Date: July 31, 2016
Author: Golf Australia

South Australian club golf results – Saturday

METROPOLITAN

   API: L Breavington Trophy: N Crudden d P Rackham 19th. Stableford: A Keily 35. A: R Schapel 34 T Parsons 33 D Newman 29 T Vaughan 26 R Skully. B: A Keily 35 A Voss R Mellors 33 R Kinlock 30 C Irons 29 K Higgins J Freestone 28.

   ASCOT PARK: Winter Cup/Stroke: North: B Hockley 51 D Sheffield 52 P Lewis 55. South: C Kitson 71 R Gardner K Griffin 76 K Spencer 77.

   BAROSSA VALLEY: Stableford: A: S Siegele 40 A Oats 38 S Eygenraam 37 T Cowgill 36 C Berndt 35. B: G Mackie 42 B Gardner 40 M O'Brien 38 G Wills K Turnbull D Venning 37. C: S Reynolds 36 L Hampel 35 A Wigan G Maxted I Cartwright J Watson 34. Women: F Hockings 34 C Farley 33 L Roberts 32. Tue Women Stableford: C Mutton 37 Y Reynolds 33 L Downing C Hirst 32 P Van Nierkerk 31 B Kilpatrick C Holden H Sandow 30 C Vasek 29 R Sandstorm A Hancock H Cornford 28.

   BELAIR PARK: Stableford: A: F Tan 31 P Cotter 30. B: R Klimionok J Hemmings 33. Women: J Rayner 33.

   BLACKWOOD: A: J Hammond 40 J O'Reilly A Romeo P Brown 36 N Kyriazopoulos 35 C Martin P Risby R Sawtell 34 C Wade 33 C Bowey 32. B: R Higgins S Lightfoot 37 B Anderson 35 M Holmes M Irving M Forbes C Proud R Koehne 34 J Hill 33 C Nilsson 32. C: S Tregilgas 40 J Anglberger T Wohling A Moreton R Highes 35 R Carter A Walker 34 D Shannon P Rogers F ochbaum 33. Women: H Brauer 24.

   EDWARDSTOWN: Stableford: R Turnbull 35 C Ashmore 33 G Smith P Mills 31 C Burton D Hutchins 28 D Read 21.

   FLAGSTAFF HILL: Stableford/Trophy: R Hill 39. A: J Brown 39 M Kreuzer 38 J Mack 35 D Church Z Bray A Bland T Gourdis C Thomas 34 G Lomas S Jeffery 33 J Beal. B: D Cossey 38 G Warburton F Tobin S Semmler 35 D Kennett J McLellan 34 P Goddard B Veltmeyer C Skewes G Speirs S Steele 33 L Stokes T Winstanley P Willis. C: R Hill 39 S Cokkinos 38 M Poynter 37 R Armstrong D Tarca G Sax 35 D Bradley E Buckland 33 C Howell M McKeough 32 S Jansen C Theakstone J Mack L Flint 30. Women: T Cooper 32.

   FLEURIEU: Stableford: A: R Donald 35 M Klaveniek 34 H Nieuwenhuis 28. B: M Willis 38 C Smith D Crabb 37. C: T Watkin 36 B Wruck 32 M Huggard 31.

   FULHAM RAMBLERS: Stableford: N Roberts 39 S Roennfeldt L Price 37 G Langeluddecke 36 A Dawe K Hudson 35 P Price G Proud 34 M Naley B Chapman M Clayton 33 R Dopson 24.

   GLENELG: A: M Ward 4 up P Gander 3 up T Rundle S Laslett sq T Dean D Scholz C Burns P Jeffery 1 down. B: D Mather 3 up T Entwistle C Drew D Trembath S Rowe 2 up J Faust D Rowse 1 down R Attenborough D Burns L Langanis 2 down. C: T Raman 3 up L Friebe 2 up G Lyall 1 up P Knight H Hudson E Rowe P Bock sq B Roberts M Raggatt K Hyams 1 down. Women: J Dale Harris C Symons 1 down C Dillon R Osborn D Loveday 2 down.

