Date: November 13, 2016
Author: Golf Australia

South Australian club golf results – Saturday

 

METROPOLITAN

   API: Stableford: T Vaughn 39. A: T Vaughn C Roy 39 K Russell 37 S Howie 35 S Roy 34 M Howie 33 P Rackham 32. B: A Goss A Keily 36 P Isaacs 34 R Mellors 33 J Freestone 32 R Kinlock 39.

   ASCOT PARK: Stableford north: B Hockley 35 J Saffin 30 D Sheffield N Lack 29. South: B Matthews 41 G Rennie 40 A Brauer 39.

   BAROSSA VALLEY: J Benzie 40 J Biggins 35 G Young 34 H Sandow 33 M DUnn J Mosey T Cowgill 32 G Johnson T Wall 31 K Turnbull E Planthaber D McDonnell 30.

   BELAIR PARK: Stroke div 1: C Luscombe 66 S Alston 67 L Gould 68. Div 2: R Irizarry P Luscombe 78. Women par: C Smith 1 down. Tue Stroke/medal: C Luscombe 70. Div 1: C Luscombe 70 S Alston T Teisseire 73. Div 2: T Stewart 73 P Luscombe 74. Women: E Cotter 81.

   BLACKWOOD: Stableford A: R Marshall 37 C Claxton A Romeo R MacDonald 35 A Hicks 34 S Tuffnell 33 G Brooks L Elliott M Hogben N Kyriazopoulos 32. B: A Semmens 38 M Dibben 36 K Donovan T Clark J Gilleade P Danvers 35 C Philpott D Boscence 34 M Holmes B Anderson 33. C: D Footner 39 D Oakley 37 G Schneider 36 S Potiuch 35 C Brown 33 O' M Donnell A Hamilton G Rose G McInnes A Dadej 32.

   EDWARDSTOWN: Stableford: K Owens 35 P Dabinett C Ashmore 34 C Burton A Parkes P Mills G Smith 33 C Moyle R Turnbull 31 P Bennett 30.

   FLAGSTAFF HILL: Barry Alderson Trophy: A Leo 6 up. A: I Boots 5 up B Polkinghorne 4 up M Kendall 3 up T Gourdis 2 up J Mack D Baker 1 up M Warburton H Fromm J Leo. B: C Wilson 5 up G Hope L Stokes 3 up B Hudson B Winstanley D Glanfield 2 up C Skewes P Bastian P Shillabeer 1 up J I'dell G Warburton G Smith E Perowitz. C: A Leo 6 up G Cooper 4 up M J Cooper 3 up P Vigants S Jansen 2 up B Griffin G Mills G Sax sq G Meggison D Eyre. Women: S Clark 2 up.

   FULHAM RAMBLERS: Club C'ship: Quarter-f: R Goodwin 3 d B Goldsworthy 2, G Tapscott 3 d J Scardigno 2, G Hare d B Chapman 1 up, L Price 4 d M Whitford 3. Stableford: S Roennfeldt 40 D Petch A Evans 37 G Proud G Langeluddecke 36 M Clayton 26.

   GLENELG: A: B Welsh 69 I Foord A Nash 71 P Gander M Kuys P Fraser 72 T Rundle A Rice M Dignan C Kapsis 73. B: M Carn 70 I Garder 72 R McKeon P Hawke M Meeke 73 M Fleer 75 J Oatey S McCarthy B Jarrad C Pudney M Haynes C Bridgman 76. C: W Burgan 69 N Graham 70 T Myatt 73 F Vaskas 76 B Jacobssen 77 J Pyke W Sands 78 K Smith S Kennedy P Hoiles 79. Women: J Lendrum 75 R Hughes 77 J Dale-Harris 78.

   GRANGE: Stableford: Blue West: A: M Corser 36 P Zerella J Crierie 34 M Brown 33 G Evans N Laird E Katsaros 32 S Davey A Tapp I Dunlop 31. B: P Langham T Marshall 39 M Smyth 35 G Dodd 34 P Mazzone D Fullgrabe L Humphreys 32 K McGorm P Hill R Smyth 31. C: R Bowden 35 N McPhee 31 M Richards A Zeltins J Chaplin A Zervas 30 J Clayton 29 D Jones R Ryan M Pedler 28. Blue East: A: D Thompson 37 J Bell J Rossetto 34 S Wong J Scopacasa G Chesterman T Wright N McKellar 33 P Ormsby 32 N Thompson 31. B: T Williams 39 G Bennett M Bessell 37 P Spence 36 G Worsley 35 J Marsland 34 K Retallack A Dewar I Craig 33 J Thomas 32. C: G Daly 39 T Gaunt 36 C Foo 34 J Woodside 33 R Crawford 32 K Mah R Bates R Brewer D Wiles 31 J White 30. West Red: D Middleton 37 R King 33 D Rewell C Giles 32. White Tee: G Bishop 32.

