Date: September 30, 2019
Author: Golf Australia

NSW club golf results – Sunday

 

ASQUITH: Men: Stableford: Div 1: I Gunesekere (9) 41 cb. Div 2: D Lee (28) 38. Women: A Malcolm (26) 41. Mxd: 2B: A Malcolm (26) K Whittaker (8) 47. Medley: I Gunesekere (9) B Wilson (32) 50.

AVONDALE: Men: Stableford: D Harrison (24) 40 cb. Scr: A Fitzsimmons 33. Women: J Strange (24) 38. Scr: S Thompson 27. Mxd: Team Multi: T Mew-Sum B Mew-Sum D Harrison E Mew-Sum 123.

BARDWELL VALLEY: Stableford: D Young (18) 36.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: G Griffiths (30) 46. 2B Agg: G Marshall (10) F Lacava (15) 79.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: C Higgins (16) 40. B: J Nolan (26) 43. Scr: R Loewenthal 32. 2B: K Read (16) J Fallick (23) 49. Women: L Smith (15) 37.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: Div 1: B Port (16) G Brien (16) 50. A: M Bailey (11) 41. B: G Brien (16) 44. C: R Gray (22) 42. Mxd: Team: M Whitby (24) G Parkinson (42) G Whitby (24) C Parkinson (26) 113. G Hull (29) 36. Women: S Auciello (35) 38.

BEXL EY: Medley: Stableford: 2B: J Reyes (23) G Reyes (34) 50. F Stellatos (23) 42. Scr: S Lindsay 30.

BONDI: Men: Stableford: S Whiting (15) 36.

BONNIE DOON: Mxd: Stableford: 2B: Y Boutcher (20) S Boutcher (11) 47. Medley: Par: A: A Yeung (5) 4 up cb. B: S Dey (16) 4 up. C: A Santosa (22) 4 up cb. Scr: M Coveney . Men: Stroke: Cock o' Walk: P Wensemius (13) R Lawry (11) bt D Hoskins (11) P Rushton (9) 5-4.

BREAKERS: Men: Stroke: Ambrose: Z Norris W Holmes 63.

BRIGHTON LAKES: Stableford White: A: I Yan (12) 41. B: D Moore (16) 44. C: C Costello (26) 42. Stableford: 2B Agg: N Escubio (13) R Fenton (11) 82.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B Agg: White: Div 1: T Curic (8) S Umpleby (13) 75. Div 2: K Lee (13) J Torthtitham (14) 73. Scr: J Graham (3) T Marlin (4) 65. Div 3: . Mxd 2B: W Park (3) M Horo (18) 71. A: T Curic (8) 39. B: K Lee (13) 38. C: P Nickles (23) 40. Women: G Maloney (33) .

CAMMERAY: Men: Stableford: S Basford (8) 40. Wom en: L Guo (27) 39.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: R Wilson (23) 38. H Newell D Smith 47 cb.

CARNARVON: Men: Par: A: K Oh (10) 5 up. B: J Russo (19) 7 up. C: R Spittal (20) 4 up cb. 2B: U Jung (25) J Lee (33) 12 up cb. Mxd: J Pike (25) M Chapman (26) 11 up. Women: S Kim (12) H Lee (16) 10 up. Div 1: A You (13) 5 up. Div 2: S Kim (19) 3 up. Div 3: M Chapman (26) 4 up.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: K Drummond (18) A Drummond (18) 49. Men: A: S Newell (5) 40. B: C Wall (14) 39. C: B Somra (21) 39 cb. Women: K Drummond (18) 41. Medley: PM 2B: C Johansen (29) J Johansen (12) 46. Men: M Tesoriero (10) 39 cb. Women: K Cruise (15) 40. Scr: J Attygale T Jones 38.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: G Pattison (19) 40. 2B: K Salinger A Payne 47. Women: J Cooper (13) 36.

CONCORD: Men: Hole in one: White: G Kairouz at 4th. Stableford: G Kairouz (23) 46. Women: Stableford: N Hollis (31) 39. Medley: 2B: G Kairouz (23) L Srour (9) 50. Team: Concord 392 bt Killara 354.