   GOLF SA: At Barossa Valley: Bronze Plate Country Meeting: Tue 36-hole Stableford: C Mutton 66 P Van Niekerk cb C Hirst 59. 18-hole: C Mutton 37 Y Reynolds 33. Veterans' 36-hole: R Sandstrom 58 K Aboutaleb 56. Wed 18-hole: K Aboutaleb cb A Billa 34. Country v Metro Salver: Metro cb 273. Foursome: A Snadjer S Yates 69-1/2 Y Reynolds H Cornford 75-1/2 P Van Niekerk P Wood 109. At Tumby Bay: Silver Salver: Tue: D Christie 82. Wed: L Barlow 160 D Christie 164. Hcp: V Klingberg 148. Tue: A Sweeney 74. Wed: L Barlow 73.

   GRANGE: Stableford: West: A: S Bradfield 35 D Carroll 34 A MacMillan A Evreniadis T Mead K O'Donnell 33 A Pethick C Marriott S Brewer P Corrick A Na 32. B: Poves S Thiele 35 A Yoshiba P Kelly 34 T Lember R Benbow P Kelly G Heynen B Kemp 33 P Ridge L Kennedy 32. C: B Papagiannis 36 B Blanks B Specht 34 M Ravno 33 J Robinson K Pena R Batchelor P Maguire 32 J Chaplin J Moore K Robinson 31. East: A: P Cousins 41 J Crierie N McKellar 34 Miffiths G Bennett L Wells R Sugars 33 K Meyer 32 M Romeo M Doyle M Smith 31. B: C Breslin 37 Iay M Geddes 36 R Smyth D Murray R Hayes 32 C Byrne I Prime R Allen S Fairs 31 I Limb 30. C: P Nikolettos 37 G Edwards P Tubb D Johns 33 R Romeo 32 S Ballestrin G Evans 31 J Dragani R Quinn W Jones G Retsas 30. Women: West: L Simpson 31 E Adams 30. East: C Ouslinis 34 S Bremert 32 J Wundersitz D Middleton 30.

   HIGHERCOMBE: Stableford: A: K Ashworth 35 M Deverson P Reuter 34. B: B Caldwell 36 D Claxton 35 B Brooks 34. C: P McPherson M Mitchell 34 T Tallis 33. Ball winners: S Barron J Keeble 34 D Murray B Thompson P Brown 33. Women: K Pearson 26.

   KENTON VALLEY: Canandian foursomes: R Howe Haggis cb D Foran S Foale 57 B Hicks Jacko 59 P Wortley Ynot 60 Elvis J Hanen 62 F Lucks E Owen 68 K Owen N Douglas 70 T Bennet J McKenzie 72 T Rotton A McKenzie 74 S Fedele R Surace 75.

   KOOYONGA: 4B Stableford: CJ Wright J Whiting 72 N Reade G O'Loughlin 71 J Bishop J Cocks 70 M Schulze C Mason, B Morkunas A Morkunas 66.

   LINKS LADY BAY: P Burge 39 J Romano 37 G Thompson 36. Women: Y Stone 34 A Roden 32 G Robertson 30.

   MANNUM: Stableford: S Thompson 40 C Vigar 39 J Zerk 37 R Scriven 36 G Hill B Borman 35 R Freeman H Miller 34 J Applebee 33. Tue Stableford: S Thompson 36 P Joyner 27 D Gaskell 22.

   MARION PARK: Stableford: A: A Chowles 37 M Dean 36 S Young 32 G Dean 28 B Murray 21. B: S Gilbert 33 C Haynes 32 M Luczak 31 A Parrott 30 T Richardson 28 S Holt 26 K Mader P Coldberg 24 A Baumanis 23. C: R Dean 28 M Boston P Manson 27 I Troupisidis 25 M Gahan 23 I Bristow 22.

