Date: February 04, 2019
Author: Golf Australia

South Australia club golf results – Saturday

 

COUNTRY 

   ARDROSSAN: Wed stroke: R Alderman 34 B Cock 37. Ball winners: C Hatcher R Secker 39 N Edwards 40 B Dolman 41. 

   BALAKLAVA: Sat stroke A: S Michael 76 M Smith 77 L Michael 80 D Brice 82. B: R Maxwell 70 J Wilson 72 W Nagle cb P Friedrichs K Stott 74 J Michael D Leo 75 R Hahn 78 I Jenkin 82 M Cheverton 89. C: M Liptrot 68 C Mutton 76 D Trickett 77 A Henstridge 81. Wed stableford: M Jones 39 G Sonntag 38 M Hammeister B Goudie W Delvendiep 37 B Stewart A Henstridge 34 M Cheverton 32 D Coe 38 K Stott cb B Hill 30. 

   BARMERA: Stroke: R Forward 71 L Hampshire T Hanson I Girdler C McLoughlin B Halupka 72 D Hodgson A Ivanovic B Featherstone M Ubhey D Babbage 73. 

   BAROSSA VALLEY: Stroke: D McDonnell 64. A: D McDonnell 64. B: S Byrne 68. C: C Buckley 66. Ball winners: A Edwards 66 B Gardner G Laucke R THiele 68 S Kurtz 69 A Small D Wall G Wellman S Evans 70 N Ward K Dunstan D Fidock D Murphy 71. 

   BURRA: Stableford: A Phillips G Wenzel 33 P Thomson 31 T Maxted 30 P Hallion 29 E Vankeulen 28 K Heymann. Matchplay: J M Millward 3 d M Tickner 2. 

   CLARE: Stroke: P Bryant L Broadbent 68 cb E Edwards 68 C Clarke 69 cb 69 R Tregilgas S Seidel 70 T Jenkins 71 C Klingner 72 C Jervies R Higgins cb.Thurs Veterans Stableford: T Huppatz 43 T Seidel 40 B Green L Yeates B Reichstein N Crisp 39 M Johnson R Tregilgas N Wilsdon M Hahesy T Dickinson 37 J Clarke 36. 

   ECHUNGA: Stableford A: D Parrott 41 P Buying 38 D Lockwood T Healy 37 T Guy 36. B: N Sylvia 44 G Milne 42 T Curnow 40 S Carroll 39 W Ryan 38. C: J David-Smith 44 C Fort 43 S Crump 40 S Whittam N Jordan 37. D: A Pouw-Bray 45 K Gerke 39 R Easling 36 S Rowell 34 J Goff 33. Ball winners: R Jones D Beames A fort 36 E Willgoose L Thomas T Hodgson Z Bilandzic 35 V Smith R D'Alessandro 34. B: D Wilson 38 B Walter 37 C Golding M Roberts A Horsfall C Stevens 34. C: S Grivell 37 T Carter M Stevens P Edwards P Downs 36 W Goldsmith A Pou-Bray M Clark 34. Women: L Gray 33 M Wray 31. 

   LINKS LADY BAY: Stroke Blue: M Van Den Munkhof 71 J Schlink 72 P Saint R Alldritt 74 T Dare 76 K Thompson M Rumsewicz M Carn P Hodges P Anlezark 77. White: M Anderson 68 R Stone 74 D Beros 75 G Thompson 79 P Graham G La Fontaine 81. Women Red: M Faggotter 76 G Robertson J Vaenuku 78 E Cotton W Hocking C Symonds 80. 

   MANNUM: Par: R Scriven 5 up G Lindeberg 4 up M Bottroff 3 up G Bormann sq T Johnson G Thompson 1 down D Jericho P Temme 3 down. Thurs 9-Hole: R Nagel 19 G Littlefield 18 R Foreman S Gregory G Bormann 16 D Buck R Dahlitz 14 A Davis 12. Tues stableford: G Lindeberg M Bottroff 37 cb T Johson 33 G Bormann 26. 

