Date: April 29, 2019
Author: Golf Australia

South Australia club golf results – Saturday

 

COUNTRY

   ARDROSSAN: Wed 12-hole stroke: G Williams 35 N Edwards 36. Ball winners: B Cock 38 B Davey R Johnson D Phillips R Dickson 39 J Vidau cb A Johnston N Heinicke 40.

   BALAKLAVA: Sat stableford A: M Bevan 36 M Smith cb M Tappas 33. B: R Hart 38 B Goudie 36 J Michael 35. C: D Coe 38 M Liptrot 33 D Olsen 30. Women: C Mutton 36 L Michael 34 C Taylor 26. Wed stableford: C Mutton 41 A Henstridge 40 D Coe 40 D Trickett 39 B Goudie B Olson 38 K Stott G Sonntag 37 R Harris G Leo 36. Women stroke: J Taylor 74 C Redpath 80 C Mutton 84 M Davis 86 P Coughlan 93. 9-hole: L Klein 48.

   BARMERA: Stableford: C Packer 43 J Dawes 41 R Mudge 39 J Bowers C Clarke B Halupka B Finn T Keane 36 T Fischer 36.

   BAROSSA VALLEY: Stableford: R Mattner 41. A: S Siegele 35. B: A Gardner 38. C: R Mattner 41. Ball winners: B Weedon 37 K Farley B Lythgoe J Watson C Linden 36 C Buckley D Bottams K Winton P Cox S Eygenraam 35. Women: R Cullen 36. Ball winners: M Bathgate M MacGillivray 35 F Hockings L Roberts 34 B Baird 32.

   BURRA: Stableford: K Wenzel 43 M Opperman P Thomson 39 D Cleland 38 A Spackman 34 D Robinson 33 P Hallion 32 Tickner M Millward 31 G Wenzel 30. 4B: M Tickner K Wenzel 45 P Hallion P Thomson 44.

   CLARE: Stableford: T Jenkins B Farley 41 A Hopgood J Hogben 40 J Steele 39 M Mittiga P Dohnt B Talbot M Dobson 38 C Klingner 37 cb.

   COPPERCLUB: Thurs veterans stableford: T Arthur 47 P Wheare 46 B Walker 43 I Reid cb E Harrison 42 B Vinzelberg cb D Simpson cb G Morris P Flavel P Strewart 39.

   ECHUNGA: Medal A: V Smith 74. B: J Reuter 82. K Gerke 90. D: J Michalik 96. Stroke A: T Spry 65 V Smith 66 E Willgoose 69 I Bonython A Fort 70. B: R Eibisch 65 J Reuter 66 M Davidson W Walkom P Anderson 69. C: K Gerke 66 M Clark 68 I Langusch 70 P Downs M Walkom 71. D: B Smith 69 J Michalik M Morton S Rowell B Fox 71. Ball winners: T Healy B Hodgkison M Trafford-Walker 70 R D'Alessandro J McGleish 71 R Jones P Buying 72 D Parrott N Separovich 73. B: P Murphy N Sylvia 70 C Dawe 71 D Beames B Rogers 72 M Stevens G Vivian 73. C: R Langbein 71 P Allen C Wenham 72. D: C Young 73. Women: P Leech 75.

   KENTON VALLEY: Stableford Div 1: R Shearer 38 G King 38 C Feibig O Lukins K Shearer 36 J Avery D Schutz C Mullett R Sara D Cass 33. Stroke Div 2: E Owen 59 B Hicks 60 A Jackson 61 I McKenzie 62 M Phillips D Hantke 63 S Tanton T Bright 65 F Lucks 66 T Wotton 73.

   LINKS LADY BAY: Par A: S Kookana 4 up M Rumsewicz 2 up M Ramsay 2 up. B: W Dyer 5 up M Aitchison 4 up L Ruf 3 up. C: M Campbell 10 up M Highet 2 up E de Smit sq. Women: S Paterson sq C Oxer C Stobo Wilson 1 down.

   LOXTON: Stableford: A: J Henwood D Tyler 38 T Edwards 37. B: T Schubert M Riches 37 B McCleary 35. Women: J Ling 35 K Nolan M Tyler 32. Par: B Yeomans 3 up M Maczkowiack 2 up H Kara-Ali M Warman P Harman N Sutherland sq B Chapman 1 down. Women/Marlene Wall Trophy: J Sawade 2 up J Patching 2 down S Pannell 3 down. Mon stroke: S Patching 62 J Patching 64 L Cock 66. Weds stableford: P Harman 39 A Hucks 38 B Rollbusch 36 H Kara-Ali 35. Monthly Medal: S Pannell 74 K Nolan 77 J Cooney 82.