   MAWSON LAKES: Stableford/Mawson Lakes Hotel Trophy: S Goodwin 40. A: K Polkinghorne 40 P Thomson A Cutting 38 M Howson 37 A Polkinghorne P Pederson 36 R Wauchope P Geesman 35 P Williamson T Richter 34. B: S Goodwin 40 L Laws 39 J Wapherston D Clarke 38 D Payne 36 L Moyle D Bailey 35 K Davenport P Randall 34 R Martin 33. C: M Nugent 37 G Schmidt 36 H Clarke J Leung 35 T Carr P Coles 34 L Bollenhagen G Smart 32 R Hooper D Akeit 31. Women: P Polkinghorne 31 S Gibb 28.

   MCCRACKEN: Stableford: R Pierce 41. Div 1: G Borlase cb J Barry 35. Div 2: D Edis 37 J Whitworth 35. Ball winners: E Dimanno A Hayden P Smedley 34 B Ferrari J Thompson 33 P Lewis 32 R Blaker R Reichman 31 M Mallet 30. Women: S Lewis 29 J Blacker 26.

   MCLAREN VALE: Stroke: A: P Gay 67 B Hill 68 B Bowey cb P Schmeal cb D Godfrey cb L Kotz 70. B: T Bartsch cb B Wilson 67 D Peek 69 J Hunt cb G McDonald 71. C: R Muir 67 G Chadbourne cb S Butler 69 M Martin 70.

   METRO FIRE: M Williamson 77. A: S Hann 78. B: M Watherston 81. Ball winners: N Turner J Megaw G Sulley 82.

   MITSUBISHI STAFF: 3 club Stableford: R Dale 31. A: P Dougan 31 S Belcher 30 J Rowland P Rowe 24 T Bryant K Ebdrup 19. B: D Kemp 27 S McKenna 26 M Taylor P McKenna M Loan 25 Robbo 24 J Gould 21 K Tolius 18. C: G Hunt 30 B Clarke 29 G Mann 25 P Johnson 24 P Edwards 23 P Pearce 18.

   MT BARKER-HAHNDORF: Stableford: A: J Pegler 37 G Brooks P Wade J Kay A Roberts H Massey 36 K Barnes G Cox 35 B Clapp G Gambrell 33 K Mueller A Moffa J Dean B Davis 32. B: P Barlow R Kingma 37 R Elder 34 C White A Goodchild A Pettigrew T Johns D Brock A Williams J Hancock C Luke 32. C: G Deeble 37 P Hudson G Glynn-roe 35 D Crowley D Percy 34 P Nesbitt P Hughes R Honeychurch M Vercoe 32.

   MT OSMOND: A: I Hockridge 39 J Bruce 37 A Todd 36 M Hodgson 35 J Hill 34 G Beveridge R Diamond 33 N Hill 32. B: K Glastonbury 38 R Brady 36 M Dallosto I Seaborn A Gates 35 N Hawkshaw A Freeman 33 S-L Liaw J Chan A Kellock G O'Neil 32. C: M Pierce 38 D Evans M Marchetti A Girgolas 37 J Allin D Jones G Milde 36 F Hassan J Wright 35 P Tauriello M Gwilliam 33. Women: E Cooper 33 N Ku K Haysman 30.

   MURRAY BRIDGE: Stableford: A: K McLennan 41 M Potts 37 C Nailer 34. B: T Payne K Shepley 37. C: S Rothe 40 M Henderson 37. Women: A Wright 36 P Leech 32.

   NORTH ADELAIDE: Stableford: A: C Kong 39 C Fawkes 38 A Ross C Sinclair 37. B: P Sahb 38 R Irvine S Maione 37 K Naughton 35. C: M Davies R Green 38 G Williams I George 37. Women: C Coleman 33 D Cooper 32. Ball winners D Schwarz L Pytlik 31 S Russell V Kemp 30.

   NORTH HAVEN: Stroke/President's trophy: Rd 1: A: A Dixon 67. B: S Warnes. C: F Henderson 72. Ball winners: W Box A Kostich 69 J Burns 71 B Stevenson G Adam 72 S Clohessy D Brenton 73.

