Date: June 19, 2019
Author: Golf Australia

NSW club golf results – Tuesday

 

   ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: A Lee (23) 36. Div 2: G Lee (32) 35. 

   AVALON: Men: Stableford: P McGowan (20) 43. 

   AVONDALE: Women: Par: Div 1: G Agnew (16) 2 up. Div 2: B Robson (25) sq cb. Div 3: P Everall (31) 1 down. 

   BALGOWLAH: Women: Stroke: Foursome: B Cook (31) L Hoffman (31) 76. Foursome C'ship: W Young (22) J Loveridge 199. 

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: A: J Hunter (7) 37. B: J Carroll (13) 35. C: R Griffiths (25) 34. Super Veteran: White: A: J Carroll (12) 37. B: J Phillips (20) 36. C: T White (22) 31. 

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: F O'Brien (34) 37. 

   BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: G Neasmith C Byrnes 45. Men: Div 1: J Wenborne (16) 38. Div 2: D Hollander (30) 37. White: M Farrell (34) 28. Women: 2B: M Leonard M Hicks 43. Div 1: J Chung (22) 32. Div 2: T Bouman (27) 35. Medley: Scr: N Woolmer (6) 29. 

   BEXLEY: Women: Stroke: 4B: E Reihana (24) A Ng (28) 63. 

   BONVILLE: Women: Stroke: Medal Jun: Div 1: P Rooney (21) 77. Div 2: D Pfeffer (32) 73. Div 3: A Crane (34) 29. Scr: P Palin 91. 

   BOWRAL: Women: Stableford: J Ferguson (26) 29. 

   BREAKERS: Men: Stroke: Medal: A: S Adlard (8) 66. B: M Laws (19) 63. C: A Helbling (23) 66. D: M Costelloe (28) 68. 

   BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Stableford: 2B: G Cohen (24) I Seckold (16) 51. M Wightman (45) 42 cb. 

   CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Agg: White: J Berry (16) K King (33) 80. J Berry (16) 41. 

   CHATSWOOD: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: Div 1: K Wilson (18) 33. Div 2: Y Hall-Watson (30) 31. Div 3: D Cowling (34) 30. 

   CUMBERLAND: Women: Stroke: Div 1: L Kolenko (25) 71. Div 2: M Nam (30) 72. Div 1 Scr: T Hilton (17) 91. Div 2 Scr: S Lee (29) 103. Stableford: J Attwood (45) 40. 

   ELANORA: Men: Stableford: A Stewart (12) 41. 

   EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: K Weber (26) 35. Div 2: C Brown (37) 33. 

   FORSTER: Women: Stableford: Div 1: V McGinniskin (21) 34 cb. Div 2: V Smith (30) 38. Div 3: L McLeod (41) 35 cb. 

   FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: J Geurts (36) D Robinson (36) 81. A: J Carpenter (11) 38. B: L Gietzmann (14 Shell Cove) 36 cb. C: D Jones (20 St Georges Basin) 41. D: J Geurts (36) 42. 

   GORDON: Women: Stroke: Div 1: J Daly (31) 68. Div 2: H Medhurst (34) 73. 

   GOSFORD: Women: Stableford: Trophy: A: R Robertson (18) 33. B: L Puiatti (18) 39. C: N Medcalf (33) 36. 

   HURSTVILLE: Men: Stroke: Div 1: B Edmonds (19) 66. Div 2: J Craig (28) 66. Women: M Mills (24) 77. 

   KAREELA: Women: Stableford: A: C Fifield (14) 33. E Hocking (18) 29. B: D Smith (31) 33. K Wagner (28) 22. C: E Rosevear (35) 30. R Nettle (40) 30. 

   KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: C Mackey (0) 38. B: B Crossley (16) 41. C: P Fisher (20) 42. Women: J Aldrich (22) 37. 

   LAKESIDE: Men: Stableford: 2B: J Jong (6) C French (4) 71. 2B Scr: R Hodge (10) R Butchers (6) 52. Medal Jun: A: D Gregory (6) 40. B: C Brennan (18) 37. Women: M Gear (24) 37. 

   LONG REEF: Men: Stableford: C Walker (17) 35. Women: R West (15) 42. 9-hole: J Conway (45) 21. 

   LYNWOOD: Medley: Stableford: N Ibrahim (8) 42. 

   MACARTHUR VETERANS: Men: Stableford: A: S O'Donnell (9) 36 cb. B: C Hargraves (22) 36 cb. C: R Childs (26) 39. D: T Hall (30) 37. Women: W Kozinski (9) 40. 

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: S Maclure (20) K Gardner (16) 47. 2B Scr: D Cremin P Harrison 37 cb. Hcp: F Roseta (14) 38 cb. Scr: D Jones 33. Women: J Duncan (28) 37. Veteran Women: A Beaven (16) 34. 

   MOLLYMOOK: Women: Stableford: A: S Rayner (18) 34 cb. B: M Derham (27) 36. C: L Robinson (41) 31. 

   MONA VALE: Medley: Stableford: S Couisons (15) 39. 

   MONASH: Women: Stroke: Foursome C'ship: A: V Holroyd F Asahina 70.5. B: A Chow P Martin 78.5. 

   MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B Multi: B Paviour-Smith (30) J Westcott (30) 60. Div 1: S Chung (18) 31. Div 2: J Westcott (30) 32. Div 3: M Van Petersen (34) 32. 

   NEWCASTLE: Stableford: Div 1: K Pawley 33. Div 2: J Sheppard 36. Div 3: J Fowler 38. 