   MCCRACKEN: Stroke: J Whitworth 68. Div 1: A Turner 72 P Hughes 73. Div 2: R Shore B Tucker 70. Ball winners: A Golding 72 D Freeman G Virag G Dawson 73 J Gillett A Hartman G Sercombe 74 M Feutrill M Smith A Chiera L Tamiaans 75. Eagles/Hole-in-one: J Whitworth (7th). Women/Div 1: D Raneberg 74 K Parsons 77. Ball winners: C Golding A George 79. 

   MT PLEASANT AND DIST: Sat Stroke: P Turvey S Jackson 67 N Zerk 68 T Jackson 69 S Sullivan P Wightman 70 S Tregenza L Claridge P Sando 72. Wed par: P Schofield 5 up P Sando 4 up D McQueen R Hargrave S Sullivan 3 up N Zerk S Thompson 1 up. 

   MURRAY BRIDGE: Stableford: C Dahlitz 41 G Langsford 39 M Martin R Magor 38 R Walters A Meddle D Graham 37 K Durham 36 G Munt D Rothe L Williams 35 J Smith A Gierus M Potts 34. Women: S Antel 30. 

   NORTHERN YORKE PENINSULA: Stableford: B Dolman 40. A: T Cole G Wehr A Steff B Markovic 38. B: G Richardson 40 D Holman A Poole 39. C: A Wilson 39 B Hill 36 B Thompson J Spackman G Bone 35. 73yrs/o: H Wehleit 34. 

   PORT ADELAIDE: Stableford: M Edwards 36 cb C Munn G Glen M Griffith T Phillips 35 I Cocks 14. 

   PORT LINCOLN: Stableford A: C Lack cb H Myers 40. B: S Thomson 39 J Berzins 37. C: P Murray 43 P Anderson 39. Women: L McDonald 34 C Carr 33. Ball winners: D Wallace D Henson G Cotton 40 M Molloy B Lehes S Thomas 38. 

   SOUTH LAKES: Medal: S Sidhu 65 C Hayward C Ward 67 B Fitzgerald R Trenorden J Date 68 L Roe 69 G Randall G Harris 70 B Cowper S Ross P Goode T Wright G Sandow 71 D Mckendry J Dickinson 72 H Collins R Howard J May H Mckendry D Bockman 73. Medal: D Mckendy 72. Women/Medal: R Elkin 70 A Webster (Qantas) 72 J Dilena S Sales 73 L Bettess N Aitken G Roach 74 L Brooks M Hoad 75 J Hamilton L Scott J Lovett 76 E Harvey H Buesnel J Carthew G Hollis J Mclaren 77 S Allen D Ashworth B Rosie W Abdilla 78. 

   TAILEM BEND: Par: W Luckett 7 up R Halfpenny 4 up S Baker D Jones K White 2 up T Haskell 1 up R Morris J Sparrow sq. Twilight 9 Holes: R Halfpenny 22 D Jaensch M Jaensch P Jaensch G Leighton 17. 

   VICTOR HARBOR: Medal A: Nelson Depledge 75. B: Jack Roads 85. C: Michael Lim 89. Stroke A: L Drummond 67 J Wenman P Tierney 71 N Depledge J Grant 72 R McGrath K Edwards 74 T Tillson 75 R Parkes J Gilbert W Stapleton 76. B: J Roads 69 G Brereton 74 A Burnside M Hatch 75 P Rix C Higgins 76 P Judd A Harding 77 M Lunniss J Tucker M Paluszkiewicz 78. C: P Stock 68 C Fowler 69 M Lim G Daniel R Madley 70 A Porter C Allen 73 M Inkster P Parker 74 B Discombe B Milde 75. Stableford: D McEachern 41 D Smylie 36 B Ward S Cossey 33 J Stratfold 32 D Beck 31. Women/Div 1: R Lillecrapp 35 L Hodgson 33 C Harvey 32 K Walker D Moore 31 J Hyde 28. Div 2: F Williss 32 C Squire J Riggs 31 P Woodward H Gilbert 30 K Harris (Glenelg) 29. 