   NORTH LAKES: Stroke: A: K Attewell 68 C Swain 70. B: B Hanselman 67 G Trace 68. C: C Graham 71 S Foster 76. Ball Winners: S Chaleunxab 71 D Haddington G Hawkins B Whitehead 72 J Clarbull B McCall 73 H Doore 75 W Dawkins B Stagg 76 A Baker D Marchesi D Thepphavongsa D Dawson A Malpass 78.

   PENFIELD: Stableford: A: G Pettit 37 K Tsaknakis cb N Hotston J Cooper 36 B Stanley 35 A Penn 34. B: J Smyth cb D Pearce 38 D Vihervaara F Wright 37 N Greenwood 36 T Reynolds D Todd 35. C: R Twitchen cb S Williams 38 A Hanlin 37 D Waters 35 M Ronayne J Unger 34.

   REGENCY PARK: A Henry 69 M Muldoon 71 J Howard 75 S Pekidis R Bak 77. B: A Mahoney 70 R Martin R Hamilton 71 P Gibbens 73 G McLean 75. C: S Tongerie 67 W Schemerewich 74 R DDriessen 75 P Dodd 76 M Rawlinson 78. D: G Patini 69 A Hamilton 70 R Cochrane C Smallman 71 B Cirjak 76.

   ROYAL ADELAIDE: Stroke Foursomes: G Hall & G Lyall T Evans & Michael 88 I Rice & T Davies 89 A Tierney & M Hawthorn 90.

   SA POLICE: At Murray Bridge: Stroke: D Cheek 62 T Manns 67 A Richter 70 M Vowias O Goud 71.

   SA REBELS: At Adelaide Shores: Stableford: L Venturini 39 A Baumanis 38 D Buttery 35 J Neary B Coulter B Miller J Coombes 34 R Bollard T Godfrey 33.

   SA TAXI: At Berri: Stableford: A: M O'Callaghan 28 J Roberts 27 A Boyd J Pritchard 25 P Bozanic N Pritchard 24 P Branigan 21. B: R Giles 34 N Jordan 32 A Curtis 31 A Baumanis 29 A Sawtell B Wier 28 N Soppitt 25 L Gasmier G Hector 22 L Deering 16. C: B Coulter 32 M Jordan C Muller 28. Mon Stableford: A: B Miller 25 D Beesley 20. B: I Bentley 31 R Giles 18 N Jordan 16. C: M Jordan 17 K Newton 15.

   SANDY CREEK: Stableford: A: J Gumm 41 A Jeffrey S Voigt 40. B: C Hoppo 42 D Griffiths 41 T Holt 38. C: T Mosbey 41 M Cogan 40 A Rowe 39. Women: B Pye 42.

   SALISBURY: Tue Stroke: P Gibson 51 I Stevanja 54 W Dunn 56 D Scahes F Edington 59 P Caddies D Morgan R Connoley 60.

   SOUTH LAKES: Stableford/Margaret Stephens trophy: C Hayward 37. Div 1: A Fiebig S Bissaker 34. Div 2: C Hayward 37 P Marshall 36. Div 3: C Bishop 36 J Furness 34. Div 4: J Trebilcock 33 S Grieve 32. Ball winners: A Holsman R Fox 34. Women Stableford/Penny & Roger Stephens trophy: M Hoad 36. Div 1: M Trimmer 32. Div 2: H South 32 G Pritchard 31. Ball winners: C Murrell 32 J Hamilton J Buttery J Carthew J Jones 31 M Griffin V English K Fitzpatrick J Fiebig 30.

   STRATHALBYN: Par: D Mayes 2 up. A: G Robson A Hentschke A Pavy 3 down G Klenke P Perrin D Keane S Naylon 5 down G Betholini 7 down R Pitt F Clennett 9 down. B: K Nelson 1 down D Wright 3 down D Bell 4 down B Simpson D McMurtrie 6 down M Condon 7 down D Klenke 8 down K Handke 9 down R Skipworth 10 down L Gill 11 down. C: D Mayes 2 up J Coombe 4 down A Cash 8 down S Koerner 10 down I Schroeter 11 down.