   HAMLEY BRIDGE: Stroke: P Shields R Cameron 67 R Charman 69 D Cooper 70 N Stringer J Mitchell 71. Stableford: N Bowden 43 W Van Pelt L Hatcher G Dahlitz 41 J Mitchell 39.

   HIGHERCOMBE: Stableford: A: R Bertram 35 P Reuter Jnr 33 T Jones 32. B: K Stevens 40 J Sisson 38 B Nyskohus 37. C: M Gennoe 40 A Muhrer M McInerney 35. Ball winners: R Hodgkinson I Wilson S Souphandavong S Mitchell 34 B Rowan-Kelly J McLaren N Hinds Les Forrest B Whittington B Bondarcev 33. Women: B Wilson 36 J Giles 32.

   ISLINGTON WORKS: Stableford: J Dunning 37 J Smart 36 K Dunning N Stone 32 D Braysher 31 R Falting R Padget T Hoppo 30 V Piwen K Bubner R Bates 29. Matchplay: President 5 d Captain 1.

   JIMMINY CRICKET: Stroke 9-hole/Medal: K Pahl 29. A: R Coady 32 I Hutchens 33 B Perry 34 S Challen B Flint G Hoover 36 S Huuuish 37. B: P Jones 33 P Groves M Jones 34 P Mully A Marsh A Widdison 35 D Taylor 36 A Jack-Brabbins M Knobby S Marsh 37. C: K Pahl 29 L Lynton S Mules 33 S Caggiano 34 S Ciszkowski 35 M Willaims 36 S Fisher B Nyland 37. D: A White 33 M Hill R Thorpe 35 P Biggsy 36 P Hutchinson 37. Matchplay: R Davis d D Ketut A May d B Perry D Wood d D Bryant.

   KENTON VALLEY: Stableford: D Schiltz 40 R Sheerer J Linke 37 T Davies P Whipp 36 T Murphy M Jones 35 R Sarah 34 J Marsden R Loman 33.

   KOOYONGA: Stableford. A: B O'Connor 37 K Parker M Mitton 35 J Cocks 34 B Morkunas 34. B: I Hutchin 37 T Dolman K Ballantyne 36 B Hall D Hatwell 35. C: C Nicholls D Simpson 35 B Kavanagh 33 J Corbett R Clapp 31. C: Green: C Reynolds Q Gower 32. Women: J Deacon 32 K Miki 30.

   LINKS LADY BAY: Geoff Murill Mug: R Alldritt 13 up T Harold 14 up R Williamson 16 up T Kutschbach 19 up S Janssen 20 up W Dyer 21 up.

   MANNUM: Stableford: J Packer 37 D Jericho 35 P Joyner 34 T Johnson 31 J Applebee 30. Wed Women Par: L Hancock 2 down J Jericho 4 down M Logan R Freeman 5 down S Dahlitz 10 down. Tue Stroke: N Dalton 68 B Silcock 70 B Logan 72 P Joyner 75. Stableford: G Littlefield 21 B Houston 19 R Foreman 18 R Nagle 17 L Ridgecooke 14.

   MAWSON LAKES: Par/trophy: D Hocking 4 up. A: M Howson 3 up T Richter 1 up R Clarke sq T Thomson J Watherston 2 down D Payne P Randall A Polckinghorne R Wauthope 3 down B Foul 4 down. B: D Hocking D Somerville 4 up T Carr 2 up A Robertson B Mobbs 1 up P Erxleden sq C Romano T O'Boyle 1 down B Henderson 2 down J Leech 3 down. C: P Sutherland 3 up G Sutherland G Collins 2 up T Elkins 1 up R Gavin A Dell sq J Clarke T Beck 2 down R Hooper B White 3 down. Women: P Polkinghorne 3 down S Salter 5 down K McInnes 10 down.

   MCCRACKEN: Stroke/medal: J Barry 77. Div 1: G Randall 74 M Hendricks 78. Div 2: K Boos 79 T Clarke 81. Ball winners: G Dawson P Hughes 79 S Scholefield J Hartman G Borlase R Pierce 81 A Chiera 82. Women: D Hewes 81 B Blackett 82 S Lewis 83.