   WAIKERIE: Sat stroke div 1: D Fechner 65 J Thomas 67 A Finch 69. Div 2: G Smith C White 67 B Lonegan 68. Wed stableford: J Schumann 41 S Quinn 38 J Sullivan 37. Mon: D Fechner 40 G Strauss D Yearbury 39. 

   WHYALLA: Stroke: A: D Veart 66 R Smith 71 cb. B: T Costello 62 L Beaty 69. C: L Hill 72 K Arlott 74. Ball Winners: R Molyneux 70 G Bryce P Scheide 71 cb S Main 71 B McGee 72 S Rouse 73 cb R Curnow 73 K Wade B Sartain S Dennis A Van Breda R Desmond 74 cb M Gordon T Callary G Worsnop 75 cb. 

   WIRRINA COVE: Stableford: Div 1: M Peterson 35 P O'Sullivan 32 cb R Hyde 32 I Carr 31 cb K Daglish 31. Div 2: R Bennett 43 B Eneberg 39 S Bulmer 36 B Livingston 34 G Patterson 33. Women: D Cook 44 A Martin 29 B Hill 27 cb J Pearson 27. 

 

METROPOLITAN 

   API: Medal: J Rollison 62. Stroke A: L Fioretti 72 S Howie T Parsons 76 P Rackham 77 S Roy 78 D Newman 79 B Appleby 82. B:  J Rollison 62 J Ilicic 67 R Mellors R Skully 73 R Kinlock 75 A Goss P Dedecke 76 A Ifcovich 77 N Crudden 78. 

   ASCOT PARK: Ambrose North: E Martin G Day R Hombsch N Swalling 44-7/8 D Jarmin J Saffin E Fiebig K Denton 45-3/4. South: K Jacobs M Harding C Kipson 61-2/3 N Kingsley J Betts E Bishop 64-2/3. 

   ASTON HILLS: Stroke: J Moffa D Hall 65 C Moseley 66. Ball winners: R Kinlough C Lumsden 67 R Honeychurch S Smith P Crawford 68 G Dyer A Zander B Townsend B Knight J McInnes G Simon J Kuczera 69. Women: S Coonan 72 B Gatehouse T White 76. Ball winners: C Bock 76. 

   BAROSSA VALLEY: Stroke: D McDonnell 64. A: D McDonnell 64. B: S Byrne 68. C: C Buckley 66. Ball winners: A Edwards 66 B Gardner G Laucke R THiele 68 S Kurtz 69 A Small D Wall G Wellman S Evans 70 N Ward K Dunstan D Fidock D Murphy 71. 

   BELAIR PARK at Stirling: Stroke/Monthly Medal: R Winders 70. Div 1: R Winders 70 P Stolz 72 R Klimionok 76. 

   BLACKWOOD: A: J Adih S Reseigh 40 J Mudge M Perelman S Kinnane 38 G Wood A Gunn G Patterson 37 S Davey D Lewis 36. B: M Forbes 44 C Katsaros W Merrett 42 S Barry M Dowling 40 D Neilson 38 K Parry Jones R Koehne 37 M Greening T Waldron 36. C: G Rose 42 B Foale 41 D Nunn M Gurr M Kellow 40 J Machell M Kloeden 38 R Francis 37 R Lisiewicz N Bittner 36. Gold: G Kamm 38 H Colquhoun 34 T Wohling 24. Women: Women: A Masters 36 M Cudmore 34 G Macpherson 32. 