   TANUNDA PINES: D Thuen 41. A: J Cullen 39 R Nairn 36. B: D Thuen 41 T Whales 36. C: S Henschke cb D House 36. Ball Winners: M Rodda G Lamshed 33 V Kleenmann B Veevers A Coutie O Middleton J Hoffman R Casey D Cock 32. Women: J MacPhail 33 J Rankine 30.

   TEA TREE GULLY: Stableford: B Bills C Baliga N Cordina 37 K Dicker 36. BGR: E Robinson 38 B Crafter 37 P Howlett P Richardson 36. CGR: P Kipreou 40 T Seymour 37 C McDonald G Molloy 36.

   THAXTED PARK: Stableford: A: A Percey A Skipper 37 T Hicks 35 R Wickstein J Shapter 34 C Thomas P Scott 33. B: A Farrelly 42 D Sampson 37 M Reilly 36 C O'connor 35 R Mace 34 A Wojcik 33. C: R Date 41 G Hilton 35 B Mcnamee 34 C Pemberton M Williams 33.

   THE STIRLING: Stableford: A: T Allen 36 J Bowen J Morro 35 P Corbett 32 W Wilkes 31. B: B Stevens 37 A Evans T Brilfa I Liddell 32 A Morrish 31. C: D Riddell 40 P Thomas 38 P Cattrall 36 K Monteleone 33 J Hayler 32. Women: J Page 35 L Thomas 30 M Donaldson 26.

   THE VINES OF REYNELLA: Stableford: A: S Leitch 39 M Gibbie 36 G Coombe B Virgo 35 G Isaac C Kearns C Russell 34. B: G Renfrey D Squire 37 K Berrigan P Hughes 36 B Dey P Whitford 35 P Redden 34. C: P Mullan 37 C Lambert 36 B Griffith E Ebelthite 35 G Downey B Shaw 34.

   VALLEY VIEW: Stroke A: R Coulter J Sturt 54 N Zollo S Gelichev 55 S Tanton 56 W Wilson 57 E Barlow D Ahier 58 D Kohlhagen 60 G White 62. B: A Nemeth 50 G Secker 53 N Amundsen 54 G Kerr 55 P Bennett 56 L Kneebone 56 T Garlick 57 J McGrath 58 D Hann J Moore D Hantke 60 B Fenwick E Santhanam 61. C: G Williams 53 M Gow 54 P Luke T Fitzsimmons K Whitby 55 A Gitau 58 R Ahier 59 M Choi 66.

   VICTOR HARBOR: Stableford: A: R McGrath 36 M Dann W Dale 34. B: K Harrison 35 G Hobbs 34 F O'Connor 33. C: M Rice 39 D Proud 36 G Back 35. Ball Winners: J Goldfinch 34 W Delasalle S Potter C Allen L Blight T Bainger C Megaw W Walsh G Honeyman C Higgins A Moffett 33. Women: A: M Anderson 38 C Fowler 35. B: H Filmer 31 V Cocks 30. Ball Winners: L Hodgson P Blain 32 C Ward R Kavanagh 31 J Williams 30 K Walker E Harrison L Reynolds S Wiltshire 29.

   WALLAROO: Stroke/Brenton Jamieson Trophy: D Miller 65 cb. A: B Wall 65 R Jamieson 68. B: G Donoban 69 B Jamieson 72. C: T Scarlett 69 R Heirich 72. Ball winners: T Jamieson M Laidlaw R Depledye A Spry 69 S Wheatley 70 D Warne 73 J Williams 75 T Chenoweth 77.

   WEST LAKES: Stroke: J Downs 64. A: S Blight cb I Henderson cb L Parker 70 S Medic 71 D Lucas 72. B: D Bennett 68 P Hockley cb W LeCornu 69 I Huddleston cb M Rankine 70. C: J Downs 64 A Kravinskis cb J Volaris 68 A Billows cb A Hollard 69.