   MANNUM: Stroke: G Hill 69 J Applebee 73 T Johnson 74 G Thompson cb J Packer 75 R Diotellevi 76 A Henderson 77 G Lindeberg 78. Thurs 9-hole Stableford: R Dahlitz 22 G Littlefield 18 R Nagel R Foreman G Bormann B Houston 15. Tues stableford: S Thompson C Vigar 33 G Bormann A Henderson 27 B Houston 25 T Johnson 23 W Lawless 21 B Silcock 18.

   MCCRACKEN: Stableford: N Crutchley 40. Div 1: T Hamilton 40 P Hughes 38. Div 2: T Knight 37 W Cooper 36. Ball Winners: D Ah Chee G Godwin J Unger 36 S Scholefield L Fulton 35 B Sinunsen R Blacker K Richardson B Jones M Whittington 34. Women: Stableford: Div 1: T Hayes 39 S Cooper 35. Div 2: B Cowmeadow 36 L Croft 33. Ball Winners: D Mutton D Starke 34 B Couzens M Young 33 B Blacket 32.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford: J Schultz 42 N Thompson 38 L Clardige N Pech 37 D McQueen 36 P Wightman S Tregenza S Sullivan 35. Wed Par: E Watson 6 up T Jackson 3 up S Thompson 2 up P Turvey 1 up P Boucher R Hargrave S Jackson sq S Sullivan P Schofield S McNeil 1 down.

   MURRAY BRIDGE: Par: S Aldridge 5 up. A: G Munt 2 up S Thiele T Carter 1 up M Sappenberghs L Williams sq. B: S France 1 up F Carter sq T Penhall B Smyth 1 down P McCulloch R Fetherstonhaugh 2 down. C: J Smith 5 up S Rothe 2 up A Kniebeiss sq M Hughes 1 down. Women: A Wright 1 up M Langsford sq M Johnson 1 down L Hodge 3 down.

   PORT AUGUSTA: Trophy Div 1: M Warren 66. Div 2: B Edwardes 65 C Berry 68 R Burt S Benbow 69 P Franklin D Ekberg A Benbow 70 T Kernahan B Kreig 71. Women: J Archer 34 P Doering 33.

   PORT BROUGHTON: Tue: Stableford: D Chynoweth 43. Div 1: J Spackman 38 S Pattingale 38 cb. Sun: Easter Pinehurst Comp: S Pattingale S Manners 66-1/4 R Arbon M Arbon 76-2/3 G Edwards I Sullivan 77-1/4 J Spackman J Vandermyle 83. Captains Cup: D Chynoweth def G Tapps 5/4.

   PORT LINCOLN: Stroke A: B Bascomb 65 D Wallace 67. B: P Fare 68 G Barry 70. C: K Reidy 66 T Manning 67. Women: Fraser 72 Carr 74. Ball winners: Townsend Manuel 68 M Molloy 69 Lack W Rosman 70 L Murray 71.

   PORT PIRIE: Anzac Day Trophy: M Kennedy 43 A Wilson 41 W Zilm 40. Ball winners: G Sismey T Ridge M Johnson 39 B Riding D Parr P Bickley 37.

   SANDY CREEK: Stableford: A: D Butler 43 C Swinstead 40 F Stallbom 37. B: G Woest C Noble 39 T Mitchell 37. C: R Mastrangelo 46 L Griffiths 42 D Harte 40. Women: L Jeffery 37.

   SOUTH LAKES: Stableford: D Mossop 45. A: G Randall 41 W Mcdonald A Bedford 39 S Capon J Newton 38 D Bedford B Kraft 36 R Pridmore J De Roos 35 R Wood G Balnaves M Pitkin G Farmer P Perrin 34. B: R Freeman 40 J Hall 39 D Slee 38 J Warren C Mcphee 37 J Whitbread 36 D Ray K Chapman B Binney B Clancy T Wright C Williams 35 A Russo D Mills G Harris A Bishop D Willats 34. C: D Mossop 45 I Munchenberg 39 J Roach J Furness 38 R Fiebiger W Buter 37 K Cartwright 36 R Pearce S Sidhu 35 J Hudson S Uppington 34. D: V Mills 40 L Hicks G Johnston 37 M Harkins G Aldred 36 K Tremellen M Rowe 34. Hole-in-one: G Balnaves (5th). Women: G Siersema 39. A: H Grace J Heggaton 39 J Crafter 37 C Harrison 36 G Hollis A Gale 35 M Hoad B Rosie 34. B: R Player C Clarke 38 A Bell 37 M Wall 35 H Taylor 34. C: J Hill 38 G Mossop N Aitken 37.