   ECHUNGA: Stableford A: D Parrott 41 P Buying 38 D Lockwood T Healy 37 T Guy 36. B: N Sylvia 44 G Milne 42 T Curnow 40 S Carroll 39 W Ryan 38. C: J David-Smith 44 C Fort 43 S Crump 40 S Whittam N Jordan 37. D: A Pouw-Bray 45 K Gerke 39 R Easling 36 S Rowell 34 J Goff 33. Ball winners: R Jones D Beames A fort 36 E Willgoose L Thomas T Hodgson Z Bilandzic 35 V Smith R D'Alessandro 34. B: D Wilson 38 B Walter 37 C Golding M Roberts A Horsfall C Stevens 34. C: S Grivell 37 T Carter M Stevens P Edwards P Downs 36 W Goldsmith A Pou-Bray M Clark 34. Women: L Gray 33 M Wray 31. 

   EDWARDSTOWN: Stableford: A Parkes 36 R Turnbull G Williams C Moyle 35 R Lane 32 D Hutchins P Dabinett 31 P Mills 30 C Burton 28 E Fitzpatrick G Smith 26. 

   FLAGSTAFF HILL: Stroke/Trophy: B Ferguson 65. A: P McDonnell 70 B Alderson I Boots 71 H Fromm Z Bray P Leaf milham 72 M Kendall 73 J Turner 74. B: B Ferguson 65 A Alderson 68 L Stokes 69 A Gepp G Shearer 70 S Squire J Hardenberg 71 T Parish R O'Donnell 72 P Goddard R Hill 73 G Hope G Speirs 74. C: J Bray 67 J Mack A Coles 68 C Bunney C Howell 70 R Armstrong 71 H Leaf-Milham 72 F Tobin R Francis 74 J Butler 75. Stableford: M Traeger P Fenech 38 K Day M Adcock 37 E Perowitz L Flint 36 D Shriner 35. 

   FULHAM RAMBLERS: Par: D Petch 3 up B Goldsworthy L Price S Roennfeldt 2 up J Kermode B Chapman G Proud 1 up A Evans square B South M Cornelsen 1 down M Bradley G Mutton G Baynes 2 down M Watson 7 down. 

   GLENELG: Stroke/Summer Medal: A: C Perks 68 T Martin 69 C Watts 70 A Grieve N Higgins B Welsh 71 A Manton 72 B Jarrad R Yap W Humphries 73. B: D Mather 68 K Wallent P Proctor 70 M Trenwith B Loveday 73 R Schmidt 74 J Wainwright 75 T Sullivan A Morrison J Leonard 76. C: M Raggatt 71 S McCarthy 73 P Bock T McMurchie 75 D Rowse A Hunt 76 K Evans 77 S Blight I Daebeler J May 78. Women: W Greig 71 C Symons 77 J Dale-Harris 78 L Pike K Nyland 80. 

   GRANGE: West Blue A: J Rugari 63 T Martin 68 I Cheary R Smylie P Zerella 70. B: P Screnci 64 G Brown 68 J Sharpe 69 N Mercurio T Finney 70. C: B Mammone 68 P Stephens J Edwards 69 G Chua 70 G Evans 72. East A: G Paspaliaris 64 P Reardon 65 S Amor 70 T Monaco M Fink 71. B: G O'Neill 69 R Romeo J Maclean 70 R Bria G Dodd 71. C: B Scott R Ryan 70 J Ngatia 71 R Crawford G Kavaleros 72. Red East: N Hill 71 S Bremert J Fehervari 72 J Carling-Sacharias B Mccalden 73. 

   HIGHERCOMBE: Stroke: A: A Molan A Sickerdich 64 A Elmy 67. B: G Shoemark 64 P Russell 65 T Chapman 69. C: R Colegate 65 E Burchell B Mahomet 66. Ball Winners: D Gregory 67 D Honeyman B O'Hara 68 R Clapp G Smith S Grigg 69 M Palmieri D Claxton M Lopez M Mcinerney 70 D Greenfield J Harney A Williams P Souphandavong D Reich G Hewitson 71. Women: B Wilson 72 J Hayes 76. 