   MCLAREN VALE: S North 1 up D MacAuley G Benson 1 down G Young 2 down. B: N Price J McMurtrie M Hood 2 up A Galletly B Wilson 1 up. C: R Kappler 2 down I Fox S Butler 1 up B Shore 1 down. Hole-in-one: D MacAuley.

   MITSUBISHI STAFF: Club C'ship: Semi-f: A: M Loan d P Bryant 3-1 S Belcher d J White 1 up. B: B Robbinson d K Tolius 2-1 S Balter d J Gould 4-3. C: D Clarke d P Edwards 1 up R Dale d P O'Connor 5-4.

   MOUNT OSMOND: Stableford A: G Halliday 38 K Phelps 37 W Engel 35 K Chan 34 G Bennett 33 J Bruce 32. B: M Mullins 42 J Morgan 39 G Sumison 37 D Prill 36 P O'Donnell 34 N Hawkshaw G Wadsley F Filippi B Slimming 33 S Liaw D Jones T Milowski 32. C: J Wilson 42 T Kluvanek 41 J Dundon J Ngalia 40 J Crawford 38 M Pierce C HUghes 36 B Wolton P Simecek 35 I Wittenberg M Bennett 34. Women: S Bishop 33 L Finch R Robinson 32.

   MT BARKER: Stableford A: R Hewson D White 34 J McInnes 33 H Massey 31. B: R Marshall 38 T Strout 34 R Kirk 33 B Martin J Hancock 32 D Kelly 31. C: P Hughes 40 J Stuiver 36 R Kinlough K Dickin 35 G Kewen 34 G Dyer B Hall 33 J Daley M Weinert D Holtham 32 P Nesbitt 31. Women"V Deeble 33 G Vort-Ronald 28.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford: S Sullivan 31 P Turvey 30 S Tregenza 29 J Heusler 24 G Nicholls 21 A Kneebone 18. Wed Stableford: P Flatman 37 S Sullivan 35 P Wightman 33 K Franklin 31.

   MURRAY BRIDGE: Stableford: W Heyer 44. A: P Phillips 38 J Morgan 37. B: A Sims cb S Robbins 38. C: T Matthews cb P Secker 41. Ball winners: W Morrison G Ryan 38 S Williams U Te Aho D Behlau 37 B Fisher S Trinder J Marcus A Gierus J Lipp 36. Women: A Marsters 35 S Antel 32 L Hodge 31 J Leane 30.

   NORTH ADELAIDE: Stableford A: S Leathem 39 J Coakley 35 D Nicholls 35 S Arkun 34. B: P Sahb 40 A Gencarelli 39 P Adams 37 L Rutkowski 36. C: R Sewell 42 A Craig 41 M Ball 34 M O'neill 34.

   NORTH HAVEN: Stableford winner: R Todd 37. Ball winners: G Wride M Nicholson 37 G Chesson 36 A Dixon 32 N Wallis 31 G Aspinall 30 R Beer S Pearce 29.

   NORTH LAKES: Par A: W Stringer 1 down A Mitchell 2 down cb. B: G Shepherd 4 up D Applebee 3 up. C: I Slater 1 up R Hunter 2 down cb. Ball winners: A Baker V Bennetts 2 up D Haddington D Mathews G Trace D Dawson 2 down.

   OAKBANK: Par: R Owen 8 up B Henningsen P Schofield 5 up A Pavy J Smart 2 up G Parker G Papargiris N Jenkins 1 up K Makings A Deane sq.

   OAKS: Stroke: F Saponari 65 L Caporaso 72 G Watson B Baldin 73 M Rolfe 75 J Sanders M Burden 76 H McLeod 78 R Lloyd F Spadavecchia 79 H Luna 81.

   REGENCY PARK: Stableford: Karen Paynter Trophy: F Wechslinger cb 40. A: A Jurja 40 H Daw 37 M Muldoon 36 A Hutcheon C Taylor 28. B: G McLean J Bacon J Hargraves 36 S Petkidis P Gibbens 35 M LeDan 34. C: M Rawlinson 37 R Criessen 35 P Dodd 31 W Shermerewich 30 S Henry 29 Z Jurga 26. D: F Wechslinger 40 P Fitzpatrick R Cochrane 38 R Sieben 37 D Moretti B Cirjak 36.