   TAILEM BEND: Wed Women Stableford: V Stokes 41 l Jaensch 36 L Todd 33. Anzac Day: N Mountsephens 45 B Silcock 40 M Jaensch 38 R Morris 37. Legacy Cup: T Merritt cb N Mountstephen 40 P Jaensch 39.

   THE STIRLING: Stableford: A: D Hollis 42 D Wauchope 40 P Durham 39 P Summerton 38. B: I Willsmore 39 M O'Malley K Stephens A Morrish 35. C: B Bottrell 39 T Edmond 38 T Edwards I O'Riley 37 R Clothier C Curnow A Wallace 36 D Harriss J Fowler B Allen T Barnes 35 T Davis 34. Women: S Mulroney 36 J Page C Pollard 33.

   VICTOR HARBOR: Stableford: A: B Weber 43 R Tuckey 37 P Thurlow 36 B Ruge A Cappella 35. B: C Megaw 41 A Moffett 40 A Parkyn 38 J Convery B Ward 37. C: B Discombe 37 L Boyd 36 P Parker 34 P Bauer M Inkster 33. Women: Div I: J Parsons 34 P Blain J Greening 33 S Bastian 32 H Nankivell 31. Div II: L Reynolds R Kingston H Doolette 37 A Hanlon D Wood 34.

   WAIKERIE: Sat stableford Div 1: C Robinson 40 C Gilbertson 35. Div 2: B Lane 38 M Tink 37. Div 3: M Appleyard 34. Women: G Strauss 34. Thurs: M Burnell 38 C Robinson J Sheehan 34. Wed par: E Cain 6 up D Waddell cb T Bdredge 5 up. Women: L Quinn 2 down.

   WHYALLA: Par A: P Armes 1 up D Veart sq. B: J Inglis cb M Wingfield Hill 3 up. C: J Zukowski sq D Chopping 2 down cb. Ball winners: K James 2 up I Chambers S Dennis 1 up cb C Irvin sq J Horner cb G Hawes 1 down R Burt P Scheide G Yates cb L Hill 2 down.

   WIRRINA COVE: Stableford/Captains Trophy Rd 3: Div 1: B Pavlov 34 D Welch 33 R Eneberg P O'Sullivan 31 cb. Div 2: K Rogers 35 R Pearson 34 T Martin S Gaskin 30. Women: T O'Sullivan D Cook B Hill 36 cb A Martin 35.

   YANKALILLA: Stroke: A: L Balaton 63 P Baldock 64 R Lokan 66. B: B Rowley 61 cb B Long 61 D Swansson 62. C: M Ashford 65 P Toombs 66 L Faulkner 68 cb P Greybrook 68.

 

 

METROPOLITAN

   ASCOT PARK: Ambrose: North: J Ling J Saffin C Yates E Fiebig 39 E Martin G Day R Blackmore D Stafford 42. South: G Dickson A Brauer M Kingsley K Jacobs 61-1/3 N Shugg R Gardner G Reddy K Hodgson  63-2/5.

   ASTON HILLS: Stableford: S King 36 L Perrin L Timmins 33 T White 31. Ball winners: G Vort Ronald 31. Stableford A: B Slade 44 J Pegler 39 B Massey 38. B: B Marshall 42 P Knight 38 R Kirk 37. C: P Kuhlmann 47 M Zander 46 G Dyer 38. Ball winners: S Chowdhury B Shephard 37 B Davis K Parry D Percy R Ell P Hudson J Hancock C Salmon 36.

   BAROSSA VALLEY: Stableford: R Mattner 41. A: S Siegele 35. B: A Gardner 38. C: R Mattner 41. Ball winners: B Weedon 37 K Farley B Lythgoe J Watson C Linden 36 C Buckley D Bottams K Winton P Cox S Eygenraam 35. Women: R Cullen 36. Ball winners: M Bathgate M MacGillivray 35 F Hockings L Roberts 34 B Baird 32.

   BELAIR PARK: At Stirling: Stableford Div 1: R Winders 32 G Hardman 28.