   WESTWARD HO: Ambrose: S Caulfield K Van Kessel 65-3/4 B Winn G Robins 66-1/2 J Tari S Muntcaster, F INgram B Clark 66-3/4 C Tharp T Moore 67. Women Stableford: N Davey 33 B Clapp 29.

   WILLUNGA: Stableford: J Leslie A Baker 36 P Nield D Packer 34 D Rowe P McPherson G White D Manns 33 G Barry G Kerr B Logan 32. B: D Motteram 38 J Gutowski R Dellow L Sylva S J Goldsworthy 37 R Boffa M Bromham 36 A Pelling T Manns 35 G Toy R Hobby 33. C: M McPherson 36 G Rutherford 34 S Reddington 32 B Nield A Habner G Roberts G Purvis 31. Women: K Dunlevy 30 J Webb 29 J Stewart 26.

   WIRRINA COVE: Stableford: A: G Costello cb M Brazier cb D Norman 34 D Welch 32 P O'Sullivan cb 31. B: G LaFontaine cb K Rogers cb R Theseira cb T Martin 32 M Bennett 31. Women: G Jones 27 T O'Sullivan 26 L Johnston J Pearson 22.

   YANKALILLA: Par: J Stringer 1 up J T Smith sq D Madden 1 down J Long 2 down G Martin 3 down. Hole-in-one: B Symonds.

 

 

 

COUNTRY

   BALAKLAVA: Stableford/trophy: PB Thompson 37. A: PB Thompson 37 MW Smith 30 W Nagle 27. B: D Taylor 36 R Hahn 32 M Cross 31. C: G Anderson 35 D Trickett cb J Wilson 31. Wed Stableford: R Harris 37 M Hameister 34 C Hahesy 33 A Henstridge cb M Cheverton 31 C Dewhirst cb B Stewart 30. Thu Women Stableford: A: L Michael 34 M Groth 28. B: N Taylor 35 J Thompson 26. C: T Allen 34 J Hoskin 28. 9-hole: M Hayes 17 R Bastian 12.

   BARMERA: Stableford/Trophy: M Stabvrou B Hicks 39 S Morrell 38 G Eitrich T Hanson 37 K Martin R Worth R Formiatti R Wyckstein 36.

   BAROSSA VALLEY: Stableford: A: S Siegele 40 A Oats 38 S Eygenraam 37 T Cowgill 36 C Berndt 35. B: G Mackie 42 B Gardner 40 M O'Brien 38 G Wills K Turnbull D Venning 37. C: S Reynolds 36 L Hampel 35 A Wigan G Maxted I Cartwright J Watson 34. Women: F Hockings 34 C Farley 33 L Roberts 32. Tue Women Stableford: C Mutton 37 Y Reynolds 33 L Downing C Hirst 32 P Van Nierkerk 31 B Kilpatrick C Holden H Sandow 30 C Vasek 29 R Sandstorm A Hancock H Cornford 28.

   CLARE: Stableford: M Davoren K Stone cb J Steele B Johnson 73. Ball Winners: W Zechner M Davoren J Steele 38.

   FLEURIEU: Stableford: A: R Donald 35 M Klaveniek 34 H Nieuwenhuis 28. B: M Willis 38 C Smith D Crabb 37. C: T Watkin 36 B Wruck 32 M Huggard 31.

   KADINA: Par: J Arthur 5 up. A: R Wheeler 4 up J Wheeler S Arthur 3 up G Hicks 2 up. B: P Spurling K Rowley 3 up N Pepall T Wood 2 up. C: J Battle S Fryer A Webb 1 up M Finch L Munchenburg D Power sq.

   KENTON VALLEY: Canandian Foursome: R Howe Haggis cb D Foran S Foale 57 B Hicks Jacko 59 P Wortley Ynot 60 Elvis J Hanen 62 F Lucks E Owen 68 K Owen N Douglas 70 T Bennet J McKenzie 72 T Rotton A McKenzie 74 S Fedele R Surace 75.

