Date: August 28, 2016
Author: Golf Australia

South Australian club golf results – Saturday

METROPOLITAN

   API: Stableford: M Radovanovic 35. A: T Vaughan 33 S Howie N Crudden 31 S Roy 30 R Delbridge 28 R Skully 27 D Newman 26. B: M Radovanovic 35 M Crudden A Goss 31 J Freestone 30 R Mellors R Kinlock 29.

   ASCOT PARK: Par: North: C Dienhoff 1 up D Stafford M Stafford 1 down N Swalling D Sheffield B MacAuley 2 down. South: P Gardner 4 up R Gardner N Kingsley 1 up E Bishop D Andrews sq.

   BAROSSA VALLEY: Foursomes winner: D Wall T Wall 68. Ball winners: D Venning K Winton 68 1/2 C Linden P Pavlovich 72 K Farley M Greatz 73 P Mccarthy J Biggins 73 1/2 G Mundy P Twelftree 74. Stableford winner: M Timpano 42. Ball winners: J Benzie 38 J Monaghan R Higgins T Cowgill D Trinne 35. Women: B Both 35. Tue Women Stroke: A: P Homburg 74 T Love 68. Ball winners: H Humberdross 73 J Hayward 75 B Baird 76.

   BELAIR PARK: Par Div 1: L Gould F Tan 5 down P Cotter 6 down. Div 2: M Wright sq P Mohacsy 7 down.

   BLACKWOOD: Stableford A: R Bone 39 L Marshall T Clark N Kyriazopoulos B Carman 36 R Sawtell N Wake A Hicks J Earl C Martin 35. B: S Lightfoot 40 P Judd 38 N Broadbent 37 P Cooper C Philpott 35 T Quick 34 P Wood S Tuffnell R Koehne 32 M Dibben 31. C: W Merrett 39 J Walsh T Harfield 38 I Gates J Machell 36 R Hughes N Bittner 34 C Ward B Newton P Stephens 33.

   BROADVIEW: 2 Man Ambrose: P Kildea A Bills 65-1/10 M Lavori H Tamme 57 P Crosby G Felton 68-1/2 K Dunn P Jeanes 69-1/4 T Matovic P Canino 69-1/2 G Parkin B Primee 69-3/4.

   ECHUNGA: Par: J Wenham 2 up R D'Alessandro 1 up L Blewitt 1 down. Ball winners: P Head S Wilson 1 down A Head M Henderson J Cathie 3 down.

   EDWARDSTOWN: Stableford: R Turnbull 40 C Burton 33 A Parkes 32 C Ashmore  P Mills R Lane D Hutchins 31 C Moyle 30 K Owens 29 P Dabinett D Read 27.

   FLAGSTAFF HILL: Stroke/Trophy: A Gepp 71. A: S Cotton B Goddard 73 C Renner Z Bray 74 I Boots D Church 75 D Baker M Richardson 76 P Starrs M McCardle M Paxton J Leo 77 T Marsland. B: A Gepp J I'dell M Flaherty 71 C Wood P Davidson 72 L Stokes M Kreuzer C Skewes J Beal 74 M Lock I McDonnell C Potter K Sheridan A Lewis D Cossey 75 T Winstanley. C: F Niekel 73 J Zanker 74 G Kelly S Cokkinos 75 C Howell 76 J McLellan P Cotton 77 A Byers F Tobin N Adam E Buckland 78. Stableford: G Blight 37 B Robinson M Wight 34 C Martin 33 R Hill 32 G Mills P Loveday.

   FULHAM RAMBLERS: At McCracken: Stableford: L Bradley 37 D South D Woodward 35 A Evans W Woodward 33 P Christ 31 N Roberts 30 C Ritter D Hare 29 D Hanlin 27 C Chappscott 26 G Lange 15.

   GLENELG: Stableford A: M Sturgeon 38 N Higgins 37 N Eblen G Way 35 P Gebhardt A Turner 34 D Royals B Osborn A Doyle R Dean 33. B: L Del Col 36 C James 35 C Pudney R McKeon H Hudson 33 R Sheridan T Wortmeyer D Burns A Grieve M Carn S Rowe 32. C: H Larsen 38 B Harding 34 G Paice I Gardner 33 D Shetliffe A Stehbens 32 T Raman D Murphy B Roberts 31. Women: W Greig J Dale-Harris 35 R Martin 34.