   ROYAL ADELAIDE: Stableford A: S Chen 35 M Hawthorn 34 L Carpenter T Astley 32 B Collins P Maddern D Butler 31 M Craig T Pozza 30. B: I Roberts-Thomson 36 J Bennett T Warhurst 35 I Conrad 34 J McEwin 33 G Hall G Merrill 32 D Le Poidevin S Newman P James 31. C: M Morrison 41 R Sangster 36 P Ormandy G Frayne 34 I Simmons D Howie R Trengove S Mainpriza 32.

   SA POLICE: At Grange: Mon stableford: M Warren 39 G Eitrich 38 H Davies S Daniels 37 V Cammack 35.

   SA REBELS: Stableford: R Bollard 44 N Searle 39 A Baumanis cb K Pugh 38 B Weir 36 K Edwards A Curtis 34 R Miller T Godfrey T Cope D Collyer 33.

   SA TAXI: Stroke/medal: A Baumanis 59. A: K Edwards 61 L Venturini 68 J Neary 73 R Bollard 74 M Gynell 75 J Roberts 77. B: G Hector 61 N Soppitt 62 I Bentley 63 R Giles 65 S Mallison 67 P Haddy R Miller 69 A Sawtell B Weir 71 A Curtis 74. C: J Mufford 64 M Jordan 65 T Cope L Gasmier 67 P Jarmer 68 W Bollard P Johns 70 G Nein dorf N Searle 71 I Alw 74 B Coulter 75 J Mattner 76 J Ballentine 78.

   SALISBURY: Tues stableford: R Benzie 44 D Scahes 49 I Stevanja B Dunn 50 W Kennedy 54 R Connoley 55 G Hughes 56 B Reed D Morgan P Caddies 57 T Kew 58.

   SANDY CREEK: Stableford: I George 39 C Thornton 37 M Hoffmann 36. B: J Wozniak 38 G Donaldson 37 C Swinstead 36. C: D McEvan 39 J Ashdown D Hubber 34. Women: K Korber 34.

   SHELL: Par: R Richardson 5 down P Sahb G McGarrigan G Chilvers 6 down M Johnson 7 down F Sampson J Kaftan 9 down.

   SOUTH LAKES: Stableford winner: J Jones 36 C Murrell 34. Ball winners: J Nowell 32 G Hollis A Bell 31 P Stephens W Abdilla 30 C Harrison J Morgan 29 C Clarke 29 G Furze 28. Par Div 1: P Cutting 1 up J de Roos sq. Div 2: B Jones 3 up A McDonald 1 up. Div 3: M Harvy 2 up R Fiebiger 1 up. Div 4: J Weeden 2 up G Roberts 1 down. Ball winners: R Fiora 1 up G Johnston L Hall B Worby C Williams R Moeller sq M Taylor S Trew D Haddrick 1 down.

   STRATHALBYN: Stableford A: R Pitt M Condom 33 D Keane T Formby  27 G Pitt 24 G Robson 17. B: D McMurtric 35 D Wright 33 L Gill 31 A Ulstrup 30 D Bell 29 P Jones 24. C: T Wiltshire 32 J Williams W Barlett 30 I Schroeter 28 M Schebella M Rigby'Meth 26 A Cash 22.

   TANUNDA PINES: Stableford A: M Campbell G Bethune 35. B: P Sellar 39 D Lane 34. C: N Day 34 N Kuchel 33. Ball winners: R Deer 33 N Harris O Middleton R O'Callaghan S Rawlinson G Greenfield 32 V Veevers 31 B Verhoef 30. Women: R Newstead 24.

   TEA TREE GULLY: Par: A: R Foreman 4 up D Mathews R Pope D Howatson 1 up S Champion sq. B: F Perrotta 3 up D Earles 1 up M Matuhina sq T Hynd E Robinson 1 down. C: S McGavin 3 up S Hodgson J Clements 2 up J Klemm G Mewett 1 up.

   THAXTED PARK: Stableford A: R Tonkin 38 M Jenkins D Scott R Grimes R Wickstein B Austin 36 P Scott 35 C Thomas J Dornan 34. B: P Ward B Emmett 42 P Mueller J Ricks 41 P Young 40 P Neville 39 M Reilly 38. C: A Limpus 43 D Sonntag 41 K Griffiths M Knight 38 B Nelson 37 G Purvis D Macdougall A Martin J Quinn 36.