CROMER: Medley: Stableford: T Renard (19) 45. 2B: M Taylor (3) P Shearman (23) 49. J Beatty (16) S Beatty (14) 46.

CRONULLA: Men: Stableford: A: D Wilkinson (6) 41. Scr: D Weigand 36. 2B Multi: D Ramsbottom (15) D Convoy (11) 76 cb. Women: A: M Buckley (31) 36 cb. Mxd: Par: 4B: R Aitken (21) L Bamford (16) B Richardson (10) J Richardson (14) 14 up.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: A Park (15) 44. Div 2: P Kwyun (22) 44. Div 3: J Mcgeorge (23) 42. Scr: F Yousiph 30. Women: D: J Lee (29) 37. 2B: D Butt (14) P Kwyun (22) 51 cb. Scr: L Simms F Yousiph 36.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: B Hunuki (26) K Singh (23) 46 cb. B Hunuki (26) 41. Scr: C Williams 32.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: D Clarke (10) 41. B: D Strang (16) 41. C: D O'Connor (24) 38. Scr: C Hicks 40. 2B Multi: D Miller (28) T Clare (9) 87. Stableford Black: P Hemsted (36) 40.

ELANORA: Medley: Stableford 4B: White: J Baker (43) G Baker (23)&nb sp; 47.

EVERGLADES: Medley: Stableford: Div 1: J Fleming (15) 43. Div 2: E Wilkinson (20) 41. Irish Team: C Vercade (29) S Vercade (9) E Wilkinson (20) R Wilkinson (18) 95. Women: H Love (30) 44.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: Div 1: K Ackroyd (20) G Diener (21) 47 cb. A: A Bray Gibraltar (11) 34 cb. B: K Gounder (13) 41. C: A Singh (23) 40. Scr: G Sami K Gounder 35. Mxd: 2B: Y Kim (14) W Joo (20) 49. Women: A Griffith (25) 39. 2B: R Wilson (29) M Quirk (35) 46.

GORDON: Mxd: Stableford: J Partridge (28) 43. Split Six: J Partridge (28) J Catanach (26) 76.

GOSFORD: Men: Stableford White: O James (`27) 43. Women: K Cardiff (25) 37.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: Div 1: J Rigg (18) 36 cb. Div 2: B Tyas (31) 33. Women: D White (44) 36.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: J Maurer (33) 37.

KAREELA: Medley: Stableford: 2B Agg: T Arnold C Arnold 46. V Tasker (22) 42. J Gorham (17) 41.

KILLARA: Medley: Stableford: D Val enti (10) 42. Women: C Heazlewood (13) 39. 2B: M Horder (30) L Sexton (24) 48. 2B Scr: D Slatyer (19) J Slatyer (11) 42.

KOGARAH: Mxd: Stableford Team: White: K Main (16) M Main (29) B Lester (18) S Lester (34) 143. Men: Stableford: A: J Heron (1) 39. A Scr: B Lyster 36. Mxd: 2B: M Jenkins (13) M Fernandez (13) 44. Women: H Jones (29) 33.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: D Robertson (5) 37. B: A O'Callaghan (14) 37. C: D Webb (28) 40.

LANE COVE: Women: Stableford: L Brown (32) 36.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: A: K Lyou (12) 44. B: G Yang (15) 43. C: P O'Keefe (23) 41. 2B Agg: K Lyou (12) S Jin (17) 87. 2B Agg Scr: D Bruker R Bruker 65.

LONG REEF: Men: Stableford: M Buckley (7) 40. Women: J Hensman (30) 36 cb. Mxd: D Millward (15) L Millward (27) 45 cb. Women: K Johnson (35) P McMahon (26) 45 cb.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: R Pederson (8) 42. B: C Eccles (19) 43. Scr: T Farrar (5) 38.

MACARTHUR GRANG E: Men: Stableford Gentsome: Black: B Oliver (10) 42.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: G Hindmarch (20) D Croft (10) 72. M Woodhouse (11) 38.

MAGENTA SHORES: Mxd: Stableford: R Marzbani (16) 36.