   GRANGE: Stableford: West A: C Martin 36 A Pethick M Fink 35 G Casson M Bessell C Morris 32 J Scopacasa 31 M Broadbent C Marriott D Minchenberg R Cannizzaro 30. B: J Hewitt 37 K Retallack A Flavel 34 P Kelly B Johnston B Fruy 32 R Sarti A Kilic D Hill 31 K Whalley J Thomas 30. C: T Tucker 34 R Marshall D Munro C Wear 32 B Specht R Bowden G Hand 31 R Giglio G Mathews G Hinchliffe P Liedig 29. East A: M Brown 40 L Wells T Cece M McDougall I Dunlop 33 M Williamson J Saric Teen 32 L Francesca D Ellis 31 D Carroll 30. B: P Hewitt W Maynard 38 R Allen J Ullinger 35 K Cusack 34 J Shannahan T Webber D Murray G Byrne R Perryman 33 Miffin 32. C: M Richards 37 N McPhee 35 P Robertson 34 R Di Ciocco D Compton R Crawford 32 E McCalden J Steele 31 J Clayton B Hedley T Longbottom 30. White: T Bourne 40 K O'Brien 31. Women East: J Prior L Glennon 34 D Murphy 32 C Wright W Foo C Giles 31 L Veness L Weatherall 30 L Sansom B McCalden N Rantanen J Fehervari 29. West: C Giles 31 D Rewell 29. Matchplay

 Semi-f: Jnr: E Adams 9 d M Whinney 7, Jin-Young Yun 5 d A Smith 4.

   HAMLEY BRIDGE: Stableford: Div 1: R Hahn 38. Div 2: R Cameron 36. Ball winners: I Goddard 38 B Zerna 37 W Van Pelt J Mitchell 36. Thu Stableford: K Kluske 39 Cameron R Mortimer M Grasby 36 W Van Pelt 33 R Hillier 32.

   HIGHERCOMBE: Par A: K Dimech 2 up S Alexander 1 up P Weckert sq. B: N Wrede 2 up R Justice sq G Shoemark 1 down. C: A McManus 2 up M Mitchell M Lange sq. Ball winners: N Vodopianoff N Schmidt 1 down M Williamson A Sickerdich R Pearson R Colegate J Hallam R Sproul Joe Maschotta P Smith P Reuter Jnr M Spinks J Keeble M Goodchild N May 2 down. Women: B Wilson 4 down.

   ISLINGTON WORKS: Stableford: D Braysher 31 K Bubner 29 D Buttery 20 G Rowland 19 B Mahomet 18. Matchplay A: V Piwen d R Padget 1 up. B: T Hoppo d G Read 2-1.

   KADINA: A: S Hunter 42 A Frost 41 S Arthur 39 R Wegener 37. B: M Baker 42 M Hicks A Wells 41 K Minge P Spurling 40. C: B Leibie 42 M Ward 41 M Finch 39 M Patterson 38.

   KOOYONGA: Foursomes C'ship: W Somerfield S Inglis 150 H Riches N Deutrom 165. Hcp: R Rosman M Rosman 72-1/2 A Gray C Mason 73 A Brown M Frogley, D Toh P Toh 74 C Champion P Newman 76.

   MANNUM: Stroke: C'ship: A: G Hill 69 S Thompson 71 J APplebee 78. B: P Joyner W Banks 68 K Dohnt 70 N Dalton 72. Tue Stroke: B Banks 64 P Joyner 67 B Houston 70 D Gaskell 74.

   MARION PARK: Stableford A: S Young P Sands 37 A Chowles 34 B Murray 28 R Biniek 27 S Holt 24. B: S Gilbert 42 M Luczak 36 A Baumanis 29 C Haynes 25. C: M Gahan 40 M Boston 38 R Dean 37 P Manson 31 I Bristow 25.