   THE VINES OF REYNELLA: Stableford: A: M Bamping P Fagg 39 S Bryan 37 A Lindner B Wilson 36 P Gregory 35. B: M Dutton 39 T Beeby G Ottaway 37 D Wright G Gill 36 P Whipp 35. C: M Mitchell 43 B Wise 40 N Eglinton 38 D Porter J Bate P Sandercock 37.

   VALLEY VIEW: Stroke A: R Coulter 52 S Owen 55 G White 56 N Zollo 58 D Ahier 59 S Breynard 60 D Kohlhagen 67. B: A Nemeth 52 D Laidlaw E Barlow 53 J Moore 55 S Gelichev L Kneebone J McGrath D Hann 58 A Jila P Cartwright 59 N Amundsen 60 T Garlick 64. C: R Ahier 50 M Choi 53 M Gow M Cooper 54 K Whitby T Fitzsimmons 55 G Williams 56 P Luke 57 A Gitau 59.

   VICTOR HARBOR: Stableford: A: P Tierney cb J Roberts 33 W Bridgman 32. B: P Jenkins 38 P Riggs 36 J Webster 34. C: M Redshaw 37 M Inkster F Murphy 36. Ball winners: M Anderson 35 R Madley C Allen D Proud M Lunniss T Tillson K East 34 M Paluszkiewicz M Cole B Burnett 33. Women: F Williss 34 S Brewster-Jones H Filmer 32 H Collinson 31 J Hyde M Anderson C McEachern L Stratfold 30 B Lockwood 29.

   WALLAROO: Stableford: J Threlfall 43. A: T Jamieson 39 B Wall 37 T Nolan B Markovic G Donovan 36 R Harris 34 B Jamieson 33. B: G Wehr 41 D Welke 38 G Richardson S Busch B Tobitt 36 R Paxton 34 A Du Toit 33. C: D Nottle 39 J Snodgrass 35 L Munchy P Webb 32 H Wehleit 27.

   WEST LAKES: Stableford A: R Kelling 37 G Huppatz cb S Redford 35 C Anderson 34 G Rowe cb 33. B: D Walker 37 L Pope cb R Sullivan 36 M Ahpene cb R Christensen 35. C: N Ellis 40 D Cockshell cb M Panno 39 G Bowels 37 J Canino 36. Ball winners: P Dienelt cb 35.

   WESTWARD HO: Stableford/R Fanning trophy: S Klenner 39. A: B Ballard 39 A Linane D Brude 37. B: B Taylor J Matson T Severin 36. C: P Aspinall 37 B Hall M Feetham 36. Ball winners: S Clark T Moore M Cahill W Davies S Tari D Dickson C Roberts K Skelley I Probst 35. Women: B Clapp M Bosch 29.

   WILLUNGA: Stableford A: M Atkinson 42 D Packer 40 L North L Bennett 38 P Standfield 37 J Urlwin I Main 36 D Rowe M Sutton R Elliott 35. B: B Lambert 40 K James P Edwards 39 I Norman G Cottrell R Dwyer 38 T Paterson 36 N Wallis 35 N Fickling D Rogoznica 35 C Franklin 34. C: M McPherson 38 G Roberts S Layton 37 K Lord J Wright 34. Women: J Reynolds 35 D Hawkins Romain 32.

   WIRRINA COVE: Stableford Div 1: I Carr 29 D Norman 25 R Hyde 22. Div 2: B Livingston 36 G La Fontaine S Heath 32 S Gaskin 30 J Little 26. Women: D Cook 33 G Jones J Jellett 3 C Johns 26 L Johnson 25.

 

 

COUNTRY

   BALAKLAVA: Stroke A: I Michael 75 W Nagle 83 M Hameister 84. B: B Goudie 73 T Matz 76 D Brice 77. C: I Brice 66 M Liptrott 72 C Johnson 75. Wed stableford: B Hill 44 A Henstridge 43 J Curnow cb D Trickett cb J Michael 38 M Hahesy 36 D Goudie 35 M Cheverton cb C Dewhirst 33 W Delvendiep cb R Harris 32. Women: S Friedrichs 35 B Taylor cb J Taylor cb L Michael 33 C Mutton 27.

   BAROSSA VALLEY: J Benzie 40 J Biggins 35 G Young 34 H Sandow 33 M DUnn J Mosey T Cowgill 32 G Johnson T Wall 31 K Turnbull E Planthaber D McDonnell 30.