   ECHUNGA: Medal A: V Smith 74. B: J Reuter 82. K Gerke 90. D: J Michalik 96. Stroke A: T Spry 65 V Smith 66 E Willgoose 69 I Bonython A Fort 70. B: R Eibisch 65 J Reuter 66 M Davidson W Walkom P Anderson 69. C: K Gerke 66 M Clark 68 I Langusch 70 P Downs M Walkom 71. D: B Smith 69 J Michalik M Morton S Rowell B Fox 71. Ball winners: T Healy B Hodgkison M Trafford-Walker 70 R D'Alessandro J McGleish 71 R Jones P Buying 72 D Parrott N Separovich 73. B: P Murphy N Sylvia 70 C Dawe 71 D Beames B Rogers 72 M Stevens G Vivian 73. C: R Langbein 71 P Allen C Wenham 72. D: C Young 73. Women: P Leech 75.

   EDWARDSTOWN: Stableford: C Burton 39 R Turnbull 38 G Smith P Dabinett 37 C Moyle G Mitchell 36 R Lane 35 P Mills 34 D Hutchins 33 G Williams E Fitzpatrick D Follett 31.

   FLAGSTAFF HILL: Stableford/Bill Watson Trophy: A Searle 42. A: A Guest N Watts J Leo 39 G Shearer 38 C Thomas 36 P Davidson A Shepherd 35 P Moffatt C Daniell 32. B: G Wilson 38 G Smith 37 K Day 36 G Menzel G Hazell C Skewes P Goddard 35 P Bastian P Shillabeer 34 I McDonnell M Lock D Bradley G Lomas 33. C: A Searle 42 M Smyth 38 G Cooper P Cobiac 35 J Dean S Jansen 34 G Meggison M J Cooper L Flint 33 J Fletcher E Perowitz 32.

   FULHAM RAMBLERS: Par: T Ritter S Roennfeldt 3 up A Dawe 2 up J Cuthbertson 1 up M Watson B Duhne J Kinnear G Langeluddecke M Clayton 1 down B South A Evans 2 down M Cornelsen M Whitford M Bradley G Baynes 3 down G Proud R Dopson 7 down.

   GLENELG: Par: A: L Cole 3 up C Whitford P Greig M Munn B Lunn 2 up P Harrison D Millington S Small M Cirson J Oatey 1 up. B: S Gentle 3 up T Annand R Agnew 2 up P Duregon J Charles B Cefai 1 up G Baum G Wood sq N Gehling B Turner 1 down. C: T Wu M Brown 2 up S Kennedy G Paice J Pyke 1 up D Wiese A Wang sq S Franks 1 down H Clarke J Stewart 2 down.

   GRANGE: Stableford: West Blue A: A Gatoudis 38 R Mcinnes R Overall D Nathan 37 R Marshall M Williamson M Mcdougall M Bessell J Ullinger 36. B: G Hand 39 P Mckechnie 38 B Thorn 37 P Mazzone R Perryman 36 R Jones P Jarrett P Pankiewicz A Katropoulos 35. C: S Weinmann 40 B Mammone 39 M Robertson 36 J Excell B Scott 35 G Doran M Richards 34 K Mah B Kemp 33. East A: T Mead 43 G Chesterman 39 G Marangon P Hill J Bell R Kelly 38 P Loveridge 36. B: M Smyth R Benbow 40 D Callow 39 I Mac A Ouslinis 38 W Maynard G Papadopoulos 37. C: K Mahony 40 B Specht 38 G Mathews 36 I Hunter 35 S Daniells T Gaunt R Smyth 34. Red: N Rantanen Reynolds 39 L Sansom J Wundersitz 37 R Hand 36. White: D Smylie 33.

   HAMLEY BRIDGE: Sat: Stableford: J Mitchell V Zito 44 D Ongley 43 J Heusler T Osborne 40 G Baiguini E Branson G Cook 39. Thu: R Hillier 45 J Ball 42 R Hahn R Cameron 39 W Van Pelt R Mortimer E Manning 38.

   HIGHERCOMBE: Stroke; S Randall 65. A: P reuter Jnr A Husdell G Smith 70. B: S Randall 65 M Leverett 67 M Palmieri 68. C: P McPherson A Thompson 68 M Mitchell 70. Ball Winners: P Collins I Wilson 68 T Chapman 69 J Mcdonald 70 B Lathlean P Russell N May D Harris B Nyskohus G Walmsley B Rowan-Kelly N Wrede S Alexander D Gregory 71. Women: K Pearson B Wilson 74.

   ISLINGTON WORKS: Stableford: T Hoppo 44 B Padget 36 N Stone 32 K Bubner 30 G Rowland 29 R Falting 26 B Whittlesea 25.