   MAWSON LAKES: Stroke/Voucher: L Lawless 61. A: P Tinson 64 P Randall 65 B Smith S Goodwin 69 P Pedersen 70 R Nelson B Fowle A Polkinghorne 71 J Fieldhouse J Swiderski 72. B: L Lawless 61 J Van-Toosten 66 R Martin 67 J Leache A Ryder 68 J Watherston K Barton 69 L Hill A Robertson M Henderson 70. C: T Colls 63 T Beck J Leung 67 B O'Keeffe 68 D Hocking 70 M Nugent 71 G Smart 75 R Gavin 76 G Sutherland J Clarke 80. Women: S Van-Toosten 73 S Gibb 79 M Hewitt 80 P Polkinghorne 81.

   MCCRACKEN: Stableford/trophy: J Garland 38. Div 1: R Reichman cb D Perry 36. Div 2: P George 33 J Gallop 32. Ball winners: M Mallett G Dawson 35 B Simunsen 34 J Hartman T Hamilton 33 P Jelf 32 G Ashworth L Fulton M Hendricks K Peters cb 31. Women: D Hewes 36 C Golding 32 S Cooper 31 L Calaby 30 P Burton R Bartley 29.

   MCLAREN VALE: Stableford: A: L Kotz 36 B Hill cb R McDonald cb B Bowey 35. B: J Hunt 35 C Burford 34 R Hagger cb G McDonald cb B Davis 33. C: P Mitchell cb R Foale 35 R Kappler 34 L Mitchell cb 30.

   MITSUBISHI STAFF: Stableford: T Dugan 38. A: P Rowe 34 T Bryant 31 S Belcher 29 J Rowland 27. B: J Gould M Loan 33 G Mathews 31 S McKenna 30 C Priest Robbo P McKenna 29 K Tolius 25. C: G Hunt P Johnson 33 P Hughes P O'Connor 32 P Edwards 29 G Mann R Dale 28.

   MT BARKER-HAHNDORF: Captains Trophy: D Greggo cb M Beviss 69. Stableford A: J Pegler 38 P Fielke 37 J Arnott S Teakle 36 A Gluyas 34 G Bruce 32. B: I Westley D Grego 35 M Beviss 34 C Luke G Slater 33 P Knight G Pearce G Gallasch R Marshall P Schultz R Elder 32. C: P Garner 38 S Ball 36 R Marchioro J Glasson 34 D Trim K Ponting 33 G Glynn Roe 32. Women: M Pottrell 30 S Phoenix 28 J Baulderstone 27.

   MT COMPASS: Stableford A: D McMillan M Klaveniek 38 A Stoodley 36. B: D Wrathmall 41 J Milligan 38 D Liston 36. C: S Geisler 42 D Yardley 41 T Klaveniek 39. Women: J Coleman 29 D Campaign 23.

   MT OSMOND: Stableford A: S Ahn I Hockridge 37 A Cooper D Seret 36 A Boath 35 A Long R Diamond 34 M Wiltshire J Ahn 33 K Chan S Copus 32. B: B Crowley 41 T Salt 38 T Coles G Goudie A Baker 37 D Garry 36 M Dallosto S Liaw G Halliday 35 D Gower W Watts G Rock 34. C: J Hunter 40 P Tauriello K Smith 38 L Lewis G Abbott 37 D Eaton 36 J Welford H Cleland D Wettenhall S Attrill 35 J Schultz 34 T Kuchel A Dimasi G Heam 33 S Diamond 32. Women: D Kirchner 36 N Ku 35 R Robbinson S Bishop J Wolfensbuerger C Leong 33.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford: D Higgins 33 P Flatman 31 D Swann A Vineebone 30 K Rode 29 G Nicholls R Hargraves S Sullivan E Bishop P Wightman C Noble 27. Wed Stableford: S Sullivan 33 T Mitchell 29 S McNeil 27 K Reichstein 26 C Noble A Kneebone 24.