   KENTON VALLEY: Stableford: D Schiltz 40 R Sheerer J Linke 37 T Davies P Whipp 36 T Murphy M Jones 35 R Sarah 34 J Marsden R Loman 33.

   LINKS LADY BAY: Geoff Murill Mug: R Alldritt 13 up T Harold 14 up R Williamson 16 up T Kutschbach 19 up S Janssen 20 up W Dyer 21 up.

   LOXTON: Pinehurst: A Jiles P Sawade 70 S Harris D Creegan 71 C Wallridge G Schultz 72-1/8 M Hutchinson A Pfeiler 72-3/8 B Chapman B Proud 73. Mixed: H KaraAli J Cooney 72-3/4 P Harman J Ling 72-7/8 G MacInnes J Sawade 75-1/8 P Arndt C Arndt 76-1/8 D Tyler M Tyler 77-1/4.

  MANNUM: Stableford: J Packer 37 D Jericho 35 P Joyner 34 T Johnson 31 J Applebee 30. Wed Women Par: L Hancock 2 down J Jericho 4 down M Logan R Freeman 5 down S Dahlitz 10 down. Tue Stroke: N Dalton 68 B Silcock 70 B Logan 72 P Joyner 75. Stableford: G Littlefield 21 B Houston 19 R Foreman 18 R Nagle 17 L Ridgecooke 14.

   MCCRACKEN: Stroke/medal: J Barry 77. Div 1: G Randall 74 M Hendricks 78. Div 2: K Boos 79 T Clarke 81. Ball winners: G Dawson P Hughes 79 S Scholefield J Hartman G Borlase R Pierce 81 A Chiera 82. Women: D Hewes 81 B Blackett 82 S Lewis 83.

   MT COMPASS: Stableford: A: A Stoodley 36 DY Roser D Roser W Whitbread 35. B: M Carr 38 J Milligan 34 J Morrell 32. C: L Young 37 J Merritt 35 R Mashford J Love 34.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford: S Sullivan 31 P Turvey 30 S Tregenza 29 J Heusler 24 G Nicholls 21 A Kneebone 18. Wed Stableford: P Flatman 37 S Sullivan 35 P Wightman 33 K Franklin 31.

   MURRAY BRIDGE: Stableford: W Heyer 44. A: P Phillips 38 J Morgan 37. B: A Sims cb S Robbins 38. C: T Matthews cb P Secker 41. Ball winners: W Morrison G Ryan 38 S Williams U Te Aho D Behlau 37 B Fisher S Trinder J Marcus A Gierus J Lipp 36. Women: A Marsters 35 S Antel 32 L Hodge 31 J Leane 30.

   PORT LINCOLN: Stableford A: B Lees 41 G Barry 40. B: T McFarlane 40 R Martin cb 37. C: P Lancaster 41 L Mason 40. Ball winners: R Proude 38 G Cotton P Schalfer A Stevens 37 M Hegarty B Sorenson 36. Women: C Thompson 37 H George cb 34.

   PORT PIRIE: Stableford: T Minerds 41 J Meyres 40 R Johnson T Gloede C Tattoli 39 N Meyers T Spellman S Funke 38 V Renphrey 36.

   SANDY CREEK: Stableford: I George 39 C Thornton 37 M Hoffmann 36. B: J Wozniak 38 G Donaldson 37 C Swinstead 36. C: D McEvan 39 J Ashdown D Hubber 34. Women: K Korber 34.

   SOUTH LAKES: Stableford winner: J Jones 36 C Murrell 34. Ball winners: J Nowell 32 G Hollis A Bell 31 P Stephens W Abdilla 30 C Harrison J Morgan 29 C Clarke 29 G Furze 28. Par Div 1: P Cutting 1 up J de Roos sq. Div 2: B Jones 3 up A McDonald 1 up. Div 3: M Harvy 2 up R Fiebiger 1 up. Div 4: J Weeden 2 up G Roberts 1 down. Ball winners: R Fiora 1 up G Johnston L Hall B Worby C Williams R Moeller sq M Taylor S Trew D Haddrick 1 down.

   TAILEM BEND: Stableford: D Jaensch 40 R Morawski cb T Haydon 35. Women: L Jaensch 40 M Verhees 39 P Morawski cb C Heym 36. Par: Graham Lipp cb M Parker 1 down L Jaensch 3 down.