   KENTON VALLEY: Stableford Div 1: R Shearer 38 G King 38 C Feibig O Lukins K Shearer 36 J Avery D Schutz C Mullett R Sara D Cass 33. Stroke Div 2: E Owen 59 B Hicks 60 A Jackson 61 I McKenzie 62 M Phillips D Hantke 63 S Tanton T Bright 65 F Lucks 66 T Wotton 73.

   KOOYONGA: Stableford A: D Mattner 38 K Parker R Fleming 37 S Plamenac G Davis 36. B: I Hutchin 41 R Sparrow 38 R Fidock J Bell J Anderson 36. C: A Burgan 39 G Wyatt 36 T Richards 35 K Kinnane D Raggatt 34. Women: D Bamford 36. Tues Stableford A: A Ewer 36 P Oxenham K Egan 34. B: P Marshall C Walsh 36 C Smith 35. C: R Burgan R Cole K Kruys 34. Ball winners: H Moore S Gartrell 34. 9-hole: J Morton 18 W Haynes 17.

   LINKS LADY BAY: Par A: S Kookana 4 up M Rumsewicz 2 up M Ramsay 2 up. B: W Dyer 5 up M Aitchison 4 up L Ruf 3 up. C: M Campbell 10 up M Highet 2 up E de Smit sq. Women: S Paterson sq C Oxer C Stobo Wilson 1 down.

   MANNUM: Stroke: G Hill 69 J Applebee 73 T Johnson 74 G Thompson cb J Packer 75 R Diotellevi 76 A Henderson 77 G Lindeberg 78. Thurs 9-hole Stableford: R Dahlitz 22 G Littlefield 18 R Nagel R Foreman G Bormann B Houston 15. Tues stableford: S Thompson C Vigar 33 G Bormann A Henderson 27 B Houston 25 T Johnson 23 W Lawless 21 B Silcock 18.

   MARION PARK: Stableford A: J McEniery 39 K Mader P Sands 36 S Young 32 D Beesley 31 P Dean 30 M DeanB Murray R Biniek 29 K Sheridan 28 M Dean 27. B: T Richardson I Atkinson 36 S Holt P Goldberg R Dean 34 G Dean 32 M Boston jnr 30 D Gilbert 28 A Curtis 27 M Jordan 18. C: L Trouptisidis 40 D Flannery 35 J Coombe 32 P Manson 30 I Bristow 29 J Sienkiewicz 26 M Verstappen 25 C Haynes 24 M Gahan 20.

   MAWSON LAKES: 4B: K Burns W Burns 49 S Holland D Garrick, H Clark S Salter 46 S Reedman K Oxley 45 D Asinari P Pedersen, P Dawson A Roberston, B Fergusson D Fenech, R Hooper W Fergusson, J Clark P Sutherland 44 M Henderson G Smart 43.

   MCCRACKEN: Stableford: N Crutchley 40. Div 1: T Hamilton 40 P Hughes 38. Div 2: T Knight 37 W Cooper 36. Ball Winners: D Ah Chee G Godwin J Unger 36 S Scholefield L Fulton 35 B Sinunsen R Blacker K Richardson B Jones M Whittington 34. Women: Stableford: Div 1: T Hayes 39 S Cooper 35. Div 2: B Cowmeadow 36 L Croft 33. Ball Winners: D Mutton D Starke 34 B Couzens M Young 33 B Blacket 32.

   MCLAREN VALE: A: M Baldock 37 L Kotz 36 L Triffitt cb S Warnock 35. B: C Burford 42 B Bowey cb E Scott 39 W Goldsmith 37. C: I Fox 39 P Mitchell 38 B Adams 37 B Richardson 31.

   MITSUBISHI STAFF: Match Play Semi-f: Z Kingston d M Taylor 5-4 K Tolius d D Macklin 3-1. Stableford: P Pearce 41. A: T Bryant 38 S Belcher 24. B: F Balter 37 T Bown 36 J Gould 35 L McCann 34 A Dandie 29. C: K Rowland 38 J Wilshier 36 D Clark 34 G Mann 30.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford: J Schultz 42 N Thompson 38 L Clardige N Pech 37 D McQueen 36 P Wightman S Tregenza S Sullivan 35. Wed Par: E Watson 6 up T Jackson 3 up S Thompson 2 up P Turvey 1 up P Boucher R Hargrave S Jackson sq S Sullivan P Schofield S McNeil 1 down.