   LINKS LADY BAY: Stroke Blue: M Van Den Munkhof 71 J Schlink 72 P Saint R Alldritt 74 T Dare 76 K Thompson M Rumsewicz M Carn P Hodges P Anlezark 77. White: M Anderson 68 R Stone 74 D Beros 75 G Thompson 79 P Graham G La Fontaine 81. Women Red: M Faggotter 76 G Robertson J Vaenuku 78 E Cotton W Hocking C Symonds 80. 

   MANNUM: Par: R Scriven 5 up G Lindeberg 4 up M Bottroff 3 up G Bormann sq T Johnson G Thompson 1 down D Jericho P Temme 3 down. Thurs 9-Hole: R Nagel 19 G Littlefield 18 R Foreman S Gregory G Bormann 16 D Buck R Dahlitz 14 A Davis 12. Tues stableford: G Lindeberg M Bottroff 37 cb T Johson 33 G Bormann 26. 

   MARION PARK: Stroke/Medal: A: K Sheridan 67 B Hancock 73 S Young 77 R Biniek 78 J McEniery M Dean M Dean 80. B: P Goldberg B Boston 67 S Holt 70 L Trouptisidis 71 I Atkinson 74 C Boston R Dean 79 S Gilbert 80 T Cope 86. C: M Boston jnr 59 S OLoughlin 65 P Manson 70 I Bristow 72 C Haynes 75 J Sienkiewicz 79 M Verstappen 82 D Flannery 83. Women: J Hannaford 80. 

   MAWSON LAKES: Stroke/medal: P Tinson 64. A: P Tinson 64 G Nicholls 66 R Harris 70 W Burns 71 P Dawson D Williamson D Garrick 72 P Thomson S Holland 73 R Nelson 74. B: D Hocking 67 H Musa 68 G Smart L Moyle M Henderson A Robertson S Ward I Grigurol 69 S Kaye G Sutherland 70. C: T Elkins 66 K Oxley T O'Boyle 68 R Gavin 69 D Hall 71 M Rosewarne D Maunder 72 P Marcuccio H Clark 73 P Haydon 74. Women: K McInnes 77 J Ryan 86. Orange: E O'Boyle 64 S Salter 71. 

   MCCRACKEN: Stroke: J Whitworth 68. Div 1: A Turner 72 P Hughes 73. Div 2: R Shore B Tucker 70. Ball winners: A Golding 72 D Freeman G Virag G Dawson 73 J Gillett A Hartman G Sercombe 74 M Feutrill M Smith A Chiera L Tamiaans 75. Eagles/Hole-in-one: J Whitworth (7th). Women/Div 1: D Raneberg 74 K Parsons 77. Ball winners: C Golding A George 79. 

   MCLAREN VALE: Stroke A: C Dell 63 M Baldock M Anderson T Jones 64. B: D Knowles 64 B Meyers P McMahon 65L Steebohm 66. C: J Burger 66 J Cooper 68 I Darby 69. Women: D Fielder 73. 

   MITSUBISHI STAFF: Stroke: K Tolius 63. A: C Kalivas 71 J Rowland 72 S Belcher 74 T Bryant 81. B: M Taylor 64 J Gould 69 D Irizarry 70 F Balter 71 D Macklin 74. C: J Wiltshire T Bourne D Archer 71 K Rowland 77. 

   MT OSMOND: Stableford: A: K Chan 42 A Staykov A Cooper 40 F Katsarelias 39 N Separovich 38 D Fromm S Tate W Engel 37 A Todd. B: M Mullins D Rowan 39 A Dimasi A Long A Freeman D Garry 38 G Rock M Bedson D White J Cupkovic A Manson M Duval 37 N Stuart C Wellington W Watts I Seabron 36. C: J Crawford M Pierce 39 G Goudie J Khabbaz 38 D Vonthethoff A Poulter R Lang S Dawson J Gridler 37 B Bateup K Guyot D Palyga 36. Women: C Aykroyd 31 S McLennan R Robinson 30. 