   LINKS LADY BAY: P Burge 39 J Romano 37 G Thompson 36. Women: Y Stone 34 A Roden 32 G Robertson 30.

   MANNUM: Stableford: S Thompson 40 C Vigar 39 J Zerk 37 R Scriven 36 G Hill B Borman 35 R Freeman H Miller 34 J Applebee 33. Tue Stableford: S Thompson 36 P Joyner 27 D Gaskell 22.

   MCCRACKEN: Stableford: R Pierce 41. Div 1: G Borlase cb J Barry 35. Div 2: D Edis 37 J Whitworth 35. Ball winners: E Dimanno A Hayden P Smedley 34 B Ferrari J Thompson 33 P Lewis 32 R Blaker R Reichman 31 M Mallet 30. Women: S Lewis 29 J Blacker 26.

   MOONTA: Stableford/trophy: R Bozdarovski 41. A: H Williams 39. B: J Willis 34. C: A Whitehead 34. Ball winners: B Jones A Oakley C Hunter A Prout N Chapman G Richardson B Drew D Riddle.

   MURRAY BRIDGE: Stableford: A: K McLennan 41 M Potts 37 C Nailer 34. B: T Payne K Shepley 37. C: S Rothe 40 M Henderson 37. Women: A Wright 36 P Leech 32.

   NORTHERN YORKE PENINSULA VETERANS: Stableford: T Jamieson 44. A: B Markovic 43 B Dolman 42 A Steff 37. B: G Tapps 42 P Pevic 40 R Walsh B Baker 38. C: R Griffiths 41 D Beitz 37 B Harvey 34. 73yrs/o: T Scarlett.

   PORT AUGUSTA: 4B: N Callier D Strawbridge M Edwards R Morris 56-5/8 D Ekberg R Dare C Kimber J Sharpe 57-3/4. Women: J Turner T Ekberg T McHugh C Milne 63. Ball winners: R Hodge J Boles J Harrison M Gower 58-5/8 T Henley M Edwards M Yates G Glenn 59-3/8.

   PORT PIRIE: Stroke: A: T Spiellman 67 A Smith M Malcolm 69 B: Mooka K Stokes 67 L Sampson 69 C: M Meyers 67 D Tattoli 70 A Rontaunay 72. Ball Winners: A Shivell K Besen 70 P Bickley D Turner 71 T Ridge 73 J Mullen B Riding A Wilson 75.

   SANDY CREEK: Stableford: A: J Gumm 41 A Jeffrey S Voigt 40. B: C Hoppo 42 D Griffiths 41 T Holt 38. C: T Mosbey 41 M Cogan 40 A Rowe 39. Women: B Pye 42.

   SNOWTOWN: Stableford: J Freebairn 33 H O'Connel 31 J Clark A Woods G Jordans B Hill 29 A O'Connel 26.

   SOUTH LAKES: Stableford/Margaret Stephens trophy: C Hayward 37. Div 1: A Fiebig S Bissaker 34. Div 2: C Hayward 37 P Marshall 36. Div 3: C Bishop 36 J Furness 34. Div 4: J Trebilcock 33 S Grieve 32. Ball winners: A Holsman R Fox 34. Women Stableford/Penny & Roger Stephens trophy: M Hoad 36. Div 1: M Trimmer 32. Div 2: H South 32 G Pritchard 31. Ball winners: C Murrell 32 J Hamilton J Buttery J Carthew J Jones 31 M Griffin V English K Fitzpatrick J Fiebig 30.

   TAILEM BEND: Club C'ship: A: P Baxter 152 C Jones 158 B: T Haydon 168 R Humphrys 172. C: M Parker M Jaensch 188. Stableford: A Stasinowski 39 D Jones 38 T Coombe 35. Tue Stableford: T Ross 34 D Dolmain 31. Women: C Heym 28 V Stokes 26 L Jaensch 26.