   MURRAY BRIDGE: Par: S Aldridge 5 up. A: G Munt 2 up S Thiele T Carter 1 up M Sappenberghs L Williams sq. B: S France 1 up F Carter sq T Penhall B Smyth 1 down P McCulloch R Fetherstonhaugh 2 down. C: J Smith 5 up S Rothe 2 up A Kniebeiss sq M Hughes 1 down. Women: A Wright 1 up M Langsford sq M Johnson 1 down L Hodge 3 down.

   NORTH ADELAIDE: Par A: K Rowe 6 up P Norman J Kokkotos 3 up C Kong J Ahn 2 up. B: N Stone 3 up D Stewart K Naughton G Duperouzel I George 2 up. C: S C Lee 3 up G Dhillon 2 up L Madriz 1 up H Bruckmann sq R Fontanelli 1 down. Diggers Cup: K Rowe.

   NORTH HAVEN: Par: A: B Stevenson 3 up M White 2 up R Kaczmarsky 2 down A Clarke 3 down R Todd J Ginever A Kostich M Johns 4 down. B: R Burridge J Smith sq B Mathers S Clohessy 1 down W Box B Quick 3 down D Conlon 4 down. C: M Lynel 2 up J Parker A Daniels sq R Beer 2 down G King C Wride D McDougal D Stocker C Bean 4 down.

   OAKBANK: Stableford/Leigh Hiscock Trophy: D Sterling M Judd C Paschke J Smart M Shipsides 38 J Mcinnes 37 N Farnham R Prosser K Makings 35 A Johnston J Thomson M Jenkins M Knight R Roberts R Mcvey Jim Knight P Mcelwaineb Birtles 34.

   OAKS: Easter Stableford: J Sanders J Rowe 35 C Kong H McLeod 34 G Altree H Luna 33 M Memmler M McCabe 32 B Baldin A Gallacher 29 M Kroschel 27.

   PARADISE HOTEL: Stroke: T Smith 61 R de Jong 77 E Docimo L Howard 78 A Carter C Beveridge 85.

   PLAYFORD LAKES: Stableford A: B McCall 39 G Wilson 38 cb. B: S Stevenson 38 Jackie Evans 37. C: R Gordon 39 D Tucker 37. Ball winners: C Swain 38 D Carson J Shephard 36 J Clarbull D Kenchington G Trace A Luyten F Millington 35 B Mathews M Swain D Richardson M McDowall 34.

   REGENCY PARK: Club C'ship Final: A: S Kopania d Seng Ly 6/5. B: S Petkidis d A Henry 2/1. C: Z Jurga d P Fitzpatrick 5/3. D: B Cirjak d D Moretti 10/8. Ambrose: R Hamilton F Wechslinger, M Rawlinson G McLean 65 L Jurga S Gates, P Bennett R Cochrane 65-2/3 P Gibbens G Baker 67-1/3 J Hargraves W Shermerwich, L Lediave J Howard, C Taylor C Driessen 68-1/3 M Delbridge G Delbridge 68-2/3. Stableford: S Govender 26.

   ROYAL ADELAIDE: Stableford: T Jordan 40 S Couche G Tallis P Menz 39 T Gray 38 G Bennett I Simmons G Vasileff P Banki G Lyall 37. Railway Stableford: T Carrocci 13 Ma Lyall P Banki C Martin K Perks G Highfield P Menz M Lane 12. Women: P Hamilton C Peirce 36 C Astley 35.

   SA TAXI: Stroke: W Coulter 59 . A: D Beesley 64 R Biniek 73 M Eaton 74. B: J Roberts 69 S Mallison P OConnell 70 R Giles 71 A Sawtell 72 P Haddy 75 N Searle 76 I Law 78 M Jordan 80. C: A Curtis 64 B Miller 69 A Baumanis G Hector P Johns 74 T Austin 80.

   SALISBURY: Stroke: W Kennedy G Lewis 62 T Kew 63 D Stanley 64 D Sachse 70 R Hooper 71 B Dunn 72 R Swallow 73 B Reed 74 D Morgan 75 R Benzie 85 P Caddies 88.

   SANDY CREEK: Stableford: A: D Butler 43 C Swinstead 40 F Stallbom 37. B: G Woest C Noble 39 T Mitchell 37. C: R Mastrangelo 46 L Griffiths 42 D Harte 40. Women: L Jeffery 37.

   SHELL: Stableford: C Williams Jnr G McGarrigan 35 J Kaftan 34  D Trowbridge M Miller 33 R Richardson C Lotheringen S Greaves D Farrell 32 M Johnson D Wiles 30 P Sahb 28 J Pettitt P Matthews 24. Stroke: B Trappel 91 G Marks 103.