   MURRAY BRIDGE: Par: D Mitchell 5 up. A: R Cocks G Lindeberg 3 down. B: S Keough C Dawe 1 down. C: D Jackson 4 up N Hutchens 1 up. Ball winners: H Hikuroa B Richardson U Te Aho M Mason L Jackson S Nailer M Lienert sq M Davidson R Wilkinson M Blight S Byrth T Steel R Puha M Broadley J Marcus 1 down. Women: J Leane 4 up. Open: L Gray sq E Paech 2 down C Hasson 5 down R Teasdale 6 down.

   NORTH ADELAIDE: Stroke/Medal: S Giglio. A: D Carr 70 R Saxby J Ballard 71 B Smith 72. B: E Wilson K Seipolt P Mayboroda 71 B Seeger 72. C: D Leigh 69 P Snelgar 70 M Davies J Yap 72. Women Stableford: C Richardson 40 S Jung 34 V Kemp D Schwarz 33 D Nettle D Decelis S Y Jung I Krewniuch 32 M Bak 31.

   NORTH HAVEN: Stableford: A: A Clarke 35. B: J Ginever 36. C: J Burness 32. Ball winners: D Conlon 35 J Cooper I Meredith 34 S Clohessy J Burns 32 G Wride D Macdougall 31 C Ballard G Yeomans R Kaczmarsky 30.

   NORTH LAKES: Stableford A: M Sausse 39 B Stagg 38. B: P Bawker 35 B Hanselman 34. C: M Swain V Marr 35 cb. Ball winners: V Sanvichith 36 R Gordon 35 A Malpass 34.

   OAKBANK: Stroke/Scott Schultz trophy: B Filsell D Bolto J Kowalick 71 P Schofield 72 J Deboer D Faust D Sterling 73 J Bush K Makings J McInnes N Raggatt D Schultz M Shipsides 74.

   OAKS: Stroke: J Rowe 71 H McLeod 75 H Luna M Burden 79 J Quek M Rolfe G Altree 80 F Saponari 81 S Mann 85.

   PENFIELD: Stableford: A: R Clayburn 43 G Pettit 40 J Cooper M Smith 38 K Tsaknakis 37 I Hewitson 36. B: R Butterworth 38 D Viheryaara 37 P Wright 36 I Clarke R Setterfield 35. C: K Douglas cb R Masson cb F Brewer 39 P O'Callaghan J Unger D Kerr S Williams E Latham 36 H Hodgson 35.

   REGENCY PARK: Stableford: A: L Ryan 35 L Jurga 33 J Howard 32 M Ledan A Henry 31. B: J Bacon 32 P Gibbens 31 K Taylor R Martin 30 J Conlon 28. C: P Dodd D Phillips 33 W Schermerewich 28 R Sieben 27 M Robinson 26. D: A Hamilton 32 B Cirjak 31 R Cochrane F Weschlinger 26 K Weschlinger 25.

   ROYAL ADELAIDE: Stableford: P Papadopoulos 30 J Arnold 26. White Tee: C Ball 40 G Weaver W Phillips 37 P Reader 36 T Bass B Winter J White B Rumbelow 35.

   SA POLICE: At Kooyonga: Stableford: MFS 32 d SA Police 31-3/5. SA Police: M Warren 42 A Costalos 39 M Schooley R Dwyer 38 D Cheek 37.

   SA REBELS: At Adelaide Shores: Stableford: B Morrison 39 T Godfrey cb K Pugh G Hector 37 A Sawtell 36 A Curtis A Baumanis 35 K Newton 33 J Mufford S Mallison 32.

   SA TAXI: Thu stableford: W Bollard 35. A: B Miller 34 R Biniek 32 K Edwards 28 B Egan 26 L Venturini 24 J Coombes 23 M Gynell 16. B: A Baumanis A Curtis 32 G Hector B Weir 27 I Bentley D Buttery 26 P Jarmer A Sawtell 25 J Roberts 23 P Haddy 22. C: I Law 34 L Gasmier M Jordan 28 G Neindorf 26.

   SALISBURY: Mon stroke: I Stevanja 65 R Connoley 66 B Reed T Kew 68 W Dunn 70 W Kennendy 71 G Hughes 77 R Benzie 81 D Scahes P Gibson 82.