MANLY: Men: Stableford: A Bradgate (26) 40. Women: J Sillar (21) 38. Medley: 2B: B Pattinson (12) A Bradgate (26) 48. Men: PM: D Watkins (10) 37. Women: G Rae (1) 36. Medley: 2B: D Watkins (10) D Hornby (11) 46. Trophy: J Bradgate (32) A Bradgate (26) 50.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: J Saad (11) 37. Women: K Lindsay (15) 37. 2B: E Tamplin (20) J Priem (18) 43. Veteran Women: J Priem (18) 37.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: N Saroufim (12) 43. Scr: J Brooks 32. 2B: A Settineri (15) A Settineri (25) 50.

MONA VALE: Men: Stableford: N Griffiths (30) 43. Women: S Cole (12) 34 cb.

MONASH: Men: Stableford: R McGovern (33) 41 cb. 2B: A Hedges (23) J Miller (36) 49. Scr: A Bedford (8) B Kim (10) 36. Mxd: 2B: L Reiss (31) M Reis s (33) 47. Women: P Lim (33) 36. Mxd: Stroke: Foursome C'ship: A Gatland (4) S Robinson (3) 159.

MOORE PARK: Mxd: Stableford: 2B: D Van Roest (13) R Slingsby (33) 45 cb. 4B Scr: L Quilliam J Janik 39. Men: K Siriruangsanti (24) 41. Women: L Quilliam (3) 40.

MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: K Kwak (10) J Murphy (16) 47. Women: A Pile (28) A Johnson (14) 49. Mxd: G Neilson (10) J Tourlas (38) 48. Men: H Hui (29) 40. Women: T Skuodas (10) 38.

NORTH RYDE: Medley: Stableford: 2B: D Hillary (25) G Jones (20) 48. Mxd: R Fazzolari (9) B Lee (21) 48. Women: 2B: K Doughan (38) B Lee (21) 48. Men: A: C Gordon (6) 38. B: T Edgoose (16) 38. C: T Kim (20) 43. D: K Baron (30) 40. Women: Div 1: B Lee (21) 40. Div 2: U Flanagan (30) 39.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: T Greenwood (17) B Silver (26) 53. L Mcmanus (16) 44. Women: Stroke: B Lewis (16) 66.

NOWRA: Medley: Stableford: Div 1: C St. John (12) 40. Div 2: C Armstrong (17) 39. Div 3: L Jordan (2 2) 40.

NSW: Medley: Stableford: G Warleigh (24) 41. White: B Robertson (14) 37 cb. Stableford: K Courtney (34) 40. 2B: G Warleigh (24) D Stephens (21) 48. Scr: B Blain 34.

OATLANDS: Men: Stableford White: S Hwang (26) 45. Women: Yellow: S Monaghan (17) 38. Mxd: Stableford: 4B: S Hwang (26) J Fader (16) 52.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: P Schacht (23) 44. Women: N Stannard (37) 38. Medley: 2B Agg: K Corbett (27) P Schacht (23) 79.

PENRITH: Medley: Stableford White: D Kuna (17) 43. Stableford: T Jung (25) 36 cb. Stableford 2B: White: M Davey (25) R Zadravec (8)  49.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: G Macnamara (23) D Malone (26) 49. Men: A Harrison (19) 43. Women: K Jelbart (17) 38. S Nelson (45) 38.

RANDWICK: Medley: Stableford Irish Team: Black: R Paulsen (11) B Mackey (19) P Dowling (14) G Creighton (14) 88. Men: Stableford: P Dowling (14) 38 cb. Women: G Creighton (30) 36.

RICHMOND: Medley: Stableford: Div 1: G S capellato (5) 39. Div 2: R Laird (20) 42. 2B Multi: S Platt (11) M Coles (11) 77.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: D Hum (22) H Chapman (21) 48. Mxd: 4B: S Barbera (14) R Barbera (26) D Gibson (17) A Gibson (23) 50. Men: Stableford White: A: C Morris (15) 41. C: H Chapman (22) 37. Green: D Hum (21) 37. Women: R Mason (26) 42.

ROSNAY: Medley: Stableford: 2B: J Howie (23) J Roach (20) 47. Div 1: D Ball (6) 41. Div 2: J Roach (20) 38. D Cormie (17) 33.