   MT PLEASANT AND DIST: Sat Stroke: P Turvey S Jackson 67 N Zerk 68 T Jackson 69 S Sullivan P Wightman 70 S Tregenza L Claridge P Sando 72. Wed par: P Schofield 5 up P Sando 4 up D McQueen R Hargrave S Sullivan 3 up N Zerk S Thompson 1 up. 

   MURRAY BRIDGE: Stableford: C Dahlitz 41 G Langsford 39 M Martin R Magor 38 R Walters A Meddle D Graham 37 K Durham 36 G Munt D Rothe L Williams 35 J Smith A Gierus M Potts 34. Women: S Antel 30. 

   NORTH HAVEN: Stroke A: D Duke 63 M Johns S Pearce M White 66 A Kostich 67 J Cooper 69 J Ginever R Todd 71. B: B Stevenson B Heffernan 66 B Mathers 67 R Burridge 70 D Conlon G Wride 71. C: D Stocker 64 R Beer 66 M Lynch 69 C McLindin 70 A Daniels K Dezen 71. 

   OAKBANK: Stroke: R Thurnwald 40 M Parkyn 66 M Shipsides B Birtles R Wenzel 67 J Pym J McInnes D Jarrett A Braddock K Makings 68 A Hunter J Smart L Hiscock 69. 

   OAKS: Stableford: D Hoffman M Memmler 39 M Rolfe S Arkun 37 D Altree F Spadavecchia H Luna M Kroschel 36 F Saponari H McLeod G Watson 34 J Sanders 33 G Altree M McCabe 29 B Baldin 28 S Mann 23. 

   PENFIELD: Stroke/Medal: R Butterworth. A: W May 69 R Carthew 72 W Greenwood M Gregory 73. B: C Sutherland 69 C Reynolds G Pettit A Sims N Gray 70 J Cooper I Hewitson 71 F Scott B Stanley B Russell A McSkimming 72 N Greenwood J Ryall 73. C: R Butterworth 67 A Benson 69 T Tibbenham 71 K Turrfrey J Bulley E Latham 73. 

   PLAYFORD LAKES: Stroke: A: G Hawkins 68 K Attewell 69 cb. B: A Malpass 69 cb L Wild 69. C: R Hancock 58 A Luyten 59. Ball Winners: M Burrows 68 C Swayn 69 F Fidransky B Mathews 70 D Marchesi D Richardson D Tucker 71 D Rush M Sausse M Luyten M Shepherdson N Todd M Evans 72. 

   REGENCY PARK: Monthly Medal: M Delbridge. A: M Delbridge 66 J Hargreaves 68 C Taylor P Roberts 70. B: G Aylen 69 S Jonson G Baker R Sieben A Henry 72. C: J Weaver J Jennison 73 R Driessen 76 W Shermerewich 78. D: P Fitzpatrick R Cochrane P Dodd 69 D Govender 70 D Moretti 71. 

   ROYAL ADELAIDE: Par: W Long 8 up M Burke 7 up P Watson 6 up B Ferrari A Mclachlan 5 up J Young J G R Ferguson R Barnes G Muecke I Roberts-Thomson 4 up . Railway: W Long G Davies 4 up G Vasileff J G 3 up C Martin G Tallis K Perks J Young A Mclachlan 2 up. Women: A Sykes 2 up L Birchmore 1 up J Fletcher 1 down B Stutley 3 down. 

   SA REBELS: At West Beach Parks: Stableford: K Pugh 40 G Neindorf 37 cb B Weir B Coulter 36 I Law G Skuthorpe B Miller 34 P Bozanic R Bollard P Rivers 33. 

   SA TAXI: At Mt Compass: Stableford: R Biniek 43. A: D Beesley 31 M Gynell 28 R Bollard P Haddy J Roberts 26. B: S Mallison 37 I Law P OConnell 35. C: G Thomson 40 A Curtis R Dean 38 B Miller 36 G Hector M Jordan I Law P OConnell L Gasmier 35 A Baumanis T Cope 34. 