   VICTOR HARBOR: Stableford: A: P Tierney cb J Roberts 33 W Bridgman 32. B: P Jenkins 38 P Riggs 36 J Webster 34. C: M Redshaw 37 M Inkster F Murphy 36. Ball winners: M Anderson 35 R Madley C Allen D Proud M Lunniss T Tillson K East 34 M Paluszkiewicz M Cole B Burnett 33. Women: F Williss 34 S Brewster-Jones H Filmer 32 H Collinson 31 J Hyde M Anderson C McEachern L Stratfold 30 B Lockwood 29.

   WALLAROO: Stableford: J Threlfall 43. A: T Jamieson 39 B Wall 37 T Nolan B Markovic G Donovan 36 R Harris 34 B Jamieson 33. B: G Wehr 41 D Welke 38 G Richardson S Busch B Tobitt 36 R Paxton 34 A Du Toit 33. C: D Nottle 39 J Snodgrass 35 L Munchy P Webb 32 H Wehleit 27.

   WHYALLA: Stableford A: M Gordon 38 D Veart 37. B: I CHambers 41 G Coulter 40. C: P Scheide 38 A Higgins 36. Ball winners: A Harrison 39 L Beaty cb A Slater 38 D Thorpe cb K Jeffreys 36 I Grant D Kinslow R Brambridge P CHapman B Meixner N Fergusson M Angus cb D Goodwin 35.

   WIRRINA COVE: Stableford Div 1: I Carr 29 D Norman 25 R Hyde 22. Div 2: B Livingston 36 G La Fontaine S Heath 32 S Gaskin 30 J Little 26. Women: D Cook 33 G Jones J Jellett 3 C Johns 26 L Johnson 25.

   YORKETOWN: Stableford: G Haddow S Helmore 37 I Hoile 36 R Goody M Giles 35 P Bajcarz M Haylock B Jones 34 M Hincks G Carter 33.

 

 

COUNTRY

   BALAKLAVA: Stroke A: I Michael 75 W Nagle 83 M Hameister 84. B: B Goudie 73 T Matz 76 D Brice 77. C: I Brice 66 M Liptrott 72 C Johnson 75. Wed stableford: B Hill 44 A Henstridge 43 J Curnow cb D Trickett cb J Michael 38 M Hahesy 36 D Goudie 35 M Cheverton cb C Dewhirst 33 W Delvendiep cb R Harris 32. Women: S Friedrichs 35 B Taylor cb J Taylor cb L Michael 33 C Mutton 27.

   BAROSSA VALLEY: J Benzie 40 J Biggins 35 G Young 34 H Sandow 33 M DUnn J Mosey T Cowgill 32 G Johnson T Wall 31 K Turnbull E Planthaber D McDonnell 30.

   KENTON VALLEY: Stableford: D Schiltz 40 R Sheerer J Linke 37 T Davies P Whipp 36 T Murphy M Jones 35 R Sarah 34 J Marsden R Loman 33.

   LINKS LADY BAY: Geoff Murill Mug: R Alldritt 13 up T Harold 14 up R Williamson 16 up T Kutschbach 19 up S Janssen 20 up W Dyer 21 up.

   LOXTON: Pinehurst: A Jiles P Sawade 70 S Harris D Creegan 71 C Wallridge G Schultz 72-1/8 M Hutchinson A Pfeiler 72-3/8 B Chapman B Proud 73. Mixed: H KaraAli J Cooney 72-3/4 P Harman J Ling 72-7/8 G MacInnes J Sawade 75-1/8 P Arndt C Arndt 76-1/8 D Tyler M Tyler 77-1/4.

  MANNUM: Stableford: J Packer 37 D Jericho 35 P Joyner 34 T Johnson 31 J Applebee 30. Wed Women Par: L Hancock 2 down J Jericho 4 down M Logan R Freeman 5 down S Dahlitz 10 down. Tue Stroke: N Dalton 68 B Silcock 70 B Logan 72 P Joyner 75. Stableford: G Littlefield 21 B Houston 19 R Foreman 18 R Nagle 17 L Ridgecooke 14.

   MCCRACKEN: Stroke/medal: J Barry 77. Div 1: G Randall 74 M Hendricks 78. Div 2: K Boos 79 T Clarke 81. Ball winners: G Dawson P Hughes 79 S Scholefield J Hartman G Borlase R Pierce 81 A Chiera 82. Women: D Hewes 81 B Blackett 82 S Lewis 83.