   NORTH RYDE: Women: Stroke: Foursome: Div 1: M Starkey L Ong 72. Div 2: J Parsons M Feltham 73. Div 3: A Conway B Evennett 72.5. Foursome C'ship: Div 1: H Lee (10) M Shon (18) 183. Div 2: M Feltham (30) J Parsons (26) 200. Div 3: R Wood (41) J Steel 229. 

   NORTHBRIDGE: Men: Stableford: 2B: B May M Kotzmanek 46. M Kotzmanek (26) 39. 

   NOWRA: Veteran: Stableford: 2B: D Smith (27) K Andrews (15) 50. Veteran Women: J Wallace (27) C Lymbery (28) 42. 

   PACIFIC DUNES: Stableford Veteran Men: White: S Currie (17) 36. Veteran Women: S Miller (40) 30. 

   PALM BEACH: Women: Stableford: B Pelling (30) 33. 

   PYMBLE: Women: Stableford: Div 1: C Adamsas (5) 30. Div 2: H Peters (41) 32. 

   RANDWICK: Men: Stableford: A: S Knowles (9) 42. B: R Duncan (16) 33. C: J Palmer (22) 35. Scr: S Todd 35. 

   ROSEVILLE: Women: Stroke: Medal Jun: Div 1: A Halstead (20) 72. Div 1 Scr: S Fortin (7) 84. Div 2: W Phelps (29) 71. Div 2 Scr: W Phelps (29) 100. Div 3: H Olivier (36) 74. 

   ROSNAY: Veteran: Stableford 2B Agg: Yellow: B Forbes (12) K Marshall (22) 74. Div 1: K Marshall (17) 38. Div 2: D Lightfoot (22) 38. 

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: N Barrett-Lennard (18) 29. Scr: D Lloyd-Phillips 14. 

   RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: Div 1: E Lee (18) 70. Div 1 Scr: Y Kei 88. Div 2: A Lee (31) 75. Div 2 Scr: M Kim 103. Stableford: A Kim (43) 39. 

   SHELL COVE: Medley: Stableford: S Jones (21) 42. S King (10) 41 cb. D Fardell (9) 41 cb. Scr: J Kast (0) 39. 

   SHELLY BEACH: Men: Stableford 2B Multi: White: N Coombs (11) S Brown (13) 81. A: N Coombs (11) 36 cb. B: S Brown (13) 39. C: G McDarmont (20) 42. D: R Chapman (33) 38. 

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: G Wass (17) 40 cb. 

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: P Jones (11) 41. B: R McEvoy (18) 38. C: T Haughee (22) 41. Women: Yellow: Div 1: J Noden (19) 34. Div 2: J Daveron (35) 32. 

   ST MICHAELS: Snr Stableford White: J Walker (17) 36. Women: Div 1: L McIntosh (20) 32. Div 2: A Tan (28) 31. 

   STONECUTTERS RIDGE: Men: Stableford 4B: White: M Baily (36) A Bradley (30) 49. 2B Scr: A Rios-Ceballos J Bercari 36 cb. A: K Eather (7) 38. B: K Joo (14) 38. C: A Bradley (30) 41. Women: 2B: H Haynes (2) S Webber (28) 45. A: H Haynes (2) 33. B: S Webber (28) 34. C: V Kennerson (34) 33. 

   STRATHFIELD: Women: Stableford: J Shin (17) 35. 

   TALLWOODS: Stableford Veteran Men: White: A: R Jones (17) 40. P Chilton (14) 39. B: K Lee (19) 38. M Maurer (30) 35 cb. Stroke Veteran Women: Green: D New (21) 68. R Murray (14) 73. 

   THE COAST: Mxd: Stableford 2B Agg: White: A Rowland (13) D Williams (11) 75. R Quant (24) 39. Scr: T Jay (3) 29. 

   THE LAKES: Men: Stableford: S Miers (20) 42. Women: Stroke: Foursome: Div 1: C Ong (21) B Ellis 77. Div 2: N Harwood (30) S Gering 78. Foursome C'ship: Div 1 Scr: K Archer N Cave-Olfers 185 to playoff. Div 1: B Ellis (19) C Ong (23) 157. Div 2 Scr: S Gering N Harwood 214. Div 2: S Gering (33) N Harwood (27) 154. 

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: J Damico (Gen Y 27) A Cubbage (Gen Y 21) 84. Men: A: D Whale (11) 40. B: R Wu (22) 41. C: R Wilton (25) 39. Women: J Bladwell (24) 39. Scr: G Booby 34. 

   WAKEHURST: Women: Stroke: A: R Charnell (14) 79. B: A Avis (23) 82 cb. C: R Mulberry (29) 84. D: A Werner (35) 84. 

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: C Todd (18) D Coombes (25) 50. P Currie (31) 43. 

   WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: V Sargeant (14) 38. Div 2: M Ellis (31) 37. Div 3: J Jennison (41) 28. 

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: T Gilanyi (28) 35. 

   WINDSOR: Women: Stroke: Medal Jun: A: C White (22) 100. A Scr: M Khouri (8) 87. B: I Gilbert (35) 73. B Scr: J Trefoni (28) 108. C: M Thorne (42) 75. C Scr: J Terzo (40) 115. 

   WOOLLAHRA: Women: Stroke: Medal Jun: A: B Boucoiran (17) 78. B: S Doyle (29) 78. C: J McDonald (37) 83. 

   WOOLOOWARE: Women: Stroke: Ambrose: L Willis (13) J Morris (23) 71.