   SANDY CREEK: Stableford A: B Tipper 39 R Taverner P Baker 36. B: G Long 40 A Wellington 39 B Tipper 37. C: W Harvey 39 K Murdey 36 D Hubber 33. Women: L Jeffery 34.

   SHELL: Stableford: F Sampson 41 S Greaves 37 J Kaftan 33 R Richardson 28 C Lotheringen D Farrell 27.

   SOUTH LAKES: Stableford/trophy: B Ramage 41. Div 1: A McDonald 37 J Doyle 35. Div 2: A Bishop 37 B Vogt 36. D Hirst 40 B Beasley 38. Div 4: B Ramage 41 J O'Connor 38. Ball winners: J Roberts 38 C Kelly T Silcox M Harvy P Henderson 37 J Meaker P Day S Grieve N Gehling R Peplow T Player 36. Women: B Dawkins 39. Div 1: K Fitzpatrick 34 M Fitzpatrick 33. Div 2: R Ingram 38. Ball winners: J Haddrick P Peacock 37 M Bird L Fraser 33 J Dilena C Stevens M McKinnie R Johnston 32.

   STRATHALBYN: Stroke: M Rigby-Meth 71. A: S Naylon 72 F Clennett 73 R Sorrell G Bertholini 74 C Barker 77 P Perrin 79 D Keane G Robson G Pitt B Roberts 81. B: K Nelson D Wright 73 B Wood 76 B Simpson D BEll 78 D McMurtrie 79 L Gill 80 M Condon 81 A Anderson 82. C: 71 M Rigby-Meth 75 K Handke M Roberts S Koerner 77 A Smith D Mayes R Buckley 79 T Calaby 80 I Schroeter 83 T Wiltshire 92.

   TANUNDA PINES: Stableford: A Ayres 38. A: A Ayres 38 J Agar 36. B: R Casey R Malone 35. C: P Othams 36 J Gooden 32. Women: R Newstaed 34 L Montfort 31. Ball winners: N Giles 36 G Greenfield 35 B Verhoef 34 B Hage R Zeuner 33.

   TEA TREE GULLY: Stableford: Grade A: R Crawford C Baliga 38 B Bills N Knape C Amor 37 D Davoli J Rowe 35. B: D Harding 36 B Mauro R Garreffa 34 R Scaffidi R Parslow L Calvert 33 J Mossop 33. C: P Hayter 41 R Beale 38 J Klemm 36 S Raymond B Cooper 33 J McKevett 32 P Bufton 31.

   THAXTED PARK: Par: Grade A: G Rolton 8 up G Taylor 2 up J Alejo R Wickstein (Royal Sydney) P Young 1 up P Mueller sq R Greenwood P Murray B Baker 1 down A Carter A Hays 2 down. B: T Mcdonnell 8 up R Mickan (Royal Sydney) 4 up P Young R Banks G Rolton B James 2 up G Godfrey C O'connor P Grantham M Higham (Royal Sydney) 1 up P Hogg sq. C: D Macdougall 2 up C Pemberton M Reilly T Wilke 1 up E Solich (Royal Sydney) J Scott C Reid S Marsh R Thurtell sq T Pettet R Date (Royal Sydney) 2 down.

   THE VINES OF REYNELLA: Stroke: A: I Threadgold 67 M Jefferies B Fisher 72 J Clarke M Potter J Percey M Bruggeman 73. B: B Dey 70 L Pretty 71 P Whipp 72 S Lane D King Z Biggs 73 N Vlok 74. C: P Weir 67 N Eglinton M Fitzgerald 68 C Nobbs G Melville L Davy 70 D Scott 71.

   VALLEY VIEW: Stroke A: J Sturt G White 51 D Kohlhagen R Coulter W Wilson 55 S Owen S Gelichev 57 N Zollo 59 S Breynard D Ahier 60. B: G Secker 53 J Moore D Laidlaw M Cooper 56 P Cartwright A Nemeth D Hann G Kerr T Garlick 57 A Jila E Santhanam E Barlow L Kneebone 63 J McGrath 65. C: R Ahier 50 M Gow 51 M Choi T Fitzsimmons 53 A Gitau 54 N Amundsen K Whitby 56 P Bennett 59 G Williams 60.