   SALISBURY: Mon stroke: D Stanley 60 T Kew 64 D Morgan R Swallow 69 R Hooper 70 W Kennedy G De Guet 72 D Sachse 75 P Gibson 76 P Caddies G Hughes 77. 

   SHELL: Matchplay semi-f: D Farrell J Pettitt sq. Stableford: C Williams 37 P Sahb 36 G Mcgarrigan 31 M Johnson 30 S Greaves G Chilvers 28 F Sampson 24 J Kaftan 21. 

   SOUTH LAKES: Medal: S Sidhu 65 C Hayward C Ward 67 B Fitzgerald R Trenorden J Date 68 L Roe 69 G Randall G Harris 70 B Cowper S Ross P Goode T Wright G Sandow 71 D Mckendry J Dickinson 72 H Collins R Howard J May H Mckendry D Bockman 73. Medal: D Mckendy 72. Women/Medal: R Elkin 70 A Webster (Qantas) 72 J Dilena S Sales 73 L Bettess N Aitken G Roach 74 L Brooks M Hoad 75 J Hamilton L Scott J Lovett 76 E Harvey H Buesnel J Carthew G Hollis J Mclaren 77 S Allen D Ashworth B Rosie W Abdilla 78. 

   SOUTHERN CROSS: Stableford: R Benbow 45. A: J Clancey 39 S Champion cb S Sleep 29. B: I Cartland 42 B Clancey 39 P McCarthy 38. C: T Feltracco 41 B Winter 40 S Jedrzejaczak 39. 

   STRATHALBYN: Par: G Bertholini 6 up. A: A Hentschke D Klenke 3 up B Welk A Anderson R Sorrell M Schabella 2 up P Jones 1 up S Dillon R Pitt D Mcmurtrie sq. Stableford: D Wright 39 cb R Sorrell D Mcmurtrie B Wood 39 G Fazakerley 38 R Pitt D Keane 37 G Pitt G Bertholini P Potbury 35. 

   TANUNDA PINES: Stableford: M Rodda 68. A: D Ryles J Blechynden 70. B: M Rodda 68 R Deer 72. C: P Lithgow 70 D Cruse 72. Women: J Rankine R Newstead 77. Ball winners: S Rawlinson 70 R Nairn R Zeuner 71 A McArdle 72 S Cornish 73 P Denley 74 G Bethune G Krueger 75. 

   THAXTED PARK: Stroke A: D Scott L Marsden 69 P Bagshaw 70 A Munn J Munn M Fielder J Trezise G Taylor 71 R Gabb S Trenorden 72 C O'Connor 72. B: M Reilly G Cathro 61 G Costello 65 R Lohmeyer 67 P Young 68 R Mace 69 B Rock D Rawson S Wiles 71 J Gow 72 R Boffa 73. C: P Brock 61 P Lyall 66 G Cooper 68 J Stewart M Gahan T Pettet M Smith 69 R Regorius 70 A Martin A Richards 71 R Stanborough 71. 

   THE VINES OF REYNELLA: Stroke/Medal: P Gregory 62. A: P Gregory 62 C Russell 67 M Potter 68 P Smith 69 S Hirst S Prakash T Borchard A Fulton 71 B Dicker G Coombe R Williamson 72. B: R Newton 66 S Hoey 68 M Holmes 69 C Watson 70 S Todd W Corbett R Haslam 71 P Francis S Francis J Williams B Burton Clay 72. C: A Ling 66 G Downey 68 P Rees D Pearce 70 C Smith 71 N Graham 72 P Hughes G Florence B Watts 73 G Blanks G Beeching 74. 