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford: Championship: L Regan (25) 41.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: Div 1: S Virzi (40) 38. A Scr: M Collins 30. A: B Lloyd (24) 39. Men: 2B Agg: B Oh Bae (15) D Son (16) 68. Medley 2B: M Kim (16) L Kim (16) 69.

SHELL COVE: Stableford: C Archer (18) 44.

SHELLY BEACH: Mxd: Stableford: A: L Gocher (3) 40. B: A Baker (13) 41. C: J Wagner (21) 45. Medley: 2B: A: D Mabey M Mabey 44. B: A Jones I Johnson 43.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: P Keogh (9) 40. B: D Waples (16) 44. C: J Daley (25) 44. Women: Div 1: T Elliot (22) 38.

ST MICHAELS: Medley: Stableford: A: M Hammond (0) 39 cb. B: A Norman (17) 38 cb. C: J Miller (24) 41. Scr: M Hammond 39. 2B Agg: T Karagiannis (26) L Maskine (6) 77. Stableford Gold: P Strachan (28) 35. Stableford: S Lom (23) 30 cb. Women: Div 1: J McDade (20) 38. Div 2: H Mooney (31) 33.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: D Hewitson (23) D Falzon (31) 49. Scr: M Taylor G Scott 37. A: S Limbrick (9) 41. B: R Delos reyes (12) 40 cb. C: D Falzon (31) 39 cb. . Women: J Brennan (24) 39 cb.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A Doyle (29) 47. C Kang (6) 35. 2B: A Doyle (29) M Poynting (25) 79.

TERREY HILLS: Men: Stableford: J Ford (16) 44. 2B Agg: J Moon (7) M Iser (29) 47.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: D Duggan (25) 32. Mxd: Stroke: Foursome C'ship: C McAuliffe H McNeill 75.

THE COAST: Mxd: Stableford: R Horsley (17) 41. Team: P Howa rd (11) M Cummins (28) R Bennis (7) B Whelan (8) 119. Stroke: A Ogane (2) 33.

THE LAKES: Medley: Stableford: S Piliotis (22) 41. Scr: K Trenordan 32. 4B: A: M Nancarrow (33) C Commens (20) 45. Scr: S Wiggins T O'Rourke 36. Women: Team: A: C Bezjak (45) N Eaton (29) G Head (30) 65.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: L Grant (7) 19. B: S Wilson (14) 21. C: J Morcom (36) 22.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: S Moore (23) L Moore (Mona Vale 18) 52. Div 1: R Hawkshaw (13) 44. Div 2: S Moore (23) 43. Mxd: 4B: M Lewin (9) J Reardon (30) 47. Women: T Stephens (29) 42.

TWIN CREEKS: Men: Stableford: 2B: S Han R Kim 49. Scr: B Kop S Andrews 37. A: S Andrew (7) 38. A Scr: J Tolomeo 33. B: T Tian (16) 39. B Scr: E Moon 23. C: R Kim (23) 41. C Scr: S Kong 18. Women: C Burns (23) 32 cb.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: M Merrick (32) K Akyurek (9) 47. Men: A: D Byun (17) 40. B: N Coyle (27) 37. Women: P Ockenden (25) 40.

WALLACIA: Men: Stable ford White: D Leet Snr (18) 43.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A Gale (28) 41. Women: K Roche (22) 41.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: C Thornton (24) P O'Reilly (12) 48. M Reynolds (25) 38. B Ellison (20) 37. G Traini (31) 42.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford: A: R King (11) 37. B: G Mahoney (18) 38. C: R Phelps (27) 37.

WOOLLAHRA: Men: Stableford: Div 1: K Nathan (15) 44. Div 2: R Nahum (18) 40. Div 3: R Tremlett (32) 43. Cup: K Nathan (15) 44. R Tremlett (32) 43. Women: D McDonald (35) 36.

WOOLOOWARE: Mxd: Stableford: Irish Team: K Anderson (30) R Anderson (18) L Nowak (10) P Nowak (10) 89. Men: D Dean (29) 42. Women: S Sanfilippo (31) 37. Jnr: W Kain (11) 35.

WYONG: Mxd: Stableford: 2B: A: R Dowdell (10) L Willis (18) 40. Div 1: N Page (37) 35. Div 2: J Kidd (14) 44.