   SOUTH LAKES: Stableford: D Mossop 45. A: G Randall 41 W Mcdonald A Bedford 39 S Capon J Newton 38 D Bedford B Kraft 36 R Pridmore J De Roos 35 R Wood G Balnaves M Pitkin G Farmer P Perrin 34. B: R Freeman 40 J Hall 39 D Slee 38 J Warren C Mcphee 37 J Whitbread 36 D Ray K Chapman B Binney B Clancy T Wright C Williams 35 A Russo D Mills G Harris A Bishop D Willats 34. C: D Mossop 45 I Munchenberg 39 J Roach J Furness 38 R Fiebiger W Buter 37 K Cartwright 36 R Pearce S Sidhu 35 J Hudson S Uppington 34. D: V Mills 40 L Hicks G Johnston 37 M Harkins G Aldred 36 K Tremellen M Rowe 34. Hole-in-one: G Balnaves (5th). Women: G Siersema 39. A: H Grace J Heggaton 39 J Crafter 37 C Harrison 36 G Hollis A Gale 35 M Hoad B Rosie 34. B: R Player C Clarke 38 A Bell 37 M Wall 35 H Taylor 34. C: J Hill 38 G Mossop N Aitken 37.

   STRATHALBYN: Stroke: M Clarke 67. A: A Pavy 71 C Barker 72 G Bertholini 74 G Pitt 75 D Keane 76. B: M Clarke 67 D Kelly 69 T Formby K Wittwer J McPhee 72 P Potbury 73 D McMurtrie 75 D Klenke 76. C: J Lee 69 M Schmitt 70 A Butler 72 M Lynn 73 A Cash 74.

   TANUNDA PINES: Stableford: L Hattam 39. A: O Middleton 38 B Verhoef 37. B: L Hattam 38 P Stacey 37. C: M Condell 37 M beck 36. Women: D Reichelt 34 L Bruggermann 32. Ball winners: P Sellar 37 G Barraclough E Dekoning B Astbury 36.

   TEA TREE GULLY: Stableford: A: P Allen 42 N Cockburn 39 M Nield R Newton C Sequeira D Kevic D Miller 37 B Littlewood P Willson C Maywald C Everett 36. B: M Shepherdson C Bray 39 D Davoli 38 A Rogers R Verhoef 37 T Pedersen A Earle R Terry 36 M Schooley P Kopcheff J Madden 35. C: R Hudson 36 P Kenyon 35 S Raymond S Kenny I Post B Allen S Mann B Daw R Davies 34 S Ward 33 A Grey 32.

   THAXTED PARK: Stableford: A: J Dornan S Lohmeyer 42 D Murdock B Austin L Marsden 41 S Tanner 39 B Pearce 38 D Scott R Greenwood 37 A Zammit J Trezise B Vinci 36. B: R Zammit 43 S Luders 41 P Scott 40 G Kean P Klar R Button 38 R Thurtell P Lyall L Davy S Haverland S Wiles 37. C: G Holtham 41 V Francis J Scanlan 40 R Date M Knight 39 B James 38 P Whyborn P O'connor L Dash 37 B O'Neill D Bennett 36.

   THE STIRLING: Stableford: A: D Hollis 42 D Wauchope 40 P Durham 39 P Summerton 38. B: I Willsmore 39 M O'Malley K Stephens A Morrish 35. C: B Bottrell 39 T Edmond 38 T Edwards I O'Riley 37 R Clothier C Curnow A Wallace 36 D Harriss J Fowler B Allen T Barnes 35 T Davis 34. Women: S Mulroney 36 J Page C Pollard 33.

   THE VINES OF REYNELLA: Stableford A: B Bosco White 40 C Nobbs K Briggs S Griffin 39 S Prakash 38 B Virgo J Percey B Phillips C Apthorpe T Nobbs N Coles 37. B: G Sagrestano B Cotter 39 R Rowe 37 N Stephens H Lambert (Thaxted Park) J Mason G Roberts P Hill 36 H Larsen A Horn M Duffield 35. C: S Hastie 39 P Weir 38 D Scott P Maslen D Porter 37 R O'grady 36 A Heapy G Kemp J Ward 35 B Griffith P Sandercock 34.

   VALLEY VIEW: Stroke: A: D Kohlhagen 53 W Wilson J Sturt 54 D Ahier G White 56 N Zollo 57 R Coulter 59 S Gelichev 60. B: A Nemeth 53 P Bennett D Hann 55 T Garlick E Barlow 57 K Whitby 58 G Secker 59 B Fenwick 60 E Santhanam 61 P Treglown 62. C: D Laidlaw 47 M Choi 53 D Egan 54 L Kneebone A Gitau 57 N Amundsen M Cooper 58 T Fitzsimmons 59 R Ahier M Gow 62.