   VICTOR HARBOR: Medal A: Nelson Depledge 75. B: Jack Roads 85. C: Michael Lim 89. Stroke A: L Drummond 67 J Wenman P Tierney 71 N Depledge J Grant 72 R McGrath K Edwards 74 T Tillson 75 R Parkes J Gilbert W Stapleton 76. B: J Roads 69 G Brereton 74 A Burnside M Hatch 75 P Rix C Higgins 76 P Judd A Harding 77 M Lunniss J Tucker M Paluszkiewicz 78. C: P Stock 68 C Fowler 69 M Lim G Daniel R Madley 70 A Porter C Allen 73 M Inkster P Parker 74 B Discombe B Milde 75. Stableford: D McEachern 41 D Smylie 36 B Ward S Cossey 33 J Stratfold 32 D Beck 31. Women/Div 1: R Lillecrapp 35 L Hodgson 33 C Harvey 32 K Walker D Moore 31 J Hyde 28. Div 2: F Williss 32 C Squire J Riggs 31 P Woodward H Gilbert 30 K Harris (Glenelg) 29. 

   WEST LAKES: Stroke: A Richardson 64. A: M Braid 65 M Kirk 66 L Granleese 67 B Singler cb R Clayton 68. B: J Elliott 66 A Brooks cb J Pangrazio 69 W Lecornu cb L Porter 70. C: A Richardson 64 D Walker 65 J Day cb D Cockshell 67 B Heaft 69 cb. Ball winners: J Hansen G Huppatz G Rowe D Lucas B Footner G Burke C Evans M Thompson cb A Smith 69. 

   WESTWARD HO: M Cahill 67. Div 1 A Koca 68 D Bruce D Ah Chee 69. Div 2 P McKenna 67 S McKenna 69 J Doyle 71. Ball winners: B Milgate K Smith K Kilpatrick M Pappas M Feetham M Beesley M Morrissey G Peake R Pistor M Bevan K Van KesselT Knight. 

   WILLUNGA: Stroke: G Sullivan 62. A: G White 65 S Murray 66 D Pateyjohns N Armstrong 67 D Hams 68 M Hage 69. B: C Thomas 65 D Coulter 67 D Packer J Leslie R Davis R Webb 70. C: G Sullivan 62 B Nicholls 66 P Cobb 67 G Marshall R Dwyer 68 I Norman R Smith 69 G McLemon D Minchin D Ward 71. D: D Joyce 67 S Reddington A Platt M Minns R Rosenthal 68 J Pengilly K Somers 72 D Kairl 73. Women: W Bull 72 J George 73 H Zinnoegger 78. 

   WIRRINA COVE: Stableford: Div 1: M Peterson 35 P O'Sullivan 32 cb R Hyde 32 I Carr 31 cb K Daglish 31. Div 2: R Bennett 43 B Eneberg 39 S Bulmer 36 B Livingston 34 G Patterson 33. Women: D Cook 44 A Martin 29 B Hill 27 cb J Pearson 27. 

   YORKETOWN: Stableford: M Hincks 38 J Dalton 37 I Hoile M Haylock 36 H Kielpinski I Gray J Peterson 35 B Robinson 32. 

 

SOUTH EAST 

   BORDERTOWN: M Crilly 67 J Barras 69 T Wei 68 C Leach 74. 

   KINGSTON: Stableford: C Robinson 40 G Bell 39 M Angle 37 P Zacker 36. Women: K Walker cb K Rasheed 32. 

   MILLICENT: Stroke/Medal A: A Ferguson 69 G Cook 71 M Pretty 72. B: S Lonergan 65 H Vanderheul 70 R Thompson on 71. Ball Winners: G Cameron 71 G Warren 73. Women/Stableford: V Williams 28. Thurs: B Thomson 40 G Camero 39. 9-Hole: T Chant 21. 

   PENOLA: 4B: P Harmer G Hutchesson 49 G Pope P Walker 48 John Boneham Jamie Boneham 47 J Wilkinson C Bell 46. 

   TAILEM BEND: Par: W Luckett 7 up R Halfpenny 4 up S Baker D Jones K White 2 up T Haskell 1 up R Morris J Sparrow sq. Twilight 9 Holes: R Halfpenny 22 D Jaensch M Jaensch P Jaensch G Leighton 17.