   THE STIRLING: Stableford: A: T Allen 36 J Bowen J Morro 35 P Corbett 32 W Wilkes 31. B: B Stevens 37 A Evans T Brilfa I Liddell 32 A Morrish 31. C: D Riddell 40 P Thomas 38 P Cattrall 36 K Monteleone 33 J Hayler 32. Women: J Page 35 L Thomas 30 M Donaldson 26.

   VICTOR HARBOR: Stableford: A: R McGrath 36 M Dann W Dale 34. B: K Harrison 35 G Hobbs 34 F O'Connor 33. C: M Rice 39 D Proud 36 G Back 35. Ball Winners: J Goldfinch 34 W Delasalle S Potter C Allen L Blight T Bainger C Megaw W Walsh G Honeyman C Higgins A Moffett 33. Women: A: M Anderson 38 C Fowler 35. B: H Filmer 31 V Cocks 30. Ball Winners: L Hodgson P Blain 32 C Ward R Kavanagh 31 J Williams 30 K Walker E Harrison L Reynolds S Wiltshire 29.

   WAIKERIE: Stableford: A: J Sullivan 36 G Strauss 35. B: R Watkins 30 C Fechner 29. C: M Appleyard 36.

   WALLAROO: Stroke/Brenton Jamieson Trophy: D Miller 65 cb. A: B Wall 65 R Jamieson 68. B: G Donoban 69 B Jamieson 72. C: T Scarlett 69 R Heirich 72. Ball winners: T Jamieson M Laidlaw R Depledye A Spry 69 S Wheatley 70 D Warne 73 J Williams 75 T Chenoweth 77.

   WIRRINA COVE: Stableford: A: G Costello cb M Brazier cb D Norman 34 D Welch 32 P O'Sullivan cb 31. B: G LaFontaine cb K Rogers cb R Theseira cb T Martin 32 M Bennett 31. Women: G Jones 27 T O'Sullivan 26 L Johnston J Pearson 22.

   YANKALILLA: Par: J Stringer 1 up J T Smith sq D Madden 1 down J Long 2 down G Martin 3 down. Hole-in-one: B Symonds.

   YORKETOWN: Stableford: I Hoile 36 P Bajcarz 35 M Preece 34 M Harvey K Glover D Bryan 32 M Giles 31 C Hinks 30.

 

 

 

SOUTH EAST

   KEITH: Par: A: B Sherriff 7 down T Tobin 5 down S Groth 3 down T Bleasxy 2 up. B: A Morris 8 down M Wachtel 6 down P Rivett 5 down T Hodges sq R Dicker 2 up. C: J Gelten 3 down D Dunsford 1 down A Howell 4 up.

   KINGSTON: Stableford: A: T McKinnon 34 P Zacker 32. B: G Thorpe 34. C: J Read 33. Women: M Oakley 39 J Trezise 35.

   LAKE ALBERT: Stableford: A Smith 40 cb. Div 1: D Sumner 40 J Stuart 35 cb. Div 2: cb P Smart 34. Ball winners: B Mitchell 35.

   MILLICENT: Wed par A: H Chilton 2 down S Wheal 8 down M Winser 9 down. B: J McKenzie 2 down R Hunt cb M Warneke 3 down. C: P Packer sq J Howe 3 down B Turner 4 down. 9-hole: J McKenzie 1 up.

   PENOLA: Stableford A: D Murray 38 P Lunnary 36 G Stephason 35 L Price 34. B: T Nankivell 42 P Ey 41 R Kuhl 38 J Wilkinson 37.

   TAILEM BEND: Club C'ship: A: P Baxter 152 C Jones 158 B: T Haydon 168 R Humphrys 172. C: M Parker M Jaensch 188. Stableford: A Stasinowski 39 D Jones 38 T Coombe 35. Tue Stableford: T Ross 34 D Dolmain 31. Women: C Heym 28 V Stokes 26 L Jaensch 26.