   VICTOR HARBOR: Stableford: A: B Weber 43 R Tuckey 37 P Thurlow 36 B Ruge A Cappella 35. B: C Megaw 41 A Moffett 40 A Parkyn 38 J Convery B Ward 37. C: B Discombe 37 L Boyd 36 P Parker 34 P Bauer M Inkster 33. Women: Div I: J Parsons 34 P Blain J Greening 33 S Bastian 32 H Nankivell 31. Div II: L Reynolds R Kingston H Doolette 37 A Hanlon D Wood 34.

   WEST LAKES: Stableford: S Dienelt 41. A: P Vasek 40 B Singler 38 cb G Huppatz 38 P Palcini C Pash 36 cb. B: M Brian 39 B Couzens 38 S Redford G Browne 37 cb J Attaliotis 37. C: S Dienelt 41 M MacKay R Lymn P Acres B Footner 39 cb. Ball Winners: I Huddleston 39 J Tregloan P Barnett 37 cb L Barrie B Morrison M Rowe K Roberts 36 cb T Nguyen 36 B Hunt P Hayes G Dohnt C Grundel A Richardson W Johnson K Goss G Whetstone C Andy 35 cb.

   WESTWARD HO: Stableford: P Aspinall. Div 1: B Davies D Friel 38 S Simm 37. Ball winners: S Clark B Davies P Fok C Heffernan K Smith G Bourke K Van Kessel B Hicks-Maitland.

   WILLUNGA: Stroke: B Desmond 65. A: D McKechnie 65 P Bond 66 B Layton P Nield M Sutton 68 D Rowe 69. B: B Desmond A James 65 J Leslie 66 G Meyer 68 B Irving 69 B Armstrong D Dillon 70. C: S Layton 67 S Anderson-Ives 68 M Mackay 70 J Gutowski K James F Harding 71 D Minchin R Mears 72 B Guilfoyle R Bwyer I Norman 73. D: K Somers A Pelling 66 R Hobby 69 K Murray P Lupton R Rosenthal M McPherson 70 B Rondeau 71. Women: J Coulter 74 D Milligan 75 C Nield 81.

   WIRRINA COVE: Stableford/Captains Trophy Rd 3: Div 1: B Pavlov 34 D Welch 33 R Eneberg P O'Sullivan 31 cb. Div 2: K Rogers 35 R Pearson 34 T Martin S Gaskin 30. Women: T O'Sullivan D Cook B Hill 36 cb A Martin 35.

   YANKALILLA: Stroke: A: L Balaton 63 P Baldock 64 R Lokan 66. B: B Rowley 61 cb B Long 61 D Swansson 62. C: M Ashford 65 P Toombs 66 L Faulkner 68 cb P Greybrook 68.

   YORKETOWN: Stableford: C Drewer 40 I Hoile 38 H Kielpinski 37 M Haylock M Laidlaw 36 R Haylock 33 T Butler C Bryan M Giles 31.

 

 

SOUTH EAST

   BORDERTOWN: Women C'ship Div 1: B Barras cb K Mackenzie 72. Div 2: V Stockwell A Rowett 73.

   KEITH: Par A: A Willis B Sherriff 2 up S Gurr 2 down. B: P Rivett sq R Dicker 4 down. C: G Jones 2 up D Cook sq M Wachtel 6 down.

   KINGSTON: Stroke: A Robinson 67 P Zacher 68. B: B Stullwell 70 G Bell 75. C: D Richards 69 J Vawser 70. Women: K Walker 70 J Tiver 72.

   LAKE ALBERT: Stableford: S Standley 35. Div 1: L Doolette 36 J Stuart 34 G Herasingh G Hardy T Davis 33 G Biddle S Wake 29. Div 2: P Smart 34 B O'Donoghue 32 T Rasheed 30.

   MILLICENT: Wed women stableford A: H Chilton 36 A Buhlmann 34. B: H Ferguson 37 K Schulz 36. Ball winners: C Cory cb K Altschwager 35 M Warneke 33. 9-hole: S Agnew 20.

   TAILEM BEND: Wed Women Stableford: V Stokes 41 l Jaensch 36 L Todd 33. Anzac Day: N Mountsephens 45 B Silcock 40 M Jaensch 38 R Morris 37. Legacy Cup: T Merritt cb N Mountstephen 40 P Jaensch 39.