4: J Cummins (38) 77.

   SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B Agg: P Francis (33) M Francis (3) 77. R Willdig (15) 42.

   STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: C Fallon (26) J Kim (13) 51 cb. 2B Scr: P Meyer M Prindiville 37. Team: T Phelan (16) E Walters (20) G Hough (8) G Pymble (24) 57. S Choi (14) 44 cb. Hole in one: T Phelan at 5th.

   TALLWOODS: Men: Stableford White: A: T Tynan (Wyong 6) 42. B: S McCosker (20) 35.

   TAREE: Women: Stableford: 4B: N Nupier K Guyer C Walley J Fuller 88.

   TERREY HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: P Zheng (14) T Zhang (13) 82. T Zhang (13) 45.

   THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: B McMillan (15) P Luffman (22) 50. A Scr: N Dunn S Jagot 39.

   THE LAKES: Men: Stableford: R Birrell (15) 38. Scr: T Coroneo (+4) 37. Medley: 4B: E Salerno (13) N Papi (19) 46 cb. 4B Scr: D Miller (6) B Reichman (2) 36.

   WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: S Lemm (19) R Delaat (23) 49. 2B Scr: A Sutton G Harkness 37. A: A Lemal (4) 39. A Scr: A Lemal 35. B: G Harkness (17) 42. B Scr: G Harkness 25 cb. C: M Merrigan (30) 39. C Scr: G Hatch 20.

   WALLACIA: Women: Stroke: Brooch: Div 1: J Farkas (21) 81 cb. Div 1 Scr: J Thorpe 99. Div 2: H Grieve (29) 73. Div 2 Scr: D Chant 110.

   WARRINGAH: Men: Stableford White: A: P Donnelly (14) 40 cb. B: P Harvey (21) 40. C: V Carlow (25) 36. D: B Jones (34) 39. Trophy: P Donnelly (14) 40 cb. 2B: T Bolderston (22) P Harvey (21) 53.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: B Page (36) P Fraser (29) 47 cb. A: M Robertson (1) 39. B: M Sangdao (16) 39. C: R Lee (35) 41.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: B Gray (27) R Smith (25) 82. N Dobner (21) 43. A Scr: D De Traubenberg 34.

   WYONG: Men: Stableford: 2B: A Daniel (12) D Burke (22) 45. A: P Garnam (11) 40. B: N Walker (17) 40 cb. C: D Wilkins (21) 40. A Scr: G Watton 31 cb.