   VICTOR HARBOR: Stableford: A: W Stapleton 39 R Gasmier 36 L Balaton 35. B: D Towill 41 H Krebs G Maxwell 35. C: W Delasalle 38 M Chinnappan B Milde 36. Ball winners: A Moffett P Stokoe 35 T Zitterbart J Grant B Sparrow P Jenkins G Hobbs F Murphy 34. Women: A: D Stock 35 M Anderson 34. B: A Quirk 36 B Lockwood 35. Ball winners: C Squire W Carpenter 35 C McEachern C Rebbeck 33 J Parsons 32 H Collinson K Carr H Nankivell 31.

   WALLAROO: Stableford/Tony Scarlett trophy: I Shaw 42. A: R Harris 41 T Chenoweth cb I Jamieson 38 T Nolan 37 T Jamieson 35 A Spry 34 B Hann 33. B: D Warne cb T Cole cb G Bussenschutt 41 R Paxton G Donovan 37 C Zanker J Harris 35. C: F Paull 34 T Ward 28.

   WATERSIDE: Stableford: A: M Palmieri 39 P Jones 34 B Wallace 31 M Higgins R Lorimer 29 A Horsfall B Hughes 25. B: C Mathew 39 D Guscott 37 S Dalzell 34 C Barker 33 I Sutton 31 G Laing 30 T Dehle 27. C: J Mason 37 G Schultz 33 L Brain R Rogers 30. D: P Leech 31 C Allan 30 T Allen G Barker 27 P Jarrett 26 J Laing 25 K Allen 24 D Lorimer 23 P Melbourne 19 I Jarett 15.

   WEST LAKES: Stableford A: B Esca 38 R Daradan 36 C Grundel cb A Wood cb G Rowe 35. B: P Walker 40 M Sokota 36 J Smith cb G Ross J Attallotis 35. C: J Tregloan 39 B Anderson 37 H Barr 36 T Bruce-Gordon cb S Dienelt 35. Ball winners: J Volaris 35.

   WESTWARD HO: Stroke: A: S Clark 64 M Soderland 66 T Moore 68. B: K Nosworthy 63 T Severin 67 J Matson 68. C: D Pearce 64 R Duke 65 T Walker 68. Ball winners: B Limb 68 B Taylor D Booth D Ryles S Klenner 69 B Sutherland M Wilhelm C Arnold G Robins B Clark 70. Women: B Clapp 68 B Beesley 71 J Ford 76.

   WILLUNGA: Stableford A: S Williams 35 S Alderson P Nield D Pateyjohns 34 B Steele 33. B: G White G Kerr D Packer 37 R Mears I Main 35 A Wilkins J Leslie 34 D Watson C Franklin 32. C: D Rogoznica I Peterson 37 I Norman 35 K James M Minns 34 N Polomka J Gutowski R Palacky 33. D: M Wilson C Needham 36 T Paterson D Minchin 33 M McPherson G Roberts J Pengilly 32. Women: J Coulter 33 W Bull 31 C Nield H Pengilly 29.

 

 

COUNTRY

   BALAKLAVA: Stroke A: I Michael 74 W Nagle cb M Hamiester 78. B: D Tyler cb M Cross 77 P Fredericks 78. C: M Liptrot cb D Trickett 73 G Anderson 74. Wed Stableford: M Jones cb B Stewart 40 A Lemon 39 M Hameister cb B Berry 38 D Trickett cb W Delvendiep 37 G Leo 36 C Dewhirst 34 B Hill 32. Thu Women Par: A: P Matz 3 down L Michael cb M Groth 5 down. B: J Thompson 1 up C Mutton 2 down. C: C Taylor 2 down J Johnson 3 down. 9-hole: I Brice 1 up.