   MT COMPASS: Stableford: A: A Stoodley 36 DY Roser D Roser W Whitbread 35. B: M Carr 38 J Milligan 34 J Morrell 32. C: L Young 37 J Merritt 35 R Mashford J Love 34.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford: S Sullivan 31 P Turvey 30 S Tregenza 29 J Heusler 24 G Nicholls 21 A Kneebone 18. Wed Stableford: P Flatman 37 S Sullivan 35 P Wightman 33 K Franklin 31.

   MURRAY BRIDGE: Stableford: W Heyer 44. A: P Phillips 38 J Morgan 37. B: A Sims cb S Robbins 38. C: T Matthews cb P Secker 41. Ball winners: W Morrison G Ryan 38 S Williams U Te Aho D Behlau 37 B Fisher S Trinder J Marcus A Gierus J Lipp 36. Women: A Marsters 35 S Antel 32 L Hodge 31 J Leane 30.

   PORT LINCOLN: Stableford A: B Lees 41 G Barry 40. B: T McFarlane 40 R Martin cb 37. C: P Lancaster 41 L Mason 40. Ball winners: R Proude 38 G Cotton P Schalfer A Stevens 37 M Hegarty B Sorenson 36. Women: C Thompson 37 H George cb 34.

   PORT PIRIE: Stableford: T Minerds 41 J Meyres 40 R Johnson T Gloede C Tattoli 39 N Meyers T Spellman S Funke 38 V Renphrey 36.

   SANDY CREEK: Stableford: I George 39 C Thornton 37 M Hoffmann 36. B: J Wozniak 38 G Donaldson 37 C Swinstead 36. C: D McEvan 39 J Ashdown D Hubber 34. Women: K Korber 34.

   SOUTH LAKES: Stableford winner: J Jones 36 C Murrell 34. Ball winners: J Nowell 32 G Hollis A Bell 31 P Stephens W Abdilla 30 C Harrison J Morgan 29 C Clarke 29 G Furze 28. Par Div 1: P Cutting 1 up J de Roos sq. Div 2: B Jones 3 up A McDonald 1 up. Div 3: M Harvy 2 up R Fiebiger 1 up. Div 4: J Weeden 2 up G Roberts 1 down. Ball winners: R Fiora 1 up G Johnston L Hall B Worby C Williams R Moeller sq M Taylor S Trew D Haddrick 1 down.

   TAILEM BEND: Stableford: D Jaensch 40 R Morawski cb T Haydon 35. Women: L Jaensch 40 M Verhees 39 P Morawski cb C Heym 36. Par: Graham Lipp cb M Parker 1 down L Jaensch 3 down.

   VICTOR HARBOR: Stableford: A: P Tierney cb J Roberts 33 W Bridgman 32. B: P Jenkins 38 P Riggs 36 J Webster 34. C: M Redshaw 37 M Inkster F Murphy 36. Ball winners: M Anderson 35 R Madley C Allen D Proud M Lunniss T Tillson K East 34 M Paluszkiewicz M Cole B Burnett 33. Women: F Williss 34 S Brewster-Jones H Filmer 32 H Collinson 31 J Hyde M Anderson C McEachern L Stratfold 30 B Lockwood 29.

   WALLAROO: Stableford: J Threlfall 43. A: T Jamieson 39 B Wall 37 T Nolan B Markovic G Donovan 36 R Harris 34 B Jamieson 33. B: G Wehr 41 D Welke 38 G Richardson S Busch B Tobitt 36 R Paxton 34 A Du Toit 33. C: D Nottle 39 J Snodgrass 35 L Munchy P Webb 32 H Wehleit 27.

   WHYALLA: Stableford A: M Gordon 38 D Veart 37. B: I CHambers 41 G Coulter 40. C: P Scheide 38 A Higgins 36. Ball winners: A Harrison 39 L Beaty cb A Slater 38 D Thorpe cb K Jeffreys 36 I Grant D Kinslow R Brambridge P CHapman B Meixner N Fergusson M Angus cb D Goodwin 35.

   WIRRINA COVE: Stableford Div 1: I Carr 29 D Norman 25 R Hyde 22. Div 2: B Livingston 36 G La Fontaine S Heath 32 S Gaskin 30 J Little 26. Women: D Cook 33 G Jones J Jellett 3 C Johns 26 L Johnson 25.

   YORKETOWN: Stableford: G Haddow S Helmore 37 I Hoile 36 R Goody M Giles 35 P Bajcarz M Haylock B Jones 34 M Hincks G Carter 33.