   BAROSSA VALLEY: Foursomes winner: D Wall T Wall 68. Ball winners: D Venning K Winton 68 1/2 C Linden P Pavlovich 72 K Farley M Greatz 73 P Mccarthy J Biggins 73 1/2 G Mundy P Twelftree 74. Stableford winner: M Timpano 42. Ball winners: J Benzie 38 J Monaghan R Higgins T Cowgill D Trinne 35. Women: B Both 35. Tue Women Stroke: A: P Homburg 74 T Love 68. Ball winners: H Humberdross 73 J Hayward 75 B Baird 76.

   CLARE: Stableford: E Edwards 38. A: D Michael 35. B: B Starke 37 T Sandow 37. Ball winners: J Hogben 37 P Bryant 35 P Pridham A Yandell 33 N Johnson 32.

   ECHUNGA: Par: J Wenham 2 up R D'Alessandro 1 up L Blewitt 1 down. Ball winners: P Head S Wilson 1 down A Head M Henderson J Cathie 3 down.

   LOXTON: Stableford: A: G MacInnes cb C Trezise 40. B: G Mudge cb G Newgent 36. Women: J Sawade cb Y Tatt 32.

   MANNUM: Stroke: C'ship: A: G Hill 69 S Thompson 71 J APplebee 78. B: P Joyner W Banks 68 K Dohnt 70 N Dalton 72. Tue Stroke: B Banks 64 P Joyner 67 B Houston 70 D Gaskell 74.

   MCCRACKEN: Stableford/trophy: J Garland 38. Div 1: R Reichman cb D Perry 36. Div 2: P George 33 J Gallop 32. Ball winners: M Mallett G Dawson 35 B Simunsen 34 J Hartman T Hamilton 33 P Jelf 32 G Ashworth L Fulton M Hendricks K Peters cb 31. Women: D Hewes 36 C Golding 32 S Cooper 31 L Calaby 30 P Burton R Bartley 29.

   MOONTA: Stableford:/trophy: A: A Whitehead 37. B: H Wehleit 41. D Beitz 40. Ball winners: A Hall D Nottle A Du Toit A Prout. Women: Matchplay/C'ship: C Ward 5 d L Markovic 4. Par: C Ward 5 up. Div 1/2: D Bernhardt sq K Lamshed 1 down L Markovic 3 down J Wehleit 4 down. Ball winners: H VanPelt M Bone.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford: D Higgins 33 P Flatman 31 D Swann A Vineebone 30 K Rode 29 G Nicholls R Hargraves S Sullivan E Bishop P Wightman C Noble 27. Wed Stableford: S Sullivan 33 T Mitchell 29 S McNeil 27 K Reichstein 26 C Noble A Kneebone 24.

   MURRAY BRIDGE: Par: D Mitchell 5 up. A: R Cocks G Lindeberg 3 down. B: S Keough C Dawe 1 down. C: D Jackson 4 up N Hutchens 1 up. Ball winners: H Hikuroa B Richardson U Te Aho M Mason L Jackson S Nailer M Lienert sq M Davidson R Wilkinson M Blight S Byrth T Steel R Puha M Broadley J Marcus 1 down. Women: J Leane 4 up. Open: L Gray sq E Paech 2 down C Hasson 5 down R Teasdale 6 down.

   NORTHERN YORKE PENINSULA VETERANS: Stroke: T Jamieson 72 C Hunter 77 G Richardson 83. Stableford: P Pevic 41. A: T Jamieson A Prime 37 C Routley 36. B: G Richardson 39 D Warne 38 G Tapps 37. C: R Griffiths 37 D Brown 36 D Beitz 34. 73yrs/o: G Cross B Harvey 33.

   PORT AUGUSTA: Par: A: P Penglase 1 down. B: B Edwardes 5 up. C: P Mayhew cb 2 up. Ball winners: R Lang cb S Brine 2 up E Dawson R Gerlach P Walsh 1 up D Strawbridge L Snowden 1 down.

   PORT LINCOLN: Stroke: A: D Henson 73 C Brooks 74. B: B Lees 70 M McCauley 73. C: J Bigges 69 B Smith 71. Women Stableford: J Whittaker cb E Pierik 34 D Gardiner 72 A Pascoe K Reidy B Hussey 75 D Batterbury G Delongville 76.

   PORT PIRIE: Stableford: P Harvey 41. Ball winners: A Rontaunay T Thorpe 40 T Ridge P Bickley 38 N Myers 37 K Stokes K Besson J Penney R Sard S Funke 36.

   SANDY CREEK: Stableford A: B Tipper 39 R Taverner P Baker 36. B: G Long 40 A Wellington 39 B Tipper 37. C: W Harvey 39 K Murdey 36 D Hubber 33. Women: L Jeffery 34.

   SOUTH LAKES: Stableford/trophy: B Ramage 41. Div 1: A McDonald 37 J Doyle 35. Div 2: A Bishop 37 B Vogt 36. D Hirst 40 B Beasley 38. Div 4: B Ramage 41 J O'Connor 38. Ball winners: J Roberts 38 C Kelly T Silcox M Harvy P Henderson 37 J Meaker P Day S Grieve N Gehling R Peplow T Player 36. Women: B Dawkins 39. Div 1: K Fitzpatrick 34 M Fitzpatrick 33. Div 2: R Ingram 38. Ball winners: J Haddrick P Peacock 37 M Bird L Fraser 33 J Dilena C Stevens M McKinnie R Johnston 32.

   TAILEM BEND: Stableford: T Haydon 38 D Jaensch 35 M Ferris 33. Par: J Sparrow 2 up M Bockman cb L Dunstall 1 down.

   VICTOR HARBOR: Stableford: A: W Stapleton 39 R Gasmier 36 L Balaton 35. B: D Towill 41 H Krebs G Maxwell 35. C: W Delasalle 38 M Chinnappan B Milde 36. Ball winners: A Moffett P Stokoe 35 T Zitterbart J Grant B Sparrow P Jenkins G Hobbs F Murphy 34. Women: A: D Stock 35 M Anderson 34. B: A Quirk 36 B Lockwood 35. Ball winners: C Squire W Carpenter 35 C McEachern C Rebbeck 33 J Parsons 32 H Collinson K Carr H Nankivell 31.

   WAIKERIE: Div 1: J Sullivan 35 M Lehmann 34. Div 2: B Lane 36 M Barrett 34. C'ship: C Davis d D Fechner 4-3. Women: K Watkins d L Gosse 1 up. B: D Golding d J Schumann 7-6. C: M Chidlow d J Docherty 6-5. D: G Walters d J Hill 4-3. Wed: P Haines 42 C Davis T Schober 40.

   WALLAROO: Stableford/Tony Scarlett trophy: I Shaw 42. A: R Harris 41 T Chenoweth cb I Jamieson 38 T Nolan 37 T Jamieson 35 A Spry 34 B Hann 33. B: D Warne cb T Cole cb G Bussenschutt 41 R Paxton G Donovan 37 C Zanker J Harris 35. C: F Paull 34 T Ward 28.

   WHYALLA: Stroke: A: I McHugh 74 J Markadonatos 75. B: K Jeffreys 69 T Costello cb 70. C: B McGovern 72 D May cb 73. Ball winners: M Peters A Lynch B Abley S Mills D Birdseye A Horsfall S Beaty R Curnow B Cotter P Sawtell A Worden J Wade.

 

 

SOUTH EAST

   BORDERTOWN: Ambrose: W Henderson C Lewis 63 J Rodda R Harkness 63-1/2.

   KINGSTON: Stroke: B Schaefer 75 O Vearing 77. B: P Paige 75 D Starling P Backler 78. C: C Richards cb P Stojanivski 76. Women: J Thorpe 75 M Ferguson cb J Gritton 79.

   LAKE ALBERT: Stableford: B Cain 42 G Hardy 38 M Clark 35 T Davis 34.

   LUCINDALE: Stabelford/trophy: A: E Pitt 34 D Thiele 33 T Zohs 32. B: S Davidson 41 M Murphy 36 J Partridge 35.

   TAILEM BEND: Stableford: T Haydon 38 D Jaensch 35 M Ferris 33. Par: J Sparrow 2 up M Bockman cb L Dunstall 1 down.